Ster ZLM Toer: Henderson wins stage 2

Lotto Belisol lead-out man Greg Henderson attacked in the finale and soloed to the victory on stage 2 of the Ster ZLM Toer. The New Zealander topped Tyler Farrar (Garmin-Sharp), who moves into the lead of the points classification, and teammate André Greipel.

Swipe to scroll horizontally
#Rider Name (Country) TeamResult
1Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol4:30:26
2Tyler Farrar (USA) Garmin SharpRow 1 - Cell 2
3André Greipel (Ger) Lotto BelisolRow 2 - Cell 2
4Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - BaloiseRow 3 - Cell 2
5Coen Vermeltfoort (Ned) Cyclingteam De RijkeRow 4 - Cell 2
6Paul Martens (Ger) Belkin Pro Cycling TeamRow 5 - Cell 2
7Kenny Robert Van Hummel (Ned) Androni GiocattoliRow 6 - Cell 2
8Mike Teunissen (Ned) Cycling Team De RijkeRow 7 - Cell 2
9Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe GobertRow 8 - Cell 2
10Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe GobertRow 9 - Cell 2
11Tim Merlier (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling TeamRow 10 - Cell 2
12Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing TeamRow 11 - Cell 2
13Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling TeamRow 12 - Cell 2
14Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling TeamRow 13 - Cell 2
15Johim Ariesen (Ned) Metec - TKH Continental CyclingteamRow 14 - Cell 2
16Jesper Asselman (Ned) Metec - TKH Continental CyclingteamRow 15 - Cell 2
17Omar Bertazzo (Ita) Androni GiocattoliRow 16 - Cell 2
18Tom Veelers (Ned) Team Giant-ShimanoRow 17 - Cell 2
19Corné van Kessel (Ned) Telenet - FideaRow 18 - Cell 2
20Steele Von Hoff (Aus) Garmin SharpRow 19 - Cell 2
21Jos Van Emden (Ned) Belkin Pro Cycling TeamRow 20 - Cell 2
22Marcel Kittel (Ger) Team Giant-ShimanoRow 21 - Cell 2
23Tijmen Eising (Ned) Metec - TKH Continental CyclingteamRow 22 - Cell 2
24Robert Wagner (Ger) Belkin Pro Cycling TeamRow 23 - Cell 2
25Sjoerd van Ginneken (Ned) Metec - TKH Continental CyclingteamRow 24 - Cell 2
26Kevin Peeters (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental TeamRow 25 - Cell 2
27Thomas Dekker (Ned) Garmin SharpRow 26 - Cell 2
28Tim Wellens (Bel) Lotto BelisolRow 27 - Cell 2
29Wout Van Aert (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental TeamRow 28 - Cell 2
30Brian van Goethem (Ned) Metec - TKH Continental CyclingteamRow 29 - Cell 2
31Quinten Hermans (Bel) Telenet - Fidea0:00:07
32Dylan Groenewegen (Ned) Cyclingteam De RijkeRow 31 - Cell 2
33Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team De RijkeRow 32 - Cell 2
34Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen - BaloiseRow 33 - Cell 2
35Rob Ruijgh (Ned) Vastgoedservice - Golden Palace Continental TeamRow 34 - Cell 2
36Tom Vermeer (Ned) Cyclingteam Jo PielsRow 35 - Cell 2
37Maarten Tjallingii (Ned) Belkin Pro Cycling TeamRow 36 - Cell 2
38Melvin Boskamp (Ned) Koga Cycling TeamRow 37 - Cell 2
39Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen - BaloiseRow 38 - Cell 2
40Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - BaloiseRow 39 - Cell 2
41Maurits Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo PielsRow 40 - Cell 2
42Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing TeamRow 41 - Cell 2
43Kevin Pauwels (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling TeamRow 42 - Cell 2
44Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - BaloiseRow 43 - Cell 2
45Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing TeamRow 44 - Cell 2
46Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma - Quick-Step Cycling TeamRow 45 - Cell 2
47Bert De Backer (Bel) Team Giant-ShimanoRow 46 - Cell 2
48Roy Curvers (Ned) Team Giant-ShimanoRow 47 - Cell 2
49Jan Ghyselinck (Bel) Wanty - Groupe GobertRow 48 - Cell 2
50Jim Aernouts (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling TeamRow 49 - Cell 2
51Dylan Van Baarle (Ned) Garmin SharpRow 50 - Cell 2
52Michael Vanthourenhout (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling TeamRow 51 - Cell 2
53Rick Zabel (Ger) BMC Racing TeamRow 52 - Cell 2
54Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling TeamRow 53 - Cell 2
55Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling TeamRow 54 - Cell 2
56Sam Lennertz (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental TeamRow 55 - Cell 2
57Bart Wellens (Bel) Telenet - FideaRow 56 - Cell 2
58Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De RijkeRow 57 - Cell 2
59Dieter Vanthourenhout (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling TeamRow 58 - Cell 2
60Ivar Slik (Ned) Cycling Team De RijkeRow 59 - Cell 2
61Albert Timmer (Ned) Team Giant-ShimanoRow 60 - Cell 2
62Daan Soete (Bel) Telenet - FideaRow 61 - Cell 2
63Berden de Vries (Ned) Cyclingteam Jo PielsRow 62 - Cell 2
64Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - BaloiseRow 63 - Cell 2
65Sebastian Lander (Den) BMC Racing TeamRow 64 - Cell 2
66Martijn Tusveld (Ned) Cycling Team De RijkeRow 65 - Cell 2
67Björn Leukemans (Bel) Wanty - Groupe GobertRow 66 - Cell 2
68Kobus Hereijgers (Ned) Cyclingteam De RijkeRow 67 - Cell 2
69Merijn Korevaar (Ned) Cycling Team De RijkeRow 68 - Cell 2
70Tom Meeusen (Bel) Telenet - FideaRow 69 - Cell 2
71Jarno Gmelich Meijling (Ned) Metec - TKH Continental CyclingteamRow 70 - Cell 2
72Timo Roosen (Ned) Cycling Team De RijkeRow 71 - Cell 2
73Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - BaloiseRow 72 - Cell 2
74Jeroen Meijers (Ned) Cycling Team De RijkeRow 73 - Cell 2
75Robbert De Greef (Ned) Koga Cycling TeamRow 74 - Cell 2
76Tim De Troyer (Bel) Wanty - Groupe GobertRow 75 - Cell 2
77Arno van der Zwet (Ned) Koga Cycling TeamRow 76 - Cell 2
78Rick Flens (Ned) Belkin Pro Cycling TeamRow 77 - Cell 2
79Niels Wubben (Ned) Telenet - FideaRow 78 - Cell 2
80Thijs van Amerongen (Ned) Telenet - FideaRow 79 - Cell 2
81Raymond Kreder (Ned) Garmin SharpRow 80 - Cell 2
82Piotr Havik (Ned) Cycling Team De RijkeRow 81 - Cell 2
83Jean-Pierre Drucker (Lux) Wanty - Groupe GobertRow 82 - Cell 2
84Dennis Bakker (Ned) Metec - TKH Continental CyclingteamRow 83 - Cell 2
85Lars Ytting Bak (Den) Lotto BelisolRow 84 - Cell 2
86Umberto Atzori (Ned) Koga Cycling TeamRow 85 - Cell 2
87Joerie Adams (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental TeamRow 86 - Cell 2
88Alphonse Vermote (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental TeamRow 87 - Cell 2
89Jens Debusschere (Bel) Lotto BelisolRow 88 - Cell 2
90Marcel Sieberg (Ger) Lotto BelisolRow 89 - Cell 2
91Patrick Van Leeuwen (Ned) Cyclingteam Jo PielsRow 90 - Cell 2
92Twan Castelijns (Ned) Koga Cycling TeamRow 91 - Cell 2
93Rens te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo PielsRow 92 - Cell 2
94Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing TeamRow 93 - Cell 2
95Jan-Willem van het Schip (Ned) Koga Cycling TeamRow 94 - Cell 2
96Johnny Hoogerland (Ned) Androni GiocattoliRow 95 - Cell 2
97Adam Hansen (Aus) Lotto BelisolRow 96 - Cell 2
98Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De RijkeRow 97 - Cell 2
99Huub Duijn (Ned) Cyclingteam De RijkeRow 98 - Cell 2
100Gregory Habeaux (Bel) Wanty - Groupe GobertRow 99 - Cell 2
101Sean De Bie (Bel) Lotto BelisolRow 100 - Cell 2
102Petr Vakoc (Cze) Omega Pharma - Quick-Step Cycling TeamRow 101 - Cell 2
103Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling TeamRow 102 - Cell 2
104Nicola Testi (Ita) Androni GiocattoliRow 103 - Cell 2
105Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe GobertRow 104 - Cell 2
106Kenneth Van Bilsen (Bel) Topsport Vlaanderen - BaloiseRow 105 - Cell 2
107Stan Wijkel (Ned) Cyclingteam Jo PielsRow 106 - Cell 2
108Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma - Quick-Step Cycling TeamRow 107 - Cell 2
109Ike Groen (Ned) Cyclingteam De RijkeRow 108 - Cell 2
110Steven Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo PielsRow 109 - Cell 2
111Tiziano Dall'Antonia (Ita) Androni Giocattoli0:00:29
112Toon Aerts (Bel) Telenet - Fidea0:00:50
113Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano0:01:02
114Andrea Zordan (Ita) Androni GiocattoliRow 113 - Cell 2
115Jasper Bovenhuis (Ned) Koga Cycling Team0:01:11
116Robin Chaigneau (Ned) Koga Cycling Team0:01:18
117Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli0:01:21
118Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team0:01:26
119Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke0:01:38
120Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-ShimanoRow 119 - Cell 2
121Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli0:02:15
122Ben Hermans (Bel) BMC Racing TeamRow 121 - Cell 2
123Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano0:02:41
124Dries Hollanders (Bel) Metec - TKH Continental CyclingteamRow 123 - Cell 2
DNFTheo Bos (Ned) Belkin Pro Cycling TeamRow 124 - Cell 2
DNFGraeme Brown (Aus) Belkin Pro Cycling TeamRow 125 - Cell 2
DNFNick Nuyens (Bel) Garmin SharpRow 126 - Cell 2
DNFKevin Hulsmans (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental TeamRow 127 - Cell 2
DNFGeert van der Weijst (Ned) Cyclingteam Jo PielsRow 128 - Cell 2
DNFVinnie Braet (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling TeamRow 129 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Points
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol15pts
2Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp12Row 1 - Cell 3
3André Greipel (Ger) Lotto Belisol10Row 2 - Cell 3
4Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise8Row 3 - Cell 3
5Coen Vermeltfoort (Ned) Cyclingteam De Rijke6Row 4 - Cell 3
6Paul Martens (Ger) Belkin Pro Cycling Team5Row 5 - Cell 3
7Kenny Robert Van Hummel (Ned) Androni Giocattoli4Row 6 - Cell 3
8Mike Teunissen (Ned) Cycling Team De Rijke3Row 7 - Cell 3
9Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert2Row 8 - Cell 3
10Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert1Row 9 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Dries Hollanders (Bel) Metec - TKH Continental Cyclingteam3pts
2Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke2Row 1 - Cell 3
3Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team3pts
2Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team2Row 1 - Cell 3
3Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 1
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke3pts
2Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise2Row 1 - Cell 3
3Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 2
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team3pts
2Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke2Row 1 - Cell 3
3Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 3
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Dries Hollanders (Bel) Metec - TKH Continental Cyclingteam3pts
2Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke2Row 1 - Cell 3
3Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 4
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke3pts
2Dries Hollanders (Bel) Metec - TKH Continental Cyclingteam2Row 1 - Cell 3
3Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 5
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Dries Hollanders (Bel) Metec - TKH Continental Cyclingteam3pts
2Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert2Row 1 - Cell 3
3Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 6
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Dries Hollanders (Bel) Metec - TKH Continental Cyclingteam3pts
2Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke2Row 1 - Cell 3
3Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lotto-Beliosol (LTB)13:31:18
2Garmin-Sharp GRS)Row 1 - Cell 2
3Belkin Pro Cycling Team (BEL)Row 2 - Cell 2
4Metec-TKH-Continental Cylingteam (MET)Row 3 - Cell 2
5Sunweb-Napoleon Games (SUN)0:00:07
6Wanty - Groupe Gobert (WGG)Row 5 - Cell 2
7Team Giant-Shimano (GIA)Row 6 - Cell 2
8Vastgoedservice-Golden Palace (VGS)Row 7 - Cell 2
9Androni Giocattoli-Venezuela (AND)Row 8 - Cell 2
10BMC Racing Team (BMC)Row 9 - Cell 2
11Topsport Vlaanderen-Baloise (TSV)0:00:14
12Cycling Team De Rijke (RIJ)Row 11 - Cell 2
13Rabobank Development Team( RDT)Row 12 - Cell 2
14Telenet Fidea (TFC)Row 13 - Cell 2
15Omega Pharma Quick Step (OPQ)Row 14 - Cell 2
16Cycling Team Jo Piels (CJP)0:00:21
17Koga Cycling Team (KOG)Row 16 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
General classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano8:58:38
2Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team0:00:05
3Tyler Farrar (USA) Garmin SharpRow 2 - Cell 2
4Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team0:00:07
5Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol0:00:09
6Brian van Goethem (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam0:00:12
7Tim Wellens (Bel) Lotto BelisolRow 6 - Cell 2
8Jos Van Emden (Ned) Belkin Pro Cycling Team0:00:13
9Thomas Dekker (Ned) Garmin SharpRow 8 - Cell 2
10Dylan Van Baarle (Ned) Garmin Sharp0:00:17
11Albert Timmer (Ned) Team Giant-ShimanoRow 10 - Cell 2
12André Greipel (Ger) Lotto BelisolRow 11 - Cell 2
13Paul Martens (Ger) Belkin Pro Cycling Team0:00:19
14Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke0:00:22
15Jesper Asselman (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam0:00:23
16Wout Van Aert (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental TeamRow 15 - Cell 2
17Maarten Tjallingii (Ned) Belkin Pro Cycling Team0:00:24
18Tom Veelers (Ned) Team Giant-Shimano0:00:26
19Julien Vermote (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling TeamRow 18 - Cell 2
20Yves Lampaert (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:27
21Tijmen Eising (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam0:00:28
22Rob Ruijgh (Ned) Vastgoedservice - Golden Palace Continental TeamRow 21 - Cell 2
23Maurits Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:30
24Martijn Tusveld (Ned) Cycling Team De Rijke0:00:31
25Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:32
26Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:00:33
27Jean-Pierre Drucker (Lux) Wanty - Groupe Gobert0:00:34
28Zico Waeytens (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:36
29Ben Hermans (Bel) BMC Racing TeamRow 28 - Cell 2
30Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team0:00:37
31Tim Merlier (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling TeamRow 30 - Cell 2
32Jens Debusschere (Bel) Lotto BelisolRow 31 - Cell 2
33Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team0:00:38
34Merijn Korevaar (Ned) Cycling Team De RijkeRow 33 - Cell 2
35Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen - BaloiseRow 34 - Cell 2
36Nikolas Maes (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team0:00:40
37Steven Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo PielsRow 36 - Cell 2
38Klaas Lodewyck (Bel) BMC Racing TeamRow 37 - Cell 2
39Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team0:00:41
40Coen Vermeltfoort (Ned) Cyclingteam De RijkeRow 39 - Cell 2
41Mike Teunissen (Ned) Cycling Team De Rijke0:00:42
42Tom Vermeer (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:44
43Sjoerd van Ginneken (Ned) Metec - TKH Continental CyclingteamRow 42 - Cell 2
44Joerie Adams (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental TeamRow 43 - Cell 2
45Alessandro Petacchi (Ita) Omega Pharma - Quick-Step Cycling TeamRow 44 - Cell 2
46Ivar Slik (Ned) Cycling Team De RijkeRow 45 - Cell 2
47Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert0:00:45
48Bert-Jan Lindeman (Ned) Cycling Team De RijkeRow 47 - Cell 2
49Raymond Kreder (Ned) Garmin Sharp0:00:47
50Sean De Bie (Bel) Lotto Belisol0:00:51
51Steele Von Hoff (Aus) Garmin SharpRow 50 - Cell 2
52Petr Vakoc (Cze) Omega Pharma - Quick-Step Cycling TeamRow 51 - Cell 2
53Berden de Vries (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:00:52
54Arno van der Zwet (Ned) Koga Cycling TeamRow 53 - Cell 2
55Jarno Gmelich Meijling (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam0:00:53
56Kenny Robert Van Hummel (Ned) Androni GiocattoliRow 55 - Cell 2
57Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:54
58Jan Ghyselinck (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:00:55
59Robert Wagner (Ger) Belkin Pro Cycling Team0:00:56
60Tim De Troyer (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:00:58
61Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling TeamRow 60 - Cell 2
62Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing TeamRow 61 - Cell 2
63Huub Duijn (Ned) Cyclingteam De Rijke0:00:59
64Dylan Groenewegen (Ned) Cyclingteam De RijkeRow 63 - Cell 2
65Lars Ytting Bak (Den) Lotto Belisol0:01:00
66Kobus Hereijgers (Ned) Cyclingteam De RijkeRow 65 - Cell 2
67Timo Roosen (Ned) Cycling Team De Rijke0:01:01
68Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:01:03
69Dieter Vanthourenhout (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling TeamRow 68 - Cell 2
70Jim Aernouts (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team0:01:05
71Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team0:01:06
72Adam Hansen (Aus) Lotto BelisolRow 71 - Cell 2
73Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:01:08
74Rick Flens (Ned) Belkin Pro Cycling Team0:01:11
75Nicola Testi (Ita) Androni GiocattoliRow 74 - Cell 2
76Sam Lennertz (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental TeamRow 75 - Cell 2
77Jan-Willem van het Schip (Ned) Koga Cycling TeamRow 76 - Cell 2
78Björn Leukemans (Bel) Wanty - Groupe GobertRow 77 - Cell 2
79Robbert De Greef (Ned) Koga Cycling Team0:01:13
80Thijs van Amerongen (Ned) Telenet - Fidea0:01:14
81Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert0:01:16
82Piotr Havik (Ned) Cycling Team De Rijke0:01:17
83Johim Ariesen (Ned) Metec - TKH Continental CyclingteamRow 82 - Cell 2
84Sebastian Lander (Den) BMC Racing Team0:01:18
85Dennis Bakker (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam0:01:20
86Corné van Kessel (Ned) Telenet - FideaRow 85 - Cell 2
87Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli0:01:22
88Bert De Backer (Bel) Team Giant-ShimanoRow 87 - Cell 2
89Quinten Hermans (Bel) Telenet - Fidea0:01:23
90Jeroen Meijers (Ned) Cycling Team De Rijke0:01:24
91Kevin Peeters (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team0:01:25
92Michael Vanthourenhout (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team0:01:26
93Roy Curvers (Ned) Team Giant-Shimano0:01:29
94Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea0:01:31
95Melvin Boskamp (Ned) Koga Cycling TeamRow 94 - Cell 2
96Niels Wubben (Ned) Telenet - Fidea0:01:32
97Kevin Pauwels (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team0:01:34
98Umberto Atzori (Ned) Koga Cycling Team0:01:35
99Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea0:01:37
100Gregory Habeaux (Bel) Wanty - Groupe Gobert0:01:44
101Tiziano Dall'Antonia (Ita) Androni GiocattoliRow 100 - Cell 2
102Rens te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:01:50
103Twan Castelijns (Ned) Koga Cycling Team0:01:52
104Toon Aerts (Bel) Telenet - Fidea0:01:55
105Daan Soete (Bel) Telenet - Fidea0:01:59
106Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De Rijke0:02:00
107Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Shimano0:02:04
108Marcel Sieberg (Ger) Lotto Belisol0:02:06
109Stan Wijkel (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:02:19
110Andrea Zordan (Ita) Androni Giocattoli0:02:24
111Iljo Keisse (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team0:02:28
112Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Shimano0:02:34
113Alphonse Vermote (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Continental Team0:02:35
114Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke0:02:38
115Omar Bertazzo (Ita) Androni Giocattoli0:02:50
116Patrick Van Leeuwen (Ned) Cyclingteam Jo Piels0:02:53
117Robin Chaigneau (Ned) Koga Cycling Team0:03:09
118Dries Hollanders (Bel) Metec - TKH Continental Cyclingteam0:03:50
119Ike Groen (Ned) Cyclingteam De Rijke0:04:24
120Kenneth Van Bilsen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:04:41
121Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli0:05:12
122Jasper Bovenhuis (Ned) Koga Cycling Team0:05:27
123Marco Bandiera (Ita) Androni Giocattoli0:06:16
124Cheng Ji (Chn) Team Giant-Shimano0:06:48
Swipe to scroll horizontally
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp24pts
2Marcel Kittel (Ger) Team Giant-Shimano21Row 1 - Cell 3
3Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team15Row 2 - Cell 3
4Greg Henderson (NZl) Lotto Belisol15Row 3 - Cell 3
5Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team14Row 4 - Cell 3
6Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise13Row 5 - Cell 3
7Dylan Van Baarle (Ned) Garmin Sharp12Row 6 - Cell 3
8Albert Timmer (Ned) Team Giant-Shimano10Row 7 - Cell 3
9André Greipel (Ger) Lotto Belisol10Row 8 - Cell 3
10Roy Jans (Bel) Wanty - Groupe Gobert10Row 9 - Cell 3
11Steven Lammertink (Ned) Cyclingteam Jo Piels8Row 10 - Cell 3
12Tim Merlier (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team6Row 11 - Cell 3
13Coen Vermeltfoort (Ned) Cyclingteam De Rijke6Row 12 - Cell 3
14Paul Martens (Ger) Belkin Pro Cycling Team5Row 13 - Cell 3
15Brian van Goethem (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam5Row 14 - Cell 3
16Kenny Robert Van Hummel (Ned) Androni Giocattoli4Row 15 - Cell 3
17Dylan Groenewegen (Ned) Cyclingteam De Rijke4Row 16 - Cell 3
18Johim Ariesen (Ned) Metec - TKH Continental Cyclingteam3Row 17 - Cell 3
19Mike Teunissen (Ned) Cycling Team De Rijke3Row 18 - Cell 3
20Jos Van Emden (Ned) Belkin Pro Cycling Team3Row 19 - Cell 3
21Jens Debusschere (Bel) Lotto Belisol2Row 20 - Cell 3
22Rick Flens (Ned) Belkin Pro Cycling Team2Row 21 - Cell 3
23Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol1Row 22 - Cell 3
24Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team1Row 23 - Cell 3
25Wesley Kreder (Ned) Wanty - Groupe Gobert1Row 24 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke12pts
2Dries Hollanders (Bel) Metec - TKH Continental Cyclingteam11Row 1 - Cell 3
3Gianni Vermeersch (Bel) Sunweb - Napoleon Games Cycling Team3Row 2 - Cell 3
4Jarl Salomein (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise3Row 3 - Cell 3
5Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert3Row 4 - Cell 3
6Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli3Row 5 - Cell 3
7Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol1Row 6 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Timo Roosen (Ned) Cycling Team De Rijke4pts
2Jan-Willem van het Schip (Ned) Koga Cycling Team4Row 1 - Cell 3
3Nicola Testi (Ita) Androni Giocattoli4Row 2 - Cell 3
4Gianni Meersman (Bel) Omega Pharma - Quick-Step Cycling Team3Row 3 - Cell 3
5Dries Hollanders (Bel) Metec - TKH Continental Cyclingteam3Row 4 - Cell 3
6Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team2Row 5 - Cell 3
7Ronan Van Zandbeek (Ned) Cyclingteam De Rijke2Row 6 - Cell 3
8Tim Wellens (Bel) Lotto Belisol1Row 7 - Cell 3
9Johnny Hoogerland (Ned) Androni Giocattoli1Row 8 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Garmin-Sharp GRS)26:56:34
2Belkin Pro Cycling Team (BEL)0:00:01
3Lotto-Beliosol (LTB)0:00:13
4Team Giant-Shimano (GIA)Row 3 - Cell 2
5Metec-TKH-Continental Cylingteam (MET)0:00:18
6Omega Pharma Quick Step (OPQ)0:00:26
7BMC Racing Team (BMC)0:00:27
8Vastgoedservice-Golden Palace (VGS)0:00:35
9Wanty - Groupe Gobert (WGG)0:00:47
10Topsport Vlaanderen-Baloise (TSV)0:00:48
11Rabobank Development Team( RDT)Row 10 - Cell 2
12Cycling Team De Rijke (RIJ)0:00:59
13Cycling Team Jo Piels (CJP)Row 12 - Cell 2
14Sunweb-Napoleon Games (SUN)0:01:31
15Androni Giocattoli-Venezuela (AND)0:01:53
16Koga Cycling Team (KOG)0:02:17
17Telenet Fidea (TFC)0:03:02

Thank you for reading 5 articles in the past 30 days*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read any 5 articles for free in each 30-day period, this automatically resets

After your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1