Skip to main content

Anacona wins Trofeo Andratx 2021

Challenge Mallorca 2021 - Trofeo Port d´Andratx - Mirador des Colomer - Andratx - Colomer 160 km - 15-05-2021 - Winner Anacona (COL - Team Arkea - Samsic) - photo Luis Angel Gomez/BettiniPhoto©2021
Winner Anacona (COL - Team Arkea Samsic) (Image credit: Bettini Photo)

Full results
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Winner Anacona (Col) Team Arkea-Samsic 4:04:30
2Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates 0:00:10
3Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:00:13
4Jesus Herrada (Spa) Cofidis 0:01:34
5Rune Herregodts (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:01:39
6Gavin Mannion (USA) Rally Cycling
7Maxime Chevalier (Fra) B&B Hotels p/b KTM
8Georg Zimmermann (Ger) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
9Jeremy Bellicaud (Fra) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
10Sean Bennett (USA) Team Qhubeka Assos 0:01:44
11Jan Maas (Ned) Leopard Pro Cycling 0:01:46
12Anthony Delaplace (Fra) Team Arkea-Samsic
13Ryan Gibbons (RSA) UAE Team Emirates
14Jordi Lopez Caravaca (Spa) Equipo Kern Pharma 0:01:49
15Simone Velasco (Ita) Gazprom-RusVelo 0:01:51
16Franck Bonnamour (Fra) B&B Hotels p/b KTM 0:01:54
17Jose Felix Parra Cuerda (Spa) Equipo Kern Pharma 0:01:55
18Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:01:57
19Abner González Rivera (PuR) Movistar Team 0:02:00
20Andrea Garosio (Ita) Bardiani CSF Faizane' 0:02:03
21Mason Hollyman (GBr) Israel Cycling Academy 0:02:14
22Denis Nekrasov (Rus) Gazprom-RusVelo 0:02:19
23Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos-BH 0:02:22
24Lukasz Owsian (Pol) Team Arkea-Samsic 0:02:25
25Alessandro Monaco (Ita) Bardiani CSF Faizane' 0:02:26
26Gotzon Martin Sanz (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:02:31
27Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:03:05
28Maxime Bouet (Fra) Team Arkea-Samsic 0:03:11
29Eliot Lietaer (Bel) B&B Hotels p/b KTM
30Miguel Angel Ballesteros Canovas (Spa) Electro Hiper Europa 0:06:42
31Cristian Scaroni (Ita) Gazprom-RusVelo 0:06:50
32Ander Okamika Bengoetxea (Spa) Burgos-BH
33Jefferson Cepeda (Ecu) Androni Giocattoli-Sidermec 0:07:58
34Jose Herrada (Spa) Cofidis
35Kyle Murphy (USA) Rally Cycling
36Adne van Engelen (Ned) Bike Aid 0:08:47
37Urko Berrade Fernandez (Spa) Equipo Kern Pharma 0:08:54
38Jon Agirre Egaña (Spa) Equipo Kern Pharma
39Julian Mertens (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
40Mads Würtz Schmidt (Den) Israel Start-up Nation 0:08:59
41Fernando Barceló Aragon (Spa) Cofidis 0:09:08
42Sebastian Schönberger (Aut) B&B Hotels p/b KTM
43Luis Angel Mate Mardones (Spa) Euskaltel-Euskadi 0:09:10
44Sven Erik Bystrøm (Nor) UAE Team Emirates
45Diego Rosa (Ita) Team Arkea-Samsic
46Thomas Armstrong (GBr) Electro Hiper Europa 0:09:14
47Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:09:17
48Sergei Chernetskii (Rus) Gazprom-RusVelo
49Anton Kuzmin (Kaz) Gazprom-RusVelo
50Matthias Reutimann (Swi) Swiss Racing Academy 0:09:27
51Tom Devriendt (Bel) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:09:34
52Carlos Garcia Pierna (Spa) Equipo Kern Pharma 0:09:35
53Maurits Lammertink (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 0:09:40
54Robbe Ghys (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise 0:09:56
55Roland Thalmann (Swi) Team Vorarlberg 0:09:59
56Sebastian Mora Vedri (Spa) Movistar Team
57Dylan Sunderland (Aus) Team Qhubeka Assos 0:10:07
58Fabio Mazzucco (Ita) Bardiani CSF Faizane' 0:10:30
59Dimitri Claeys (Bel) Team Qhubeka Assos 0:11:10
60Dmitrii Strakhov (Rus) Gazprom-RusVelo 0:11:36
61Michael Gogl (Aut) Team Qhubeka Assos 0:11:54
62Henok Mulueberhan (Eri) Team Qhubeka
63Miguel Heidemann (Ger) Leopard Pro Cycling
64Patrick Haller (Ger) Leopard Pro Cycling
65Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF Faizane'
66Marcos Jurado Rodriguez (Spa) Electro Hiper Europa
67Jose Manuel Gutierrez Revuelta (Spa) Gios
68Rob Britton (Can) Rally Cycling
69Sergio Araiz Michel (Spa) Equipo Kern Pharma
70Iker Ballarin Manso (Spa) Euskaltel-Euskadi
71Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Euskaltel-Euskadi
72Sebastian Berwick (Aus) Israel Start-up Nation
73Mathias Jørgensen (Den) Movistar
74Daniel Alejandro Mendez Noreña (Col) Equipo Kern Pharma 0:14:43
75Filip Maciejuk (Pol) Leopard Pro Cycling 0:15:26
76Dávid D. Kovács (Hun) Electro Hiper Europa
77Alastair Mackellar (Aus) Israel Cycling Academy
78Magnus Sheffield (USA) Rally Cycling
79Nicholas Dlamini (RSA) Team Qhubeka Assos
80Andreas Stokbro (Den) Team Qhubeka Assos
81Carmelo Urbano Fontiveros (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
82Mekseb Debesay (Eri) Bike Aid
83Willem Jakobus Smit (RSA) Burgos-BH
84Thibault Ferasse (Fra) B&B Hotels p/b KTM
85Mathias Vacek (Cze) Gazprom-RusVelo
86Eddy Fine (Fra) Cofidis
87Oliver Stockwell (GBr) Great Britain
88Sander De Pestel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
89Juan Diego Alba Bolivar (Col) Movistar Team
90Luis Mas Bonet (Spa) Movistar Team
91Oscar Pelegri Ferrandis (Spa) Electro Hiper Europa
92Corne van Kessel (Ned) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
93Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:15:35
94Héctor Carretero (Spa) Movistar Team 0:15:41
DNFMiguel Angel Lopez Moreno (Col) Movistar Team
DNFThomas Champion (Fra) Cofidis
DNFNathan Haas (Aus) Cofidis
DNFSzymon Sajnok (Pol) Cofidis
DNFAlexander Evans (Aus) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
DNFJonas Koch (Ger) Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
DNFSaned Abu-Fares (Isr) Israel Cycling Academy
DNFHugo Hofstetter (Fra) Israel Start-up Nation
DNFRiley Pickrell (Can) Israel Cycling Academy
DNFAlexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
DNFYousif Mirza Al-Hammadi (UAE) UAE Team Emirates
DNFOliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
DNFNicola Bagioli (Ita) B&B Hotels p/b KTM
DNFAlan Boileau (Fra) B&B Hotels p/b KTM
DNFJohnatan Cañaveral Vargas (Col) Bardiani CSF Faizane'
DNFLuca Covili (Ita) Bardiani CSF Faizane'
DNFDaniel Savini (Ita) Bardiani CSF Faizane'
DNFEdwin Avila Vanegas (Col) Burgos-BH
DNFPelayo Sanchez Mayo (Spa) Burgos-BH
DNFVictor Langellotti (Mon) Burgos-BH
DNFIsaac Canton Serrano (Spa) Burgos-BH
DNFAlejandro Osorio Carvajal (Col) Caja Rural-Seguros RGA
DNFAritz Bagües Kalparsoro (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
DNFJon Barrenetxea Golzarri (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
DNFJoan Bou Company (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNFStephen Bassett (USA) Rally Cycling
DNFNathan Brown (USA) Rally Cycling
DNFEmerson Oronte (USA) Rally Cycling
DNFLindsay De Vylder (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
DNFAaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
DNFRomain Hardy (Fra) Team Arkea-Samsic
DNFDayer Quintana (Col) Team Arkea-Samsic
DNFMateu Estelrich Cabanellas (Spa) Electro Hiper Europa
DNFVictor Martinez (Spa) Electro Hiper Europa
DNFFernando Lopes Gonzalez (Spa) Gios
DNFJorge Bueno Garcia (Spa) Gios
DNFJuan Eugenio Belandria Marquina (Ven) Gios
DNFJose Bruzual (Ven) Gios
DNFJarno Mobach (Ned) Leopard Pro Cycling
DNFCédric Pries (Lux) Leopard Pro Cycling
DNFCorey Davis (USA) Maloja Pushbikers
DNFMiká Heming (Ger) Maloja Pushbikers
DNFFranz Schlachter (Ger) Maloja Pushbikers
DNFLaurin Von Stetten (Ger) Maloja Pushbikers
DNFTim Wollenberg (Ger) Maloja Pushbikers
DNFMichal Galka (Pol) Maloja Pushbikers
DNFDominik Bauer (Ger) Team Dauner-Akkon
DNFFrederik Raßmann (Ger) Team Dauner-Akkon
DNFJan-Marc Temmen (Ger) Team Dauner-Akkon
DNFHenning Bommel (Ger) Team Dauner-Akkon
DNFJonas Messerschmidt (Ger) Team Dauner-Akkon
DNFRoman Duckert (Ger) Team Dauner-Akkon
DNFKilian Steigner (Ger) Team Dauner-Akkon
DNFErik Bergström Frisk (Swe) Bike Aid
DNFJustin Wolf (Ger) Bike Aid
DNFSalim Kipkemboi (Ken) Bike Aid
DNFMatthias Schnapka (Ger) Bike Aid
DNFMarco König (Ger) Bike Aid
DNFOscar Nilsson-Julien (GBr) Great Britain
DNFSamuel Watson (GBr) Great Britain
DNFRobert Donaldson (GBr) Great Britain
DNFMax Rushby (GBr) Great Britain
DNFWilliam Tidball (GBr) Great Britain
DNFJack Rootkin-Gray (GBr) Great Britain
DNFJonathan Bögli (Swi) Swiss Cycling
DNFJoab Schneiter (Swi) Swiss Cycliing
DNFValère Thiébaud (Swi) Swiss Cycling
DNFClaudio Imhof (Swi) Swiss Cycling
DNFFabio Christen (Swi)Swiss Cycling
Thank you for reading 5 articles this month* Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read 5 free articles per month without a subscription

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1

Latest on Cyclingnews