Skip to main content

Ludvigsson lands the opener

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Tobias Ludvigsson (Swe) Team Cykelcity0:06:05.38
2Luke Rowe (GBr) Great Britain National Team0:00:00.49
3Mark Christian (GBr) Great Britain National Team0:00:02.09
4Sander Oostlander (Ned) Cycling Team De Rijke0:00:02.75
5Johan Lebon (Fra) Bretagne Schuller0:00:02.78
6Gaëtan Bille (Bel) Wallonie Bruxelles - Créd. Agric.0:00:02.84
7Benoît Jarrier (Fra) Veranda Rideau Sarthe0:00:04.91
8Jack Bauer (NZl) Endura Racing0:00:05.01
9Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental0:00:05.44
10Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:00:06.08
11Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental0:00:06.25
12Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent / Oise0:00:06.45
13Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental0:00:06.52
14Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity0:00:06.88
15Erick Roswell (GBr) Great Britain National Team0:00:07.10
16Tom Dumoulin (Ned) Rabobank Continental0:00:07.20
17Christoph Pfingsten (Ger) Cycling Team De Rijke0:00:08.08
18David Boutville (Fra) V.C. Rouen 760:00:08.82
19Freddy Bichot (Fra) Veranda Rideau Sarthe0:00:09.21
20Jeroen Lepla (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:00:09.69
21René Hooghiemster (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team0:00:10.03
22Troels Ronning Vinther (Den) Glud GLU Marstrand - LRØ0:00:10.17
23Dmitry Kosyakov (Rus) Itera - Katusha0:00:10.43
24Sébastien Balkc (Swe) Team Cykelcity
25Jérémy Ortiz (Fra) C.S.A. Des Loges0:00:11.71
26Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 930:00:12.20
27Jonas Ahlstrand (Swe) Team Cykelcity0:00:12.36
28Cyril Patoux (Fra) V.C. Rouen 760:00:12.39
29Franck Vermeulen (Fra) Veranda Rideau Sarthe0:00:12.48
30Johan Landström (Swe) Team Cykelcity0:00:12.78
31Frédérik Wilmann (Nor) Joker Merida0:00:12.82
32Nicolas Vereecken (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog0:00:12.96
33Laurent Pichon (Fra) Bretagne Schuller0:00:12.99
34Andrew Fenn (GBr) Great Britain National Team0:00:13.32
35Zico Waeytens (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:00:13.98
36Michael Olsson (Swe) Team Cykelcity0:00:14.37
37Dries Depoorter (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog0:00:14.55
38Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha0:00:15.29
39Christer Rake (Nor) Joker Merida0:00:15.37
40Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental0:00:15.55
41Jimmy Turgis (Fra) C.C. Nogent / Oise0:00:15.63
42Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing0:00:15.69
43Olivier Pardini (Bel) Wallonie Bruxelles - Créd. Agric.0:00:16.35
44Barry Markus (Ned) Rabobank Continental0:00:16.37
45Ronan Racault (Fra) Big Mat - Auber 930:00:16.52
46Jonas Van Genechten (Bel) Wallonie Bruxelles - Créd. Agric.0:00:16.62
47Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp0:00:16.68
48Jonathan Tiernan Locke (GBr) Rapha Condor - Sharp0:00:16.71
49Zakkari Dempster (Aus) Rapha Condor - Sharp0:00:16.76
50Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:00:16.99
51Alexandre Lemair (Fra) V.C. Rouen 760:00:17.37
52Jonathan Mould (GBr) Great Britain National Team0:00:17.41
53Mathieu Simon (Fra) C.C. Nogent / Oise0:00:17.77
54Dan Craven (Nam) Rapha Condor - Sharp0:00:17.78
55Bob Schoonbroodt (Ned) Cycling Team De Rijke0:00:17.96
56Niklas Åkvik (Nor) Plussbank Cervelo0:00:18.09
57Sébastien Harbonnier (Fra) C.S.A. Des Loges0:00:18.82
58Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida0:00:18.87
59Niels Brouzes (Fra) V.C. Rouen 760:00:19.26
60Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent / Oise0:00:19.77
61Ian Wilkinson (GBr) Endura Racing0:00:20.02
62Tomasz Olejnik (Pol) USSA Pavilly Barentin0:00:20.23
63Benoît Sinner (Fra) C.S.A. Des Loges0:00:20.29
64Julien Gonnet (Fra) C.S.A. Des Loges0:00:20.81
65Maxime Le Montagner (Fra) Veranda Rideau Sarthe0:00:20.99
66Etienne Pieret (Fra) USSA Pavilly Barentin0:00:21.01
67Alexandre Blain (Fra) Endura Racing0:00:21.23
68Arthur Vanoverberghe (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog0:00:21.25
69Thomas Vedel Kvist (Den) Glud GLU Marstrand - LRØ0:00:21.36
70Thomas Moses (GBr) Great Britain National Team0:00:21.37
71Willem Wauters (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:00:21.38
72Gilles Devillers (Bel) Wallonie Bruxelles - Créd. Agric.0:00:21.42
73Stig Broeckx (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog0:00:21.71
74Alexandre Gratiot (Fra) C.C. Nogent / Oise0:00:21.77
75Markus Fothen (Ger) Team NSP0:00:21.99
76Casey Munro (Aus) Rapha Condor - Sharp0:00:22.00
77Kévin Denis (Fra) Veranda Rideau Sarthe0:00:22.05
78Yoeri Havik (Ned) Cycling Team De Rijke0:00:22.13
79Flavien Dassonville (Fra) Big Mat - Auber 930:00:22.30
80Alexander Kholodov (Rus) Itera - Katusha0:00:22.56
81Guillaume Malle (Fra) Veranda Rideau Sarthe0:00:22.89
82Christopher De Souza (Fra) V.C. Rouen 760:00:22.99
83Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne Schuller0:00:23.09
84Dion Beukeboom (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team0:00:23.56
85Markus Eichler (Ger) Team NSP0:00:23.57
86Stian Remme (Nor) Joker Merida0:00:23.60
87Lorents Ola Aasvold (Nor) Plussbank Cervelo0:00:23.69
88Mickaël Olejnik (Pol) USSA Pavilly Barentin0:00:23.72
89Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 930:00:24.14
90Bjørn Tore Hoem (Nor) Plussbank Cervelo0:00:24.57
91Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma-Lotto-Davo0:00:24.85
92Klaas Sys (Bel) V.C. Rouen 760:00:24.87
93Remco Te Brake (Ned) Cycling Team De Rijke0:00:25.26
94John Anderson (Aus) Endura Racing0:00:25.59
95Tosh Van Der Sande (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:00:25.70
96Sergey Rudaskov (Rus) Itera - Katusha0:00:26.18
97Daniel Foder (Den) Glud GLU Marstrand - LRØ0:00:26.70
98Wim Botman (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team0:00:27.07
99Yann Guyot (Fra) C.S.A. Des Loges0:00:27.31
100Christen Jensen (Nor) Joker Merida0:00:27.32
101Reinbert Wielinga (Mon) Itera - Katusha0:00:28.93
102Steven De Neef (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:00:28.96
103Jean-Simon Carre (Fra) USSA Pavilly Barentin0:00:29.21
104Alexis Bodiot (Fra) C.S.A. Des Loges0:00:29.23
105Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller
106Sergey Firsanov (Rus) Itera - Katusha0:00:29.34
107Vegard Breen (Nor) Joker Merida0:00:29.45
108Dries Beatse (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:00:29.67
109Stef Van Zummeren (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog0:00:29.85
110Fabio Polazzi (Bel) Wallonie Bruxelles - Créd. Agric.0:00:30.03
111Guillaume Blot (Fra) Bretagne Schuller0:00:30.53
112Timothy Dupont (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:00:31.38
113Torgeir Strandberg (Nor) Plussbank Cervelo
114Quentin Have (Fra) USSA Pavilly Barentin0:00:32.23
115Tino Thömel (Ger) Team NSP0:00:33.35
116Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne Schuller0:00:33.87
117Graham Briggs (GBr) Rapha Condor - Sharp0:00:34.42
118Walt De Winter (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:00:35.43
119Thomas Sprengers (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:00:35.47
120Øystein-Stake Laengen (Nor) Plussbank Cervelo0:00:37.00
121Victor Fobert (Fra) C.C. Nogent / Oise0:00:37.40
122Bart Van Haaren (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team0:00:37.89
123Jacob Fiedler (Ger) Team NSP0:00:37.98
124Philippe Legrand (Bel) Wallonie Bruxelles - Créd. Agric.0:00:38.70
125Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud GLU Marstrand - LRØ0:00:40.53
126Bouke Kuiper (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team0:00:44.88
127Michiel Janssen (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog0:00:46.28
128Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cycling Team De Rijke0:00:46.32
129Bjorn Thurau (Ger) Team NSP0:00:46.86
130Roy Boeve (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team0:00:47.35
131Callum Wilkinson (GBr) Endura Racing0:00:48.33
132René Obst (Ger) Team NSP0:00:52.24
133Sebastian Kvålsvoll (Nor) Plussbank Cervelo0:00:54.83
134Florent Gougeard (Fra) USSA Pavilly Barentin0:00:59.86
135Michael Berling (Den) Glud GLU Marstrand - LRØ0:01:02.78
136Christopher Juul-Jensen (Den) Glud GLU Marstrand - LRØ0:01:30.19

General classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tobias Ludvigsson (Swe) Team Cykelcity0:06:05.00
2Luke Rowe (GBr) Great Britain National Team
3Mark Christian (GBr) Great Britain National Team0:00:02.00
4Sander Oostlander (Ned) Cycling Team De Rijke0:00:03.00
5Johan Lebon (Fra) Bretagne Schuller
6Gaëtan Bille (Bel) Wallonie Bruxelles - Créd. Agric.
7Benoît Jarrier (Fra) Veranda Rideau Sarthe0:00:05.00
8Jack Bauer (NZl) Endura Racing
9Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental
10Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:00:06.00
11Jetse Bol (Ned) Rabobank Continental
12Arnaud Demare (Fra) C.C. Nogent / Oise
13Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental
14Johan Lindgren (Swe) Team Cykelcity0:00:07.00
15Erick Roswell (GBr) Great Britain National Team
16Tom Dumoulin (Ned) Rabobank Continental
17Christoph Pfingsten (Ger) Cycling Team De Rijke0:00:08.00
18David Boutville (Fra) V.C. Rouen 760:00:09.00
19Freddy Bichot (Fra) Veranda Rideau Sarthe
20Jeroen Lepla (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:00:10.00
21René Hooghiemster (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team
22Troels Ronning Vinther (Den) Glud GLU Marstrand - LRØ
23Dmitry Kosyakov (Rus) Itera - Katusha
24Sébastien Balkc (Swe) Team Cykelcity
25Jérémy Ortiz (Fra) C.S.A. Des Loges0:00:12.00
26Nicolas Bazin (Fra) Big Mat - Auber 93
27Jonas Ahlstrand (Swe) Team Cykelcity
28Cyril Patoux (Fra) V.C. Rouen 76
29Franck Vermeulen (Fra) Veranda Rideau Sarthe
30Johan Landström (Swe) Team Cykelcity0:00:13.00
31Frédérik Wilmann (Nor) Joker Merida
32Nicolas Vereecken (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog
33Laurent Pichon (Fra) Bretagne Schuller
34Andrew Fenn (GBr) Great Britain National Team
35Zico Waeytens (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:00:14.00
36Michael Olsson (Swe) Team Cykelcity
37Dries Depoorter (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog
38Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha0:00:15.00
39Christer Rake (Nor) Joker Merida
40Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental
41Jimmy Turgis (Fra) C.C. Nogent / Oise0:00:16.00
42Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing
43Olivier Pardini (Bel) Wallonie Bruxelles - Créd. Agric.
44Barry Markus (Ned) Rabobank Continental
45Ronan Racault (Fra) Big Mat - Auber 93
46Jonas Van Genechten (Bel) Wallonie Bruxelles - Créd. Agric.0:00:17.00
47Kristian House (GBr) Rapha Condor - Sharp
48Jonathan Tiernan Locke (GBr) Rapha Condor - Sharp
49Zakkari Dempster (Aus) Rapha Condor - Sharp
50Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht
51Alexandre Lemair (Fra) V.C. Rouen 76
52Jonathan Mould (GBr) Great Britain National Team
53Mathieu Simon (Fra) C.C. Nogent / Oise0:00:18.00
54Dan Craven (Nam) Rapha Condor - Sharp
55Bob Schoonbroodt (Ned) Cycling Team De Rijke
56Niklas Åkvik (Nor) Plussbank Cervelo
57Sébastien Harbonnier (Fra) C.S.A. Des Loges0:00:19.00
58Vegard Stake Laengen (Nor) Joker Merida
59Niels Brouzes (Fra) V.C. Rouen 76
60Stéphane Rossetto (Fra) C.C. Nogent / Oise0:00:20.00
61Ian Wilkinson (GBr) Endura Racing
62Tomasz Olejnik (Pol) USSA Pavilly Barentin
63Benoît Sinner (Fra) C.S.A. Des Loges
64Julien Gonnet (Fra) C.S.A. Des Loges0:00:21.00
65Maxime Le Montagner (Fra) Veranda Rideau Sarthe
66Etienne Pieret (Fra) USSA Pavilly Barentin
67Alexandre Blain (Fra) Endura Racing
68Arthur Vanoverberghe (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog
69Thomas Vedel Kvist (Den) Glud GLU Marstrand - LRØ
70Thomas Moses (GBr) Great Britain National Team
71Willem Wauters (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
72Gilles Devillers (Bel) Wallonie Bruxelles - Créd. Agric.
73Stig Broeckx (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog0:00:22.00
74Alexandre Gratiot (Fra) C.C. Nogent / Oise
75Markus Fothen (Ger) Team NSP
76Casey Munro (Aus) Rapha Condor - Sharp
77Kévin Denis (Fra) Veranda Rideau Sarthe
78Yoeri Havik (Ned) Cycling Team De Rijke
79Flavien Dassonville (Fra) Big Mat - Auber 93
80Alexander Kholodov (Rus) Itera - Katusha
81Guillaume Malle (Fra) Veranda Rideau Sarthe0:00:23.00
82Christopher De Souza (Fra) V.C. Rouen 76
83Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne Schuller
84Dion Beukeboom (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team
85Markus Eichler (Ger) Team NSP
86Stian Remme (Nor) Joker Merida
87Lorents Ola Aasvold (Nor) Plussbank Cervelo0:00:24.00
88Mickaël Olejnik (Pol) USSA Pavilly Barentin
89Fabien Bacquet (Fra) Big Mat - Auber 93
90Bjørn Tore Hoem (Nor) Plussbank Cervelo
91Wouter Wippert (Ned) Omega Pharma-Lotto-Davo0:00:25.00
92Klaas Sys (Bel) V.C. Rouen 76
93Remco Te Brake (Ned) Cycling Team De Rijke
94John Anderson (Aus) Endura Racing
95Tosh Van Der Sande (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:00:26.00
96Sergey Rudaskov (Rus) Itera - Katusha
97Daniel Foder (Den) Glud GLU Marstrand - LRØ0:00:27.00
98Wim Botman (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team
99Yann Guyot (Fra) C.S.A. Des Loges
100Christen Jensen (Nor) Joker Merida
101Reinbert Wielinga (Mon) Itera - Katusha0:00:29.00
102Steven De Neef (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht
103Jean-Simon Carre (Fra) USSA Pavilly Barentin
104Alexis Bodiot (Fra) C.S.A. Des Loges
105Mathieu Halleguen (Fra) Bretagne Schuller
106Sergey Firsanov (Rus) Itera - Katusha
107Vegard Breen (Nor) Joker Merida
108Dries Beatse (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo0:00:30.00
109Stef Van Zummeren (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog
110Fabio Polazzi (Bel) Wallonie Bruxelles - Créd. Agric.
111Guillaume Blot (Fra) Bretagne Schuller
112Timothy Dupont (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:00:31.00
113Torgeir Strandberg (Nor) Plussbank Cervelo
114Quentin Have (Fra) USSA Pavilly Barentin0:00:32.00
115Tino Thömel (Ger) Team NSP0:00:33.00
116Stéphane Bonsergent (Fra) Bretagne Schuller0:00:34.00
117Graham Briggs (GBr) Rapha Condor - Sharp
118Walt De Winter (Bel) Jong Vlaanderen – Bauknecht0:00:35.00
119Thomas Sprengers (Bel) Omega Pharma-Lotto-Davo
120Øystein-Stake Laengen (Nor) Plussbank Cervelo0:00:37.00
121Victor Fobert (Fra) C.C. Nogent / Oise
122Bart Van Haaren (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team0:00:38.00
123Jacob Fiedler (Ger) Team NSP
124Philippe Legrand (Bel) Wallonie Bruxelles - Créd. Agric.0:00:39.00
125Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud GLU Marstrand - LRØ0:00:40.00
126Bouke Kuiper (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team0:00:45.00
127Michiel Janssen (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog0:00:46.00
128Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cycling Team De Rijke
129Bjorn Thurau (Ger) Team NSP0:00:47.00
130Roy Boeve (Ned) Ubbink-Koga Cycling Team
131Callum Wilkinson (GBr) Endura Racing0:00:48.00
132René Obst (Ger) Team NSP0:00:52.00
133Sebastian Kvålsvoll (Nor) Plussbank Cervelo0:00:55.00
134Florent Gougeard (Fra) USSA Pavilly Barentin0:01:00.00
135Michael Berling (Den) Glud GLU Marstrand - LRØ0:01:03.00
136Christopher Juul-Jensen (Den) Glud GLU Marstrand - LRØ0:01:30.00

Latest on Cyclingnews