TechPowered By

More tech

Ster ZLM Toer GP Jan van Heeswijk 2014

Date range:
June 18-22

June 20, Stage 2: Buchten - Buchten 190.5km

Ster ZLM Toer: Henderson wins stage 2

By:
Cycling News
Published:
June 20, 2014, 16:30 BST,
Updated:
June 20, 2014, 21:09 BST

Lotto-Belisol lead-out man gets his day of glory

Greg Henderson (Lotto Belisol) wins stage 2 of the Ster ZLM Toer

Greg Henderson (Lotto Belisol) wins stage 2 of the Ster ZLM Toer

view thumbnail gallery

Lotto Belisol lead-out man Greg Henderson attacked in the finale and soloed to the victory on stage 2 of the Ster ZLM Toer. The New Zealander topped Tyler Farrar (Garmin-Sharp), who moves into the lead of the points classification, and teammate André Greipel.

"This victory was a really nice surprise," Henderson said. "We were preparing the bunch sprint for André Greipel. With 800 meters to go there was a corner to the left. I went through first and André came to about fourth wheel. I looked back and waited to see if he was going to come to my wheel. He let me know to go full gas. I went and put my head down with 300 meters to go. I thought this are going to be a long 300 meters. I went as hard as I could to the finish line, hoping they wouldn't catch me anymore and I took the win.

"I've got a good condition at the moment. I'm happy when André wins, then I've done a good job as a lead-out. This stage win is an extra cherry on the top. It was totally unexpected."

Stage 2 winner Marcel Kittel (Giant-Shimano) was not a factor in the sprint, but was in the front part of the split peloton, and retained his lead in the overall classification by five seconds over Gianni Meersman (Omega Pharma-Quickstep). Farrar moved up into third thanks to his six second time bonus, tied on time with Meersman, with prologue winner Philippe Gilbert (BMC) just behind in fourth.

The day began with a large breakaway of 28 riders, but the group was too big to cooperate fully. They were reeled in after 30km, and a new break was formed that survived for much of the day. That group contained Yannick Eijssen (BMC Racing Team), Adam Hansen (Lotto Belisol), Johnny Hoogerland (Androni Giocattoli), Marco Minnaard (Wanty - Groupe Gobert), Ronan van Zandbeek (Cyclingteam De Rijke), and Dries Hollanders (Metec - TKH Continental Cyclingteam).

Hollanders and Van Zandbeek battled for the mountain points, but the latter eked out the lead in that competition by one point after making the first large breakaway and taking the first prime.

The field came into the sprint together, but it was Henderson who fooled them all, being released from lead out duties to take a rare stage victory.

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol 4:30:26  
2 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp    
3 André Greipel (Ger) Lotto Belisol    
4 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
5 Coen Vermeltfoort (Ned) Cyclingteam De Rijke    
6 Paul Martens (Ger) Belkin Pro Cycling Team    
7 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Androni Giocattoli    
8 Mike Teunissen (Ned) Cycling Team De Rijke    
9 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert    
10 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert    
11 Tim Merlier (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team    
12 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team    
13 Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team    
14 Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
15 Johim Ariesen (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam    
16 Jesper Asselman (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam    
17 Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli    
18 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano    
19 Corné van Kessel (Ned) Telenet - Fidea    
20 Steele Von Hoff (Aus) Garmin Sharp    
21 Jos Van Emden (Ned) Belkin Pro Cycling Team    
22 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano    
23 Tijmen Eising (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam    
24 Robert Wagner (Ger) Belkin Pro Cycling Team    
25 Sjoerd van Ginneken (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam    
26 Kevin Peeters (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team    
27 Thomas Dekker (Ned) Garmin Sharp    
28 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol    
29 Wout Van Aert (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team    
30 Brian van Goethem (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam    
31 Quinten Hermans (Bel) Telenet - Fidea 0:00:07  
32 Dylan Groenewegen (Ned) Cyclingteam De Rijke    
33 Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team De Rijke    
34 Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
35 Rob Ruijgh (Ned) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team    
36 Tom Vermeer (Ned) Cyclingteam Jo Piels    
37 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin Pro Cycling Team    
38 Melvin Boskamp (Ned) Koga Cycling Team    
39 Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
40 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
41 Maurits Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels    
42 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team    
43 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team    
44 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
45 Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team    
46 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
47 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Shimano    
48 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano    
49 Jan Ghyselinck (Bel) Wanty - Groupe Gobert    
50 Jim Aernouts (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team    
51 Dylan Van Baarle (Ned) Garmin Sharp    
52 Michael Vanthourenhout (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team    
53 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team    
54 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
55 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
56 Sam Lennertz (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team    
57 Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea    
58 Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke    
59 Dieter Vanthourenhout (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team    
60 Ivar Slik (Ned) Cycling Team De Rijke    
61 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano    
62 Daan Soete (Bel) Telenet - Fidea    
63 Berden de Vries (Ned) Cyclingteam Jo Piels    
64 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
65 Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team    
66 Martijn Tusveld (Ned) Cycling Team De Rijke    
67 Björn Leukemans (Bel) Wanty - Groupe Gobert    
68 Kobus Hereijgers (Ned) Cyclingteam De Rijke    
69 Merijn Korevaar (Ned) Cycling Team De Rijke    
70 Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea    
71 Jarno Gmelich Meijling (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam    
72 Timo Roosen (Ned) Cycling Team De Rijke    
73 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
74 Jeroen Meijers (Ned) Cycling Team De Rijke    
75 Robbert De Greef (Ned) Koga Cycling Team    
76 Tim De Troyer (Bel) Wanty - Groupe Gobert    
77 Arno van der Zwet (Ned) Koga Cycling Team    
78 Rick Flens (Ned) Belkin Pro Cycling Team    
79 Niels Wubben (Ned) Telenet - Fidea    
80 Thijs van Amerongen (Ned) Telenet - Fidea    
81 Raymond Kreder (Ned) Garmin Sharp    
82 Piotr Havik (Ned) Cycling Team De Rijke    
83 Jean-Pierre Drucker (Lux) Wanty - Groupe Gobert    
84 Dennis Bakker (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam    
85 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol    
86 Umberto Atzori (Ned) Koga Cycling Team    
87 Joerie Adams (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team    
88 Alphonse Vermote (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team    
89 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol    
90 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol    
91 Patrick Van Leeuwen (Ned) Cyclingteam Jo Piels    
92 Twan Castelijns (Ned) Koga Cycling Team    
93 Rens te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels    
94 Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team    
95 Jan-Willem van het Schip (Ned) Koga Cycling Team    
96 Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli    
97 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol    
98 Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De Rijke    
99 Huub Duijn (Ned) Cyclingteam De Rijke    
100 Gregory Habeaux (Bel) Wanty - Groupe Gobert    
101 Sean De Bie (Bel) Lotto Belisol    
102 Petr Vakoc (Cze) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
103 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
104 Nicola Testi (Ita) Androni Giocattoli    
105 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert    
106 Kenneth Van Bilsen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
107 Stan Wijkel (Ned) Cyclingteam Jo Piels    
108 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
109 Ike Groen (Ned) Cyclingteam De Rijke    
110 Steven Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels    
111 Tiziano Dall'Antonia (Ita) Androni Giocattoli 0:00:29  
112 Toon Aerts (Bel) Telenet - Fidea 0:00:50  
113 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano 0:01:02  
114 Andrea Zordan (Ita) Androni Giocattoli    
115 Jasper Bovenhuis (Ned) Koga Cycling Team 0:01:11  
116 Robin Chaigneau (Ned) Koga Cycling Team 0:01:18  
117 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli 0:01:21  
118 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 0:01:26  
119 Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke 0:01:38  
120 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano    
121 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli 0:02:15  
122 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team    
123 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano 0:02:41  
124 Dries Hollanders (Bel) Metec - TKH Continental Cyclingteam    
DNF Theo Bos (Ned) Belkin Pro Cycling Team    
DNF Graeme Brown (Aus) Belkin Pro Cycling Team    
DNF Nick Nuyens (Bel) Garmin Sharp    
DNF Kevin Hulsmans (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team    
DNF Geert van der Weijst (Ned) Cyclingteam Jo Piels    
DNF Vinnie Braet (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team    
Points
# Rider Name (Country) Team Result
1 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol 15  pts
2 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp 12  
3 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 10  
4 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 8  
5 Coen Vermeltfoort (Ned) Cyclingteam De Rijke 6  
6 Paul Martens (Ger) Belkin Pro Cycling Team 5  
7 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Androni Giocattoli 4  
8 Mike Teunissen (Ned) Cycling Team De Rijke 3  
9 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert 2  
10 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert 1  
Sprint 1
# Rider Name (Country) Team Result
1 Dries Hollanders (Bel) Metec - TKH Continental Cyclingteam 3  pts
2 Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke 2  
3 Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli 1  
Sprint 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 3  pts
2 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 2  
3 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol 1  
Mountain 1
# Rider Name (Country) Team Result
1 Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke 3  pts
2 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 2  
3 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol 1  
Mountain 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team 3  pts
2 Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke 2  
3 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 1  
Mountain 3
# Rider Name (Country) Team Result
1 Dries Hollanders (Bel) Metec - TKH Continental Cyclingteam 3  pts
2 Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke 2  
3 Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli 1  
Mountain 4
# Rider Name (Country) Team Result
1 Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke 3  pts
2 Dries Hollanders (Bel) Metec - TKH Continental Cyclingteam 2  
3 Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli 1  
Mountain 5
# Rider Name (Country) Team Result
1 Dries Hollanders (Bel) Metec - TKH Continental Cyclingteam 3  pts
2 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert 2  
3 Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli 1  
Mountain 6
# Rider Name (Country) Team Result
1 Dries Hollanders (Bel) Metec - TKH Continental Cyclingteam 3  pts
2 Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke 2  
3 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert 1  
Teams
# Rider Name (Country) Team Result
1 Lotto-Beliosol (LTB) 13:31:18  
2 Garmin-Sharp GRS)    
3 Belkin Pro Cycling Team (BEL)    
4 Metec-TKH-Continental Cylingteam (MET)    
5 Sunweb-Napoleon Games (SUN) 0:00:07  
6 Wanty - Groupe Gobert (WGG)    
7 Team Giant-Shimano (GIA)    
8 Vastgoedservice-Golden Palace (VGS)    
9 Androni Giocattoli-Venezuela (AND)    
10 BMC Racing Team (BMC)    
11 Topsport Vlaanderen-Baloise (TSV) 0:00:14  
12 Cycling Team De Rijke (RIJ)    
13 Rabobank Development Team( RDT)    
14 Telenet Fidea (TFC)    
15 Omega Pharma Quick Step (OPQ)    
16 Cycling Team Jo Piels (CJP) 0:00:21  
17 Koga Cycling Team (KOG)    
General classification after stage 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano 8:58:38  
2 Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 0:00:05  
3 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp    
4 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 0:00:07  
5 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol 0:00:09  
6 Brian van Goethem (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam 0:00:12  
7 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol    
8 Jos Van Emden (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:00:13  
9 Thomas Dekker (Ned) Garmin Sharp    
10 Dylan Van Baarle (Ned) Garmin Sharp 0:00:17  
11 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano    
12 André Greipel (Ger) Lotto Belisol    
13 Paul Martens (Ger) Belkin Pro Cycling Team 0:00:19  
14 Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke 0:00:22  
15 Jesper Asselman (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam 0:00:23  
16 Wout Van Aert (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team    
17 Maarten Tjallingii (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:00:24  
18 Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano 0:00:26  
19 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
20 Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 0:00:27  
21 Tijmen Eising (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam 0:00:28  
22 Rob Ruijgh (Ned) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team    
23 Maurits Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels 0:00:30  
24 Martijn Tusveld (Ned) Cycling Team De Rijke 0:00:31  
25 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 0:00:32  
26 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert 0:00:33  
27 Jean-Pierre Drucker (Lux) Wanty - Groupe Gobert 0:00:34  
28 Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 0:00:36  
29 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team    
30 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team 0:00:37  
31 Tim Merlier (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team    
32 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol    
33 Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 0:00:38  
34 Merijn Korevaar (Ned) Cycling Team De Rijke    
35 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    
36 Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 0:00:40  
37 Steven Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels    
38 Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing Team    
39 Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team 0:00:41  
40 Coen Vermeltfoort (Ned) Cyclingteam De Rijke    
41 Mike Teunissen (Ned) Cycling Team De Rijke 0:00:42  
42 Tom Vermeer (Ned) Cyclingteam Jo Piels 0:00:44  
43 Sjoerd van Ginneken (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam    
44 Joerie Adams (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team    
45 Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
46 Ivar Slik (Ned) Cycling Team De Rijke    
47 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert 0:00:45  
48 Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team De Rijke    
49 Raymond Kreder (Ned) Garmin Sharp 0:00:47  
50 Sean De Bie (Bel) Lotto Belisol 0:00:51  
51 Steele Von Hoff (Aus) Garmin Sharp    
52 Petr Vakoc (Cze) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
53 Berden de Vries (Ned) Cyclingteam Jo Piels 0:00:52  
54 Arno van der Zwet (Ned) Koga Cycling Team    
55 Jarno Gmelich Meijling (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam 0:00:53  
56 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Androni Giocattoli    
57 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 0:00:54  
58 Jan Ghyselinck (Bel) Wanty - Groupe Gobert 0:00:55  
59 Robert Wagner (Ger) Belkin Pro Cycling Team 0:00:56  
60 Tim De Troyer (Bel) Wanty - Groupe Gobert 0:00:58  
61 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team    
62 Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team    
63 Huub Duijn (Ned) Cyclingteam De Rijke 0:00:59  
64 Dylan Groenewegen (Ned) Cyclingteam De Rijke    
65 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol 0:01:00  
66 Kobus Hereijgers (Ned) Cyclingteam De Rijke    
67 Timo Roosen (Ned) Cycling Team De Rijke 0:01:01  
68 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 0:01:03  
69 Dieter Vanthourenhout (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team    
70 Jim Aernouts (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team 0:01:05  
71 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team 0:01:06  
72 Adam Hansen (Aus) Lotto Belisol    
73 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 0:01:08  
74 Rick Flens (Ned) Belkin Pro Cycling Team 0:01:11  
75 Nicola Testi (Ita) Androni Giocattoli    
76 Sam Lennertz (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team    
77 Jan-Willem van het Schip (Ned) Koga Cycling Team    
78 Björn Leukemans (Bel) Wanty - Groupe Gobert    
79 Robbert De Greef (Ned) Koga Cycling Team 0:01:13  
80 Thijs van Amerongen (Ned) Telenet - Fidea 0:01:14  
81 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert 0:01:16  
82 Piotr Havik (Ned) Cycling Team De Rijke 0:01:17  
83 Johim Ariesen (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam    
84 Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team 0:01:18  
85 Dennis Bakker (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam 0:01:20  
86 Corné van Kessel (Ned) Telenet - Fidea    
87 Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli 0:01:22  
88 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Shimano    
89 Quinten Hermans (Bel) Telenet - Fidea 0:01:23  
90 Jeroen Meijers (Ned) Cycling Team De Rijke 0:01:24  
91 Kevin Peeters (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team 0:01:25  
92 Michael Vanthourenhout (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team 0:01:26  
93 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano 0:01:29  
94 Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea 0:01:31  
95 Melvin Boskamp (Ned) Koga Cycling Team    
96 Niels Wubben (Ned) Telenet - Fidea 0:01:32  
97 Kevin Pauwels (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team 0:01:34  
98 Umberto Atzori (Ned) Koga Cycling Team 0:01:35  
99 Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea 0:01:37  
100 Gregory Habeaux (Bel) Wanty - Groupe Gobert 0:01:44  
101 Tiziano Dall'Antonia (Ita) Androni Giocattoli    
102 Rens te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels 0:01:50  
103 Twan Castelijns (Ned) Koga Cycling Team 0:01:52  
104 Toon Aerts (Bel) Telenet - Fidea 0:01:55  
105 Daan Soete (Bel) Telenet - Fidea 0:01:59  
106 Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De Rijke 0:02:00  
107 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano 0:02:04  
108 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol 0:02:06  
109 Stan Wijkel (Ned) Cyclingteam Jo Piels 0:02:19  
110 Andrea Zordan (Ita) Androni Giocattoli 0:02:24  
111 Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 0:02:28  
112 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano 0:02:34  
113 Alphonse Vermote (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team 0:02:35  
114 Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke 0:02:38  
115 Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli 0:02:50  
116 Patrick Van Leeuwen (Ned) Cyclingteam Jo Piels 0:02:53  
117 Robin Chaigneau (Ned) Koga Cycling Team 0:03:09  
118 Dries Hollanders (Bel) Metec - TKH Continental Cyclingteam 0:03:50  
119 Ike Groen (Ned) Cyclingteam De Rijke 0:04:24  
120 Kenneth Van Bilsen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 0:04:41  
121 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli 0:05:12  
122 Jasper Bovenhuis (Ned) Koga Cycling Team 0:05:27  
123 Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli 0:06:16  
124 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano 0:06:48  
Points classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp 24  pts
2 Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano 21  
3 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 15  
4 Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol 15  
5 Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 14  
6 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 13  
7 Dylan Van Baarle (Ned) Garmin Sharp 12  
8 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano 10  
9 André Greipel (Ger) Lotto Belisol 10  
10 Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert 10  
11 Steven Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels 8  
12 Tim Merlier (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team 6  
13 Coen Vermeltfoort (Ned) Cyclingteam De Rijke 6  
14 Paul Martens (Ger) Belkin Pro Cycling Team 5  
15 Brian van Goethem (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam 5  
16 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Androni Giocattoli 4  
17 Dylan Groenewegen (Ned) Cyclingteam De Rijke 4  
18 Johim Ariesen (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam 3  
19 Mike Teunissen (Ned) Cycling Team De Rijke 3  
20 Jos Van Emden (Ned) Belkin Pro Cycling Team 3  
21 Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol 2  
22 Rick Flens (Ned) Belkin Pro Cycling Team 2  
23 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol 1  
24 Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team 1  
25 Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert 1  
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke 12  pts
2 Dries Hollanders (Bel) Metec - TKH Continental Cyclingteam 11  
3 Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team 3  
4 Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise 3  
5 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert 3  
6 Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli 3  
7 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol 1  
Sprint classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Timo Roosen (Ned) Cycling Team De Rijke 4  pts
2 Jan-Willem van het Schip (Ned) Koga Cycling Team 4  
3 Nicola Testi (Ita) Androni Giocattoli 4  
4 Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team 3  
5 Dries Hollanders (Bel) Metec - TKH Continental Cyclingteam 3  
6 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 2  
7 Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke 2  
8 Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol 1  
9 Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli 1  
Teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Garmin-Sharp GRS) 26:56:34  
2 Belkin Pro Cycling Team (BEL) 0:00:01  
3 Lotto-Beliosol (LTB) 0:00:13  
4 Team Giant-Shimano (GIA)    
5 Metec-TKH-Continental Cylingteam (MET) 0:00:18  
6 Omega Pharma Quick Step (OPQ) 0:00:26  
7 BMC Racing Team (BMC) 0:00:27  
8 Vastgoedservice-Golden Palace (VGS) 0:00:35  
9 Wanty - Groupe Gobert (WGG) 0:00:47  
10 Topsport Vlaanderen-Baloise (TSV) 0:00:48  
11 Rabobank Development Team( RDT)    
12 Cycling Team De Rijke (RIJ) 0:00:59  
13 Cycling Team Jo Piels (CJP)    
14 Sunweb-Napoleon Games (SUN) 0:01:31  
15 Androni Giocattoli-Venezuela (AND) 0:01:53  
16 Koga Cycling Team (KOG) 0:02:17  
17 Telenet Fidea (TFC) 0:03:02