Tirreno-Adriatico: Roglic wins stage 3 in Trevi

Primoz Roglic (LottoNL-Jumbo) won stage 3 of Tirreno-Adriatico after attacking on the steep slopes of the climb to Trevi. Adam Yates (Mitchelton-Scott) desperately tried to bridge the gap but finished three seconds back while Tiesj Benoot (Lotto Soudal) was third an additional three seconds behind.

Swipe to scroll horizontally
#Rider Name (Country) TeamResult
1Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo6:17:23
2Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott0:00:03
3Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal0:00:06
4Geraint Thomas (GBr) Team Sky0:00:07
5Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac p/b Cannondale0:00:10
6Mikel Landa (Spa) Movistar TeamRow 5 - Cell 2
7Gianni Moscon (Ita) Team SkyRow 6 - Cell 2
8Romain Bardet (Fra) AG2R La MondialeRow 7 - Cell 2
9Wilco Kelderman (Ned) Team SunwebRow 8 - Cell 2
10Bob Jungels (Lux) Quick-Step FloorsRow 9 - Cell 2
11Jaime Roson (Spa) Movistar TeamRow 10 - Cell 2
12Chris Froome (GBr) Team SkyRow 11 - Cell 2
13George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo0:00:16
14Davide Formolo (Ita) Bora-HansgroheRow 13 - Cell 2
15Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-MeridaRow 14 - Cell 2
16Michal Kwiatkowski (Pol) Team SkyRow 15 - Cell 2
17Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-MeridaRow 16 - Cell 2
18Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing TeamRow 17 - Cell 2
19Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team0:00:24
20Fabio Aru (Ita) UAE Team EmiratesRow 19 - Cell 2
21Tom Dumoulin (Ned) Team SunwebRow 20 - Cell 2
22Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team0:00:28
23Davide Villella (Ita) Astana Pro Team0:00:34
24Peter Sagan (Svk) Bora-HansgroheRow 23 - Cell 2
25José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin0:00:36
26Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro TeamRow 25 - Cell 2
27Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin0:00:38
28Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa OviniRow 27 - Cell 2
29Ben Hermans (Bel) Israel Cycling AcademyRow 28 - Cell 2
30Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step FloorsRow 29 - Cell 2
31Zdenek Stybar (Cze) Quick-Step FloorsRow 30 - Cell 2
32Louis Meintjes (RSA) Dimension DataRow 31 - Cell 2
33Tanel Kangert (Est) Astana Pro TeamRow 32 - Cell 2
34Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac p/b Cannondale0:00:51
35Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin0:00:55
36Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates0:01:01
37Krists Neilands (Lat) Israel Cycling AcademyRow 36 - Cell 2
38Jan Polanc (Slo) UAE Team EmiratesRow 37 - Cell 2
39Andrey Amador (CRc) Movistar Team0:01:03
40Edoardo Zardini (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:01:19
41Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe0:01:24
42Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ0:01:34
43Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo0:01:36
44Kanstantsin Siutsou (Blr) Bahrain-Merida0:01:42
45Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo0:02:15
46Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom-Rusvelo0:02:34
47Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom-Rusvelo0:02:45
48Jack Bauer (NZl) Mitchelton-ScottRow 47 - Cell 2
49Vasil Kiryienka (Blr) Team SkyRow 48 - Cell 2
50Mathias Frank (Swi) AG2R La MondialeRow 49 - Cell 2
51Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac p/b CannondaleRow 50 - Cell 2
52Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ0:03:11
53Salvatore Puccio (Ita) Team SkyRow 52 - Cell 2
54Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott0:03:34
55Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-ScottRow 54 - Cell 2
56Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJRow 55 - Cell 2
57Michael Schär (Swi) BMC Racing Team0:03:55
58Nelson Oliveira (Por) Movistar TeamRow 57 - Cell 2
59Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal0:04:10
60Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida0:04:13
61Tomasz Marczynski (Pol) Lotto SoudalRow 60 - Cell 2
62Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky0:04:23
63Julien Vermote (Bel) Dimension Data0:04:33
64Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe0:04:44
65Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:04:58
66Dario Cataldo (Ita) Astana Pro TeamRow 65 - Cell 2
67Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy0:05:12
68Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale0:05:17
69Clement Venturini (Fra) AG2R La MondialeRow 68 - Cell 2
70Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates0:06:12
71Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Selle ItaliaRow 70 - Cell 2
72Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro TeamRow 71 - Cell 2
73Jens Debusschere (Bel) Lotto SoudalRow 72 - Cell 2
74Fabio Felline (Ita) Trek-SegafredoRow 73 - Cell 2
75Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida0:06:24
76Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb0:06:39
77Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida0:06:47
78Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini0:06:55
79Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom-Rusvelo0:07:08
80Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin0:07:25
81Alberto Bettiol (Ita) BMC Racing Team0:07:29
82Rohan Dennis (Aus) BMC Racing TeamRow 81 - Cell 2
83Fernando Gaviria (Col) Quick-Step FloorsRow 82 - Cell 2
84Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step FloorsRow 83 - Cell 2
85Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling AcademyRow 84 - Cell 2
86Simone Ponzi (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa OviniRow 85 - Cell 2
87Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott0:07:46
88Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-MeridaRow 87 - Cell 2
89Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama-FDJRow 88 - Cell 2
90Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling AcademyRow 89 - Cell 2
91Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin0:07:48
92Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale0:07:55
93Gijs Van Hoecke (Bel) LottoNL-JumboRow 92 - Cell 2
94Jos van Emden (Ned) LottoNL-JumboRow 93 - Cell 2
95Danny van Poppel (Ned) LottoNL-JumboRow 94 - Cell 2
96Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-ScottRow 95 - Cell 2
97Jorge Arcas (Spa) Movistar Team0:08:03
98Chad Haga (USA) Team Sunweb0:08:05
99Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ0:08:07
100Davide Cimolai (Ita) Groupama-FDJ0:08:10
101Daniele Bennati (Ita) Movistar TeamRow 100 - Cell 2
102Sacha Modolo (Ita) EF Education First-Drapac p/b CannondaleRow 101 - Cell 2
103Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal0:08:30
104Victor Campenaerts (Bel) Lotto Soudal0:08:53
105Maarten Wynants (Bel) LottoNL-JumboRow 104 - Cell 2
106Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo0:08:55
107Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo0:08:58
108Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina-Selle ItaliaRow 107 - Cell 2
109Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors0:09:02
110Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates0:09:29
111Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale0:09:56
112Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott0:10:17
113Oscar Gatto (Ita) Astana Pro TeamRow 112 - Cell 2
114Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data0:10:33
115August Jensen (Nor) Israel Cycling AcademyRow 114 - Cell 2
116Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa OviniRow 115 - Cell 2
117Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac p/b CannondaleRow 116 - Cell 2
118Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors0:11:19
119Tom Van Asbroeck (Bel) EF Education First-Drapac p/b CannondaleRow 118 - Cell 2
120Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac p/b CannondaleRow 119 - Cell 2
121Scott Thwaites (GBr) Dimension DataRow 120 - Cell 2
122Mark Renshaw (Aus) Dimension DataRow 121 - Cell 2
123Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJRow 122 - Cell 2
124Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb0:12:45
125Jasha Sütterlin (Ger) Movistar TeamRow 124 - Cell 2
126Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team EmiratesRow 125 - Cell 2
127Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team0:12:56
128Marco Canola (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa OviniRow 127 - Cell 2
129Matthias Brändle (Aut) Trek-SegafredoRow 128 - Cell 2
130Ryan Mullen (Irl) Trek-SegafredoRow 129 - Cell 2
131Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin0:13:00
132Maciej Bodnar (Pol) Bora-HansgroheRow 131 - Cell 2
133Rafal Majka (Pol) Bora-HansgroheRow 132 - Cell 2
134Damiano Cunego (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa OviniRow 133 - Cell 2
135Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling AcademyRow 134 - Cell 2
136Patrick Bevin (NZl) BMC Racing TeamRow 135 - Cell 2
137Igor Boev (Rus) Gazprom-RusveloRow 136 - Cell 2
138Nikolas Maes (Bel) Lotto SoudalRow 137 - Cell 2
139Leopold Konig (Cze) Bora-HansgroheRow 138 - Cell 2
140Artem Nych (Rus) Gazprom-RusveloRow 139 - Cell 2
141Marco Coledan (Ita) Wilier Triestina-Selle ItaliaRow 140 - Cell 2
142Robert Wagner (Ger) LottoNL-JumboRow 141 - Cell 2
143Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-RusveloRow 142 - Cell 2
144Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin0:13:08
145Bernhard Eisel (Aut) Dimension DataRow 144 - Cell 2
146Mads Pedersen (Den) Trek-SegafredoRow 145 - Cell 2
147Eduard Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini-Europa OviniRow 146 - Cell 2
148Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:16:08
149Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates0:16:12
150Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina-Selle ItaliaRow 149 - Cell 2
151Matteo Montaguti (Ita) AG2R La MondialeRow 150 - Cell 2
DNFSøren Kragh Andersen (Den) Team SunwebRow 151 - Cell 2
DNFSimon Geschke (Ger) Team SunwebRow 152 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Points
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo12pts
2Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott10Row 1 - Cell 3
3Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal8Row 2 - Cell 3
4Geraint Thomas (GBr) Team Sky7Row 3 - Cell 3
5Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac p/b Cannondale6Row 4 - Cell 3
6Mikel Landa (Spa) Movistar Team5Row 5 - Cell 3
7Gianni Moscon (Ita) Team Sky4Row 6 - Cell 3
8Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale3Row 7 - Cell 3
9Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb2Row 8 - Cell 3
10Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors1Row 9 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
1
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
2Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom-Rusvelo5pts
3Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia3Row 1 - Cell 3
4Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy2Row 2 - Cell 3
5Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini1Row 3 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia5pts
2Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom-Rusvelo3Row 1 - Cell 3
3Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy2Row 2 - Cell 3
4Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini1Row 3 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 1 (Cat. 3) Roccastrada, km. 35.7
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini5pts
2Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini3Row 1 - Cell 3
3Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia2Row 2 - Cell 3
4Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy1Row 3 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 2 (Cat. 3) Passo del Lume Spento, km. 76.8
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini5pts
2Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini3Row 1 - Cell 3
3Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia2Row 2 - Cell 3
4Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy1Row 3 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 3 (Cat. 3) La Foce, km. 113.8
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini5pts
2Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia3Row 1 - Cell 3
3Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini2Row 2 - Cell 3
4Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom-Rusvelo1Row 3 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 4 (Cat. 3) Trevi, km. 239
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo5pts
2Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott3Row 1 - Cell 3
3Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal2Row 2 - Cell 3
4Geraint Thomas (GBr) Team Sky1Row 3 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Sky18:52:36
2Movistar Team0:00:56
3Quick-Step Floors0:00:59
4Astana Pro Team0:01:11
5Katusha-Alpecin0:01:42
6Bahrain-Merida0:01:47
7Bora-HansgroheRow 6 - Cell 2
8UAE Team Emirates0:01:59
9EF Education First-Drapac p/b Cannondale0:03:19
10BMC Racing Team0:04:08
11Mitchelton-Scott0:05:55
12Israel-Cycling Academy0:06:24
13Team Sunweb0:06:46
14Gazprom-Rusvelo0:07:07
15LottoNL-Jumbo0:07:44
16AG2R La Mondiale0:07:45
17GFC0:07:52
18Lotto Soudal0:08:02
19Wilier Triestina-Selle Italia0:12:02
20Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini0:14:35
21Dimension Data0:15:17
22Trek-Segafredo0:16:16
Swipe to scroll horizontally
General classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Geraint Thomas (GBr) Team Sky10:52:22
2Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing TeamRow 1 - Cell 2
3Chris Froome (GBr) Team Sky0:00:03
4Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team0:00:08
5Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky0:00:09
6Bob Jungels (Lux) Quick-Step FloorsRow 5 - Cell 2
7Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb0:00:19
8Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe0:00:30
9Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb0:00:33
10Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac p/b Cannondale0:00:39
11Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe0:00:42
12Mikel Landa (Spa) Movistar Team0:00:44
13Jaime Roson (Spa) Movistar TeamRow 12 - Cell 2
14Tiesj Benoot (Bel) Lotto SoudalRow 13 - Cell 2
15Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida0:00:49
16Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain-MeridaRow 15 - Cell 2
17Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin0:00:50
18George Bennett (NZl) LottoNL-Jumbo0:00:51
19Fabio Aru (Ita) UAE Team Emirates0:00:53
20Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors0:00:56
21Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale0:00:58
22Adam Yates (GBr) Mitchelton-ScottRow 21 - Cell 2
23Gianni Moscon (Ita) Team Sky0:01:00
24Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team0:01:05
25Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team0:01:13
26Zdenek Stybar (Cze) Quick-Step Floors0:01:17
27Daniel Moreno (Spa) EF Education First-Drapac p/b Cannondale0:01:20
28Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates0:01:30
29Jan Polanc (Slo) UAE Team EmiratesRow 28 - Cell 2
30Andrey Amador (CRc) Movistar Team0:01:37
31Louis Meintjes (RSA) Dimension Data0:01:38
32José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin0:01:41
33Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo0:01:59
34Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo0:02:07
35Simon Spilak (Slo) Katusha-AlpecinRow 34 - Cell 2
36Kanstantsin Siutsou (Blr) Bahrain-Merida0:02:17
37Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini0:02:19
38Edoardo Zardini (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:02:37
39Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe0:02:44
40Salvatore Puccio (Ita) Team Sky0:03:04
41Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ0:03:11
42Simon Clarke (Aus) EF Education First-Drapac p/b Cannondale0:03:14
43Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team0:03:16
44Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott0:03:22
45Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo0:03:24
46Aleksandr Vlasov (Rus) Gazprom-Rusvelo0:03:43
47Matthieu Ladagnous (Fra) Groupama-FDJ0:03:48
48Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy0:03:51
49Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom-Rusvelo0:03:54
50Davide Villella (Ita) Astana Pro Team0:03:59
51Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott0:04:09
52Jonathan Castroviejo (Spa) Team Sky0:04:16
53Nelson Oliveira (Por) Movistar Team0:04:29
54Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal0:04:55
55Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal0:05:00
56Michael Schär (Swi) BMC Racing Team0:05:29
57Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team0:05:35
58Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky0:05:58
59Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:06:16
60Julien Vermote (Bel) Dimension Data0:06:33
61Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott0:06:42
62Lennard Kämna (Ger) Team Sunweb0:06:48
63Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale0:06:53
64Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida0:06:57
65Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team0:07:13
66Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale0:07:17
67Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida0:07:20
68Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors0:07:28
69Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal0:07:33
70Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo0:07:35
71Andrey Grivko (Ukr) Astana Pro Team0:07:49
72Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott0:07:55
73Tony Martin (Ger) Katusha-Alpecin0:08:03
74Marco Marcato (Ita) UAE Team Emirates0:08:10
75Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin0:08:23
76Jos van Emden (Ned) LottoNL-Jumbo0:08:30
77Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Selle ItaliaRow 76 - Cell 2
78Jorge Arcas (Spa) Movistar Team0:08:37
79Daniele Bennati (Ita) Movistar Team0:08:44
80Davide Cimolai (Ita) Groupama-FDJ0:08:47
81Sacha Modolo (Ita) EF Education First-Drapac p/b Cannondale0:08:48
82Simone Ponzi (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini0:09:10
83Boy van Poppel (Ned) Trek-Segafredo0:09:18
84Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy0:09:24
85Gijs Van Hoecke (Bel) LottoNL-Jumbo0:09:27
86Franco Pellizotti (Ita) Bahrain-Merida0:09:36
87Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates0:09:58
88Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom-Rusvelo0:10:16
89Alexandre Geniez (Fra) AG2R La Mondiale0:10:44
90Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo0:10:51
91Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team0:10:54
92Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale0:11:02
93Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:11:05
94Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale0:11:12
95Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy0:11:17
96Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors0:11:31
97Chad Haga (USA) Team Sunweb0:11:32
98Antoine Duchesne (Can) Groupama-FDJ0:11:56
99Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa OviniRow 98 - Cell 2
100Clement Venturini (Fra) AG2R La Mondiale0:12:06
101Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors0:12:07
102Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott0:12:31
103Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data0:12:33
104Danny van Poppel (Ned) LottoNL-Jumbo0:12:34
105Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac p/b Cannondale0:12:41
106Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team0:12:44
107Caleb Ewan (Aus) Mitchelton-Scott0:12:55
108Victor Campenaerts (Bel) Lotto SoudalRow 107 - Cell 2
109Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin0:13:10
110Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors0:13:12
111Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates0:13:14
112Rafal Majka (Pol) Bora-HansgroheRow 111 - Cell 2
113Maciej Bodnar (Pol) Bora-HansgroheRow 112 - Cell 2
114Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa OviniRow 113 - Cell 2
115Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team0:13:19
116Matthias Brändle (Aut) Trek-SegafredoRow 115 - Cell 2
117Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama-FDJ0:13:26
118Nikolas Maes (Bel) Lotto Soudal0:13:42
119Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ0:13:48
120Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin0:13:58
121Jens Keukeleire (Bel) Lotto Soudal0:14:04
122Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb0:14:11
123Artem Nych (Rus) Gazprom-Rusvelo0:14:22
124Guillaume Boivin (Can) Israel Cycling Academy0:14:28
125Marco Coledan (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:14:29
126Mads Pedersen (Den) Trek-Segafredo0:14:31
127Ramunas Navardauskas (Ltu) Bahrain-Merida0:14:38
128Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe0:14:52
129Eduard Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini0:15:09
130Marco Canola (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini0:15:11
131Robert Wagner (Ger) LottoNL-Jumbo0:15:17
132Ryan Mullen (Irl) Trek-Segafredo0:15:21
133Scott Thwaites (GBr) Dimension Data0:15:39
134Damiano Cunego (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini0:15:41
135Mark Renshaw (Aus) Dimension Data0:15:46
136Alberto Bettiol (Ita) BMC Racing TeamRow 135 - Cell 2
137Tom Van Asbroeck (Bel) EF Education First-Drapac p/b Cannondale0:15:54
138Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data0:16:33
139Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy0:16:55
140Kristian Sbaragli (Ita) Israel Cycling Academy0:16:58
141Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ0:16:59
142Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:17:26
143Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo0:17:27
144Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo0:17:56
145Leopold Konig (Cze) Bora-Hansgrohe0:18:16
146August Jensen (Nor) Israel Cycling Academy0:19:27
147Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo0:20:06
148Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team0:20:48
149Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:24:22
150Filippo Ganna (Ita) UAE Team Emirates0:25:50
151Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale0:29:30
Swipe to scroll horizontally
Points classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia18pts
2Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo12Row 1 - Cell 3
3Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin12Row 2 - Cell 3
4Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe10Row 3 - Cell 3
5Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott10Row 4 - Cell 3
6Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom-Rusvelo8Row 5 - Cell 3
7Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal8Row 6 - Cell 3
8Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo8Row 7 - Cell 3
9Geraint Thomas (GBr) Team Sky7Row 8 - Cell 3
10Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky7Row 9 - Cell 3
11Rigoberto Uran (Col) EF Education First-Drapac p/b Cannondale6Row 10 - Cell 3
12Patrick Bevin (NZl) BMC Racing Team6Row 11 - Cell 3
13Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy6Row 12 - Cell 3
14Mikel Landa (Spa) Movistar Team5Row 13 - Cell 3
15Jakub Mareczko (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia5Row 14 - Cell 3
16Gianni Moscon (Ita) Team Sky4Row 15 - Cell 3
17Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors4Row 16 - Cell 3
18Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy4Row 17 - Cell 3
19Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo4Row 18 - Cell 3
20Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale3Row 19 - Cell 3
21Danny van Poppel (Ned) LottoNL-Jumbo3Row 20 - Cell 3
22Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb2Row 21 - Cell 3
23Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini2Row 22 - Cell 3
24Eduard Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini2Row 23 - Cell 3
25Bob Jungels (Lux) Quick-Step Floors1Row 24 - Cell 3
26Luke Durbridge (Aus) Mitchelton-Scott1Row 25 - Cell 3
27Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates1Row 26 - Cell 3
28Niki Terpstra (Ned) Quick-Step Floors1Row 27 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini20pts
2Jacopo Mosca (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia10Row 1 - Cell 3
3Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini8Row 2 - Cell 3
4Primoz Roglic (Slo) LottoNL-Jumbo5Row 3 - Cell 3
5Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott3Row 4 - Cell 3
6Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal2Row 5 - Cell 3
7Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy