Vuelta a España: Fabio Jakobsen wins stage 8 sprint at La Manga del Mar Menor

Fabio Jakobsen (Deceuninck-QuickStep) took his second victory of the Vuelta a España, sprinting from the front to take victory on stage 8 in La Manga del Mar Menor.

Swipe to scroll horizontally
Results
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Fabio Jakobsen (Ned) Deceuninck-QuickStep 3:56:05
2Alberto Dainese (Ita) Team DSM
3Jasper Philipsen (Bel) Alpecin-Fenix
4Jordi Meeus (Bel) Bora-Hansgrohe
5Itamar Einhorn (Isr) Israel Start-up Nation
6Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ
7Michael Matthews (Aus) Team BikeExchange
8Martin Laas (Est) Bora-Hansgrohe
9Piet Allegaert (Bel) Cofidis
10Jon Aberasturi Izaga (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
11Antonio Jesus Soto Guirao (Spa) Euskaltel-Euskadi
12Riccardo Minali (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
13Clement Venturini (Fra) AG2R Citroën Team
14Gotzon Martin Sanz (Spa) Euskaltel-Euskadi
15Damien Touze (Fra) AG2R Citroën Team
16José Rojas (Spa) Movistar Team
17Carlos Canal Blanco (Spa) Burgos-BH
18Johan Jacobs (Swi) Movistar Team
19Florian Vermeersch (Bel) Lotto Soudal
20Robert Stannard (Aus) Team BikeExchange
21Aleksandr Vlasov (Rus) Astana-Premier Tech
22Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Euskaltel-Euskadi
23Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ
24Jack Haig (Aus) Bahrain Victorious
25Jan Tratnik (Slo) Bahrain Victorious
26Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe
27Florian Senechal (Fra) Deceuninck-QuickStep
28Gino Mäder (Swi) Bahrain Victorious
29Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates
30Oier Lazkano Lopez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
31Luis Leon Sanchez (Spa) Astana-Premier Tech
32Fernando Barceló Aragon (Spa) Cofidis
33Rémy Rochas (Fra) Cofidis
34Connor Brown (NZl) Qhubeka NextHash
35Tobias Bayer (Aut) Alpecin-Fenix
36Steff Cras (Bel) Lotto Soudal
37Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
38Primoz Roglic (Slo) Jumbo-Visma
39Andrey Zeits (Kaz) Team BikeExchange
40Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
41Sepp Kuss (USA) Jumbo-Visma
42Adam Yates (GBr) Ineos Grenadiers
43Dimitri Claeys (Bel) Qhubeka NextHash
44Enric Mas Nicolau (Spa) Movistar Team
45Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo
46Egan Bernal Gomez (Col) Ineos Grenadiers
47Luis Angel Mate Mardones (Spa) Euskaltel-Euskadi
48Guillaume Martin (Fra) Cofidis
49Rui Oliveira (Por) UAE Team Emirates
50Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos-BH
51Lilian Calmejane (Fra) AG2R Citroën Team
52Louis Meintjes (RSA) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
53Kevin Van Melsen (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
54Lennard Hofstede (Ned) Jumbo-Visma
55Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe
56Sam Oomen (Ned) Jumbo-Visma
57Richard Carapaz (Ecu) Ineos Grenadiers
58Nathan Van Hooydonck (Bel) Jumbo-Visma
59Bert Van Lerberghe (Bel) Deceuninck-QuickStep
60Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Movistar Team
61Nico Denz (Ger) Team DSM
62Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
63David de la Cruz (Spa) UAE Team Emirates
64Fabio Aru (Ita) Qhubeka NextHash
65Dylan Sunderland (Aus) Qhubeka NextHash
66Sergio Henao Montoya (Col) Qhubeka NextHash
67Sander Armée (Bel) Qhubeka NextHash
68Matteo Trentin (Ita) UAE Team Emirates
69Mikel Landa Meana (Spa) Bahrain Victorious
70Patrick Gamper (Aut) Bora-Hansgrohe
71Damiano Caruso (Ita) Bahrain Victorious
72Odd Christian Eiking (Nor) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
73Simone Petilli (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
74Rein Taaramäe (Est) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
75Maximilian Schachmann (Ger) Bora-Hansgrohe
76Yukiya Arashiro (Jpn) Bahrain Victorious
77Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
78Clément Champoussin (Fra) AG2R Citroën Team
79Mikaël Cherel (Fra) AG2R Citroën Team
80Jetse Bol (Ned) Burgos-BH
81Juan Pedro Lopez Perez (Spa) Trek-Segafredo
82Maxim Van Gils (Bel) Lotto Soudal
83Steven Kruijswijk (Ned) Jumbo-Visma
84Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
85Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech
86Yuriy Natarov (Kaz) Astana-Premier Tech
87Mark Padun (Ukr) Bahrain Victorious
88Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH
89Pelayo Sanchez Mayo (Spa) Burgos-BH
90Stan Dewulf (Bel) AG2R Citroën Team
91Jose Herrada (Spa) Cofidis
92Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo
93Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ
94Martijn Tusveld (Ned) Team DSM
95Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ
96Jefferson Cepeda Ortiz (Ecu) Caja Rural-Seguros RGA
97Ryan Gibbons (RSA) UAE Team Emirates
98Sacha Modolo (Ita) Alpecin-Fenix
99Nicolas Prodhomme (Fra) AG2R Citroën Team
100Floris De Tier (Bel) Alpecin-Fenix
101Thymen Arensman (Ned) Team DSM
102Eddy Fine (Fra) Cofidis
103Daniel Navarro Garcia (Spa) Burgos-BH
104Guy Niv (Isr) Israel Start-up Nation
105Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R Citroën Team
106Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
107Wesley Kreder (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
108Luka Mezgec (Slo) Team BikeExchange
109Alexander Krieger (Ger) Alpecin-Fenix
110Anton Palzer (Ger) Bora-Hansgrohe
111Ben Zwiehoff (Ger) Bora-Hansgrohe
112Juan Sebastian Molano Benavides (Col) UAE Team Emirates
113Rafal Majka (Pol) UAE Team Emirates 0:00:25
114Wout Poels (Ned) Bahrain Victorious
115Jens Keukeleire (Bel) EF Education-Nippo 0:00:27
116Nicholas Schultz (Aus) Team BikeExchange
117Andrea Bagioli (Ita) Deceuninck-QuickStep 0:00:30
118James Knox (GBr) Deceuninck-QuickStep
119Ander Okamika Bengoetxea (Spa) Burgos-BH
120Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos-BH
121Bert-Jan Lindeman (Ned) Qhubeka NextHash
122Robert Gesink (Ned) Jumbo-Visma
123Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team BikeExchange
124Damien Howson (Aus) Team BikeExchange
125Mauri Vansevenant (Bel) Deceuninck-QuickStep
126Jan Hirt (Cze) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
127Joe Dombrowski (USA) UAE Team Emirates
128Omar Fraile Matarranz (Spa) Astana-Premier Tech
129Sergio Roman Martin Galan (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
130Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech
131Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo
132Alex Kirsch (Lux) Trek-Segafredo
133Jay Vine (Aus) Alpecin-Fenix
134Jonathan Caicedo (Ecu) EF Education-Nippo
135Sep Vanmarcke (Bel) Israel Start-up Nation 0:00:39
136Edward Planckaert (Bel) Alpecin-Fenix
137Thomas Pidcock (GBr) Ineos Grenadiers 0:01:09
138Zdenek Stybar (Cze) Deceuninck-QuickStep 0:01:21
139Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ 0:01:24
140Xabier Mikel Azparren Irurzun (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:41
141Kévin Geniets (Lux) Groupama-FDJ
142Jhonatan Narvaez Prado (Ecu) Ineos Grenadiers 0:02:45
143Magnus Cort (Den) EF Education-Nippo 0:02:56
144Andreas Kron (Den) Lotto Soudal
145Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal
146Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal
147Sylvain Moniquet (Bel) Lotto Soudal
148Salvatore Puccio (Ita) Ineos Grenadiers
149Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskaltel-Euskadi
150Aritz Bagües Kalparsoro (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
151Michael Storer (Aus) Team DSM
152Tom Scully (NZl) EF Education-Nippo
153Jesus Herrada (Spa) Cofidis
154Carlos Verona Quintanilla (Spa) Movistar Team
155Pavel Sivakov (Rus) Ineos Grenadiers
156Sebastian Berwick (Aus) Israel Start-up Nation
157James Piccoli (Can) Israel Start-up Nation
158Antonio Nibali (Ita) Trek-Segafredo
159Scott Thwaites (GBr) Alpecin-Fenix 0:03:03
160Dylan van Baarle (Ned) Ineos Grenadiers
161Quinn Simmons (USA) Trek-Segafredo 0:03:05
162Josef Cerny (Cze) Deceuninck-QuickStep 0:03:30
163Joan Bou Company (Spa) Euskaltel-Euskadi
164Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ
165Lucas Hamilton (Aus) Team BikeExchange
166Alvaro Cuadros Morata (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:03:43
167Romain Bardet (Fra) Team DSM 0:03:52
168Lawson Craddock (USA) EF Education-Nippo 0:04:11
169Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:04:17
170Alex Aranburu Deba (Spa) Astana-Premier Tech
171Diego Camargo Pineda (Col) EF Education-Nippo
172Koen Bouwman (Ned) Jumbo-Visma 0:04:24
173Christopher Hamilton (Aus) Team DSM 0:05:55
174Chad Haga (USA) Team DSM
175Simon Carr (GBr) EF Education-Nippo
DNFDavide Cimolai (Ita) Israel Start-up Nation
Swipe to scroll horizontally
Sprint 1 - Cartagena. Sprint Bonificado km. 104.5
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Aritz Bagües Kalparsoro (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 20
2Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskaltel-Euskadi 17
3Ander Okamika Bengoetxea (Spa) Burgos-BH 15
4Jasper Philipsen (Bel) Alpecin-Fenix 13
5Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ 10
Swipe to scroll horizontally
Sprint 2 - La Manga Del Mar Menor km. 173.7
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Fabio Jakobsen (Ned) Deceuninck-QuickStep 50
2Alberto Dainese (Ita) Team DSM 30
3Jasper Philipsen (Bel) Alpecin-Fenix 20
4Jordi Meeus (Bel) Bora-Hansgrohe 18
5Itamar Einhorn (Isr) Israel Start-up Nation 16
6Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ 14
7Michael Matthews (Aus) Team BikeExchange 12
8Martin Laas (Est) Bora-Hansgrohe 10
9Piet Allegaert (Bel) Cofidis 8
10Jon Aberasturi Izaga (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 7
11Antonio Jesus Soto Guirao (Spa) Euskaltel-Euskadi 6
12Riccardo Minali (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 5
13Clement Venturini (Fra) AG2R Citroën Team 4
14Gotzon Martin Sanz (Spa) Euskaltel-Euskadi 3
15Damien Touze (Fra) AG2R Citroën Team 2
Swipe to scroll horizontally
Young riders
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Fabio Jakobsen (Ned) Deceuninck-QuickStep 3:56:05
2Alberto Dainese (Ita) Team DSM
3Jasper Philipsen (Bel) Alpecin-Fenix
4Jordi Meeus (Bel) Bora-Hansgrohe
5Itamar Einhorn (Isr) Israel Start-up Nation
6Gotzon Martin Sanz (Spa) Euskaltel-Euskadi
7Damien Touze (Fra) AG2R Citroën Team
8Carlos Canal Blanco (Spa) Burgos-BH
9Johan Jacobs (Swi) Movistar Team
10Florian Vermeersch (Bel) Lotto Soudal
11Robert Stannard (Aus) Team BikeExchange
12Aleksandr Vlasov (Rus) Astana-Premier Tech
13Gino Mäder (Swi) Bahrain Victorious
14Oier Lazkano Lopez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
15Fernando Barceló Aragon (Spa) Cofidis
16Rémy Rochas (Fra) Cofidis
17Connor Brown (NZl) Qhubeka NextHash
18Tobias Bayer (Aut) Alpecin-Fenix
19Steff Cras (Bel) Lotto Soudal
20Egan Bernal Gomez (Col) Ineos Grenadiers
21Rui Oliveira (Por) UAE Team Emirates
22Dylan Sunderland (Aus) Qhubeka NextHash
23Patrick Gamper (Aut) Bora-Hansgrohe
24Clément Champoussin (Fra) AG2R Citroën Team
25Juan Pedro Lopez Perez (Spa) Trek-Segafredo
26Maxim Van Gils (Bel) Lotto Soudal
27Yuriy Natarov (Kaz) Astana-Premier Tech
28Mark Padun (Ukr) Bahrain Victorious
29Pelayo Sanchez Mayo (Spa) Burgos-BH
30Stan Dewulf (Bel) AG2R Citroën Team
31Jefferson Cepeda Ortiz (Ecu) Caja Rural-Seguros RGA
32Nicolas Prodhomme (Fra) AG2R Citroën Team
33Thymen Arensman (Ned) Team DSM
34Eddy Fine (Fra) Cofidis
35Andrea Bagioli (Ita) Deceuninck-QuickStep 0:00:30
36Mauri Vansevenant (Bel) Deceuninck-QuickStep
37Sergio Roman Martin Galan (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
38Thomas Pidcock (GBr) Ineos Grenadiers 0:01:09
39Xabier Mikel Azparren Irurzun (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:41
40Kévin Geniets (Lux) Groupama-FDJ
41Jhonatan Narvaez Prado (Ecu) Ineos Grenadiers 0:02:45
42Andreas Kron (Den) Lotto Soudal 0:02:56
43Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal
44Sylvain Moniquet (Bel) Lotto Soudal
45Michael Storer (Aus) Team DSM
46Pavel Sivakov (Rus) Ineos Grenadiers
47Sebastian Berwick (Aus) Israel Start-up Nation
48Quinn Simmons (USA) Trek-Segafredo 0:03:05
49Joan Bou Company (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:03:30
50Lucas Hamilton (Aus) Team BikeExchange
51Diego Camargo Pineda (Col) EF Education-Nippo 0:04:17
52Simon Carr (GBr) EF Education-Nippo 0:05:55
Swipe to scroll horizontally
Combativity
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Aritz Bagües Kalparsoro (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
Swipe to scroll horizontally
Teams
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Bora-Hansgrohe 11:48:15
2Euskaltel-Euskadi
3Team BikeExchange
4GROUPAMA - FDJ
5Cofidis
6Bahrain Victorious
7Movistar Team
8AG2R Citroën Team
9Deceuninck-QuickStep
10Caja Rural-Seguros RGA
11Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
12Jumbo-Visma
13Alpecin-Fenix
14Lotto Soudal
15Astana-Premier Tech
16UAE Team Emirates
17Qhubeka NextHash
18Ineos Grenadiers
19Burgos-BH
20Team DSM
21Trek-Segafredo
22Israel Start-up Nation 0:00:39
23EF Education-Nippo 0:03:53
Swipe to scroll horizontally
General classification after stage 8
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Primoz Roglic (Slo) Jumbo-Visma 29:14:40
2Felix Grossschartner (Aut) Bora-Hansgrohe 0:00:08
3Enric Mas Nicolau (Spa) Movistar Team 0:00:25
4Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Movistar Team 0:00:36
5Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 0:00:38
6Egan Bernal Gomez (Col) Ineos Grenadiers 0:00:41
7Jack Haig (Aus) Bahrain Victorious 0:00:57
8Sepp Kuss (USA) Jumbo-Visma 0:00:59
9Aleksandr Vlasov (Rus) Astana-Premier Tech 0:01:06
10Adam Yates (GBr) Ineos Grenadiers 0:01:22
11Giulio Ciccone (Ita) Trek-Segafredo 0:01:28
12Mikel Landa Meana (Spa) Bahrain Victorious 0:01:42
13Fabio Aru (Ita) Qhubeka NextHash 0:01:47
14David de la Cruz (Spa) UAE Team Emirates 0:02:14
15Louis Meintjes (RSA) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:02:19
16Richard Carapaz (Ecu) Ineos Grenadiers 0:02:48
17Gino Mäder (Swi) Bahrain Victorious 0:02:52
18Juan Pedro Lopez Perez (Spa) Trek-Segafredo 0:03:03
19Odd Christian Eiking (Nor) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:05:05
20Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ 0:05:09
21Guillaume Martin (Fra) Cofidis 0:05:34
22Clément Champoussin (Fra) AG2R Citroën Team 0:05:35
23Lilian Calmejane (Fra) AG2R Citroën Team 0:06:24
24Damiano Caruso (Ita) Bahrain Victorious 0:06:47
25Rémy Rochas (Fra) Cofidis 0:08:17
26Luis Leon Sanchez (Spa) Astana-Premier Tech 0:09:32
27Steven Kruijswijk (Ned) Jumbo-Visma 0:09:40
28Jefferson Cepeda Ortiz (Ecu) Caja Rural-Seguros RGA 0:11:09
29Michael Storer (Aus) Team DSM 0:12:06
30Martijn Tusveld (Ned) Team DSM 0:12:54
31Rafal Majka (Pol) UAE Team Emirates 0:14:12
32Steff Cras (Bel) Lotto Soudal 0:14:23
33Simone Petilli (Ita) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:15:44
34Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos-BH 0:16:22
35Luis Angel Mate Mardones (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:17:10
36Carlos Verona Quintanilla (Spa) Movistar Team 0:17:25
37Andreas Kron (Den) Lotto Soudal 0:17:32
38Gianluca Brambilla (Ita) Trek-Segafredo 0:18:44
39Sam Oomen (Ned) Jumbo-Visma 0:19:19
40Kenny Elissonde (Fra) Trek-Segafredo 0:19:35
41Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech 0:19:40
42Pavel Sivakov (Rus) Ineos Grenadiers 0:20:05
43Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R Citroën Team 0:22:18
44Daniel Navarro Garcia (Spa) Burgos-BH 0:22:40
45Sergio Henao Montoya (Col) Qhubeka NextHash 0:23:05
46Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana-Premier Tech 0:23:52
47Stan Dewulf (Bel) AG2R Citroën Team 0:24:13
48James Knox (GBr) Deceuninck-QuickStep 0:24:58
49Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:25:18
50Tobias Bayer (Aut) Alpecin-Fenix 0:25:34
51Mark Padun (Ukr) Bahrain Victorious 0:25:41
52Andrea Bagioli (Ita) Deceuninck-QuickStep 0:26:08
53Dylan van Baarle (Ned) Ineos Grenadiers 0:26:11
54Jesus Herrada (Spa) Cofidis 0:26:23
55Mikaël Cherel (Fra) AG2R Citroën Team 0:26:33
56Wout Poels (Ned) Bahrain Victorious 0:26:40
57Gotzon Martin Sanz (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:26:55
58Mauri Vansevenant (Bel) Deceuninck-QuickStep 0:27:18
59Jetse Bol (Ned) Burgos-BH 0:27:23
60Antonio Jesus Soto Guirao (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:27:30
61Joe Dombrowski (USA) UAE Team Emirates 0:27:51
62Romain Bardet (Fra) Team DSM 0:28:16
63Jonathan Caicedo (Ecu) EF Education-Nippo 0:28:25
64Fernando Barceló Aragon (Spa) Cofidis 0:28:34
65Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:28:43
66Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:29:02
67Lucas Hamilton (Aus) Team BikeExchange 0:29:44
68Maxim Van Gils (Bel) Lotto Soudal 0:30:07
69Floris De Tier (Bel) Alpecin-Fenix 0:30:11
70Nicolas Prodhomme (Fra) AG2R Citroën Team 0:31:31
71Simon Carr (GBr) EF Education-Nippo 0:31:44
72Jhonatan Narvaez Prado (Ecu) Ineos Grenadiers 0:32:33
73José Rojas (Spa) Movistar Team 0:32:53
74James Piccoli (Can) Israel Start-up Nation 0:32:58
75Andrey Zeits (Kaz) Team BikeExchange 0:33:02
76Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH 0:33:09
77Lawson Craddock (USA) EF Education-Nippo 0:33:37
78Ben Zwiehoff (Ger) Bora-Hansgrohe 0:35:31
79Robert Gesink (Ned) Jumbo-Visma 0:36:01
80Mikel Nieve Iturralde (Spa) Team BikeExchange 0:36:07
81Diego Camargo Pineda (Col) EF Education-Nippo 0:36:26
82Ryan Gibbons (RSA) UAE Team Emirates 0:36:38
83Harm Vanhoucke (Bel) Lotto Soudal 0:36:59
84Michael Matthews (Aus) Team BikeExchange 0:37:34
85Sylvain Moniquet (Bel) Lotto Soudal
86Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ 0:37:38
87Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:37:40
88Jay Vine (Aus) Alpecin-Fenix 0:37:56
89Guy Niv (Isr) Israel Start-up Nation 0:38:03
90Rein Taaramäe (Est) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:38:34
91Damien Touze (Fra) AG2R Citroën Team 0:38:49
92Nicholas Schultz (Aus) Team BikeExchange 0:38:57
93Imanol Erviti (Spa) Movistar Team 0:40:28
94Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe 0:41:14
95Jens Keukeleire (Bel) EF Education-Nippo 0:41:26
96Nathan Van Hooydonck (Bel) Jumbo-Visma 0:41:52
97Maximilian Schachmann (Ger) Bora-Hansgrohe 0:41:58
98Magnus Cort (Den) EF Education-Nippo 0:42:19
99Alex Aranburu Deba (Spa) Astana-Premier Tech 0:42:27
100Clement Venturini (Fra) AG2R Citroën Team
101Jan Hirt (Cze) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:42:55
102Luka Mezgec (Slo) Team BikeExchange 0:43:01
103Carlos Canal Blanco (Spa) Burgos-BH 0:43:23
104Zdenek Stybar (Cze) Deceuninck-QuickStep 0:43:27
105Ander Okamika Bengoetxea (Spa) Burgos-BH 0:43:35
106Joan Bou Company (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:43:50
107Wesley Kreder (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:43:56
108Jasper Philipsen (Bel) Alpecin-Fenix 0:44:23
109Pelayo Sanchez Mayo (Spa) Burgos-BH 0:44:40
110Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ 0:44:47
111Oier Lazkano Lopez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:45:05
112Rui Oliveira (Por) UAE Team Emirates 0:45:17
113Alexander Krieger (Ger) Alpecin-Fenix 0:45:20
114Edward Planckaert (Bel) Alpecin-Fenix 0:45:22
115Florian Senechal (Fra) Deceuninck-QuickStep 0:45:25
116Thomas Pidcock (GBr) Ineos Grenadiers
117Yuriy Natarov (Kaz) Astana-Premier Tech 0:45:26
118Jose Herrada (Spa) Cofidis 0:45:31
119Anton Palzer (Ger) Bora-Hansgrohe 0:45:35
120Antonio Nibali (Ita) Trek-Segafredo 0:45:50
121Aritz Bagües Kalparsoro (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:46:00
122Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ 0:46:25
123Jon Aberasturi Izaga (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:46:26
124Eddy Fine (Fra) Cofidis 0:46:33
125Robert Stannard (Aus) Team BikeExchange 0:47:38
126Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ 0:47:55
127Sander Armée (Bel) Qhubeka NextHash 0:48:14
128Bert-Jan Lindeman (Ned) Qhubeka NextHash 0:48:28
129Tobias Ludvigsson (Swe) Groupama-FDJ 0:48:48
130Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:49:31
131Christopher Hamilton (Aus) Team DSM 0:50:08
132Matthew Holmes (GBr) Lotto Soudal