Skip to main content

Mestre dominates time trial

Full Results
1Ricardo Mestre (Por) Tavira-Prio0:46:52
2Hernani Broco (Por) LA - Antarte0:01:00
3Ricardo Vilela (Por) Onda - Boavista0:01:42
4André Fernando Santos Martins Cardoso (Por) Tavira-Prio
5Rui Miguel Sousa Barbosa (Por) Barbot - Efapel0:01:55
6Nelson Victorino (Por) Tavira-Prio0:02:21
7Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por) Barbot - Efapel0:02:28
8Joao Cabreira (Por) Onda - Boavista0:02:39
9Timofey Kritskiy (Rus) Itera - Katusha0:02:50
10Virgilio Martins Dos Santos (Por) LA - Antarte0:03:00
11Sergio Ferreira Sousa (Por) Barbot - Efapel0:03:08
12Sergey Firsanov (Rus) Itera - Katusha0:03:12
13Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team0:03:33
14Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:03:37
15Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:03:43
16Daniel Eduardo Moreira Silva (Por) Onda - Boavista0:03:54
17Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:03:55
18Daniel Mestre (Por) Tavira-Prio
19Diego Caccia (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:04:01
20Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:04:06
21Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural0:04:07
22David Da Silva Livramento (Por) Tavira-Prio0:04:08
23David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural0:04:11
24Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha0:04:32
25Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural
26Delio Fernandez Cruz (Spa) Onda - Boavista0:04:35
27Dmitry Kosyakov (Rus) Itera - Katusha0:04:36
28Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:04:44
29Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team0:04:58
30Javier Chacon (Spa) Andalucia Caja Granada0:05:04
31Bruno Silva (Por) LA - Antarte0:05:05
32Toms Skujins (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille0:05:12
33Célio Sousa (Por) Onda - Boavista0:05:15
34Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha0:05:28
35Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Velo-Club La Pomme Marseille0:05:29
36Higinio Fernández (Spa) Caja Rural0:05:33
37Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural0:05:35
38Tomas Swift Metcalfe (GBr) Tavira-Prio0:05:36
39Alfredo Balloni (Ita) Lampre - ISD0:05:48
40Domingos Gonçalves (Por) Portugal0:05:49
41Samuel José Rodrigues Caldeira (Por) Tavira-Prio0:05:53
42César Fonte (Por) Barbot - Efapel0:05:58
43Yohan Cauquil (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:06:01
44Robbie Squire (USA) Chipotle Development Team0:06:02
45Ion Pardo Abarzuza (Spa) Onda - Boavista
46Raul Alarcon Garcia (Spa) Barbot - Efapel0:06:04
47Joni Brandão (Por) Portugal
48Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - ISD
49Carlos Baltazar (Por) Barbot - Efapel0:06:09
50Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia Caja Granada0:06:10
51Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katusha0:06:13
52Diego Milán Jiménez (Spa) Caja Rural0:06:15
53Filipe Duarte Sousa Cardoso (Por) Barbot - Efapel0:06:18
54Aitor Perez Arrieta (Spa) Lampre - ISD0:06:21
55Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha0:06:29
56Marcio Barbosa (Por) LA - Antarte0:06:32
57Benjamin Giraud (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
58Alex Howes (USA) Chipotle Development Team0:06:33
59Otavio Didier Bulgarelli (Bra) Farnese Vini - Neri Sottoli0:06:40
60Rubén Martinez (Spa) Caja Rural0:06:41
61Luis Filipe Albino Silva (Por) Tavira-Prio0:06:43
62Daniel Diaz (Arg) Velo-Club La Pomme Marseille0:06:48
63Alberto Morras Fernandez (Spa) Onda - Boavista0:06:50
64Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada0:06:59
65Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - ISD0:07:00
66Rui Vinhas (Por) LA - Antarte0:07:04
67Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural0:07:07
68Paul Kneppers (Ned) Caja Rural0:07:14
69Bruno Saraiva (Por) Portugal0:07:26
70Thomas Tiozzo (Ita) Lampre - ISD0:07:29
71Balint Szeghalmi (Hun) Lampre - ISD0:07:40
72Bruno Antonio Ferreira Pinto (Por) Barbot - Efapel0:07:42
73José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada0:07:46
74Luís Afonso (Por) Portugal0:07:47
75Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team0:07:48
76Micael Isidoro (Por) Portugal0:07:49
77Gianluca Mirenda (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:07:50
78Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:07:53
79Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada0:07:55
80Danail Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:08:06
81Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo-Club La Pomme Marseille0:08:14
82Hélder Leal (Por) Portugal
83Antonio Filipe Oliveira Amorim (Por) Barbot - Efapel0:08:21
84António Carvalho (Por) Portugal0:08:22
85Henrique Casimiro (Por) Tavira-Prio0:08:23
86Sergey Rudaskov (Rus) Itera - Katusha0:08:30
87Valter Coutinho (Por) Portugal0:08:31
88Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada0:08:32
89Robert Bush (USA) Chipotle Development Team0:08:36
90Hugo De Matos Sancho (Por) LA - Antarte0:08:43
91Massimo Graziato (Ita) Lampre - ISD0:08:56
92Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team0:08:58
93Guilherme Lourenço (Por) Portugal0:09:07
94Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:10:02
95Bruno Matos Sancho (Por) LA - Antarte0:10:33

Teams
1Tavira-Prio2:24:39
2Barbot - Efapel0:03:28
3Onda - Boavista0:04:12
4LA - Antarte0:05:02
5Itera - Katusha0:06:31
6Farnese Vini - Neri Sottoli0:07:18
7Caja Rural0:08:47
8Velo-Club La Pomme Marseille0:09:48
9Chipotle Development Team0:10:30
10Lampre - ISD0:14:10
11Andalucia Caja Granada
12Portugal0:15:16

General classification after stage 7
1Ricardo Mestre (Por) Tavira-Prio28:43:42
2Hernani Broco (Por) LA - Antarte0:00:44
3André Fernando Santos Martins Cardoso (Por) Tavira-Prio0:01:40
4Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por) Barbot - Efapel0:01:58
5Ricardo Vilela (Por) Onda - Boavista0:02:18
6Rui Miguel Sousa Barbosa (Por) Barbot - Efapel0:02:29
7Nelson Victorino (Por) Tavira-Prio0:02:35
8Virgilio Martins Dos Santos (Por) LA - Antarte0:03:09
9Sergio Ferreira Sousa (Por) Barbot - Efapel0:03:37
10Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:03:58
11Joao Cabreira (Por) Onda - Boavista0:04:25
12Sergey Firsanov (Rus) Itera - Katusha0:04:27
13Daniel Eduardo Moreira Silva (Por) Onda - Boavista0:04:42
14Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural0:04:58
15Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:05:18
16Bruno Silva (Por) LA - Antarte0:06:17
17Delio Fernandez Cruz (Spa) Onda - Boavista0:06:28
18David Da Silva Livramento (Por) Tavira-Prio0:06:29
19Eduardo Gonzalo Ramirez (Spa) Velo-Club La Pomme Marseille0:07:58
20Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team0:09:45
21Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural0:09:54
22Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team0:10:29
23César Fonte (Por) Barbot - Efapel
24Robbie Squire (USA) Chipotle Development Team0:10:56
25Matteo Rabottini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:11:06
26Alfredo Balloni (Ita) Lampre - ISD0:11:12
27Danail Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:11:36
28Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - ISD0:12:11
29Rubén Martinez (Spa) Caja Rural0:12:27
30Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha0:13:41
31Micael Isidoro (Por) Portugal0:16:22
32Filipe Duarte Sousa Cardoso (Por) Barbot - Efapel0:17:19
33Marcio Barbosa (Por) LA - Antarte0:17:20
34Domingos Gonçalves (Por) Portugal0:17:32
35Guilherme Lourenço (Por) Portugal0:17:42
36Joni Brandão (Por) Portugal0:17:57
37Higinio Fernández (Spa) Caja Rural0:18:41
38Pavel Kochetkov (Rus) Itera - Katusha0:21:08
39Henrique Casimiro (Por) Tavira-Prio0:21:38
40Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia Caja Granada0:22:51
41Paul Kneppers (Ned) Caja Rural0:23:05
42Diego Caccia (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:23:28
43Javier Chacon (Spa) Andalucia Caja Granada0:25:25
44Gianluca Mirenda (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:28:07
45Diego Milán Jiménez (Spa) Caja Rural0:30:05
46Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada0:30:18
47Timofey Kritskiy (Rus) Itera - Katusha0:30:32
48Alex Howes (USA) Chipotle Development Team0:31:03
49Thomas Tiozzo (Ita) Lampre - ISD0:31:20
50Benjamin Giraud (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:31:58
51Yohan Cauquil (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:32:04
52Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:33:00
53Hélder Leal (Por) Portugal0:33:11
54Daniel Mestre (Por) Tavira-Prio0:33:19
55Rui Vinhas (Por) LA - Antarte0:33:53
56Célio Sousa (Por) Onda - Boavista0:33:55
57Sergey Rudaskov (Rus) Itera - Katusha0:33:58
58Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural0:34:36
59José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada0:35:54
60Aitor Perez Arrieta (Spa) Lampre - ISD0:36:42
61Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada0:36:43
62Luis Filipe Albino Silva (Por) Tavira-Prio0:37:06
63Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - ISD0:37:19
64Samuel José Rodrigues Caldeira (Por) Tavira-Prio0:38:19
65Raul Alarcon Garcia (Spa) Barbot - Efapel0:39:48
66Valter Coutinho (Por) Portugal0:40:19
67Massimo Graziato (Ita) Lampre - ISD0:40:36
68Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada0:40:42
69Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo-Club La Pomme Marseille0:41:04
70Tomas Swift Metcalfe (GBr) Tavira-Prio0:41:39
71Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team0:44:51
72Luís Afonso (Por) Portugal0:45:22
73Bruno Saraiva (Por) Portugal0:45:47
74David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural0:45:56
75Daniel Diaz (Arg) Velo-Club La Pomme Marseille0:45:58
76Dmitry Kosyakov (Rus) Itera - Katusha0:46:18
77Andrey Solomennikov (Rus) Itera - Katusha0:48:05
78Bruno Antonio Ferreira Pinto (Por) Barbot - Efapel0:49:50
79Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:50:49
80Hugo De Matos Sancho (Por) LA - Antarte0:51:54
81Carlos Baltazar (Por) Barbot - Efapel0:55:01
82António Carvalho (Por) Portugal0:55:16
83Robert Bush (USA) Chipotle Development Team0:56:11
84Antonio Filipe Oliveira Amorim (Por) Barbot - Efapel0:56:14
85Mikhail Antonov (Rus) Itera - Katusha0:58:10
86Bruno Matos Sancho (Por) LA - Antarte0:59:01
87Toms Skujins (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille0:59:37
88Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team1:00:41
89Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural1:02:04
90Ion Pardo Abarzuza (Spa) Onda - Boavista1:07:10
91Alberto Morras Fernandez (Spa) Onda - Boavista1:10:58
92Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille1:19:39
93Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli1:24:59
94Balint Szeghalmi (Hun) Lampre - ISD1:25:49
95Otavio Didier Bulgarelli (Bra) Farnese Vini - Neri Sottoli1:41:11

Points classification
1Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por) Barbot - Efapel113pts
2Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - ISD81
3Hernani Broco (Por) LA - Antarte43
4André Fernando Santos Martins Cardoso (Por) Tavira-Prio34
5Nelson Victorino (Por) Tavira-Prio32
6Ricardo Mestre (Por) Tavira-Prio26
7Diego Milán Jiménez (Spa) Caja Rural26
8Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli25
9Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli25
10Danail Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo23
11Robert Bush (USA) Chipotle Development Team19
12Benjamin Giraud (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille18
13António Carvalho (Por) Portugal18
14Virgilio Martins Dos Santos (Por) LA - Antarte16
15Timofey Kritskiy (Rus) Itera - Katusha16
16Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli15
17Sergio Ferreira Sousa (Por) Barbot - Efapel14
18Sergey Firsanov (Rus) Itera - Katusha14
19Samuel José Rodrigues Caldeira (Por) Tavira-Prio14
20Filipe Duarte Sousa Cardoso (Por) Barbot - Efapel12
21Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team10
22José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada9
23Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille8
24Bruno Silva (Por) LA - Antarte8
25David Da Silva Livramento (Por) Tavira-Prio8
26Dmitry Kosyakov (Rus) Itera - Katusha7
27Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural7
28Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural6
29Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada6
30Rui Miguel Sousa Barbosa (Por) Barbot - Efapel6
31Delio Fernandez Cruz (Spa) Onda - Boavista6
32Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team6
33Bruno Matos Sancho (Por) LA - Antarte6
34Javier Chacon (Spa) Andalucia Caja Granada5
35Marcio Barbosa (Por) LA - Antarte4
36Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille4
37Célio Sousa (Por) Onda - Boavista3
38Raul Alarcon Garcia (Spa) Barbot - Efapel3
39David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural3
40Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille3
41Ricardo Vilela (Por) Onda - Boavista2
42César Fonte (Por) Barbot - Efapel2
43Domingos Gonçalves (Por) Portugal2
44Daniel Diaz (Arg) Velo-Club La Pomme Marseille2
45Paul Kneppers (Ned) Caja Rural1
46Alex Howes (USA) Chipotle Development Team1
47Rui Vinhas (Por) LA - Antarte1
48Aitor Perez Arrieta (Spa) Lampre - ISD1
49Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural1

Mountains classification
1Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural27pts
2Hernani Broco (Por) LA - Antarte19
3André Fernando Santos Martins Cardoso (Por) Tavira-Prio15
4Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por) Barbot - Efapel13
5Ricardo Mestre (Por) Tavira-Prio13
6Nelson Victorino (Por) Tavira-Prio10
7David Da Silva Livramento (Por) Tavira-Prio10
8Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - ISD10
9David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural10
10Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural9
11Virgilio Martins Dos Santos (Por) LA - Antarte9
12Joni Brandão (Por) Portugal8
13César Fonte (Por) Barbot - Efapel7
14Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli7
15Carlos Baltazar (Por) Barbot - Efapel5
16Sergey Firsanov (Rus) Itera - Katusha5
17Rubén Martinez (Spa) Caja Rural5
18Davide Ricci Bitti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli5
19Sergio Ferreira Sousa (Por) Barbot - Efapel4
20Javier Chacon (Spa) Andalucia Caja Granada3
21Ricardo Vilela (Por) Onda - Boavista3
22Domingos Gonçalves (Por) Portugal3
23Célio Sousa (Por) Onda - Boavista3
24António Carvalho (Por) Portugal3
25Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille2
26Oleg Chuzhda (Ukr) Caja Rural2
27Marcio Barbosa (Por) LA - Antarte2
28Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille2
29Daniel Mestre (Por) Tavira-Prio2
30Daniel Diaz (Arg) Velo-Club La Pomme Marseille2
31Joao Cabreira (Por) Onda - Boavista1
32Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada1

Young riders classification
1Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural28:48:40
2Bruno Silva (Por) LA - Antarte0:01:19
3Lachlan David Morton (Aus) Chipotle Development Team0:04:47
4Andrei Krasilnikau (Blr) Chipotle Development Team0:05:31
5Robbie Squire (USA) Chipotle Development Team0:05:58
6Alfredo Balloni (Ita) Lampre - ISD0:06:14
7Vyacheslav Kuznetsov (Rus) Itera - Katusha0:08:43
8Domingos Gonçalves (Por) Portugal0:12:34
9Guilherme Lourenço (Por) Portugal0:12:44
10Joni Brandão (Por) Portugal0:12:59
11Higinio Fernández (Spa) Caja Rural0:13:43
12Alex Howes (USA) Chipotle Development Team0:26:05
13Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille0:28:02
14José Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada0:30:56
15Valter Coutinho (Por) Portugal0:35:21
16Massimo Graziato (Ita) Lampre - ISD0:35:38
17Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada0:35:44
18Evaldas Siskevicius (Ltu) Velo-Club La Pomme Marseille0:36:06
19Jacob Rathe (USA) Chipotle Development Team0:39:53
20Luís Afonso (Por) Portugal0:40:24
21David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural0:40:58
22Daniel Diaz (Arg) Velo-Club La Pomme Marseille0:41:00
23António Carvalho (Por) Portugal0:50:18
24Robert Bush (USA) Chipotle Development Team0:51:13
25Toms Skujins (Lat) Velo-Club La Pomme Marseille0:54:39
26Raymond Kreder (Ned) Chipotle Development Team0:55:43
27Ion Pardo Abarzuza (Spa) Onda - Boavista1:02:12
28Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli1:20:01

Teams classification
1Tavira-Prio86:15:29
2Barbot - Efapel0:04:20
3LA - Antarte0:05:52
4Onda - Boavista0:06:13
5Caja Rural0:20:06
6Andalucia Caja Granada0:24:48
7Chipotle Development Team0:25:19
8Itera - Katusha0:27:27
9Velo-Club La Pomme Marseille0:28:30
10Farnese Vini - Neri Sottoli0:29:45
11Portugal0:38:48
12Lampre - ISD0:45:02

Latest on Cyclingnews