Skip to main content

Cousin wins 2012 Tour of Normandie

Full Results
1Benoit Drujon (Fra) Auber 933:16:47
2Jonathan McEvoy (GBr) Endura Racing
3Guillaume Blot (Fra) Bretagne - Schuller
4Scott Thwaites (GBr) Endura Racing
5Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team
6Alexandre Blain (Fra) Endura Racing
7Ruslan Tleubayev (Kaz) Continental Team Astana
8Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team
9Louis Verhelst (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step
10Wouter Wippert (Ned) Lotto - Belisol
11Giorgio Brambilla (Ita) Leopard - Trek Continental Team
12Gavin Mannion (USA) Bontrager Livestrong Team
13Benoît Sinner (Fra) C.S.A. des Loges
14Remco Te Brake (Ned) Cyclingteam De Rijke
15Igor Boev (Rus) Itera - Katusha
16Sebastian Lander (Den) Glud & Marstrand - LRØ
17Daniel Mc Lay (GBr) Lotto - Belisol
18Steele Van Hoff (Aus) Chipotle - First Solar Development Team
19Yoeri Havik (Ned) Cyclingteam De Rijke
20Romain Matheou (Fra) Veranda Rideau - Super U
21Cyril Patoux (Fra) V.C. Rouen 76
22Eugénio Alafaci (Ita) Leopard - Trek Continental Team
23Simon Yates (GBr) Great Britain National Team
24Robin Chaigneau (Ned) Koga Cycling Team
25Jonas Ahlstrand (Swe) Team Cykelcity.se
26Fabio Silvestre (Por) Leopard - Trek Continental Team
27Gerry Druyts (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step
28Boris Dron (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole
29Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Koga Cycling Team
30Nicolas Vereecken (Bel) Lotto - Belisol
31Stig Broeckx (Bel) Lotto - Belisol
32Rob Bush (USA) Chipotle - First Solar Development Team
33Jimmy Turgis (Fra) C.C. Nogent / Oise
34Michael Olsson (Swe) Team Cykelcity.se
35Tom Devriendt (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step
36Justin Van Hoecke (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole
37Alo Jakin (Est) V.C. Rouen 76
38Tom Dernies (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole
39Tony Hurel (Fra) Team Europcar
40Alphonse Vermote (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step
41Robert Partridge (GBr) Endura Racing
42Reidar Borgensen (Nor) Joker Merida
43Johan Le Bon (Fra) Bretagne - Schuller
44Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller
45Johan Mombaerts (Fra) Auber 93
46Erick Rowsell (GBr) Endura Racing
47Fabio Polazzi (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole
48Flavien Maurelet (Fra) C.C. Nogent / Oise
49Christopher Jennings (RSA) Rapha Condor - Sharp
50Sébastien Harbonnier (Fra) C.S.A. des Loges
51Jesper Hansen (Den) Glud & Marstrand - LRØ
52Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Continental Team
53Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar
54Jasper Stuyven (Bel) Bontrager Livestrong Team
55Henrik Åbom (Swe) Team Cykelcity.se
56Angelo Tulik (Fra) Team Europcar
57Vegar Robinson Bugge (Nor) Joker Merida
58Bart Van Haaren (Ned) Koga Cycling Team
59Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke
60Alexis Bodiot (Fra) C.S.A. des Loges
61Romain Delalot (Fra) C.C. Nogent / Oise
62Linde Jorgensen (Den) Glud & Marstrand - LRØ
63Vladislav Gorbunov (Kaz) Continental Team Astana
64Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller
65Alexandr Pliuschin (Mda) Leopard - Trek Continental Team
66Guillaume Malle (Fra) Veranda Rideau - Super U
67Lasse Bochmann (Den) Glud & Marstrand - LRØ
68Oscar Riesebeek (Ned) Rabobank Continental Team
69Dion Beukeboom (Ned) Cyclingteam De Rijke
70Michael-Valgren Andersen (Ned) Glud & Marstrand - LRØ
71David Bouteville (Fra) V.C. Rouen 76
72Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De Rijke
73Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller
74Jim Van Den Berg (Ned) Koga Cycling Team
75Alistair Slater (GBr) Great Britain National Team
76Ian Wilkinson (GBr) Endura Racing
77Ryan Eastmann (USA) Bontrager Livestrong Team
78Andréi Solomennikov (Rus) Itera - Katusha
79Romain Combeau (Fra) C.S.A. des Loges
80Jenning Huizenga (Ned) Rabobank Continental Team
81James Mc Callum (GBr) Rapha Condor - Sharp
82Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller
83Michael Cuming (GBr) Rapha Condor - Sharp
84Jonathan Thire (Fra) Auber 93
85Freddy Bichot (Fra) Veranda Rideau - Super U
86Nikita Umerbekov (Kaz) Continental Team Astana
87Huub Duyn (Ned) Cyclingteam De Rijke
88Mathieu Desniou (Fra) C.C. Nogent / Oise
89André Steensen (Den) Glud & Marstrand - LRØ
90Christer Rake (Nor) Joker Merida
91Kanstantsin Klimiankou (Blr) Continental Team Astana
92Philip Lindau (Swe) Team Cykelcity.se
93Andzs Flaksis (Lat) Chipotle - First Solar Development Team
94Richard Handley (GBr) Rapha Condor - Sharp
95Owain Doull (GBr) Great Britain National Team
96Lars Vierbergen (Ned) Koga Cycling Team
97Jef Van Meirhaeghe (Bel) Lotto - Belisol
98Stijn Steels (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step
99Thomas Moses (GBr) Great Britain National Team
100Vegard Breen (Nor) Joker Merida
101Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team
102Oliver Hofstetter (Swi) Leopard - Trek Continental Team
103Thomas Scully (NZl) Chipotle - First Solar Development Team
104Olivier Chevalier (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole
105Jasper De Buyst (Bel) Bontrager Livestrong Team
106Alexandr Shushemoin (Kaz) Continental Team Astana
107Edvin Wilson (Swe) Team Cykelcity.se
108Bob Jungels (Lux) Leopard - Trek Continental Team
109Dmittriy Kosyakov (Rus) Itera - Katusha
110Alexandr Prishpetnyy (Rus) Itera - Katusha
111Franck Bouyer (Fra) Team Europcar
112Maxim Pokidov (Rus) Itera - Katusha
113Kévin Reza (Fra) Team Europcar
114Arnaud Molmy (Fra) Veranda Rideau - Super U
115Franck Vermeulen (Fra) Veranda Rideau - Super U
116Johan Landström (Swe) Team Cykelcity.se0:00:56
117Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar0:01:03
118Flavien Dassonville (Fra) Auber 930:01:57
119Nazar Jumabekov (Kaz) Continental Team Astana
120Richard Lang (Aus) Rapha Condor - Sharp0:03:13
DNFLawson Craddock (USA) Bontrager Livestrong Team

Points
1Benoit Drujon (Fra) Auber 9325pts
2Jonathan McEvoy (GBr) Endura Racing20
3Guillaume Blot (Fra) Bretagne - Schuller16
4Scott Thwaites (GBr) Endura Racing14
5Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team12
6Alexandre Blain (Fra) Endura Racing10
7Ruslan Tleubayev (Kaz) Continental Team Astana9
8Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team8
9Louis Verhelst (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step7
10Wouter Wippert (Ned) Lotto - Belisol6
11Giorgio Brambilla (Ita) Leopard - Trek Continental Team5
12Gavin Mannion (USA) Bontrager Livestrong Team4
13Benoît Sinner (Fra) C.S.A. des Loges3
14Remco Te Brake (Ned) Cyclingteam De Rijke2
15Igor Boev (Rus) Itera - Katusha1

Points sprint 1 - Ranes, 25km
1Angelo Tulik (Fra) Team Europcar5pts
2Ruslan Tleubayev (Kaz) Continental Team Astana3
3Jasper Stuyven (Bel) Bontrager Livestrong Team2
4Cyril Patoux (Fra) V.C. Rouen 761

Points sprint 2 - Evrecy, 110.5km
1Lawson Craddock (USA) Bontrager Livestrong Team5pts
2Gerry Druyts (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step3
3Yoeri Havik (Ned) Cyclingteam De Rijke2
4Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar1

Bonus sprint 1 - Joue Du Bois, 14.3km
1Johan Landström (Swe) Team Cykelcity.se5pts
2Alexandr Shushemoin (Kaz) Continental Team Astana3
3Oliver Hofstetter (Swi) Leopard - Trek Continental Team2
4Andréi Solomennikov (Rus) Itera - Katusha1

Bonus sprint 2 - Ste Honorine La Guillaume, 53km
1Lawson Craddock (USA) Bontrager Livestrong Team5pts
2Gerry Druyts (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step3
3Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar2
4Franck Vermeulen (Fra) Veranda Rideau - Super U1

Mountain 1 - Putanges Pont Ecrepin, 43.5km
1Lawson Craddock (USA) Bontrager Livestrong Team5pts
2Gerry Druyts (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step3
3Franck Bouyer (Fra) Team Europcar2
4Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar1

Mountain 2 - Pontecoulant, 78.3km
1Lawson Craddock (USA) Bontrager Livestrong Team5pts
2Gerry Druyts (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step3
3Arnaud Molmy (Fra) Veranda Rideau - Super U2
4Franck Bouyer (Fra) Team Europcar1

Mountain 3 - Le Mont Pinçon, 90km
1Lawson Craddock (USA) Bontrager Livestrong Team5pts
2Gerry Druyts (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step3
3Arnaud Molmy (Fra) Veranda Rideau - Super U2
4Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar1

Final general classification
1Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar23:08:15
2Guillaume Malle (Fra) Veranda Rideau - Super U0:00:08
3Alexandr Pliuschin (Mda) Leopard - Trek Continental Team0:00:21
4Ruslan Tleubayev (Kaz) Continental Team Astana0:01:21
5Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller0:01:31
6Johan Le Bon (Fra) Bretagne - Schuller0:01:43
7Erick Rowsell (GBr) Endura Racing0:01:49
8Dion Beukeboom (Ned) Cyclingteam De Rijke0:01:53
9Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller0:01:58
10Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Continental Team0:02:09
11Robert Partridge (GBr) Endura Racing0:02:20
12Michael Olsson (Swe) Team Cykelcity.se0:02:22
13André Steensen (Den) Glud & Marstrand - LRØ0:02:23
14Jonathan McEvoy (GBr) Endura Racing
15Kanstantsin Klimiankou (Blr) Continental Team Astana0:02:24
16Jasper Stuyven (Bel) Bontrager Livestrong Team0:02:26
17Cyril Patoux (Fra) V.C. Rouen 760:02:27
18Lasse Bochmann (Den) Glud & Marstrand - LRØ0:02:29
19Andréi Solomennikov (Rus) Itera - Katusha0:02:31
20Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke
21Huub Duyn (Ned) Cyclingteam De Rijke
22Freddy Bichot (Fra) Veranda Rideau - Super U0:02:32
23Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team0:02:33
24Bart Van Haaren (Ned) Koga Cycling Team
25Reidar Borgensen (Nor) Joker Merida0:02:34
26Simon Yates (GBr) Great Britain National Team
27Scott Thwaites (GBr) Endura Racing
28Eugénio Alafaci (Ita) Leopard - Trek Continental Team0:02:35
29Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller
30Fabio Silvestre (Por) Leopard - Trek Continental Team0:02:36
31Vladislav Gorbunov (Kaz) Continental Team Astana
32Bob Jungels (Lux) Leopard - Trek Continental Team0:02:37
33Johan Mombaerts (Fra) Auber 930:02:38
34Oscar Riesebeek (Ned) Rabobank Continental Team0:02:39
35Mathieu Desniou (Fra) C.C. Nogent / Oise0:02:41
36Michael Cuming (GBr) Rapha Condor - Sharp0:02:42
37Jesper Hansen (Den) Glud & Marstrand - LRØ0:02:43
38Gerry Druyts (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step0:02:44
39Benoît Sinner (Fra) C.S.A. des Loges0:02:46
40Lars Vierbergen (Ned) Koga Cycling Team
41Stig Broeckx (Bel) Lotto - Belisol0:02:48
42Christopher Jennings (RSA) Rapha Condor - Sharp0:02:49
43Alexandr Prishpetnyy (Rus) Itera - Katusha0:02:51
44Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team0:03:23
45Thomas Scully (NZl) Chipotle - First Solar Development Team0:03:25
46Jimmy Turgis (Fra) C.C. Nogent / Oise0:03:30
47Tony Hurel (Fra) Team Europcar0:03:48
48Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Koga Cycling Team0:03:59
49Alistair Slater (GBr) Great Britain National Team
50Stijn Steels (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step0:04:04
51Alo Jakin (Est) V.C. Rouen 760:04:09
52Kévin Reza (Fra) Team Europcar0:06:13
53Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller0:06:16
54Steele Van Hoff (Aus) Chipotle - First Solar Development Team0:07:06
55Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team0:07:22
56Robin Chaigneau (Ned) Koga Cycling Team0:07:39
57Franck Bouyer (Fra) Team Europcar0:07:40
58Jenning Huizenga (Ned) Rabobank Continental Team0:07:41
59Jim Van Den Berg (Ned) Koga Cycling Team0:08:38
60Alphonse Vermote (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step0:10:43
61Nicolas Vereecken (Bel) Lotto - Belisol0:11:03
62Sébastien Harbonnier (Fra) C.S.A. des Loges0:11:25
63Nikita Umerbekov (Kaz) Continental Team Astana0:11:28
64Nazar Jumabekov (Kaz) Continental Team Astana0:11:41
65Dmittriy Kosyakov (Rus) Itera - Katusha0:12:22
66Alexandre Blain (Fra) Endura Racing0:13:03
67Justin Van Hoecke (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole0:13:09
68Jonathan Thire (Fra) Auber 930:13:16
69Romain Matheou (Fra) Veranda Rideau - Super U0:13:21
70Alexis Bodiot (Fra) C.S.A. des Loges0:14:03
71Tom Devriendt (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step0:14:47
72Olivier Chevalier (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole0:14:51
73Romain Combeau (Fra) C.S.A. des Loges0:14:58
74Vegar Robinson Bugge (Nor) Joker Merida0:15:09
75Jef Van Meirhaeghe (Bel) Lotto - Belisol0:15:17
76Gavin Mannion (USA) Bontrager Livestrong Team0:15:21
77Ryan Eastmann (USA) Bontrager Livestrong Team0:15:37
78Oliver Hofstetter (Swi) Leopard - Trek Continental Team
79Remco Te Brake (Ned) Cyclingteam De Rijke0:15:57
80Alexandr Shushemoin (Kaz) Continental Team Astana0:16:01
81Arnaud Molmy (Fra) Veranda Rideau - Super U0:16:20
82Louis Verhelst (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step0:16:24
83Angelo Tulik (Fra) Team Europcar0:16:45
84Jasper De Buyst (Bel) Bontrager Livestrong Team0:17:02
85Thomas Moses (GBr) Great Britain National Team0:18:37
86Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De Rijke0:19:03
87Benoit Drujon (Fra) Auber 930:19:37
88Wouter Wippert (Ned) Lotto - Belisol0:19:41
89Philip Lindau (Swe) Team Cykelcity.se0:19:44
90Vegard Breen (Nor) Joker Merida0:19:55
91Owain Doull (GBr) Great Britain National Team0:21:26
92Tom Dernies (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole0:21:28
93Richard Handley (GBr) Rapha Condor - Sharp0:21:51
94Igor Boev (Rus) Itera - Katusha0:21:57
95Fabio Polazzi (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole0:22:30
96Franck Vermeulen (Fra) Veranda Rideau - Super U0:24:15
97Andzs Flaksis (Lat) Chipotle - First Solar Development Team0:24:37
98Sebastian Lander (Den) Glud & Marstrand - LRØ0:24:45
99Yoeri Havik (Ned) Cyclingteam De Rijke0:25:04
100Flavien Maurelet (Fra) C.C. Nogent / Oise0:25:26
101Guillaume Blot (Fra) Bretagne - Schuller0:27:32
102Romain Delalot (Fra) C.C. Nogent / Oise0:28:17
103Giorgio Brambilla (Ita) Leopard - Trek Continental Team0:28:34
104Richard Lang (Aus) Rapha Condor - Sharp0:28:49
105Boris Dron (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole0:29:23
106Michael-Valgren Andersen (Ned) Glud & Marstrand - LRØ0:29:32
107Ian Wilkinson (GBr) Endura Racing0:30:45
108Henrik Åbom (Swe) Team Cykelcity.se0:35:03
109Christer Rake (Nor) Joker Merida0:35:15
110Edvin Wilson (Swe) Team Cykelcity.se0:35:53
111Jonas Ahlstrand (Swe) Team Cykelcity.se0:41:12
112Maxim Pokidov (Rus) Itera - Katusha0:41:14
113James Mc Callum (GBr) Rapha Condor - Sharp0:41:24
114Flavien Dassonville (Fra) Auber 930:41:55
115David Bouteville (Fra) V.C. Rouen 760:42:30
116Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar0:43:20
117Daniel Mc Lay (GBr) Lotto - Belisol0:43:39
118Johan Landström (Swe) Team Cykelcity.se0:44:52
119Rob Bush (USA) Chipotle - First Solar Development Team0:51:28
120Linde Jorgensen (Den) Glud & Marstrand - LRØ0:53:30

Points classification
1Ruslan Tleubayev (Kaz) Continental Team Astana79pts
2Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team64
3Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar54
4Yoeri Havik (Ned) Cyclingteam De Rijke53
5Erick Rowsell (GBr) Endura Racing45
6Jonathan McEvoy (GBr) Endura Racing45
7Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team40
8Eugénio Alafaci (Ita) Leopard - Trek Continental Team40
9Benoit Drujon (Fra) Auber 9338
10Michael Olsson (Swe) Team Cykelcity.se35
11Scott Thwaites (GBr) Endura Racing31
12Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller28
13Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Continental Team28
14Ian Wilkinson (GBr) Endura Racing27
15Johan Le Bon (Fra) Bretagne - Schuller27
16Dion Beukeboom (Ned) Cyclingteam De Rijke25
17Cyril Patoux (Fra) V.C. Rouen 7624
18Guillaume Malle (Fra) Veranda Rideau - Super U24
19Alexandr Pliuschin (Mda) Leopard - Trek Continental Team24
20Guillaume Blot (Fra) Bretagne - Schuller23
21Jasper Stuyven (Bel) Bontrager Livestrong Team22
22Johan Landström (Swe) Team Cykelcity.se21
23Simon Yates (GBr) Great Britain National Team21
24Vegar Robinson Bugge (Nor) Joker Merida21
25Andréi Solomennikov (Rus) Itera - Katusha20
26Steele Van Hoff (Aus) Chipotle - First Solar Development Team20
27Igor Boev (Rus) Itera - Katusha20
28Alexandre Blain (Fra) Endura Racing19
29Thomas Scully (NZl) Chipotle - First Solar Development Team19
30Giorgio Brambilla (Ita) Leopard - Trek Continental Team19
31Justin Van Hoecke (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole18
32Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller16
33Tom Devriendt (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step16
34Tony Hurel (Fra) Team Europcar15
35Ryan Eastmann (USA) Bontrager Livestrong Team15
36Remco Te Brake (Ned) Cyclingteam De Rijke15
37André Steensen (Den) Glud & Marstrand - LRØ14
38Romain Matheou (Fra) Veranda Rideau - Super U14
39Philip Lindau (Swe) Team Cykelcity.se14
40Robert Partridge (GBr) Endura Racing13
41Gerry Druyts (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step11
42Wouter Wippert (Ned) Lotto - Belisol11
43Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team10
44Romain Delalot (Fra) C.C. Nogent / Oise10
45Kanstantsin Klimiankou (Blr) Continental Team Astana10
46Mathieu Desniou (Fra) C.C. Nogent / Oise9
47Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller8
48Louis Verhelst (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step8
49Benoît Sinner (Fra) C.S.A. des Loges7
50Robin Chaigneau (Ned) Koga Cycling Team7
51Jimmy Turgis (Fra) C.C. Nogent / Oise6
52Angelo Tulik (Fra) Team Europcar5
53Lasse Bochmann (Den) Glud & Marstrand - LRØ5
54Michael-Valgren Andersen (Ned) Glud & Marstrand - LRØ4
55Gavin Mannion (USA) Bontrager Livestrong Team4
56Huub Duyn (Ned) Cyclingteam De Rijke3
57Freddy Bichot (Fra) Veranda Rideau - Super U3
58David Bouteville (Fra) V.C. Rouen 763
59Richard Handley (GBr) Rapha Condor - Sharp3
60Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar2
61Emmanuel Van Ruitenbeek (Ned) Koga Cycling Team2
62Jenning Huizenga (Ned) Rabobank Continental Team1
63Sébastien Harbonnier (Fra) C.S.A. des Loges1
64Arnaud Molmy (Fra) Veranda Rideau - Super U1
65Franck Vermeulen (Fra) Veranda Rideau - Super U1

Sprint classification
1Johan Landström (Swe) Team Cykelcity.se18pts
2Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team15
3Guillaume Malle (Fra) Veranda Rideau - Super U10
4André Steensen (Den) Glud & Marstrand - LRØ7
5Alexandr Pliuschin (Mda) Leopard - Trek Continental Team6
6Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team5
7Jonathan Thire (Fra) Auber 935
8Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller4
9Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar4
10Ruslan Tleubayev (Kaz) Continental Team Astana3
11Franck Bouyer (Fra) Team Europcar3
12Edvin Wilson (Swe) Team Cykelcity.se3
13Dion Beukeboom (Ned) Cyclingteam De Rijke3
14Alexandr Shushemoin (Kaz) Continental Team Astana3
15Gerry Druyts (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step3
16Ian Wilkinson (GBr) Endura Racing2
17Gavin Mannion (USA) Bontrager Livestrong Team2
18Reidar Borgensen (Nor) Joker Merida2
19Angelo Tulik (Fra) Team Europcar2
20Michael-Valgren Andersen (Ned) Glud & Marstrand - LRØ2
21Ryan Eastmann (USA) Bontrager Livestrong Team2
22Christopher Jennings (RSA) Rapha Condor - Sharp2
23Tony Hurel (Fra) Team Europcar2
24Oliver Hofstetter (Swi) Leopard - Trek Continental Team2
25Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar2
26Johan Le Bon (Fra) Bretagne - Schuller1
27Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller1
28Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller1
29Jonathan McEvoy (GBr) Endura Racing1
30Kévin Reza (Fra) Team Europcar1
31Jasper Stuyven (Bel) Bontrager Livestrong Team1
32Jonas Ahlstrand (Swe) Team Cykelcity.se1
33Andréi Solomennikov (Rus) Itera - Katusha1
34Franck Vermeulen (Fra) Veranda Rideau - Super U1

Mountains classification
1Ruslan Tleubayev (Kaz) Continental Team Astana40pts
2Jérôme Cousin (Fra) Team Europcar21
3Alexandr Pliuschin (Mda) Leopard - Trek Continental Team12
4Guillaume Malle (Fra) Veranda Rideau - Super U11
5Gerry Druyts (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step11
6Kanstantsin Klimiankou (Blr) Continental Team Astana10
7Gaël Malacarne (Fra) Bretagne - Schuller9
8Michael-Valgren Andersen (Ned) Glud & Marstrand - LRØ8
9Bjorn Thurau (Ger) Team Europcar8
10Arnaud Molmy (Fra) Veranda Rideau - Super U7
11Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller6
12Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team5
13Jimmy Turgis (Fra) C.C. Nogent / Oise5
14Nikita Umerbekov (Kaz) Continental Team Astana5
15David Bouteville (Fra) V.C. Rouen 765
16Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne - Schuller4
17André Steensen (Den) Glud & Marstrand - LRØ4
18Bob Jungels (Lux) Leopard - Trek Continental Team4
19Lars Vierbergen (Ned) Koga Cycling Team4
20Franck Bouyer (Fra) Team Europcar4
21Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke3
22Ryan Eastmann (USA) Bontrager Livestrong Team3
23Johan Landström (Swe) Team Cykelcity.se3
24Michael Olsson (Swe) Team Cykelcity.se2
25Freddy Bichot (Fra) Veranda Rideau - Super U2
26Alexandr Prishpetnyy (Rus) Itera - Katusha2
27Jef Van Meirhaeghe (Bel) Lotto - Belisol2
28Richard Handley (GBr) Rapha Condor - Sharp2
29Johan Le Bon (Fra) Bretagne - Schuller1
30Robert Partridge (GBr) Endura Racing1
31Cyril Patoux (Fra) V.C. Rouen 761
32Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team1
33Tony Hurel (Fra) Team Europcar1
34Kévin Reza (Fra) Team Europcar1
35Jenning Huizenga (Ned) Rabobank Continental Team1
36Ian Wilkinson (GBr) Endura Racing1

Young riders classification
1Johan Le Bon (Fra) Bretagne - Schuller23:09:58
2Erick Rowsell (GBr) Endura Racing0:00:06
3Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Continental Team0:00:26
4Jasper Stuyven (Bel) Bontrager Livestrong Team0:00:43
5Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team0:00:50
6Simon Yates (GBr) Great Britain National Team0:00:51
7Scott Thwaites (GBr) Endura Racing
8Eugénio Alafaci (Ita) Leopard - Trek Continental Team0:00:52
9Fabio Silvestre (Por) Leopard - Trek Continental Team0:00:53
10Vladislav Gorbunov (Kaz) Continental Team Astana
11Bob Jungels (Lux) Leopard - Trek Continental Team0:00:54
12Oscar Riesebeek (Ned) Rabobank Continental Team0:00:56
13Michael Cuming (GBr) Rapha Condor - Sharp0:00:59
14Jesper Hansen (Den) Glud & Marstrand - LRØ0:01:00
15Gerry Druyts (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step0:01:01
16Stig Broeckx (Bel) Lotto - Belisol0:01:05
17Christopher Jennings (RSA) Rapha Condor - Sharp0:01:06
18Nick Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team0:01:40
19Thomas Scully (NZl) Chipotle - First Solar Development Team0:01:42
20Jimmy Turgis (Fra) C.C. Nogent / Oise0:01:47
21Alistair Slater (GBr) Great Britain National Team0:02:16
22Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team0:05:39
23Alphonse Vermote (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step0:09:00
24Nicolas Vereecken (Bel) Lotto - Belisol0:09:20
25Nikita Umerbekov (Kaz) Continental Team Astana0:09:45
26Tom Devriendt (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step0:13:04
27Olivier Chevalier (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole0:13:08
28Romain Combeau (Fra) C.S.A. des Loges0:13:15
29Jef Van Meirhaeghe (Bel) Lotto - Belisol0:13:34
30Gavin Mannion (USA) Bontrager Livestrong Team0:13:38
31Ryan Eastmann (USA) Bontrager Livestrong Team0:13:54
32Oliver Hofstetter (Swi) Leopard - Trek Continental Team
33Louis Verhelst (Bel) EFC - Omega Pharma - Quick Step0:14:41
34Angelo Tulik (Fra) Team Europcar0:15:02
35Jasper De Buyst (Bel) Bontrager Livestrong Team0:15:19
36Thomas Moses (GBr) Great Britain National Team0:16:54
37Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De Rijke0:17:20
38Wouter Wippert (Ned) Lotto - Belisol0:17:58
39Philip Lindau (Swe) Team Cykelcity.se0:18:01
40Vegard Breen (Nor) Joker Merida0:18:12
41Owain Doull (GBr) Great Britain National Team0:19:43
42Tom Dernies (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole0:19:45
43Richard Handley (GBr) Rapha Condor - Sharp0:20:08
44Andzs Flaksis (Lat) Chipotle - First Solar Development Team0:22:54
45Sebastian Lander (Den) Glud & Marstrand - LRØ0:23:02
46Yoeri Havik (Ned) Cyclingteam De Rijke0:23:21
47Flavien Maurelet (Fra) C.C. Nogent / Oise0:23:43
48Romain Delalot (Fra) C.C. Nogent / Oise0:26:34
49Michael-Valgren Andersen (Ned) Glud & Marstrand - LRØ0:27:49
50Jonas Ahlstrand (Swe) Team Cykelcity.se0:39:29
51Flavien Dassonville (Fra) Auber 930:40:12
52Daniel Mc Lay (GBr) Lotto - Belisol0:41:56
53Rob Bush (USA) Chipotle - First Solar Development Team0:49:45

Latest on Cyclingnews