Skip to main content

Van Vleuten tops prologue for Rabobank

Full results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Annemiek Van Vleuten (Ned) Rabobank Women Cycling Team0:02:57
2Megan Guarnier (USA) Tibco To The Top0:00:01
3Alexandra Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini Rox0:00:04
4Amanda Miller (USA) Tibco To The Top0:00:05
5Aleksandra Sosenko (Ltu) Vaiano Tepso
6Rossella Ratto (Ita) Verinlegno Fabiani
7Marta Tagliaferro (Ita) Mcipollini Giambenini
8Lauren Hall (USA) Tibco To The Top0:00:06
9Silvia Valsecchi (Ita) Bepink
10Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora Pasta Zara
11Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Rox
12Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Tepso
13Simona Frapporti (Ita) Bepink0:00:07
14Elke Gebhardt (Ger) Bepink
15Lisa Brennauer (Ger) German National Team
16Tiffany Cromwell (Aus) Orica AIS0:00:08
17Tatiana Guderzo (Ita) Mcipollini Giambenini
18Sara Duster (Ger) Rabobank Women Cycling Team
19Carmen Small (USA) USA National Team
20Tayler Wiles (USA) USA National Team0:00:09
21Valentina Carretta (Ita) Mcipollini Giambenini
22Yulia Iliynikh (Rus) Lointek
23Meredith Miller (USA) Tibco To The Top0:00:10
24Giada Borgato (Ita) Diadora Pasta Zara
25Emily Kachorek (USA) USA National Team
26Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Rox
27Alessandra Borchi (Ita) Mcipollini Giambenini0:00:11
28Janel Holcom (USA) USA National Team
29Anastasia Chulkova (Rus) Forno D'asolo Colavita
30Edita Janeliunaite (Ltu) Diadora Pasta Zara
31Sanne Van Paassen (Ned) Rabobank Women Cycling Team
32Stephanie Pohl (Ger) German National Team0:00:12
33Valentina Scandolara (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
34Marta Bastianelli (Ita) Mcipollini Giambenini
35Agne Silinyte (Ltu) Diadora Pasta Zara
36Romy Kasper (Ger) Rusvelo
37Luisa Tamanini (Ita) Faren Honda Team0:00:13
38Jamie Bookwalter (USA) USA National Team
39Alona Andruk (Ukr) Vaiano Tepso0:00:14
40Olga Zabelinskaya (Rus) Rusvelo
41Natalia Boyarskaya (Rus) Rusvelo
42Jessie Maclean (Aus) Orica AIS
43Samantha Schneider (USA) Tibco To The Top
44Anna Trevisi (Ita) Vaiano Tepso
45Barbara Guarischi (Ita) Fassa Bortolo Servetto0:00:15
46Irina Molicheva (Rus) Rusvelo
47Enerit Iturriagaetxebarria (Spa) Lointek
48Fabiana Luperini (Ita) Faren Honda Team
49Sari Saarelainen (Fin) Forno D'asolo Colavita
50Whitney Gaggioli (USA) Forno D'asolo Colavita
51Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team
52Roxane Knetemann (Ned) Rabobank Women Cycling Team
53Elena Utrobina (Rus) Faren Honda Team
54Tetyana Riabchenko (Ukr) Forno D'asolo Colavita
55Svetlana Bubnenkova (Rus) Rusvelo
56Alena Sitsko (Blr) All Sports0:00:16
57Ruth Winder (USA) USA National Team
58Lara Vieceli (Ita) Verinlegno Fabiani
59Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Tepso
60Belen Lopez (Spa) Lointek
61Julia Martisova (Blr) Bepink
62Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team
63Veronica Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Rox
64Polona Batagelj (Svn) Slovenia National Team0:00:17
65Elena Berlato (Ita) Fassa Bortolo Servetto
66Lidia Malachova (Rus) Rusvelo
67Tjasa Rutar (Svn) Slovenia National Team
68Nicole Cooke (GBr) Faren Honda Team
69Amber Pierce (USA) Diadora Pasta Zara
70Giorgia Bronzini (Ita) Diadora Pasta Zara
71Malgorzata Jasinska (Pol) Mcipollini Giambenini
72Jennifer Fiori (Ita) Fassa Bortolo Servetto0:00:18
73Anna Potokina (Rus) Lointek
74Ivana Gatto (Ita) Fassa Bortolo Servetto
75Veronique Fortin (USA) Tibco To The Top
76Alessia Martini (Ita) Vaiano Tepso0:00:19
77Ajeda Opeka (Svn) Slovenia National Team
78Mathilde Favre (Fra) Lointek
79Rowena Fry (Aus) Orica AIS0:00:20
80Erika Cecchel (Ita) Fassa Bortolo Servetto
81Dorota Gregorowicz (Pol) Verinlegno Fabiani0:00:21
82Jennifer Hohl (Swi) Faren Honda Team0:00:22
83Flavia Oliveira (Swi) Forno D'asolo Colavita
84Anita Szeghalminekenyo (Hun) Hungarian National Team
85Odette Bertolin (Ita) Verinlegno Fabiani0:00:23
86Lauren Kitchen (Aus) Rabobank Women Cycling Team
87Ursa Pintar (Svn) Slovenia National Team
88Marie Therese Ludwig (Ger) German National Team
89Francesca Cauz (Ita) Fassa Bortolo Servetto0:00:24
90Alice Algise (Ita) Bepink
91Amanda Spratt (Aus) Orica AIS0:00:25
92Alenka Novak (Svn) Slovenia National Team
93Michal Ella (Isr) S.C. Michela Fanini Rox
94Petra Zrinsek (Svn) Bepink0:00:26
95Lucia Gonzales (Spa) Lointek
96Jessica Paganelli (Ita) Team Alfonsina0:00:27
97Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Forno D'asolo Colavita
98Monica Ceccon (Ita) Team Alfonsina
99Chiara Vanni (Ita) Verinlegno Fabiani
100Valeria Di Bartolomeo (Ita) All Sports
101Urska Kalan (Svn) Slovenia National Team
102Sara Lena Hofmann (Ger) German National Team0:00:28
103Chiara Stefanazzi (Ita) Team Alfonsina0:00:29
104Barbara Venerito (Ita) Verinlegno Fabiani0:00:31
105Krisztina Jurenka (Hun)) Hungarian National Team
106Yulia Blindyuk (Rus) Faren Honda Team
107Irene Falorni (Ita) All Sports0:00:32
108Beatrice Tonini (Ita) Team Alfonsina0:00:33
109Francesca Gessica Mazzei (I All Sports0:00:34
110Francesca Martinelli (Ita) All Sports
111Marika Bonazzi (Ita) Team Alfonsina0:00:36
112Azzurra D'intino (Ita) Team Alfonsina0:00:37
113Szilvia Anyos (Hun) Hungarian National Team0:00:38
114Kornelia Epres (Hun) Hungarian National Team0:00:42

General classification after prologue
#Rider Name (Country) TeamResult
1Annemiek Van Vleuten (Ned) Rabobank Women Cycling Team0:02:57
2Megan Guarnier (USA) Tibco To The Top0:00:01
3Alexandra Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini Rox0:00:04
4Amanda Miller (USA) Tibco To The Top0:00:05
5Aleksandra Sosenko (Ltu) Vaiano Tepso
6Rossella Ratto (Ita) Verinlegno Fabiani
7Marta Tagliaferro (Ita) Mcipollini Giambenini
8Lauren Hall (USA) Tibco To The Top0:00:06
9Silvia Valsecchi (Ita) Bepink
10Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora Pasta Zara
11Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Rox
12Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Tepso
13Simona Frapporti (Ita) Bepink0:00:07
14Elke Gebhardt (Ger) Bepink
15Lisa Brennauer (Ger) German National Team
16Tiffany Cromwell (Aus) Orica AIS0:00:08
17Tatiana Guderzo (Ita) Mcipollini Giambenini
18Sara Duster (Ger) Rabobank Women Cycling Team
19Carmen Small (USA) USA National Team
20Tayler Wiles (USA) USA National Team0:00:09
21Valentina Carretta (Ita) Mcipollini Giambenini
22Yulia Iliynikh (Rus) Lointek
23Meredith Miller (USA) Tibco To The Top0:00:10
24Giada Borgato (Ita) Diadora Pasta Zara
25Emily Kachorek (USA) USA National Team
26Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Rox
27Alessandra Borchi (Ita) Mcipollini Giambenini0:00:11
28Janel Holcom (USA) USA National Team
29Anastasia Chulkova (Rus) Forno D'asolo Colavita
30Edita Janeliunaite (Ltu) Diadora Pasta Zara
31Sanne Van Paassen (Ned) Rabobank Women Cycling Team
32Stephanie Pohl (Ger) German National Team0:00:12
33Valentina Scandolara (Ita) S.C. Michela Fanini Rox
34Marta Bastianelli (Ita) Mcipollini Giambenini
35Agne Silinyte (Ltu) Diadora Pasta Zara
36Romy Kasper (Ger) Rusvelo
37Luisa Tamanini (Ita) Faren Honda Team0:00:13
38Jamie Bookwalter (USA) USA National Team
39Alona Andruk (Ukr) Vaiano Tepso0:00:14
40Olga Zabelinskaya (Rus) Rusvelo
41Natalia Boyarskaya (Rus) Rusvelo
42Jessie Maclean (Aus) Orica AIS
43Samantha Schneider (USA) Tibco To The Top
44Anna Trevisi (Ita) Vaiano Tepso
45Barbara Guarischi (Ita) Fassa Bortolo Servetto0:00:15
46Irina Molicheva (Rus) Rusvelo
47Enerit Iturriagaetxebarria (Spa) Lointek
48Fabiana Luperini (Ita) Faren Honda Team
49Sari Saarelainen (Fin) Forno D'asolo Colavita
50Whitney Gaggioli (USA) Forno D'asolo Colavita
51Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team
52Roxane Knetemann (Ned) Rabobank Women Cycling Team
53Elena Utrobina (Rus) Faren Honda Team
54Tetyana Riabchenko (Ukr) Forno D'asolo Colavita
55Svetlana Bubnenkova (Rus) Rusvelo
56Alena Sitsko (Blr) All Sports0:00:16
57Ruth Winder (USA) USA National Team
58Lara Vieceli (Ita) Verinlegno Fabiani
59Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Tepso
60Belen Lopez (Spa) Lointek
61Julia Martisova (Blr) Bepink
62Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team
63Veronica Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Rox
64Polona Batagelj (Svn) Slovenia National Team0:00:17
65Elena Berlato (Ita) Fassa Bortolo Servetto
66Lidia Malachova (Rus) Rusvelo
67Tjasa Rutar (Svn) Slovenia National Team
68Nicole Cooke (GBr) Faren Honda Team
69Amber Pierce (USA) Diadora Pasta Zara
70Giorgia Bronzini (Ita) Diadora Pasta Zara
71Malgorzata Jasinska (Pol) Mcipollini Giambenini
72Jennifer Fiori (Ita) Fassa Bortolo Servetto0:00:18
73Anna Potokina (Rus) Lointek
74Ivana Gatto (Ita) Fassa Bortolo Servetto
75Veronique Fortin (USA) Tibco To The Top
76Alessia Martini (Ita) Vaiano Tepso0:00:19
77Ajeda Opeka (Svn) Slovenia National Team
78Mathilde Favre (Fra) Lointek
79Rowena Fry (Aus) Orica AIS0:00:20
80Erika Cecchel (Ita) Fassa Bortolo Servetto
81Dorota Gregorowicz (Pol) Verinlegno Fabiani0:00:21
82Jennifer Hohl (Swi) Faren Honda Team0:00:22
83Flavia Oliveira (Swi) Forno D'asolo Colavita
84Anita Szeghalminekenyo (Hun) Hungarian National Team
85Odette Bertolin (Ita) Verinlegno Fabiani0:00:23
86Lauren Kitchen (Aus) Rabobank Women Cycling Team
87Ursa Pintar (Svn) Slovenia National Team
88Marie Therese Ludwig (Ger) German National Team
89Francesca Cauz (Ita) Fassa Bortolo Servetto0:00:24
90Alice Algise (Ita) Bepink
91Amanda Spratt (Aus) Orica AIS0:00:25
92Alenka Novak (Svn) Slovenia National Team
93Michal Ella (Isr) S.C. Michela Fanini Rox
94Petra Zrinsek (Svn) Bepink0:00:26
95Lucia Gonzales (Spa) Lointek
96Jessica Paganelli (Ita) Team Alfonsina0:00:27
97Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Forno D'asolo Colavita
98Monica Ceccon (Ita) Team Alfonsina
99Chiara Vanni (Ita) Verinlegno Fabiani
100Valeria Di Bartolomeo (Ita) All Sports
101Urska Kalan (Svn) Slovenia National Team
102Sara Lena Hofmann (Ger) German National Team0:00:28
103Chiara Stefanazzi (Ita) Team Alfonsina0:00:29
104Barbara Venerito (Ita) Verinlegno Fabiani0:00:31
105Krisztina Jurenka (Hun)) Hungarian National Team
106Yulia Blindyuk (Rus) Faren Honda Team
107Irene Falorni (Ita) All Sports0:00:32
108Beatrice Tonini (Ita) Team Alfonsina0:00:33
109Francesca Gessica Mazzei (I All Sports0:00:34
110Francesca Martinelli (Ita) All Sports
111Marika Bonazzi (Ita) Team Alfonsina0:00:36
112Azzurra D'intino (Ita) Team Alfonsina0:00:37
113Szilvia Anyos (Hun) Hungarian National Team0:00:38
114Kornelia Epres (Hun) Hungarian National Team0:00:42

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Annemiek Van Vleuten (Ned) Rabobank Women Cycling Team15pts
2Megan Guarnier (USA) Tibco To The Top12
3Alexandra Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini Rox10
4Amanda Miller (USA) Tibco To The Top8
5Aleksandra Sosenko (Ltu) Vaiano Tepso6
6Rossella Ratto (Ita) Verinlegno Fabiani5
7Marta Tagliaferro (Ita) Mcipollini Giambenini4
8Lauren Hall (USA) Tibco To The Top3
9Silvia Valsecchi (Ita) Bepink2
10Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora Pasta Zara1

Foreign riders classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Annemiek Van Vleuten (Ned) Rabobank Women Cycling Team0:02:57
2Megan Guarnier (USA) Tibco To The Top0:00:01
3Alexandra Burchenkova (Rus) S.C. Michela Fanini Rox0:00:04
4Amanda Miller (USA) Tibco To The Top0:00:05
5Aleksandra Sosenko (Ltu) Vaiano Tepso
6Lauren Hall (USA) Tibco To The Top0:00:06
7Inga Cilvinaite (Ltu) Diadora Pasta Zara
8Grete Treier (Est) S.C. Michela Fanini Rox
9Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Tepso
10Elke Gebhardt (Ger) Bepink0:00:07
11Lisa Brennauer (Ger) German National Team
12Tiffany Cromwell (Aus) Orica AIS0:00:08
13Sara Duster (Ger) Rabobank Women Cycling Team
14Carmen Small (USA) USA National Team
15Tayler Wiles (USA) USA National Team0:00:09
16Yulia Iliynikh (Rus) Lointek
17Meredith Miller (USA) Tibco To The Top0:00:10
18Emily Kachorek (USA) USA National Team
19Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Rox
20Janel Holcom (USA) USA National Team0:00:11
21Anastasia Chulkova (Rus) Forno D'asolo Colavita
22Edita Janeliunaite (Ltu) Diadora Pasta Zara
23Sanne Van Paassen (Ned) Rabobank Women Cycling Team
24Stephanie Pohl (Ger) German National Team0:00:12
25Agne Silinyte (Ltu) Diadora Pasta Zara
26Romy Kasper (Ger) Rusvelo
27Jamie Bookwalter (USA) USA National Team0:00:13
28Alona Andruk (Ukr) Vaiano Tepso0:00:14
29Olga Zabelinskaya (Rus) Rusvelo
30Natalia Boyarskaya (Rus) Rusvelo
31Jessie Maclean (Aus) Orica AIS
32Samantha Schneider (USA) Tibco To The Top
33Irina Molicheva (Rus) Rusvelo0:00:15
34Enerit Iturriagaetxebarria (Spa) Lointek
35Sari Saarelainen (Fin) Forno D'asolo Colavita
36Whitney Gaggioli (USA) Forno D'asolo Colavita
37Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team
38Roxane Knetemann (Ned) Rabobank Women Cycling Team
39Elena Utrobina (Rus) Faren Honda Team
40Tetyana Riabchenko (Ukr) Forno D'asolo Colavita
41Svetlana Bubnenkova (Rus) Rusvelo
42Alena Sitsko (Blr) All Sports0:00:16
43Ruth Winder (USA) USA National Team
44Belen Lopez (Spa) Lointek
45Julia Martisova (Blr) Bepink
46Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team
47Veronica Leal Balderas (Mex) S.C. Michela Fanini Rox
48Polona Batagelj (Svn) Slovenia National Team0:00:17
49Lidia Malachova (Rus) Rusvelo
50Tjasa Rutar (Svn) Slovenia National Team
51Nicole Cooke (GBr) Faren Honda Team
52Amber Pierce (USA) Diadora Pasta Zara
53Malgorzata Jasinska (Pol) Mcipollini Giambenini
54Anna Potokina (Rus) Lointek0:00:18
55Veronique Fortin (USA) Tibco To The Top
56Ajeda Opeka (Svn) Slovenia National Team0:00:19
57Mathilde Favre (Fra) Lointek
58Rowena Fry (Aus) Orica AIS0:00:20
59Dorota Gregorowicz (Pol) Verinlegno Fabiani0:00:21
60Jennifer Hohl (Swi) Faren Honda Team0:00:22
61Flavia Oliveira (Swi) Forno D'asolo Colavita
62Anita Szeghalminekenyo (Hun) Hungarian National Team
63Lauren Kitchen (Aus) Rabobank Women Cycling Team0:00:23
64Ursa Pintar (Svn) Slovenia National Team
65Marie Therese Ludwig (Ger) German National Team
66Amanda Spratt (Aus) Orica AIS0:00:25
67Alenka Novak (Svn) Slovenia National Team
68Michal Ella (Isr) S.C. Michela Fanini Rox
69Petra Zrinsek (Svn) Bepink0:00:26
70Lucia Gonzales (Spa) Lointek
71Uenia Fernandes Da Souza (Bra) Forno D'asolo Colavita0:00:27
72Urska Kalan (Svn) Slovenia National Team
73Sara Lena Hofmann (Ger) German National Team0:00:28
74Krisztina Jurenka (Hun)) Hungarian National Team0:00:31
75Yulia Blindyuk (Rus) Faren Honda Team
76Szilvia Anyos (Hun) Hungarian National Team0:00:38
77Kornelia Epres (Hun) Hungarian National Team0:00:42

Young riders classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Aleksandra Sosenko (Ltu) Vaiano Tepso0:03:02
2Rossella Ratto (Ita) Verinlegno Fabiani
3Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Tepso0:00:01
4Valentina Scandolara (Ita) S.C. Michela Fanini Rox0:00:07
5Agne Silinyte (Ltu) Diadora Pasta Zara
6Samantha Schneider (USA) Tibco To The Top0:00:09
7Anna Trevisi (Ita) Vaiano Tepso
8Barbara Guarischi (Ita) Fassa Bortolo Servetto0:00:10
9Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team
10Ruth Winder (USA) USA National Team0:00:11
11Lara Vieceli (Ita) Verinlegno Fabiani
12Anna Bianca Schnitzmeier (Ger) German National Team
13Lidia Malachova (Rus) Rusvelo0:00:12
14Ivana Gatto (Ita) Fassa Bortolo Servetto0:00:13
15Alessia Martini (Ita) Vaiano Tepso0:00:14
16Mathilde Favre (Fra) Lointek
17Erika Cecchel (Ita) Fassa Bortolo Servetto0:00:15
18Lauren Kitchen (Aus) Rabobank Women Cycling Team0:00:18
19Francesca Cauz (Ita) Fassa Bortolo Servetto0:00:19
20Lucia Gonzales (Spa) Lointek0:00:21
21Jessica Paganelli (Ita) Team Alfonsina0:00:22
22Urska Kalan (Svn) Slovenia National Team
23Sara Lena Hofmann (Ger) German National Team0:00:23
24Chiara Stefanazzi (Ita) Team Alfonsina0:00:24
25Barbara Venerito (Ita) Verinlegno Fabiani0:00:26
26Irene Falorni (Ita) All Sports0:00:27
27Marika Bonazzi (Ita) Team Alfonsina0:00:31
28Azzurra D'intino (Ita) Team Alfonsina0:00:32
29Kornelia Epres (Hun) Hungarian National Team0:00:37

Latest on Cyclingnews