Skip to main content

Bennett takes field sprint victory in Listowel

Image 1 of 7

The peloton in Nenagh at the start of stage 3

The peloton in Nenagh at the start of stage 3 (Image credit: Sportsfile)
Image 2 of 7

The An Post Ras peloton await the start of stage 3 in Nenagh

The An Post Ras peloton await the start of stage 3 in Nenagh (Image credit: Sportsfile)
Image 3 of 7

The An Post Ras peloton negotiates a turn in Curenney during stage 3

The An Post Ras peloton negotiates a turn in Curenney during stage 3 (Image credit: Sportsfile)
Image 4 of 7

Dan Barry (NODE4 Giordana), Roger Aiken (Louth Prague Charter Team) and Sean Downey (An Post Chain Reaction) (R-L) lead by 4 minutes as they pass Adare Manor, Co. Limerick, during stage 3 of the 2013 An Post Rás

Dan Barry (NODE4 Giordana), Roger Aiken (Louth Prague Charter Team) and Sean Downey (An Post Chain Reaction) (R-L) lead by 4 minutes as they pass Adare Manor, Co. Limerick, during stage 3 of the 2013 An Post Rás (Image credit: Sportsfile)
Image 5 of 7

Sam Bennett (An Post Chain Reaction) won stage 3 of the An Post Ras into Listowel

Sam Bennett (An Post Chain Reaction) won stage 3 of the An Post Ras into Listowel (Image credit: Sportsfile)
Image 6 of 7

Sam Bennett (An Post Chain Reaction) prevailed in the field sprint finale to stage 3 in Listowel

Sam Bennett (An Post Chain Reaction) prevailed in the field sprint finale to stage 3 in Listowel (Image credit: Sportsfile)
Image 7 of 7

Sam Bennett (An Post Chain Reaction) claimed the second An Post Ras stage of his career

Sam Bennett (An Post Chain Reaction) claimed the second An Post Ras stage of his career (Image credit: Sportsfile)

Carrick-an-Suir native Sam Bennett won the bunch sprint into Listowel to claim two consecutive stage wins for the An Post Chain Reaction Sean Kelly team at An Post Rás. Hot on the heels of Bennett was Morten Oellegaard (Blue Water Cycling) in second place while Poland's Marcin Bialoblocki (Britain UK Youth Pro Cycling) rounded out the top three.

Bialoblocki's second top three finish in consecutive days earns him the leader's yellow jersey and puts him on top of the general classification going into stage four.

Today's 141 kilometre stage from Nenagh into Listowel was hillier than the previous two days, with two category three climbs. Thirteen kilometres from the start, the second category climb of Bolingbrook had the potential to split the peloton early on and this proved to be the case.

Three riders attacked following the descent of Bolingbrook: Antrim native Sean Downey (An Post Chain Reaction Sean Kelly) and Dan Barry (Node 4 Giordana) broke away, building a 22-second lead over the chasing Roger Aiken (Louth Prague Charter).

Aiken rode hard, eventually bridging the gap and the three-man escape pressed further ahead of the chasing peloton, establishing a maximum lead in excess of six minutes. Several groups of chasers tried to reel the trio in but to no avail.

Back in the peloton, a bad crash around Ballyneety ended race leader Peter Hawkins's day. The Belfast native finished in fourth place on yesterday's stage, putting him into the general classification lead, and he had looked a real threat for the remainder of the race. However, following on-the-scene medical advice, he was forced to withdraw from the race with a suspected broken collarbone.

Meanwhile, the hard work at the front by the breakaway eventually took its toll on the riders. Following the final climb of the day at Athea, the trio were reeled in by the bunch and with only 15 kilometres to go to the finish line the peloton was all together once again.

A last minute attack by the quartet of Daniel Fodor (Blue Water Cycling), Michael Northey (Node 4 Giordana), Stuart Wight (Canada National Team) and Joseph Kelly (Great Britain National Team) was quickly swallowed up by the main group and coming down the final straight, a huge effort by Bennett saw him lead the bunch sprint over the line.

This was the second career win on the race for Bennett and he was clearly overjoyed with the result.

"I'm delighted we got the stage win today" said Bennett. "It was a superb team effort. Sean [Downey] rode up front for over 100 kilometres and put in a tremendous ride. That meant that the rest of us could sit in the bunch and attack at the right time. We kept right at the top and in contact with any breakaways and in the end it paid off."

Full Results
1Sam Bennett (Irl) An Post Chain Reaction3:23:29
2Morten Oellegaard (Den) Blue Water Cycling
3Marcin Bialoblocki (Pol) UK Youth Pro Cycling
4Joshua Hunt (GBr) UK Youth Pro Cycling
5Owain Doull (GBr) Great Britain National Team
6Nicholas Vereecken (Bel) An Post Chain Reaction
7Benjamin Edmuller (Ger) Arbo Gebrder
8Kristofer Dahl (Can) Canada National Team
9Rico Rogers (Aus) Synergy Baku
10Tim Mertens (Bel) Belgium National Team
11Simon Yates (GBr) Great Britain National Team
12Bouke Kuiper (Ned) Koga Cycling Team
13Mehall Fitzgerald (Irl) Visit Nenagh.Ie
14Daniel Bichlmann (Ger) Bike Aid - Schwalbe
15Rasmus Guldhammer (Den) Blue Water Cycling
16Shane Archbold (NZl) An Post Chain Reaction
17Martin Hunal (Cze) Sparta Praha
18Bryan McCrystal (Irl) Louth Prague Charter Team
19Connor McConvey (Irl) Synergy Baku
20Wouter Sybrandy (Ned) IG - Sigma Sport
21Robert Hassan (GBr) Scotland National Team
22Keagan Atkinson (Aus) Subaru-Albion
23Chris McAloran (GBr) Subaru-Albion
24Rostislav Krotky (Cze) Sparta Praha
25Con Collis (Irl) Central UCD
26Matt Green (GBr) Astellas Oncology
27Sean Downey (Irl) An Post Chain Reaction
28Michael Nicolson (GBr) Scotland National Team
29Evan Oliphant (GBr) Scotland National Team
30Samuel Harrison (GBr) Great Britain National Team
31Elliott Porter (GBr) Rapha Condor Jlt
32Moreno De Pauw (Bel) Belgium National Team
33Alex Cataford (Can) Canada National Team
34J Lowsley Williams (GBr) UK Youth Pro Cycling
35Jacob Rytlewski (USA) Astellas Oncology
36Adam Homolka (Cze) Arbo Gebrder
37Stephen Halpin (Irl) Polygon Sweet Nice
38Lars Vierbergen (Ned) Koga Cycling Team
39Javan Nulty (Irl) Meath Dunboyne Did
40Ryan Aitcheson (Can) Astellas Oncology
41Ben Greenwood (GBr) Scotland National Team
42Jasper De Buyst (Bel) Belgium National Team
43Steve Lampier (GBr) NODE4 Giordana
44Sean Lacey (Irl) Cork Aquablue
45Tomas Holub (Cze) Sparta Praha
46Philipp Becker (Ger) Bike Aid - Schwalbe
47Joseph Fenlon (Irl) Cork Aquablue
48Daniel Foder (Den) Blue Water Cycling
49Thomas Lavery (Irl) Waterford Comeragh
50James Moss (GBr) IG - Sigma Sport
51Christian Varley (GBr) NODE4 Giordana
52Garrett McLeod (Can) Canada National Team
53Edward Laverack (GBr) Rapha Condor Jlt
54Kirill Pozdnyakov (Rus) Synergy Baku
55Cathal Moynihan (Irl) Waterford Comeragh
56Alistair Slater (GBr) Great Britain National Team
57Rob Partridge (GBr) UK Youth Pro Cycling
58Richard Handley (GBr) Rapha Condor Jlt
59Ryan Sherlock (Irl) Polygon Sweet Nice
60Ronan McLaughlin (Irl) An Post Chain Reaction
61Matt Slattery (Irl) Visit Nenagh.Ie
62John McCarthy (Irl) Galway City Nigel's Cycles
63Liam Frawley (Irl) Galway Bay
64Patrick Clarke (Irl) Mayo Castlebar Fedaia Bikes
65Richard Tanguy (GBr) UK Youth Pro Cycling
66Michael Lucey (Irl) Carrick Iverk Prod
67Joseph Kelly (GBr) Great Britain National Team
68Remi Pelletier-Roy (Can) Canada National Team
69Stuart Henry (Irl) Down Chain Reaction Cycles
70Jacob Nielsen (Den) Blue Water Cycling
71Eoin Morton (Irl) Central UCD
72Kenny De Ketele (Bel) Belgium National Team
73M Sehested Pedersen (Den) Blue Water Cycling
74Stuart Wight (Can) Canada National Team
75Michael Cuming (GBr) Rapha Condor Jlt
76Conor Dunne (Irl) Carrick Iverk Prod
77Cam Harrison (Aus) Subaru-Albion
78Joseph Perrett (GBr) IG - Sigma Sport
79James McMaster (Irl) West EuroCycles
80Michael Northey (NZl) NODE4 Giordana
81Devon McIlwaine (Irl) Derry Duffin Transport
82Christoph Schweizer (Ger) Synergy Baku
83Mark Dowling (Irl) Polygon Sweet Nice
84Tim O'Regan (Irl) Meath Dunboyne Did
85Andreas Mullar (Aut) Arbo Gebrder
86Aaron O'Donoghue (Irl) Dublin South
87Geoff Sheehan (Irl) Dublin South
88Padraig Marrey (Irl) Mayo Centra
89Charles Prendergast (Irl) Polygon Sweet Nice
90Art MacManusa (Irl) Dublin South
91Timo Schafer (Ger) Bike Aid - Schwalbe
92Matthias Schnapka (Ger) Bike Aid - Schwalbe
93Roger Aiken (Irl) Louth Prague Charter Team
94Chris Reilly (Irl) Stamullen M.Donnelly
95Coulton Hartrich (USA) Astellas Oncology
96Conor Hanna (Irl) Down Chain Reaction Cycles
97Ciaran Clarke (Irl) Mayo Castlebar Fedaia Bikes
98John Ebsen (Den) Synergy Baku
99David Watson (Irl) Down Chain Reaction Cycles
100Jakub Kratochvila (Cze) Arbo Gebrder
101Damien Shaw (Irl) Cork Aquablue
102Tomas Okrouhlicky (Cze) Sparta Praha
103James Davenport (Irl) Dublin South
104Anthony Walsh (Irl) Astellas Oncology
105Eric Downey (Irl) Dublin Dundrumtown Centre
106Thomas Martin (Irl) West EuroCycles
107Tomas Medek (Cze) Sparta Praha
108Owen Jeffries (Irl) Derry Duffin Transport
109Michael Storan (Irl) Mayo Castlebar Fedaia Bikes
110Conor Murphy (Irl) West EuroCycles
111Ultan Coyle (Irl) Louth Prague Charter Team
112Mark Quigley (Irl) Mayo Centra
113Rodger Shern (NZl) NODE4 Giordana
114Marc Potts (Irl) Derry Duffin Transport
115Andrew Meehan (Irl) Meath Dunboyne Did
116Alex Coutts (GBr) Scotland National Team
117John Dempsey (Irl) Carrick Iverk Prod
118Gareth McCormack (Irl) Mayo Castlebar Fedaia Bikes
119Fraser Duncan (Irl) West EuroCycles
120Mike Ryder (Irl) Galway Bay
121Karsten Keunecke (Ger) Bike Aid - Schwalbe
122Dan Barry (NZl) NODE4 Giordana
123Adam Armstrong (Irl) West EuroCycles
124Nigel Forde (Irl) Galway City Nigel's Cycles
125Mike Fitzgerald (Irl) Carrick Iverk Prod
126Colin Robinson (Irl) Stamullen M.Donnelly
127Darach Behan (Irl) Galway Bay
128Eoghan Clifford (Irl) Galway Bay
129Stuart Cox (Irl) Stamullen M.Donnelly
130Colm Quinn (Irl) Louth Prague Charter Team
131Aime De Gendt (Bel) Belgium National Team0:00:30
132Frank O'Connor (Irl) Stamullen M.Donnelly0:01:14
133John Lynch (Irl) Central UCD0:01:16
134Nick Stopler (Ned) Koga Cycling Team
135Aidan Crowley (Irl) Dublin Dundrumtown Centre0:04:22
136Umberto Atzori (Ned) Koga Cycling Team0:05:02
137Michael Butler (Irl) Visit Nenagh.Ie
138Greg Dempsey (Irl) Wexford Team Voicegrid0:12:20
139Diarmuid Collins (Irl) Dublin Dundrumtown Centre
140Aidan Collins (Irl) Dublin Dundrumtown Centre
141Barrick Parker (Irl) Central UCD
142David Early (Aus) Subaru-Albion0:15:50
143Anthony Murray (Irl) Subaru-Albion
144Michael Gilvarry (Irl) Mayo Centra0:18:30
145Derek Joyce (Irl) Galway Bay0:19:59
146Matty Blayney (Irl) Down Chain Reaction Cycles
147Alexander Schrangl (Aut) Arbo Gebrder
148Stephen O'Sullivan (Irl) Meath Dunboyne Did
149Eugene Moriarty (Irl) Meath Dunboyne Did0:28:33
150Martin Mizgajski (Pol) Carrick Iverk Prod
151Mark Sherman (Irl) Waterford Comeragh
152Tim Barry (Irl) Cork Aquablue
153Stephen Enright (Irl) North Garda Richies
154Niall O'Hagan (Irl) Derry Duffin Transport
155Odhran Connors (Irl) Dublin Dundrumtown Centre
156Michael Doyle (Irl) North Garda Richies
157John James Flaherty (Irl) Mayo Centra
158Olan Barrett (Irl) Cork Aquablue
159Nick Coughlan (Irl) Wexford Team Voicegrid
160Brendan Moloney (Irl) Dublin South
161Eoin McCarthy (Irl) Visit Nenagh.Ie
162Brian Cullen (Irl) Wexford Team Voicegrid
163Simon Ryan (Irl) Visit Nenagh.Ie
164Alan Burke (Irl) Stamullen M.Donnelly
165David Duke (Irl) North Garda Richies
166Bryan McKinney (Irl) Derry Duffin Transport
167Neil O'Leary (Irl) North Garda Richies
168Aaron Buggle (Irl) Rapha Condor Jlt
169Roy Eefting (Ned) Koga Cycling Team
170Ger Conlan (Irl) Waterford Comeragh0:40:10
171Dave Whitty (Irl) Wexford Team Voicegrid
172Hugh Byrne (Irl) Wexford Team Voicegrid
173Finbarr Power (Irl) Waterford Comeragh0:40:23
DNSTony Bourke (Irl) Galway City Nigel's Cycles
DNFPeter Hawkins (GBr) IG - Sigma Sport
DNFIan Richardson (Irl) Central UCD

Points
1Sam Bennett (Irl) An Post Chain Reaction15pts
2Morten Oellegaard (Den) Blue Water Cycling14
3Marcin Bialoblocki (Pol) UK Youth Pro Cycling13
4Joshua Hunt (GBr) UK Youth Pro Cycling12
5Owain Doull (GBr) Great Britain National Team11
6Nicholas Vereecken (Bel) An Post Chain Reaction10
7Benjamin Edmuller (Ger) Arbo Gebrder9
8Kristofer Dahl (Can) Canada National Team8
9Rico Rogers (Aus) Synergy Baku7
10Tim Mertens (Bel) Belgium National Team6
11Simon Yates (GBr) Great Britain National Team5
12Bouke Kuiper (Ned) Koga Cycling Team4
13Mehall Fitzgerald (Irl) Visit Nenagh.Ie3
14Daniel Bichlmann (Ger) Bike Aid - Schwalbe2
15Rasmus Guldhammer (Den) Blue Water Cycling1

Sprint 1 - Patrickswell
1Roger Aiken (Irl) Louth Prague Charter Team

Mountain 1 - Bolingbrook (Cat. 2)
1John Ebsen (Den) Synergy Baku10pts
2Mark Dowling (Irl) Polygon Sweet Nice8
3Javan Nulty (Irl) Meath Dunboyne Did6
4Simon Yates (GBr) Great Britain National Team4
5Michael Cuming (GBr) Rapha Condor Jlt3
6Ronan McLaughlin (Irl) An Post Chain Reaction1

Mountain 2 - Glenaster Ardagh (Cat. 3)
1Roger Aiken (Irl) Louth Prague Charter Team5pts
2Sean Downey (Irl) An Post Chain Reaction4
3Dan Barry (NZl) NODE4 Giordana3
4Martin Hunal (Cze) Sparta Praha2

Mountain 3 - Athea (Cat. 3)
1Martin Hunal (Cze) Sparta Praha5pts
2Michael Cuming (GBr) Rapha Condor Jlt4
3Richard Handley (GBr) Rapha Condor Jlt3
4Jasper De Buyst (Bel) Belgium National Team2

County rider
1Mehall Fitzgerald (Irl) Visit Nenagh.Ie3:23:29
2Bryan McCrystal (Irl) Louth Prague Charter Team
3Con Collis (Irl) Central UCD

International teams
1An Post Chain Reaction10:10:27
2UK Youth Pro Cycling
3Great Britain National Team
4Blue Water Cycling
5Scotland National Team
6Synergy Baku
7Belgium National Team
8Sparta Praha
9Canada National Team
10Astellas Oncology
11Subaru-Albion
12Arbo Gebrder
13Rapha Condor JLT
14IG - Sigma Sport
15Bike Aid - Schwalbe
16NODE4 Giordana
17Polygon Sweet Nice
18Koga Cycling Team

County teams
1Cork Aquablue10:10:27
2Louth Prague Charter Team
3Meath Dunboyne DID
4Tipperary Carrick Iverk Prod.
5Dublin South
6Down Chain Reaction Cycles
7Mayo Castlebar Fedaia Bikes
8Dublin West Eurocycles
9Derry Duffin Transport
10Galway Bay
11Meath Stamullen M.Donnelly
12Dublin Central UCD0:01:16
13Tipperary Visit Nenagh.ie0:05:02
14Dublin DundrumTown Centre0:16:42
15Mayo Centra0:18:30
16Waterford Comeragh0:28:33
17Wexford Team Voicegrid1:09:26
18Dublin North Garda Richies1:25:39

General classification after stage 3
1Marcin Bialoblocki (Pol) UK Youth Pro Cycling9:36:44
2Shane Archbold (NZl) An Post Chain Reaction
3Connor McConvey (Irl) Synergy Baku
4Rasmus Guldhammer (Den) Blue Water Cycling
5Samuel Harrison (GBr) Great Britain National Team
6Jasper De Buyst (Bel) Belgium National Team
7Steve Lampier (GBr) NODE4 Giordana
8Lars Vierbergen (Ned) Koga Cycling Team
9Sam Bennett (Irl) An Post Chain Reaction0:00:04
10Kenny De Ketele (Bel) Belgium National Team
11Conor Dunne (Irl) Carrick Iverk Prod0:00:13
12Martin Hunal (Cze) Sparta Praha0:00:42
13Rob Partridge (GBr) UK Youth Pro Cycling0:00:45
14Owain Doull (GBr) Great Britain National Team0:00:46
15Rico Rogers (Aus) Synergy Baku
16Nicholas Vereecken (Bel) An Post Chain Reaction
17Benjamin Edmuller (Ger) Arbo Gebrder
18Tim Mertens (Bel) Belgium National Team
19Joshua Hunt (GBr) UK Youth Pro Cycling
20Bouke Kuiper (Ned) Koga Cycling Team
21Moreno De Pauw (Bel) Belgium National Team
22Kristofer Dahl (Can) Canada National Team
23Sean Downey (Irl) An Post Chain Reaction
24Wouter Sybrandy (Ned) IG - Sigma Sport
25Tomas Holub (Cze) Sparta Praha
26Ryan Aitcheson (Can) Astellas Oncology
27Simon Yates (GBr) Great Britain National Team
28Philipp Becker (Ger) Bike Aid - Schwalbe
29Robert Hassan (GBr) Scotland National Team
30Alex Cataford (Can) Canada National Team
31J Lowsley Williams (GBr) UK Youth Pro Cycling
32Daniel Foder (Den) Blue Water Cycling
33Richard Handley (GBr) Rapha Condor Jlt
34Jacob Rytlewski (USA) Astellas Oncology
35Remi Pelletier-Roy (Can) Canada National Team
36Dan Barry (NZl) NODE4 Giordana
37Ronan McLaughlin (Irl) An Post Chain Reaction
38Edward Laverack (GBr) Rapha Condor Jlt
39Sean Lacey (Irl) Cork Aquablue
40Fraser Duncan (Irl) West EuroCycles
41Jacob Nielsen (Den) Blue Water Cycling
42Michael Cuming (GBr) Rapha Condor Jlt
43Richard Tanguy (GBr) UK Youth Pro Cycling
44M Sehested Pedersen (Den) Blue Water Cycling
45Garrett McLeod (Can) Canada National Team
46Ryan Sherlock (Irl) Polygon Sweet Nice
47Andreas Mullar (Aut) Arbo Gebrder
48Michael Nicolson (GBr) Scotland National Team
49Joseph Kelly (GBr) Great Britain National Team
50Coulton Hartrich (USA) Astellas Oncology
51John Ebsen (Den) Synergy Baku
52Joseph Perrett (GBr) IG - Sigma Sport
53Roger Aiken (Irl) Louth Prague Charter Team
54Damien Shaw (Irl) Cork Aquablue
55Rodger Shern (NZl) NODE4 Giordana
56Alistair Slater (GBr) Great Britain National Team0:01:01
57Nick Stopler (Ned) Koga Cycling Team0:01:15
58Daniel Bichlmann (Ger) Bike Aid - Schwalbe0:02:10
59Javan Nulty (Irl) Meath Dunboyne Did
60Joseph Fenlon (Irl) Cork Aquablue
61Cathal Moynihan (Irl) Waterford Comeragh
62Ben Greenwood (GBr) Scotland National Team
63Thomas Martin (Irl) West EuroCycles
64Geoff Sheehan (Irl) Dublin South
65Art MacManusa (Irl) Dublin South
66Anthony Walsh (Irl) Astellas Oncology0:02:30
67James Davenport (Irl) Dublin South0:03:15
68Jakub Kratochvila (Cze) Arbo Gebrder0:03:18
69Michael Northey (NZl) NODE4 Giordana0:03:40
70Con Collis (Irl) Central UCD0:03:44
71Aaron O'Donoghue (Irl) Dublin South
72Evan Oliphant (GBr) Scotland National Team0:04:07
73Morten Oellegaard (Den) Blue Water Cycling0:04:09
74Keagan Atkinson (Aus) Subaru-Albion
75Mehall Fitzgerald (Irl) Visit Nenagh.Ie
76Elliott Porter (GBr) Rapha Condor Jlt
77Rostislav Krotky (Cze) Sparta Praha
78James McMaster (Irl) West EuroCycles
79Cam Harrison (Aus) Subaru-Albion
80Matthias Schnapka (Ger) Bike Aid - Schwalbe
81James Moss (GBr) IG - Sigma Sport
82Stephen Halpin (Irl) Polygon Sweet Nice
83Christian Varley (GBr) NODE4 Giordana
84Stuart Wight (Can) Canada National Team
85Eric Downey (Irl) Dublin Dundrumtown Centre
86Timo Schafer (Ger) Bike Aid - Schwalbe
87David Watson (Irl) Down Chain Reaction Cycles
88Ciaran Clarke (Irl) Mayo Castlebar Fedaia Bikes
89Tomas Medek (Cze) Sparta Praha
90Mark Quigley (Irl) Mayo Centra
91Alex Coutts (GBr) Scotland National Team
92Mark Dowling (Irl) Polygon Sweet Nice
93Chris Reilly (Irl) Stamullen M.Donnelly
94Conor Murphy (Irl) West EuroCycles
95Mike Ryder (Irl) Galway Bay
96Nigel Forde (Irl) Galway City Nigel's Cycles
97John Dempsey (Irl) Carrick Iverk Prod
98Andrew Meehan (Irl) Meath Dunboyne Did
99Mike Fitzgerald (Irl) Carrick Iverk Prod
100Adam Armstrong (Irl) West EuroCycles
101Karsten Keunecke (Ger) Bike Aid - Schwalbe
102Christoph Schweizer (Ger) Synergy Baku0:04:27
103Matt Green (GBr) Astellas Oncology0:04:29
104Adam Homolka (Cze) Arbo Gebrder
105Aime De Gendt (Bel) Belgium National Team0:04:39
106John Lynch (Irl) Central UCD0:05:44
107Umberto Atzori (Ned) Koga Cycling Team0:09:26
108Tomas Okrouhlicky (Cze) Sparta Praha0:10:19
109Devon McIlwaine (Irl) Derry Duffin Transport0:10:34
110Bryan McCrystal (Irl) Louth Prague Charter Team0:11:55
111Diarmuid Collins (Irl) Dublin Dundrumtown Centre0:16:29
112Aidan Crowley (Irl) Dublin Dundrumtown Centre0:18:19
113Kirill Pozdnyakov (Rus) Synergy Baku0:18:40
114Darach Behan (Irl) Galway Bay0:18:55
115Anthony Murray (Irl) Subaru-Albion0:20:17
116Alexander Schrangl (Aut) Arbo Gebrder0:20:45
117Liam Frawley (Irl) Galway Bay0:21:08
118Chris McAloran (GBr) Subaru-Albion0:21:09
119Eoghan Clifford (Irl) Galway Bay
120Patrick Clarke (Irl) Mayo Castlebar Fedaia Bikes0:22:03
121John McCarthy (Irl) Galway City Nigel's Cycles
122Padraig Marrey (Irl) Mayo Centra
123Thomas Lavery (Irl) Waterford Comeragh
124Michael Storan (Irl) Mayo Castlebar Fedaia Bikes
125Stuart Henry (Irl) Down Chain Reaction Cycles
126Ultan Coyle (Irl) Louth Prague Charter Team
127Gareth McCormack (Irl) Mayo Castlebar Fedaia Bikes
128Stuart Cox (Irl) Stamullen M.Donnelly
129Frank O'Connor (Irl) Stamullen M.Donnelly0:22:23
130Matt Slattery (Irl) Visit Nenagh.Ie0:23:04
131Derek Joyce (Irl) Galway Bay0:23:13
132Stephen O'Sullivan (Irl) Meath Dunboyne Did0:24:08
133Charles Prendergast (Irl) Polygon Sweet Nice0:24:53
134Tim O'Regan (Irl) Meath Dunboyne Did
135Barrick Parker (Irl) Central UCD0:28:38
136Roy Eefting (Ned) Koga Cycling Team0:29:15
137Aaron Buggle (Irl) Rapha Condor Jlt0:29:16
138Eugene Moriarty (Irl) Meath Dunboyne Did0:32:42
139Eoin McCarthy (Irl) Visit Nenagh.Ie
140Olan Barrett (Irl) Cork Aquablue
141Tim Barry (Irl) Cork Aquablue
142Eoin Morton (Irl) Central UCD0:35:22
143Conor Hanna (Irl) Down Chain Reaction Cycles
144Michael Butler (Irl) Visit Nenagh.Ie0:39:14
145Michael Gilvarry (Irl) Mayo Centra0:40:33
146Michael Lucey (Irl) Carrick Iverk Prod0:40:58
147Marc Potts (Irl) Derry Duffin Transport
148Colin Robinson (Irl) Stamullen M.Donnelly
149Matty Blayney (Irl) Down Chain Reaction Cycles0:42:02
150Owen Jeffries (Irl) Derry Duffin Transport0:42:47
151Colm Quinn (Irl) Louth Prague Charter Team0:46:41
152Aidan Collins (Irl) Dublin Dundrumtown Centre0:47:42
153John James Flaherty (Irl) Mayo Centra0:50:36
154Neil O'Leary (Irl) North Garda Richies
155David Duke (Irl) North Garda Richies
156Martin Mizgajski (Pol) Carrick Iverk Prod0:51:37
157Simon Ryan (Irl) Visit Nenagh.Ie
158Odhran Connors (Irl) Dublin Dundrumtown Centre
159Greg Dempsey (Irl) Wexford Team Voicegrid0:55:07
160Brian Cullen (Irl) Wexford Team Voicegrid0:58:05
161Alan Burke (Irl) Stamullen M.Donnelly1:03:55
162Niall O'Hagan (Irl) Derry Duffin Transport1:09:31
163David Early (Aus) Subaru-Albion1:10:07
164Stephen Enright (Irl) North Garda Richies1:10:56
165Michael Doyle (Irl) North Garda Richies1:11:20
166Brendan Moloney (Irl) Dublin South1:22:50
167Nick Coughlan (Irl) Wexford Team Voicegrid1:24:39
168Bryan McKinney (Irl) Derry Duffin Transport
169Mark Sherman (Irl) Waterford Comeragh1:29:04
170Hugh Byrne (Irl) Wexford Team Voicegrid1:36:16
171Ger Conlan (Irl) Waterford Comeragh
172Dave Whitty (Irl) Wexford Team Voicegrid1:40:10
173Finbarr Power (Irl) Waterford Comeragh1:41:25

Sprint classification
1Marcin Bialoblocki (Pol) UK Youth Pro Cycling27pts
2Owain Doull (GBr) Great Britain National Team24
3Morten Oellegaard (Den) Blue Water Cycling24
4Sam Bennett (Irl) An Post Chain Reaction22
5Rico Rogers (Aus) Synergy Baku21
6Nicholas Vereecken (Bel) An Post Chain Reaction20
7Benjamin Edmuller (Ger) Arbo Gebrder20
8Shane Archbold (NZl) An Post Chain Reaction16
9Joshua Hunt (GBr) UK Youth Pro Cycling16
10Conor Dunne (Irl) Carrick Iverk Prod15
11Michael Northey (NZl) NODE4 Giordana14
12Roy Eefting (Ned) Koga Cycling Team14
13Jasper De Buyst (Bel) Belgium National Team13
14Rasmus Guldhammer (Den) Blue Water Cycling12
15Connor McConvey (Irl) Synergy Baku10
16Mehall Fitzgerald (Irl) Visit Nenagh.Ie10
17Samuel Harrison (GBr) Great Britain National Team9
18Martin Hunal (Cze) Sparta Praha9
19Lars Vierbergen (Ned) Koga Cycling Team8
20Tim Mertens (Bel) Belgium National Team8
21Kristofer Dahl (Can) Canada National Team8
22Kenny De Ketele (Bel) Belgium National Team6
23Simon Yates (GBr) Great Britain National Team5
24Dan Barry (NZl) NODE4 Giordana5
25Bouke Kuiper (Ned) Koga Cycling Team4
26Moreno De Pauw (Bel) Belgium National Team3
27Tomas Holub (Cze) Sparta Praha3
28Daniel Bichlmann (Ger) Bike Aid - Schwalbe2

Mountains classification
1Martin Hunal (Cze) Sparta Praha12pts
2John Ebsen (Den) Synergy Baku10
3Mark Dowling (Irl) Polygon Sweet Nice8
4Michael Cuming (GBr) Rapha Condor Jlt7
5Javan Nulty (Irl) Meath Dunboyne Did6
6Roger Aiken (Irl) Louth Prague Charter Team5
7Sean Downey (Irl) An Post Chain Reaction4
8Simon Yates (GBr) Great Britain National Team4
9Evan Oliphant (GBr) Scotland National Team4
10Rob Partridge (GBr) UK Youth Pro Cycling3
11Richard Handley (GBr) Rapha Condor Jlt3
12Dan Barry (NZl) NODE4 Giordana3
13Connor McConvey (Irl) Synergy Baku2
14Jasper De Buyst (Bel) Belgium National Team2
15Ronan McLaughlin (Irl) An Post Chain Reaction1

County rider classification
1Conor Dunne (Irl) Carrick Iverk Prod9:36:57
2Sean Lacey (Irl) Cork Aquablue0:00:33
3Fraser Duncan (Irl) West EuroCycles
4Roger Aiken (Irl) Louth Prague Charter Team
5Damien Shaw (Irl) Cork Aquablue

Category 2 rider classification
1Cathal Moynihan (Irl) Waterford Comeragh9:38:54
2James Davenport (Irl) Dublin South0:01:05
3Mehall Fitzgerald (Irl) Visit Nenagh.Ie0:01:59
4David Watson (Irl) Down Chain Reaction Cycles
5Ciaran Clarke (Irl) Mayo Castlebar Fedaia Bikes
6Mark Quigley (Irl) Mayo Centra
7Nigel Forde (Irl) Galway City Nigel's Cycles
8John Dempsey (Irl) Carrick Iverk Prod
9Diarmuid Collins (Irl) Dublin Dundrumtown Centre0:14:19
10Darach Behan (Irl) Galway Bay0:16:45

Young riders classification
1Samuel Harrison (GBr) Great Britain National Team9:36:44
2Jasper De Buyst (Bel) Belgium National Team
3Conor Dunne (Irl) Carrick Iverk Prod0:00:13
4Owain Doull (GBr) Great Britain National Team0:00:46
5Joshua Hunt (GBr) UK Youth Pro Cycling
6Moreno De Pauw (Bel) Belgium National Team
7Kristofer Dahl (Can) Canada National Team
8Ryan Aitcheson (Can) Astellas Oncology
9Simon Yates (GBr) Great Britain National Team
10Robert Hassan (GBr) Scotland National Team
11Alex Cataford (Can) Canada National Team
12J Lowsley Williams (GBr) UK Youth Pro Cycling
13Edward Laverack (GBr) Rapha Condor Jlt
14M Sehested Pedersen (Den) Blue Water Cycling
15Joseph Kelly (GBr) Great Britain National Team
16Joseph Perrett (GBr) IG - Sigma Sport
17Alistair Slater (GBr) Great Britain National Team0:01:01
18Javan Nulty (Irl) Meath Dunboyne Did0:02:10
19Elliott Porter (GBr) Rapha Condor Jlt0:04:09
20Stuart Wight (Can) Canada National Team
21Tomas Medek (Cze) Sparta Praha
22Aime De Gendt (Bel) Belgium National Team0:04:39
23Stuart Henry (Irl) Down Chain Reaction Cycles0:22:03
24Charles Prendergast (Irl) Polygon Sweet Nice0:24:53
25Eoin McCarthy (Irl) Visit Nenagh.Ie0:32:42
26Marc Potts (Irl) Derry Duffin Transport0:40:58
27Simon Ryan (Irl) Visit Nenagh.Ie0:51:37

International teams classification
1An Post Chain Reaction28:51:02
2Belgium National Team
3NODE4 Giordana0:00:19
4Koga Cycling Team0:00:42
5UK Youth Pro Cycling
6Great Britain National Team
7Blue Water Cycling
8Synergy Baku
9IG - Sigma Sport
10Canada National Team0:01:28
11Rapha Condor JLT
12Astellas Oncology
13Arbo Gebrder
14Scotland National Team0:02:52
15Sparta Praha0:04:51
16Bike Aid - Schwalbe0:06:15
17Polygon Sweet Nice0:08:14
18Subaru-Albion0:10:43

County teams classification
1Cork Aquablue28:53:54
2Dublin West Eurocycles0:03:23
3Dublin South0:03:53
4Tipperary Carrick Iverk Prod.0:04:59
5Meath Dunboyne DID0:06:46
6Dublin Central UCD0:09:55
7Louth Prague Charter Team0:13:08
8Galway Bay0:21:41
9Dublin DundrumTown Centre0:25:27
10Tipperary Visit Nenagh.ie0:25:56
11Meath Stamullen M.Donnelly0:43:39
12Down Chain Reaction Cycles0:44:33
13Mayo Castlebar Fedaia Bikes
14Mayo Centra1:03:03
15Derry Duffin Transport1:28:48
16Waterford Comeragh1:45:10
17Dublin North Garda Richies2:35:07
18Wexford Team Voicegrid3:14:09

Latest on Cyclingnews