Skip to main content

Sweeck wins Ruddervoorde U23 race

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Laurens Sweeck (Bel) Corendon-Kwadro0:51:17
2Michael Vanthourenhout (Bel) Sunweb-Napoleon Games0:00:06
3Diether Sweeck (Bel) Corendon-Kwadro0:00:09
4Martijn Budding (Ned) Enertherm-BKCP0:00:11
5Stan Godrie (Ned) Rabo-Giant Offroad0:00:14
6Jens Vandekinderen (Bel) Telenet Fidea0:00:15
7Quinten Hermans (Bel) Telenet Fidea0:00:28
8Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea0:00:57
9Yannick Peeters (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Cycling Team0:01:05
10Nicolas Cleppe (Bel) Telenet Fidea0:01:06
11Joris Nieuwenhuis (Ned)0:01:24
12Daan Hoeyberghs (Bel) BKCP-Powerplus0:01:37
13Thijs Aerts (Bel) Telenet Fidea0:02:06
14Daan Soete (Bel) Telenet Fidea0:02:13
15Yorben Van Tichelt (Bel)0:02:42
16Sieben Wouters (Ned)0:02:46
17Jelle Schuermans (Bel)0:02:52
18Stijn Caluwe (Bel)0:03:03
19Braam Merlier (Bel)0:03:05
20Elias Van Hecke (Bel)0:03:15
21Berne Vankeirsbilck (Bel)0:03:17
22Jonas Degroote (Bel)
23Thomas Joseph (Bel)0:03:47
24Ward Van Laer (Bel)0:04:08
25Gosse van der Meer (Ned)0:04:13
26Richard Jansen (Ned)0:04:26
27Bjorn van der Heijden (Ned)0:04:45
28Koen van Dijke (Ned)0:05:00
29Jens Teirlinck (Bel)0:05:07
30Yves Coolen (Bel)0:05:18
31Robbie van Bakel (Ned)0:05:42
32Ben Sumner (GBr)
33Jorn Verbraken (Bel)
34Lawrence Tibackx (Bel)
35Kelvin Bakx (Ned)
36Sybren Jacobs (Bel)
37Nick Van de Kerckhove (Bel)
38Thomas Van de Velde (Bel)
39Gianni Vermeiren (Bel)
40Senne De Meyer (Bel)
41Erik Kramer (Ned)
42Sean Dunlea (GBr)
43Niels Buysen (Bel)
44Nicky Gieskens (Ned)
45Mathias Moenaert (Bel)
46Laurens De Jonghe (Bel)

Stand Topsport Vlaanderen Superprestige (na
#Rider Name (Country) TeamResult
1Laurens Sweeck (Bel) Corendon-Kwadro42pts
2Michael Vanthourenhout (Bel) Sunweb-Napoleon Games40
3Diether Sweeck (Bel) Corendon-Kwadro38
4Wout Van Aert (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Cycling Team30
5Toon Aerts (Bel) Telenet Fidea30
6Quinten Hermans (Bel) Telenet Fidea25
7Jens Vandekinderen (Bel) Telenet Fidea22
8Daan Soete (Bel) Telenet Fidea21
9Stan Godrie (Ned) Rabo-Giant Offroad20
10Martijn Budding (Ned) Enertherm-BKCP19
11Yorben Van Tichelt (Bel)13
12Daan Hoeyberghs (Bel)13
13Nicolas Cleppe (Bel)11
14Adam Toupalik (Cze)9
15Jakub Skala (Cze)8
16Joris Nieuwenhuis (Ned)8
17Yannick Peeters (Bel) Vastgoedservice - Golden Palace Cycling Team7
18Thijs Aerts (Bel)4

Latest on Cyclingnews