Skip to main content

Women's Herald Sun Tour: Sierra takes victory on stage 1

Image 1 of 11

Cuban road race champion Arlenis Sierra (Astana) wins the opening stage of the 2020 Women’s Herald Sun Tour in Shepparton

Cuban road race champion Arlenis Sierra (Astana) wins the opening stage of the 2020 Women’s Herald Sun Tour in Shepparton (Image credit: Con Chronis)
Image 2 of 11

Astana’s Arlenis Sierra enjoys the applause after taking the yellow leader’s jersey

Astana’s Arlenis Sierra enjoys the applause after taking the yellow leader’s jersey (Image credit: Con Chronis)
Image 3 of 11

The riders head off from the start in Shepparton

The riders head off from the start in Shepparton (Image credit: Con Chronis)
Image 4 of 11

Stage 1 of the 2020 Women’s Herald Sun Tour

Stage 1 of the 2020 Women’s Herald Sun Tour (Image credit: Con Chronis)
Image 5 of 11

Eventual stage winner Arlenis Sierra (Astana) rides in the bunch

Eventual stage winner Arlenis Sierra (Astana) rides in the bunch (Image credit: Con Chronis)
Image 6 of 11

Defending Women’s Herald Sun Tour champion Lucy Kennedy

Defending Women’s Herald Sun Tour champion Lucy Kennedy (Image credit: Con Chronis)
Image 7 of 11

Stage 1 of the 2020 Women’s Herald Sun Tour

Stage 1 of the 2020 Women’s Herald Sun Tour (Image credit: Con Chronis)
Image 8 of 11

Mitchelton-Scott put the pressure on in the front group to distance the chasers

Mitchelton-Scott put the pressure on in the front group to distance the chasers (Image credit: Con Chronis)
Image 9 of 11

Astana’s Arlenis Sierra wins stage 1 of the 2020 Women’s Herald Sun Tour

Astana’s Arlenis Sierra wins stage 1 of the 2020 Women’s Herald Sun Tour (Image credit: Con Chronis)
Image 10 of 11

Tibco-SVB’s Nina Kessler was awarded the most-aggressive-rider jersey

Tibco-SVB’s Nina Kessler was awarded the most-aggressive-rider jersey (Image credit: Con Chronis)
Image 11 of 11

Champagne time for the day’s winner, Astana’s Arlenis Sierra

Champagne time for the day’s winner, Astana’s Arlenis Sierra (Image credit: Con Chronis)

Cuban road race champion Arlenis Sierra (Astana Women's Team) won the opening stage of the two-day Women's Herald Sun Tour in Shepparton, Victoria, on Wednesday, beating Anna Trevisi (Ale BTC Ljubljana) and Ruby Roseman-Gannon (Pro Racing Sunshine Coast) from a reduced-bunch sprint, which included defending champion Lucy Kennedy (Mitchelton-Scott).

US team Tibco-SVB had split the Australian race apart in the crosswinds with 40 kilometres left to race of the 94km stage, but it was Mitchelton-Scott who continued the work to ensure that the front group of 25 riders stayed clear of a similarly sized group, with Tibco's Sarah Gigante and Roxsolt Attaquer's Justine Barrow among those losing 49 seconds to the front group, which may prove insurmountable on Thursday's final stage with its summit finish at the Falls Creek ski resort.

"I'm thrilled with the win," said Sierra after receiving her leader's jersey. "My team supported me well, despite the strength of the Mitchelton-Scott team today in the front group, but, by working well together, we came out on top.

"Tomorrow's stage is going to be very hard, but we have the leader's jersey, so we'll do our best to defend it. We'll just try to work as a team once again, and we'll see what happens, as it's a very long climb, so I'll just have to see how my legs respond," she said.

How it unfolded

The Roxsolt Attaquer team attacked relentlessly during the opening quarter of the stage, which started and finished in Shepparton, following the finish of stage 1 of the men's event in the town earlier in the day.

The Australian team's attempts to forge clear were consistently thwarted by the other squads, but it was eventually Tibco-SVB that forced the race's first significant split when, with 40km left to race, they put the hammer down on a stretch of road buffeted by crosswinds, and immediately put a number of riders into trouble at the back of the bunch.

Mitchelton-Scott took over to ensure that a group of 25 riders moved clear, and with their leader, Lucy Kennedy, having made the front group, they continued to push the pace, attempting to effectively eliminate as many overall contenders as possible.

Also making that front group were Jaime Gunning (Specialized Women's Racing) and Roxsolt Attaquer's Emily Herfoss, although Herfoss' teammate Justine Barrow was left on the wrong side of the split, as was Tibco's Sarah Gigante, who started the race as one of the big favourites to challenge Kennedy for the overall title.

In the end, the second group would lose 49 seconds on the stage, despite closing to almost within touching distance ahead of the day's second intermediate sprint with 19km to go, which was won by Roxsolt's Peta Mullens, and served to take the front group clear once more.

The four-strong Mitchelton squad continued to drive the head of the race, but it was eventual stage winner Arlenis Sierra's Astana squad that came to the front for the final kilometre, succeeding in setting up their sprinter for victory, while Anna Trevisi (Ale BTC Ljubljana) and Ruby Roseman-Gannon (Pro Racing Sunshine Coast) filled the minor placings.

Results
#Rider Name (Country) TeamResult
1Arlenis Sierra Canadilla (Cub) Astana Women's Team 2:15:56
2Anna Trevisi (Ita) Ale' BTC Ljubljana
3Ruby Roseman-Gannon (Aus) Pro Racing Sunshine Coast - Women
4Nina Kessler (Ned) Team Tibco-Silicon Valley Bank
5Jessica Roberts (GBr) Mitchelton-Scott Women
6Jaime Gunning (Aus) Specialized Womens Racing
7Denisse Aracely Ahumada Riquelme (Chi) Agolico
8Josie Talbot (Aus) Kordamentha Australian National Team
9Peta Mullens (Aus) Roxsolt Attaquer
10Matilda Raynolds (Aus) Specialized Womens Racing
11Andrea Ramírez Fregoso (Mex) Agolico
12Lauren Stephens (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank
13Jessica Pratt (Aus) Kordamentha Australian National Team
14Anastasiia Chursina (Rus) Ale' BTC Ljubljana
15Taryn Heather (Aus) Specialized Womens Racing
16Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton-Scott Women
17Katia Ragusa (Ita) Astana Women's Team
18Emily Herfoss (Aus) Roxsolt Attaquer
19Maaike Boogaard (Ned) Ale' BTC Ljubljana
20Jenna Merrick (NZl) New Zealand National Team
21Francesca Pattaro (Ita) Astana Women's Team 0:00:04
22Georgie Whitehouse (Aus) Kordamentha Australian National Team
23Gracie Elvin (Aus) Mitchelton-Scott Women 0:00:08
24Maryna Ivaniuk (Ukr) Astana Women's Team 0:00:16
25Sarah Roy (Aus) Mitchelton-Scott Women 0:00:31
26Ally Wollaston (NZl) Velo Project Women's Cycling Team 0:00:49
27Gina Ricardo (Aus) Sydney Uni-Staminade
28Ella Harris (NZl) New Zealand National Team
29Grace Brunto-Makeham (Aus) Veris Racing Women's Team
30Marcela Elizabeth Prieto Castañeda (Mex) Agolico
31Kirsty McCallum (NZl) Velo Project Women's Cycling Team
32Ariadna Gutierrez Arzaluz (Mex) Agolico
33Bree Wilson (Aus) Roxsolt Attaquer
34Sophie Edwards (Aus) Pro Racing Sunshine Coast - Women
35Jorja Swain (NZl) New Zealand National Team
36Samara Sheppard (NZl) New Zealand National Team
37Sarah Gigante (Aus) Team Tibco-Silicon Valley Bank
38Hannah Bartram (NZl) New Zealand National Team
39Justine Barrow (Aus) Roxsolt Attaquer
40Anet Barrera Esparza (Mex) Agolico
41Jennifer Darmody (Aus) Sydney Uni-Staminade
42Georgia Danford (NZl) Velo Project Women's Cycling Team
43Julia Atkins (Aus) Stepfwd It Suzuki
44Kirsty Deacon (Aus) Veris Racing Women's Team
45Jennifer Morales Milanes (CRc) Agolico
46Stella Nightingale (NZl) New Zealand National Team
47Holly Harris (Aus) Specialized Womens Racing
48Erica Clevenger (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank
49Elyse Fraser (NZl) Velo Project Women's Cycling Team
50Alexandra Martin-Wallace (Aus) Pro Racing Sunshine Coast - Women
51Lucie Fityus (Aus) Veris Racing Women's Team 0:04:20
52Georgia Miansarow (Aus) Sydney Uni-Staminade 0:04:23
53Madeline Wright (Aus) Roxsolt Attaquer
54Anya Louw (Aus) Pro Racing Sunshine Coast - Women
55Amalia Langham (Aus) Stepfwd It Suzuki
56Kate Perry (Aus) Specialized Womens Racing
57Chloe Moran (Aus) Kordamentha Australian National Team
58Catelyn Turner (Aus) Kordamentha Australian National Team
59Rylee McMullen (NZl) Velo Project Women's Cycling Team
60Sharlotte Lucas (NZl) Team Tibco-Silicon Valley Bank
61Alana Forster (Aus) Stepfwd It Suzuki 0:07:12
62Kathryn Woolston (Aus) Veris Racing Women's Team 0:07:26
63Emma Pratt (Aus) Sydney Uni-Staminade
64Pia Smith (Aus) Stepfwd It Suzuki
65Bre Vine (Aus) Stepfwd It Suzuki
66Amy Vesty (Aus) Sydney Uni-Staminade
67Annamarie Lipp (NZl) Velo Project Women's Cycling Team
68Francesca Sewell (Aus) Kordamentha Australian National Team 0:07:31
DNFJutatip Maneephan (Tha) Ale' BTC Ljubljana
DNFJenelle Crooks (NZl) Team Tibco-Silicon Valley Bank
DNFNicole Mitsigeorgis (Aus) Veris Racing Women's Team
OTLEmma Chilton (Aus) Roxsolt Attaquer
OTLSharni Morley (Aus) Stepfwd It Suzuki
OTLDeborah Hennesey (Aus) Veris Racing Women's Team
DSQElla Bloor (Aus) Specialized Womens Racing

Sprint 1 - Toolamba West
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexandra Martin-Wallace (Aus) Pro Racing Sunshine Coast - Women 6
2Lauren Stephens (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 4
3Matilda Raynolds (Aus) Specialized Womens Racing 2

Sprint 2 - Tatura
#Rider Name (Country) TeamResult
1Peta Mullens (Aus) Roxsolt Attaquer 6
2Lauren Stephens (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 4
3Anastasiia Chursina (Rus) Ale' BTC Ljubljana 2

Sprint 3 - stage finish
#Rider Name (Country) TeamResult
1Arlenis Sierra Canadilla (Cub) Astana Women's Team 10
2Anna Trevisi (Ita) Ale' BTC Ljubljana 8
3Ruby Roseman-Gannon (Aus) Pro Racing Sunshine Coast - Women 6
4Nina Kessler (Ned) Team Tibco-Silicon Valley Bank 4

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Specialized Womens Racing 6:47:48
2Ale' BTC Ljubljana
3Astana Women's Team 0:00:04
4Kordamentha Australian National Team
5Mitchelton-Scott Women 0:00:08
6Agolico 0:00:49
7Team Tibco-Silicon Valley Bank
8Roxsolt Attaquer
9New Zealand National Team 0:01:38
10Pro Racing Sunshine Coast - Women
11Velo Project Women's Cycling Team 0:02:27
12Veris Racing Women's Team 0:05:58
13Sydney Uni-Staminade 0:06:01
14Stepfwd It Suzuki 0:12:24

General classification

General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Arlenis Sierra Canadilla (Cub) Astana Women's Team 2:15:46
2Anna Trevisi (Ita) Ale' BTC Ljubljana 0:00:04
3Ruby Roseman-Gannon (Aus) Pro Racing Sunshine Coast - Women 0:00:06
4Lauren Stephens (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank
5Peta Mullens (Aus) Roxsolt Attaquer 0:00:07
6Matilda Raynolds (Aus) Specialized Womens Racing 0:00:09
7Anastasiia Chursina (Rus) Ale' BTC Ljubljana
8Nina Kessler (Ned) Team Tibco-Silicon Valley Bank 0:00:10
9Jessica Roberts (GBr) Mitchelton-Scott Women
10Jaime Gunning (Aus) Specialized Womens Racing
11Denisse Aracely Ahumada Riquelme (Chi) Agolico
12Josie Talbot (Aus) Kordamentha Australian National Team
13Andrea Ramírez Fregoso (Mex) Agolico
14Jessica Pratt (Aus) Kordamentha Australian National Team
15Taryn Heather (Aus) Specialized Womens Racing
16Lucy Kennedy (Aus) Mitchelton-Scott Women
17Katia Ragusa (Ita) Astana Women's Team
18Emily Herfoss (Aus) Roxsolt Attaquer
19Maaike Boogaard (Ned) Ale' BTC Ljubljana
20Jenna Merrick (NZl) New Zealand National Team
21Francesca Pattaro (Ita) Astana Women's Team 0:00:14
22Georgie Whitehouse (Aus) Kordamentha Australian National Team
23Gracie Elvin (Aus) Mitchelton-Scott Women 0:00:18
24Maryna Ivaniuk (Ukr) Astana Women's Team 0:00:26
25Sarah Roy (Aus) Mitchelton-Scott Women 0:00:41
26Alexandra Martin-Wallace (Aus) Pro Racing Sunshine Coast - Women 0:00:56
27Ally Wollaston (NZl) Velo Project Women's Cycling Team 0:00:59
28Gina Ricardo (Aus) Sydney Uni-Staminade
29Ella Harris (NZl) New Zealand National Team
30Grace Brunto-Makeham (Aus) Veris Racing Women's Team
31Marcela Elizabeth Prieto Castañeda (Mex) Agolico
32Kirsty McCallum (NZl) Velo Project Women's Cycling Team
33Ariadna Gutierrez Arzaluz (Mex) Agolico
34Bree Wilson (Aus) Roxsolt Attaquer
35Sophie Edwards (Aus) Pro Racing Sunshine Coast - Women
36Jorja Swain (NZl) New Zealand National Team
37Samara Sheppard (NZl) New Zealand National Team
38Sarah Gigante (Aus) Team Tibco-Silicon Valley Bank
39Hannah Bartram (NZl) New Zealand National Team
40Justine Barrow (Aus) Roxsolt Attaquer
41Anet Barrera Esparza (Mex) Agolico
42Jennifer Darmody (Aus) Sydney Uni-Staminade
43Georgia Danford (NZl) Velo Project Women's Cycling Team
44Julia Atkins (Aus) Stepfwd It Suzuki
45Kirsty Deacon (Aus) Veris Racing Women's Team
46Jennifer Morales Milanes (CRc) Agolico
47Stella Nightingale (NZl) New Zealand National Team
48Holly Harris (Aus) Specialized Womens Racing
49Erica Clevenger (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank
50Elyse Fraser (NZl) Velo Project Women's Cycling Team
51Lucie Fityus (Aus) Veris Racing Women's Team 0:04:30
52Georgia Miansarow (Aus) Sydney Uni-Staminade 0:04:33
53Madeline Wright (Aus) Roxsolt Attaquer
54Anya Louw (Aus) Pro Racing Sunshine Coast - Women
55Amalia Langham (Aus) Stepfwd It Suzuki
56Kate Perry (Aus) Specialized Womens Racing
57Chloe Moran (Aus) Kordamentha Australian National Team
58Catelyn Turner (Aus) Kordamentha Australian National Team
59Rylee McMullen (NZl) Velo Project Women's Cycling Team
60Sharlotte Lucas (NZl) Team Tibco-Silicon Valley Bank
61Alana Forster (Aus) Stepfwd It Suzuki 0:07:22
62Kathryn Woolston (Aus) Veris Racing Women's Team 0:07:36
63Emma Pratt (Aus) Sydney Uni-Staminade
64Pia Smith (Aus) Stepfwd It Suzuki
65Bre Vine (Aus) Stepfwd It Suzuki
66Amy Vesty (Aus) Sydney Uni-Staminade
67Annamarie Lipp (NZl) Velo Project Women's Cycling Team
68Francesca Sewell (Aus) Kordamentha Australian National Team 0:07:41

Sprints classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Arlenis Sierra Canadilla (Cub) Astana Women's Team 10
2Anna Trevisi (Ita) Ale' BTC Ljubljana 8
3Lauren Stephens (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 8
4Peta Mullens (Aus) Roxsolt Attaquer 6
5Alexandra Martin-Wallace (Aus) Pro Racing Sunshine Coast - Women 6
6Ruby Roseman-Gannon (Aus) Pro Racing Sunshine Coast - Women 6
7Nina Kessler (Ned) Team Tibco-Silicon Valley Bank 4
8Matilda Raynolds (Aus) Specialized Womens Racing 2
9Anastasiia Chursina (Rus) Ale' BTC Ljubljana 2

Young rider classsification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ruby Roseman-Gannon (Aus) Pro Racing Sunshine Coast - Women 2:15:52
2Jessica Roberts (GBr) Mitchelton-Scott Women 0:00:04
3Jaime Gunning (Aus) Specialized Womens Racing
4Andrea Ramírez Fregoso (Mex) Agolico
5Jenna Merrick (NZl) New Zealand National Team
6Alexandra Martin-Wallace (Aus) Pro Racing Sunshine Coast - Women 0:00:50
7Ally Wollaston (NZl) Velo Project Women's Cycling Team 0:00:53
8Ella Harris (NZl) New Zealand National Team
9Sophie Edwards (Aus) Pro Racing Sunshine Coast - Women
10Jorja Swain (NZl) New Zealand National Team

Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Specialized Womens Racing 6:47:48
2Ale' BTC Ljubljana
3Astana Women's Team 0:00:04
4Kordamentha Australian National Team
5Mitchelton-Scott Women 0:00:08
6Agolico 0:00:49
7Team Tibco-Silicon Valley Bank
8Roxsolt Attaquer
9New Zealand National Team 0:01:38
10Pro Racing Sunshine Coast - Women
11Velo Project Women's Cycling Team 0:02:27
12Veris Racing Women's Team 0:05:58
13Sydney Uni-Staminade 0:06:01
14Stepfwd It Suzuki 0:12:24

Latest on Cyclingnews