Skip to main content

Settimana Internazionale Coppi e Bartali - Mareczko beats Cavendish in Gatteo

Image 1 of 11

Jakub Mareczko (Vini Zabù) beats Mark Cavendish (Deceuninck-QuickStep) to win the opening road race stage of the Settimana Internazionale Coppi e Bartali

Jakub Mareczko (Vini Zabù) beats Mark Cavendish (Deceuninck-QuickStep) to win the opening road race stage of the Settimana Internazionale Coppi e Bartali (Image credit: Bettini Photo)
Image 2 of 11

Jakub Mareczko is the first leader of the 2021 Settimana Internazionale Coppi e Bartali

Jakub Mareczko is the first leader of the 2021 Settimana Internazionale Coppi e Bartali (Image credit: Bettini Photo)
Image 3 of 11

Alberto Torres (Movistar) was one of several riders to crash at the Settimana Internazionale Coppi e Bartali

Alberto Torres (Movistar) was one of several riders to crash at the Settimana Internazionale Coppi e Bartali (Image credit: Bettini Photo)
Image 4 of 11

Jakub Mareczko celebrates with his Vini Zabu teammate after winning stage 1a of the Settimana Internazionale Coppi e Bartali

Jakub Mareczko celebrates with his Vini Zabu teammate after winning stage 1a of the Settimana Internazionale Coppi e Bartali (Image credit: Bettini Photo)
Image 5 of 11

Here come the sprinters

Here come the sprinters (Image credit: Bettini Photo)
Image 6 of 11

Jakub Mareczko and Mark Cavendish fought for the stage victory

Jakub Mareczko and Mark Cavendish fought for the stage victory (Image credit: Bettini Photo)
Image 7 of 11

The early climbs did little to fatigue the sprint teams at the Settimana Internazionale Coppi e Bartali

The early climbs did little to fatigue the sprint teams at the Settimana Internazionale Coppi e Bartali (Image credit: Bettini Photo)
Image 8 of 11

Stge 1a of the Settimana Internazionale Coppi e Bartali headed into the hills near Gatteo

Stge 1a of the Settimana Internazionale Coppi e Bartali headed into the hills near Gatteo (Image credit: Bettini Photo)
Image 9 of 11

Ineos Grenadiers on stage before the Settimana Internazionale Coppi e Bartali

Ineos Grenadiers on stage before the Settimana Internazionale Coppi e Bartali (Image credit: Bettini Photo)
Image 10 of 11

Settimana Internazionale Coppi e Bartali 2021 36th Edition 1st Stage Gatteo Gatteo 978 km 23032021 Mark Cavendish GBR Deceuninck QuickStep photo Roberto BettiniBettiniPhoto2021

Settimana Internazionale Coppi e Bartali 2021 36th Edition 1st Stage Gatteo Gatteo 978 km 23032021 Mark Cavendish GBR Deceuninck QuickStep photo Roberto BettiniBettiniPhoto2021 (Image credit: Bettini Photo)
Image 11 of 11

Settimana Internazionale Coppi e Bartali 2021 36th Edition 1st Stage Gatteo Gatteo 978 km 23032021 Deceuninck QuickStep photo Roberto BettiniBettiniPhoto2021

Settimana Internazionale Coppi e Bartali 2021 36th Edition 1st Stage Gatteo Gatteo 978 km 23032021 Deceuninck QuickStep photo Roberto BettiniBettiniPhoto2021 (Image credit: Bettini Photo)

Jakub Mareczko (Vini Zabù) beat Mark Cavendish (Deceuninck-QuickStep) to win the opening road race stage of the Settimana Internazionale Coppi e Bartali stage race in Italy.

The 98km morning stage included three short climbs but the race came back together for the finish in the centre of Gatteo. 

Marius Mayrhofer of the Team DSM development team was third, Dylan Sunderand of the Qhubeka development team was fourth and Britain’s Ethan Hayter of Ineos Grenadiers was fifth.

Mareczko and Cavendish hit out from the front in the final metres but the Italian won by less than a wheel to take his second victory of the season after also winning the Trofej Umag in Slovenia in early March. 

The short stage was marked by an early break from  Raffaele Radice (MGKVis) e Francesco Zandri (Work Service Marchiol) but they were caught in after the final climb to set-up the fast sprint finish.

Two late crashes split the peloton and left several riders with road rash. The first occurred with two kilometre to go and then another inside the final kilometre. According to reports in Italy, Albert Torres (Movistar), the USA’s Ian Garrison (Deceuninck-QuickStep) and Andrea Guardini (Giotti Victoria) were involved. 

Mareczko had crashed during the finale of Sunday’s Per Sempre Alfredo race but wisely got on Cavendish’s wheel for the sprint and then passed him in the final metres.

“I really wanted to pay back my teammates for all their work in the last two races and winning in the best way to do it,” Mareczko told Spaziociclismo. 

“This was the only chance for the sprinters and so we wanted to take it and so we kept the peloton together. I lost my leadout man Stacchiotti due to a puncture, so I got on Cavendish’s wheel, which was the best place to be. It’s definitely strange to win ahead of him.” 

The Settimana Internazionale Coppi e Bartali continues on Tuesday afternoon with the 14km team time trial around Gatteo.  

Results
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Jakub Mareczko (Ita) Vini Zabu' Brado KTM 2:19:05
2Mark Cavendish (GBr) Deceuninck-QuickStep
3Marius Mayrhofer (Ger) Development Team DSM
4Luca Coati (Ita) Team Qhubeka
5Ethan Hayter (GBr) Ineos Grenadiers
6Michael Zecchin (Ita) Work Service-Marchiol-Dynatek
7Cristian Rocchetta (Ita) General Store-f.lli Curia-Essegibi
8Vincenzo Albanese (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
9Damiano Cima (Ita) Gazprom-RusVelo
10Mick van Dijke (Ned) Jumbo-Visma Development Team
11Tommaso Nencini (Ita) Italy
12Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo
13Davide Gabburo (Ita) Bardiani CSF Faizane'
14Matteo Baseggio (Ita) General Store-f.lli Curia-Essegibi
15Einer Rubio Reyes (Col) Movistar Team
16Abner González Rivera (PuR) Movistar Team
17Ilan Van Wilder (Bel) Team DSM
18Ben Swift (GBr) Ineos Grenadiers
19Michel Heßmann (Ger) Jumbo-Visma Development Team
20Gleb Brussenskiy (Kaz) Astana-Premier Tech
21Javier Romo Oliver (Spa) Astana-Premier Tech
22Luca Cretti (Ita) Beltrami TSA Tre Colli
23Jonas Vingegaard (Den) Jumbo-Visma
24Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-RusVelo
25Matteo Jorgenson (USA) Movistar Team
26Alex Dowsett (GBr) Israel Start-up Nation
27Mattia Frapporti (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
28Shane Archbold (NZl) Deceuninck-QuickStep
29Mauri Vansevenant (Bel) Deceuninck-QuickStep
30Federico Burchio (Ita) Work Service-Marchiol-Dynatek
31Andrii Ponomar (Ukr) Androni Giocattoli-Sidermec
32Juan Diego Alba Bolivar (Col) Movistar Team
33Sebastian Henao Gomez (Col) Ineos Grenadiers
34Francesco Della Lunga (Ita) Team Colpack Ballan
35Nicolo' Parisini (Ita) Beltrami TSA Tre Colli
36Edward Ravasi (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
37Gleb Syritsa (Rus) Russia
38Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
39Antonio Nibali (Ita) Trek-Segafredo
40Felix Gall (Aut) Team DSM
41Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli-Sidermec
42Kevin Colleoni (Ita) Team BikeExchange
43Eduardo Sepulveda (Arg) Androni Giocattoli-Sidermec
44Stefano Di Benedetto (Ita) Work Service-Marchiol-Dynatek
45Kamil Gradek (Pol) Vini Zabu' Brado KTM
46Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Col) Ineos Grenadiers
47Johnatan Cañaveral Vargas (Col) Bardiani CSF Faizane'
48Francesco Carollo (Ita) Mg.k Vis VPM
49Manuele Boaro (Ita) Astana-Premier Tech
50Fabio Felline (Ita) Astana-Premier Tech
51Lorenzo Visintainer (Ita) General Store-f.lli Curia-Essegibi
52Luca Covili (Ita) Bardiani CSF Faizane'
53Alessandro Monaco (Ita) Bardiani CSF Faizane'
54Giacomo Garavaglia (Ita) Work Service-Marchiol-Dynatek
55Juan Ayuso Pesquera (Spa) Team Colpack Ballan
56Petr Rikunov (Rus) Gazprom-RusVelo
57Henok Mulueberhan (Eri) Team Qhubeka
58Lorenzo Milesi (Ita) Beltrami TSA Tre Colli
59Mikkel Honoré (Den) Deceuninck-QuickStep
60Erik Fetter (Hun) Eolo-Kometa Cycling Team
61Davide De Pretto (Ita) Beltrami TSA Tre Colli
62Damien Howson (Aus) Team BikeExchange
63Ben Hermans (Bel) Israel Start-up Nation
64Xabier Mikel Azparren Irurzun (Spa) Euskaltel-Euskadi
65Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
66Edoardo Zardini (Ita) Vini Zabu' Brado KTM
67Alexander Vdovin (Rus) Russia
68Gijs Leemreize (Ned) Jumbo-Visma
69Cristian Scaroni (Ita) Gazprom-RusVelo
70Rodrigo Contreras Pinzon (Col) Astana-Premier Tech
71Alessio Martinelli (Ita) Team Colpack Ballan
72Drew Christensen (NZl) Team Qhubeka
73Alex Tolio (Ita) Italy
74Sergio Henao Montoya (Col) Team Qhubeka Assos
75Michael Hepburn (Aus) Team BikeExchange
76Nicholas Schultz (Aus) Team BikeExchange
77Finn Fisher-Black (NZl) Jumbo-Visma Development Team
78James Piccoli (Can) Israel Start-up Nation
79Carlos Rodriguez Cano (Spa) Ineos Grenadiers
80Oier Lazkano Lopez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
81Nikita Bersenev (Rus) Russia
82Héctor Carretero (Spa) Movistar Team
83Manuel Senni (Ita) Amore e Vita
84Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskaltel-Euskadi
85Marco Frigo (Ita) Italy
86Eddie Dunbar (Irl) Ineos Grenadiers
87Antonio Tiberi (Ita) Trek-Segafredo
88Lorenzo Fortunato (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
89Riccardo Tosin (Ita) General Store-f.lli Curia-Essegibi
90Alessandro Fancellu (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
91Amanuel Gebreigzabhier (Eri) Trek-Segafredo
92Mattia Petrucci (Ita) Team Colpack Ballan
93Nikita Stalnov (Kaz) Astana-Premier Tech
94Raul Colombo (Ita) Work Service-Marchiol-Dynatek
95Gergely Szarka (Hun) Giotti Victoria Savini Due
96Niccolo' Salvietti (Ita) Mg.k Vis VPM
97Riccardo Lucca (Ita) General Store-f.lli Curia-Essegibi
98Matthias Brändle (Aut) Israel Start-up Nation
99Unai Cuadrado Ruiz De Gauna (Spa) Euskaltel-Euskadi
100Emil Dima (Rom) Giotti Victoria Savini Due
101Alejandro Osorio Carvajal (Col) Caja Rural-Seguros RGA
102Davide Rebellin (Ita) Work Service-Marchiol-Dynatek
103Jokin Murguialday (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
104Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo
105Simone Ravanelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
106Abderrahim Zahiri (Mar) General Store-f.lli Curia-Essegibi
107Paul Double (GBr) Mg.k Vis VPM
108Guy Niv (Isr) Israel Start-up Nation
109Nicola Plebani (Ita) Team Colpack Ballan
110Mathias Vacek (Cze) Gazprom-RusVelo
111Anton Kuzmin (Kaz) Gazprom-RusVelo
112Andrea Guardini (Ita) Giotti Victoria Savini Due
113Simone Bevilacqua (Ita) Vini Zabu' Brado KTM
114Simone Velasco (Ita) Gazprom-RusVelo
115Marco Frapporti (Ita) Vini Zabu' Brado KTM
116Yuriy Natarov (Kaz) Astana-Premier Tech
117Davide Boscaro (Ita) Team Colpack Ballan
118Lorenzo Balestra (Ita) Beltrami TSA Tre Colli
119Gidas Umbri (Ita) Team Colpack Ballan
120Jefferson Cepeda (Ecu) Androni Giocattoli-Sidermec
121Dmitrii Mukhomediarov (Rus) Russia
122Dominik Gorak (Pol) General Store-f.lli Curia-Essegibi
123Andrea Garosio (Ita) Bardiani CSF Faizane'
124Hector Saez Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
125Alessandro De Marchi (Ita) Israel Start-up Nation
126Arseny Nikiforov (Rus) Russia
127Mathias Norsgaard (Den) Movistar Team
128Dylan Sunderland (Aus) Team Qhubeka Assos
129Raul-Antonio Sinza (Rom) Giotti Victoria Savini Due
130Mattia Guasco (Ita) Team Qhubeka
131Antonio Puppio (Ita) Team Qhubeka
132Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF Faizane'
133Sebastian Berwick (Aus) Israel Start-up Nation
134Leo Hayter (GBr) Development Team DSM
135Paul Wright (NZl) Mg.k Vis VPM
136Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Euskaltel-Euskadi
137Márton Dina (Hun) Eolo-Kometa Cycling Team
138Andrea Piras (Ita) Beltrami TSA Tre Colli
139Kevin Rivera Serrano (CRc) Bardiani CSF Faizane'
140Michele Scartezzini (Ita) Italy
141Henri Vandenabeele (Bel) Development Team DSM
142Guido Draghi (Ita) Mg.k Vis VPM
143Ivan Smirnov (Rus) Russia
144Cameron Meyer (Aus) Team BikeExchange
145Kirill Sveshnikov (Rus) Russia
146Raffaele Radice (Ita) Mg.k Vis VPM 0:01:01
147Alvaro Cuadros Morata (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:01:54
148Rick Pluimers (Ned) Jumbo-Visma Development Team
149Kristian Javier Yustre Rodriguez (Col) Giotti Victoria Savini Due
150Marco Brenner (Ger) Team DSM
151Kevin Vermaerke (USA) Team DSM
152Ian Garrison (USA) Deceuninck-QuickStep
153Liam Bertazzo (Ita) Vini Zabu' Brado KTM 0:02:43
154Riccardo Stacchiotti (Ita) Vini Zabu' Brado KTM
155Emanuele Onesti (Ita) Giotti Victoria Savini Due
156Natnael Tesfazion (Eri) Androni Giocattoli-Sidermec
157Orluis Alberto Aular Sanabria (Ven) Caja Rural-Seguros RGA
158Francesco Zandri (Ita) Work Service-Marchiol-Dynatek 0:03:43
159Thomas Pesenti (Ita) Beltrami TSA Tre Colli
160Sam Bewley (NZl) Team BikeExchange 0:03:45
161Nicolo Pencedano (Ita) Mg.k Vis VPM
162Santiago Umba Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec
163Luca Colnaghi (ITA) Italy
164Andrea Vendrame (Ita) Italy
165Paolo Simion (Ita) Giotti Victoria Savini Due
166Albert Torres Barcelo (Spa) Movistar Team
167Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskaltel-Euskadi
168Antonio Angulo Sampedro (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNFAndrey Zeits (Kaz) Team BikeExchange
DNFIbai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNSGianni Moscon (Ita) Ineos Grenadiers

General classification after stage 1a
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Jakub Mareczko (Ita) Vini Zabu' Brado KTM 2:18:59
2Mark Cavendish (GBr) Deceuninck-QuickStep 0:00:02
3Marius Mayrhofer (Ger) Development Team DSM 0:00:04
4Luca Coati (Ita) Team Qhubeka 0:00:06
5Ethan Hayter (GBr) Ineos Grenadiers
6Michael Zecchin (Ita) Work Service-Marchiol-Dynatek
7Cristian Rocchetta (Ita) General Store-f.lli Curia-Essegibi
8Vincenzo Albanese (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
9Damiano Cima (Ita) Gazprom-RusVelo
10Mick van Dijke (Ned) Jumbo-Visma Development Team
11Tommaso Nencini (Ita) Italy
12Jacopo Mosca (Ita) Trek-Segafredo
13Davide Gabburo (Ita) Bardiani CSF Faizane'
14Matteo Baseggio (Ita) General Store-f.lli Curia-Essegibi
15Einer Rubio Reyes (Col) Movistar Team
16Abner González Rivera (PuR) Movistar Team
17Ilan Van Wilder (Bel) Team DSM
18Ben Swift (GBr) Ineos Grenadiers
19Michel Heßmann (Ger) Jumbo-Visma Development Team
20Gleb Brussenskiy (Kaz) Astana-Premier Tech
21Javier Romo Oliver (Spa) Astana-Premier Tech
22Luca Cretti (Ita) Beltrami TSA Tre Colli
23Jonas Vingegaard (Den) Jumbo-Visma
24Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-RusVelo
25Matteo Jorgenson (USA) Movistar Team
26Alex Dowsett (GBr) Israel Start-up Nation
27Mattia Frapporti (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
28Shane Archbold (NZl) Deceuninck-QuickStep
29Mauri Vansevenant (Bel) Deceuninck-QuickStep
30Federico Burchio (Ita) Work Service-Marchiol-Dynatek
31Andrii Ponomar (Ukr) Androni Giocattoli-Sidermec
32Juan Diego Alba Bolivar (Col) Movistar Team
33Sebastian Henao Gomez (Col) Ineos Grenadiers
34Francesco Della Lunga (Ita) Team Colpack Ballan
35Nicolo' Parisini (Ita) Beltrami TSA Tre Colli
36Edward Ravasi (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
37Gleb Syritsa (Rus) Russia
38Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo
39Antonio Nibali (Ita) Trek-Segafredo
40Felix Gall (Aut) Team DSM
41Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli-Sidermec
42Kevin Colleoni (Ita) Team BikeExchange
43Eduardo Sepulveda (Arg) Androni Giocattoli-Sidermec
44Stefano Di Benedetto (Ita) Work Service-Marchiol-Dynatek
45Kamil Gradek (Pol) Vini Zabu' Brado KTM
46Ivan Ramiro Sosa Cuervo (Col) Ineos Grenadiers
47Johnatan Cañaveral Vargas (Col) Bardiani CSF Faizane'
48Francesco Carollo (Ita) Mg.k Vis VPM
49Manuele Boaro (Ita) Astana-Premier Tech
50Fabio Felline (Ita) Astana-Premier Tech
51Lorenzo Visintainer (Ita) General Store-f.lli Curia-Essegibi
52Luca Covili (Ita) Bardiani CSF Faizane'
53Alessandro Monaco (Ita) Bardiani CSF Faizane'
54Giacomo Garavaglia (Ita) Work Service-Marchiol-Dynatek
55Juan Ayuso Pesquera (Spa) Team Colpack Ballan
56Petr Rikunov (Rus) Gazprom-RusVelo
57Henok Mulueberhan (Eri) Team Qhubeka
58Lorenzo Milesi (Ita) Beltrami TSA Tre Colli
59Mikkel Honoré (Den) Deceuninck-QuickStep
60Erik Fetter (Hun) Eolo-Kometa Cycling Team
61Davide De Pretto (Ita) Beltrami TSA Tre Colli
62Damien Howson (Aus) Team BikeExchange
63Ben Hermans (Bel) Israel Start-up Nation
64Xabier Mikel Azparren Irurzun (Spa) Euskaltel-Euskadi
65Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
66Edoardo Zardini (Ita) Vini Zabu' Brado KTM
67Alexander Vdovin (Rus) Russia
68Gijs Leemreize (Ned) Jumbo-Visma
69Cristian Scaroni (Ita) Gazprom-RusVelo
70Rodrigo Contreras Pinzon (Col) Astana-Premier Tech
71Alessio Martinelli (Ita) Team Colpack Ballan
72Drew Christensen (NZl) Team Qhubeka
73Alex Tolio (Ita) Italy
74Sergio Henao Montoya (Col) Team Qhubeka Assos
75Michael Hepburn (Aus) Team BikeExchange
76Nicholas Schultz (Aus) Team BikeExchange
77Finn Fisher-Black (NZl) Jumbo-Visma Development Team
78James Piccoli (Can) Israel Start-up Nation
79Carlos Rodriguez Cano (Spa) Ineos Grenadiers
80Oier Lazkano Lopez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
81Nikita Bersenev (Rus) Russia
82Héctor Carretero (Spa) Movistar Team
83Manuel Senni (Ita) Amore e Vita
84Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskaltel-Euskadi
85Marco Frigo (Ita) Italy
86Eddie Dunbar (Irl) Ineos Grenadiers
87Antonio Tiberi (Ita) Trek-Segafredo
88Lorenzo Fortunato (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
89Riccardo Tosin (Ita) General Store-f.lli Curia-Essegibi
90Alessandro Fancellu (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
91Amanuel Gebreigzabhier (Eri) Trek-Segafredo
92Mattia Petrucci (Ita) Team Colpack Ballan
93Nikita Stalnov (Kaz) Astana-Premier Tech
94Raul Colombo (Ita) Work Service-Marchiol-Dynatek
95Gergely Szarka (Hun) Giotti Victoria Savini Due
96Niccolo' Salvietti (Ita) Mg.k Vis VPM
97Riccardo Lucca (Ita) General Store-f.lli Curia-Essegibi
98Matthias Brändle (Aut) Israel Start-up Nation
99Unai Cuadrado Ruiz De Gauna (Spa) Euskaltel-Euskadi
100Emil Dima (Rom) Giotti Victoria Savini Due
101Alejandro Osorio Carvajal (Col) Caja Rural-Seguros RGA
102Davide Rebellin (Ita) Work Service-Marchiol-Dynatek
103Jokin Murguialday (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
104Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo
105Simone Ravanelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
106Abderrahim Zahiri (Mar) General Store-f.lli Curia-Essegibi
107Paul Double (GBr) Mg.k Vis VPM
108Guy Niv (Isr) Israel Start-up Nation
109Nicola Plebani (Ita) Team Colpack Ballan
110Mathias Vacek (Cze) Gazprom-RusVelo
111Anton Kuzmin (Kaz) Gazprom-RusVelo
112Andrea Guardini (Ita) Giotti Victoria Savini Due
113Simone Bevilacqua (Ita) Vini Zabu' Brado KTM
114Simone Velasco (Ita) Gazprom-RusVelo
115Marco Frapporti (Ita) Vini Zabu' Brado KTM
116Yuriy Natarov (Kaz) Astana-Premier Tech
117Davide Boscaro (Ita) Team Colpack Ballan
118Lorenzo Balestra (Ita) Beltrami TSA Tre Colli
119Gidas Umbri (Ita) Team Colpack Ballan
120Jefferson Cepeda (Ecu) Androni Giocattoli-Sidermec
121Dmitrii Mukhomediarov (Rus) Russia
122Dominik Gorak (Pol) General Store-f.lli Curia-Essegibi
123Andrea Garosio (Ita) Bardiani CSF Faizane'
124Hector Saez Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
125Alessandro De Marchi (Ita) Israel Start-up Nation
126Arseny Nikiforov (Rus) Russia
127Mathias Norsgaard (Den) Movistar Team
128Dylan Sunderland (Aus) Team Qhubeka Assos
129Raul-Antonio Sinza (Rom) Giotti Victoria Savini Due
130Mattia Guasco (Ita) Team Qhubeka
131Antonio Puppio (Ita) Team Qhubeka
132Giovanni Carboni (Ita) Bardiani CSF Faizane'
133Sebastian Berwick (Aus) Israel Start-up Nation
134Leo Hayter (GBr) Development Team DSM
135Paul Wright (NZl) Mg.k Vis VPM
136Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Euskaltel-Euskadi
137Márton Dina (Hun) Eolo-Kometa Cycling Team
138Andrea Piras (Ita) Beltrami TSA Tre Colli
139Kevin Rivera Serrano (CRc) Bardiani CSF Faizane'
140Michele Scartezzini (Ita) Italy
141Henri Vandenabeele (Bel) Development Team DSM
142Guido Draghi (Ita) Mg.k Vis VPM
143Ivan Smirnov (Rus) Russia
144Cameron Meyer (Aus) Team BikeExchange
145Kirill Sveshnikov (Rus) Russia
146Rick Pluimers (Ned) Jumbo-Visma Development Team
147Kristian Javier Yustre Rodriguez (Col) Giotti Victoria Savini Due
148Marco Brenner (Ger) Team DSM
149Kevin Vermaerke (USA) Team DSM
150Ian Garrison (USA) Deceuninck-QuickStep
151Riccardo Stacchiotti (Ita) Vini Zabu' Brado KTM
152Emanuele Onesti (Ita) Giotti Victoria Savini Due
153Natnael Tesfazion (Eri) Androni Giocattoli-Sidermec
154Orluis Alberto Aular Sanabria (Ven) Caja Rural-Seguros RGA
155Santiago Umba Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec
156Luca Colnaghi (ITA) Italy
157Andrea Vendrame (Ita) Italy
158Paolo Simion (Ita) Giotti Victoria Savini Due
159Albert Torres Barcelo (Spa) Movistar Team
160Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskaltel-Euskadi
161Antonio Angulo Sampedro (Spa) Euskaltel-Euskadi
162Raffaele Radice (Ita) Mg.k Vis VPM 0:01:07
163Alvaro Cuadros Morata (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:02:00
164Liam Bertazzo (Ita) Vini Zabu' Brado KTM 0:02:49
165Francesco Zandri (Ita) Work Service-Marchiol-Dynatek 0:03:49
166Thomas Pesenti (Ita) Beltrami TSA Tre Colli
167Sam Bewley (NZl) Team BikeExchange 0:03:51
168Nicolo Pencedano (Ita) Mg.k Vis VPM

Latest on Cyclingnews