Skip to main content

Jesus Herrada wins Trofeo Serra Tramuntana 2021

Jesus Herrada wins the Trofeo Serra Tramuntana
Jesus Herrada wins the Trofeo Serra Tramuntana (Image credit: Bettini Photo)

Results
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Jesus Herrada (Spa) Cofidis 3:52:21
2Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
3Héctor Carretero (Spa) Movistar Team 0:00:11
4Mads Würtz Schmidt (Den) Israel Start-up Nation 0:00:20
5Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
6Romain Hardy (Fra) Team Arkea-Samsic
7Georg Zimmermann (Ger) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
8Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Movistar Team
9Cristian Scaroni (Ita) Gazprom-RusVelo
10Franck Bonnamour (Fra) B&B Hotels p/b KTM
11Ryan Gibbons (RSA) UAE Team Emirates
12Roland Thalmann (Swi) Swiss Cycling
13Daniel Savini (Ita) Bardiani CSF Faizane'
14Andrea Garosio (Ita) Bardiani CSF Faizane'
15Fernando Barceló Aragon (Spa) Cofidis
16Maxime Chevalier (Fra) B&B Hotels p/b KTM
17Jordi Lopez Caravaca (Spa) Equipo Kern Pharma
18Dmitrii Strakhov (Rus) Gazprom-RusVelo
19Salim Kipkemboi (Ken) Bike Aid
20Sergei Chernetskii (Rus) Gazprom-RusVelo
21Maxime Bouet (Fra) Team Arkea-Samsic
22Winner Anacona (Col) Team Arkea-Samsic
23Jeremy Bellicaud (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
24Thibault Ferasse (Fra) B&B Hotels p/b KTM
25Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
26Jan Maas (Ned) Leopard Pro Cycling
27Nathan Brown (USA) Rally Cycling
28Julian Mertens (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
29Daniel Mendez (Spa) Equipo Kern Pharma
30Ander Okamika Bengoetxea (Spa) Burgos-BH
31Victor Langellotti (Mon) Burgos-BH
32Robbe Ghys (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
33Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskaltel-Euskadi
34Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates
35Jefferson Cepeda Ortiz (Ecu) Caja Rural-Seguros RGA
36Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Movistar Team 0:00:39
37Jon Agirre Egaña (Spa) Equipo Kern Pharma 0:01:31
38Carlos Garcia Pierna (Spa) Equipo Kern Pharma 0:01:34
39Simone Velasco (Ita) Gazprom-RusVelo 0:01:36
40Eliot Lietaer (Bel) B&B Hotels p/b KTM
41Kevin Ledanois (Fra) Team Arkea-Samsic
42Andreas Stokbro (Den) Team Qhubeka Assos 0:02:01
43Denis Nekrasov (Rus) Gazprom-RusVelo
44Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Team Qhubeka Assos 0:02:58
45Tom Devriendt (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
46Patrick Haller (Ger) Leopard Pro Cycling
47Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates
48Victor Martinez (Spa) Electro Hiper Europa
49Luis Angel Mate Mardones (Spa) Euskaltel-Euskadi
50Maurits Lammertink (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
51Jarno Mobach (Ned) Leopard Pro Cycling
52Luca Covili (Ita) Bardiani CSF Faizane'
53Dominik Bauer (Ger) Team Dauner-Akkon
54Connor Brown (NZl) Team Qhubeka Assos
55Sander De Pestel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
56Jonathan Bögli (Swi) Nippo-Provence-PTS Conti
57Jose Guiterrez (Spa) Gios
58Kyle Murphy (USA) Rally Cycling
59Corey Davis (USA) Maloja Pushbikers
60Diego Rosa (Ita) Team Arkea-Samsic
61Marco Canola (Ita) Gazprom-RusVelo
62Rob Britton (Can) Rally Cycling
63Alejandro Osorio Carvajal (Col) Caja Rural-Seguros RGA
64Carlos Barbero (Spa) Team Qhubeka Assos
65Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Euskaltel-Euskadi
66Urko Berrade Fernandez (Spa) Equipo Kern Pharma
67Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
68Jon Aberasturi Izaga (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:04:16
69Francisco Galvan Fernandez (Spa) Equipo Kern Pharma 0:05:21
70Nathan Haas (Aus) Cofidis 0:06:06
71Magnus Sheffield (USA) Rally Cycling
72Willem Jakobus Smit (RSA) Burgos-BH
73Rick Zabel (Ger) Israel Start-up Nation
74Aaron Van Poucke (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
75Karel Vacek (Cze) Team Qhubeka Assos
76Oliver Stockwell (GBr) Great Britain
77Jakub Boucek (Cze) Israel Cycling Academy
78Oscar Pelegri Ferrandis (Spa) Electro Hiper Europa
79Frederik Backaert (Bel) B&B Hotels p/b KTM
80Nicola Bagioli (Ita) B&B Hotels p/b KTM
81Marcos Jurado Rodriguez (Spa) Electro Hiper Europa
82Miguel Heidemann (Ger) Leopard Pro Cycling
83Kenny De Ketele (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
84Cédric Pries (Lux) Leopard Pro Cycling
85Miguel Ballesteros (Spa) Electro Hiper Europa
86Juan Diego Alba Bolivar (Col) Movistar Team
87Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF Faizane'
88Nicholas Dlamini (RSA) Team Qhubeka Assos
89Corne van Kessel (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
90Giovanni Lonardi (Ita) Bardiani CSF Faizane'
91Jon Barrenetxea Golzarri (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
92Sergio Araiz Michel (Spa) Equipo Kern Pharma
93Luis Mas Bonet (Spa) Movistar Team
94Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos-BH
95Hugo Hofstetter (Fra) Israel Start-up Nation
96Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskaltel-Euskadi
97Eddy Fine (Fra) Cofidis
98Matthias Reutimann (Swi) Swiss Racing Academy
99Alexander Evans (Aus) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
100Sebastian Berwick (Aus) Israel Start-up Nation
101Isaac Canton Serrano (Spa) Burgos-BH
102Jose Herrada (Spa) Cofidis
103Mason Hollyman (GBr) Israel Cycling Academy 0:08:32
104Sven Thurau (Ger) Team Dauner-Akkon 0:08:50
105Antonio Soto (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:08:54
106Aritz Bagües Kalparsoro (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
107Thomas Champion (Fra) Cofidis
108Alan Riou (Fra) Team Arkea-Samsic 0:10:51
109Joey Rosskopf (USA) Rally Cycling
110Yousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates
111Fabio Mazzucco (Ita) Bardiani CSF Faizane'
112Alan Boileau (Fra) B&B Hotels p/b KTM
113Mekseb Debesay (Eri) Bike Aid 0:11:08
114Samuel Watson (GBr) Great Britain 0:14:25
115Jonas Messerschmidt (Ger) Team Dauner-Akkon
116Ethan Vernon (GBr) Great Britain
117Jack Rootkin-Gray (GBr) Great Britain
118Mateu Estelrich Cabanellas (Spa) Electro Hiper Europa
119Filip Maciejuk (Pol) Leopard Pro Cycling
120Edwin Avila Vanegas (Col) Burgos-BH
121Enrico Zanoncello (Ita) Bardiani CSF Faizane'
122Fabio Christen (Swi) Nippo-Provence-PTS Conti
123Justin Wolf (Ger) Bike Aid
124Mathias Norsgaard (Den) Movistar Team
125Roman Duckert (Ger) Team Dauner-Akkon
126Sebastian Mora Vedri (Spa) Movistar Team
127Christophe Noppe (Bel) Team Arkea-Samsic
128Ivan Rovny (Rus) Gazprom-RusVelo
129André Greipel (Ger) Israel Start-up Nation
130Valere Thiebaud (Swi) Swiss Cycling
131Kilian Steigner (Ger) Team Dauner-Akkon
132Jorge Bueno (Spa) Gios
133Juan Belandria (Spa) Gios
134Pelayo Sanchez Mayo (Spa) Burgos-BH
135Thomas Armstrong (GBr) Electro Hiper Europa
136Joab Schneiter (Swi) Vini Zabu' Brado KTM
137Byron Munton (RSA) Electro Hiper Europa
138Claudio Imhof (Swi) Swiss Cycling
139Erik Bergstrom (Swe) Bike Aid
140Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskaltel-Euskadi
141Iker Ballarin Manso (Spa) Euskaltel-Euskadi
Thank you for reading 5 articles this month* Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read 5 free articles per month without a subscription

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1

Latest on Cyclingnews