Skip to main content

Miny takes the sprint

Full Results
#Rider Name (Country) TeamResult
1Lionel Miny (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes3:36:53
2Boris Carene (Fra) Gwada Bikers 118
3Miguel Ubeto (Ven) Gwada Bikers 118
4Adam Pierzga (Pol) Gwada Bikers 118
5Robert Bengesh (Ger) Ked Bianchi Team Berlin
6Stéphane Larochelle (Fra) Orange USR Vélo
7Wendy Cruz Martinez (Dom) Vélo Club Saint-Martin
8Dimitri Deliot (Fra) USL / CRBTP
9Vlasdislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan
10Christopher De Souza (Fra) Véloce Club Rouen 76
11Lawson Craddock (USA) USA U23 National Team
12James Canevet (Fra) Régionale 1
13Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan
14Ilya Davidenok (Kaz) Kazakhstan
15Roman Bronis (Svk) Slovakia National Team
16Klaas Sys (Bel) Véloce Club Rouen 76
17Christian Luce (Fra) Vélo Centre et Caraïbe
18Freddy Vargas (Fra) Vélo Club Grand Case
19John Nava Carvajar (Fra) Vélo Club Grand Case
20Alexandre Mercier (Swi) Team Vélo Passion
21Cédric Pouvin (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières
22Grégory Blondin (Fra) Club Région Guadeloupe
23Willy Roseau (Fra) Sélection Martinique
24Carter Jones (USA) USA U23 National Team
25Giovani Rousseau (Fra) Orange USR Vélo
26Jules Lanclume (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes
27Masaru Fukuhara (Jpn) Team Bridgestone Anchor
28Philippe Palmiste (Fra) Gilette Fusion UVN
29Frédéric Theobald (Fra) Excelsior
30Tomoya Kanoh (Jpn) Team Bridgestone Anchor
31Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan
32Kenny Darmyn (Fra) Excelsior
33Jonas Albretcht (Ger) Ked Bianchi Team Berlin
34Jan Sipeky (Svk) Slovakia National Team
35Yvan Boos (Fra) AS Baie-Mahault
36José Chacon (Ven) Gwada Bikers 118
37Emile Demazy (Fra) Sélection Martinique
38Yves Mercier (Swi) Team Vélo Passion
39Maxwell Durtschi (USA) USA U23 National Team
40Mickaël Clarico (Fra) USL / CRBTP
41Benoist Simon (Fra) Régionale 1
42Joann Ruffine (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes
43Luis Sablon (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes
44Maximilian Werda (Ger) Ked Bianchi Team Berlin
45Denis Sckarhath (Ger) Ked Bianchi Team Berlin
46Laurent Beuret (Swi) Team Vélo Passion
47Stéphane Urie (Fra) Régionale 1
48Kazuo Inoue (Jpn) Team Bridgestone Anchor
49Tomoya Kaneko (Jpn) Team Bridgestone Anchor
50Valéry Derby (Fra) Régionale 1
51Miguel Cuirassier (Fra) Gilette Fusion UVN
52Régis Marechaux (Fra) Gilette Fusion UVN
53Michaël Albina (Fra) Régionale 2
54Erick Schulze (Ger) Ked Bianchi Team Berlin
55Yoshiyuki Shimizu (Jpn) Team Bridgestone Anchor
56Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan
57Nathan Brown (USA) USA U23 National Team
58Martial Gene (Fra) Excelsior
59Joastian Perran (Fra) Excelsior
60Stéphane Matou (Fra) Régionale 2
61Ryan Eastman (USA) USA U23 National Team
62William Balguy (Fra) Excelsior
63Sébastian Wotschke (Ger) Ked Bianchi Team Berlin
64Kérane Barolin (Fra) Gilette Fusion UVN
65Laury Bedard-Relimien (Fra) Orange USR Vélo
66Cyril Theophile (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes
67Teddy Landre (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes
68Jean-Michel Marimoutou (Fra) US Cycliste Goyave0:01:36
69Jean-Robert Bethelmy (Fra) US Cycliste Goyave
70Maxat Ayazbayev (Kaz) Kazakhstan
71Steeve Promeneur (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières
72Fwanswajino Roulon (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières
73Wilfrid Neror (Fra) Sélection Martinique
74Jérôme La Brana (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières
75Manuel Antonides (Fra) Club Région Guadeloupe
76Yannick Betzy (Fra) Sélection Martinique
77Garry Coco (Fra) Vélo Centre et Caraïbe
78Ruddy Clavier (Fra) Union Cycliste Moulienne
79Adrien Alidor (Fra) Orange USR Vélo
80Maxence Legrand (Fra) Gilette Fusion UVN
81Rudy Jeremie (Fra) Régionale 1
82Amaël Monduc (Fra) Vélo Club Saint-Martin
83Allan Leury (Fra) Association Cycliste Levant
84Laurent Maudet (Fra) Sélection Martinique
85Bernard Gene (Fra) USL / CRBTP
86Gary Galas (Fra) Vélo Centre et Caraïbe
87Jean-Louis Pheron (Fra) Vélo Club Saint-Martin
88Andres Newberry (USA) USA U23 National Team
89Kenny Cyprien (Fra) Vélo Club Grand Case
90Kélian Duro (Fra) Vélo Club Saintannais
91Steeve La Rochelle (Fra) Orange USR Vélo
92Efren Ortega Riviera (PuR) Vélo Club Saint-Martin
93William Bondot (Fra) Club Région Guadeloupe
94Romain Aubert (Swi) Team Vélo Passion
95Fabrice Cornelie (Fra) Club Région Guadeloupe
96Johan Gelasse (Fra) Association Cycliste Levant
97Carl Legrand (Fra) Gilette Fusion UVN
98Romuald Claudeon (Fra) Régionale 20:02:06
99Jonathan Louis (Fra) USL / CRBTP0:02:09
100Cédric Eustache (Fra) Gwada Bikers 1180:02:14
101Jonathan Nimajimbe (Fra) Union Cycliste Moulienne0:02:23
102Sony Eleore (Fra) Union Cycliste Moulienne
103Cédric Ramothe (Fra) USL / CRBTP
104Eiichi Hirai (Jpn) Team Bridgestone Anchor0:03:13
105Damien Chevalier Maroni (Fra) Vélo Club Grand Case0:03:54
106Olivier Curier (Fra) Club Région Guadeloupe
107Olivier Desplan (Fra) AS Baie-Mahault0:04:50
108Christophe Belfort (Fra) AS Baie-Mahault0:05:10
109Guy Galas (Fra) Union Cycliste Moulienne0:05:15
110Omer Ramsahaï (Fra) Régionale 2
111Steeve Chalder (Fra) Vélo Club Grand Case
112Cédric Pandolphe (Fra) Vélo Centre et Caraïbe
113Jacques Serna (Fra) UV Marie-Galante
114Ludovic Dorvillius (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières
115Jimmy Feller (Fra) Régionale 2
116Pavol Polievka (Svk) Slovakia National Team
117Denis Permayie (Fra) AS Police
118Jean-Yves Elie (Fra) Régionale 2
119Ross Serrant (Fra) Gwada Bikers 1180:06:48
120Palème Belgio (Fra) Excelsior0:07:01
121Edwin Bellet (Fra) Club Région Guadeloupe0:08:36
122Davy Lake (Fra) Vélo Club Grand Case0:09:48
123Axel Pillal-Lallji (Fra) Orange USR Vélo0:09:52
124René Maladin (Fra) UV Marie-Galante0:10:01
125Kenjy Siar (Fra) Vélo Club Saintannais0:10:16
126Yannis Controle (Fra) Association Cycliste Levant
127Wilfrid Noyon (Fra) Vélo Club Saint-Martin0:11:04
128David Boutville (Fra) Véloce Club Rouen 760:11:10
129Maros Kovac (Svk) Slovakia National Team
130Florian Taillefer (Fra) Véloce Club Rouen 76
131Frédéric Rangee (Fra) Véloce Club Rouen 76
132Christophe Boillat (Swi) Team Vélo Passion
133Martin Frano (Svk) Slovakia National Team
134Ivan Viglasky (Svk) Slovakia National Team
135Jimmy Gradel (Fra) Union Cycliste Moulienne0:14:50

General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Boris Carene (Fra) Gwada Bikers 11812:14:31
2Masaru Fukuhara (Jpn) Team Bridgestone Anchor0:00:26
3Klaas Sys (Bel) Véloce Club Rouen 760:01:06
4Miguel Ubeto (Ven) Gwada Bikers 1180:02:51
5Willy Roseau (Fra) Sélection Martinique0:02:55
6Carter Jones (USA) USA U23 National Team0:02:56
7Freddy Vargas (Fra) Vélo Club Grand Case0:02:59
8Kenny Darmyn (Fra) Excelsior0:03:01
9John Nava Carvajar (Fra) Vélo Club Grand Case
10Adam Pierzga (Pol) Gwada Bikers 1180:03:05
11Joann Ruffine (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes0:03:08
12Grégory Blondin (Fra) Club Région Guadeloupe0:03:21
13Laurent Beuret (Swi) Team Vélo Passion
14Miras Bederbekov (Kaz) Kazakhstan0:03:22
15Luis Sablon (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes0:03:59
16Teddy Landre (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes
17Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan0:04:01
18Wendy Cruz Martinez (Dom) Vélo Club Saint-Martin0:04:06
19Maxence Legrand (Fra) Gilette Fusion UVN0:05:33
20Carl Legrand (Fra) Gilette Fusion UVN0:05:34
21Mickaël Clarico (Fra) USL / CRBTP0:05:55
22Frédéric Theobald (Fra) Excelsior0:06:21
23Nathan Brown (USA) USA U23 National Team0:06:34
24José Chacon (Ven) Gwada Bikers 1180:06:35
25Miguel Cuirassier (Fra) Gilette Fusion UVN0:06:39
26Régis Marechaux (Fra) Gilette Fusion UVN
27Maxwell Durtschi (USA) USA U23 National Team0:06:42
28Dimitri Deliot (Fra) USL / CRBTP0:06:43
29Kazuo Inoue (Jpn) Team Bridgestone Anchor0:06:48
30Stéphane Larochelle (Fra) Orange USR Vélo0:06:50
31James Canevet (Fra) Régionale 10:06:55
32Valéry Derby (Fra) Régionale 10:06:56
33Giovani Rousseau (Fra) Orange USR Vélo0:07:01
34Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan0:07:03
35Ilya Davidenok (Kaz) Kazakhstan0:07:08
36Tomoya Kanoh (Jpn) Team Bridgestone Anchor0:07:10
37Yves Mercier (Swi) Team Vélo Passion0:07:26
38Fabrice Cornelie (Fra) Club Région Guadeloupe0:08:15
39William Bondot (Fra) Club Région Guadeloupe0:08:34
40Jonathan Louis (Fra) USL / CRBTP0:09:09
41Olivier Curier (Fra) Club Région Guadeloupe0:11:17
42Martial Gene (Fra) Excelsior0:11:45
43Jean-Michel Marimoutou (Fra) US Cycliste Goyave0:12:42
44Emile Demazy (Fra) Sélection Martinique0:12:49
45Jules Lanclume (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes0:13:04
46Garry Coco (Fra) Vélo Centre et Caraïbe0:13:14
47Ryan Eastman (USA) USA U23 National Team0:13:17
48Vlasdislav Gorbunov (Kaz) Kazakhstan0:13:45
49Efren Ortega Riviera (PuR) Vélo Club Saint-Martin0:14:55
50Adrien Alidor (Fra) Orange USR Vélo0:15:22
51Manuel Antonides (Fra) Club Région Guadeloupe0:15:31
52Robert Bengesh (Ger) Ked Bianchi Team Berlin0:16:23
53Lionel Miny (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes0:16:30
54Philippe Palmiste (Fra) Gilette Fusion UVN0:16:47
55Andres Newberry (USA) USA U23 National Team0:16:49
56Jonas Albretcht (Ger) Ked Bianchi Team Berlin0:16:50
57Laury Bedard-Relimien (Fra) Orange USR Vélo0:17:01
58Jan Sipeky (Svk) Slovakia National Team0:17:03
59Maximilian Werda (Ger) Ked Bianchi Team Berlin0:17:08
60Laurent Maudet (Fra) Sélection Martinique0:18:54
61Steeve La Rochelle (Fra) Orange USR Vélo0:19:08
62Benoist Simon (Fra) Régionale 10:20:24
63Maxat Ayazbayev (Kaz) Kazakhstan0:20:27
64Cédric Ramothe (Fra) USL / CRBTP0:20:37
65William Balguy (Fra) Excelsior0:20:55
66Christian Luce (Fra) Vélo Centre et Caraïbe0:21:00
67Stéphane Matou (Fra) Régionale 20:21:02
68Yvan Boos (Fra) AS Baie-Mahault0:21:07
69Alexandre Mercier (Swi) Team Vélo Passion0:21:08
70Erick Schulze (Ger) Ked Bianchi Team Berlin0:21:11
71Roman Bronis (Svk) Slovakia National Team0:21:13
72Cédric Pouvin (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières0:21:15
73Michaël Albina (Fra) Régionale 20:21:32
74Kérane Barolin (Fra) Gilette Fusion UVN0:21:37
75Jérôme La Brana (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières0:22:02
76Steeve Promeneur (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières0:22:03
77Jean-Robert Bethelmy (Fra) US Cycliste Goyave0:22:11
78Edwin Bellet (Fra) Club Région Guadeloupe0:22:22
79Lawson Craddock (USA) USA U23 National Team
80Jean-Louis Pheron (Fra) Vélo Club Saint-Martin0:22:58
81Axel Pillal-Lallji (Fra) Orange USR Vélo0:23:02
82Wilfrid Neror (Fra) Sélection Martinique0:23:05
83Cyril Theophile (Fra) Jeunesse Cycliste Abymes0:23:28
84Cédric Eustache (Fra) Gwada Bikers 1180:23:39
85Pavol Polievka (Svk) Slovakia National Team0:23:56
86Sébastian Wotschke (Ger) Ked Bianchi Team Berlin
87Sony Eleore (Fra) Union Cycliste Moulienne0:23:57
88Yoshiyuki Shimizu (Jpn) Team Bridgestone Anchor
89Tomoya Kaneko (Jpn) Team Bridgestone Anchor0:24:08
90Johan Gelasse (Fra) Association Cycliste Levant0:25:10
91Allan Leury (Fra) Association Cycliste Levant0:25:14
92Amaël Monduc (Fra) Vélo Club Saint-Martin0:26:17
93Joastian Perran (Fra) Excelsior0:26:20
94Bernard Gene (Fra) USL / CRBTP0:27:23
95Kélian Duro (Fra) Vélo Club Saintannais0:27:26
96Ruddy Clavier (Fra) Union Cycliste Moulienne0:27:35
97Denis Permayie (Fra) AS Police0:28:18
98Yannis Controle (Fra) Association Cycliste Levant0:28:38
99Stéphane Urie (Fra) Régionale 10:29:07
100Rudy Jeremie (Fra) Régionale 10:30:12
101Fwanswajino Roulon (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières0:30:21
102Yannick Betzy (Fra) Sélection Martinique0:30:32
103Maros Kovac (Svk) Slovakia National Team0:31:03
104Olivier Desplan (Fra) AS Baie-Mahault0:32:38
105Cédric Pandolphe (Fra) Vélo Centre et Caraïbe0:32:43
106Romuald Claudeon (Fra) Régionale 20:32:59
107Guy Galas (Fra) Union Cycliste Moulienne0:33:14
108Romain Aubert (Swi) Team Vélo Passion0:33:34
109Eiichi Hirai (Jpn) Team Bridgestone Anchor0:33:37
110Jonathan Nimajimbe (Fra) Union Cycliste Moulienne0:33:45
111Ludovic Dorvillius (Fra) Vélo CLub Trois-Rivières0:33:59
112Jean-Yves Elie (Fra) Régionale 20:35:58
113Omer Ramsahaï (Fra) Régionale 20:36:02
114Wilfrid Noyon (Fra) Vélo Club Saint-Martin0:36:29
115Palème Belgio (Fra) Excelsior0:37:50
116Ross Serrant (Fra) Gwada Bikers 1180:38:33
117Kenny Cyprien (Fra) Vélo Club Grand Case0:39:15
118Jimmy Feller (Fra) Régionale 20:39:43
119Steeve Chalder (Fra) Vélo Club Grand Case0:40:06
120Gary Galas (Fra) Vélo Centre et Caraïbe0:40:44
121Christophe Boillat (Swi) Team Vélo Passion0:43:14
122Christopher De Souza (Fra) Véloce Club Rouen 760:43:18
123Ivan Viglasky (Svk) Slovakia National Team0:43:47
124Christophe Belfort (Fra) AS Baie-Mahault0:43:50
125Florian Taillefer (Fra) Véloce Club Rouen 760:45:03
126Frédéric Rangee (Fra) Véloce Club Rouen 760:46:02
127David Boutville (Fra) Véloce Club Rouen 760:47:54
128Jacques Serna (Fra) UV Marie-Galante0:48:48
129Davy Lake (Fra) Vélo Club Grand Case0:50:07
130Martin Frano (Svk) Slovakia National Team0:53:18
131René Maladin (Fra) UV Marie-Galante0:55:44
132Denis Sckarhath (Ger) Ked Bianchi Team Berlin0:56:10
133Damien Chevalier Maroni (Fra) Vélo Club Grand Case0:57:01
134Jimmy Gradel (Fra) Union Cycliste Moulienne1:01:26
135Kenjy Siar (Fra) Vélo Club Saintannais1:04:48

Latest on Cyclingnews