Skip to main content

Cattaneo wins Girobio

Full Results
1Marco Zanotti (Ita) Team Casati Named2:48:32
2Anatoliy Kashtan (Ita) Team Cerone Rodman Leone
3Daniele Aldegheri (Ita) ASD Mantovani Fontana
4Marco Benfatto (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior
5Andrea Palini (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.
6Andrea Menapace (Ita) ASD Mantovani Fontana
7Eugenio Bani (Ita) Caparrini Le Village Vibert
8Unai Iparragirre (Spa) Equipe Nationale Basque
9Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior
10Alexey Tsatevich (Rus) Russian National Team
11Stiven Fanelli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli
12Simone Bernardini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti
13Matteo Trentin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp
14Federico Farinotti (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.
15Mattia De Marchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa
16Salvatore Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi
17Thomas Tiozzo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo
18Davide Censori (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina
19Marco Ceglia (Ita) Bedogni Grassi Natalini
20Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior
21Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert
22Samuele Galligani (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti
23Massimo Graziato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli
24Monteiro Rodrigues (Bra) Team Brilla Pasta Montegrapp
25Alessandro Stocco (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli
26Mattia Cattaneo (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli
27Massimo d'Elpidio (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina
28Mikhail Zaffaina (Ita) Team Lucchini Maniva Ski
29Dominik Stucki (Swi) Switzerland
30Viktor Pechkarev (Rus) MGKVIS Norda Pacific
31Roberto Giacobazzi (Ita) Scap Foresi Prefabbricati Foresi - Euronics Merida
32Mirko Puccioni (Ita) Caparrini Le Village Vibert
33Stefano Locatelli (Ita) Team Colpack
34Oleksandr Polivoda (Ukr) ASD Mantovani Fontana
35Daniele Bettinsoli (Ita) Team Lucchini Maniva Ski
36Gianfranco Zilioli (Ita) Team Colpack
37Vitalii Brychak (Ukr) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini
38Vincenzo Ianniello (Ita) Caparrini Le Village Vibert
39Fabio Aru (Ita) Team Palazzago
40Diego Zanco (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior
41Francesco Bongiorno (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior
42Antonio Doneddu (Ita) Team Palazzago
43Matteo Ciavatta (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina
44Luigi Miletta (Ita) Gragnano Sporting Club
45Siarhei Novikau (Blr) Team Palazzago
46Lukasz Owsian (Pol) MGKVIS Norda Pacific
47Mattia Moresco (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa
48Cristiano Monguzzi (Ita) Team Casati Named
49Marino Palandri (Ita) Gragnano Sporting Club
50Giorgio Cecchinel (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti
51Gennady Tatarinov (Rus) MGKVIS Norda Pacific
52Pietro Tedesco (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo
53Edoardo Zardini (Ita) Team Colpack
54Jakub Novak (Cze) Trevigiani Dynamon Bottoli
55Anton Sintsov (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup
56Artunduaga Quintero (Col) Gallina S.Inox Tonoli
57Ricardo Pichetta (Ita) Team Cerone Rodman Leone
58Claudio De Benedictis (Ita) Team Casati Named
59Antonio Marchiori (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa
60Andrei Solomennikov (Rus) Russian National Team
61Daniele Ferraresso (Ita) Generali-Ballan
62Rudy Dalbo (Ita) Generali-Ballan
63Luca Vaccari (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo
64Mattia Barabesi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi
65Antonino Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi
66Marco Bonan (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp
67Viacheslav Kuznetsov (Rus) Russian National Team
68Rafal Rynkowski (Pol) MGKVIS Norda Pacific
69Grandi Teo Prado (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo
70Aldo Ghiron (Ita) Team Cerone Rodman Leone
71Marino Pavan (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.
72Francesco Flora (Ita) Generali-Ballan
73Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini
74Francesco Piazza (Ita) Bedogni Grassi Natalini
75Luca Ferrante (Ita) Gallina S.Inox Tonoli
76Luca Orlandi (Ita) Team Palazzago
77Moreno Moser (Ita) Team Lucchini Maniva Ski
78Michele Simoni (Ita) Team Lucchini Maniva Ski
79Davide Orrico (Ita) Team Colpack
80Roberto Greselin (Ita) ASD Mantovani Fontana
81Dmitry Kosyakov (Rus) Russian National Team
82Mattia Costantino Bedin (Ita) Generali-Ballan
83Gabriele Pizzaballa (Ita) Team Palazzago
84Francesco Pagone (Ita) Team Lucchini Maniva Ski
85Nello Fiengo (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup
86Ettore Carlini (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini
87Rino Maestrini (Ita) Caparrini Le Village Vibert
88Stefano Presello (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp
89Carmelo Consola Panto' (Ita) Gragnano Sporting Club
90Alessandro Vannacci (Ita) Caparrini Le Village Vibert
91Donato De Ieso (Rus) Vejus-TMF-Euroservicegroup
92Emiliano Bette (Ita) Gragnano Sporting Club
93Michele Foppoli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli
94Patrick Turrin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp
95Marco D'urbano (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini
96Nicolo' Rocchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa
97Sergio Ruiz (Spa) Equipe Nationale Basque
98Igor Merino (Spa) Equipe Nationale Basque
99Alessio Camilli (Pol) Vega Prefabbricati Montappone
100Ibai Salas (Spa) Equipe Nationale Basque
101Innocenzo Di Lorenzo (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina
102Anton Vorobyev (Rus) Russian National Team
103Daniele Cavasin (Ita) Generali-Ballan
104Matteo Gozzi (Ita) Bedogni Grassi Natalini
105Romain Beney (Swi) Switzerland
106Andrea Lupori (Ita) Bedogni Grassi Natalini
107Emanuel Roberti (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti
108Isaia Modena (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.
109Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior
110Maurizio Anzalone (Ita) Team Palazzago
111Andrea Fedi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi
112Nicola Gaffurini (Ita) Gallina S.Inox Tonoli
113Andrea Di Corrado (Ita) Team Colpack
114Michele Gazzara (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli
115Enrico Barbin (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli
116Lorenzo Rossi (Swi) Switzerland0:00:47
117Jon Oria (Spa) Equipe Nationale Basque0:00:49
118Davide Gani (Ita) Generali-Ballan0:00:55
119Corrado Lampa (Ita) Scap Foresi Prefabbricati Foresi - Euronics Merida
120Gianluca Mengardo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo
121Ilya Gorodnichev (Rus) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:01:03
122Dario Gozio (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.
123Patrick Kos (Ned) Team Casati Named
124Alfonso Fiorenza (Ita) Gragnano Sporting Club
125Elia Silvestri (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp0:02:45
126Alexandr Prishpetnyy (Rus) Russian National Team0:03:53
127Elia Zanon (Ita) ASD Mantovani Fontana0:03:58
128Davide Villella (Ita) Team Colpack
129Antonino Parrinello (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:04:38
130Davide Mucelli (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi
DNFSanto Nicola Dal (Ita) ASD Mantovani Fontana
DNFAlessio Marchetti (Ukr) Team Cerone Rodman Leone
1Marco Zanotti (Ita) Team Casati Named25pts
2Anatoliy Kashtan (Ita) Team Cerone Rodman Leone20
3Daniele Aldegheri (Ita) ASD Mantovani Fontana16
4Marco Benfatto (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior14
5Andrea Palini (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.12
6Andrea Menapace (Ita) ASD Mantovani Fontana10
7Eugenio Bani (Ita) Caparrini Le Village Vibert9
8Unai Iparragirre (Spa) Equipe Nationale Basque8
9Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior7
10Alexey Tsatevich (Rus) Russian National Team6
11Stiven Fanelli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli5
12Simone Bernardini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti4
13Matteo Trentin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp3
14Federico Farinotti (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.2
15Mattia De Marchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa1

Sprint 1
1Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini3pts
2Mirko Puccioni (Ita) Caparrini Le Village Vibert2
3Emiliano Bette (Ita) Gragnano Sporting Club1

Sprint 2
1Maurizio Anzalone (Ita) Team Palazzago3pts
2Antonino Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi2
3Antonino Parrinello (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi1

Teams
1G.S. Zalf Desiree Fior8:25:40
2ASD Mantovani Fontana
3Gavardo Tecmor A.S.D.
4Caparrini Le Village Vibert Ital0:00:04
5Trevigiani Dynamon Bottoli
6Monturano-Civitanova-Cascina0:00:08
7Team Casati Named0:00:13
8Mastromarco Chianti Sensi Ben0:00:17
9Team Brilla Pasta Montegrapp0:00:20
10S.C. F.W.R. Bata Ciclismo (A.S.D.)
11Team Palazzago0:00:21
12Team Colpack0:00:24
13Team Lucchini Maniva Ski Tre Co
14Gragnano Sporting Club0:00:30
15Mgkvis Norda Pacific0:00:34
16Team Cerone Rodman0:00:36
17Russian National Team
18Gallina S.Inox Tonoli
19Equipe Nationale Basque
20U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:00:37
21Hoppla' Truck It. Mavo Valdarn0:00:40
22Bedogni Grassi Natalini
23Aran - D'angelo & Antenucci -F
24Generali-Ballan0:00:56
25Vejus-Tmf-Euroservicegroup-B
26Switzerland0:01:07

Final general classification
1Mattia Cattaneo (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli31:05:13
2Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert0:00:26
3Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:00:42
4Fabio Aru (Ita) Team Palazzago0:00:57
5Moreno Moser (Ita) Team Lucchini Maniva Ski0:01:28
6Stefano Locatelli (Ita) Team Colpack0:02:11
7Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:02:21
8Siarhei Novikau (Blr) Team Palazzago0:02:52
9Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:03:23
10Francesco Bongiorno (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:03:25
11Massimo d'Elpidio (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina0:03:35
12Cristiano Monguzzi (Ita) Team Casati Named0:05:15
13Gianfranco Zilioli (Ita) Team Colpack0:06:00
14Oleksandr Polivoda (Ukr) ASD Mantovani Fontana0:06:55
15Vincenzo Ianniello (Ita) Caparrini Le Village Vibert0:07:36
16Matteo Ciavatta (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina0:09:37
17Salvatore Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:10:51
18Edoardo Zardini (Ita) Team Colpack0:11:05
19Donato De Ieso (Rus) Vejus-TMF-Euroservicegroup0:14:34
20Giorgio Cecchinel (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:14:40
21Gabriele Pizzaballa (Ita) Team Palazzago0:16:33
22Luca Vaccari (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:18:26
23Diego Zanco (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior0:18:53
24Artunduaga Quintero (Col) Gallina S.Inox Tonoli0:21:56
25Davide Orrico (Ita) Team Colpack0:23:29
26Antonio Doneddu (Ita) Team Palazzago0:24:19
27Dmitry Kosyakov (Rus) Russian National Team0:24:54
28Mattia Barabesi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:25:46
29Lukasz Owsian (Pol) MGKVIS Norda Pacific0:26:03
30Michele Gazzara (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:26:32
31Anton Sintsov (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup0:27:33
32Ilya Gorodnichev (Rus) U.S. F. Coppi Gazzera Videa0:27:45
33Marco D'urbano (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini0:27:53
34Antonino Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:27:54
35Davide Villella (Ita) Team Colpack
36Roberto Greselin (Ita) ASD Mantovani Fontana0:29:42
37Roberto Giacobazzi (Ita) Scap Foresi Prefabbricati Foresi - Euronics Merida0:30:03
38Ricardo Pichetta (Ita) Team Cerone Rodman Leone0:30:54
39Enrico Barbin (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:32:20
40Mattia Costantino Bedin (Ita) Generali-Ballan0:32:27
41Anatoliy Kashtan (Ita) Team Cerone Rodman Leone0:33:00
42Ettore Carlini (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini0:33:53
43Andrea Di Corrado (Ita) Team Colpack0:34:23
44Jakub Novak (Cze) Trevigiani Dynamon Bottoli0:37:58
45Michele Foppoli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:38:18
46Marino Palandri (Ita) Gragnano Sporting Club0:38:46
47Alessandro Stocco (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli0:40:14
48Grandi Teo Prado (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:40:25
49Viacheslav Kuznetsov (Rus) Russian National Team0:42:24
50Igor Merino (Spa) Equipe Nationale Basque0:42:40
51Patrick Kos (Ned) Team Casati Named0:43:47
52Nicola Gaffurini (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:46:46
53Pietro Tedesco (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo0:47:18
54Samuele Galligani (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti0:49:19
55Gennady Tatarinov (Rus) MGKVIS Norda Pacific0:53:48
56Carmelo Consola Panto' (Ita) Gragnano Sporting Club0:54:49
57Dario Gozio (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.0:55:04
58Davide Mucelli (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi0:56:01
59Matteo Trentin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp0:57:37
60Stiven Fanelli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli0:58:26
61Romain Beney (Swi) Switzerland0:58:38
62Maurizio Anzalone (Ita) Team Palazzago1:01:27
63Viktor Pechkarev (Rus) MGKVIS Norda Pacific1:02:10
64Mattia Moresco (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa1:02:42
65Andrei Solomennikov (Rus) Russian National Team1:04:24
66Luigi Miletta (Ita) Gragnano Sporting Club1:04:25
67Corrado Lampa (Ita) Scap Foresi Prefabbricati Foresi - Euronics Merida1:04:32
68Emiliano Bette (Ita) Gragnano Sporting Club1:06:21
69Isaia Modena (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.1:06:32
70Alexandr Prishpetnyy (Rus) Russian National Team1:06:45
71Antonio Marchiori (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa1:09:36
72Andrea Fedi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi1:11:11
73Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini1:12:08
74Massimo Graziato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli1:13:01
75Andrea Lupori (Ita) Bedogni Grassi Natalini1:13:05
76Mirko Puccioni (Ita) Caparrini Le Village Vibert1:15:06
77Thomas Tiozzo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo1:16:47
78Monteiro Rodrigues (Bra) Team Brilla Pasta Montegrapp1:16:53
79Daniele Aldegheri (Ita) ASD Mantovani Fontana1:17:57
80Michele Simoni (Ita) Team Lucchini Maniva Ski1:18:26
81Francesco Piazza (Ita) Bedogni Grassi Natalini1:24:20
82Patrick Turrin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp1:25:04
83Davide Censori (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina1:26:10
84Vitalii Brychak (Ukr) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini1:26:14
85Emanuel Roberti (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti1:27:26
86Alfonso Fiorenza (Ita) Gragnano Sporting Club1:28:12
87Alessandro Vannacci (Ita) Caparrini Le Village Vibert1:29:22
88Mikhail Zaffaina (Ita) Team Lucchini Maniva Ski1:29:26
89Alexey Tsatevich (Rus) Russian National Team1:29:30
90Gianluca Mengardo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo1:31:48
91Marco Zanotti (Ita) Team Casati Named1:32:44
92Daniele Bettinsoli (Ita) Team Lucchini Maniva Ski1:32:45
93Rafal Rynkowski (Pol) MGKVIS Norda Pacific1:32:46
94Mattia De Marchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa1:32:55
95Aldo Ghiron (Ita) Team Cerone Rodman Leone1:33:50
96Luca Orlandi (Ita) Team Palazzago1:34:33
97Luca Ferrante (Ita) Gallina S.Inox Tonoli1:38:18
98Nicolo' Rocchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa1:38:20
99Daniele Cavasin (Ita) Generali-Ballan1:38:24
100Francesco Flora (Ita) Generali-Ballan
101Unai Iparragirre (Spa) Equipe Nationale Basque1:38:36
102Eugenio Bani (Ita) Caparrini Le Village Vibert1:41:01
103Jon Oria (Spa) Equipe Nationale Basque1:45:14
104Anton Vorobyev (Rus) Russian National Team1:45:32
105Davide Gani (Ita) Generali-Ballan1:48:38
106Andrea Menapace (Ita) ASD Mantovani Fontana1:48:41
107Alessio Camilli (Pol) Vega Prefabbricati Montappone1:49:31
108Innocenzo Di Lorenzo (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina1:50:06
109Matteo Gozzi (Ita) Bedogni Grassi Natalini1:50:47
110Dominik Stucki (Swi) Switzerland1:50:55
111Rino Maestrini (Ita) Caparrini Le Village Vibert1:51:05
112Sergio Ruiz (Spa) Equipe Nationale Basque1:51:14
113Marco Benfatto (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior1:52:29
114Marco Bonan (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp1:52:37
115Elia Silvestri (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp1:53:30
116Simone Bernardini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti1:56:52
117Rudy Dalbo (Ita) Generali-Ballan2:00:36
118Antonino Parrinello (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi2:01:47
119Claudio De Benedictis (Ita) Team Casati Named2:02:16
120Lorenzo Rossi (Swi) Switzerland2:03:18
121Nello Fiengo (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup2:03:37
122Marco Ceglia (Ita) Bedogni Grassi Natalini2:03:55
123Ibai Salas (Spa) Equipe Nationale Basque2:08:48
124Andrea Palini (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.2:09:52
125Stefano Presello (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp2:10:04
126Federico Farinotti (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.2:10:50
127Francesco Pagone (Ita) Team Lucchini Maniva Ski2:13:04
128Elia Zanon (Ita) ASD Mantovani Fontana2:13:20
129Daniele Ferraresso (Ita) Generali-Ballan2:29:35
130Marino Pavan (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.2:35:44

Points classification
1Moreno Moser (Ita) Team Lucchini Maniva Ski113pts
2Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior88
3Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert72
4Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior57
5Stefano Locatelli (Ita) Team Colpack56
6Fabio Aru (Ita) Team Palazzago51
7Marco Zanotti (Ita) Team Casati Named49
8Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior49
9Mattia Cattaneo (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli38
10Daniele Aldegheri (Ita) ASD Mantovani Fontana38
11Cristiano Monguzzi (Ita) Team Casati Named32
12Daniele Cavasin (Ita) Generali-Ballan30
13Salvatore Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi30
14Jakub Novak (Cze) Trevigiani Dynamon Bottoli25
15Siarhei Novikau (Blr) Team Palazzago25
16Matteo Trentin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp24
17Anatoliy Kashtan (Ita) Team Cerone Rodman Leone22
18Francesco Bongiorno (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior21
19Edoardo Zardini (Ita) Team Colpack21
20Monteiro Rodrigues (Bra) Team Brilla Pasta Montegrapp20
21Donato De Ieso (Rus) Vejus-TMF-Euroservicegroup18
22Andrea Di Corrado (Ita) Team Colpack17
23Marco Benfatto (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior17
24Andrea Palini (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.17
25Massimo Graziato (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli16
26Massimo d'Elpidio (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina15
27Nicola Gaffurini (Ita) Gallina S.Inox Tonoli14
28Luigi Miletta (Ita) Gragnano Sporting Club14
29Matteo Ciavatta (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina13
30Mattia De Marchi (Ita) U.S. F. Coppi Gazzera Videa13
31Alfonso Fiorenza (Ita) Gragnano Sporting Club12
32Oleksandr Polivoda (Ukr) ASD Mantovani Fontana10
33Vincenzo Ianniello (Ita) Caparrini Le Village Vibert10
34Andrea Menapace (Ita) ASD Mantovani Fontana10
35Gianfranco Zilioli (Ita) Team Colpack9
36Dmitry Kosyakov (Rus) Russian National Team9
37Eugenio Bani (Ita) Caparrini Le Village Vibert9
38Anton Sintsov (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup8
39Unai Iparragirre (Spa) Equipe Nationale Basque8
40Anton Vorobyev (Rus) Russian National Team8
41Ricardo Pichetta (Ita) Team Cerone Rodman Leone7
42Alexey Tsatevich (Rus) Russian National Team7
43Mikhail Zaffaina (Ita) Team Lucchini Maniva Ski7
44Marino Palandri (Ita) Gragnano Sporting Club6
45Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini6
46Michele Gazzara (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli5
47Stiven Fanelli (Ita) Gallina S.Inox Tonoli5
48Romain Beney (Swi) Switzerland4
49Simone Bernardini (Ita) Mastromarco Chianti Sensi Benedetti4
50Gianluca Mengardo (Ita) S.C. F.W.R. Bata Ciclismo3
51Innocenzo Di Lorenzo (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina2
52Federico Farinotti (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.2
53Alessandro Stocco (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli1
54Roberto Greselin (Ita) ASD Mantovani Fontana-1
55Stefano Presello (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp-3
56Mattia Barabesi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi-5
57Marco D'urbano (Ita) Aran Cucine - D'Angelo & Antenucci - Farnese Vini-5
58Roberto Giacobazzi (Ita) Scap Foresi Prefabbricati Foresi - Euronics Merida-5
59Patrick Kos (Ned) Team Casati Named-5
60Dario Gozio (Ita) Gavardo Tecmor A.S.D.-5
61Viktor Pechkarev (Rus) MGKVIS Norda Pacific-5
62Andrei Solomennikov (Rus) Russian National Team-5
63Davide Censori (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina-5
64Luca Orlandi (Ita) Team Palazzago-5
65Luca Ferrante (Ita) Gallina S.Inox Tonoli-5
66Alessio Camilli (Pol) Vega Prefabbricati Montappone-5
67Rudy Dalbo (Ita) Generali-Ballan-5
68Claudio De Benedictis (Ita) Team Casati Named-5
69Francesco Pagone (Ita) Team Lucchini Maniva Ski-5

Mountains classification
1Stefano Agostini (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior24pts
2Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert16
3Francesco Bongiorno (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior10
4Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior10
5Edoardo Zardini (Ita) Team Colpack9
6Vincenzo Ianniello (Ita) Caparrini Le Village Vibert7
7Fabio Aru (Ita) Team Palazzago6
8Mattia Barabesi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi6
9Ricardo Pichetta (Ita) Team Cerone Rodman Leone5
10Alessio Camilli (Pol) Vega Prefabbricati Montappone5
11Innocenzo Di Lorenzo (Ita) Monturano-Civitanova-Cascina4
12Moreno Moser (Ita) Team Lucchini Maniva Ski3
13Anton Sintsov (Ita) Vejus-TMF-Euroservicegroup3
14Mattia Costantino Bedin (Ita) Generali-Ballan3
15Gabriele Pizzaballa (Ita) Team Palazzago2
16Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior1
17Mirko Puccioni (Ita) Caparrini Le Village Vibert1
18Alfonso Fiorenza (Ita) Gragnano Sporting Club1

Sprint classification
1Francesco Lasca (Ita) Bedogni Grassi Natalini13pts
2Emiliano Bette (Ita) Gragnano Sporting Club12
3Mirko Puccioni (Ita) Caparrini Le Village Vibert10
4Enrico Battaglin (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior5
5Anton Vorobyev (Rus) Russian National Team4
6Matteo Busato (Ita) G.S. Zalf Desiree Fior4
7Vincenzo Ianniello (Ita) Caparrini Le Village Vibert3
8Andrea Di Corrado (Ita) Team Colpack3
9Matteo Trentin (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp3
10Maurizio Anzalone (Ita) Team Palazzago3
11Daniele Cavasin (Ita) Generali-Ballan3
12Daniele Ferraresso (Ita) Generali-Ballan3
13Winner Andrew Anacona Gomez (Col) Caparrini Le Village Vibert2
14Davide Orrico (Ita) Team Colpack2
15Mattia Barabesi (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi2
16Davide Villella (Ita) Team Colpack2
17Antonino Puccio (Ita) Hoppla' Truck Italia Mavo Infissi2
18Alessio Camilli (Pol) Vega Prefabbricati Montappone2
19Mattia Cattaneo (Ita) Trevigiani Dynamon Bottoli1
20Cristiano Monguzzi (Ita) Team Casati Named1
21Mattia Costantino Bedin (Ita) Generali-Ballan1
22Alexey Tsatevich (Rus) Russian National Team1
23Rafal Rynkowski (Pol) MGKVIS Norda Pacific1
24Elia Silvestri (Ita) Team Brilla Pasta Montegrapp1

Teams classification
1G.S. Zalf Desiree Fior93:19:49
2Team Colpack0:07:53
3Team Palazzago0:16:43
4Trevigiani Dynamon Bottoli0:49:01
5Hoppla' Truck It. Mavo Valdarn0:58:02
6Caparrini Le Village Vibert Ital1:17:21
7Team Cerone Rodman1:22:56
8Monturano-Civitanova-Cascina1:24:45
9Gallina S.Inox Tonoli1:27:58
10Mgkvis Norda Pacific1:30:16
11ASD Mantovani Fontana1:31:32
12S.C. F.W.R. Bata Ciclismo (A.S.D.)1:41:59
13Mastromarco Chianti Sensi Ben1:52:29
14Russian National Team1:58:20
15Team Casati Named2:17:33
16Aran - D'angelo & Antenucci -F2:19:48
17U.S. F. Coppi Gazzera Videa2:21:42
18Gragnano Sporting Club2:22:57
19Team Lucchini Maniva Ski Tre Co2:24:31
20Vejus-Tmf-Euroservicegroup-B2:42:34
21Team Brilla Pasta Montegrapp3:34:49
22Gavardo Tecmor A.S.D.3:41:07
23Generali-Ballan3:41:09
24Bedogni Grassi Natalini3:43:34
25Equipe Nationale Basque3:47:06
26Switzerland4:31:30

Latest on Cyclingnews