Giacoppo wins Portland criterium

Anthony Giacoppo (Genesys Wealth) accelerates out of the first corner

Anthony Giacoppo (Genesys Wealth) accelerates out of the first corner (Image credit: CJ Farquharson)

Anthony Giacoppo (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers) has won the third stage of the Tour of the Great South Coast, the Portland Criterium.

Swipe to scroll horizontally
#Rider Name (Country) TeamResult
1Anthony Giacoppo (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)0:57:32
2Scott Law (GPM Data#3)Row 1 - Cell 2
3Thomas Palmer (Drapac Cycling)Row 2 - Cell 2
4William Walker (Drapac Cycling)Row 3 - Cell 2
5Shaun McCarthy (Budget Forklifts)Row 4 - Cell 2
6Daniel Fitter (Racing Kangaroos Cycling Development Program)Row 5 - Cell 2
7Shannon Johnson (CharterMason Drapac Development Team)Row 6 - Cell 2
8Jack Haig (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)Row 7 - Cell 2
9Russell Gill (Euride Racing)Row 8 - Cell 2
10Robert McCarthy (Euride Racing)Row 9 - Cell 2
11Patrick Shaw (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)Row 10 - Cell 2
12Harry Carpenter (Euride Racing)Row 11 - Cell 2
13Conor Murtagh (CharterMason Drapac Development Team)Row 12 - Cell 2
14Darren Lapthorne (Drapac Cycling)Row 13 - Cell 2
15Floris Goesinnen (Drapac Cycling)Row 14 - Cell 2
16Jason Spencer (CharterMason Drapac Development Team)Row 15 - Cell 2
17William Livesay (Seight Test Team p/b The Biomechanics)Row 16 - Cell 2
18Tyler Spurrell (African Wildlife Safaris Cycling Team)Row 17 - Cell 2
19Bernard Sulzberger (Drapac Cycling)Row 18 - Cell 2
20Luke Fetch (Seight Test Team p/b The Biomechanics)Row 19 - Cell 2
21Jacob Kauffmann (Budget Forklifts)Row 20 - Cell 2
22Brodie Talbot (Racing Kangaroos Cycling Development Program)Row 21 - Cell 2
23Samuel Horgan (Budget Forklifts)Row 22 - Cell 2
24Jesse Kerrison (Budget Forklifts)Row 23 - Cell 2
25Ryan Cavanagh (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)Row 24 - Cell 2
26Michael Hale (Seight Test Team p/b The Biomechanics)Row 25 - Cell 2
27Alex Edmondson (Euride Racing)Row 26 - Cell 2
28Alexander Morgan (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)Row 27 - Cell 2
29Ben Grenda (Team Polygon Australia)Row 28 - Cell 2
30Eric Sheppard (search2retain p/b health.com.au)Row 29 - Cell 2
31Ayden Toovey (Racing Kangaroos Cycling Development Program)Row 30 - Cell 2
32Ben Carman (Downer EDi Mining National Cycling Team)Row 31 - Cell 2
33Cameron Bayly (search2retain p/b health.com.au)Row 32 - Cell 2
34Daniel Nelson (African Wildlife Safaris Cycling Team)Row 33 - Cell 2
35Steven Waite (African Wildlife Safaris Cycling Team)Row 34 - Cell 2
36Suleiman Kangangi (Kenyan Riders)Row 35 - Cell 2
37Luke Parker (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)Row 36 - Cell 2
38Alistair Crameri (Croydon Cycleworks/Pick-a-Part)Row 37 - Cell 2
39Craig Evers (Racing Kangaroos Cycling Development Program)Row 38 - Cell 2
40Kristian Juel (Budget Forklifts)Row 39 - Cell 2
41Tom Chapman (Veneziano Blefari Cycling Team)Row 40 - Cell 2
42Cameron Parlevliet (Croydon Cycleworks/Pick-a-Part)Row 41 - Cell 2
43Anthony Collins (Downer EDi Mining National Cycling Team)Row 42 - Cell 2
44Zane Hunter (Seight Test Team p/b The Biomechanics)Row 43 - Cell 2
45Oliver Le Grice (Campolina/Fulton Hogan)Row 44 - Cell 2
46Ayub Kathurima (Kenyan Riders)Row 45 - Cell 2
47Darcy Woolley (African Wildlife Safaris Cycling Team)Row 46 - Cell 2
48Lucas Hamilton (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)Row 47 - Cell 2
49Matthew Leonard (Seight Test Team p/b The Biomechanics)Row 48 - Cell 2
50Gerald Evans (Team Polygon Australia)Row 49 - Cell 2
51Saxon Irvine (Downer EDi Mining National Cycling Team)Row 50 - Cell 2
52Jesse Ewart (GPM Data#3)Row 51 - Cell 2
53Lachlan Holliday (Croydon Cycleworks/Pick-a-Part)Row 52 - Cell 2
54Oliver Kent-Spark (search2retain p/b health.com.au)Row 53 - Cell 2
55Angus Tobin (search2retain p/b health.com.au)Row 54 - Cell 2
56Miles Scotson (Euride Racing)Row 55 - Cell 2
57Tom Kaesler (Euride Racing)0:00:25
58Thomas Hamilton (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)Row 57 - Cell 2
59Ryan MacAnnally (Team Polygon Australia)0:00:29
60Paul Agorir (Kenyan Riders)0:00:32
61Jack Beckinsale (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)Row 60 - Cell 2
62Jake Magee (GPM Data#3)0:00:34
63Oscar Stevenson (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)Row 62 - Cell 2
64Nicholas Costello (Racing Kangaroos Cycling Development Program)Row 63 - Cell 2
65Nicholas Bien (Essendon Skoda Cycling Team)Row 64 - Cell 2
66Andrew Clarkson (Veneziano Blefari Cycling Team)Row 65 - Cell 2
67Andrew Roe (Euride Racing)0:00:40
68Ivan Michelin-Beard (Campolina/Fulton Hogan)Row 67 - Cell 2
69John Njoroge (Kenyan Riders)0:00:46
70Gordon McCauley (Drapac Cycling)Row 69 - Cell 2
71Kyle Thompson (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)0:00:53
72Brenton Jones (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)Row 71 - Cell 2
73Daniel Herrewyn (Downer EDi Mining National Cycling Team)0:01:00
74Jason Rigg (Team Polygon Australia)0:01:25
75Joshua Prete (Budget Forklifts)Row 74 - Cell 2
76George Tansley (Euride Racing)0:01:33
77Jack Hogan (City of Mt Gambier)0:01:34
78Jordan Stannus (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)0:01:41
79Aaron Jones (Team Polygon Australia)Row 78 - Cell 2
80Tom Robinson (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)0:01:45
81Matthew Clark (CharterMason Drapac Development Team)0:02:18
82Michael McGee (Anchor Point South Coast)Row 81 - Cell 2
83Luke Davison (Drapac Cycling)Row 82 - Cell 2
84Nathan Elliott (Campolina/Fulton Hogan)Row 83 - Cell 2
85Mark Fagg (City of Mt Gambier)Row 84 - Cell 2
86Munro Boydell (Seight Test Team p/b The Biomechanics)Row 85 - Cell 2
87Nicholas Squillari (African Wildlife Safaris Cycling Team)Row 86 - Cell 2
88Mark Kelly (Essendon Skoda Cycling Team)Row 87 - Cell 2
89Oliver Martin (Team Polygon Australia)Row 88 - Cell 2
90Kane Walker (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)Row 89 - Cell 2
91David Melville (GPM Data#3)Row 90 - Cell 2
92Tim Guy (search2retain p/b health.com.au)Row 91 - Cell 2
93Jason Lowndes (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)Row 92 - Cell 2
94Thomas Donald (search2retain p/b health.com.au)Row 93 - Cell 2
95Angus Lyons (Essendon Skoda Cycling Team)Row 94 - Cell 2
96Marc Wilson (Croydon Cycleworks/Pick-a-Part)Row 95 - Cell 2
97Alastair Loutit (GPM Data#3)Row 96 - Cell 2
98Marc Williams (Budget Forklifts)Row 97 - Cell 2
99Nicholas Katsonis (CharterMason Drapac Development Team)Row 98 - Cell 2
100Tirian McManus (Downer EDi Mining National Cycling Team)Row 99 - Cell 2
101Robbie Hucker (Drapac Cycling)Row 100 - Cell 2
102Lachlan Ambrose (Veneziano Blefari Cycling Team)Row 101 - Cell 2
103Dylan Lindsey (Anchor Point South Coast)Row 102 - Cell 2
104Clive Silcock (Campolina/Fulton Hogan)Row 103 - Cell 2
105Samwel Ekiru (Kenyan Riders)Row 104 - Cell 2
106Wade Edwards (Seight Test Team p/b The Biomechanics)Row 105 - Cell 2
107Aaron Watts (Downer EDi Mining National Cycling Team)Row 106 - Cell 2
108Zac Quinn (African Wildlife Safaris Cycling Team)Row 107 - Cell 2
109James Henry (African Wildlife Safaris Cycling Team)Row 108 - Cell 2
110Richard Irwin (Campolina/Fulton Hogan)0:04:36
111Karl Evans (Budget Forklifts)Row 110 - Cell 2
112Jarryd Jones (African Wildlife Safaris Cycling Team)0:06:54
113Shane Young (Campolina/Fulton Hogan)Row 112 - Cell 2
114Karl Michelin-Beard (Campolina/Fulton Hogan)Row 113 - Cell 2
115Edward White (GPM Data#3)Row 114 - Cell 2
116Camden Bush (Essendon Skoda Cycling Team)Row 115 - Cell 2
117Griffith Moore (Downer EDi Mining National Cycling Team)Row 116 - Cell 2
118Matt Boys (Croydon Cycleworks/Pick-a-Part)Row 117 - Cell 2
119Matthew Holmes (City of Mt Gambier)Row 118 - Cell 2
120David Mclean (Seight Test Team p/b The Biomechanics)Row 119 - Cell 2
121Joseph Gichora (Kenyan Riders)Row 120 - Cell 2
122Todd Satchell (Anchor Point South Coast)Row 121 - Cell 2
123Damien Cook (Anchor Point South Coast)Row 122 - Cell 2
124Mark Scouller (Anchor Point South Coast)Row 123 - Cell 2
125Jonathan Stephens (City of Mt Gambier)Row 124 - Cell 2
126Allan Satchell (Anchor Point South Coast)Row 125 - Cell 2
127Alexander Woff (Essendon Skoda Cycling Team)Row 126 - Cell 2
128Matthew Nicholson (Team Polygon Australia)Row 127 - Cell 2
129Nathan McLaren (Anchor Point South Coast)0:09:12
130Cal Britten (search2retain p/b health.com.au)Row 129 - Cell 2
131Christopher Eichler (City of Mt Gambier)Row 130 - Cell 2
132Matthew Opperman (City of Mt Gambier)Row 131 - Cell 2
133Samwel Mwangi (Kenyan Riders)Row 132 - Cell 2
134Tim Koopman (City of Mt Gambier)Row 133 - Cell 2
135David Fumpson (Veneziano Blefari Cycling Team)Row 134 - Cell 2
DNSTrevor Spencer (CharterMason Drapac Development Team)Row 135 - Cell 2
DNSBenjamin Kipchumba (Kenyan Riders)Row 136 - Cell 2
DNSVaughan Bowman (Campolina/Fulton Hogan)Row 137 - Cell 2
DNSAlexander Porter (City of Mt Gambier)Row 138 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Intermediate sprints - Lap 4
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Jesse Kerrison (Budget Forklifts)3pts
2Darcy Woolley (African Wildlife Safaris Cycling Team)2Row 1 - Cell 3
3Shannon Johnson (CharterMason Drapac Development Team)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Lap 6 Sprint
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Jesse Kerrison (Budget Forklifts)3pts
2Harry Carpenter (Euride Racing)2Row 1 - Cell 3
3Darcy Woolley (African Wildlife Safaris Cycling Team)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Lap 8 Sprint
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Samuel Horgan (Budget Forklifts)3pts
2Jesse Kerrison (Budget Forklifts)2Row 1 - Cell 3
3Shannon Johnson (CharterMason Drapac Development Team)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Lap 10 Sprint
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Jesse Kerrison (Budget Forklifts)3pts
2Patrick Shaw (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)2Row 1 - Cell 3
3Alex Edmondson (Euride Racing)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Lap 12 Sprint
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Luke Fetch (Seight Test Team p/b The Biomechanics)3pts
2Patrick Shaw (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)2Row 1 - Cell 3
3Brenton Jones (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Lap 14 Sprint
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Jesse Kerrison (Budget Forklifts)3pts
2Harry Carpenter (Euride Racing)2Row 1 - Cell 3
3Joshua Prete (Budget Forklifts)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Lap 16 Sprint
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Shannon Johnson (CharterMason Drapac Development Team)3pts
2Nathan Elliott (Campolina/Fulton Hogan)2Row 1 - Cell 3
3Eric Sheppard (search2retain p/b health.com.au)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Lap 18 Sprint
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Tom Kaesler (Euride Racing)3pts
2Andrew Roe (Euride Racing)2Row 1 - Cell 3
3Eric Sheppard (search2retain p/b health.com.au)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Lap 20 Sprint
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Shannon Johnson (CharterMason Drapac Development Team)3pts
2Cameron Bayly (search2retain p/b health.com.au)2Row 1 - Cell 3
3Harry Carpenter (Euride Racing)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Lap 22 Sprint
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Tom Kaesler (Euride Racing)3pts
2Luke Davison (Drapac Cycling)2Row 1 - Cell 3
3Bernard Sulzberger (Drapac Cycling)1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team2:52:36
2Drapac CyclingRow 1 - Cell 2
3Euride RacingRow 2 - Cell 2
4CharterMason Drapac Development TeamRow 3 - Cell 2
5Budget ForkliftsRow 4 - Cell 2
6Racing Kangaroos Cycling Development ProgramRow 5 - Cell 2
7Seight Test Team p/b The BiomechanicsRow 6 - Cell 2
8African Wildlife Safaris Cycling TeamRow 7 - Cell 2
9Jayco/Apollo VIS Men's Road TeamRow 8 - Cell 2
10search2retain p/b health.com.auRow 9 - Cell 2
11Downer EDi Mining National Cycling TeamRow 10 - Cell 2
12Croydon Cycleworks/Pick-a-PartRow 11 - Cell 2
13Team Polygon Australia0:00:29
14Kenyan Riders0:00:32
15GPM Data#30:00:34
16Veneziano Blefari Cycling Team0:02:52
17Campolina/Fulton Hogan0:02:58
18Essendon Skoda Cycling Team0:05:10
19City of Mt Gambier0:10:46
20Anchor Point South Coast0:11:30
Swipe to scroll horizontally
General classification after Stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Samuel Horgan (Budget Forklifts)3:20:53
2Alexander Morgan (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)0:00:22
3Alex Edmondson (Euride Racing)0:01:12
4Patrick Shaw (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)0:01:13
5Darren Lapthorne (Drapac Cycling)0:01:29
6Jacob Kauffmann (Budget Forklifts)0:01:35
7Brenton Jones (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)0:01:43
8Luke Fetch (Seight Test Team p/b The Biomechanics)0:01:46
9Jack Haig (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)0:01:47
10Robert McCarthy (Euride Racing)0:01:48
11Floris Goesinnen (Drapac Cycling)0:01:54
12William Walker (Drapac Cycling)0:01:57
13Harry Carpenter (Euride Racing)0:02:03
14Cameron Bayly (search2retain p/b health.com.au)0:02:07
15Brodie Talbot (Racing Kangaroos Cycling Development Program)0:02:13
16Ayden Toovey (Racing Kangaroos Cycling Development Program)0:02:27
17Eric Sheppard (search2retain p/b health.com.au)0:02:29
18Steven Waite (African Wildlife Safaris Cycling Team)0:02:53
19Jesse Kerrison (Budget Forklifts)0:03:20
20Anthony Giacoppo (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)0:03:30
21Russell Gill (Euride Racing)0:03:39
22Darcy Woolley (African Wildlife Safaris Cycling Team)0:03:40
23Bernard Sulzberger (Drapac Cycling)0:03:41
24Ben Grenda (Team Polygon Australia)Row 23 - Cell 2
25Ryan Cavanagh (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)0:03:49
26Shaun McCarthy (Budget Forklifts)0:03:51
27Anthony Collins (Downer EDi Mining National Cycling Team)0:04:03
28Jack Beckinsale (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)Row 27 - Cell 2
29Matthew Leonard (Seight Test Team p/b The Biomechanics)0:04:05
30Scott Law (GPM Data#3)0:04:06
31William Livesay (Seight Test Team p/b The Biomechanics)0:04:12
32Craig Evers (Racing Kangaroos Cycling Development Program)0:04:13
33Daniel Nelson (African Wildlife Safaris Cycling Team)Row 32 - Cell 2
34Ben Carman (Downer EDi Mining National Cycling Team)0:04:14
35Tyler Spurrell (African Wildlife Safaris Cycling Team)Row 34 - Cell 2
36Jason Spencer (CharterMason Drapac Development Team)Row 35 - Cell 2
37Lachlan Holliday (Croydon Cycleworks/Pick-a-Part)Row 36 - Cell 2
38Ryan MacAnnally (Team Polygon Australia)0:04:18
39Kristian Juel (Budget Forklifts)0:04:24
40Conor Murtagh (CharterMason Drapac Development Team)0:04:27
41Suleiman Kangangi (Kenyan Riders)Row 40 - Cell 2
42Alistair Crameri (Croydon Cycleworks/Pick-a-Part)Row 41 - Cell 2
43Zane Hunter (Seight Test Team p/b The Biomechanics)Row 42 - Cell 2
44Lucas Hamilton (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)0:04:32
45Kane Walker (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)0:05:04
46Nicholas Bien (Essendon Skoda Cycling Team)0:05:15
47Daniel Herrewyn (Downer EDi Mining National Cycling Team)0:05:27
48Daniel Fitter (Racing Kangaroos Cycling Development Program)0:05:32
49Gordon McCauley (Drapac Cycling)0:05:37
50Andrew Roe (Euride Racing)0:05:52
51Tom Kaesler (Euride Racing)Row 50 - Cell 2
52Jack Hogan (City of Mt Gambier)0:06:01
53Tom Robinson (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)0:06:25
54George Tansley (Euride Racing)0:06:27
55Marc Williams (Budget Forklifts)0:06:28
56Thomas Hamilton (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)0:06:51
57Thomas Donald (search2retain p/b health.com.au)0:06:59
58Michael Hale (Seight Test Team p/b The Biomechanics)0:07:15
59Paul Agorir (Kenyan Riders)0:07:47
60Andrew Clarkson (Veneziano Blefari Cycling Team)0:07:49
61Joshua Prete (Budget Forklifts)0:08:16
62Luke Parker (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)0:08:52
63Tom Chapman (Veneziano Blefari Cycling Team)0:08:55
64Ayub Kathurima (Kenyan Riders)Row 63 - Cell 2
65Saxon Irvine (Downer EDi Mining National Cycling Team)Row 64 - Cell 2
66Jordan Stannus (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)0:08:56
67Karl Evans (Budget Forklifts)0:09:00
68Oscar Stevenson (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)0:09:08
69John Njoroge (Kenyan Riders)0:09:41
70Miles Scotson (Euride Racing)0:09:45
71Gerald Evans (Team Polygon Australia)0:09:46
72Robbie Hucker (Drapac Cycling)0:09:47
73Shannon Johnson (CharterMason Drapac Development Team)0:10:04
74Jason Rigg (Team Polygon Australia)0:10:20
75Jake Magee (GPM Data#3)0:10:42
76Matthew Clark (CharterMason Drapac Development Team)0:10:54
77Tirian McManus (Downer EDi Mining National Cycling Team)0:11:13
78Oliver Martin (Team Polygon Australia)Row 77 - Cell 2
79Kyle Thompson (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)0:11:28
80Thomas Palmer (Drapac Cycling)0:12:08
81David Melville (GPM Data#3)0:12:48
82Nathan Elliott (Campolina/Fulton Hogan)Row 81 - Cell 2
83Jason Lowndes (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)0:12:49
84James Henry (African Wildlife Safaris Cycling Team)0:12:53
85Angus Lyons (Essendon Skoda Cycling Team)0:13:07
86Lachlan Ambrose (Veneziano Blefari Cycling Team)0:13:10
87Jesse Ewart (GPM Data#3)0:13:55
88Cameron Parlevliet (Croydon Cycleworks/Pick-a-Part)Row 87 - Cell 2
89Alastair Loutit (GPM Data#3)0:14:33
90Wade Edwards (Seight Test Team p/b The Biomechanics)Row 89 - Cell 2
91Aaron Jones (Team Polygon Australia)0:14:50
92Edward White (GPM Data#3)0:15:49
93Oliver Le Grice (Campolina/Fulton Hogan)0:16:25
94Nicholas Squillari (African Wildlife Safaris Cycling Team)0:16:27
95Marc Wilson (Croydon Cycleworks/Pick-a-Part)0:17:07
96Luke Davison (Drapac Cycling)0:17:25
97David Mclean (Seight Test Team p/b The Biomechanics)0:17:29
98Alexander Woff (Essendon Skoda Cycling Team)0:17:43
99Oliver Kent-Spark (search2retain p/b health.com.au)0:18:05
100Nicholas Costello (Racing Kangaroos Cycling Development Program)0:18:43
101Mark Fagg (City of Mt Gambier)0:18:47
102Matthew Holmes (City of Mt Gambier)0:19:09
103Munro Boydell (Seight Test Team p/b The Biomechanics)0:20:23
104David Fumpson (Veneziano Blefari Cycling Team)0:21:27
105Mark Kelly (Essendon Skoda Cycling Team)0:21:59
106Michael McGee (Anchor Point South Coast)0:22:07
107Dylan Lindsey (Anchor Point South Coast)Row 106 - Cell 2
108Clive Silcock (Campolina/Fulton Hogan)Row 107 - Cell 2
109Angus Tobin (search2retain p/b health.com.au)0:23:05
110Allan Satchell (Anchor Point South Coast)0:23:23
111Todd Satchell (Anchor Point South Coast)Row 110 - Cell 2
112Jarryd Jones (African Wildlife Safaris Cycling Team)0:24:59
113Matt Boys (Croydon Cycleworks/Pick-a-Part)0:25:03
114Shane Young (Campolina/Fulton Hogan)Row 113 - Cell 2
115Tim Guy (search2retain p/b health.com.au)0:25:23
116Aaron Watts (Downer EDi Mining National Cycling Team)Row 115 - Cell 2
117Karl Michelin-Beard (Campolina/Fulton Hogan)0:26:43
118Mark Scouller (Anchor Point South Coast)Row 117 - Cell 2
119Damien Cook (Anchor Point South Coast)Row 118 - Cell 2
120Samwel Ekiru (Kenyan Riders)0:27:03
121Zac Quinn (African Wildlife Safaris Cycling Team)Row 120 - Cell 2
122Richard Irwin (Campolina/Fulton Hogan)0:27:11
123Ivan Michelin-Beard (Campolina/Fulton Hogan)0:28:15
124Samwel Mwangi (Kenyan Riders)0:29:01
125Camden Bush (Essendon Skoda Cycling Team)0:29:59
126Jonathan Stephens (City of Mt Gambier)Row 125 - Cell 2
127Cal Britten (search2retain p/b health.com.au)0:30:37
128Nicholas Katsonis (CharterMason Drapac Development Team)0:31:33
129Griffith Moore (Downer EDi Mining National Cycling Team)0:31:39
130Joseph Gichora (Kenyan Riders)Row 129 - Cell 2
131Nathan McLaren (Anchor Point South Coast)0:33:57
132Christopher Eichler (City of Mt Gambier)Row 131 - Cell 2
133Matthew Opperman (City of Mt Gambier)Row 132 - Cell 2
134Tim Koopman (City of Mt Gambier)Row 133 - Cell 2
135Matthew Nicholson (Team Polygon Australia)0:36:09
Swipe to scroll horizontally
Independent Cranes Sprint Championship
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Jesse Kerrison (Budget Forklifts)21pts
2Darcy Woolley (African Wildlife Safaris Cycling Team)15Row 1 - Cell 3
3Samuel Horgan (Budget Forklifts)12Row 2 - Cell 3
4Shannon Johnson (CharterMason Drapac Development Team)10Row 3 - Cell 3
5Patrick Shaw (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)9Row 4 - Cell 3
6Jacob Kauffmann (Budget Forklifts)8Row 5 - Cell 3
7Harry Carpenter (Euride Racing)7Row 6 - Cell 3
8Jack Beckinsale (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)6Row 7 - Cell 3
9Ryan MacAnnally (Team Polygon Australia)6Row 8 - Cell 3
10Tom Kaesler (Euride Racing)6Row 9 - Cell 3
11Brenton Jones (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)4Row 10 - Cell 3
12Ben Grenda (Team Polygon Australia)4Row 11 - Cell 3
13Alexander Morgan (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)4Row 12 - Cell 3
14Alex Edmondson (Euride Racing)4Row 13 - Cell 3
15Bernard Sulzberger (Drapac Cycling)4Row 14 - Cell 3
16Miles Scotson (Euride Racing)4Row 15 - Cell 3
17Luke Fetch (Seight Test Team p/b The Biomechanics)3Row 16 - Cell 3
18George Tansley (Euride Racing)3Row 17 - Cell 3
19William Walker (Drapac Cycling)2Row 18 - Cell 3
20Cameron Bayly (search2retain p/b health.com.au)2Row 19 - Cell 3
21Eric Sheppard (search2retain p/b health.com.au)2Row 20 - Cell 3
22Daniel Fitter (Racing Kangaroos Cycling Development Program)2Row 21 - Cell 3
23Andrew Roe (Euride Racing)2Row 22 - Cell 3
24Nathan Elliott (Campolina/Fulton Hogan)2Row 23 - Cell 3
25Luke Davison (Drapac Cycling)2Row 24 - Cell 3
26Jack Haig (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)1Row 25 - Cell 3
27Ryan Cavanagh (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)1Row 26 - Cell 3
28Craig Evers (Racing Kangaroos Cycling Development Program)1Row 27 - Cell 3
29Thomas Hamilton (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)1Row 28 - Cell 3
30Joshua Prete (Budget Forklifts)1Row 29 - Cell 3
31Matthew Clark (CharterMason Drapac Development Team)1Row 30 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Scody King of the Mountains Championship
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Matthew Clark (CharterMason Drapac Development Team)4pts
2Samuel Horgan (Budget Forklifts)3Row 1 - Cell 3
3Anthony Giacoppo (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)3Row 2 - Cell 3
4Luke Parker (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)3Row 3 - Cell 3
5Thomas Hamilton (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)3Row 4 - Cell 3
6Alexander Morgan (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)2Row 5 - Cell 3
7Patrick Shaw (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)2Row 6 - Cell 3
8Joshua Prete (Budget Forklifts)2Row 7 - Cell 3
9Jack Haig (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)1Row 8 - Cell 3
10Thomas Palmer (Drapac Cycling)1Row 9 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Campolina Criterium Championship
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Anthony Giacoppo (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)16pts
2Robert McCarthy (Euride Racing)11Row 1 - Cell 3
3Russell Gill (Euride Racing)10Row 2 - Cell 3
4Jack Beckinsale (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)9Row 3 - Cell 3
5Scott Law (GPM Data#3)9Row 4 - Cell 3
6William Walker (Drapac Cycling)8Row 5 - Cell 3
7Thomas Palmer (Drapac Cycling)8Row 6 - Cell 3
8Jesse Kerrison (Budget Forklifts)7Row 7 - Cell 3
9Jack Haig (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)6Row 8 - Cell 3
10Shaun McCarthy (Budget Forklifts)6Row 9 - Cell 3
11Patrick Shaw (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)5Row 10 - Cell 3
12Daniel Fitter (Racing Kangaroos Cycling Development Program)5Row 11 - Cell 3
13Brenton Jones (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)4Row 12 - Cell 3
14Shannon Johnson (CharterMason Drapac Development Team)4Row 13 - Cell 3
15Ryan Cavanagh (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)2Row 14 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
CFMEU Rising Star Award
#Rider Name (Country) TeamResult
1Alexander Morgan (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)3:21:15
2Alex Edmondson (Euride Racing)0:00:50
3Jack Haig (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)0:01:25
4Robert McCarthy (Euride Racing)0:01:26
5Harry Carpenter (Euride Racing)0:01:41
6Ayden Toovey (Racing Kangaroos Cycling Development Program)0:02:05
7Jesse Kerrison (Budget Forklifts)0:02:58
8Darcy Woolley (African Wildlife Safaris Cycling Team)0:03:18
9Ryan Cavanagh (Jayco/Apollo VIS Men's Road Team)0:03:27
10Jack Beckinsale (Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team)0:03:41
Swipe to scroll horizontally
Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Budget Forklifts10:06:16
2Jayco/Apollo VIS Men's Road Team0:00:59
3Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers Pro Cycling Team0:01:16
4Euride Racing0:01:27
5Drapac Cycling0:01:40
6Racing Kangaroos Cycling Development Program0:05:17
7search2retain p/b health.com.au0:05:44
8Seight Test Team p/b The Biomechanics0:06:29
9African Wildlife Safaris Cycling Team0:06:44
10Downer EDi Mining National Cycling Team0:09:07
11Team Polygon Australia0:10:07
12CharterMason Drapac Development Team0:11:44
13GPM Data#30:12:35
14Croydon Cycleworks/Pick-a-Part0:13:59
15Kenyan Riders0:14:02
16Essendon Skoda Cycling Team0:21:38
17Veneziano Blefari Cycling Team0:26:00
18Campolina/Fulton Hogan0:34:31
19City of Mt Gambier0:37:00
20Anchor Point South Coast1:00:40

Thank you for reading 5 articles in the past 30 days*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read any 5 articles for free in each 30-day period, this automatically resets

After your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1