Tour of Alberta: Matthews wins stage 2 in Grande Prairie

A day after missing the opening Tour of Alberta team time trial win by less than a second, Orica-GreenEdge sprinter Michael Matthews delivered for the Australian team during stage 2, winning a bunch kick in a photo finish ahead of Giant Alpecin's Nikias Arndt and Katusha's Alexey Tsatevich.

Swipe to scroll horizontally
#Rider Name (Country) TeamResult
1Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge4:10:19
2Nikias Arndt (Ger) Team Giant-AlpecinRow 1 - Cell 2
3Alexey Tsatevich (Rus) Team KatushaRow 2 - Cell 2
4Travis McCabe (USA) Team SmartStopRow 3 - Cell 2
5Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 21Row 4 - Cell 2
6Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdgeRow 5 - Cell 2
7Guillaume Boivin (Can) Optum p/b Kelly Benefit StrategiesRow 6 - Cell 2
8Logan Owen (USA) Axeon CyclingRow 7 - Cell 2
9Miguel Bryon (USA) Hincapie Racing TeamRow 8 - Cell 2
10Jasper Bovenhuis (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling TeamRow 9 - Cell 2
11Wouter Wippert (Ned) Drapac Pro CyclingRow 10 - Cell 2
12Marco Coledan (Ita) Trek Factory RacingRow 11 - Cell 2
13Alexander Ray (NZl) Silber Pro CyclingRow 12 - Cell 2
14Justin Oien (USA) Axeon CyclingRow 13 - Cell 2
15Ryan Anderson (Can) Optum p/b Kelly Benefit StrategiesRow 14 - Cell 2
16Christian Meier (Can) Orica GreenEdgeRow 15 - Cell 2
17Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team KatushaRow 16 - Cell 2
18Bauke Mollema (Ned) Trek Factory RacingRow 17 - Cell 2
19Kris Dahl (Can) Team SmartStopRow 18 - Cell 2
20Evan Murphy (USA) Lupus Racing TeamRow 19 - Cell 2
21Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18Row 20 - Cell 2
22Jesse Anthony (USA) Optum p/b Kelly Benefit StrategiesRow 21 - Cell 2
23Alexander Porsev (Rus) Team KatushaRow 22 - Cell 2
24Felix Cote Bouvette (Can) H&R Block Pro CyclingRow 23 - Cell 2
25Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 23Row 24 - Cell 2
26Joe Lewis (Aus) Hincapie Racing TeamRow 25 - Cell 2
27Lasse-Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin Pro Cycling TeamRow 26 - Cell 2
28Dion Smith (NZl) Hincapie Racing TeamRow 27 - Cell 2
29Alex Cataford (Can) Silber Pro CyclingRow 28 - Cell 2
30Adam Yates (GBr) Orica GreenEdgeRow 29 - Cell 2
31Sergey Lagutin (Rus) Team KatushaRow 30 - Cell 2
32Simon Geschke (Ger) Team Giant-AlpecinRow 31 - Cell 2
33Georg Preidler (Aut) Team Giant-AlpecinRow 32 - Cell 2
34Shane Kline (USA) Team SmartStopRow 33 - Cell 2
35Jan Bárta (Cze) Bora-Argon 19Row 34 - Cell 2
36Florenz Knauer (Ger) H&R Block Pro CyclingRow 35 - Cell 2
37Alexandr Braico (Mda) Jelly Belly p/b MaxxisRow 36 - Cell 2
38Malcolm Rudolph (Aus) Drapac Pro CyclingRow 37 - Cell 2
39Sergei Chernetsky (Rus) Team KatushaRow 38 - Cell 2
40Simon Spilak (Slo) Team KatushaRow 39 - Cell 2
41Toms Skujins (Lat) Hincapie Racing TeamRow 40 - Cell 2
42Josh Berry (USA) Jelly Belly p/b MaxxisRow 41 - Cell 2
43Zach Bell (Can) Team SmartStopRow 42 - Cell 2
44Chad Beyer (USA) Lupus Racing TeamRow 43 - Cell 2
45Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-AlpecinRow 44 - Cell 2
46Andzs Flaksis (Lat) Hincapie Racing TeamRow 45 - Cell 2
47Scott Zwizanski (USA) Optum p/b Kelly Benefit StrategiesRow 46 - Cell 2
48Eric Marcotte (USA) Team SmartStopRow 47 - Cell 2
49Gavin Mannion (USA) Jelly Belly p/b MaxxisRow 48 - Cell 2
50Adam de Vos (Can) H&R Block Pro CyclingRow 49 - Cell 2
51Mike Woods (Can) Optum p/b Kelly Benefit StrategiesRow 50 - Cell 2
52Thomas Soladay (USA) Optum p/b Kelly Benefit StrategiesRow 51 - Cell 2
53Daniel Eaton (USA) Axeon CyclingRow 52 - Cell 2
54Jesse Sergent (NZl) Trek Factory RacingRow 53 - Cell 2
55Ilnur Zakarin (Rus) Team KatushaRow 54 - Cell 2
56Chad Haga (USA) Team Giant-AlpecinRow 55 - Cell 2
57Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-AlpecinRow 56 - Cell 2
58Fred Rodriguez (USA) Jelly Belly p/b MaxxisRow 57 - Cell 2
59James Oram (NZl) Axeon CyclingRow 58 - Cell 2
60Paul Voss (Ger) Bora-Argon 25Row 59 - Cell 2
61Chris Putt (USA) Axeon CyclingRow 60 - Cell 2
62Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 22Row 61 - Cell 2
63Lars van der Haar (Ned) Team Giant-AlpecinRow 62 - Cell 2
64Sven Erik Bystrøm (Nor) Team KatushaRow 63 - Cell 2
65Bernard Sulzberger (Aus) Drapac Pro CyclingRow 64 - Cell 2
66Ty Magner (USA) Hincapie Racing TeamRow 65 - Cell 2
67Mac Brennan (USA) Hincapie Racing TeamRow 66 - Cell 2
68Laurent Didier (Lux) Trek Factory RacingRow 67 - Cell 2
69Nate Brown (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling TeamRow 68 - Cell 2
70Bailey McKnight (Can) H&R Block Pro CyclingRow 69 - Cell 2
71Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 24Row 70 - Cell 2
72Jon Hornbeck (USA) Hincapie Racing TeamRow 71 - Cell 2
73Michael Le Rossignol (Can) Silber Pro CyclingRow 72 - Cell 2
74Matteo Dal-Cin (Can) Silber Pro CyclingRow 73 - Cell 2
75Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro Cycling TeamRow 74 - Cell 2
76Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale-Garmin Pro Cycling TeamRow 75 - Cell 2
77Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdgeRow 76 - Cell 2
78Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling TeamRow 77 - Cell 2
79Michael Olheiser (USA) Lupus Racing TeamRow 78 - Cell 2
80Svein Tuft (Can) Orica GreenEdgeRow 79 - Cell 2
81Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling TeamRow 80 - Cell 2
82Ted King (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling TeamRow 81 - Cell 2
83Geoffrey Curran (USA) Axeon CyclingRow 82 - Cell 2
84Steve Fisher (USA) Jelly Belly p/b MaxxisRow 83 - Cell 2
85Ryan Roth (Can) Silber Pro CyclingRow 84 - Cell 2
86Taylor Shelden (USA) Jelly Belly p/b MaxxisRow 85 - Cell 2
87Derrick St. John (Can) Silber Pro CyclingRow 86 - Cell 2
88Nigel Ellsay (Can) Silber Pro CyclingRow 87 - Cell 2
89Winston David (USA) Lupus Racing TeamRow 88 - Cell 2
90Greg Daniel (USA) Axeon CyclingRow 89 - Cell 2
91Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-AlpecinRow 90 - Cell 2
92Lachlan Morton (Aus) Jelly Belly p/b MaxxisRow 91 - Cell 2
93Gregory Rast (Sui) Trek Factory RacingRow 92 - Cell 2
94Matthieu Jeannes (Fra) Lupus Racing TeamRow 93 - Cell 2
95Angus Morton (Aus) Jelly Belly p/b MaxxisRow 94 - Cell 2
96Matthew Busche (USA) Trek Factory RacingRow 95 - Cell 2
97Hayden Roulston (NZl) Trek Factory RacingRow 96 - Cell 2
98Julian Kyer (USA) Team SmartStopRow 97 - Cell 2
99Kyle Murphy (USA) Lupus Racing TeamRow 98 - Cell 2
100Mike Stone (USA) Lupus Racing TeamRow 99 - Cell 2
101Tom Zirbel (USA) Optum p/b Kelly Benefit StrategiesRow 100 - Cell 2
102Jure Rupnik (Slo) H&R Block Pro CyclingRow 101 - Cell 2
103Garrett McLeod (Can) H&R Block Pro CyclingRow 102 - Cell 2
104Evan Huffman (USA) Team SmartStopRow 103 - Cell 2
105Phil O’Donnell (USA) Axeon CyclingRow 104 - Cell 2
106Will Routley (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies0:00:29
107Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge0:00:42
108Will Clarke (Aus) Drapac Pro CyclingRow 107 - Cell 2
109Travis Meyer (Aus) Drapac Pro Cycling0:00:47
110Jordan Kerby (Aus) Drapac Pro CyclingRow 109 - Cell 2
111Peter Koning (Ned) Drapac Pro Cycling0:00:56
112Travis Livermon (USA) Team SmartStop0:01:09
113Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdgeRow 112 - Cell 2
114Thomas Vaubourzeix (Fra) Lupus Racing Team0:01:18
115Graeme Brown (Aus) Drapac Pro Cycling0:01:40
116Jacob Schwingboth (Can) H&R Block Pro Cycling0:01:51
117Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling0:04:00
118Cesare Benedetti ITA Bora-Argon 20Row 117 - Cell 2
119Travis Samuel (Can) H&R Block Pro Cycling0:05:10
120Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory RacingRow 119 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Sprint 1 - Beaverlodge
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Cesare Benedetti ITA Bora-Argon 205pts
2Thomas Vaubourzeix (Fra) Lupus Racing Team3Row 1 - Cell 3
3Phil O’Donnell (USA) Axeon Cycling1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint 2 - Museum
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Cesare Benedetti ITA Bora-Argon 205pts
2Thomas Vaubourzeix (Fra) Lupus Racing Team3Row 1 - Cell 3
3Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Finishline - Lethbridge, AB
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge15pts
2Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin12Row 1 - Cell 3
3Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha10Row 2 - Cell 3
4Travis McCabe (USA) Team SmartStop7Row 3 - Cell 3
5Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 216Row 4 - Cell 3
6Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge5Row 5 - Cell 3
7Guillaume Boivin (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies4Row 6 - Cell 3
8Logan Owen (USA) Axeon Cycling3Row 7 - Cell 3
9Miguel Bryon (USA) Hincapie Racing Team2Row 8 - Cell 3
10Jasper Bovenhuis (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team1Row 9 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Climb 1 - Hwy 666 climb
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling10pts
2Cesare Benedetti ITA Bora-Argon 209Row 1 - Cell 3
3Phil O’Donnell (USA) Axeon Cycling7Row 2 - Cell 3
4Thomas Vaubourzeix (Fra) Lupus Racing Team6Row 3 - Cell 3
5Evan Huffman (USA) Team SmartStop5Row 4 - Cell 3
6Gregory Rast (Sui) Trek Factory Racing4Row 5 - Cell 3
7Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing2Row 6 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Climb 2 - Hwy 666 climb
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling10pts
2Cesare Benedetti ITA Bora-Argon 209Row 1 - Cell 3
3Thomas Vaubourzeix (Fra) Lupus Racing Team7Row 2 - Cell 3
4Phil O’Donnell (USA) Axeon Cycling6Row 3 - Cell 3
5Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team5Row 4 - Cell 3
6Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 244Row 5 - Cell 3
7Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing2Row 6 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Young riders
#Rider Name (Country) TeamResult
1Logan Owen (USA) Axeon Cycling4:10:19
2Miguel Bryon (USA) Hincapie Racing TeamRow 1 - Cell 2
3Justin Oien (USA) Axeon CyclingRow 2 - Cell 2
4Kris Dahl (Can) Team SmartStopRow 3 - Cell 2
5Felix Cote Bouvette (Can) H&R Block Pro CyclingRow 4 - Cell 2
6Lasse-Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin Pro Cycling TeamRow 5 - Cell 2
7Dion Smith (NZl) Hincapie Racing TeamRow 6 - Cell 2
8Alex Cataford (Can) Silber Pro CyclingRow 7 - Cell 2
9Adam Yates (GBr) Orica GreenEdgeRow 8 - Cell 2
10Adam de Vos (Can) H&R Block Pro CyclingRow 9 - Cell 2
11Daniel Eaton (USA) Axeon CyclingRow 10 - Cell 2
12Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-AlpecinRow 11 - Cell 2
13James Oram (NZl) Axeon CyclingRow 12 - Cell 2
14Chris Putt (USA) Axeon CyclingRow 13 - Cell 2
15Sven Erik Bystrøm (Nor) Team KatushaRow 14 - Cell 2
16Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale-Garmin Pro Cycling TeamRow 15 - Cell 2
17Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling TeamRow 16 - Cell 2
18Geoffrey Curran (USA) Axeon CyclingRow 17 - Cell 2
19Nigel Ellsay (Can) Silber Pro CyclingRow 18 - Cell 2
20Greg Daniel (USA) Axeon CyclingRow 19 - Cell 2
21Lachlan Morton (Aus) Jelly Belly p/b MaxxisRow 20 - Cell 2
22Jure Rupnik (Slo) H&R Block Pro CyclingRow 21 - Cell 2
23Phil O’Donnell (USA) Axeon CyclingRow 22 - Cell 2
24Jordan Kerby (Aus) Drapac Pro Cycling0:00:47
25Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling0:04:00
26Travis Samuel (Can) H&R Block Pro Cycling0:05:10
Swipe to scroll horizontally
Most aggressive
Rider Name (Country) Team
Thomas Vaubourzeix (Fra) Lupus Racing Team
Swipe to scroll horizontally
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Orica GreenEdge12:30:57
2Team KatushaRow 1 - Cell 2
3Optum p/b Kelly Benefit StrategiesRow 2 - Cell 2
4Bora-Argon 18Row 3 - Cell 2
5Team SmartStopRow 4 - Cell 2
6Hincapie Racing TeamRow 5 - Cell 2
7Team Giant - AlpecinRow 6 - Cell 2
8Axeon Cycling TeamRow 7 - Cell 2
9Trek Factory RacingRow 8 - Cell 2
10Team Cannondale - GarminRow 9 - Cell 2
11H&R Block Pro CyclingRow 10 - Cell 2
12Drapac Professional CyclingRow 11 - Cell 2
13Silber Pro CyclingRow 12 - Cell 2
14Jelly Belly p/b MaxxisRow 13 - Cell 2
15Lupus Racing TeamRow 14 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
General classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge4:33:06
2Marco Coledan (Ita) Trek Factory Racing0:00:10
3Christian Meier (Can) Orica GreenEdgeRow 2 - Cell 2
4Bauke Mollema (Ned) Trek Factory RacingRow 3 - Cell 2
5Adam Yates (GBr) Orica GreenEdgeRow 4 - Cell 2
6Jesse Sergent (NZl) Trek Factory RacingRow 5 - Cell 2
7Svein Tuft (Can) Orica GreenEdgeRow 6 - Cell 2
8Matthew Busche (USA) Trek Factory RacingRow 7 - Cell 2
9Hayden Roulston (NZl) Trek Factory RacingRow 8 - Cell 2
10Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEdgeRow 9 - Cell 2
11Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha0:00:14
12Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha0:00:18
13Sergey Lagutin (Rus) Team KatushaRow 12 - Cell 2
14Simon Spilak (Slo) Team KatushaRow 13 - Cell 2
15Ilnur Zakarin (Rus) Team KatushaRow 14 - Cell 2
16Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin0:00:29
17Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 210:00:33
18Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 23Row 17 - Cell 2
19Jan Bárta (Cze) Bora-Argon 19Row 18 - Cell 2
20Paul Voss (Ger) Bora-Argon 25Row 19 - Cell 2
21Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 24Row 20 - Cell 2
22Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin0:00:35
23Georg Preidler (Aut) Team Giant-AlpecinRow 22 - Cell 2
24Chad Haga (USA) Team Giant-AlpecinRow 23 - Cell 2
25Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-AlpecinRow 24 - Cell 2
26Joe Lewis (Aus) Hincapie Racing Team0:00:36
27Dion Smith (NZl) Hincapie Racing TeamRow 26 - Cell 2
28Toms Skujins (Lat) Hincapie Racing TeamRow 27 - Cell 2
29Andzs Flaksis (Lat) Hincapie Racing TeamRow 28 - Cell 2
30Jon Hornbeck (USA) Hincapie Racing TeamRow 29 - Cell 2
31Jasper Bovenhuis (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team0:00:40
32Lasse-Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin Pro Cycling TeamRow 31 - Cell 2
33Nate Brown (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling TeamRow 32 - Cell 2
34Ryder Hesjedal (Can) Cannondale-Garmin Pro Cycling TeamRow 33 - Cell 2
35Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale-Garmin Pro Cycling TeamRow 34 - Cell 2
36Tom-Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling TeamRow 35 - Cell 2
37Davide Formolo (Ita) Cannondale-Garmin Pro Cycling TeamRow 36 - Cell 2
38Wouter Wippert (Ned) Drapac Pro Cycling0:00:50
39Malcolm Rudolph (Aus) Drapac Pro CyclingRow 38 - Cell 2
40Alexander Ray (NZl) Silber Pro Cycling0:00:51
41Alex Cataford (Can) Silber Pro CyclingRow 40 - Cell 2
42Sergei Chernetsky (Rus) Team KatushaRow 41 - Cell 2
43Matteo Dal-Cin (Can) Silber Pro CyclingRow 42 - Cell 2
44Ryan Roth (Can) Silber Pro CyclingRow 43 - Cell 2
45Nigel Ellsay (Can) Silber Pro CyclingRow 44 - Cell 2
46Ryan Anderson (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies0:00:54
47Evan Murphy (USA) Lupus Racing TeamRow 46 - Cell 2
48Jesse Anthony (USA) Optum p/b Kelly Benefit StrategiesRow 47 - Cell 2
49Chad Beyer (USA) Lupus Racing TeamRow 48 - Cell 2
50Scott Zwizanski (USA) Optum p/b Kelly Benefit StrategiesRow 49 - Cell 2
51Mike Woods (Can) Optum p/b Kelly Benefit StrategiesRow 50 - Cell 2
52Michael Olheiser (USA) Lupus Racing TeamRow 51 - Cell 2
53Kyle Murphy (USA) Lupus Racing TeamRow 52 - Cell 2
54Mike Stone (USA) Lupus Racing TeamRow 53 - Cell 2
55Tom Zirbel (USA) Optum p/b Kelly Benefit StrategiesRow 54 - Cell 2
56Matthieu Jeannes (Fra) Lupus Racing Team0:00:56
57Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin0:01:00
58Logan Owen (USA) Axeon Cycling0:01:09
59Daniel Eaton (USA) Axeon CyclingRow 58 - Cell 2
60James Oram (NZl) Axeon CyclingRow 59 - Cell 2
61Geoffrey Curran (USA) Axeon CyclingRow 60 - Cell 2
62Greg Daniel (USA) Axeon CyclingRow 61 - Cell 2
63Alexander Porsev (Rus) Team Katusha0:01:13
64Travis McCabe (USA) Team SmartStop0:01:14
65Kris Dahl (Can) Team SmartStopRow 64 - Cell 2
66Zach Bell (Can) Team SmartStopRow 65 - Cell 2
67Eric Marcotte (USA) Team SmartStopRow 66 - Cell 2
68Julian Kyer (USA) Team SmartStopRow 67 - Cell 2
69Evan Huffman (USA) Team SmartStopRow 68 - Cell 2
70Shane Kline (USA) Team SmartStop0:01:25
71Alexandr Braico (Mda) Jelly Belly p/b Maxxis0:01:31
72Josh Berry (USA) Jelly Belly p/b MaxxisRow 71 - Cell 2
73Gavin Mannion (USA) Jelly Belly p/b MaxxisRow 72 - Cell 2
74Fred Rodriguez (USA) Jelly Belly p/b MaxxisRow 73 - Cell 2
75Taylor Shelden (USA) Jelly Belly p/b MaxxisRow 74 - Cell 2
76Lachlan Morton (Aus) Jelly Belly p/b MaxxisRow 75 - Cell 2
77Will Clarke (Aus) Drapac Pro Cycling0:01:32
78Jordan Kerby (Aus) Drapac Pro Cycling0:01:37
79Ty Magner (USA) Hincapie Racing Team0:01:52
80Florenz Knauer (Ger) H&R Block Pro Cycling0:02:06
81Adam de Vos (Can) H&R Block Pro CyclingRow 80 - Cell 2
82Garrett McLeod (Can) H&R Block Pro CyclingRow 81 - Cell 2
83Thomas Vaubourzeix (Fra) Lupus Racing Team0:02:08
84Ted King (USA) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team0:02:15
85Winston David (USA) Lupus Racing Team0:02:21
86Travis Livermon (USA) Team SmartStop0:02:23
87Graeme Brown (Aus) Drapac Pro Cycling0:02:30
88Guillaume Boivin (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies0:02:37
89Sven Erik Bystrøm (Nor) Team KatushaRow 88 - Cell 2
90Gregory Rast (Sui) Trek Factory RacingRow 89 - Cell 2
91Steve Fisher (USA) Jelly Belly p/b Maxxis0:02:38
92Phil O’Donnell (USA) Axeon Cycling0:02:50
93Thomas Soladay (USA) Optum p/b Kelly Benefit Strategies0:02:55
94Derrick St. John (Can) Silber Pro Cycling0:03:02
95Miguel Bryon (USA) Hincapie Racing Team0:03:03
96Bailey McKnight (Can) H&R Block Pro CyclingRow 95 - Cell 2
97Justin Oien (USA) Axeon Cycling0:03:12
98Jure Rupnik (Slo) H&R Block Pro Cycling0:03:19
99Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin0:03:47
100Lars van der Haar (Ned) Team Giant-AlpecinRow 99 - Cell 2
101Mac Brennan (USA) Hincapie Racing Team0:03:52
102Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 180:03:53
103Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 22Row 102 - Cell 2
104Jacob Schwingboth (Can) H&R Block Pro Cycling0:03:57
105Travis Meyer (Aus) Drapac Pro Cycling0:04:03
106Jens Mouris (Ned) Orica GreenEdge0:04:09
107Michael Le Rossignol (Can) Silber Pro Cycling0:04:16
108Felix Cote Bouvette (Can) H&R Block Pro Cycling0:04:28
109Will Routley (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies0:04:31
110Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing0:04:56
111Peter Koning (Ned) Drapac Pro Cycling0:05:05
112Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge0:05:23
113Sam Bewley (NZl) Orica GreenEdgeRow 112 - Cell 2
114Chris Putt (USA) Axeon Cycling0:05:54
115Bernard Sulzberger (Aus) Drapac Pro CyclingRow 114 - Cell 2
116Travis Samuel (Can) H&R Block Pro Cycling0:07:16
117Cesare Benedetti ITA Bora-Argon 200:07:47
118Angus Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis0:07:50
119Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling0:08:25
120Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing0:09:09
Swipe to scroll horizontally
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Michael Matthews (Aus) Orica GreenEdge15pts
2Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin12Row 1 - Cell 3
3Cesare Benedetti ITA Bora-Argon 2010Row 2 - Cell 3
4Alexey Tsatevich (Rus) Team Katusha10Row 3 - Cell 3
5Travis McCabe (USA) Team SmartStop7Row 4 - Cell 3
6Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 216Row 5 - Cell 3
7Thomas Vaubourzeix (Fra) Lupus Racing Team6Row 6 - Cell 3
8Michael Hepburn (Aus) Orica GreenEdge5Row 7 - Cell 3
9Guillaume Boivin (Can) Optum p/b Kelly Benefit Strategies4Row 8 - Cell 3
10Logan Owen (USA) Axeon Cycling3Row 9 - Cell 3
11Miguel Bryon (USA) Hincapie Racing Team2Row 10 - Cell 3
12Jasper Bovenhuis (Ned) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team1Row 11 - Cell 3
13Phil O’Donnell (USA) Axeon Cycling1Row 12 - Cell 3
14Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling1Row 13 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling20pts
2Cesare Benedetti ITA Bora-Argon 2018Row 1 - Cell 3
3Thomas Vaubourzeix (Fra) Lupus Racing Team13Row 2 - Cell 3
4Phil O’Donnell (USA) Axeon Cycling13Row 3 - Cell 3
5Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team5Row 4 - Cell 3
6Evan Huffman (USA) Team SmartStop5Row 5 - Cell 3
7Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 244Row 6 - Cell 3
8Gregory Rast (Sui) Trek Factory Racing4Row 7 - Cell 3
9Laurent Didier (Lux) Trek Factory Racing2Row 8 - Cell 3
10Kristof Vandewalle (Bel) Trek Factory Racing2Row 9 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Adam Yates (GBr) Orica GreenEdge4:33:16
2Dion Smith (NZl) Hincapie Racing Team0:00:26
3Lasse-Norman Hansen (Den) Cannondale-Garmin Pro Cycling Team0:00:30
4Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale-Garmin Pro Cycling TeamRow 3 - Cell 2
5