Gent Six Day: De Pauw and De Ketele grab opening night lead

Day 1 Results

Swipe to scroll horizontally
50 Lap Points Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Baloise Insurance13pts
Kenny De Ketele (Bel)
Morene De Pauw (Bel)
2Team Provincie Oost-Vlaanderen11pts
Nick Stopler (Ned)
Otto Vergaerde (Bel)
3Team Callant - Upgrade estate8pts
Benjamin Thomas (Fra)
Morgan Kneisky (Fra)
4Team SportVlaanderen7pts
Lindsay De Vylder (bel)
Robbe Ghys (Bel)
5Team Altra6pts
Oliver Wood (GBr)
Mark Stewart (GBr)
6Team Primus Haacht6pts
Michele Scartezzini (Ita)
Elia Viviani (Ita)
7Team TUI5pts
Wim Stroetinga (Ned)
Yoeri Havik (Ned)
8Team Lotto3pts
Leif Lampater (Ger)
Gerben Thijssen (Bel)
9Team Vanreusel Snacks3pts
Louis Pijourlet (Fra)
Tristan Marguet (Sui)
10Team Jhon SaeyLecot2pts
Callum Scotson (Aus)
Cameron Meyer (Aus)
11Team Caruur2pts
Marc Hester (Den)
Christian Grasmann (Ger)
12Team T-Interim
Jonas Rickaert (Bel)
Roy Pieters (Ned)
Swipe to scroll horizontally
90 Lap Points Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Altra11pts
Oliver Wood (GBr)
Mark Stewart (GBr)
2Team T-Interim10pts
Jonas Rickaert (Bel)
Roy Pieters (Ned)
3Team Lotto8pts
Leif Lampater (Ger)
Gerben Thijssen (Bel)
4Team Provincie Oost-Vlaanderen8pts
Nick Stopler (Ned)
Otto Vergaerde (Bel)
5Team Callant - Upgrade estate6pts
Benjamin Thomas (Fra)
Morgan Kneisky (Fra)
6Team SportVlaanderen6pts
Lindsay De Vylder (bel)
Robbe Ghys (Bel)
7Team Primus Haacht6pts
Michele Scartezzini (Ita)
Elia Viviani (Ita)
8Team Baloise Insurance5pts
Kenny De Ketele (Bel)
Morene De Pauw (Bel)
9Team Vanreusel Snacks3pts
Louis Pijourlet (Fra)
Tristan Marguet (Sui)
10Team Jhon SaeyLecot2pts
Callum Scotson (Aus)
Cameron Meyer (Aus)
11Team Caruur1
Marc Hester (Den)
Christian Grasmann (Ger)
12Team TUI
Wim Stroetinga (Ned)
Yoeri Havik (Ned)
Swipe to scroll horizontally
Team Elimination
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Baloise Insurance20pts
Kenny De Ketele (Bel)
Morene De Pauw (Bel)
2Team Callant - Upgrade estate12pts
Benjamin Thomas (Fra)
Morgan Kneisky (Fra)
3Team TUI10pts
Wim Stroetinga (Ned)
Yoeri Havik (Ned)
4Team Caruur8pts
Marc Hester (Den)
Christian Grasmann (Ger)
5Team Primus Haacht6pts
Michele Scartezzini (Ita)
Elia Viviani (Ita)
6Team Jhon SaeyLecot4pts
Callum Scotson (Aus)
Cameron Meyer (Aus)
7Team Provincie Oost-Vlaanderen
Nick Stopler (Ned)
Otto Vergaerde (Bel)
8Team Lotto
Leif Lampater (Ger)
Gerben Thijssen (Bel)
9Team SportVlaanderen
Lindsay De Vylder (bel)
Robbe Ghys (Bel)
10Team T-Interim
Jonas Rickaert (Bel)
Roy Pieters (Ned)
11Team Altra
Oliver Wood (GBr)
Mark Stewart (GBr)
12Team Vanreusel Snacks
Louis Pijourlet (Fra)
Tristan Marguet (Sui)
Swipe to scroll horizontally
Time Trial: 1 lap = 166m
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Baloise Insurance0:00:08.550
Kenny De Ketele (Bel)
Morene De Pauw (Bel)
2Team Lotto0:00:08.770
Leif Lampater (Ger)
Gerben Thijssen (Bel)
3Team TUI0:00:08.870
Wim Stroetinga (Ned)
Yoeri Havik (Ned)
4Team Callant - Upgrade estate0:00:08.920
Benjamin Thomas (Fra)
Morgan Kneisky (Fra)
5Team T-Interim0:00:08.970
Jonas Rickaert (Bel)
Roy Pieters (Ned)
6Team Primus Haacht0:00:08.980
Michele Scartezzini (Ita)
Elia Viviani (Ita)
7Team Provincie Oost-Vlaanderen0:00:08.980
Nick Stopler (Ned)
Otto Vergaerde (Bel)
8Team Caruur0:00:09.020
Marc Hester (Den)
Christian Grasmann (Ger)
9Team Vanreusel Snacks0:00:09.090
Louis Pijourlet (Fra)
Tristan Marguet (Sui)
10Team SportVlaanderen0:00:09.140
Lindsay De Vylder (bel)
Robbe Ghys (Bel)
11Team Jhon SaeyLecot0:00:09.330
Callum Scotson (Aus)
Cameron Meyer (Aus)
12Team Altra0:00:09.370
Oliver Wood (GBr)
Mark Stewart (GBr)
Swipe to scroll horizontally
Madison
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team TUI20pts
Wim Stroetinga (Ned)
Yoeri Havik (Ned)
2Team Baloise Insurance12pts
Kenny De Ketele (Bel)
Morene De Pauw (Bel)
3Team SportVlaanderen10pts
Lindsay De Vylder (bel)
Robbe Ghys (Bel)
4Team Altra8 (-1)pts
Oliver Wood (GBr)
Mark Stewart (GBr)
5Team Callant - Upgrade estate6 (-1)pts
Benjamin Thomas (Fra)
Morgan Kneisky (Fra)
6Team Primus Haacht4 (-1)pts
Michele Scartezzini (Ita)
Elia Viviani (Ita)
7Team Jhon SaeyLecot(-1)
Callum Scotson (Aus)
Cameron Meyer (Aus)
8Team Provincie Oost-Vlaanderen(-2)
Nick Stopler (Ned)
Otto Vergaerde (Bel)
9Team Caruur(-2)
Marc Hester (Den)
Christian Grasmann (Ger)
10Team T-Interim(-2)
Jonas Rickaert (Bel)
Roy Pieters (Ned)
11Team Vanreusel Snacks(-4)
Louis Pijourlet (Fra)
Tristan Marguet (Sui)
12Team Lotto(-4)
Leif Lampater (Ger)
Gerben Thijssen (Bel)
Swipe to scroll horizontally
Derny Race 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Baloise Insurance5pts
Kenny De Ketele (Bel)
Morene De Pauw (Bel)
2Team Callant - Upgrade estate4pts
Benjamin Thomas (Fra)
Morgan Kneisky (Fra)
3Team SportVlaanderen3pts
Lindsay De Vylder (bel)
Robbe Ghys (Bel)
4Team Altra2pts
Oliver Wood (GBr)
Mark Stewart (GBr)
5Team Caruur1
Marc Hester (Den)
Christian Grasmann (Ger)
6Team T-Interim
Jonas Rickaert (Bel)
Roy Pieters (Ned)
Swipe to scroll horizontally
Supersprint
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team T-Interim10pts
Jonas Rickaert (Bel)
Roy Pieters (Ned)
2Team Callant - Upgrade estate6pts
Benjamin Thomas (Fra)
Morgan Kneisky (Fra)
3Team Lotto5pts
Leif Lampater (Ger)
Gerben Thijssen (Bel)
4Team Primus Haacht4pts
Michele Scartezzini (Ita)
Elia Viviani (Ita)
5Team SportVlaanderen3pts
Lindsay De Vylder (bel)
Robbe Ghys (Bel)
6Team Provincie Oost-Vlaanderen2pts
Nick Stopler (Ned)
Otto Vergaerde (Bel)
7Team Altra
Oliver Wood (GBr)
Mark Stewart (GBr)
8Team Vanreusel Snacks
Louis Pijourlet (Fra)
Tristan Marguet (Sui)
9Team Caruur
Marc Hester (Den)
Christian Grasmann (Ger)
10Team Jhon SaeyLecot
Callum Scotson (Aus)
Cameron Meyer (Aus)
11Team TUI
Wim Stroetinga (Ned)
Yoeri Havik (Ned)
12Team Baloise Insurance
Kenny De Ketele (Bel)
Morene De Pauw (Bel)
Swipe to scroll horizontally
Derny Race 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Primus Haacht5pts
Michele Scartezzini (Ita)
Elia Viviani (Ita)
2Team Jhon SaeyLecot4pts
Callum Scotson (Aus)
Cameron Meyer (Aus)
3Team TUI3pts
Wim Stroetinga (Ned)
Yoeri Havik (Ned)
4Team Lotto2pts
Leif Lampater (Ger)
Gerben Thijssen (Bel)
5Team Provincie Oost-Vlaanderen1
Nick Stopler (Ned)
Otto Vergaerde (Bel)
6Team Vanreusel Snacks
Louis Pijourlet (Fra)
Tristan Marguet (Sui)
Swipe to scroll horizontally
Scratch Race
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team T-Interim10pts
Jonas Rickaert (Bel)
Roy Pieters (Ned)
2Team Primus Haacht6pts
Michele Scartezzini (Ita)
Elia Viviani (Ita)
3Team Provincie Oost-Vlaanderen5pts
Nick Stopler (Ned)
Otto Vergaerde (Bel)
4Team SportVlaanderen4pts
Lindsay De Vylder (bel)
Robbe Ghys (Bel)
5Team Lotto3pts
Leif Lampater (Ger)
Gerben Thijssen (Bel)
6Team Vanreusel Snacks2pts
Louis Pijourlet (Fra)
Tristan Marguet (Sui)
7Team Altra
Oliver Wood (GBr)
Mark Stewart (GBr)
8Team Baloise Insurance
Kenny De Ketele (Bel)
Morene De Pauw (Bel)
9Team Caruur
Marc Hester (Den)
Christian Grasmann (Ger)
10Team TUI
Wim Stroetinga (Ned)
Yoeri Havik (Ned)
11Team Jhon SaeyLecot
Callum Scotson (Aus)
Cameron Meyer (Aus)
12Team Callant - Upgrade estate
Benjamin Thomas (Fra)
Morgan Kneisky (Fra)
Swipe to scroll horizontally
500m Time Trial
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Baloise Insurance0:00:27.060
Kenny De Ketele (Bel)
Morene De Pauw (Bel)
2Team Lotto0:00:27.860
Leif Lampater (Ger)
Gerben Thijssen (Bel)
3Team SportVlaanderen0:00:28.370
Lindsay De Vylder (bel)
Robbe Ghys (Bel)
4Team TUI0:00:28.380
Wim Stroetinga (Ned)
Yoeri Havik (Ned)
5Team Callant - Upgrade estate0:00:28.690
Benjamin Thomas (Fra)
Morgan Kneisky (Fra)
6Team Primus Haacht0:00:28.710
Michele Scartezzini (Ita)
Elia Viviani (Ita)
7Team Provincie Oost-Vlaanderen0:00:28.850
Nick Stopler (Ned)
Otto Vergaerde (Bel)
8Team Vanreusel Snacks0:00:28.870
Louis Pijourlet (Fra)
Tristan Marguet (Sui)
9Team T-Interim0:00:28.910
Jonas Rickaert (Bel)
Roy Pieters (Ned)
10Team Altra0:00:28.940
Oliver Wood (GBr)
Mark Stewart (GBr)
11Team Caruur0:00:29.220
Marc Hester (Den)
Christian Grasmann (Ger)
12Team Jhon SaeyLecot0:00:29.910
Callum Scotson (Aus)
Cameron Meyer (Aus)
Swipe to scroll horizontally
Madison
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Callant - Upgrade estate20pts
Benjamin Thomas (Fra)
Morgan Kneisky (Fra)
2Team SportVlaanderen12 (-1)pts
Lindsay De Vylder (bel)
Robbe Ghys (Bel)
3Team T-Interim10 (-1)pts
Jonas Rickaert (Bel)
Roy Pieters (Ned)
4Team TUI8 (-1)pts
Wim Stroetinga (Ned)
Yoeri Havik (Ned)
5Team Altra6 (-1)pts
Oliver Wood (GBr)
Mark Stewart (GBr)
6Team Primus Haacht5 (-1)pts
Michele Scartezzini (Ita)
Elia Viviani (Ita)
7Team Baloise Insurance(-1)
Kenny De Ketele (Bel)
Morene De Pauw (Bel)
8Team Caruur(-1)
Marc Hester (Den)
Christian Grasmann (Ger)
9Team Jhon SaeyLecot(-1)
Callum Scotson (Aus)
Cameron Meyer (Aus)
10Team Lotto(-1)
Leif Lampater (Ger)
Gerben Thijssen (Bel)
11Team Provincie Oost-Vlaanderen(-2)
Nick Stopler (Ned)
Otto Vergaerde (Bel)
12Team Vanreusel Snacks(-2)
Louis Pijourlet (Fra)
Tristan Marguet (Sui)
Swipe to scroll horizontally
Overall standings after day 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Baloise Insurance77pts
Kenny De Ketele (Bel)
Morene De Pauw (Bel)
2Team Callant - Upgrade estate66pts
Benjamin Thomas (Fra)
Morgan Kneisky (Fra)
3Team TUI54pts
Wim Stroetinga (Ned)
Yoeri Havik (Ned)
4Team SportVlaanderen48pts
Lindsay De Vylder (bel)
Robbe Ghys (Bel)
5Team Primus Haacht37 (-1)pts
Michele Scartezzini (Ita)
Elia Viviani (Ita)
6Team Altra29 (-1)pts
Oliver Wood (GBr)
Mark Stewart (GBr)
7Team Jhon SaeyLecot8 (-1)pts
Callum Scotson (Aus)
Cameron Meyer (Aus)
8Team T-Interim39 (-2)pts
Jonas Rickaert (Bel)
Roy Pieters (Ned)
9Team Caruur9 (-2)pts
Marc Hester (Den)
Christian Grasmann (Ger)
10Team Provincie Oost-Vlaanderen18 (-3)pts
Nick Stopler (Ned)
Otto Vergaerde (Bel)
11Team Lotto33 (-4)pts
Leif Lampater (Ger)
Gerben Thijssen (Bel)
12Team Vanreusel Snacks2 (-5)pts
Louis Pijourlet (Fra)
Tristan Marguet (Sui)

Thank you for reading 5 articles in the past 30 days*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read any 5 articles for free in each 30-day period, this automatically resets

After your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1