Skip to main content

Kupfernagel wins Internationale Thüringen Rundfahrt der Frauen prologue

Hanka Kupfernagel (RusVelo) in the Internationale Thüringen Rundfahrt der Frauen leader's jersey following her prologue victory.

Hanka Kupfernagel (RusVelo) in the Internationale Thüringen Rundfahrt der Frauen leader's jersey following her prologue victory. (Image credit: International Thüringen Rundfahrt der Frauen)

Full Results
1Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo0:04:51
2Clara Hughes (Can) Team Specialized-lululemon0:00:02
3Judith Arndt (Ger) Orica - AIS0:00:03
4Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:05
5Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon0:00:08
6Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team
7Thalita De Jong (Ned) Rabobank Women Cycling Team
8Esther Fennel (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:00:11
9Olga Zabelinskaya (Rus) RusVelo
10Amy Pieters (Ned) Skil Argos0:00:12
11Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:15
12Emilia Fahlin (Swe) Team Specialized-lululemon
13Rachel Neylan (Aus) Abus Nutrixxion0:00:16
14Ina-Yoko Teutenberg (Ger) Team Specialized-lululemon
15Oksana Kozonchuk (Rus) Be Pink0:00:17
16Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
17Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team0:00:18
18Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team
19Adrie Visser (Ned) Skil Argos0:00:19
20Elke Gebhardt (Ger) Be Pink0:00:20
21Mieke Kröger (Ger) German National Team
22Marijin De Vries (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
23Valentina Carretta (Ita) MCipollini Giambenini
24Claudia Häusler (Ger) Orica - AIS0:00:21
25Amber Neben (USA) Team Specialized-lululemon0:00:22
26Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Women Cycling Team0:00:23
27Marta Bastianelli (Ita) MCipollini Giambenini
28Jessie MacLean (Aus) Orica - AIS
29Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:00:24
30Chloe Hosking (Aus) Team Specialized-lululemon
31Ursa Pintar (Slo) Slovenian National Team0:00:25
32Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team
33Marlen Jöhrend (Ger) Abus Nutrixxion
34Malgorzta Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini
35Elena Cecchini (Ita) MCipollini Giambenini
36Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion0:00:26
37Tjasa Rutar (Slo) Slovenian National Team
38Romy Kasper (Ger) RusVelo
39Rowena Fry (Aus) Orica - AIS
40Polona Batagelj (Slo) Slovenian National Team0:00:27
41Simona Frapporti (Ita) Be Pink
42Alexis Rhodes (Aus) Orica - AIS0:00:28
43Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS
44Joelle Numainville (Can) Canadian National Team0:00:29
45Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team
46Marta Tagliaferro (Ita) MCipollini Giambenini0:00:30
47Natalia Boyarskaya (Rus) RusVelo
48Sari Saarelainen (Fin) Finnish National Team
49Malin Rydlund (Swe) Alrikkson Go:Green0:00:31
50Lucy Martin (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
51Irina Molicheva (Rus) RusVelo
52Petra Dijkman (Ned) Kleo Ladies Team0:00:32
53Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team
54Isabelle Soderberg (Swe) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
55Roxane Knetemann (Ned) Rabobank Women Cycling Team
56Martine Bras (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team
57Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team0:00:33
58Anne Arnouts (Bel) Kleo Ladies Team
59Denise Ramsden (Can) Canadian National Team
60Hanna Nilsson (Swe) Alrikkson Go:Green
61Annelies Van Doorslaer (Bel) Kleo Ladies Team0:00:34
62Annelie Gärtner (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog
63Beata Sandström (Swe) Alrikkson Go:Green0:00:35
64Julia Martisova (Rus) Be Pink
65Corinna Lechner (Ger) German National Team
66Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team0:00:36
67Alessandra Borchi (Ita) MCipollini Giambenini0:00:37
68Theres Klein (Ger) Maxx-solar biEHLER0:00:38
69Jessica Kihlbom (Swe) Alrikkson Go:Green
70Sylwia Kapusta (Pol) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team0:00:39
71Martina Corazza (Ita) Kleo Ladies Team
72Annie Ewart (Can) Canadian National Team
73Elena Eggl (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog
74Anouska Koster (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:00:40
75Sara Mustonen (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team
76Esra Tromp (Ned) Skil Argos0:00:41
77Madeleine Ortmüller (Ger) German National Team
78Evgenia Romanyuta (Rus) RusVelo
79Beate Zanner (Ger) Maxx-solar biEHLER
80Janneke Kanis (Ned) Skil Argos0:00:42
81Urska Kalan (Slo) Slovenian National Team
82Petra Zrimsek (Slo) Be Pink0:00:43
83Evelyn Arys (Bel) Kleo Ladies Team
84Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER0:00:44
85Elisabeth Reiner (Aut) Abus Nutrixxion0:00:45
86Lauren Kitchen (Aus) Rabobank Women Cycling Team
87Janine Bubner (Ger) German National Team
88Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team
89Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog
90Natalie Lamborelle (Lux) Kleo Ladies Team0:00:46
91Alenka Novak (Slo) Slovenian National Team
92Linda Van Rijen (Ned) Skil Argos
93Veronique Labonte (Can) Canadian National Team
94Karen Elzing (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:00:47
95Emma Mackie (Aus) Abus Nutrixxion
96Tetiana Ryabchenko (Ukr) Ukrainian National Team
97Daniela Gass (Ger) Abus Nutrixxion0:00:48
98Lotta Lepistö (Fin) Finnish National Team0:00:49
99Nina Kessler (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:00:50
100Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team
101Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team
102Kelly Markus (Ned) Skil Argos0:00:51
103Ulrike Schwalbe (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:00:53
104Anna Lindström (Fin) Finnish National Team
105Jana Schemmer (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:00:57
106Melanie Wotsch (Ger) Maxx-solar biEHLER0:01:01
107Jutta Nieminen (Fin) Finnish National Team0:01:04
108Rosa Törmänen (Fin) Finnish National Team0:01:07
109Chiara Favaron Bissoli (Ita) Be Pink0:01:14
110Sarah Scharbach (Ger) German National Team0:01:26
111Laura Dathan (Ger) Maxx-solar biEHLER0:01:30
112Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team0:01:42
113Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER0:02:10

Mountain 1
1Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo3pts
2Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team2
3Clara Hughes (Can) Team Specialized-lululemon1

Young riders
1Thalita De Jong (Ned) Rabobank Women Cycling Team0:04:59
2Amy Pieters (Ned) Skil Argos0:00:04
3Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:09
4Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team0:00:10
5Mieke Kröger (Ger) German National Team0:00:12
6Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:00:16
7Chloe Hosking (Aus) Team Specialized-lululemon
8Elena Cecchini (Ita) MCipollini Giambenini0:00:17
9Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion0:00:18
10Lucy Martin (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:23
11Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team0:00:24
12Denise Ramsden (Can) Canadian National Team0:00:25
13Hanna Nilsson (Swe) Alrikkson Go:Green
14Corinna Lechner (Ger) German National Team0:00:27
15Annie Ewart (Can) Canadian National Team0:00:31
16Anouska Koster (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:00:32
17Esra Tromp (Ned) Skil Argos0:00:33
18Madeleine Ortmüller (Ger) German National Team
19Urska Kalan (Slo) Slovenian National Team0:00:34
20Evelyn Arys (Bel) Kleo Ladies Team0:00:35
21Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER0:00:36
22Lauren Kitchen (Aus) Rabobank Women Cycling Team0:00:37
23Janine Bubner (Ger) German National Team
24Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team
25Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog
26Karen Elzing (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:00:39
27Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team0:00:42
28Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team
29Kelly Markus (Ned) Skil Argos0:00:43
30Melanie Wotsch (Ger) Maxx-solar biEHLER0:00:53
31Rosa Törmänen (Fin) Finnish National Team0:00:59
32Chiara Favaron Bissoli (Ita) Be Pink0:01:06
33Sarah Scharbach (Ger) German National Team0:01:18
34Laura Dathan (Ger) Maxx-solar biEHLER0:01:22
35Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team0:01:34
36Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER0:02:02

Amateur riders
1Esther Fennel (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:05:02
2Mieke Kröger (Ger) German National Team0:00:09
3Ursa Pintar (Slo) Slovenian National Team0:00:14
4Tjasa Rutar (Slo) Slovenian National Team0:00:15
5Polona Batagelj (Slo) Slovenian National Team0:00:16
6Joelle Numainville (Can) Canadian National Team0:00:18
7Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team
8Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team0:00:22
9Denise Ramsden (Can) Canadian National Team
10Annelie Gärtner (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:00:23
11Corinna Lechner (Ger) German National Team0:00:24
12Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team0:00:25
13Theres Klein (Ger) Maxx-solar biEHLER0:00:27
14Annie Ewart (Can) Canadian National Team0:00:28
15Elena Eggl (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog
16Madeleine Ortmüller (Ger) German National Team0:00:30
17Beate Zanner (Ger) Maxx-solar biEHLER
18Urska Kalan (Slo) Slovenian National Team0:00:31
19Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER0:00:33
20Janine Bubner (Ger) German National Team0:00:34
21Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team
22Alenka Novak (Slo) Slovenian National Team0:00:35
23Veronique Labonte (Can) Canadian National Team
24Lotta Lepistö (Fin) Finnish National Team0:00:38
25Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team0:00:39
26Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team
27Ulrike Schwalbe (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:00:42
28Anna Lindström (Fin) Finnish National Team
29Jana Schemmer (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:00:46
30Melanie Wotsch (Ger) Maxx-solar biEHLER0:00:50
31Jutta Nieminen (Fin) Finnish National Team0:00:53
32Rosa Törmänen (Fin) Finnish National Team0:00:56
33Sarah Scharbach (Ger) German National Team0:01:15
34Laura Dathan (Ger) Maxx-solar biEHLER0:01:19
35Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team0:01:31
36Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER0:01:59

Teams
1Team Specialized-lululemon0:14:58
2AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:12
3RusVelo
4Orica - AIS0:00:22
5Rabobank Women Cycling Team0:00:24
6Be Pink0:00:39
7Hitec Products - Mistral Home Cycling Team0:00:40
8Abus Nutrixxion0:00:42
9MCipollini Giambenini0:00:43
10Skil Argos0:00:47
11Slovenian National Team0:00:53
12Dolmans-Boels Cycling Team0:00:56
13Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:00:59
14German National Team0:01:11
15Ukrainian National Team0:01:13
16Kleo Ladies Team0:01:14
17Alrikkson Go:Green
18Canadian National Team0:01:16
19Maxx-solar biEHLER0:01:38
20Finnish National Team0:01:47

General classification after prologue
1Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo0:04:51
2Clara Hughes (Can) Team Specialized-lululemon0:00:02
3Judith Arndt (Ger) Orica - AIS0:00:03
4Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:05
5Trixi Worrack (Ger) Team Specialized-lululemon0:00:08
6Emma Johansson (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team
7Thalita De Jong (Ned) Rabobank Women Cycling Team
8Esther Fennel (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:00:11
9Olga Zabelinskaya (Rus) RusVelo
10Amy Pieters (Ned) Skil Argos0:00:12
11Sharon Laws (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:15
12Emilia Fahlin (Swe) Team Specialized-lululemon
13Rachel Neylan (Aus) Abus Nutrixxion0:00:16
14Ina-Yoko Teutenberg (Ger) Team Specialized-lululemon
15Oksana Kozonchuk (Rus) Be Pink0:00:17
16Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
17Sarah Düster (Ger) Rabobank Women Cycling Team0:00:18
18Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team
19Adrie Visser (Ned) Skil Argos0:00:19
20Elke Gebhardt (Ger) Be Pink0:00:20
21Mieke Kröger (Ger) German National Team
22Marijin De Vries (Ned) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
23Valentina Carretta (Ita) MCipollini Giambenini
24Claudia Häusler (Ger) Orica - AIS0:00:21
25Amber Neben (USA) Team Specialized-lululemon0:00:22
26Liesbet De Vocht (Bel) Rabobank Women Cycling Team0:00:23
27Marta Bastianelli (Ita) MCipollini Giambenini
28Jessie MacLean (Aus) Orica - AIS
29Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:00:24
30Chloe Hosking (Aus) Team Specialized-lululemon
31Ursa Pintar (Slo) Slovenian National Team0:00:25
32Mascha Pijnenborg (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team
33Marlen Jöhrend (Ger) Abus Nutrixxion
34Malgorzta Jasinska (Pol) MCipollini Giambenini
35Elena Cecchini (Ita) MCipollini Giambenini
36Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion0:00:26
37Tjasa Rutar (Slo) Slovenian National Team
38Romy Kasper (Ger) RusVelo
39Rowena Fry (Aus) Orica - AIS
40Polona Batagelj (Slo) Slovenian National Team0:00:27
41Simona Frapporti (Ita) Be Pink
42Alexis Rhodes (Aus) Orica - AIS0:00:28
43Amanda Spratt (Aus) Orica - AIS
44Joelle Numainville (Can) Canadian National Team0:00:29
45Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team
46Marta Tagliaferro (Ita) MCipollini Giambenini0:00:30
47Natalia Boyarskaya (Rus) RusVelo
48Sari Saarelainen (Fin) Finnish National Team
49Malin Rydlund (Swe) Alrikkson Go:Green0:00:31
50Lucy Martin (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
51Irina Molicheva (Rus) RusVelo
52Petra Dijkman (Ned) Kleo Ladies Team0:00:32
53Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team
54Isabelle Soderberg (Swe) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team
55Roxane Knetemann (Ned) Rabobank Women Cycling Team
56Martine Bras (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team
57Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team0:00:33
58Anne Arnouts (Bel) Kleo Ladies Team
59Denise Ramsden (Can) Canadian National Team
60Hanna Nilsson (Swe) Alrikkson Go:Green
61Annelies Van Doorslaer (Bel) Kleo Ladies Team0:00:34
62Annelie Gärtner (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog
63Beata Sandström (Swe) Alrikkson Go:Green0:00:35
64Julia Martisova (Rus) Be Pink
65Corinna Lechner (Ger) German National Team
66Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team0:00:36
67Alessandra Borchi (Ita) MCipollini Giambenini0:00:37
68Theres Klein (Ger) Maxx-solar biEHLER0:00:38
69Jessica Kihlbom (Swe) Alrikkson Go:Green
70Sylwia Kapusta (Pol) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team0:00:39
71Martina Corazza (Ita) Kleo Ladies Team
72Annie Ewart (Can) Canadian National Team
73Elena Eggl (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog
74Anouska Koster (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:00:40
75Sara Mustonen (Swe) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team
76Esra Tromp (Ned) Skil Argos0:00:41
77Madeleine Ortmüller (Ger) German National Team
78Evgenia Romanyuta (Rus) RusVelo
79Beate Zanner (Ger) Maxx-solar biEHLER
80Janneke Kanis (Ned) Skil Argos0:00:42
81Urska Kalan (Slo) Slovenian National Team
82Petra Zrimsek (Slo) Be Pink0:00:43
83Evelyn Arys (Bel) Kleo Ladies Team
84Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER0:00:44
85Elisabeth Reiner (Aut) Abus Nutrixxion0:00:45
86Lauren Kitchen (Aus) Rabobank Women Cycling Team
87Janine Bubner (Ger) German National Team
88Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team
89Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog
90Natalie Lamborelle (Lux) Kleo Ladies Team0:00:46
91Alenka Novak (Slo) Slovenian National Team
92Linda Van Rijen (Ned) Skil Argos
93Veronique Labonte (Can) Canadian National Team
94Karen Elzing (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:00:47
95Emma Mackie (Aus) Abus Nutrixxion
96Tetiana Ryabchenko (Ukr) Ukrainian National Team
97Daniela Gass (Ger) Abus Nutrixxion0:00:48
98Lotta Lepistö (Fin) Finnish National Team0:00:49
99Nina Kessler (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:00:50
100Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team
101Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team
102Kelly Markus (Ned) Skil Argos0:00:51
103Ulrike Schwalbe (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:00:53
104Anna Lindström (Fin) Finnish National Team
105Jana Schemmer (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:00:57
106Melanie Wotsch (Ger) Maxx-solar biEHLER0:01:01
107Jutta Nieminen (Fin) Finnish National Team0:01:04
108Rosa Törmänen (Fin) Finnish National Team0:01:07
109Chiara Favaron Bissoli (Ita) Be Pink0:01:14
110Sarah Scharbach (Ger) German National Team0:01:26
111Laura Dathan (Ger) Maxx-solar biEHLER0:01:30
112Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team0:01:42
113Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER0:02:10

Mountains classification
1Hanka Kupfernagel (Ger) RusVelo3pts
2Elizabeth Armitstead (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team2
3Clara Hughes (Can) Team Specialized-lululemon1

Young riders classification
1Thalita De Jong (Ned) Rabobank Women Cycling Team0:04:59
2Amy Pieters (Ned) Skil Argos0:00:04
3Jessie Daams (Bel) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:09
4Elisa Longo Borghini (Ita) Hitec Products - Mistral Home Cycling Team0:00:10
5Mieke Kröger (Ger) German National Team0:00:12
6Laura Van Der Kamp (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:00:16
7Chloe Hosking (Aus) Team Specialized-lululemon
8Elena Cecchini (Ita) MCipollini Giambenini0:00:17
9Anna-Bianca Schnitzmeier (Ger) Abus Nutrixxion0:00:18
10Lucy Martin (GBr) AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:23
11Sabrina Stultiens (Ned) Rabobank Women Cycling Team0:00:24
12Denise Ramsden (Can) Canadian National Team0:00:25
13Hanna Nilsson (Swe) Alrikkson Go:Green
14Corinna Lechner (Ger) German National Team0:00:27
15Annie Ewart (Can) Canadian National Team0:00:31
16Anouska Koster (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:00:32
17Esra Tromp (Ned) Skil Argos0:00:33
18Madeleine Ortmüller (Ger) German National Team
19Urska Kalan (Slo) Slovenian National Team0:00:34
20Evelyn Arys (Bel) Kleo Ladies Team0:00:35
21Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER0:00:36
22Lauren Kitchen (Aus) Rabobank Women Cycling Team0:00:37
23Janine Bubner (Ger) German National Team
24Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team
25Christina Koep (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog
26Karen Elzing (Ned) Dolmans-Boels Cycling Team0:00:39
27Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team0:00:42
28Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team
29Kelly Markus (Ned) Skil Argos0:00:43
30Melanie Wotsch (Ger) Maxx-solar biEHLER0:00:53
31Rosa Törmänen (Fin) Finnish National Team0:00:59
32Chiara Favaron Bissoli (Ita) Be Pink0:01:06
33Sarah Scharbach (Ger) German National Team0:01:18
34Laura Dathan (Ger) Maxx-solar biEHLER0:01:22
35Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team0:01:34
36Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER0:02:02

Amateur riders classification
1Esther Fennel (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:05:02
2Mieke Kröger (Ger) German National Team0:00:09
3Ursa Pintar (Slo) Slovenian National Team0:00:14
4Tjasa Rutar (Slo) Slovenian National Team0:00:15
5Polona Batagelj (Slo) Slovenian National Team0:00:16
6Joelle Numainville (Can) Canadian National Team0:00:18
7Olena Sharha (Ukr) Ukrainian National Team
8Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukrainian National Team0:00:22
9Denise Ramsden (Can) Canadian National Team
10Annelie Gärtner (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:00:23
11Corinna Lechner (Ger) German National Team0:00:24
12Olena Pavlukhina (Ukr) Ukrainian National Team0:00:25
13Theres Klein (Ger) Maxx-solar biEHLER0:00:27
14Annie Ewart (Can) Canadian National Team0:00:28
15Elena Eggl (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog
16Madeleine Ortmüller (Ger) German National Team0:00:30
17Beate Zanner (Ger) Maxx-solar biEHLER
18Urska Kalan (Slo) Slovenian National Team0:00:31
19Marie-Therese Ludwig (Ger) Maxx-solar biEHLER0:00:33
20Janine Bubner (Ger) German National Team0:00:34
21Sarah-Lena Hofmann (Ger) German National Team
22Alenka Novak (Slo) Slovenian National Team0:00:35
23Veronique Labonte (Can) Canadian National Team
24Lotta Lepistö (Fin) Finnish National Team0:00:38
25Gabrielle Pilote-Fortin (Can) Canadian National Team0:00:39
26Maryna Ivanyuk (Ukr) Ukrainian National Team
27Ulrike Schwalbe (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:00:42
28Anna Lindström (Fin) Finnish National Team
29Jana Schemmer (Ger) Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:00:46
30Melanie Wotsch (Ger) Maxx-solar biEHLER0:00:50
31Jutta Nieminen (Fin) Finnish National Team0:00:53
32Rosa Törmänen (Fin) Finnish National Team0:00:56
33Sarah Scharbach (Ger) German National Team0:01:15
34Laura Dathan (Ger) Maxx-solar biEHLER0:01:19
35Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team0:01:31
36Lisa Fischer (Ger) Maxx-solar biEHLER0:01:59

Teams classification
1Team Specialized-lululemon0:14:58
2AA Drink - Leontien.nl Cycling Team0:00:12
3RusVelo
4Orica - AIS0:00:22
5Rabobank Women Cycling Team0:00:24
6Be Pink0:00:39
7Hitec Products - Mistral Home Cycling Team0:00:40
8Abus Nutrixxion0:00:42
9MCipollini Giambenini0:00:43
10Skil Argos0:00:47
11Slovenian National Team0:00:53
12Dolmans-Boels Cycling Team0:00:56
13Koga Ladies - Central Rhede - Fachklinik Dr. Herzog0:00:59
14German National Team0:01:11
15Ukrainian National Team0:01:13
16Kleo Ladies Team0:01:14
17Alrikkson Go:Green
18Canadian National Team0:01:16
19Maxx-solar biEHLER0:01:38
20Finnish National Team0:01:47

Latest on Cyclingnews