Tour of Norway: Boasson Hagen wins stage 3

Dimension Data rider takes over race lead with solo victory

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data4:25:47 
2Joris Nieuwenhuis (Ned) Team Sunweb0:00:02 
3Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates0:00:03 
4Cees Bol (Ned) Team Sunweb  
5Alex Kirsch (Lux) Trek-Segafredo  
6Davide Martinelli (Ita) Deceuninck-QuickStep  
7Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott  
8Tom Van Asbroeck (Bel) Israel Cycling Academy  
9Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Ineos  
10Marc Hirschi (Swi) Team Sunweb  
11Lawrence Naesen (Bel) Lotto Soudal  
12Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
13Yves Lampaert (Bel) Deceuninck-QuickStep  
14Tom Scully (NZl) EF Education First  
15Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Coop  
16Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal  
17Connor Swift (GBr) Arkéa Samsic  
18Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First  
19Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal  
20Ben Swift (GBr) Team Ineos  
21Moreno Hofland (Ned) EF Education First  
22Michal Golas (Pol) Team Ineos  
23Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy  
24Taco van der Hoorn (Ned) Team Jumbo-Visma  
25Jonas Abrahamsen (Nor) Uno-X Norwegian Development Team  
26Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team  
27Sergei Chernetski (Rus) Caja Rural-Seguros RGA  
28Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team  
29August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy  
30Pieter Weening (Ned) Roompot-Charles  
31Markus Hoelgaard (Nor) Uno-X Norwegian Development Team  
32Hernando Bohorquez (Col) Astana Pro Team  
33Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates  
34Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo-Visma  
35Alexander Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
36Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team  
37Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy  
38Franck Bonnamour (Fra) Arkéa Samsic  
39Sander Armee (Bel) Lotto Soudal  
40Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal  
41Alessandro Fedeli (Ita) Delko Marseille Provence KTM  
42Tim Declercq (Bel) Deceuninck-QuickStep  
43Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
44Kristian Aasvold (Nor) Team Coop  
45Edoardo Affini (Ita) Mitchelton-Scott  
46Jacob Eriksson (Swe) Team Coop  
47Floris De Tier (Bel) Team Jumbo-Visma  
48Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
49Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates  
50Anders Skaarseth (Nor) Uno-X Norwegian Development Team  
51Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy  
52Rasmus Tiller (Nor) Dimension Data  
53Callum Scotson (Aus) Mitchelton-Scott  
54Julius van den Berg (Ned) EF Education First  
55Andreas Vangstad (Nor) Joker Fuel of Norway  
56Torstein Træen (Nor) Uno-X Norwegian Development Team  
57Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team  
58Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo  
59Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck-QuickStep  
60Petr Vakoc (Cze) Deceuninck-QuickStep  
61Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates0:00:19 
62Krister Hagen (Nor) Riwal Readynez Cycling Team0:00:34 
63Kristoffer Skjerping (Nor) Uno-X Norwegian Development Team0:00:59 
64Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates  
65Louis Bendixen (Den) Team Coop  
66Boy van Poppel (Ned) Roompot-Charles0:01:18 
67Elmar Reinders (Ned) Roompot-Charles  
68Erik Nordsaeter Resell (Nor) Uno-X Norwegian Development Team  
69Ian Stannard (GBr) Team Ineos  
70Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille Provence KTM  
71Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal  
72Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team  
73Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko Marseille Provence KTM  
74Yuriy Natarov (Kaz) Astana Pro Team  
75Vasil Kiryienka (Blr) Team Ineos  
76Alvaro Hodeg (Col) Deceuninck-QuickStep  
77Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates  
78Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First  
79Gino Mäder (Swi) Dimension Data0:01:24 
80Ole Forfang (Nor) Joker Fuel of Norway0:01:30 
81Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo  
82Michael Valgren Andersen (Den) Dimension Data0:01:38 
83Alex Frame (NZl) Trek-Segafredo  
84Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott0:01:52 
85Sasha Weemaes (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:02:46 
86Alexander Kamp (Den) Riwal Readynez Cycling Team0:00:03 
87Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma0:04:02 
88Florian Vachon (Fra) Arkéa Samsic0:04:22 
89Robert Stannard (Aus) Mitchelton-Scott0:04:25 
90Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy0:04:59 
91Julien Vermote (Bel) Dimension Data0:05:11 
92Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo  
93Matteo Malucelli (Ita) Caja Rural-Seguros RGA  
94Stephen Cummings (GBr) Dimension Data  
95Sebastian Mora Vedri (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
96Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team0:05:39 
97Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Sunweb  
98Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM  
99Søren Wærenskjold (Nor) Joker Fuel of Norway0:06:11 
100Kenny De Ketele (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
101Bram Welten (Ned) Arkéa Samsic  
102Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:06:29 
103Henrik Evensen (Nor) Joker Fuel of Norway0:07:48 
104James Whelan (Aus) EF Education First0:08:17 
105Torkil Veyhe (Den) Riwal Readynez Cycling Team  
106Eirik Lunder (Nor) Team Coop0:08:28 
107Andre Sotberg (Nor) Team Coop  
108Florian Stork (Ger) Team Sunweb  
109Herman Dahl (Nor) Joker Fuel of Norway  
110Roy Curvers (Ned) Team Sunweb  
111Rasmus Christian Quaade (Den) Riwal Readynez Cycling Team  
112Nelson Soto Martinez (Col) Caja Rural-Seguros RGA  
113Christopher Lawless (GBr) Team Ineos  
114Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence KTM0:10:31 
115Alan Banaszek (Pol) Caja Rural-Seguros RGA0:10:54 
Sprint 1 km. 80 - Evje
#Rider Name (Country) TeamResult
1Andreas Vangstad (Nor) Joker Fuel of Norway3 pts
2Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team2 
3Andre Sotberg (Nor) Team Coop1 
Sprint 2 km. 128 - Vennesla
#Rider Name (Country) TeamResult
1Andreas Vangstad (Nor) Joker Fuel of Norway3 pts
2Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team2 
3Andre Sotberg (Nor) Team Coop1 
Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data15 pts
2Joris Nieuwenhuis (Ned) Team Sunweb14 
3Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates13 
4Cees Bol (Ned) Team Sunweb12 
5Alex Kirsch (Lux) Trek-Segafredo11 
6Davide Martinelli (Ita) Deceuninck-QuickStep10 
7Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott9 
8Tom Van Asbroeck (Bel) Israel Cycling Academy8 
9Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Ineos7 
10Marc Hirschi (Swi) Team Sunweb6 
11Lawrence Naesen (Bel) Lotto Soudal5 
12Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise4 
13Yves Lampaert (Bel) Deceuninck-QuickStep3 
14Tom Scully (NZl) EF Education First2 
15Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Coop1 
Mountain 1, km. 16.4 - Kleivtjønn
#Rider Name (Country) TeamResult
1Andreas Vangstad (Nor) Joker Fuel of Norway6 pts
2Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team5 
3Andre Sotberg (Nor) Team Coop4 
4Markus Hoelgaard (Nor) Uno-X Norwegian Development Team3 
5Torstein Træen (Nor) Uno-X Norwegian Development Team2 
6Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal1 
Mountain 2, km. 93.8 - Haugebakkmyrane
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team4 pts
2Andreas Vangstad (Nor) Joker Fuel of Norway3 
3Andre Sotberg (Nor) Team Coop2 
4Torstein Træen (Nor) Uno-X Norwegian Development Team1 
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Sunweb13:17:29 
2Lotto Soudal0:00:01 
3Team Ineos  
4Ef Education First  
5Israel Cycling Academy  
6Deceuninck - Quick - Step  
7Uae Team Emirates  
8Astana Pro Team  
9Sport Vlaanderen - Baloise  
10Mitchelton - Scott  
11Team Coop  
12Team Jumbo - Visma  
13Uno - X Norwegian Development Team  
14Riwal Readynez Cycling Team  
15Team Dimension Data0:01:19 
16Trek - Segafredo0:01:28 
17Roompot - Charles0:02:31 
18Delko Marseille Provence  
19Team Arkea - Samsic0:04:20 
20Caja Rural - Seguros Rga0:05:09 
21Joker Fuel Of Norway0:07:36 
General classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data12:30:03 
2Cees Bol (Ned) Team Sunweb0:00:07 
3Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates0:00:09 
4Joris Nieuwenhuis (Ned) Team Sunweb0:00:10 
5Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Ineos0:00:11 
6Franck Bonnamour (Fra) Arkéa Samsic0:00:12 
7Taco van der Hoorn (Ned) Team Jumbo-Visma0:00:14 
8Markus Hoelgaard (Nor) Uno-X Norwegian Development Team  
9Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy0:00:16 
10Jacob Eriksson (Swe) Team Coop  
11Alex Kirsch (Lux) Trek-Segafredo0:00:17 
12Tom Van Asbroeck (Bel) Israel Cycling Academy  
13Lawrence Naesen (Bel) Lotto Soudal  
14Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott  
15Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Coop  
16Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal  
17Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
18Moreno Hofland (Ned) EF Education First  
19Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First  
20Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal  
21Marc Hirschi (Swi) Team Sunweb  
22Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy  
23Ben Swift (GBr) Team Ineos  
24Sergei Chernetski (Rus) Caja Rural-Seguros RGA  
25August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy  
26Yves Lampaert (Bel) Deceuninck-QuickStep  
27Luis León Sanchez (Spa) Astana Pro Team  
28Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team  
29Alexander Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA  
30Jonas Abrahamsen (Nor) Uno-X Norwegian Development Team  
31Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates  
32Edoardo Affini (Ita) Mitchelton-Scott  
33Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team  
34Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
35Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates  
36Carl Fredrik Hagen (Nor) Lotto Soudal  
37Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise  
38Floris De Tier (Bel) Team Jumbo-Visma  
39Kristian Aasvold (Nor) Team Coop  
40Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy  
41Andreas Vangstad (Nor) Joker Fuel of Norway0:00:18 
42Torstein Træen (Nor) Uno-X Norwegian Development Team0:00:23 
43Davide Martinelli (Ita) Deceuninck-QuickStep0:00:24 
44Connor Swift (GBr) Arkéa Samsic  
45Pieter Weening (Ned) Roompot-Charles  
46Hernando Bohorquez (Col) Astana Pro Team  
47Michal Golas (Pol) Team Ineos  
48Anders Skaarseth (Nor) Uno-X Norwegian Development Team  
49Callum Scotson (Aus) Mitchelton-Scott  
50Rasmus Tiller (Nor) Dimension Data  
51Maarten Wynants (Bel) Team Jumbo-Visma  
52Tim Declercq (Bel) Deceuninck-QuickStep  
53Petr Vakoc (Cze) Deceuninck-QuickStep  
54Sander Armee (Bel) Lotto Soudal  
55Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo  
56Alessandro Fedeli (Ita) Delko Marseille Provence KTM  
57Julius van den Berg (Ned) EF Education First  
58Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck-QuickStep  
59Alexander Kamp (Den) Riwal Readynez Cycling Team  
60Krister Hagen (Nor) Riwal Readynez Cycling Team0:00:48 
61Tom Scully (NZl) EF Education First0:01:11 
62Louis Bendixen (Den) Team Coop0:01:13 
63Kristoffer Skjerping (Nor) Uno-X Norwegian Development Team  
64Alvaro Hodeg (Col) Deceuninck-QuickStep0:01:22 
65Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko Marseille Provence KTM0:01:26 
66Boy van Poppel (Ned) Roompot-Charles0:01:32 
67Elmar Reinders (Ned) Roompot-Charles0:01:35 
68Vasil Kiryienka (Blr) Team Ineos0:01:39 
69Erik Nordsaeter Resell (Nor) Uno-X Norwegian Development Team  
70Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First  
71Ian Stannard (GBr) Team Ineos  
72Gino Mäder (Swi) Dimension Data0:01:45 
73Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo0:01:51 
74Ole Forfang (Nor) Joker Fuel of Norway  
75Michael Valgren Andersen (Den) Dimension Data0:01:59 
76Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team0:02:10 
77Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates0:02:11 
78Iuri Filosi (Ita) Delko Marseille Provence KTM0:02:12 
79Zhandos Bizhigitov (Kaz) Astana Pro Team0:02:27 
80Yuriy Natarov (Kaz) Astana Pro Team  
81Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal0:02:42 
82Alex Frame (NZl) Trek-Segafredo0:03:50 
83Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma0:04:16 
84Robert Stannard (Aus) Mitchelton-Scott0:04:39 
85Florian Vachon (Fra) Arkéa Samsic0:04:43 
86Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM0:06:00 
87Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team0:06:22 
88Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates0:06:32 
89Julien Vermote (Bel) Dimension Data0:06:35 
90Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo  
91Preben Van Hecke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:07:23 
92Søren Wærenskjold (Nor) Joker Fuel of Norway0:07:28 
93Sebastian Mora Vedri (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:07:56 
94Henrik Evensen (Nor) Joker Fuel of Norway0:08:09 
95Christopher Lawless (GBr) Team Ineos0:08:42 
96Eirik Lunder (Nor) Team Coop0:08:49 
97Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton-Scott0:09:09 
98Andre Sotberg (Nor) Team Coop0:09:20 
99James Whelan (Aus) EF Education First0:09:40 
100Rasmus Christian Quaade (Den) Riwal Readynez Cycling Team0:09:52 
101Sasha Weemaes (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:10:03 
102Matteo Malucelli (Ita) Caja Rural-Seguros RGA0:10:14 
103Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates0:10:23 
104Stephen Cummings (GBr) Dimension Data0:10:32 
105Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Delko Marseille Provence KTM0:10:45 
106Kenny De Ketele (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:11:09 
107Alan Banaszek (Pol) Caja Rural-Seguros RGA0:11:15 
108Herman Dahl (Nor) Joker Fuel of Norway0:12:28 
109Roy Curvers (Ned) Team Sunweb0:15:38 
110Bram Welten (Ned) Arkéa Samsic0:16:40 
111Nelson Soto Martinez (Col) Caja Rural-Seguros RGA0:17:55 
112Florian Stork (Ger) Team Sunweb0:20:59 
113Asbjørn Kragh Andersen (Den) Team Sunweb0:21:43 
114Torkil Veyhe (Den) Riwal Readynez Cycling Team0:22:54 
115Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy0:32:59 
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates38 pts
2Cees Bol (Ned) Team Sunweb35 
3Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Ineos32 
4Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data28 
5Alex Kirsch (Lux) Trek-Segafredo27 
6Tom Van Asbroeck (Bel) Israel Cycling Academy25 
7Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko Marseille Provence KTM24 
8Lawrence Naesen (Bel) Lotto Soudal21 
9Alvaro Hodeg (Col) Deceuninck-QuickStep19 
10Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott16 
11Joris Nieuwenhuis (Ned) Team Sunweb14 
12Trond Håkon Trondsen (Nor) Team Coop10 
13Moreno Hofland (Ned) EF Education First10 
14Davide Martinelli (Ita) Deceuninck-QuickStep10 
15Matteo Malucelli (Ita) Caja Rural-Seguros RGA7 
16Andreas Vangstad (Nor) Joker Fuel of Norway6 
17Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal6 
18Marc Hirschi (Swi) Team Sunweb6 
19Boy van Poppel (Ned) Roompot-Charles6 
20Franck Bonnamour (Fra) Arkéa Samsic5 
21Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First5 
22Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise4 
23Elmar Reinders (Ned) Roompot-Charles4 
24Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team4 
25Taco van der Hoorn (Ned) Team Jumbo-Visma3 
26Markus Hoelgaard (Nor) Uno-X Norwegian Development Team3 
27Ben Swift (GBr) Team Ineos3 
28Yves Lampaert (Bel) Deceuninck-QuickStep3 
29Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates3 
30Sondre Enger (Nor) Israel Cycling Academy2 
31Edoardo Affini (Ita) Mitchelton-Scott2 
32Tom Scully (NZl) EF Education First2 
33Andre Sotberg (Nor) Team Coop2 
34Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy1 
35Jacob Eriksson (Swe) Team Coop1 
36Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team1 
37Alexander Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA1 
38Torstein Træen (Nor) Uno-X Norwegian Development Team1 
39Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy-3 
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Markus Hoelgaard (Nor) Uno-X Norwegian Development Team12 pts
2Andreas Vangstad (Nor) Joker Fuel of Norway9 
3Henrik Evensen (Nor) Joker Fuel of Norway9 
4Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team9 
5Elmar Reinders (Ned) Roompot-Charles8 
6Torstein Træen (Nor) Uno-X Norwegian Development Team7 
7Jacob Eriksson (Swe) Team Coop6 
8Andre Sotberg (Nor) Team Coop6 
9Taco van der Hoorn (Ned) Team Jumbo-Visma3 
10Franck Bonnamour (Fra) Arkéa Samsic2 
11Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy1 
12Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal1 
13Eirik Lunder (Nor) Team Coop1 
14Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy-1 
Young riders classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Joris Nieuwenhuis (Ned) Team Sunweb12:30:13 
2Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Ineos0:00:01 
3Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy0:00:06 
4Jacob Eriksson (Swe) Team Coop  
5Milan Menten (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:07 
6Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal  
7Marc Hirschi (Swi) Team Sunweb  
8Yevgeniy Gidich (Kaz) Astana Pro Team  
9Edoardo Affini (Ita) Mitchelton-Scott  
10Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team  
11Callum Scotson (Aus) Mitchelton-Scott0:00:14 
12Rasmus Tiller (Nor) Dimension Data  
13Alessandro Fedeli (Ita) Delko Marseille Provence KTM  
14Julius van den Berg (Ned) EF Education First  
15Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck-QuickStep  
16Alvaro Hodeg (Col) Deceuninck-QuickStep0:01:12 
17Erik Nordsaeter Resell (Nor) Uno-X Norwegian Development Team0:01:29 
18Gino Mäder (Swi) Dimension Data0:01:35 
19Yuriy Natarov (Kaz) Astana Pro Team0:02:17 
20Robert Stannard (Aus) Mitchelton-Scott0:04:29 
21Søren Wærenskjold (Nor) Joker Fuel of Norway0:07:18 
22Eirik Lunder (Nor) Team Coop0:08:39 
23Andre Sotberg (Nor) Team Coop0:09:10 
24James Whelan (Aus) EF Education First0:09:30 
25Sasha Weemaes (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:09:53 
26Alan Banaszek (Pol) Caja Rural-Seguros RGA0:11:05 
27Bram Welten (Ned) Arkéa Samsic0:16:30 
28Florian Stork (Ger) Team Sunweb0:20:49 
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Sunweb37:30:59 
2Lotto Soudal0:00:01 
3Israel Cycling Academy  
4Team Ineos  
5Team Coop  
6Uae Team Emirates  
7Mitchelton - Scott  
8Sport Vlaanderen - Baloise  
9Astana Pro Team  
10Uno - X Norwegian Development Team  
11Team Jumbo - Visma  
12Ef Education First0:00:08 
13Deceuninck - Quick - Step  
14Riwal Readynez Cycling Team  
15Team Dimension Data0:01:33 
16Trek - Segafredo0:01:42 
17Delko Marseille Provence0:02:38 
18Roompot - Charles0:02:45 
19Team Arkea - Samsic0:04:27 
20Caja Rural - Seguros Rga0:05:09 
21Joker Fuel Of Norway0:07:43 
21Joker Fuel Of Norway  
Back to top