Sauser and Knox win stage 5

Christoph Sauser (Songo-info) outsprinted Kevin Evans to make sure that he and Max Knox (Ghost) won the fifth stage of the DCM Cape Pioneer Trek on Friday.

Swipe to scroll horizontally
Men stage 5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Christoph Sauser & Max Knox (36One-Songo.Info)5:20:42
2Kevin Evans & David George (Nedbank 360 Life)Row 1 - Cell 2
3Adrien Niyonshuti & Jacques Janse Van Rensburg (M T N Qhubeka )0:08:04
4Ben Swanepoel & Nico Bell (Bells Cycling - Specialized)0:08:54
5Neil Macdonald & Waylon Woolcock (R E : C M)0:08:56
6Hannes Hanekom & Isak Hanekom (Contego)0:44:25
7Micha De Vries & Liwald Doornbos (Cube Nutswerk)0:45:52
8Wayne Champion & Pieter Seyffert (Berntel)1:06:41
9Rene Stehr & Holger Neumann (Eo2 Sakse)1:21:59
10Craig Woods & Riaan Maintjies (First Ascent Duzi)1:26:58
11Wynand Mulder & Kobus Barnard (Klein Karoo)1:30:03
12George Nel & Andre Immelman (Klein Karoo)1:34:47
13Etienne Jordaan & Jacques Van Deventer (Hermanus)1:51:36
14Chris De Wet & Nevelle Van Zyl (Circle Cycles)2:01:30
15Jacobus Diener & Chris Rohwer (Pandamonium)2:02:14
16Brian Lennox & Jan Van Der Westhuizen (Watson & Brink)2:11:16
17Francois Finlay & Andrew Ratcliffe (Big Ring Action)2:13:59
18Dale Verran & Mark Pienaar (The Lama Brothers)2:14:00
19Johann Le Roux & George De Kock (Worcester X-Men)2:14:27
20Casper De Bruin & Clement De Bruin (Father And Son)2:18:17
21Michael Curtis & Adrian De La Harpe (Hook Em)2:31:02
22Matthias Hoefer & Matthias Brust (Senza Limiti)2:31:40
23Marnus Swanepoel & Karl Kielblock (Scooters George)2:38:37
24Richard Stone & Mike Charlewood (Randcivils - Olive Tree Farms)2:41:51
25Brendan Harcourt-Wood & Andrew Cattell (W H A M)2:43:25
26Deon Kretzschmar & Jacques Le Roux (Dieselbrook)2:53:53
27Tonie Roux & Bredell Roux (Family Spirit)2:58:01
28Michael Jeffrey & Albert Swart (Gormic)2:59:21
29Carel Bezuidenhoud & Bernard Kullen (Merrell 1)3:02:47
30Simon Francis & Jethro De Decker (The Titans)3:03:41
31Aidan Brown & Dylan Chilcott (Narcotix)3:18:58
32Sivuyile Kepelele & Bongani Bhusakhawe (Songo.Info)3:21:50
33Maartin Van Rensburg & Alex Van Rensburg (Pinky And The Brain)3:26:29
34Werner Klingenberg & Pieter Naude (Dagga Boys)3:49:46
NYFTim Frazer & Craig Lindeque (Merrell 2)Row 34 - Cell 2
NYFMartin Ciolkosz & Dennis Nathrass (Epic Cows)Row 35 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Women stage 5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ischen Stopforth & Catherine Williamson (Bizhub)6:35:04
2Katrin Neumann & Martina Miessgang (Mountain Heroes )0:12:20
3Leanne Brown-Waterson & Hannele Steyn (Display Mania - Sludge Ladies)0:20:10
4Heletje Van Staden & Leana De Jager (Howard & Chamberlain)2:21:31
NYFTheresa Horn & Elzaan Visser (First Ascent Ladies)Row 4 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Mixed stage 5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Erik Kleinhans & Ariane Kleinhans (Contego Mixed)6:14:04
2Kathrin Stirnemann & Sandro Soncin (B H - Hai - Bike - Giraffes)0:28:36
3Andrea Kuster & Thomas Holtkamp (Metz Davos)Row 2 - Cell 2
4Johan Labuschagne & Yolande De Villiers (Cycle Lab K T M Mixed)0:40:06
5Alberto Prins & Joritha Prins (C P R)1:20:24
6Gerhard Ebersohn & Christine Jansen Van Rensburg (Pepto Sport)1:27:12
7Lyle Baldwin & Belinda Van Der Riet (Cathedral Peak)1:53:16
8Maryke Van Zyl & Theuns Botha (First Ascent Mixed)2:01:11
9Graeme Johnstone & Hilary Johnstone (Scott-Free H J C T C)2:38:26
10Anton De Waal & Brigitte De Waal (B - E - N)3:13:02
NYFRonel Ferreira & Robbie Mcintosh (Progressive Wealth)Row 10 - Cell 2
NYFDerek Morgan & Hilana Marais (Eleven Whise Monkeys)Row 11 - Cell 2
NYFNicola Payne & Tony Walker (Aim For Payne)Row 12 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Veteran stage 5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Stephan Kehnel & Jens Scholze (Fahrrad-Schmidt)6:18:39
2Chris Roux & Grey Van Tonder (Dokkie En Grys)0:20:38
3Urs Getensperger & Marcel Frei (Bueli Bike Tigers)0:23:47
4Rex Benson & Koos Klopper (Cycle Lab Pta - Lynnwood)0:28:43
5Gus Klohn & Marc Wiederkehr (Ansaldo S T S Dunkeld Cycles)0:36:35
6Guy Jennings & Kurt Von Buddenbrock (Steel Hips And Doughnut Ring)1:04:44
7Pieter Van Wyk & Robert King (Wilde 2)1:31:40
8Paul Lochner & Julian Conrad (Goess)1:37:12
9Johan Malherbe & Natie Ferreira (M Race)1:40:38
10Paul Steyn & Steve Heywood (Crank Bullets)2:08:24
11Craig Wapnick & Glen Haw (Joberg2C)2:21:00
12Erik Goeleven & Guy Lemmens (Moozes 2)2:21:33
13Robert Vogel & Ralton Roebert (Table Mountain Bikers)2:40:13
NYFThys Botha & Charl Anderson (Msingi)Row 13 - Cell 2
NYFEric Marshall & Jaco Liebenberg (Idube)Row 14 - Cell 2
NYFJohn Grobler & Colin Venables (Sand Spider)Row 15 - Cell 2
NYFKlaus Raeymaekers & Marc Daenen (Raeymaekers)Row 16 - Cell 2
NYFProp Goosen & Hanno Kruger (Prop Kru)Row 17 - Cell 2
NYFBlackie Swart & Johan Botha (Trishop)Row 18 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Masters stage 5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Henry Fagan & Deon Wilkins (Henry Fagan & Partners)6:54:23
2Henry Swart & Juan Van Deventer (Rola-Volkswagen-Hermanus)0:03:04
NYFAltus Muller & Tess De Wet (Birdhaven Buffaloes)Row 2 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Solo men stage 5
#Rider Name (Country) Team
1Robert Du Preez (Visarend)
2Mike Frost
3Willem Butler
4Kenny Scheepers
5Emile Aldum (Oneserv)
6John Hayes
7Michael Coomans (Kappi Kappi)
8Alex Kruger (Recycles)
9Christiaan Van Zyl
10Peter Stopforth (1 Stop)
11Matthys Beukes
12Jason Peach
13Corne Swart
NYFAlbert Van Niekerk
NYFColin Donian (F 2 R)
Swipe to scroll horizontally
Men general classification after stage 5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kevin Evans & David George (Nedbank 360 Life)23:19:06
2Ben Swanepoel & Nico Bell (Bells Cycling - Specialized)0:31:29
3Adrien Niyonshuti & Jacques Janse Van Rensburg (M T N Qhubeka )0:52:22
4Neil Macdonald & Waylon Woolcock (R E : C M)1:03:57
5Christoph Sauser & Max Knox (36One-Songo.Info)2:32:55
6Hannes Hanekom & Isak Hanekom (Contego)2:44:39
7Micha De Vries & Liwald Doornbos (Cube Nutswerk)2:57:36
8Wynand Mulder & Kobus Barnard (Klein Karoo)5:09:57
9Wayne Champion & Pieter Seyffert (Berntel)5:25:26
10Rene Stehr & Holger Neumann (Eo2 Sakse)5:44:14
11Craig Woods & Riaan Maintjies (First Ascent Duzi)6:10:36
12Chris De Wet & Nevelle Van Zyl (Circle Cycles)6:49:28
13Etienne Jordaan & Jacques Van Deventer (Hermanus)7:02:37
14George Nel & Andre Immelman (Klein Karoo)7:52:22
15Francois Finlay & Andrew Ratcliffe (Big Ring Action)8:27:35
16Casper De Bruin & Clement De Bruin (Father And Son)8:43:11
17Brian Lennox & Jan Van Der Westhuizen (Watson & Brink)8:53:06
18Jacobus Diener & Chris Rohwer (Pandamonium)9:08:03
19Dale Verran & Mark Pienaar (The Lama Brothers)9:23:04
20Matthias Hoefer & Matthias Brust (Senza Limiti)9:47:16
21Michael Curtis & Adrian De La Harpe (Hook Em)10:19:28
22Johann Le Roux & George De Kock (Worcester X-Men)10:39:05
23Brendan Harcourt-Wood & Andrew Cattell (W H A M)10:49:34
24Marnus Swanepoel & Karl Kielblock (Scooters George)11:10:25
25Carel Bezuidenhoud & Bernard Kullen (Merrell 1)11:27:07
26Simon Francis & Jethro De Decker (The Titans)11:43:27
27Richard Stone & Mike Charlewood (Randcivils - Olive Tree Farms)11:51:41
28Michael Jeffrey & Albert Swart (Gormic)12:02:17
29Deon Kretzschmar & Jacques Le Roux (Dieselbrook)12:04:33
30Tonie Roux & Bredell Roux (Family Spirit)12:38:28
31Maartin Van Rensburg & Alex Van Rensburg (Pinky And The Brain)13:51:30
32Sivuyile Kepelele & Bongani Bhusakhawe (Songo.Info)15:45:41
33Aidan Brown & Dylan Chilcott (Narcotix)15:53:50
34Werner Klingenberg & Pieter Naude (Dagga Boys)16:06:42
35Tim Frazer & Craig Lindeque (Merrell 2)Row 34 - Cell 2
36Martin Ciolkosz & Dennis Nathrass (Epic Cows)Row 35 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Women general classification after stage 5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ischen Stopforth & Catherine Williamson (Bizhub)28:16:51
2Katrin Neumann & Martina Miessgang (Mountain Heroes )1:45:24
3Leanne Brown-Waterson & Hannele Steyn (Display Mania - Sludge Ladies)2:02:35
4Heletje Van Staden & Leana De Jager (Howard & Chamberlain)5:34:58
5Theresa Horn & Elzaan Visser (First Ascent Ladies)Row 4 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Mixed general classification after stage 5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Erik Kleinhans & Ariane Kleinhans (Contego Mixed)27:02:04
2Kathrin Stirnemann & Sandro Soncin (B H - Hai - Bike - Giraffes)0:59:55
3Johan Labuschagne & Yolande De Villiers (Cycle Lab K T M Mixed)2:29:40
4Andrea Kuster & Thomas Holtkamp (Metz Davos)3:49:39
5Gerhard Ebersohn & Christine Jansen Van Rensburg (Pepto Sport)4:35:22
6Alberto Prins & Joritha Prins (C P R)6:04:19
7Lyle Baldwin & Belinda Van Der Riet (Cathedral Peak)8:03:57
8Maryke Van Zyl & Theuns Botha (First Ascent Mixed)9:22:34
9Graeme Johnstone & Hilary Johnstone (Scott-Free H J C T C)11:34:14
10Nicola Payne & Tony Walker (Aim For Payne)Row 9 - Cell 2
11Derek Morgan & Hilana Marais (Eleven Whise Monkeys)Row 10 - Cell 2
12Anton De Waal & Brigitte De Waal (B - E - N)Row 11 - Cell 2
13Ronel Ferreira & Robbie Mcintosh (Progressive Wealth)Row 12 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Veterans general classification after stage 5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Stephan Kehnel & Jens Scholze (Fahrrad-Schmidt)27:33:58
2Rex Benson & Koos Klopper (Cycle Lab Pta - Lynnwood)0:50:48
3Chris Roux & Grey Van Tonder (Dokkie En Grys)1:02:42
4Gus Klohn & Marc Wiederkehr (Ansaldo S T S Dunkeld Cycles)2:01:26
5Urs Getensperger & Marcel Frei (Bueli Bike Tigers)3:24:07
6Guy Jennings & Kurt Von Buddenbrock (Steel Hips And Doughnut Ring)4:11:47
7Paul Lochner & Julian Conrad (Goess)6:15:25
8Johan Malherbe & Natie Ferreira (M Race)7:45:30
9Pieter Van Wyk & Robert King (Wilde 2)7:50:01
10Robert Vogel & Ralton Roebert (Table Mountain Bikers)8:40:01
11Craig Wapnick & Glen Haw (Joberg2C)10:18:36
12Erik Goeleven & Guy Lemmens (Moozes 2)10:54:36
13Paul Steyn & Steve Heywood (Crank Bullets)12:59:24
14Eric Marshall & Jaco Liebenberg (Idube)Row 13 - Cell 2
15Blackie Swart & Johan Botha (Trishop)Row 14 - Cell 2
16Thys Botha & Charl Anderson (Msingi)Row 15 - Cell 2
17John Grobler & Colin Venables (Sand Spider)Row 16 - Cell 2
18Prop Goosen & Hanno Kruger (Prop Kru)Row 17 - Cell 2
19Klaus Raeymaekers & Marc Daenen (Raeymaekers)Row 18 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Masters general classification after stage 5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Henry Swart & Juan Van Deventer (Rola-Volkswagen-Hermanus)30:10:48
2Henry Fagan & Deon Wilkins (Henry Fagan & Partners)1:23:20
3Altus Muller & Tess De Wet (Birdhaven Buffaloes)6:03:57
Swipe to scroll horizontally
Solo men general classification after stage 5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Matthys Beukes25:07:51
2Jason Peach3:20:17
3Corne Swart4:05:33
4Peter Stopforth (1 Stop)4:09:07
5Alex Kruger (Recycles)5:09:05
6Christiaan Van Zyl6:11:56
7John Hayes6:37:27
8Willem Butler8:11:01
9Michael Coomans (Kappi Kappi)8:31:47
10Emile Aldum (Oneserv)9:21:43
11Kenny Scheepers10:25:54
12Mike Frost12:43:02
13Robert Du Preez (Visarend)16:41:14
14Colin Donian (F 2 R)Row 13 - Cell 2
15Albert Van NiekerkRow 14 - Cell 2

Thank you for reading 5 articles in the past 30 days*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read any 5 articles for free in each 30-day period, this automatically resets

After your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1