Skip to main content

Ares takes the stage

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Diego Ares (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant1:42:22
2Jorge Montenegro (Ecu) Panavial0:00:08
3Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis/Amea0:00:10
4Cleber Cuasquer (Ecu) Panavial
5Tiago Fiorilli (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:00:14
6José Eriberto Rodrigues (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:00:36
7Flavio Cardoso Santos (Bra) Funvic / Pindamonhangaba
8John Ebsen (Den) Danish National Team0:00:43
9André Pulini (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana
10Antoelson Dornelles (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:00:47
11Cleberson Weber (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:00:50
12Willian Chiarello (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:00:57
13Elton Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:01:01
14Antonio Xavier Nascimento (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:01:08
15Mauricio Morandi (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale
16Luis Humberto Villareal (Ecu) Panavial0:01:34
17Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:01:36
18Eduardo Sales Pereira (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:02:25
19Jocemildo Pereira (Bra) ADF Liniers0:02:48
20Edgardo Simon (Arg) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:02:53
21Raphael Serpa (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:03:04
22José Luis Ibarra (Ecu) Panavial0:03:24
23Sidnei Santos (Bra) ADF Liniers0:05:25
24Mauricio Knapp (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba0:05:27
25Cristian Egídio Rosa (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:05:38
26Juan Pozzo (Ecu) Panavial
27Daniel Rogelin (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:05:45
28Bruno Silva (Bra) Altolim/Assis/Amea0:05:52
29Gabriel Juarez (Arg) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:05:57
30Jean Marcel Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:06:00
31Renato Ruiz (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:06:08
32Willian Solera (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana
33Felipe Marques (Bra) FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike0:06:50
34Flavio Reblin (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:06:57
35Marcos Christian Novello (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:07:06
36Fabricio Leprati (Bra) FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike0:09:03
37Michel Sandstod (Den) Danish National Team0:09:37
38Breno França Sidoti (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:09:41
39Douglas Moi Bueno (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:10:02
40Nelson Correia Jr (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:10:07
41Wesley Oliveira (Bra) Velo/Seme Rio Claro
42Mariano Fino (Uru) Uruguay
43Daniel Amaral (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba
44Rodrigo Nascimento (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF
45Daniel Soeiro (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale
46Wagner Alves (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto
47Calixto Bello (USA) Start Cycling
48Cristiano Dronov (Bra) Altolim/Assis/Amea
49Geraldo Silva Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:10:51
50Alex Diniz (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:11:04
51Keld Fjord (Den) Danish National Team0:11:11
52Emmanuel Guevara (Arg) San Luis Somos Todos0:12:27
53Leonardo Lima (Bra) PM Suzano/Trotz/Microshift0:12:47
54Gonzalo Gonzalez (Chi) OGM - Macul Chile0:13:13
55Ronei Souza (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:13:42
56Rodrigo Lopes (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba
57Glauber Nascimento (Bra) PM Suzano/Trotz/Microshift
58Cristian Clavero (Arg) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:13:52
59Alcides Flaviano Vieira (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:13:56
60Roberto Pinheiro Silva (Bra) Funvic / Pindamonhangaba
61Soelito Gohr (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:14:07
62Gustavo Zorzo (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:14:09
63Rubem Mastela (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:14:13
64Renan Maia (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:14:19
65Rafael Gasparini (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:14:25
66Lassi Iversen (Den) Danish National Team0:14:36
67Renato Zopelari (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:14:43
68Claudio Claveles (Arg) San Luis Somos Todos0:14:55
69José Jailson Diniz (Bra) PM Suzano/Trotz/Microshift0:15:07
70Guilherme Hadlich (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:15:28
71Soren Petersen (Den) Danish National Team
72Manuel Villalobos (Chi) OGM - Macul Chile0:15:31
73Daizon José Mendes (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:15:34
74Patrique Azevedo (Bra) PM Suzano/Trotz/Microshift0:15:37
75Luciano Pereira (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:17:09
76Carlos França (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:18:08
77Maximiliano Badde (Bra) San Luis Somos Todos0:18:13
78Renato Aparecido Santos (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:18:54
79David Leite (Bra) FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike0:19:46
80Michel Fernandez (Cub) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:20:01
81Juan Lucero (Arg) San Luis Somos Todos0:20:28
82Franco Martins (Arg) Start Cycling
83Alecsandro Laureano (Bra) ADF Liniers0:20:36
84Alex Arseno (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:20:38
85Edson Rezende (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:21:53
86Wagner José Silva Jr (Bra) Altolim/Assis/Amea0:22:52
87Fernando Murgo (Arg) San Luis Somos Todos0:23:42
88Patrique Oyakaua (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba0:24:01
89Rafael Gerhard (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:25:13
90Rodrigo Araujo (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:25:16
91Jadson Prudencio (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:25:19
92Mauricio Frazer (Arg) Start Cycling0:25:37
OTLDanubio Alencar (Bra) Altolim/Assis/Amea0:25:54
OTLKleber Silva (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:26:22
OTLWalter Miguel Ribeiro Jr (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:26:25
OTLMaurício Carvalho (Bra) Altolim/Assis/Amea0:27:53
OTLEliel Balbino (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:28:22
OTLRicardo Piccoli (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:29:56
OTLGeovane Andriatto (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:31:55
OTLAdriano Martins (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos
OTLBruno Petroucic (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:31:59
OTLFrancisco Chamorro (Arg) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:32:42
OTLIago Marinelli (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:36:54
OTLPablo Caicedo (Ecu) Panavial0:38:38
DNFGabriel Brizuela (Arg) Start Cycling
DNFAlvimanio Chagas (Bra) FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike
DNFJoel Prado Jr (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba
DNSAdélio Paulo Silva (Bra) Funvic / Pindamonhangaba
DNSFabricio Morandi (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale

Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Roberto Pinheiro Silva (Bra) Funvic / Pindamonhangaba5pts
2Carlos França (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto3

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Panavial5:08:58
2Funvic / Pindamonhangaba0:00:06
3São Lucas Saúde/Giant/Uac/Americana0:02:56
4Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:07:01
5Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:07:45
6Velo/Seme Rio Claro0:10:48
7Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:11:02
8Altolim/Assis/Amea0:14:17
9Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:15:08
10Danish National Team0:19:39
11São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:22:44
12Adf Liniers0:26:57
13Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba0:27:24
14Fw Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike0:33:47
15Avaí/Fme Florianópolis/Apgf0:36:16
16Pm Suzano/Trotz/Microshift0:39:44
17San Luis Somos Todos0:43:43
18Start Cycling0:54:20

General classification after stage 7
#Rider Name (Country) TeamResult
1José Eriberto Rodrigues (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos21:27:43
2Flavio Cardoso Santos (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:00:42
3Tiago Fiorilli (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:03:21
4Diego Ares (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:03:31
5André Pulini (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:04:11
6Elton Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:04:19
7Willian Chiarello (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:04:51
8Cleberson Weber (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:05:12
9Antonio Xavier Nascimento (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:05:14
10Edgardo Simon (Arg) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:05:39
11John Ebsen (Den) Danish National Team0:06:08
12Cleber Cuasquer (Ecu) Panavial0:06:25
13Mauricio Morandi (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:06:30
14Jorge Montenegro (Ecu) Panavial0:07:23
15Antoelson Dornelles (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:08:06
16Raphael Serpa (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:08:27
17Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:08:42
18Jean Marcel Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:09:56
19Flavio Reblin (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:10:01
20Daniel Rogelin (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:10:23
21Bruno Silva (Bra) Altolim/Assis/Amea0:10:33
22Marcos Christian Novello (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:10:36
23Mauricio Knapp (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba0:11:38
24Breno França Sidoti (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:12:01
25Eduardo Sales Pereira (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:12:44
26Cristian Egídio Rosa (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:13:25
27Gabriel Juarez (Arg) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:13:44
28Rodrigo Nascimento (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:14:33
29Douglas Moi Bueno (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:14:34
30Willian Solera (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:14:46
31Geraldo Silva Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:14:54
32Wagner Alves (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:14:58
33Renato Ruiz (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:16:13
34Daniel Soeiro (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:16:19
35Calixto Bello (USA) Start Cycling0:16:30
36Alex Diniz (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:17:29
37Roberto Pinheiro Silva (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:17:42
38Cristian Clavero (Arg) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:18:04
39Emmanuel Guevara (Arg) San Luis Somos Todos0:19:40
40Alcides Flaviano Vieira (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:20:10
41Soelito Gohr (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:20:18
42José Luis Ibarra (Ecu) Panavial0:20:50
43Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis/Amea0:21:15
44Gustavo Zorzo (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:21:16
45Leonardo Lima (Bra) PM Suzano/Trotz/Microshift0:21:19
46Luis Humberto Villareal (Ecu) Panavial0:21:59
47Michel Sandstod (Den) Danish National Team0:22:10
48Sidnei Santos (Bra) ADF Liniers0:22:20
49Juan Pozzo (Ecu) Panavial0:23:26
50Jocemildo Pereira (Bra) ADF Liniers0:24:00
51Maximiliano Badde (Bra) San Luis Somos Todos0:25:58
52José Jailson Diniz (Bra) PM Suzano/Trotz/Microshift0:26:23
53Glauber Nascimento (Bra) PM Suzano/Trotz/Microshift0:27:57
54Michel Fernandez (Cub) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:28:57
55Mariano Fino (Uru) Uruguay0:29:10
56Juan Lucero (Arg) San Luis Somos Todos0:30:33
57Renan Maia (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:30:57
58Daniel Amaral (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba0:31:10
59Fabricio Leprati (Bra) FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike0:32:20
60Ronei Souza (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:32:34
61Keld Fjord (Den) Danish National Team0:32:44
62Rubem Mastela (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:33:15
63Lassi Iversen (Den) Danish National Team0:33:19
64Jadson Prudencio (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:34:39
65Felipe Marques (Bra) FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike0:34:51
66Cristiano Dronov (Bra) Altolim/Assis/Amea0:36:08
67Claudio Claveles (Arg) San Luis Somos Todos0:37:01
68Nelson Correia Jr (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:37:45
69Rodrigo Araujo (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:38:02
70Guilherme Hadlich (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:40:49
71Gonzalo Gonzalez (Chi) OGM - Macul Chile0:41:58
72Soren Petersen (Den) Danish National Team0:42:23
73Renato Zopelari (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:42:52
74Carlos França (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:43:08
75Fernando Murgo (Arg) San Luis Somos Todos0:43:51
76Renato Aparecido Santos (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:44:38
77Rafael Gasparini (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:44:53
78Manuel Villalobos (Chi) OGM - Macul Chile0:44:55
79Luciano Pereira (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana0:45:34
80Patrique Azevedo (Bra) PM Suzano/Trotz/Microshift0:45:37
81Rodrigo Lopes (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba0:46:20
82Patrique Oyakaua (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba0:46:57
83David Leite (Bra) FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike0:47:32
84Wesley Oliveira (Bra) Velo/Seme Rio Claro0:49:09
85Rafael Gerhard (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF0:49:46
86Franco Martins (Arg) Start Cycling0:51:47
87Wagner José Silva Jr (Bra) Altolim/Assis/Amea0:52:44
88Mauricio Frazer (Arg) Start Cycling0:53:47
89Daizon José Mendes (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:56:48
90Alex Arseno (Bra) Funvic / Pindamonhangaba0:58:41
91Edson Rezende (Bra) Avaí/Fme Florianópolis/APGF1:04:12
92Alecsandro Laureano (Bra) ADF Liniers1:36:31

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Roberto Pinheiro Silva (Bra) Funvic / Pindamonhangaba42pts
2Flavio Cardoso Santos (Bra) Funvic / Pindamonhangaba28
3Edgardo Simon (Arg) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos24
4Antonio Xavier Nascimento (Bra) Funvic / Pindamonhangaba22
5José Eriberto Rodrigues (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos13
6Breno França Sidoti (Bra) Funvic / Pindamonhangaba13
7Diego Ares (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant10
8Halysson Ferreira (Bra) Velo/Seme Rio Claro10
9Jocemildo Pereira (Bra) ADF Liniers10
10Daniel Rogelin (Bra) Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale10
11Jorge Montenegro (Ecu) Panavial7
12Flavio Reblin (Bra) Grce Memorial/Pref. Santos/Giant7
13Alex Diniz (Bra) Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos7
14Rodrigo Lopes (Bra) Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba7
15Antoelson Dornelles (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto5
16Calixto Bello (USA) Start Cycling5
17Emmanuel Guevara (Arg) San Luis Somos Todos5
18Elton Silva (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana5
19John Ebsen (Den) Danish National Team5
20Alcides Flaviano Vieira (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu5
21Alan Maniezzo (Bra) Altolim/Assis/Amea5
22Tiago Fiorilli (Bra) Funvic / Pindamonhangaba4
23Michel Fernandez (Cub) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto4
24Cleber Cuasquer (Ecu) Panavial3
25Cristian Egídio Rosa (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu3
26Douglas Moi Bueno (Bra) Funvic / Pindamonhangaba3
27Geraldo Silva Jr (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana3
28Juan Pozzo (Ecu) Panavial3
29Carlos França (Bra) São Francisco Saúde/Ribeirão Preto3
30Alex Arseno (Bra) Funvic / Pindamonhangaba3
31Cleberson Weber (Bra) Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu2
32Raphael Serpa (Bra) São Lucas Saúde/Giant/UAC/Americana2

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Funvic / Pindamonhangaba64:29:26
2São Lucas Saúde/Giant/Uac/Americana0:07:59
3Padaria Real/Calói/Céu Azul Alimentos0:09:56
4Grce Memorial/Pref. Santos/Giant0:16:57
5Panavial0:17:18
6Clube Dataro De Ciclismo/Foz Do Iguaçu0:18:33
7Clube De Ciclismo S.J.Campos/Cannondale0:25:13
8São Francisco Saúde/Ribeirão Preto0:38:52
9Velo/Seme Rio Claro0:42:34
10Danish National Team0:45:28
11Avaí/Fme Florianópolis/Apgf0:46:36
12Refactor/Pz Racing/Dks Bike/S.Parnaiba0:55:00
13Altolim/Assis/Amea0:58:27
14San Luis Somos Todos1:00:35
15Pm Suzano/Trotz/Microshift1:08:42
16Start Cycling1:17:31
17Fw Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike1:27:54
18Adf Liniers2:06:20

Latest on Cyclingnews