Skip to main content

Bauhaus wins stage 3 in Tour de Hongrie

Phil Bauhaus won the first stage of Tour de Hongrie
Phil Bauhaus won the first stage of Tour de Hongrie (Image credit: Bettini Photo)

Results
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Phil Bauhaus (Ger) Bahrain Victorious 3:17:30
2Mike Teunissen (Ned) Jumbo-Visma
3Fred Wright (GBr) Bahrain Victorious
4Davide Martinelli (Ita) Astana-Premier Tech
5Mihkel Räim (Est) Mazowsze Serce Polski
6Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
7Timothy Dupont (Bel) Bingoal WB
8Kristoffer Halvorsen (Nor) Uno-X Pro Cycling
9Luca Pacioni (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
10Taj Jones (Aus) Israel Start-up Nation
11Mick van Dijke (Ned) Jumbo-Visma
12Heinrich Haussler (Aus) Bahrain Victorious
13Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
14Emanuele Onesti (Ita) Giotti Victoria Savini Due
15Sasha Weemaes (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
16Adam Karl (Hun) Hungarian National Team
17Petr Rikunov (Rus) Gazprom-RusVelo
18Kamil Gradek (Pol) Vini Zabu' Brado KTM
19Gašper Katrašnik (Slo) Adria Mobil
20Igor Boev (Rus) Gazprom-RusVelo
21Gergo Orosz (Hun) Hungarian National Team
22Arne Marit (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
23Charles Quarterman (GBr) Trek-Segafredo
24Gijs Leemreize (Ned) Jumbo-Visma
25Ruben Apers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
26Antonio Tiberi (Ita) Trek-Segafredo
27Artyom Zakharov (Kaz) Astana-Premier Tech
28Damien Howson (Aus) Team BikeExchange
29Maciej Paterski (Pol) Voster ATS
30Santiago Buitrago Sanchez (Col) Bahrain Victorious
31Jhojan Orlando Garcia Sosa (Col) Caja Rural-Seguros RGA
32Torstein Træen (Nor) Uno-X Pro Cycling
33Stefan de Bod (RSA) Astana-Premier Tech
34Kevin Colleoni (Ita) Team BikeExchange
35Balázs Rózsa (Hun) Hungarian National Team
36Luca Chirico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
37Pawel Cieslik (Pol) Voster ATS
38Kristian Javier Yustre Rodriguez (Col) Giotti Victoria Savini Due
39Viacheslav Kuznetsov (Rus) Gazprom-RusVelo
40Fabio van den Bossche (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
41Romain Combaud (Fra) Team DSM
42Kevin Vermaerke (USA) Team DSM
43Laurenz Rex (Bel) Bingoal WB
44Sean de Bie (Bel) Bingoal WB
45Javier Romo Oliver (Spa) Astana-Premier Tech
46Orluis Alberto Aular Sanabria (Ven) Caja Rural-Seguros RGA
47Szymon Rekita (Pol) Voster ATS
48Piotr Brozyna (Pol) Mazowsze Serce Polski
49Gal Glivar (Slo) Adria Mobil
50János Zsombor Pelikán (Hun) Androni Giocattoli-Sidermec
51Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli-Sidermec
52Ben Hermans (Bel) Israel Start-up Nation
53Artem Nych (Rus) Gazprom-RusVelo
54Niklas Markl (Ger) Team DSM
55Aljaž Jarc (Slo) Adria Mobil
56Yevgeniy Fedorov (Kaz) Astana-Premier Tech
57Manuele Boaro (Ita) Astana-Premier Tech
58Zsombor Palumby (Hun) Hungarian National Team
59Norbert Banaszek (Pol) Mazowsze Serce Polski
60Damiano Cima (Ita) Gazprom-RusVelo
61Asbjørn Andersen (Den) Team DSM
62Laurens Huys (Bel) Bingoal WB
63Louis Blouwe (Bel) Bingoal WB
64Sergio Roman Martin Galan (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
65Davide Bais (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
66Alexander Kamp (Den) Trek-Segafredo
67Gilles de Wilde (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
68Aljaž Omrzel (Slo) Adria Mobil
69Tom van Asbroeck (Bel) Israel Start-up Nation
70Yuval ben Moshe (Isr) Israel Start-up Nation
71Emils Liepins (Lat) Trek-Segafredo
72Paolo Simion (Ita) Giotti Victoria Savini Due
73Luc Wirtgen (Lux) Bingoal WB
74Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-RusVelo
75Viktor Filutas (Hun) Giotti Victoria Savini Due
76Mattia Frapporti (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
77Jakub Mareczko (Ita) Vini Zabu' Brado KTM
78Marco Frapporti (Ita) Vini Zabu' Brado KTM
79Kristjan Hocevar (Slo) Adria Mobil
80Alejandro Ropero Molina (Spa) Eolo-Kometa Cycling Team
81Norbert Hrenkó (Hun) Hungarian National Team
82Edoardo Zardini (Ita) Vini Zabu' Brado KTM
83Jokin Murguialday (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
84Ferenc Szöllosi (Hun) Hungarian National Team
85Pawel Bernas (Pol) Mazowsze Serce Polski
86Marcel Sieberg (Ger) Bahrain Victorious
87Michel Heßmann (Ger) Jumbo-Visma
88David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk 0:01:19
89Barnabás Peak (Hun) Team BikeExchange
90Andrea Guardini (Ita) Giotti Victoria Savini Due 0:01:19
91Mateusz Grabis (Pol) Voster ATS
92Liam Bertazzo (Ita) Vini Zabu' Brado KTM
93Jakob Egholm (Den) Trek-Segafredo 0:01:22
94Frederik Wandahl (Den) Bora-Hansgrohe
95Matteo Malucelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
96Olav Kooij (Ned) Jumbo-Visma
97Simone Bevilacqua (Ita) Vini Zabu' Brado KTM 0:01:31
98Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
99Samuel Bewley (NZl) Team BikeExchange
100Alexander Konychev (Ita) Team BikeExchange
101David Gonzalez Lopez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
102Diego Pablo Sevilla Lopez (Spa) Eolo-Kometa Cycling Team 0:02:07
103Erik Fetter (Hun) Eolo-Kometa Cycling Team
104Mattia Viel (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
105Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk 0:02:14
106Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
107Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk
108Adrian Kurek (Pol) Mazowsze Serce Polski
109Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:02:18
110Ahmed Madan (Brn) Bahrain Victorious
111Erlend Blikra (Nor) Uno-X Pro Cycling
112Jordi Meeus (Bel) Bora-Hansgrohe
113Patrick Gamper (Aut) Bora-Hansgrohe
114Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
115Rick Pluimers (Ned) Jumbo-Visma
116Gergely Szarka (Hun) Giotti Victoria Savini Due
117Marius Mayrhofer (Ger) Team DSM 0:02:56
118Itamar Einhorn (Isr) Israel Start-up Nation
119Alberto Dainese (Ita) Team DSM
120Pawel Franczak (Pol) Voster ATS
121Patryk Stosz (Pol) Voster ATS
122Joel Nicolau Beltran (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:03:13
123Kaden Groves (Aus) Team BikeExchange 0:03:16
124Rudy Barbier (Fra) Israel Start-up Nation
125Alan Banaszek (Pol) Mazowsze Serce Polski
126Niklas Larsen (Den) Uno-X Pro Cycling 0:07:07

General classification after stage 3
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Phil Bauhaus (Ger) Bahrain Victorious 11:15:23
2Jordi Meeus (Bel) Bora-Hansgrohe 0:00:10
3Patryk Stosz (Pol) Voster ATS 0:00:15
4Maciej Paterski (Pol) Voster ATS 0:00:16
5Mike Teunissen (Ned) Jumbo-Visma 0:00:18
6Jakub Mareczko (Ita) Vini Zabu' Brado KTM
7Alberto Dainese (Ita) Team DSM
8Norbert Banaszek (Pol) Mazowsze Serce Polski 0:00:19
9Fred Wright (GBr) Bahrain Victorious 0:00:20
10János Zsombor Pelikán (Hun) Androni Giocattoli-Sidermec
11Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo 0:00:21
12Fabio van den Bossche (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:00:22
13Aljaž Jarc (Slo) Adria Mobil
14Taj Jones (Aus) Israel Start-up Nation
15Pawel Bernas (Pol) Mazowsze Serce Polski
16Alexander Kamp (Den) Trek-Segafredo
17Alan Banaszek (Pol) Mazowsze Serce Polski 0:00:23
18Ferenc Szöllosi (Hun) Hungarian National Team
19Timothy Dupont (Bel) Bingoal WB 0:00:24
20Davide Martinelli (Ita) Astana-Premier Tech
21Luca Pacioni (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
22Jordi Warlop (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
23Arne Marit (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
24Gergo Orosz (Hun) Hungarian National Team
25Artyom Zakharov (Kaz) Astana-Premier Tech
26Orluis Alberto Aular Sanabria (Ven) Caja Rural-Seguros RGA
27Kamil Gradek (Pol) Vini Zabu' Brado KTM
28Adam Karl (Hun) Hungarian National Team
29Gašper Katrašnik (Slo) Adria Mobil
30Olav Kooij (Ned) Jumbo-Visma
31Kristian Javier Yustre Rodriguez (Col) Giotti Victoria Savini Due
32Antonio Tiberi (Ita) Trek-Segafredo
33Paolo Simion (Ita) Giotti Victoria Savini Due
34Damien Howson (Aus) Team BikeExchange
35Niklas Markl (Ger) Team DSM
36Mihkel Räim (Est) Mazowsze Serce Polski
37Charles Quarterman (GBr) Trek-Segafredo
38Viacheslav Kuznetsov (Rus) Gazprom-RusVelo
39David Gonzalez Lopez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
40Damiano Cima (Ita) Gazprom-RusVelo
41Stefan de Bod (RSA) Astana-Premier Tech
42Jhojan Orlando Garcia Sosa (Col) Caja Rural-Seguros RGA
43Rudy Barbier (Fra) Israel Start-up Nation
44Gijs Leemreize (Ned) Jumbo-Visma
45Tom van Asbroeck (Bel) Israel Start-up Nation
46Yevgeniy Fedorov (Kaz) Astana-Premier Tech
47Artem Nych (Rus) Gazprom-RusVelo
48Luca Chirico (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
49Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
50Sasha Weemaes (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
51Heinrich Haussler (Aus) Bahrain Victorious
52Igor Boev (Rus) Gazprom-RusVelo
53Ruben Apers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
54Romain Combaud (Fra) Team DSM
55Pawel Cieslik (Pol) Voster ATS
56Petr Rikunov (Rus) Gazprom-RusVelo
57Alejandro Ropero Molina (Spa) Eolo-Kometa Cycling Team
58Javier Romo Oliver (Spa) Astana-Premier Tech
59Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli-Sidermec
60Frederik Wandahl (Den) Bora-Hansgrohe
61Balázs Rózsa (Hun) Hungarian National Team
62Laurens Huys (Bel) Bingoal WB
63Ben Hermans (Bel) Israel Start-up Nation
64Piotr Brozyna (Pol) Mazowsze Serce Polski
65Manuele Boaro (Ita) Astana-Premier Tech
66Kristjan Hocevar (Slo) Adria Mobil
67Viktor Filutas (Hun) Giotti Victoria Savini Due
68Mattia Frapporti (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
69Kevin Colleoni (Ita) Team BikeExchange
70Matteo Malucelli (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
71Santiago Buitrago Sanchez (Col) Bahrain Victorious
72Davide Bais (Ita) Eolo-Kometa Cycling Team
73Pawel Franczak (Pol) Voster ATS
74Luc Wirtgen (Lux) Bingoal WB
75Rüdiger Selig (Ger) Bora-Hansgrohe
76Erlend Blikra (Nor) Uno-X Pro Cycling
77Rick Pluimers (Ned) Jumbo-Visma
78Emanuele Onesti (Ita) Giotti Victoria Savini Due
79Asbjørn Andersen (Den) Team DSM
80Szymon Rekita (Pol) Voster ATS
81Torstein Træen (Nor) Uno-X Pro Cycling
82Marcel Sieberg (Ger) Bahrain Victorious
83Edoardo Zardini (Ita) Vini Zabu' Brado KTM
84Gilles de Wilde (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
85Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk
86Barnabás Peak (Hun) Team BikeExchange
87Alexander Konychev (Ita) Team BikeExchange
88Gal Glivar (Slo) Adria Mobil
89Adrian Kurek (Pol) Mazowsze Serce Polski
90Aljaž Omrzel (Slo) Adria Mobil
91Jokin Murguialday (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
92Zsombor Palumby (Hun) Hungarian National Team
93Michel Heßmann (Ger) Jumbo-Visma
94Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
95Norbert Hrenkó (Hun) Hungarian National Team
96Sergio Roman Martin Galan (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
97Gergely Szarka (Hun) Giotti Victoria Savini Due
98Marco Frapporti (Ita) Vini Zabu' Brado KTM
99Louis Blouwe (Bel) Bingoal WB
100Patrick Gamper (Aut) Bora-Hansgrohe
101Kevin Vermaerke (USA) Team DSM 0:00:46
102Emils Liepins (Lat) Trek-Segafredo 0:00:52
103Mick van Dijke (Ned) Jumbo-Visma
104Laurenz Rex (Bel) Bingoal WB
105Itamar Einhorn (Isr) Israel Start-up Nation
106Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-RusVelo 0:01:09
107David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk 0:01:42
108Andrea Guardini (Ita) Giotti Victoria Savini Due 0:01:43
109Mateusz Grabis (Pol) Voster ATS
110Jakob Egholm (Den) Trek-Segafredo 0:01:46
111Simone Bevilacqua (Ita) Vini Zabu' Brado KTM 0:01:55
112Diego Pablo Sevilla Lopez (Spa) Eolo-Kometa Cycling Team 0:02:25
113Erik Fetter (Hun) Eolo-Kometa Cycling Team 0:02:31
114Mattia Viel (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
115Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk 0:02:38
116Kristoffer Halvorsen (Nor) Uno-X Pro Cycling 0:03:01
117Sean de Bie (Bel) Bingoal WB 0:03:10
118Yuval ben Moshe (Isr) Israel Start-up Nation
119Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
120Kaden Groves (Aus) Team BikeExchange 0:03:40
121Marius Mayrhofer (Ger) Team DSM 0:04:05
122Samuel Bewley (NZl) Team BikeExchange 0:04:57
123Liam Bertazzo (Ita) Vini Zabu' Brado KTM 0:06:18
124Joel Nicolau Beltran (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:07:13
125Niklas Larsen (Den) Uno-X Pro Cycling 0:07:31
126Ahmed Madan (Brn) Bahrain Victorious 0:08:53

Latest on Cyclingnews