Skip to main content

Houffalize World Cup start lists

Start lists

Elite men cross country
#Rider Name (Country) Team
1Nino Schurter (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team
2Burry Stander (RSA) Specialized Racing
3Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing
4Julien Absalon (Fra) Orbea Racing Team
5Jaroslav Kulhavy (Cze) Specialized Racing
6Lukas Flückiger (Swi) Trek World Racing
7José Antonio Hermida Ramos (Spa) Multivan Merida Biking Team
8Stéphane Tempier (Fra) TX Active Bianchi
9Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing
10Ralph Naef (Swi) Multivan Merida Biking Team
11Moritz Milatz (Ger) BMC Mountainbike Racing Team
12Fabian Giger (Swi) Rabobank Giant Offroad Team
13Maxime Marotte (Fra) BH - Sr Suntour - Peisey Vallandry
14Carlos Coloma Nicolas (Spa) Wildwolf - Trek Pro Racing
15Christoph Sauser (Swi) Specialized Racing
16Ivan Alvarez Gutierrez (Spa) Elettroveneta - Corratec
17Inaki Lejarreta Errasti (Spa) Orbea Racing Team
18Mathias Flückiger (Swi) Trek World Racing
19Thomas Litscher (Swi) Felt Oetztal X - Bionic Team
20Rudi Van Houts (Ned) Multivan Merida Biking Team
21Jochen Kass (Ger) Multivan Merida Biking Team
22Emil Lindgren (Swe) Rabobank Giant Offroad Team
23Kohei Yamamoto (Jpn) Specialized Racing
24Daniel Mcconnell (Aus)
25Catriel Andres Soto (Arg) Wildwolf - Trek Pro Racing
26Milan Spesny (Cze) S&H Superior MTB Team
27Martin Gujan (Swi) Cannondale Factory Racing
28Karl Markt (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team
29Derek Zandstra (Can) Scott-3Roxracing
30Martin Fanger (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour
31Matous Ulman (Cze) S&H Superior MTB Team
32Sergio Mantecon Gutierrez (Spa) Wildwolf - Trek Pro Racing
33Cédric Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix
34Fabien Canal (Fra) GT Skoda Chamonix
35Tony Longo (Ita) TX Active Bianchi
36Liam Killeen (GBr) Giant Factory Off-Road Team
37Geoff Kabush (Can) Scott-3Roxracing
38Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys Team
39Jean-Christophe Peraud (Fra)
40Michele Casagrande (Ita) Elettroveneta - Corratec
41Uwe Hochenwarter (Aut) Muskelkater Genesis Team
42Samuel Schultz (USA) Subaru - Trek
43Max Plaxton (Can)
44Alexis Vuillermoz (Fra) Lapierre International
45Piotr Brzozka (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team
46Stephen Ettinger (USA) BMC Mountainbike Racing Team
47Wolfram Kurschat (Ger) Topeak Ergon Racing Team
48Marek Galinski (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team
49Marek Konwa (Pol) Milka-Superior MTB Racing Team
50Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team
52Paul Van Der Ploeg (Aus) Felt Oetztal X - Bionic Team
53Alban Lakata (Aut) Topeak Ergon Racing Team
54Andrea Tiberi (Ita) Torpado Surfing Shop
55Adam Craig (USA) Rabobank Giant Offroad Team
56Nicola Rohrbach (Swi)
57Robert Mennen (Ger) Topeak Ergon Racing Team
58Sebastien Carabin (Bel) Versluys Team
59Patrik Gallati (Swi) BMC Mountainbike Racing Team
60Jürg Graf (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team
61Florian Vogel (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team
62Todd Wells (USA) Specialized Racing
63Jan Skarnitzl (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized
64Henk Jaap Moorlag (Ned) Rabobank Giant Offroad Team
65Periklis Ilias (Gre) Team Protek
66Andras Parti (Hun) Euroone-Waberer's MTB Team
67Chris Jongewaard (Aus) Milka-Superior MTB Racing Team
68Ruben Ruzafa Cueto (Spa) Orbea Racing Team
69Jeremy Horgan-Kobelski (USA) Subaru - Trek
70Jiri Friedl (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized
71Sergji Rysenko (Ukr) ISD MTB Team
72David Joao Serralheiro Rosa (Por)
73Martin Loo (Est) Hard Rock Canossa Merida
74Oliver Beckingsale (GBr)
75Seiya Hirano (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team
76Vasilis Adamou (Cyp)
77Lachlan Norris (Aus) Giant Factory Off-Road Team
78Marios Athanasiadis (Cyp)
79Jiri Novak (Cze)
80Martino Fruet (Ita)
81Michal Lami (Svk)
82Christoph Soukup (Aut)
83Ole Christian Fagerli (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet
84Lukas Kaufmann (Swi) Team Fujibikes Rockets
85Ola Kjören (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet
86Jeremiah Bishop (USA) Cannondale Factory Racing
87Hans Becking (Ned) Milka-Superior MTB Racing Team
88Robby De Bock (Bel)
89Hannes Metzler (Aut)
90Sven Nys (Bel)
91Kristian Hynek (Cze)
92Severin Disch (Swi) Thoemus Racing Team
93Shlomi Haimy (Isr) Focus MIG Team
94Ivan Seledkov (Rus) Cycling Club Roma MTB Team
95Irjan Luttenberg (Ned)
96Pierre-Geoffroy Plantet (Fra) Lapierre International
97Jérémy Huguenin (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour
98Ruben Almeida (Por)
99Magnus Darvell (Swe) Team Herbalife 24 Raumerrittet
100Abdulkadir Kelleci (Tur)
101David Fletcher (GBr) Orange Monkey-Cannondale
102Marc Colom (Fra) Team Newcycling
103Kazuhiro Yamamoto (Jpn)
104Tiago Jorge Oliveira Ferreira (Por) Bi&Esse - Infotre Protek
105Markus Bauer (Ger)
106Filip Eberl (Cze)
107Giorgos Fattas (Cyp)
108Simon Scheiber (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team
109Sepp Freiburghaus (Swi) Thoemus Racing Team
110Lee Williams (GBr)
111Umberto Corti (Ita) Team Cbe Tecnoimpianti A.S.D.
112Paolo Cesar Montoya Cantillo (CRc)
113Daniel Geismayr (Aut)
114Oleksandr Gerashchenko (Ukr) ISD MTB Team
115Robert Gehbauer (Aut)
116Anton Sintsov (Rus)
117Karl Platt (Ger) Team Bulls
118Weisong Tong (Chn)
119Spencer Paxson (USA) Kona
120Adrian Brzozka (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team
121Frank Beemer (Ned)
122Alexis Chenevier (Fra) Scott Les Saisies
123Cameron Jette (Can) Scott-3Roxracing
124Benjamin Sonntag (Ger)
125Pascal Meyer (Swi)
126Giuseppe Lamastra (Ita)
127Paul Oldham (GBr)
128Dariusz Batek (Pol)
129Fredrik Edin (Swe)
130Matthias Wengelin (Swe) Team Herbalife 24 Raumerrittet
131Pascal Hossay (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team
132Tim Wynants (Bel) Milka Brentjens MTB Racing Team
133David Collins (GBr)
134Marcel Wildhaber (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team
135Kyosuke Takei (Jpn)
136Ludovic Dubau (Fra) Team Newcycling
137Matthias Waldhart (Aut)
138Michael Broderick (USA)
139Simon Gegenheimer (Ger)
140Giancarlo Sax (Swi) Thoemus Racing Team
141Jaime Yesid Chia Amaya (Col)
142Daniel Federspiel (Aut) Notebooksbilliger.De Team
143Sang Hoon Na (Kor)
144Marco Schätzing (Ger)
145Frank Schotman (Ned) MPL Specialized MTB Team
146Davy Huygens (Bel)
147Christopher Maletz (Ger)
148Steffen Thum (Ger)
149John Whittington (GBr)
150Daniel Eymann (Swi) Thoemus Racing Team
151Marc Metzler (Swi)
152Rafal Alchimowiz (Pol)
153Rafal Hebisz (Pol)
154Brian Lopes (USA)
155Lukas Sablik (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized
156Vitalii Zubchenko (Ukr) ISD MTB Team
157Tim Lemmers (Ned) Feenstra Stevens Bike Team
158Jorgen Flion (Bel)
159Przemyslaw Ebertowski (Pol)
160Bostjan Hribovsek (Slo)
161Jonas Baumann (Swi) Wheeler - IXS Team
162Simon Seehofer (Aut)
163Dennis Ebert (Ned)
164Mariusz Gil (Pol)
165Miha Halzer (Slo) Energijateam.Com
166Tomasz Drozdz (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team

Elite women cross country
#Rider Name (Country) Team
1Maja Wloszczowska (Pol) CCC Polkowice
2Emily Batty (Can) Subaru - Trek
3Catharine Pendrel (Can) Luna Pro Team
4Esther Süss (Swi) Wheeler - IXS Team
5Julie Bresset (Fra) BH - Sr Suntour - Peisey Vallandry
6Katerina Nash (Cze) Luna Pro Team
7Sabine Spitz (Ger) Sabine Spitz Haibike Team
8Karen Hanlen (NZl)
9Annie Last (GBr) Milka Brentjens MTB Racing Team
10Irina Kalentieva (Rus) Topeak Ergon Racing Team
11Rosara Joseph (NZl) Rabobank Giant Offroad Team
12Elisabeth Osl (Aut) Ghost Factory Racing Team
13Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabobank Giant Offroad Team
14Lea Davison (USA) Specialized Racing
15Heather Irmiger (USA) Subaru - Trek
16Elisabeth Brandau (Ger) Notebooksbilliger.De Team
17Marielle Saner-Guinchard (Swi) Bikepark.Ch Scott
18Annika Langvad (Den) Team Fujibikes Rockets
19Gunn-Rita Dahle Flesjaa (Nor) Multivan Merida Biking Team
20Aleksandra Dawidowicz (Pol) CCC Polkowice
22Katrin Leumann (Swi) Ghost Factory Racing Team
23Rie Katayama (Jpn)
24Lene Byberg (Nor) GT Skoda Chamonix
25Sabrina Enaux (Fra) Specialized Solodet Vosges
26Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol
27Adelheid Morath (Ger) Felt Oetztal X - Bionic Team
28Tanja Zakelj (Slo) Salcano Factory Team
29Nathalie Schneitter (Swi) Colnago Sudtirol
30Julie Krasniak (Fra) Focus MIG Team
31Anna Szafraniec (Pol) CCC Polkowice
32Judy Freeman (USA)
33Katarzyna Solus-Miskowiez (Pol)
34Elisabeth Sveum (Nor) Team Crampfix Nakamura
35Laura Metzler (Fra) BH - Sr Suntour - Peisey Vallandry
36Magdalena Sadlecka (Pol) CCC Polkowice
37Anne Terpstra (Ned) MPL Specialized MTB Team
38Tereza Hurikova (Cze) Sabine Spitz Haibike Team
39Hanna Klein (Ger)
40Georgia Gould (USA) Luna Pro Team
41Blaza Klemencic (Slo) Felt Oetztal X - Bionic Team
42Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing Team
43Cécile Ravanel (Fra) GT Skoda Chamonix
44Sarah Koba (Swi)
45Janka Stevkova (Svk)
46Laura Turpijn (Ned) MPL Specialized MTB Team
47Katherine Compton (USA) Rabobank Giant Offroad Team
48Mary Mcconneloug (USA)
49Anja Gradl (Ger) Team Bulls
50Pavla Havlikova (Cze)
51Anna Villar Argente (Spa)
52Kathrin Stirnemann (Swi) Sabine Spitz Haibike Team
53Nataliya Krompets (Ukr) ISD MTB Team
54Vera Andreeva (Rus)
55Amanda Sin (Can) Scott-3Roxracing
56Fanny Bourdon (Fra) GT Skoda Chamonix
57Asa Maria Erlandsson (Swe)
58Catherine Vipond (Can)
59Maaris Meier (Est)
60Jenni King (Aus)
61Nicoletta De Jager (Ned) MPL Specialized MTB Team
62Ann Berglund (Swe)
63Inbar Ronen (Isr)
64Githa Michiels (Bel) Trek-KMC Trade Team
65Krista Park (USA)
66Lee Craigie (GBr)
67Qinglan Shi (Chn)
68Heidi Sandsto Rosaasen (Nor) Team United Bakeries
69Pavlina Sulcova (Cze) Merida Biking Team
70Jodie Willett (Aus)
71Mikaela Kofman (Can) Scott-3Roxracing
72Rikke Kornvig (Den)
73Asuman Burcu Balci (Tur)
74Sabrina Maurer (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team
75Silke Schmidt (Ger) Notebooksbilliger.De Team
76Ana Zupan (Slo) Energijateam.Com
77Jane Nussli (GBr) Fischer - BMC
78Chloe Woodruff (USA)
79Lucie Vesela (Cze) GT Bicycles Opportunity
80Kristien Nelen (Bel) Houffalize-Granville Team
81Tatjana Dold (Ger) Team Fujibikes Rockets
82Corina Gantenbein (Swi) Fischer - BMC
83Kiona Harbers (Ned)
84Hanna Vergeles (Ukr) ISD MTB Team
85Rowena Fry (Aus)
86Angelica Edvardsson (Swe)
87Erica Zaveta (USA) Moda-Bikemagic Racing Team
88Maxine Filby (GBr)
89Jessica Roberts (GBr)
90Zephanie Blasi (USA) WXC World Racing
91Anneke Beerten (Ned) Milka-Superior MTB Racing Team
92Lucie Chainel-Lefevre (Fra) BH - Sr Suntour - Peisey Vallandry
93Tracy Moseley (GBr)
94Caroline Mani (Fra)

U23 men cross country
#Rider Name (Country) Team
1Alexander Gehbauer (Aut)
2Gerhard Kerschbaumer (Ita) TX Active Bianchi
3Markus Schulte-Luenzum (Ger) Focus MIG Team
4James Reid (RSA)
5Ondrej Cink (Cze) Merida Biking Team
6Michiel Van Der Heijden (Ned) Rabobank Giant Offroad Team
7Ruben Scheire (Bel) BH - Sr Suntour - Peisey Vallandry
8Jeff Luyten (Bel) Versluys Team
9Daniele Braidot (Ita)
10Zsolt Juhasz (Hun) Euroone-Waberer's MTB Team
11Nicholas Pettina (Ita)
12Gregor Raggl (Aut)
13Marek Rauchfuss (Cze) S&H Superior MTB Team
14Maxime Urruty (Fra) Bikepark.Ch Scott
15Kenta Gallagher (GBr)
16Roger Walder (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team
17Rourke Croeser (RSA) Orange Monkey-Cannondale
18Martin Gluth (Ger)
19Christian Pfäffle (Ger)
20Matthias Stirnemann (Swi) Thoemus Racing Team
21Hugo Drechou (Fra) Team Newcycling
23Jordan Sarrou (Fra) Lapierre International
24Pavel Priadein (Rus)
25Julien Trarieux (Fra) GT Skoda Chamonix
26Dmytro Titarenko (Ukr) ISD MTB Team
27Isak Unal (Tur)
28Cristofer Bosque Ruano (Spa)
29Luca Braidot (Ita)
30Mario Luis Miranda Costa (Por)
31Julian Schelb (Ger)
32Mykhaylo Batsutsa (Ukr)
33Bayram Eroglu (Tur)
34Timofei Ivanov (Rus)
35Hamza Kansiz (Tur) Salcano Factory Team
36Ivan Smirnov (Rus) Team Protek
37Jose Maria Sanchez Ruiz (Spa)
38Olof Jonsson (Swe)
39Ole Hem (Nor) Team United Bakeries
40Russell Finsterwald (USA) Subaru - Trek
41Samuel Shaw (NZl)
42Dimitrios Antoniadis (Gre) Team Protek
43Marcel Fleschhut (Ger)
44Kerry Werner (USA)
45Erik Groen (Ned) Feenstra Stevens Bike Team
46Simon Stiebjahn (Ger)
47Anton Liyubuy (Ukr)
48Steven James (GBr)
49Stefan Peter (Swi) MTB Kader Zentralschweiz
50Fabrice Mels (Bel) Salcano Factory Team
51Sebastian Batchelor (GBr)
52Urban Ferencak (Slo)
53Bart De Vocht (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team
54Cameron Ivory (Aus)
55Tomas Paprstka (Cze)
56Adria Noguera Soldevila (Spa)
57Sturla Aune (Nor) Team Fokus - Danica
58Piotr Kurczab (Pol)
59Manfred Zöger (Aut)
60Jhonnatan Botero Villegas (Col) Giant Italia Team
61David Simon (Ger)
62Jonas De Backer (Bel)
63Lucas Garbellotto (Fra)
64Yusuf Cabik (Tur) Salcano Factory Team
65Fabian Strecker (Ger)
66Michael Crosbie (Aus)
67Rens De Bruin (Ned) Feenstra Stevens Bike Team
68Jens Schuermans (Bel) Versluys Team
69Bartlomiej Wawak (Pol) JBG - 2 Professional MTB Team
70Thomas Lapeyrie (Fra) Lapierre International
71Arthur Tropardy (Fra)
72Mirco Widmer (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour
73Marvin Gruget (Fra)
74Pietro Sarai (Ita) Giant Italia Team
75Didier Bats (Bel)
76Sascha Bleher (Ger)
77Frantisek Lami (Svk)
78Alexander Meyland (Aus)
79Sebastian Jayne (Aus)
80Rok Korosec (Slo)
81Pablo Rodriguez Guede (Spa)
82Lukas Loretz (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour
83Tobias Reiser (Ger) Notebooksbilliger.De Team
84Martino Di Pierdomenico (Ita) Hard Rock Canossa Merida
85Quentin Winandy (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team
86Ronny Koller (Swi)
87Lars Forster (Swi)
88Denny Lupato (Ita)
89Wenzel Böhm-Gräber (Ger) Focus MIG Team
90Borys Goral (Pol) Superior MTB Energy Team
91Pieterjan Kindermans (Bel)
92Alexey Krylov (Rus)
93Thijs Zuurbier (Ned) Feenstra Stevens Bike Team
94Fabien Doubey (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt
95Merlin Spranz (Aus)
96Grant Ferguson (GBr)
97Miguel Londono Naranjo (Col) Giant Italia Team
98Sondre Kristiansen (Nor) Merida Ntg
99Jozef Bebcak (Svk)
100Marc Stutzmann (Swi)
101Lorenzo Samparisi (Ita) Hard Rock Canossa Merida
102Louis Wolf (Ger)
103Karol Michalski (Pol) Superior MTB Energy Team
104Pieter Geluykens (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team
105Mark Kuyan (Rus)
106Rien Terpstra (Ned) MPL Specialized MTB Team
107Thibault Geneste (Fra) BH - Sr Suntour - Peisey Vallandry
108Truls Engen Korsaeth (Nor)
109Christopher Platt (Ger) Notebooksbilliger.De Team
110Kacper Urbanowicz (Pol) Superior MTB Energy Team
111Olivier Bruwiere (Bel)
112Paul Mathou (Fra)

U23 women cross country
#Rider Name (Country) Team
1Ekaterina Anoshina (Rus) Team Protek
2Yana Belomoyna (Ukr) Bi&Esse - Infotre Protek
3Lisa Mitterbauer (Aut) Bikepark.Ch Scott
4Barbara Benko (Hun) Focus MIG Team
5Kajsa Snihs (Swe)
6Rebecca Henderson (Aus)
7Vivienne Meyer (Swi) Colnago Sudtirol
8Julie Berteaux (Fra) GT Skoda Chamonix
9Michelle Hediger (Swi) Fischer - BMC
10Mona Eiberweiser (Ger) Ghost Factory Racing Team
11Candice Neethling (RSA)
12Virginie Pointet (Swi) Jb Felt Team
13Marta Tereshchuk (Ukr) Bi&Esse - Infotre Protek
17Helen Grobert (Ger)
18Jovana Crnogorac (Srb) Salcano Factory Team
19Paula Gorycka (Pol) 4F E-Vive Racing Team
20Samara Sheppard (NZl) Wheeler - IXS Team
21Serena Calvetti (Ita) Torpado Surfing Shop
22Jitka Skarnitzlova (Cze) Rubena Auto-Mencik Specialized
23Lorraine Truong (Swi) BH - Sr Suntour - Peisey Vallandry
24Ingrid Sofie Jacobsen (Nor)
25Laura Valentina Abril Restrepo (Col)
26Weronika Rybarczyk (Pol) Superior MTB Energy Team
27Anna Oberparleiter (Ita) Hard Rock Canossa Merida
28Kateryna Naberezhna (Ukr) ISD MTB Team
29Hana Jezkova (Cze) GT Bicycles Opportunity
30Michaela Malarikova (Svk)
31Carla Haines (GBr) WXC World Racing
32Jolanda Neff (Swi) Wheeler - IXS Team
33Marion Azam (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt
34Steffi Derveaux (Bel)
35Marta Pastore (Ita) Hard Rock Canossa Merida
36Anais Simon (Fra)
37Lisa Rabensteiner (Ita) Colnago Sudtirol
38Vendula Kuntova (Cze) GT Bicycles Opportunity
39Johanne Brustad (Nor)
40Monika Zur (Pol) 4F E-Vive Racing Team
41Claire Oakley (Irl) WXC World Racing

Junior men cross country
#Rider Name (Country) Team
1Victor Koretzky (Fra) Bikepark.Ch Scott
2Manuel Fasnacht (Swi) Fischer Junior MTB Team
3Boris Cara (Bel) Houffalize-Granville Team
4Keegan Swenson (USA) United States Of America
5Enea Vetsch (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team
6Fredrik Fang Liland (Nor) Norway
7Edvard Vea Iversen (Nor) Norway
8Connor Bell (USA) United States Of America
9Dominik Banyai (Hun) Hungary
10Antoine Bouqueret (Fra) France
11Raphael Gay (Fra) France
12Vincent Matz (Fra) France
13Maurus Duerr (Swi) Switzerland
14Dominic Grab (Swi) Switzerland
15Raphael Koch (Swi) Switzerland
16Joel Koller (Swi) Switzerland
17Simon Vitzthum (Swi) Switzerland
18Gioele Bertolini (Ita) Italy
19Jacopo Billi (Ita) Italy
20Massimo Rosa (Ita) Italy
21Alberto Rossi (Ita) Italy
22Baltain Schmid (Ita) Italy
23Lukas Baum (Ger) Germany
24Philipp Bertsch (Ger) Germany
25Georg Egger (Ger) Germany
26Jan Kalt (Ger) Germany
27Daniel Voitl (Ger) Germany
28Ben Zwiehoff (Ger) Germany
29Mathias Cloostermans (Bel) Belgium
30Jasper Maes (Bel) Belgium
31Remy Mertz (Bel) Belgium
32Kevin Panhuyzen (Bel) Belgium
33Jorgen Scheerens (Bel) Belgium
34Nicolas Scheire (Bel) Belgium
35Jochen De Vocht (Bel) Belgium - B
36Geoffrey Hoyaux (Bel) Belgium - B
37Alexander Loquet (Bel) Belgium - B
38Martin D Bakken (Nor) Norway
39Anders Dalgaard (Nor) Norway
40Audun Hanssen (Nor) Norway
41Eirik B Langerud (Nor) Norway
42Shane Skelton (USA) United States Of America
43Ruslan Boredskiy (Rus) Russian Federation
44Nikita Fedorov (Rus) Russian Federation
45Alexey Lomilov (Rus) Russian Federation
46Marc-Antoine Nadon (Can) Canada
47Alexandre Vialle (Can) Canada
48Michael Mayer (Aut) Austria
49Fabian Costa (Aut) Austria
50Martin Fusek (Cze) Czech Republic
51Daniel Lukes (Cze) Czech Republic
52Jakub Rydval (Cze) Czech Republic
53Adam Sekanina (Cze) Czech Republic
54Tom Evans (GBr) Great Britain
55Iain Paton (GBr) Great Britain
56Michael Thompson (GBr) Great Britain
57Welburn Alexander (GBr) Great Britain
58Javier Cerdeno (Spa) Spain
59Diego Gonzalez Calderon (Spa) Spain
60Alvaro Sanchez Escalona (Spa) Spain
61Sergiy Boltak (Ukr) Ukraine
62Piotr Konwa (Pol) Poland
63Lehvi Braam (Ned) Netherlands
64Robbert Keus (Ned) Netherlands
65Erjan Ten Hove (Ned) Netherlands
66Kjell Van Den Boogert (Ned) Netherlands
67Bas Van Der Kooij (Ned) Netherlands
68Amado Goncalco Duarte Basilio (Por) Portugal
69Bercel Meggyesi (Hun) Hungary
70Emil Linde (Swe) Sweden
71Albin Dalenberg (Swe) Sweden
72Dennis Wahlqvist (Swe) Sweden
73Johan Widen (Swe) Sweden
74Christos Loizou (Cyp) Cyprus
75Louis Bendixen (Den) Denmark
76Sebastian Carstensen Fini (Den) Denmark
77Niels Rasmussen (Den) Denmark
78Omer Faruk Kansiz (Tur) Turkey
79Salman Agit (Tur) Turkey
80Andreas Mündle (Lie) Liechtenstein
81Dominic Zumstein (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team
82Andri Frischknecht (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team
83Mathieu Dehaeze (Bel) Versluys Team
84Marcel Guerrini (Swi) Focus MIG Team
85Artem Shevtsov (Ukr) Bi&Esse - Infotre Protek
86Oleksii Zavolokin (Ukr) ISD MTB Team
87Olivier Eliot (Fra) Bikepark.Ch Scott
88Martin Frey (Ger) Team Bulls
89Eirik Sverdrup Augdal (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet
90Karl Henrik Nordbakken (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet
91Alessandro Repetti (Ita) Hard Rock Canossa Merida
92Mattia Setti (Ita) Hard Rock Canossa Merida
93Toki Sawada (Jpn) Bridgestone Anchor Cycling Team
94Romain Seigle (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt
95Alex Baker (GBr) Orange Monkey-Cannondale
96Adrian Kucharek (Pol) 4F E-Vive Racing Team
97Bram Cools (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team
98Erno Mc Crae (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team
99Roan Mc Crae (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team
100Stepien Quentin (Bel) V.Z.W. Goeman Scott Cycling Team
101Jarno Weemaes (Ned) Trek-KMC Trade Team
102Titouan Carod (Fra) Scott Les Saisies
103Andrin Beeli (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team
104Lars Hubacher (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team
105Gregor Dimic (Slo) Energijateam.Com
106Blaz Kadivec (Slo) Energijateam.Com
107Florian Trigo (Fra) Houffalize-Granville Team
108Sem Huitema (Ned) Giant Dealerteams
109Yannick Runhart (Ned) Giant Dealerteams
110Roy Beukers (Ned) Feenstra Stevens Bike Team
111Jesper Slik (Ned) Feenstra Stevens Bike Team
112Patryk Adamkiewicz (Pol) Superior MTB Energy Team
113Olaf Malek (Pol) Superior MTB Energy Team
114Nicolas Daniels (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team
115Denis Fumarola (Ita) Giant Italia Team
116Ulisse Fieschi (Swi) Jb Felt Team
117Simon Schilli (Ger) Jb Felt Team
118Martin Stosek (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team
119Jan Vastl (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team
120Matteo Berta (Ita) Team Dytech
121Davide Simone Ferrero (Ita) Team Dytech
122Daniele Koetting (Ita) Team Dytech
123Thierry Montrosset (Ita) Team Dytech
124Lucas Negro (Ita) Team Dytech
125Theo Barthelemy (Fra) Look - Beaumes De Venise
126Arthur Moutte (Fra) Look - Beaumes De Venise
127Thomas Griot (Fra) R - Vtt Morillon
128Theo Meuzard (Fra) R - Vtt Morillon
129Arnaud Cannau (Fra) Aix Vtt Thrifty
130Gauthier Costigli (Fra) Aix Vtt Thrifty
131Lucas De Rossi (Fra) Aix Vtt Thrifty
132Nicolas Le Roy (Fra) Aix Vtt Thrifty
133Fabien Nobili (Fra) Aix Vtt Thrifty
134Hugo Numata (Fra) Aix Vtt Thrifty
135Adrien Bacchiocchi (Fra) Haut-Jura Vtt
136Florian Buffard (Fra) Haut-Jura Vtt
137Bastien Michaud (Fra) Haut-Jura Vtt
138Guillaume Panisset (Fra) Haut-Jura Vtt
139Nicolas Fischer (Swi) Tropical Solothurn
140Oliver Herzig (Ger) Tropical Solothurn

Junior women cross country
#Rider Name (Country) Team
101Mallory Barth (Swi) Switzerland
102Deborah Inauen (Swi) Switzerland
103Andrea Waldis (Swi) Switzerland
104Alessandra Bianchetta (Ita) Italy
105Emilie Collomb (Ita) Italy
106Sara De Leo (Ita) Italy
107Lena Putz (Ger) Germany
108Veronika Brüchle (Ger) Germany
109Anika Buhl (Ger) Germany
110Majlen Müller (Ger) Germany
111Romy Schmid (Ger) Germany
112Sofia Wiedenroth (Ger) Germany
113Frederique Trudel (Can) Canada
114Perrine Clauzel (Fra) France
115Elea Boissy (Fra) France
116Audrey Menut (Fra) France
117Margot Moschetti (Fra) France
118Elzbieta Figura (Pol) Poland
119Sabina Zamrozniak (Pol) Poland
120Barbora Machulkova (Cze) Czech Republic
121Nikola Hlubinkova (Cze) Czech Republic
122Moran Tel Paz (Isr) Israel
123Britt Van Den Boogert (Ned) Netherlands
124Tina Perse (Slo) Slovenia
125Anna Balashova (Rus) Russian Federation
126Felicia Ferner (Swe) Sweden
127Jenny Rissveds (Swe) Sweden
128Bethany Crumpton (GBr) Great Britain
129Alice Barnes (GBr) Great Britain
130Franziska Niederacher (Aut) Austria
131Eline Gleditsch Brustad (Nor) Norway
132Frida R Bustad (Nor) Norway
133Henriette Elvrum Handal (Nor) Norway
134Frida Helena Ronning (Nor) Norway
135Dina Hordiyuk (Ukr) Ukraine
136Alicia Franck (Bel) Belgium
137Lena Gerault (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt
138Murigneux Axelle (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt
139Pauline Pajot (Fra) Definitive Spectra.Tec Asptt
140Annefleur Kalvenhaar (Ned) Giant Dealerteams
141Maaike Broekaart (Ned) Giant Dealerteams
142Annemarie Worst (Ned) Giant Dealerteams
143Imogen Buick (GBr) Moda-Bikemagic Racing Team
144Ramona Forchini (Swi) MTB Kader Zentralschweiz
145Sabrina Sagesser (Swi) Fischer Junior MTB Team
146Marketa Drahovzalova (Cze) Ceska Sporitelna Specialized Junior MTB Team
147Giulia Gaspardino (Ita) Team Dytech
148Nolwenn Houot (Fra) Look - Beaumes De Venise
149Chantal Eheim (Swi) Tropical Solothurn

Elite men eliminator
#Rider Name (Country) Team
33Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing
34Marco Aurelio Fontana (Ita) Cannondale Factory Racing
35Thomas Litscher (Swi) Felt Oetztal X - Bionic Team
36Moritz Milatz (Ger) BMC Mountainbike Racing Team
37Kevin Van Hoovels (Bel) Versluys Team
38Martin Gujan (Swi) Cannondale Factory Racing
39Marek Konwa (Pol) Milka-Superior MTB Racing Team
40Sebastien Carabin (Bel) Versluys Team
41Chris Jongewaard (Aus) Milka-Superior MTB Racing Team
42Ralph Naef (Swi) Multivan Merida Biking Team
43Paul Van Der Ploeg (Aus) Felt Oetztal X - Bionic Team
44Sergji Rysenko (Ukr) ISD MTB Team
45Patrik Gallati (Swi) BMC Mountainbike Racing Team
46Alban Lakata (Aut) Topeak Ergon Racing Team
47Nicola Rohrbach (Swi)
48Stephen Ettinger (USA) BMC Mountainbike Racing Team
49Ole Christian Fagerli (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet
50Lukas Kaufmann (Swi) Team Fujibikes Rockets
51Ola Kjören (Nor) Team Herbalife 24 Raumerrittet
52Dmytro Titarenko (Ukr) ISD MTB Team
53Hans Becking (Ned) Milka-Superior MTB Racing Team
54Severin Disch (Swi) Thoemus Racing Team
55Shlomi Haimy (Isr) Focus MIG Team
56Ivan Seledkov (Rus) Cycling Club Roma MTB Team
57Jérémy Huguenin (Swi) Giant Swiss Sr - Suntour
58Magnus Darvell (Swe) Team Herbalife 24 Raumerrittet
59Abdulkadir Kelleci (Tur)
60Marc Colom (Fra) Team Newcycling
61Markus Bauer (Ger)
62Simon Scheiber (Aut) Felt Oetztal X - Bionic Team
63Sepp Freiburghaus (Swi) Thoemus Racing Team
64Paolo Cesar Montoya Cantillo (CRc)
65Oleksandr Gerashchenko (Ukr) ISD MTB Team
66Anton Sintsov (Rus)
67Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team
68Spencer Paxson (USA) Kona
69Mario Luis Miranda Costa (Por)
70Benjamin Sonntag (Ger)
71Julian Schelb (Ger)
72Timofei Ivanov (Rus)
73Kenta Gallagher (GBr)
74Pavel Priadein (Rus)
75Ivan Smirnov (Rus) Team Protek
76Ole Hem (Nor) Team United Bakeries
77Paul Oldham (GBr)
78Fredrik Edin (Swe)
79Matthias Wengelin (Swe) Team Herbalife 24 Raumerrittet
80David Collins (GBr)
81Marcel Wildhaber (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team
82Simon Stiebjahn (Ger)
83Steven James (GBr)
84Stefan Peter (Swi) MTB Kader Zentralschweiz
85Hugo Drechou (Fra) Team Newcycling
86Fabrice Mels (Bel) Salcano Factory Team
87Urban Ferencak (Slo)
88Ludovic Dubau (Fra) Team Newcycling
89Simon Gegenheimer (Ger)
90Giancarlo Sax (Swi) Thoemus Racing Team
91Martin Gluth (Ger)
92Daniel Federspiel (Aut) Notebooksbilliger.De Team
93Marco Schätzing (Ger)
94Frank Schotman (Ned) MPL Specialized MTB Team
95Steffen Thum (Ger)
96David Simon (Ger)
97John Whittington (GBr)
98Daniel Eymann (Swi) Thoemus Racing Team
99Marc Metzler (Swi)
100Brian Lopes (USA)
101Vitalii Zubchenko (Ukr) ISD MTB Team
102Jürg Graf (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team
103Tim Lemmers (Ned) Feenstra Stevens Bike Team
104Bostjan Hribovsek (Slo)
105Roger Walder (Swi) Scott - Swisspower MTB Racing Team
106Sebastian Jayne (Aus)
107Rok Korosec (Slo)
108Fredrik Fang Liland° (Nor) Norway
109Edvard Vea Iversen° (Nor) Norway
110Lars Forster (Swi)
111Christopher Platt (Ger) Notebooksbilliger.De Team
112Alexey Krylov (Rus)
113Pieter Geluykens (Bel) Merida Wallonie Mountain Bike Team
114Thijs Zuurbier (Ned) Feenstra Stevens Bike Team
115Sondre Kristiansen (Nor) Merida Ntg
116Miha Halzer (Slo) Energijateam.Com
117Mark Kuyan (Rus)
118Dennis Ebert (Ned)
119Ben Zwiehoff° (Ger) Germany
120Alexey Lomilov° (Rus) Russian Federation
121Oleksii Zavolokin° (Ukr) ISD MTB Team
122Emil Linde° (Swe) Sweden
123Adrian Kucharek° (Pol) 4F E-Vive Racing Team
124Anders Dalgaard° (Nor) Norway
125Jan Kalt° (Ger) Germany
126Ruslan Boredskiy° (Rus) Russian Federation
127Dennis Wahlqvist° (Swe) Sweden
128Eirik B Langerud° (Nor) Norway
129Lukas Baum° (Ger) Germany
130Nikita Fedorov° (Rus) Russian Federation
131Johan Widen° (Swe) Sweden
132Daniel Voitl° (Ger) Germany
133Albin Dalenberg° (Swe) Sweden
134Philipp Bertsch° (Ger) Germany
135Georg Egger° (Ger) Germany

Elite women eliminator
#Rider Name (Country) Team
33Eva Lechner (Ita) Colnago Sudtirol
34Nathalie Schneitter (Swi) Colnago Sudtirol
35Annika Langvad (Den) Team Fujibikes Rockets
36Annie Last (GBr) Milka Brentjens MTB Racing Team
37Sabine Spitz (Ger) Sabine Spitz Haibike Team
38Lea Davison (USA) Specialized Racing
39Katrin Leumann (Swi) Ghost Factory Racing Team
40Alexandra Engen (Swe) Ghost Factory Racing Team
41Tereza Hurikova (Cze) Sabine Spitz Haibike Team
42Anne Terpstra (Ned) MPL Specialized MTB Team
43Pavla Havlikova (Cze)
44Kathrin Stirnemann (Swi) Sabine Spitz Haibike Team
45Nataliya Krompets (Ukr) ISD MTB Team
46Vera Andreeva (Rus)
47Ekaterina Anoshina (Rus) Team Protek
48Helen Grobert (Ger)
49Kajsa Snihs (Swe)
50Mona Eiberweiser (Ger) Ghost Factory Racing Team
51Paula Gorycka (Pol) 4F E-Vive Racing Team
52Nicoletta De Jager (Ned) MPL Specialized MTB Team
53Ann Berglund (Swe)
54Heidi Sandsto Rosaasen (Nor) Team United Bakeries
55Pavlina Sulcova (Cze) Merida Biking Team
56Rikke Kornvig (Den)
57Sabrina Maurer (Swi) Bskgraf Rollmat-Koba MTB Team
58Ana Zupan (Slo) Energijateam.Com
59Chloe Woodruff (USA)
60Lucie Vesela (Cze) GT Bicycles Opportunity
61Ingrid Sofie Jacobsen (Nor)
62Kateryna Naberezhna (Ukr) ISD MTB Team
63Tatjana Dold (Ger) Team Fujibikes Rockets
64Kiona Harbers (Ned)
65Hanna Vergeles (Ukr) ISD MTB Team
66Angelica Edvardsson (Swe)
67Erica Zaveta (USA) Moda-Bikemagic Racing Team
68Anneke Beerten (Ned) Milka-Superior MTB Racing Team
69Tracy Moseley (GBr)
70Monika Zur (Pol) 4F E-Vive Racing Team
71Johanne Brustad (Nor)
72Tina Perse° (Slo) Slovenia
73Anna Balashova° (Rus) Russian Federation
74Lena Putz° (Ger) Germany
75Henriette Elvrum Handal° (Nor) Norway
76Jenny Rissveds° (Swe) Sweden
77Imogen Buick° (GBr) Moda-Bikemagic Racing Team
78Majlen Müller° (Ger) Germany
79Felicia Ferner° (Swe) Sweden
80Sofia Wiedenroth° (Ger) Germany
81Veronika Brüchle° (Ger) Germany
82Romy Schmid° (Ger) Germany
83Anika Buhl° (Ger) Germany