Vuelta a Burgos: Gavazzi wins stage 1

Francesco Gavazzi (Androni-Sidermec) placed third at the Coppa Sabatini.

Francesco Gavazzi (Androni-Sidermec) placed third at the Coppa Sabatini. (Image credit: Bettini Photo)

Francesco Gavazzi (Androni-Sidermec) claimed victory on stage 1 of the Vuelta a Burgos after he delivered a powerful sprint on the uphill finish at Alto del Castillo. The Italian beat Pello Bilbao (Astana) into second place, while Alex Aranburu (Caja Rural-Seguros RGA) took third.

Swipe to scroll horizontally
#Rider Name (Country) TeamResult
1Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec3:48:30
2Pello Bilbao (Spa) Astana Pro TeamRow 1 - Cell 2
3Alex Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGARow 2 - Cell 2
4Marco Tizza (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa OviniRow 3 - Cell 2
5Jon Aberasturi Izaga (Spa) Euskadi Basque Country-MuriasRow 4 - Cell 2
6Tao Geoghegan Hart (GBr) Team SkyRow 5 - Cell 2
7Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGARow 6 - Cell 2
8Marco Canola (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini0:00:05
9Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Country-MuriasRow 8 - Cell 2
10Merhawi Kudus (Eri) Dimension DataRow 9 - Cell 2
11Luis Guillermo Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:00:08
12Winner Anacona (Col) Movistar Team0:00:10
13Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro TeamRow 12 - Cell 2
14Jesus Ezquerra Muela (Spa) Burgos BH0:00:12
15Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Country-MuriasRow 14 - Cell 2
16Jordi Simon Casulleras (Spa) Burgos BHRow 15 - Cell 2
17David De La Cruz (Spa) Team SkyRow 16 - Cell 2
18Angel Madrazo Ruiz (Spa) Delko Marseille Provence KTMRow 17 - Cell 2
19Rafael Valls Ferri (Spa) Movistar TeamRow 18 - Cell 2
20Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli-SidermecRow 19 - Cell 2
21Jérémy Maison (Fra) Fortuneo-SamsicRow 20 - Cell 2
22Sergio Pardilla Bellon (Spa) Caja Rural-Seguros RGARow 21 - Cell 2
23Nelson Andres Soto Martinez (Col) Caja Rural-Seguros RGARow 22 - Cell 2
24Ivan Sosa (Col) Androni Giocattoli-SidermecRow 23 - Cell 2
25Igor Anton (Spa) Dimension DataRow 24 - Cell 2
26Kenny Elissonde (Fra) Team SkyRow 25 - Cell 2
27Louis Meintjes (RSA) Dimension DataRow 26 - Cell 2
28José Joaquin Rojas (Spa) Movistar TeamRow 27 - Cell 2
29Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension DataRow 28 - Cell 2
30Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Team EuskadiRow 29 - Cell 2
31Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Wilier Triestina-Selle ItaliaRow 30 - Cell 2
32Javier Moreno Bazan (Spa) Delko Marseille Provence KTMRow 31 - Cell 2
33Sebastian Henao (Col) Team SkyRow 32 - Cell 2
34Jetse Bol (Ned) Manzana PostobonRow 33 - Cell 2
35Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGARow 34 - Cell 2
36Filippo Zaccanti (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa OviniRow 35 - Cell 2
37Juan Pedro Lopez Perez (Spa) Polartec Kometa0:00:24
38José Mendes (Por) Burgos BHRow 37 - Cell 2
39Jeremy Cornu (Fra) Direct Energie0:00:29
40Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo-SamsicRow 39 - Cell 2
41Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTMRow 40 - Cell 2
42Gotzon Martin Sanz (Spa) Team EuskadiRow 41 - Cell 2
43Miguel Angel Reyes Vergara (Col) Nippo-Vini Fantini-Europa OviniRow 42 - Cell 2
44Joan Bou Company (Spa) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini0:00:36
45Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country-MuriasRow 44 - Cell 2
46Brice Feillu (Fra) Fortuneo-SamsicRow 45 - Cell 2
47Egoitz Fernandez Ayarzaguena (Spa) Team Euskadi0:00:39
48Benjamin King (USA) Dimension Data0:00:42
49Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro TeamRow 48 - Cell 2
50Remy Rochas (Fra) Delko Marseille Provence KTMRow 49 - Cell 2
51Massimo Rosa (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:00:46
52Juan Camacho Del Fresno (Spa) Polartec Kometa0:00:49
53Nikolay Mihaylov (Bul) Delko Marseille Provence KTMRow 52 - Cell 2
54Carlos Barbero (Spa) Movistar Team0:00:51
55Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence KTMRow 54 - Cell 2
56Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Team EuskadiRow 55 - Cell 2
57Juan Antonio Lopez-Cozar Jaimez (Spa) Team EuskadiRow 56 - Cell 2
58Maxime Daniel (Fra) Fortuneo-Samsic0:00:54
59Jérémy Leveau (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:01:01
60Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team0:01:05
61Davide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:01:06
62Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina-Selle ItaliaRow 61 - Cell 2
63Bryan Nauleau (Fra) Direct EnergieRow 62 - Cell 2
64Rein Taaramäe (Est) Direct EnergieRow 63 - Cell 2
65Patrick Gamper (Aut) Polartec Kometa0:01:10
66Diego Pablo Sevilla Lopez (Spa) Polartec Kometa0:01:25
67Jonas Gregaard Wilsly (Den) Riwal Ceramicspeed0:01:42
68Dario Cataldo (Ita) Astana Pro TeamRow 67 - Cell 2
69Mattia Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-SidermecRow 68 - Cell 2
70Axel Journiaux (Fra) Direct Energie0:01:50
71Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos BHRow 70 - Cell 2
72David Lopez Garcia (Spa) Team Sky0:02:08
73Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky0:02:49
74Thibault Guernalec (Fra) Fortuneo-SamsicRow 73 - Cell 2
75Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa OviniRow 74 - Cell 2
76Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team0:03:08
77Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team0:03:16
78Nelson Oliveira (Por) Movistar TeamRow 77 - Cell 2
79Pablo Torres Muiño (Spa) Burgos BHRow 78 - Cell 2
80Ricardo Garcia (Spa) Team EuskadiRow 79 - Cell 2
81Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural-Seguros RGA0:05:12
82Stephen Cummings (GBr) Dimension DataRow 81 - Cell 2
83Johann Van Zyl (RSA) Dimension DataRow 82 - Cell 2
84Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-SidermecRow 83 - Cell 2
85Jaime Castrillo (Spa) Movistar TeamRow 84 - Cell 2
86Perrig Quemeneur (Fra) Direct EnergieRow 85 - Cell 2
87Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo-Samsic0:07:54
88Alexandre Pichot (Fra) Direct EnergieRow 87 - Cell 2
89Alejandro Ropero Molina (Spa) Polartec KometaRow 88 - Cell 2
90Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Fortuneo-SamsicRow 89 - Cell 2
91Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos BHRow 90 - Cell 2
92Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Country-MuriasRow 91 - Cell 2
93Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Selle ItaliaRow 92 - Cell 2
94Sergio Rodriguez Reche (Spa) Euskadi Basque Country-MuriasRow 93 - Cell 2
95Iker Azkarate Ramirez (Spa) Team EuskadiRow 94 - Cell 2
96Diego Rosa (Ita) Team SkyRow 95 - Cell 2
97Maxence Moncassin (Fra) Wilier Triestina-Selle ItaliaRow 96 - Cell 2
98Ander Barrenetxea Uriarte (Spa) Euskadi Basque Country-MuriasRow 97 - Cell 2
99Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina-Selle ItaliaRow 98 - Cell 2
100Yohann Gene (Fra) Direct Energie0:07:58
101Marino Kobayashi (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa OviniRow 100 - Cell 2
102Michele Gazzoli (Ita) Polartec KometaRow 101 - Cell 2
103Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:08:02
104Matteo Moschetti (Ita) Polartec Kometa0:14:48
Swipe to scroll horizontally
Points
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec25pts
2Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team20Row 1 - Cell 3
3Alex Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA16Row 2 - Cell 3
4Marco Tizza (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini14Row 3 - Cell 3
5Jon Aberasturi Izaga (Spa) Euskadi Basque Country-Murias12Row 4 - Cell 3
6Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky10Row 5 - Cell 3
7Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA9Row 6 - Cell 3
8Marco Canola (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini8Row 7 - Cell 3
9Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Country-Murias7Row 8 - Cell 3
10Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data6Row 9 - Cell 3
11Luis Guillermo Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA5Row 10 - Cell 3
12Winner Anacona (Col) Movistar Team4Row 11 - Cell 3
13Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team3Row 12 - Cell 3
14Jesus Ezquerra Muela (Spa) Burgos BH2Row 13 - Cell 3
15Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Country-Murias1Row 14 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Pablo Torres Muiño (Spa) Burgos BH16pts
2Ricardo Garcia (Spa) Team Euskadi12Row 1 - Cell 3
3Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Fortuneo-Samsic10Row 2 - Cell 3
4Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec8Row 3 - Cell 3
5Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence KTM8Row 4 - Cell 3
6Jetse Bol (Ned) Manzana Postobon6Row 5 - Cell 3
7Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie6Row 6 - Cell 3
8Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team4Row 7 - Cell 3
9Sebastian Henao (Col) Team Sky4Row 8 - Cell 3
10Diego Pablo Sevilla Lopez (Spa) Polartec Kometa4Row 9 - Cell 3
11Diego Rosa (Ita) Team Sky3Row 10 - Cell 3
12Alex Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA2Row 11 - Cell 3
13Marco Tizza (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini2Row 12 - Cell 3
14Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team2Row 13 - Cell 3
15Winner Anacona (Col) Movistar Team1Row 14 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Young rider
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ivan Sosa (Col) Androni Giocattoli-Sidermec3:48:42
2Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Team EuskadiRow 1 - Cell 2
3Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Wilier Triestina-Selle ItaliaRow 2 - Cell 2
4Juan Pedro Lopez Perez (Spa) Polartec KometaRow 3 - Cell 2
5Gotzon Martin Sanz (Spa) Team EuskadiRow 4 - Cell 2
6Joan Bou Company (Spa) Nippo-Vini Fantini-Europa OviniRow 5 - Cell 2
7Remy Rochas (Fra) Delko Marseille Provence KTMRow 6 - Cell 2
8Patrick Gamper (Aut) Polartec KometaRow 7 - Cell 2
9Diego Pablo Sevilla Lopez (Spa) Polartec Kometa1:13:00
10Jonas Gregaard Wilsly (Den) Riwal Ceramicspeed1:30:00
11Thibault Guernalec (Fra) Fortuneo-Samsic2:37:00
12Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team5:00:00
13Alejandro Ropero Molina (Spa) Polartec Kometa7:42:00
14Maxence Moncassin (Fra) Wilier Triestina-Selle ItaliaRow 13 - Cell 2
15Michele Gazzoli (Ita) Polartec Kometa7:46:00
16Matteo Moschetti (Ita) Polartec Kometa14:36:00
Swipe to scroll horizontally
General classification after stage 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec3:48:30
2Pello Bilbao (Spa) Astana Pro TeamRow 1 - Cell 2
3Alex Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGARow 2 - Cell 2
4Marco Tizza (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa OviniRow 3 - Cell 2
5Jon Aberasturi Izaga (Spa) Euskadi Basque Country-MuriasRow 4 - Cell 2
6Tao Geoghegan Hart (GBr) Team SkyRow 5 - Cell 2
7Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGARow 6 - Cell 2
8Marco Canola (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini0:00:05
9Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Country-MuriasRow 8 - Cell 2
10Merhawi Kudus (Eri) Dimension DataRow 9 - Cell 2
11Luis Guillermo Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:00:08
12Winner Anacona (Col) Movistar Team0:00:10
13Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro TeamRow 12 - Cell 2
14Jesus Ezquerra Muela (Spa) Burgos BH0:00:12
15Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Country-MuriasRow 14 - Cell 2
16Jordi Simon Casulleras (Spa) Burgos BHRow 15 - Cell 2
17David De La Cruz (Spa) Team SkyRow 16 - Cell 2
18Angel Madrazo Ruiz (Spa) Delko Marseille Provence KTMRow 17 - Cell 2
19Rafael Valls Ferri (Spa) Movistar TeamRow 18 - Cell 2
20Mattia Cattaneo (Ita) Androni Giocattoli-SidermecRow 19 - Cell 2
21Jérémy Maison (Fra) Fortuneo-SamsicRow 20 - Cell 2
22Sergio Pardilla Bellon (Spa) Caja Rural-Seguros RGARow 21 - Cell 2
23Nelson Andres Soto Martinez (Col) Caja Rural-Seguros RGARow 22 - Cell 2
24Ivan Sosa (Col) Androni Giocattoli-SidermecRow 23 - Cell 2
25Igor Anton (Spa) Dimension DataRow 24 - Cell 2
26Kenny Elissonde (Fra) Team SkyRow 25 - Cell 2
27Louis Meintjes (RSA) Dimension DataRow 26 - Cell 2
28José Joaquin Rojas (Spa) Movistar TeamRow 27 - Cell 2
29Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension DataRow 28 - Cell 2
30Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Team EuskadiRow 29 - Cell 2
31Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Wilier Triestina-Selle ItaliaRow 30 - Cell 2
32Javier Moreno Bazan (Spa) Delko Marseille Provence KTMRow 31 - Cell 2
33Sebastian Henao (Col) Team SkyRow 32 - Cell 2
34Jetse Bol (Ned) Manzana PostobonRow 33 - Cell 2
35Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGARow 34 - Cell 2
36Filippo Zaccanti (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa OviniRow 35 - Cell 2
37Juan Pedro Lopez Perez (Spa) Polartec Kometa0:00:24
38José Mendes (Por) Burgos BHRow 37 - Cell 2
39Jeremy Cornu (Fra) Direct Energie0:00:29
40Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo-SamsicRow 39 - Cell 2
41Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTMRow 40 - Cell 2
42Gotzon Martin Sanz (Spa) Team EuskadiRow 41 - Cell 2
43Miguel Angel Reyes Vergara (Col) Nippo-Vini Fantini-Europa OviniRow 42 - Cell 2
44Joan Bou Company (Spa) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini0:00:36
45Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country-MuriasRow 44 - Cell 2
46Brice Feillu (Fra) Fortuneo-SamsicRow 45 - Cell 2
47Egoitz Fernandez Ayarzaguena (Spa) Team Euskadi0:00:39
48Benjamin King (USA) Dimension Data0:00:42
49Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro TeamRow 48 - Cell 2
50Remy Rochas (Fra) Delko Marseille Provence KTMRow 49 - Cell 2
51Massimo Rosa (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:00:46
52Juan Camacho Del Fresno (Spa) Polartec Kometa0:00:49
53Nikolay Mihaylov (Bul) Delko Marseille Provence KTMRow 52 - Cell 2
54Carlos Barbero (Spa) Movistar Team0:00:51
55Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence KTMRow 54 - Cell 2
56Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Team EuskadiRow 55 - Cell 2
57Juan Antonio Lopez-Cozar Jaimez (Spa) Team EuskadiRow 56 - Cell 2
58Maxime Daniel (Fra) Fortuneo-Samsic0:00:54
59Jérémy Leveau (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:01:01
60Nikita Stalnov (Kaz) Astana Pro Team0:01:05
61Davide Ballerini (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:01:06
62Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina-Selle ItaliaRow 61 - Cell 2
63Bryan Nauleau (Fra) Direct EnergieRow 62 - Cell 2
64Rein Taaramäe (Est) Direct EnergieRow 63 - Cell 2
65Patrick Gamper (Aut) Polartec Kometa0:01:10
66Diego Pablo Sevilla Lopez (Spa) Polartec Kometa0:01:25
67Jonas Gregaard Wilsly (Den) Riwal Ceramicspeed0:01:42
68Dario Cataldo (Ita) Astana Pro TeamRow 67 - Cell 2
69Mattia Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-SidermecRow 68 - Cell 2
70Axel Journiaux (Fra) Direct Energie0:01:50
71Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos BHRow 70 - Cell 2
72David Lopez Garcia (Spa) Team Sky0:02:08
73Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky0:02:49
74Thibault Guernalec (Fra) Fortuneo-SamsicRow 73 - Cell 2
75Nicola Bagioli (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa OviniRow 74 - Cell 2
76Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team0:03:08
77Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team0:03:16
78Nelson Oliveira (Por) Movistar TeamRow 77 - Cell 2
79Pablo Torres Muiño (Spa) Burgos BHRow 78 - Cell 2
80Ricardo Garcia (Spa) Team EuskadiRow 79 - Cell 2
81Nicholas Schultz (Aus) Caja Rural-Seguros RGA0:05:12
82Stephen Cummings (GBr) Dimension DataRow 81 - Cell 2
83Johann Van Zyl (RSA) Dimension DataRow 82 - Cell 2
84Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-SidermecRow 83 - Cell 2
85Jaime Castrillo (Spa) Movistar TeamRow 84 - Cell 2
86Perrig Quemeneur (Fra) Direct EnergieRow 85 - Cell 2
87Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo-Samsic0:07:54
88Alexandre Pichot (Fra) Direct EnergieRow 87 - Cell 2
89Alejandro Ropero Molina (Spa) Polartec KometaRow 88 - Cell 2
90Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Fortuneo-SamsicRow 89 - Cell 2
91Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos BHRow 90 - Cell 2
92Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Country-MuriasRow 91 - Cell 2
93Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Selle ItaliaRow 92 - Cell 2
94Sergio Rodriguez Reche (Spa) Euskadi Basque Country-MuriasRow 93 - Cell 2
95Iker Azkarate Ramirez (Spa) Team EuskadiRow 94 - Cell 2
96Diego Rosa (Ita) Team SkyRow 95 - Cell 2
97Maxence Moncassin (Fra) Wilier Triestina-Selle ItaliaRow 96 - Cell 2
98Ander Barrenetxea Uriarte (Spa) Euskadi Basque Country-MuriasRow 97 - Cell 2
99Giuseppe Fonzi (Ita) Wilier Triestina-Selle ItaliaRow 98 - Cell 2
100Yohann Gene (Fra) Direct Energie0:07:58
101Marino Kobayashi (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa OviniRow 100 - Cell 2
102Michele Gazzoli (Ita) Polartec KometaRow 101 - Cell 2
103Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Selle Italia0:08:02
104Matteo Moschetti (Ita) Polartec Kometa0:14:48
Swipe to scroll horizontally
Point classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec25pts
2Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team20Row 1 - Cell 3
3Alex Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA16Row 2 - Cell 3
4Marco Tizza (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini14Row 3 - Cell 3
5Jon Aberasturi Izaga (Spa) Euskadi Basque Country-Murias12Row 4 - Cell 3
6Tao Geoghegan Hart (GBr) Team Sky10Row 5 - Cell 3
7Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA9Row 6 - Cell 3
8Marco Canola (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini8Row 7 - Cell 3
9Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskadi Basque Country-Murias7Row 8 - Cell 3
10Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data6Row 9 - Cell 3
11Luis Guillermo Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA5Row 10 - Cell 3
12Winner Anacona (Col) Movistar Team4Row 11 - Cell 3
13Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team3Row 12 - Cell 3
14Jesus Ezquerra Muela (Spa) Burgos BH2Row 13 - Cell 3
15Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Country-Murias1Row 14 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain classification
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Pablo Torres Muiño (Spa) Burgos BH16pts
2Ricardo Garcia (Spa) Team Euskadi12Row 1 - Cell 3
3Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Fortuneo-Samsic10Row 2 - Cell 3
4Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec8Row 3 - Cell 3
5Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence KTM8Row 4 - Cell 3
6Jetse Bol (Ned) Manzana Postobon6Row 5 - Cell 3
7Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie6Row 6 - Cell 3
8Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team4Row 7 - Cell 3
9Sebastian Henao (Col) Team Sky4Row 8 - Cell 3
10Diego Pablo Sevilla Lopez (Spa) Polartec Kometa4Row 9 - Cell 3
11Diego Rosa (Ita) Team Sky3Row 10 - Cell 3
12Alex Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA2Row 11 - Cell 3
13Marco Tizza (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini2Row 12 - Cell 3
14Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team2Row 13 - Cell 3
15Winner Anacona (Col) Movistar Team1Row 14 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Young rider classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Ivan Sosa (Col) Androni Giocattoli-Sidermec3:48:42
2Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Team EuskadiRow 1 - Cell 2
3Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Wilier Triestina-Selle ItaliaRow 2 - Cell 2
4Juan Pedro Lopez Perez (Spa) Polartec Kometa0:00:12
5Gotzon Martin Sanz (Spa) Team Euskadi0:00:17
6Joan Bou Company (Spa) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini0:00:24
7Remy Rochas (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:00:30
8Patrick Gamper (Aut) Polartec Kometa0:00:58
9Diego Pablo Sevilla Lopez (Spa) Polartec Kometa0:01:13
10Jonas Gregaard Wilsly (Den) Riwal Ceramicspeed0:01:30
11Thibault Guernalec (Fra) Fortuneo-Samsic0:02:37
12Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team0:05:00
13Alejandro Ropero Molina (Spa) Polartec Kometa0:07:42
14Maxence Moncassin (Fra) Wilier Triestina-Selle ItaliaRow 13 - Cell 2
15Michele Gazzoli (Ita) Polartec Kometa0:07:46
16Matteo Moschetti (Ita) Polartec Kometa0:14:36

Thank you for reading 5 articles in the past 30 days*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read any 5 articles for free in each 30-day period, this automatically resets

After your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1