Skip to main content

Earle gets his wish with stage win at Taiwan

Image 1 of 10

A brilliant victory for Nathan Earle at Guanzling Scenic Area ahead of fellow compatriot Bernie Sulzberger

A brilliant victory for Nathan Earle at Guanzling Scenic Area ahead of fellow compatriot Bernie Sulzberger
(Image credit: Aaron Lee/Tour de Taiwan)
Image 2 of 10

Nathan Earle might have a lot more to say before the end of the Tour de Taiwan

Nathan Earle might have a lot more to say before the end of the Tour de Taiwan
(Image credit: Aaron Lee/Tour de Taiwan)
Image 3 of 10

Jersey holders Nathan Earle (mountains leader), Kirill Pzdnyakov (race leader) and Choi Ki Ho (best Asian rider)

Jersey holders Nathan Earle (mountains leader), Kirill Pzdnyakov (race leader) and Choi Ki Ho (best Asian rider)
(Image credit: Aaron Lee/Tour de Taiwan)
Image 4 of 10

Stage winner Nathan Earle was congratulated by race organiser Lee Kai Chih

Stage winner Nathan Earle was congratulated by race organiser Lee Kai Chih
(Image credit: Aaron Lee/Tour de Taiwan)
Image 5 of 10

Norway's Oddbjorn Klomsten Andersen came in third followed by Hong Kong star Choi Ki Ho

Norway's Oddbjorn Klomsten Andersen came in third followed by Hong Kong star Choi Ki Ho
(Image credit: Aaron Lee/Tour de Taiwan)
Image 6 of 10

The fight is on between Nathan Earle and Kirill Pozdnyakov

The fight is on between Nathan Earle and Kirill Pozdnyakov
(Image credit: Aaron Lee/Tour de Taiwan)
Image 7 of 10

A warm welcome by the crowd in Tainan for the 25th Tour de Taiwan

A warm welcome by the crowd in Tainan for the 25th Tour de Taiwan
(Image credit: Aaron Lee/Tour de Taiwan)
Image 8 of 10

Christoph Schweizer (Synergy Baku Cycling Project) takes the only intermediate sprint of the day.

Christoph Schweizer (Synergy Baku Cycling Project) takes the only intermediate sprint of the day.
(Image credit: Aaron Lee/Tour de Taiwan)
Image 9 of 10

An attack from the gun by Fabian Schnaidt (Champion System)

An attack from the gun by Fabian Schnaidt (Champion System)
(Image credit: Aaron Lee/Tour de Taiwan)
Image 10 of 10

Choi Ki Ho is a star of Asian cycling

Choi Ki Ho is a star of Asian cycling
(Image credit: Aaron Lee/Tour de Taiwan)

Pre-race favorite Nathan Earle of Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers met expectations as he won stage 2 from Tainan City Hall to Guanzling Scenic Area, but he missed taking the leader's jersey by three seconds from stage 1 winner Kirill Pozdnyakov (Synergy Baku Cycling Project) who finished fifth on the day, six seconds back. The 25th Tour de Taiwan remains wide open after what was considered the queen stage.

It was a 1-2 for Tasmania as Bernard Sulzberger (Drapac) finished second, followed by Oddbjørn Klomtsen Andersen (Team Frøy-Bianchi) in third. Hong Kong's Choi Ki Ho, the current Asia Tour leader, led out the sprint with 300 metres to go but the talented 21-year-old faded to fourth at the finish.

"It's just happiness and relief," said Earle after crossing the line. "The boys of my team did a great job taking me to the climb with the bunch all together as we wanted it to be. With one kilometer to go I was in 15th position and I thought I delayed it a bit too much but the key to succeed was to not get too excited too early. When a Japanese rider attacked with 800 metres to go, that was no worries."

Earle's ride up the mountain went exactly according to the plan, unlike some of his adversaries. Choi sustained a flat tyre with 8km to go but he got a quick wheel change from his 19-year-old teammate Leung Chun Wing, the junior world champion for the points race and another big talent coming from Hong Kong. Ho Burr awaited Choi to bring him back to the bunch.

Pozdnyakov's hiccups occurred closer to the finish. "In the last corner going uphill, a rider took me too far to the right," the Russian said. "I had to pull my brake, so I made some mistakes. Otherwise I would have made the top three rather than the top five. I was feeling very good on that climb."

It was a very fast, aggressive race from start to finish. Fabian Schnaidt (Champion System) was the first man in action just after the flag dropped at the start of the stage. He was joined at the front by Shotaro Iribe (Shimano Racing) and Max Walsleben (Nutrixxion-Abus) but their largest lead extended to only 34 seconds. A very active peloton brought them back after 31 kilometres of racing.

The next major breakaway group was comprised of 13 riders after 60 kilometres of racing: Mart Ojavee (Champion System), Gordon McCauley (Drapac), Pat Shaw (Huon), Benjamin Sydlik (Nutrixxion), Andreas Muller and Benjamin Edmuller (Arbo), Louis Meintjes (MTN-Qhubeka), Christophe Schweizer (Baku), Bradley White (UnitedHealthcare), Morten Sandvik (Froy), Benjamin Giraud (La Pomme-Marseille), Ho Burr (Hong Kong) and Anuar Manan (Baku).

Shaw and Edmuller attacked the break and a re-shuffling at the front of the race took place as their 11 former breakaway companions were caught, but 12 other riders bridged up to the two leaders: Adiq Hussainie (Champion System), Floris Goesinnen (Drapac), Shotaro Iribe (Shimano), Grischa Janorschke (Nutrixxion-Abus), Thomas Vaubourzeix (La Pomme-Marseille), Yoshimitsu Hiratsuka (Aisan), Jacques Janse van Rensburg (MTN-Qhubeka), Hui Zhang (Max Success), Okho Shimizu (Japan), Rizuan Zainal (Malaysia), David Clarke (Baku) and Ryan Sherlock (Polygon). It became a front group of 19 riders with the addition of Sulzberger and McCauley (Drapac), Masakazu Ito (Aisan), Meintjes and Tsgabu Grmay (MTN-Qhubeka).

Choi showed that he was maybe too nervous as he bridged the gap together with Robbie Hucker (Drapac). The Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers team would never let him go before the climb, so the breakaway was reeled in with the exception of McCauley who, at the age of 41, showed his courage until it all came back together within 10 kilometers to go.

The MTN-Qhubeka team was the most active with a Team Sky-style of riding at the head of the peloton in the final climb leading up to Guanzling Spa Resort, but with a limited benefit. Their 21-year-old Ethiopian rider Tsgabu Grmay, however, looks likely to make his third top ten overall in a big stage race after finishing fifth at the Tropicale Amissa-Bongo and ninth at Le Tour de Langkawi.

Stage 3 in the Changhua county will give Earle another occasion to challenge Pozdnyakov as the short uphill finish in front of the magnificent Baguashan Buddha statue also suits his characteristics.

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Nathan Earle (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser2:53:15
2Bernard Sulzberger (Aus) DRAPAC Cycling
3Oddbjørn Klomtsen Andersen (Nor) Team Frøy-Bianchi
4Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China
5Kirill Pozdnyakov (Rus) Synergy Baku Cycling Project Team0:00:06
6Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team
7Tsgabu Grmay (Eth) MTN Qhubeka
8Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team
9Mark Dowling (Irl) Polygon Sweet Nice Team0:00:12
10Sigurd Nesset (Nor) Team Frøy-Bianchi
11Louis Meintjes (RSA) MTN Qhubeka
12Adiq Othman (Mas) Champion System Pro Cycling Team
13Robbie Hucker (Aus) DRAPAC Cycling0:00:17
14Sai-Udomsin Phuchong (Tha) Thailand National Team0:00:20
15Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team0:00:23
16David Clarke (GBr) Synergy Baku Cycling Project Team
17Jai Crawford (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser
18King Lok Cheung (HKg) Team Hong Kong China0:00:27
19Anthony Giacoppo (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser
20Liam Holohan (GBr) Madison Genesis Team
21Ian Bibby (GBr) Madison Genesis Team
22Morten Sandvik (Nor) Team Frøy-Bianchi
23Yoshimitsu Hiratsuka (Jpn) Aisan Racing Team
24Chen Lu Qin (Chn) Max Success Sports Cycling Team0:00:33
25Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthCare Pro Cycling
26Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka
27John Kronborg Ebsen (Den) Synergy Baku Cycling Project Team
28Po Hung Wu (Tpe) Team Senter - Merida0:00:38
29Christoph Scweizer (Ger) Synergy Baku Cycling Project Team0:00:43
30Hao Liu (Chn) Max Success Sports Cycling Team
31Hui Zhang (Chn) Max Success Sports Cycling Team0:00:46
32Halvor Tandrevold (Nor) Team Frøy-Bianchi0:00:49
33Hiroki Nishimura (Jpn) Japan National Team0:00:54
34Muhammad Fauzan Ahmad Lufti (Mas) Malaysia National Team
35Ryan Sherlock (Irl) Polygon Sweet Nice Team0:00:57
36Christopher Jenninngs (RSA) Team La Pomme Marseille
37Ryoma Nonaka (Jpn) Shimano Racing Team0:01:00
38En Huang (Chn) Max Success Sports Cycling Team0:01:03
39Boonratanathanakorn Thurakit (Tha) Thailand National Team0:01:05
40Sirironnachai Sarawut (Tha) Thailand National Team
41Kun Hung Hung (Tpe) Team Senter - Merida0:01:15
42Dirk Müller (Ger) NUTRIXXION ABUS0:01:22
43Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka0:01:24
44Yat Wai Chan (HKg) Team Hong Kong China
45Lee Rodgers (GBr) CCN Cycling Team0:01:31
46Floris Goesinnen (Ned) DRAPAC Cycling0:01:33
47Chun Kai Feng (Tpe) Champion System Pro Cycling Team0:01:35
48Mohd Nor Umardi Rosdi (Mas) Terengganu Cycling Team0:01:40
49Mohd Saiful Anwar Azis (Mas) Terengganu Cycling Team0:01:43
50Takero Terasaki (Jpn) Japan National Team0:01:51
51Johann Van Zyl (RSA) MTN Qhubeka0:01:55
52Benjamin Giraud (Fra) Team La Pomme Marseille
53Hsin Hua Huang (Tpe) Team Senter - Merida
54Andreas Müller (Aut) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer0:02:00
55Yue Peng Liu (Chn) Max Success Sports Cycling Team0:02:04
56Yordsuwan Setthawut (Tha) Thailand National Team0:02:10
57Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team0:02:21
58Hayato Yoshida (Jpn) Shimano Racing Team0:02:24
59Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team
60Ohko Shimizu (Jpn) Japan National Team0:02:33
61Ahmad Fahmi Farhan Ahmad Fuat (Mas) Malaysia National Team0:02:46
62Jakub Kratochvila (Cze) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer0:02:49
63Masahiko Yasui (Jpn) Shimano Racing Team0:03:09
64Patrick Shaw (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser0:03:13
65Benjamin Edmüller (Ger) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer
66Zachary Bell (Can) Champion System Pro Cycling Team
67Nur Arif Prayoga (Ina) Polygon Sweet Nice Team
68Petr Lechner (Cze) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer0:03:21
69Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team0:03:27
70Grischa Janorschke (Ger) NUTRIXXION ABUS0:03:29
71Che Wei Hu (Tpe) Team Senter - Merida0:03:44
72Thomas Vaubourzeix (Fra) Team La Pomme Marseille0:03:55
73Yin Chih Wang (Tpe) CCN Cycling Team0:03:58
74Yi Hao Tseng (Tpe) Team Senter - Merida0:04:08
75Anuar Manan (Mas) Synergy Baku Cycling Project Team0:04:24
76Liphongyu Navuti (Tha) Thailand National Team0:04:41
77Yasuharo Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team0:05:28
78Bradley White (USA) UnitedHealthCare Pro Cycling
79Chun Wing Leung (HKg) Team Hong Kong China0:06:10
80Max Walsleben (Ger) NUTRIXXION ABUS0:06:51
81Dominic Jelfs (Irl) Madison Genesis Team0:07:20
82Benjamin Sydlik (Ger) NUTRIXXION ABUS
83Rick Ampler (Ger) NUTRIXXION ABUS
84Joseph Cooper (NZl) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser
85Thomas Palmer (Aus) DRAPAC Cycling0:07:28
86Martyn Irvine (Irl) UnitedHealthCare Pro Cycling0:08:39
87Luke Keough (USA) UnitedHealthCare Pro Cycling
88Fabian Schnaidt (Ger) Champion System Pro Cycling Team
89Mart Ojavee (Est) Champion System Pro Cycling Team
90Burr Ho (HKg) Team Hong Kong China
91Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team
92Andrew Tennant (GBr) Madison Genesis Team
93Gordon Mccauley (NZl) DRAPAC Cycling0:08:48
94Shotaro Iribe (Jpn) Shimano Racing Team0:09:02
95Mohd Nur Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team0:09:33
96Daniel Summerhill (USA) UnitedHealthCare Pro Cycling0:09:35
97Brennan Townshend (GBr) Madison Genesis Team0:12:21

Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nathan Earle (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser15pts
2Bernard Sulzberger (Aus) DRAPAC Cycling14
3Oddbjørn Klomtsen Andersen (Nor) Team Frøy-Bianchi13
4Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China12
5Kirill Pozdnyakov (Rus) Synergy Baku Cycling Project Team11
6Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team10
7Tsgabu Grmay (Eth) MTN Qhubeka9
8Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team8
9Mark Dowling (Irl) Polygon Sweet Nice Team7
10Sigurd Nesset (Nor) Team Frøy-Bianchi6
11Christoph Scweizer (Ger) Synergy Baku Cycling Project Team5
12Louis Meintjes (RSA) MTN Qhubeka5
13Adiq Othman (Mas) Champion System Pro Cycling Team4
14Robbie Hucker (Aus) DRAPAC Cycling3
15Patrick Shaw (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser3
16Sai-Udomsin Phuchong (Tha) Thailand National Team2
17Benjamin Sydlik (Ger) NUTRIXXION ABUS2
18Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team1
19Anuar Manan (Mas) Synergy Baku Cycling Project Team1

KoM
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nathan Earle (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser6pts
2Bernard Sulzberger (Aus) DRAPAC Cycling4
3Oddbjørn Klomtsen Andersen (Nor) Team Frøy-Bianchi2
4Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China1

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Frøy-Bianchi8:40:24
2Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers0:00:11
3MTN Qhubeka0:00:12
4Synergy Baku Cycling Project Team0:00:23
5Drapac Cycling0:01:11
6Team Hong Kong China0:01:12
7Max Success Sports Cycling Team0:01:23
8Thailand National Team0:01:51
9Aisan Racing Team0:02:15
10Terengganu Cycling Team0:02:50
11Shimano Racing Team0:03:08
12Team Senter - Merida0:03:09
13Polygon Sweet Nice Team0:03:43
14Champion System Pro Cycling Team0:04:21
15Japan National Team0:04:39
16Team La Pomme Marseille0:06:08
17ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer0:07:23
18Madison Genesis Team0:07:35
19NUTRIXXION ABUS0:11:03
20Malaysia National Team0:12:34
21UnitedHealthCare Pro Cycling0:14:01
22CCN Cycling Team

General classification after Stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kirill Pozdnyakov (Rus) Synergy Baku Cycling Project Team6:08:34
2Nathan Earle (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser0:00:03
3Bernard Sulzberger (Aus) DRAPAC Cycling0:00:07
4Oddbjørn Klomtsen Andersen (Nor) Team Frøy-Bianchi0:00:09
5Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China0:00:13
6Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team0:00:19
7Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team
8Tsgabu Grmay (Eth) MTN Qhubeka
9Adiq Othman (Mas) Champion System Pro Cycling Team0:00:25
10Mark Dowling (Irl) Polygon Sweet Nice Team
11Louis Meintjes (RSA) MTN Qhubeka
12Sigurd Nesset (Nor) Team Frøy-Bianchi
13King Lok Cheung (HKg) Team Hong Kong China0:00:26
14Robbie Hucker (Aus) DRAPAC Cycling0:00:30
15Sai-Udomsin Phuchong (Tha) Thailand National Team0:00:31
16David Clarke (GBr) Synergy Baku Cycling Project Team0:00:36
17Jai Crawford (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser
18Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team
19Ian Bibby (GBr) Madison Genesis Team0:00:38
20Anthony Giacoppo (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser0:00:40
21Liam Holohan (GBr) Madison Genesis Team
22Yoshimitsu Hiratsuka (Jpn) Aisan Racing Team
23Morten Sandvik (Nor) Team Frøy-Bianchi
24Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka0:00:46
25Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthCare Pro Cycling
26John Kronborg Ebsen (Den) Synergy Baku Cycling Project Team
27Chen Lu Qin (Chn) Max Success Sports Cycling Team
28Christoph Scweizer (Ger) Synergy Baku Cycling Project Team0:00:49
29Po Hung Wu (Tpe) Team Senter - Merida0:00:51
30Hao Liu (Chn) Max Success Sports Cycling Team0:00:53
31Hui Zhang (Chn) Max Success Sports Cycling Team0:00:59
32Halvor Tandrevold (Nor) Team Frøy-Bianchi0:01:02
33Muhammad Fauzan Ahmad Lufti (Mas) Malaysia National Team0:01:07
34Ryan Sherlock (Irl) Polygon Sweet Nice Team0:01:10
35Christopher Jenninngs (RSA) Team La Pomme Marseille
36Ryoma Nonaka (Jpn) Shimano Racing Team0:01:13
37En Huang (Chn) Max Success Sports Cycling Team0:01:16
38Sirironnachai Sarawut (Tha) Thailand National Team0:01:18
39Boonratanathanakorn Thurakit (Tha) Thailand National Team
40Kun Hung Hung (Tpe) Team Senter - Merida0:01:28
41Dirk Müller (Ger) NUTRIXXION ABUS0:01:35
42Yat Wai Chan (HKg) Team Hong Kong China0:01:37
43Lee Rodgers (GBr) CCN Cycling Team0:01:44
44Floris Goesinnen (Ned) DRAPAC Cycling0:01:46
45Chun Kai Feng (Tpe) Champion System Pro Cycling Team0:01:48
46Mohd Nor Umardi Rosdi (Mas) Terengganu Cycling Team0:01:53
47Mohd Saiful Anwar Azis (Mas) Terengganu Cycling Team0:01:56
48Benjamin Giraud (Fra) Team La Pomme Marseille0:02:08
49Johann Van Zyl (RSA) MTN Qhubeka
50Hsin Hua Huang (Tpe) Team Senter - Merida
51Andreas Müller (Aut) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer0:02:13
52Yordsuwan Setthawut (Tha) Thailand National Team0:02:23
53Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team0:02:34
54Mohd Shahrul Mat Amin (Mas) Terengganu Cycling Team0:02:37
55Hayato Yoshida (Jpn) Shimano Racing Team
56Ohko Shimizu (Jpn) Japan National Team0:02:46
57Jakub Kratochvila (Cze) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer0:02:59
58Masahiko Yasui (Jpn) Shimano Racing Team0:03:22
59Patrick Shaw (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser0:03:24
60Benjamin Edmüller (Ger) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer0:03:26
61Zachary Bell (Can) Champion System Pro Cycling Team
62Petr Lechner (Cze) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer0:03:34
63Grischa Janorschke (Ger) NUTRIXXION ABUS0:03:39
64Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team0:03:40
65Thomas Vaubourzeix (Fra) Team La Pomme Marseille0:04:07
66Yin Chih Wang (Tpe) CCN Cycling Team0:04:11
67Anuar Manan (Mas) Synergy Baku Cycling Project Team0:04:37
68Liphongyu Navuti (Tha) Thailand National Team0:04:54
69Nur Arif Prayoga (Ina) Polygon Sweet Nice Team0:06:58
70Max Walsleben (Ger) NUTRIXXION ABUS0:07:04
71Benjamin Sydlik (Ger) NUTRIXXION ABUS0:07:32
72Joseph Cooper (NZl) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser0:07:33
73Bradley White (USA) UnitedHealthCare Pro Cycling0:07:38
74Thomas Palmer (Aus) DRAPAC Cycling0:07:41
75Yue Peng Liu (Chn) Max Success Sports Cycling Team
76Yasuharo Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team0:08:24
77Dominic Jelfs (Irl) Madison Genesis Team0:08:39
78Fabian Schnaidt (Ger) Champion System Pro Cycling Team0:08:51
79Luke Keough (USA) UnitedHealthCare Pro Cycling0:08:52
80Andrew Tennant (GBr) Madison Genesis Team
81Mart Ojavee (Est) Champion System Pro Cycling Team
82Burr Ho (HKg) Team Hong Kong China
83Gordon Mccauley (NZl) DRAPAC Cycling0:08:59
84Rick Ampler (Ger) NUTRIXXION ABUS0:09:30
85Yi Hao Tseng (Tpe) Team Senter - Merida0:09:45
86Che Wei Hu (Tpe) Team Senter - Merida0:10:05
87Martyn Irvine (Irl) UnitedHealthCare Pro Cycling0:10:49
88Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka0:11:16
89Takero Terasaki (Jpn) Japan National Team0:11:43
90Brennan Townshend (GBr) Madison Genesis Team0:12:34
91Ahmad Fahmi Farhan Ahmad Fuat (Mas) Malaysia National Team0:12:38
92Hiroki Nishimura (Jpn) Japan National Team0:13:51
93Shimpei Fukuda (Jpn) Aisan Racing Team0:14:16
94Mohd Nur Rizuan Zainal (Mas) Malaysia National Team0:15:10
95Daniel Summerhill (USA) UnitedHealthCare Pro Cycling0:15:12
96Chun Wing Leung (HKg) Team Hong Kong China0:16:02
97Shotaro Iribe (Jpn) Shimano Racing Team0:18:26

KoM classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Nathan Earle (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser6pts
2Bernard Sulzberger (Aus) DRAPAC Cycling4
3Oddbjørn Klomtsen Andersen (Nor) Team Frøy-Bianchi2
4Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China1

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kirill Pozdnyakov (Rus) Synergy Baku Cycling Project Team28pts
2Bernard Sulzberger (Aus) DRAPAC Cycling22
3Christoph Scweizer (Ger) Synergy Baku Cycling Project Team18
4Oddbjørn Klomtsen Andersen (Nor) Team Frøy-Bianchi17
5Nathan Earle (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser15
6King Lok Cheung (HKg) Team Hong Kong China14
7Ki Ho Choi (HKg) Team Hong Kong China12
8Robbie Hucker (Aus) DRAPAC Cycling12
9Anthony Giacoppo (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser12
10Benjamin Giraud (Fra) Team La Pomme Marseille11
11Mohammad Saufi Mat Senan (Mas) Terengganu Cycling Team10
12Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team10
13Tsgabu Grmay (Eth) MTN Qhubeka9
14Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team8
15Benjamin Edmüller (Ger) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer8
16Grischa Janorschke (Ger) NUTRIXXION ABUS7
17Mark Dowling (Irl) Polygon Sweet Nice Team7
18Anuar Manan (Mas) Synergy Baku Cycling Project Team7
19Fabian Schnaidt (Ger) Champion System Pro Cycling Team7
20Sigurd Nesset (Nor) Team Frøy-Bianchi6
21Hao Liu (Chn) Max Success Sports Cycling Team5
22Jakub Kratochvila (Cze) ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer5
23Louis Meintjes (RSA) MTN Qhubeka5
24Sai-Udomsin Phuchong (Tha) Thailand National Team5
25Adiq Othman (Mas) Champion System Pro Cycling Team4
26Ian Bibby (GBr) Madison Genesis Team3
27Patrick Shaw (Aus) Huon Salmon-Genesys Wealth Adviser3
28Zachary Bell (Can) Champion System Pro Cycling Team3
29Gordon Mccauley (NZl) DRAPAC Cycling3
30Thomas Vaubourzeix (Fra) Team La Pomme Marseille2
31Benjamin Sydlik (Ger) NUTRIXXION ABUS2
32Yuzuru Suzuki (Jpn) Shimano Racing Team1
33Po Hung Wu (Tpe) Team Senter - Merida1
34Kohei Uchima (Jpn) Japan National Team1
35Jacques Janse Van Rensburg (RSA) MTN Qhubeka1

Team classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Frøy-Bianchi18:27:00
2Huon Salmon-Genesys Wealth Advisers0:00:11
3MTN Qhubeka0:00:12
4Synergy Baku Cycling Project Team0:00:15
5Team Hong Kong China0:01:04
6Drapac Cycling0:01:11
7Max Success Sports Cycling Team0:01:23
8Thailand National Team0:01:51
9Aisan Racing Team0:02:15
10Terengganu Cycling Team0:02:50
11Shimano Racing Team0:03:08
12Team Senter - Merida0:03:09
13Champion System Pro Cycling Team0:04:21
14Team La Pomme Marseille0:06:08
15Polygon Sweet Nice Team0:07:15
16ARBÖ-Gebrüder Weiss-Oberndorfer0:07:23
17Madison Genesis Team0:07:35
18NUTRIXXION ABUS0:11:03
19Japan National Team0:14:18
20UnitedHealthCare Pro Cycling0:15:58
21Malaysia National Team0:27:37
22CCN Cycling Team

Latest on Cyclingnews