Skip to main content

Vuelta Asturias: Héctor Carretero wins stage 2

Image 1 of 5

Vuelta Asturias 2021 - 64th Edition - 2nd stage Candas - Cangas del Narcea 200,5 km - 01/05/2021 - Hector Carretero (ESP - Movistar Team) - photo Luis Angel Gomez/BettiniPhoto©2021

Héctor Carretero wins stage 2 (Image credit: Bettini Photo)
Image 2 of 5

Vuelta Asturias 2021 - 64th Edition - 2nd stage Candas - Cangas del Narcea 200,5 km - 01/05/2021 - Nairo Quintana (COL - Team Arkea - Samsic) - photo Luis Angel Gomez/BettiniPhoto©2021

Nairo Quintana is the overall leader (Image credit: Bettini Photo)
Image 3 of 5

Vuelta Asturias 2021 - 64th Edition - 2nd stage Candas - Cangas del Narcea 200,5 km - 01/05/2021 - Hector Carretero (ESP - Movistar Team) - photo Luis Angel Gomez/BettiniPhoto©2021

Héctor Carretero wins stage 2 (Image credit: Bettini Photo)
Image 4 of 5

Vuelta Asturias 2021 - 64th Edition - 2nd stage Candas - Cangas del Narcea 200,5 km - 01/05/2021 - Ilnur Zakarin (RUS - Gazprom - RusVelo) - photo Luis Angel Gomez/BettiniPhoto©2021

Ilnur Zakarin during stage 2 (Image credit: Bettini Photo)
Image 5 of 5

Vuelta Asturias 2021 - 64th Edition - 2nd stage Candas - Cangas del Narcea 200,5 km - 01/05/2021 - Nairo Quintana (COL - Team Arkea - Samsic) - photo Luis Angel Gomez/BettiniPhoto©2021

Nairo Quintana during stage 2 (Image credit: Bettini Photo)

Results
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Héctor Carretero (Spa) Movistar Team 5:30:57
2Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic
3Einer Rubio Reyes (Col) Movistar Team
4Roger Adria Oliveras (Spa) Equipo Kern Pharma
5Jose Manuel Diaz Gallego (Spa) Delko
6Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team
7Victor de la Parte (Spa) Total Direct Energie
8Ilnur Zakarin (Rus) Gazprom-RusVelo 0:00:03
9Pierre Latour (Fra) Total Direct Energie 0:00:37
10Gotzon Martin Sanz (Spa) Euskaltel-Euskadi
11Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
12Alejandro Osorio Carvajal (Col) Caja Rural-Seguros RGA
13Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
14Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskaltel-Euskadi
15Diego Rosa (Ita) Team Arkea-Samsic
16Lorenzo Fortunato (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
17Daniel Navarro Garcia (Spa) Burgos-BH
18Artem Nych (Rus) Gazprom-RusVelo 0:01:09
19Jose Hernandez (Col) Team Medellin
20Mauro Finetto (Ita) Delko 0:01:38
21Mathieu Burgaudeau (Fra) Total Direct Energie 0:01:40
22Ander Okamika Bengoetxea (Spa) Burgos-BH
23Jose Felix Parra Cuerda (Spa) Equipo Kern Pharma
24Unai Cuadrado Ruiz De Gauna (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:03:00
25Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Euskaltel-Euskadi
26Luis Angel Mate Mardones (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:03:50
27Daniel Alejandro Mendez Noreña (Col) Equipo Kern Pharma
28Jhojan Garcia Susa (Col) Caja Rural-Seguros RGA
29Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Team Medellin 0:03:53
30Carlos Garcia Pierna (Spa) Equipo Kern Pharma 0:04:20
31Cristian Scaroni (Ita) Gazprom-RusVelo 0:05:07
32Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Burgos-BH 0:05:23
33David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
34Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Euskaltel-Euskadi
35Dmitrii Strakhov (Rus) Gazprom-RusVelo 0:05:24
36Savva Novikov (Rus) Equipo Kern Pharma
37Jokin Murguialday (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
38Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos-BH
39Francesco Gavazzi (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
40Fabien Doubey (Fra) Total Direct Energie 0:05:47
41Jesus Del Pino Corrochano (Spa) Louletano-Loulé Concelho
42Thomas Armstrong (GBr) Electro Hiper Europa 0:08:07
43José Rojas (Spa) Movistar Team 0:08:31
44Abner González Rivera (PuR) Movistar Team
45Jon Agirre Egaña (Spa) Equipo Kern Pharma
46Andreas Miltiadis (Cyp) Gios 0:11:05
47Cesar Nicolas Paredes Avellaneda (Col) Louletano-Loulé Concelho
48Dayer Quintana (Col) Team Arkea-Samsic 0:11:57
49Luca Wackermann (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
50Winner Anacona (Col) Team Arkea-Samsic
51Nuno Meireles (Por) Louletano-Loulé Concelho 0:12:57
52Diego Pablo Sevilla Lopez (Spa) Eolo-Kometa Cycling Team 0:13:17
53Miguel Angel Ballesteros Canovas (Spa) Electro Hiper Europa
54Denis Nekrasov (Rus) Gazprom-RusVelo
55Paul Ourselin (Fra) Total Direct Energie
56David De La Fuente Rasilla (Spa) Louletano-Loulé Concelho
57Sergei Chernetskii (Rus) Gazprom-RusVelo
58Carlos Ivan Oyarzun (Chi) Louletano-Loulé Concelho
59Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH
60Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Team Medellin
61Fabien Grellier (Fra) Total Direct Energie
62Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk
63Alexandre Delettre (Fra) Delko 0:13:24
64Ibon Ruiz Sedano (Spa) Equipo Kern Pharma
65Robigzon Leandro Oyola Oyola (Col) Team Medellin
66Mathias Le Turnier (Fra) Delko 0:13:27
67Cristhian Montoya Giraldo (Col) Team Medellin 0:15:44
68Juan Diego Alba Bolivar (Col) Movistar Team
69Jose Manuel Gutierrez Revuelta (Spa) Gios
70Sergio Garcia Gonzalez (Spa) Eolo-Kometa Cycling Team
71Jeremy Cabot (Fra) Total Direct Energie 0:15:47
72Alvaro Cuadros Morata (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:18:22
73Antonio Angulo Sampedro (Spa) Euskaltel-Euskadi
74John Archibald (GBr) Eolo-Kometa Cycling Team 0:18:27
75Oscar Pelegri Ferrandis (Spa) Electro Hiper Europa 0:20:20
76Dávid D. Kovács (Hun) Electro Hiper Europa
77Alessandro Fedeli (Ita) Delko 0:21:01
78Pelayo Sanchez Mayo (Spa) Burgos-BH 0:25:06
79Viacheslav Kuznetsov (Rus) Gazprom-RusVelo 0:25:09
80Lucas De Rossi (Fra) Delko 0:25:10
81Romain Hardy (Fra) Team Arkea-Samsic 0:25:40
82Kevin Ledanois (Fra) Team Arkea-Samsic 0:25:45
83Juan Eugenio Belandria Marquina (Ven) Gios
84Alex Molenaar (Ned) Burgos-BH 0:25:50
85Biniam Girmay (Eri) Delko
86Daniel Viegas (Por) Eolo-Kometa Cycling Team 0:28:31
87Oliver Behringer (Swi) Team Novo Nordisk 0:29:21
88Xavier Cañellas Sanchez (Spa) Gios 0:32:27
89Donavan Grondin (Fra) Team Arkea-Samsic 0:33:41
90Tomas Contte (Arg) Louletano-Loulé Concelho
91Jorge Bueno Garcia (Spa) Gios
92Marcos Jurado Rodriguez (Spa) Electro Hiper Europa
93Mateu Estelrich Cabanellas (Spa) Electro Hiper Europa 0:37:26
94Fernando Lopes Gonzalez (Spa) Gios 0:38:04
DNFOrluis Alberto Aular Sanabria (Ven) Caja Rural-Seguros RGA
DNFGerd de Keijzer (Ned) Team Novo Nordisk
DNFJoonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
DNFSamuel Munday (Aus) Team Novo Nordisk
DNFJoel Nicolau Beltran (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
DNFRoniel Campos (Ven) Louletano-Loulé Concelho
DNFJose Bruzual (Ven) Gios
DNFByron Munton (RSA) Electro Hiper Europa

General classification after stage 2
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Nairo Quintana (Col) Team Arkea-Samsic 10:34:26
2Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team 0:00:36
3Einer Rubio Reyes (Col) Movistar Team 0:01:01
4Roger Adria Oliveras (Spa) Equipo Kern Pharma 0:01:05
5Victor de la Parte (Spa) Total Direct Energie
6Ilnur Zakarin (Rus) Gazprom-RusVelo 0:01:08
7Pierre Latour (Fra) Total Direct Energie 0:01:16
8Héctor Carretero (Spa) Movistar Team 0:01:38
9Gotzon Martin Sanz (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:42
10Alejandro Osorio Carvajal (Col) Caja Rural-Seguros RGA
11Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
12Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
13Jose Manuel Diaz Gallego (Spa) Delko 0:01:48
14Jose Hernandez (Col) Team Medellin 0:02:14
15Lorenzo Fortunato (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team 0:02:25
16Diego Rosa (Ita) Team Arkea-Samsic
17Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskaltel-Euskadi
18Daniel Navarro Garcia (Spa) Burgos-BH
19Artem Nych (Rus) Gazprom-RusVelo 0:03:07
20Jose Felix Parra Cuerda (Spa) Equipo Kern Pharma 0:03:28
21Mauro Finetto (Ita) Delko 0:03:53
22Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:04:48
23Jhojan Garcia Susa (Col) Caja Rural-Seguros RGA 0:04:55
24Luis Angel Mate Mardones (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:05:38
25Daniel Alejandro Mendez Noreña (Col) Equipo Kern Pharma 0:05:48
26Cristian Scaroni (Ita) Gazprom-RusVelo 0:06:12
27Ander Okamika Bengoetxea (Spa) Burgos-BH 0:06:27
28Francesco Gavazzi (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team 0:07:12
29Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos-BH
30Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Team Medellin 0:07:37
31Unai Cuadrado Ruiz De Gauna (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:08:57
32Savva Novikov (Rus) Equipo Kern Pharma 0:10:11
33Jokin Murguialday (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
34Jon Agirre Egaña (Spa) Equipo Kern Pharma 0:10:19
35Jesus Del Pino Corrochano (Spa) Louletano-Loulé Concelho 0:10:34
36José Rojas (Spa) Movistar Team 0:12:15
37Fabien Doubey (Fra) Total Direct Energie 0:12:47
38Carlos Garcia Pierna (Spa) Equipo Kern Pharma 0:12:52
39Abner González Rivera (PuR) Movistar Team 0:12:59
40Dmitrii Strakhov (Rus) Gazprom-RusVelo 0:14:33
41Robigzon Leandro Oyola Oyola (Col) Team Medellin 0:15:12
42Winner Anacona (Col) Team Arkea-Samsic 0:15:41
43Juan Felipe Osorio Arboleda (Col) Burgos-BH 0:16:06
44David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
45Mathieu Burgaudeau (Fra) Total Direct Energie 0:16:44
46Sergei Chernetskii (Rus) Gazprom-RusVelo 0:17:01
47Cesar Nicolas Paredes Avellaneda (Col) Louletano-Loulé Concelho 0:17:02
48Andreas Miltiadis (Cyp) Gios
49Cristhian Montoya Giraldo (Col) Team Medellin 0:17:32
50Mathias Le Turnier (Fra) Delko 0:17:36
51Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH 0:18:04
52Thomas Armstrong (GBr) Electro Hiper Europa 0:18:50
53Denis Nekrasov (Rus) Gazprom-RusVelo 0:20:17
54Luca Wackermann (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team 0:20:21
55Juan Diego Alba Bolivar (Col) Movistar Team 0:21:41
56Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:22:41
57Paul Ourselin (Fra) Total Direct Energie 0:24:00
58Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk
59David De La Fuente Rasilla (Spa) Louletano-Loulé Concelho
60Diego Pablo Sevilla Lopez (Spa) Eolo-Kometa Cycling Team
61Fabien Grellier (Fra) Total Direct Energie
62Sergio Garcia Gonzalez (Spa) Eolo-Kometa Cycling Team 0:26:27
63Carlos Ivan Oyarzun (Chi) Louletano-Loulé Concelho 0:26:29
64Fabio Andres Duarte Arevalo (Col) Team Medellin 0:27:19
65Nuno Meireles (Por) Louletano-Loulé Concelho 0:28:03
66Ibon Ruiz Sedano (Spa) Equipo Kern Pharma 0:28:30
67Alex Molenaar (Ned) Burgos-BH 0:29:00
68Alvaro Cuadros Morata (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:29:05
69Antonio Angulo Sampedro (Spa) Euskaltel-Euskadi
70Dayer Quintana (Col) Team Arkea-Samsic 0:29:15
71Alessandro Fedeli (Ita) Delko 0:29:31
72Lucas De Rossi (Fra) Delko 0:29:57
73Miguel Angel Ballesteros Canovas (Spa) Electro Hiper Europa 0:30:35
74Alexandre Delettre (Fra) Delko 0:30:42
75Jose Manuel Gutierrez Revuelta (Spa) Gios 0:30:46
76Jeremy Cabot (Fra) Total Direct Energie 0:30:53
77Oscar Pelegri Ferrandis (Spa) Electro Hiper Europa 0:31:02
78John Archibald (GBr) Eolo-Kometa Cycling Team 0:31:39
79Biniam Girmay (Eri) Delko 0:31:47
80Pelayo Sanchez Mayo (Spa) Burgos-BH 0:35:49
81Romain Hardy (Fra) Team Arkea-Samsic 0:36:23
82Kevin Ledanois (Fra) Team Arkea-Samsic 0:36:27
83Viacheslav Kuznetsov (Rus) Gazprom-RusVelo 0:42:27
84Juan Eugenio Belandria Marquina (Ven) Gios 0:43:03
85Dávid D. Kovács (Hun) Electro Hiper Europa 0:43:40
86Oliver Behringer (Swi) Team Novo Nordisk 0:46:39
87Xavier Cañellas Sanchez (Spa) Gios 0:47:33
88Marcos Jurado Rodriguez (Spa) Electro Hiper Europa 0:48:47
89Tomas Contte (Arg) Louletano-Loulé Concelho
90Daniel Viegas (Por) Eolo-Kometa Cycling Team 0:50:38
91Jorge Bueno Garcia (Spa) Gios 0:56:00
92Mateu Estelrich Cabanellas (Spa) Electro Hiper Europa 0:59:45
93Fernando Lopes Gonzalez (Spa) Gios 1:01:24
94Donavan Grondin (Fra) Team Arkea-Samsic 1:02:38

Latest on Cyclingnews