Tour of Alberta: Slagter wins again at Marmot Basin

Cannondale-Garmin's Tom-Jelte Slagter won his second consecutive stage Saturday at the Tour of Alberta, emerging from a barrage of attacks up the final climb to Marmot Basin to take the stage 4 victory. Overall leader Bauke Mollema (Trek Factory Racing) finished second to preserve his race lead by six seconds over Adam Yates (Orica-GreenEdge), who finished third.

Swipe to scroll horizontally
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team4:09:26
2Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing0:00:04
3Adam Yates (GBr) Orica GreenEdgeRow 2 - Cell 2
4Dion Smith (NZl) Hincapie Racing Team0:00:06
5Evan Huffman (USA) Team SmartStop0:00:08
6James Oram (NZl) Axeon Cycling0:00:14
7Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha0:00:19
8Toms Skujins (Lat) Hincapie Racing Team0:00:22
9Paul Voss (Ger) Bora-Argon 250:00:27
10Mike Woods (Can) Optum p/b Kelly Benefit StrategiesRow 9 - Cell 2
11Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin0:00:35
12Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling TeamRow 11 - Cell 2
13Jon Hornbeck (USA) Hincapie Racing Team0:00:49
14Gavin Mannion (USA) Jelly Belly p/b Maxxis0:00:51
15Kyle Murphy (USA) Lupus Racing Team0:00:54
16Christian Meier (Can) Orica GreenEdge0:00:56
17Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin0:00:58
18Andzs Flaksis (Lat) Hincapie Racing Team0:01:03
19Nate Brown (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team0:01:09
20Lars van der Haar (Ned) Team Giant-Alpecin0:01:13
21Jan Bárta (Cze) Bora-Argon 19Row 20 - Cell 2
22Simon Spilak (Slo) Team Katusha0:01:23
23Ilnur Zakarin (Rus) Team KatushaRow 22 - Cell 2
24Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team0:01:28
25Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha0:01:39
26Lasse-Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team0:01:45
27Sergei Chernetsky (Rus) Team KatushaRow 26 - Cell 2
28Taylor Shelden (USA) Jelly Belly p/b Maxxis0:01:48
29Alexandr Braico (Mda) Jelly Belly p/b MaxxisRow 28 - Cell 2
30Alexander Ray (NZl) Silber Pro CyclingRow 29 - Cell 2
31Alex Cataford (Can) Silber Pro Cycling0:01:51
32Ryan Anderson (Can) Optum p/b Kelly Benefit StrategiesRow 31 - Cell 2
33Nigel Ellsay (Can) Silber Pro CyclingRow 32 - Cell 2
34Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-AlpecinRow 33 - Cell 2
35Joe Lewis (Aus) Hincapie Racing Team0:01:55
36Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge0:02:45
37Garrett McLeod (Can) H&R Block Pro Cycling0:03:05
38Daniel Eaton (USA) Axeon CyclingRow 37 - Cell 2
39Matthieu Jeannes (Fra) Lupus Racing Team0:03:39
40Matteo Dal-Cin (Can) Silber Pro Cycling0:03:58
41Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale-Garmin Pro Cycling TeamRow 40 - Cell 2
42Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling0:04:01
43Florenz Knauer (Ger) H&R Block Pro CyclingRow 42 - Cell 2
44Adam de Vos (Can) H&R Block Pro CyclingRow 43 - Cell 2
45Cesare Benedetti ITA Bora-Argon 200:04:03
46Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin0:04:15
47Felix Cote Bouvette (Can) H&R Block Pro Cycling0:04:19
48Greg Daniel (USA) Axeon Cycling0:04:25
49Lachlan Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis0:04:34
50Travis Livermon (USA) Team SmartStop0:04:45
51Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 230:05:09
52Logan Owen (USA) Axeon CyclingRow 51 - Cell 2
53Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team KatushaRow 52 - Cell 2
54Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge0:05:12
55Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing0:05:38
56Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing0:06:07
57Jesse Sergent (NZl) Trek Factory RacingRow 56 - Cell 2
58Michael Le Rossignol (Can) Silber Pro Cycling0:07:29
59Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdgeRow 58 - Cell 2
60Phil O’Donnell (USA) Axeon CyclingRow 59 - Cell 2
61Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdgeRow 60 - Cell 2
62Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 22Row 61 - Cell 2
63Chris Putt (USA) Axeon CyclingRow 62 - Cell 2
64Josh Berry (USA) Jelly Belly p/b MaxxisRow 63 - Cell 2
65Alexey Tsatevich (Rus) Team KatushaRow 64 - Cell 2
66Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-AlpecinRow 65 - Cell 2
67Chad Beyer (USA) Lupus Racing TeamRow 66 - Cell 2
68Bailey McKnight (Can) H&R Block Pro CyclingRow 67 - Cell 2
69Tom Zirbel (USA) Optum p/b Kelly Benefit StrategiesRow 68 - Cell 2
70Travis Meyer (Aus) Drapac Pro CyclingRow 69 - Cell 2
71Hayden Roulston (NZl) Trek Factory RacingRow 70 - Cell 2
72Winston David (USA) Lupus Racing TeamRow 71 - Cell 2
73Gregory Rast (Sui) Trek Factory RacingRow 72 - Cell 2
74Alexander Porsev (Rus) Team KatushaRow 73 - Cell 2
75Jacob Schwingboth (Can) H&R Block Pro CyclingRow 74 - Cell 2
76Travis McCabe (USA) Team SmartStop0:07:36
77Thomas Vaubourzeix (Fra) Lupus Racing Team0:07:57
78Michael Olheiser (USA) Lupus Racing TeamRow 77 - Cell 2
79Eric Marcotte (USA) Team SmartStop0:08:54
80Jesse Anthony (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies0:09:22
81Derrick St. John (Can) Silber Pro Cycling0:09:38
82Ryan Roth (Can) Silber Pro Cycling0:09:55
83Ted King (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team0:10:03
84Julian Kyer (USA) Team SmartStop0:10:57
85Jure Rupnik (Slo) H&R Block Pro CyclingRow 84 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
KOM 1 - Marmot Mtn. Finish
#Rider Name (Country) Team
1Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team
2Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing
3Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge
4Dion Smith (NZl) Hincapie Racing Team
5Evan Huffman (USA) Team SmartStop
6James Oram (NZl) Axeon Cycling
7Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
Swipe to scroll horizontally
Young riders
#Rider Name (Country) TeamResult
1Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge4:09:30
2Dion Smith (NZl) Hincapie Racing Team0:00:02
3James Oram (NZl) Axeon Cycling0:00:10
4Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team0:00:31
5Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha0:01:35
6Lasse-Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team0:01:41
7Alex Cataford (Can) Silber Pro Cycling0:01:47
8Nigel Ellsay (Can) Silber Pro CyclingRow 7 - Cell 2
9Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-AlpecinRow 8 - Cell 2
10Daniel Eaton (USA) Axeon Cycling0:03:01
11Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team0:03:54
12Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling0:03:57
13Adam de Vos (Can) H&R Block Pro CyclingRow 12 - Cell 2
14Felix Cote Bouvette (Can) H&R Block Pro Cycling0:04:15
15Greg Daniel (USA) Axeon Cycling0:04:21
16Lachlan Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis0:04:30
17Logan Owen (USA) Axeon Cycling0:05:05
18Phil O’Donnell (USA) Axeon Cycling0:07:25
19Chris Putt (USA) Axeon CyclingRow 18 - Cell 2
20Jure Rupnik (Slo) H&R Block Pro Cycling0:10:53
Swipe to scroll horizontally
Most aggressive
Rider Name (Country) Team
Logan Owen (USA) Axeon Cycling
Swipe to scroll horizontally
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hincapie Racing Team12:29:35
2Team Cannondale - Garmin0:00:27
3Team Giant - Alpecin0:01:29
4Team Katusha0:01:48
5Orica Greenedge0:02:28
6Jelly Belly P/B Maxxis0:03:10
7Silber Pro Cycling0:04:13
8Bora-Argon 180:04:26
9Axeon Cycling Team0:06:27
10Optum P/B Kelly Benefit Strategies0:08:30
11H&R Block Pro Cycling0:09:50
12Trek Factory Racing0:10:32
13Lupus Racing Team0:10:45
14Team Smartstop0:11:12
Swipe to scroll horizontally
General Classification after stage 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing13:10:58
2Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge0:00:06
3Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team0:00:22
4Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha0:00:35
5Dion Smith (NZl) Hincapie Racing Team0:00:45
6Toms Skujin_ (Lat) Hincapie Racing Team0:01:14
7Paul Voss (Ger) Bora-Argon 250:01:16
8Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team0:01:20
9Mike Woods (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies0:01:22
10James Oram (NZl) Axeon Cycling0:01:26
11Evan Huffman (USA) Team SmartStop0:01:29
12Jon Hornbeck (USA) Hincapie Racing Team0:01:39
13Simon Spilak (Slo) Team Katusha0:01:48
14Andzs Flaksis (Lat) Hincapie Racing Team0:01:59
15Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin0:02:02
16Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin0:02:06
17Kyle Murphy (USA) Lupus Racing Team0:02:08
18Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha0:02:12
19Nate Brown (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling TeamRow 18 - Cell 2
20Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team0:02:17
21Jan Bárta (Cze) Bora-Argon 190:02:22
22Gavin Mannion (USA) Jelly Belly p/b Maxxis0:02:33
23Lasse-Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team0:02:41
24Joe Lewis (Aus) Hincapie Racing Team0:02:51
25Ryan Anderson (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies0:03:21
26Alexander Ray (NZl) Silber Pro Cycling0:03:35
27Nigel Ellsay (Can) Silber Pro Cycling0:03:38
28Christian Meier (Can) Orica GreenEdge0:03:50
29Taylor Shelden (USA) Jelly Belly p/b MaxxisRow 28 - Cell 2
30Alexandr Braico (Mda) Jelly Belly p/b Maxxis0:04:13
31Daniel Eaton (USA) Axeon Cycling0:04:52
32Sergei Chernetsky (Rus) Team Katusha0:05:20
33Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin0:05:28
34Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale-Garmin Pro Cycling TeamRow 33 - Cell 2
35Lars van der Haar (Ned) Team Giant-Alpecin0:06:18
36Lachlan Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis0:06:19
37Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge0:06:30
38Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge0:06:51
39Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha0:07:00
40Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha0:08:21
41Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 230:08:33
42Logan Owen (USA) Axeon Cycling0:08:46
43Matthieu Jeannes (Fra) Lupus Racing Team0:09:18
44Garrett McLeod (Can) H&R Block Pro Cycling0:09:54
45Alex Cataford (Can) Silber Pro Cycling0:10:00
46Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha0:10:10
47Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin0:10:21
48Hayden Roulston (NZl) Trek Factory Racing0:10:43
49Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing0:11:00
50Jesse Sergent (NZl) Trek Factory RacingRow 49 - Cell 2
51Travis McCabe (USA) Team SmartStop0:11:18
52Ryan Roth (Can) Silber Pro Cycling0:11:22
53Travis Livermon (USA) Team SmartStop0:11:51
54Matthew Busche (USA) Trek Factory Racing0:11:59
55Chad Beyer (USA) Lupus Racing Team0:12:34
56Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 240:12:48
57Greg Daniel (USA) Axeon Cycling0:12:52
58Gregory Rast (Sui) Trek Factory Racing0:13:10
59Julian Kyer (USA) Team SmartStopRow 58 - Cell 2
60Florenz Knauer (Ger) H&R Block Pro Cycling0:13:25
61Felix Cote Bouvette (Can) H&R Block Pro Cycling0:13:30
62Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin0:14:25
63Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin0:15:22
64Alexander Porsev (Rus) Team Katusha0:16:00
65Josh Berry (USA) Jelly Belly p/b Maxxis0:16:06
66Michael Olheiser (USA) Lupus Racing Team0:16:09
67Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 220:16:22
68Cesare Benedetti ITA Bora-Argon 200:16:39
69Tom Zirbel (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies0:17:03
70Winston David (USA) Lupus Racing Team0:17:08
71Wouter Wippert (Ned) Drapac Pro Cycling0:17:10
72Eric Marcotte (USA) Team SmartStop0:17:26
73Jesse Anthony (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies0:17:34
74Phil O’Donnell (USA) Axeon Cycling0:17:37
75Bailey McKnight (Can) H&R Block Pro Cycling0:17:46
76Michael Le Rossignol (Can) Silber Pro Cycling0:18:33
77Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin0:18:34
78Ted King (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team0:19:36
79Malcolm Rudolph (Aus) Drapac Pro Cycling0:19:45
80Mike Stone (USA) Lupus Racing Team0:19:49
81Evan Murphy (USA) Lupus Racing Team0:19:55
82Derrick St. John (Can) Silber Pro Cycling0:20:04
83Kris Dahl (Can) Team SmartStop0:20:09
84Geoffrey Curran (USA) Axeon Cycling0:20:16
85Guillaume Boivin (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies0:20:18
86Justin Oien (USA) Axeon Cycling0:20:41
87Jordan Kerby (Aus) Drapac Pro Cycling0:20:50
88Jasper Bovenhuis (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team0:20:57
89Matteo Dal-Cin (Can) Silber Pro Cycling0:21:03
90Jure Rupnik (Slo) H&R Block Pro Cycling0:21:34
91Adam de Vos (Can) H&R Block Pro Cycling0:22:21
92Mac Brennan (USA) Hincapie Racing Team0:23:01
93Will Routley (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies0:23:26
94Thomas Vaubourzeix (Fra) Lupus Racing Team0:23:32
95Peter Koning (Ned) Drapac Pro Cycling0:24:00
96Travis Meyer (Aus) Drapac Pro Cycling0:24:22
97Svein Tuft (Can) Orica GreenEdge0:24:37
98Scott Zwizanski (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies0:25:21
99Fred Rodriguez (USA) Jelly Belly p/b Maxxis0:25:39
100Zach Bell (Can) Team SmartStop0:25:41
101Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge0:25:42
102Chris Putt (USA) Axeon Cycling0:26:13
103Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdge0:26:32
104Angus Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis0:26:45
105Steve Fisher (USA) Jelly Belly p/b Maxxis0:26:46
106Miguel Bryon (USA) Hincapie Racing Team0:27:30
107Jacob Schwingboth (Can) H&R Block Pro Cycling0:27:40
108Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 210:28:24
109Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling0:28:40
110Shane Kline (USA) Team SmartStop0:29:16
111Ty Magner (USA) Hincapie Racing Team0:29:43
112Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing0:29:50
113Bernard Sulzberger (Aus) Drapac Pro Cycling0:30:20
114Thomas Soladay (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies0:30:46
115Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 180:32:00
116Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge0:32:19
117Will Clarke (Aus) Drapac Pro Cycling0:34:43
118Graeme Brown (Aus) Drapac Pro Cycling0:35:54
119Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing0:38:49
120Travis Samuel (Can) H&R Block Pro CyclingRow 119 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Best young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge13:11:04
2Dion Smith (NZl) Hincapie Racing Team0:00:39
3Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team0:01:14
4James Oram (NZl) Axeon Cycling0:01:20
5Lasse-Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team0:02:35
6Nigel Ellsay (Can) Silber Pro Cycling0:03:32
7Daniel Eaton (USA) Axeon Cycling0:04:46
8Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team0:05:22
9Lachlan Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis0:06:13
10Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha0:06:54
11Logan Owen (USA) Axeon Cycling0:08:40
12Alex Cataford (Can) Silber Pro Cycling0:09:54
13Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin0:10:15
14Greg Daniel (USA) Axeon Cycling0:12:46
15Felix Cote Bouvette (Can) H&R Block Pro Cycling0:13:24
16Phil O’Donnell (USA) Axeon Cycling0:17:31
17Kris Dahl (Can) Team SmartStop0:20:03
18Geoffrey Curran (USA) Axeon Cycling0:20:10
19Justin Oien (USA) Axeon Cycling0:20:35
20Jordan Kerby (Aus) Drapac Pro Cycling0:20:44
21Jure Rupnik (Slo) H&R Block Pro Cycling0:21:28
22Adam de Vos (Can) H&R Block Pro Cycling0:22:15
23Chris Putt (USA) Axeon Cycling0:26:07
24Miguel Bryon (USA) Hincapie Racing Team0:27:24
25Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling0:28:34
26Travis Samuel (Can) H&R Block Pro Cycling0:38:43
Swipe to scroll horizontally
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team15pts
2Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge15Row 1 - Cell 3
3Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing12Row 2 - Cell 3
4Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin12Row 3 - Cell 3
5Cesare Benedetti ITA Bora-Argon 2010Row 4 - Cell 3
6Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge10Row 5 - Cell 3
7Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha10Row 6 - Cell 3
8Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha7Row 7 - Cell 3
9Travis McCabe (USA) Team SmartStop7Row 8 - Cell 3
10Mike Woods (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies6Row 9 - Cell 3
11Thomas Vaubourzeix (Fra) Lupus Racing Team6Row 10 - Cell 3
12Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 216Row 11 - Cell 3
13Dion Smith (NZl) Hincapie Racing Team5Row 12 - Cell 3
14Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge5Row 13 - Cell 3
15James Oram (NZl) Axeon Cycling4Row 14 - Cell 3
16Guillaume Boivin (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies4Row 15 - Cell 3
17Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team3Row 16 - Cell 3
18Logan Owen (USA) Axeon Cycling3Row 17 - Cell 3
19Simon Spilak (Slo) Team Katusha2Row 18 - Cell 3
20Miguel Bryon (USA) Hincapie Racing Team2Row 19 - Cell 3
21Evan Huffman (USA) Team SmartStop1Row 20 - Cell 3
22Phil O’Donnell (USA) Axeon Cycling1Row 21 - Cell 3
23Jasper Bovenhuis (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team1Row 22 - Cell 3
24Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling1Row 23 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling29pts
2Cesare Benedetti ITA Bora-Argon 2028Row 1 - Cell 3
3Thomas Vaubourzeix (Fra) Lupus Racing Team19Row 2 - Cell 3
4Phil O’Donnell (USA) Axeon Cycling13Row 3 - Cell 3
5Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing12Row 4 - Cell 3
6Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team10Row 5 - Cell 3
7Evan Huffman (USA) Team SmartStop10Row 6 - Cell 3
8Bauke Mollema (Ned) Trek Factory Racing9Row 7 - Cell 3
9Nate Brown (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team9Row 8 - Cell 3
10Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge7Row 9 - Cell 3
11Kyle Murphy (USA) Lupus Racing Team7Row 10 - Cell 3
12Alex Cataford (Can) Silber Pro Cycling7Row 11 - Cell 3
13Dion Smith (NZl) Hincapie Racing Team6Row 12 - Cell 3
14Christian Meier (Can) Orica GreenEdge6Row 13 - Cell 3
15Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team5Row 14 - Cell 3
16Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdge5Row 15 - Cell 3
17Tom Zirbel (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies5Row 16 - Cell 3
18James Oram (NZl) Axeon Cycling4Row 17 - Cell 3
19Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge4Row 18 - Cell 3
20Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 244Row 19 - Cell 3
21Gregory Rast (Sui) Trek Factory Racing4Row 20 - Cell 3
22Jasper Bovenhuis (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team4Row 21 - Cell 3
23Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha2Row 22 - Cell 3
24Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge2Row 23 - Cell 3
25Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge2Row 24 - Cell 3
26Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing2Row 25 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Hincapie Racing Team38:49:46
2Team Cannondale - Garmin0:00:04
3Team Katusha0:01:33
4Team Giant - Alpecin0:02:18
5Jelly Belly P/B Maxxis0:04:28
6Bora-Argon 180:05:20
7Orica Greenedge0:05:27
8Silber Pro Cycling0:06:23
9Axeon Cycling Team0:09:36
10Trek Factory Racing0:12:55
11Team Smartstop0:14:51
12Optum P/B Kelly Benefit Strategies0:14:56
13Lupus Racing Team0:19:44
14H&R Block Pro Cycling0:27:27
15Drapac Professional Cycling0:48:26

Thank you for reading 5 articles in the past 30 days*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read any 5 articles for free in each 30-day period, this automatically resets

After your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1