TechPowered By

More tech

USA Crits Speed Week 2013

Date range:
April 27 - May 5, 2013

May 01, Downtown Walterboro Criterium: Walterboro, South Carolina

Clarke, Schneider take wins at Downtown Walterboro Criterium

By:
Cycling News
Published:
May 02, 2013, 3:41 BST,
Updated:
May 02, 2013, 5:07 BST

UnitedHealthcare's domination continues

Elite men - Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Hilton Clarke (UnitedHealthcare Pro Cycling Team) 1:14:44  
2 Carlos Alzate (UnitedHealthcare Pro Cycling) 0:00:01  
3 Shane Kline (Team SmartStop-Mountain Khakis)    
4 Karl Menzies (UnitedHealthcare Pro Cycling Team)    
5 Rafael A. Meran (CRCA/Foundation) 0:00:02  
6 Daniel Holt (United Healthcare of Georgia p/b The 706 Project) 0:00:03  
7 Chad Hartley (Sharecare Cycling p/b Wheelandsprocket)    
8 David Guttenplan (AG BICYCLES / GUTTENPLAN COACHING)    
9 Frank Travieso (Team SmartStop-Mountain Khakis) 0:00:04  
10 Euris R. Vidal (CRCA/Foundation)    
11 Alexander Ray (IsCorp Intelligentsia Coffee)    
12 Emile Abraham (Team Predator Carbon Repair) 0:00:05  
13 Sergio Hernandez (Predator Cycling Carbon Repair)    
14 Cesar Marte (GS Mengoni USA)    
15 Ed Veal (RealDeal/Gears p/b Fieldgate)    
16 Thomas Brown (Team SmartStop-Mountain Khakis) 0:00:07  
17 Gavriel Epstein (Champion Systems p/b Stan's NoTubes)    
18 Bradley White (United Healthcare Professional) 0:00:08  
19 Jesse Keough (CRCA/Foundation)    
20 Adam Koble (GIANT Bicycles - SOUTH)    
21 Brendan Cornett (United Healthcare of Georgia p/b The 706 Project) 0:00:10  
22 Bryan Fawley (Giant Bicycles - South) 0:00:11  
23 Brett Kielick (Breakawaybikes.com p.b. Vie 13) 0:00:15  
24 Isaac Howe (Team SmartStop-Mountain Khakis)    
25 Robert White (Sharecare Cycling p/b Wheelandsprocket)    
26 Chris Wolhuter (Stan's NoTubes p/b Proferrin)    
27 Gevan Samuel (Team Predator Carbon Repair) 0:00:16  
28 Andrea Ciacchini (Team Novo Nordisk)    
29 Josh Thornton (Pioneer Mortgage Funding presen)    
30 Andy Scarano (United Healthcare of Georgia p/b The 706 Project)    
31 Evan Murphy (CRCA/Foundation)    
32 Daniel Zmolik (Stan's NoTubes p/b Proferrin)    
33 Alejandro Guzman (CRCA/Foundation) 0:00:17  
34 Jean Michel LeChance (Team Predator Carbon Repair)    
35 Brian Arne (Finish Strong Elite Cycling Team) 0:00:19  
36 Yosvany Falcon (Sharecare Cycling p/b Wheelandsprocket) 0:00:20  
37 Anton Varabei (This RealDeal/Gears p/b Fieldga) 0:00:24  
38 Justin Meade (Finish Strong Elite Cycling Team)    
39 Kenneth Ng (RealDeal/Gears p/b Fieldgate) 0:00:25  
40 Brian Hill (Stan's NoTubes P/b Proferrin) 0:00:26  
41 Peter Eckel (Team Novo Nordisk Development) 0:00:30  
42 Sam Croft (Giant Bicycles - South)    
43 Jonny Sundt (Giant Bicycles - South) 0:00:31  
44 Francisco Liuzzi (Champion Systems p/b Stan's NoTubes) 0:00:32  
45 Nick Keough (CRCA/Foundation) 0:00:33  
46 Eugene Boronow (GS Mengoni USA)    
47 Adam Myerson (Team SmartStop-Mountain Khakis)    
48 Danny Summerhill (UnitedHealthcare) 0:00:37  
49 Jonathan Bowerman (Pioneer Mortgage Funding Pb You) 0:00:41  
50 Geoff Godsey (Giant Bicycles - South) 0:00:43  
51 Benjamin Bryant (Unattached) 0:00:44  
52 Richard Bailey (Finish Strong Elite Cycling Team) 0:00:54  
53 Bobby Lea (Team SmartStop-Mountain Khakis)    
54 Michael Mandel (RealDeal/Gears p/b Fieldgate) 0:05:01  
55 Bryan Schoeffler (SUBARU- GUAYAKI)    
56 Mitchell Jacaruso (Champion Systems p/b Stan's NoTubes)    
57 Osias Lozano (Team GB Bluffton)    
58 scott Cugno (Pioneer Mortgage Funding Pb You)    
59 Adrian George (RealDeal/Gears p/b Fieldgate    

Elite women - Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Samantha Schneider (Team TIBCO) 1:01:13  
2 Kimberley Wells (Fearless Femme p/b Pure Energy)    
3 Christina Gokey-Smith (ROUSE/OOGIE RACING)    
4 Theresa Cliff-Ryan (Fearless Femme p/b Pure Energy)    
5 Erica Allar (CARE4CYCLING p/b Solomon Corp) 0:00:01  
6 Cari Higgins (Exergy TWENTY16)    
7 Joanie Caron (Primal Pro Women p/b BH)    
8 Jennifer Purcell (Colavita/Fine Cooking) 0:00:02  
9 Laura Van Gilder (Mellow Mushroom)    
10 Vanessa Drigo (Rose Bandits)    
11 Tina Pic (Colavita/Fine Cooking)    
12 Liza Rachetto (Vanderkitten)    
13 Christy Keely (Pepper Palace Pro Cycling) 0:00:03  
14 Starla Teddergreen (Vanderkitten)    
15 Carrie Cash Wootten (Pepper Palace Pro Cycling)    
16 Kat Carr (SkiNourishment p/b Paceline Pro) 0:00:04  
17 Cheryl Fuller Muller (LG Factory Team p/b Fuji)    
18 Morgan Patton (Team Novo Nordisk) 0:00:05  
19 Whitney Schultz (SkiNourishment p/b Paceline Pro)    
20 Laura Parsons (Rose Bandits) 0:00:06  
21 Erin Silliman (Fearless Femme p/b Pure Energy)    
22 Jamie Bookwalter (Colavita/Fine Cooking) 0:00:07  
23 Sarah Rice (Spidermonkey cycling) 0:00:09  
24 Melanie Spath (Team TIBCO) 0:00:10  
25 Shannon Parrish (Team Kenda presented by RACC)    
26 Elizabeth "Beth" Newell (NOW and Novartis for MS)    
27 Jennifer Caicedo (Pepper Palace Pro Cycling)    
28 Mary Zider 0:00:11  
29 Liz Gerrity    
30 Lauren Arnouts (Restore Cycling)    
31 Colleen Hayduk (Fearless Femme p/b Pure Energy)    
32 Arden Stelly 0:00:12  
33 Lindsay Bayer (Colavita/Fine Cooking) 0:00:13  
34 Kathryn Clark (Pain Pathways Women's Cycling)    
35 Arley Kemmerer (C3-Twenty20 Cycling Co.) 0:00:14  
36 Laura Brown (Colavita/Fine Cooking)    
37 Hannah Miller    
38 Rebecca Schepps (Team Novo Nordisk) 0:00:15  
39 Kristen Meshberg (Spidermonkey Cycling) 0:00:16  
40 Melinda Spratt (Louis Garneau Factory Team p/b)    
41 melina bernecker (Primal Pro Women p/b BH)    
42 Amy Horstmeyer (Team Kenda presented by RACC) 0:00:17  
43 Debbie Prouty (PCP Race Team)    
44 Skylar Schneider (Team Tibco) 0:00:21  
45 Kaytie Scott (Primal Pro Women p/b BH) 0:00:25  
46 Kelly Fisher-Goodwin (Fearless Femme p/b Pure Energy) 0:00:52