Simon Gerrans wins the 2016 Tour Down Under

Simon Gerrans (Orica-GreenEdge) safely negotiated the final stage of the Tour Down Under to claim an unprecedented fourth overall title while his team also celebrated the stage victory with Caleb Ewan. The win was the sixth from six stages for Australian riders in the sole Australian WorldTour race.

Swipe to scroll horizontally
#Rider Name (Country) TeamResult
1Caleb Ewan (Aus) Orica–GreenEdge1:55:02
2Mark Renshaw (Aus) Team Dimension DataRow 1 - Cell 2
3Giacomo Nizzolo (Ita) Trek–SegafredoRow 2 - Cell 2
4Adam Blythe (GBr) TinkoffRow 3 - Cell 2
5Alexey Tsatevitch (Rus) Team KatushaRow 4 - Cell 2
6Ben Swift (GBr) Team SkyRow 5 - Cell 2
7Marko Kump (Slo) Lampre–MeridaRow 6 - Cell 2
8Davide Martinelli (Ita) Etixx–Quick-StepRow 7 - Cell 2
9Leigh Howard (Aus) IAM CyclingRow 8 - Cell 2
10Wouter Wippert (Ned) CannondaleRow 9 - Cell 2
11Simon Gerrans (Aus) Orica–GreenEdgeRow 10 - Cell 2
12Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La MondialeRow 11 - Cell 2
13Steele von Hoff (Aus) UniSA-AustraliaRow 12 - Cell 2
14Greg Henderson (NZl) Lotto SoudalRow 13 - Cell 2
15Juan José Lobato Del Valle (Esp) Team MovistarRow 14 - Cell 2
16Floris Gerts (Ned) BMC Racing TeamRow 15 - Cell 2
17Koen De Kort (Ned) Giant–AlpecinRow 16 - Cell 2
18Georg Preidler (Aut) Giant–AlpecinRow 17 - Cell 2
19Anthony Roux (Fra) FDJRow 18 - Cell 2
20Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La MondialeRow 19 - Cell 2
21José Joaquin Rojas (Esp) Team MovistarRow 20 - Cell 2
22Luka Pibernik (Slo) Lampre–MeridaRow 21 - Cell 2
23Jay McCarthy (Aus) TinkoffRow 22 - Cell 2
24Sergio Henao (Col) Team SkyRow 23 - Cell 2
25Rafael Valls Ferri (Esp) Lotto SoudalRow 24 - Cell 2
26Pim Ligthart (Ned) Lotto SoudalRow 25 - Cell 2
27Enrico Battaglin (Ita) LottoNL–JumboRow 26 - Cell 2
28Patrick Bevin (NZl) CannondaleRow 27 - Cell 2
29Danilo Wyss (Sui) BMC Racing TeamRow 28 - Cell 2
30Cameron Meyer (Aus) Team Dimension DataRow 29 - Cell 2
31Richie Porte (Aus) BMC Racing TeamRow 30 - Cell 2
32Tobias Ludvigsson (Swe) Giant–AlpecinRow 31 - Cell 2
33Simon Clarke (Aus) CannondaleRow 32 - Cell 2
34Ruben Fernandez Andujar (Esp) Team MovistarRow 33 - Cell 2
35Michael Woods (Can) CannondaleRow 34 - Cell 2
36Jascha Sütterlin (Ger) Team MovistarRow 35 - Cell 2
37Dmitriy Gruzdev (Kaz) AstanaRow 36 - Cell 2
38Anthony Giacoppo (Aus) UniSA-AustraliaRow 37 - Cell 2
39Steve Morabito (Sui) FDJRow 38 - Cell 2
40Yoann Offredo (Fra) FDJRow 39 - Cell 2
41David De La Cruz (Esp) Etixx–Quick-StepRow 40 - Cell 2
42Diego Ulissi (Ita) Lampre–MeridaRow 41 - Cell 2
43Davide Malacarne (Ita) AstanaRow 42 - Cell 2
44Daryl Impey (Rsa) Orica–GreenEdgeRow 43 - Cell 2
45Gert Dockx (Bel) Lotto SoudalRow 44 - Cell 2
46Boy Van Poppel (Ned) Trek–SegafredoRow 45 - Cell 2
47Arman Kamyshev (Kaz) AstanaRow 46 - Cell 2
48Peter Velits (Svk) BMC Racing TeamRow 47 - Cell 2
49Matteo Montaguti (Ita) AG2R La MondialeRow 48 - Cell 2
50Jesús Herrada (Esp) Team MovistarRow 49 - Cell 2
51Petr Vakoc (Cze) Etixx–Quick-StepRow 50 - Cell 2
52Carlos Verona (Esp) Etixx–Quick-StepRow 51 - Cell 2
53Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing TeamRow 52 - Cell 2
54Louis Meintjes (Rsa) Lampre–MeridaRow 53 - Cell 2
55Egor Silin (Rus) Team KatushaRow 54 - Cell 2
56Tiago Machado (Por) Team KatushaRow 55 - Cell 2
57Chris Hamilton (Aus) UniSA-AustraliaRow 56 - Cell 2
58Pieter Serry (Bel) Etixx–Quick-StepRow 57 - Cell 2
59Roger Kluge (Ger) IAM CyclingRow 58 - Cell 2
60Manuele Mori (Ita) Lampre–MeridaRow 59 - Cell 2
61Lachlan Norris (Aus) Drapac Pro CyclingRow 60 - Cell 2
62Federico Zurlo (Ita) Lampre–MeridaRow 61 - Cell 2
63Nathan Haas (Aus) Team Dimension DataRow 62 - Cell 2
64Jarlinson Pantano (Col) IAM CyclingRow 63 - Cell 2
65Jesse Sergent (NZl) AG2R La MondialeRow 64 - Cell 2
66Rein Taaramäe (Est) Team KatushaRow 65 - Cell 2
67Nelson Oliveira (Por) Team MovistarRow 66 - Cell 2
68Alberto Bettiol (Ita) CannondaleRow 67 - Cell 2
69Johan Le Bon (Fra) FDJRow 68 - Cell 2
70Ruben Zepuntke (Ger) CannondaleRow 69 - Cell 2
71Julian Arredondo (Col) Trek–SegafredoRow 70 - Cell 2
72Kiel Reijnen (USA) Trek–SegafredoRow 71 - Cell 2
73Michael Albasini (Sui) Orica–GreenEdgeRow 72 - Cell 2
74George Bennett (NZl) LottoNL–JumboRow 73 - Cell 2
75Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Lampre–MeridaRow 74 - Cell 2
76Marcel Aregger (Sui) IAM CyclingRow 75 - Cell 2
77Adam Phelan (Aus) Drapac Pro Cycling0:00:12
78Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal0:00:14
79Luke Rowe (GBr) Team SkyRow 78 - Cell 2
80Bert De Backer (Bel) Giant–AlpecinRow 79 - Cell 2
81Martin Velits (Svk) Etixx–Quick-StepRow 80 - Cell 2
82Nathan Earle (Aus) Drapac Pro CyclingRow 81 - Cell 2
83Michael Valgren Andersen (Den) TinkoffRow 82 - Cell 2
84Sergey Lagutin (Rus) Team KatushaRow 83 - Cell 2
85Graeme Brown (Aus) Drapac Pro CyclingRow 84 - Cell 2
86Mathew Hayman (Aus) Orica–GreenEdge0:00:19
87Jack Bobridge (Aus) Trek–SegafredoRow 86 - Cell 2
88Lucas Hamilton (Aus) UniSA-AustraliaRow 87 - Cell 2
89Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx–Quick-StepRow 88 - Cell 2
90Rohan Dennis (Aus) BMC Racing TeamRow 89 - Cell 2
91Peter Stetina (USA) Trek–SegafredoRow 90 - Cell 2
92Christophe Riblon (Fra) AG2R La MondialeRow 91 - Cell 2
93Cyril Gautier (Fra) AG2R La MondialeRow 92 - Cell 2
94Maxim Belkov (Rus) Team KatushaRow 93 - Cell 2
95Gavin Mannion (USA) Drapac Pro CyclingRow 94 - Cell 2
96Maarten Tjallingii (Ned) LottoNL–JumboRow 95 - Cell 2
97Sean Lake (Aus) UniSA-AustraliaRow 96 - Cell 2
98Patrick Lane (Aus) UniSA-AustraliaRow 97 - Cell 2
99Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling0:00:25
100Murilo Fischer (Bra) FDJ0:00:26
101Adam Hansen (Aus) Lotto SoudalRow 100 - Cell 2
102Samuel Spokes (Aus) Drapac Pro CyclingRow 101 - Cell 2
103Simon Geschke (Ger) Giant–AlpecinRow 102 - Cell 2
104Manuele Boaro (Ita) TinkoffRow 103 - Cell 2
105Carter Jones (USA) Giant–AlpecinRow 104 - Cell 2
106Alexis Gougeard (Fra) AG2R La MondialeRow 105 - Cell 2
107Moreno Moser (Ita) CannondaleRow 106 - Cell 2
108Geraint Thomas (GBr) Team SkyRow 107 - Cell 2
109Cheng Ji (Chn) Giant–AlpecinRow 108 - Cell 2
110Martijn Keizer (Ned) LottoNL–Jumbo0:00:42
111Bert-Jan Lindeman (Ned) LottoNL–JumboRow 110 - Cell 2
112Rory Sutherland (Aus) Team MovistarRow 111 - Cell 2
113Vladimir Isaychev (Rus) Team KatushaRow 112 - Cell 2
114David Tanner (Aus) IAM Cycling0:00:44
115Jaco Venter (Rsa) Team Dimension Data0:00:52
116Ryder Hesjedal (Can) Trek–Segafredo0:00:54
117Michael Hepburn (Aus) Orica–GreenEdge0:01:14
118Luke Durbridge (Aus) Orica–GreenEdgeRow 117 - Cell 2
119Ivan Rovny (Rus) TinkoffRow 118 - Cell 2
120Luis Leon Sanchez Gil (Esp) AstanaRow 119 - Cell 2
121Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal0:01:19
122Laurens De Vreese (Bel) AstanaRow 121 - Cell 2
123Laurent Pichon (Fra) FDJ0:01:22
124Lars Boom (Ned) Astana0:01:23
125Songezo Jim (Rsa) Team Dimension Data0:01:27
126Tyler Farrar (USA) Team Dimension Data0:01:29
127Benoit Vaugrenard (Fra) FDJ0:01:31
128Michael Gogl (Aut) TinkoffRow 127 - Cell 2
129Lieuwe Westra (Ned) AstanaRow 128 - Cell 2
130Peter Kennaugh (GBr) Team Sky0:01:48
131Ian Stannard (GBr) Team SkyRow 130 - Cell 2
132Patrick Shaw (Aus) UniSA-Australia0:02:04
133Reinardt Janse Van Rensburg (Rsa)0:02:06
134Oscar Gatto (Ita) TinkoffRow 133 - Cell 2
DNFBram Tankink (Ned) LottoNL–JumboRow 134 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Intermediate sprint 1 - Lap 8 - km 36
#Rider Name (Country) TeamResult
1Maarten Tjallingii (Ned) LottoNL–Jumbo3
2Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal2
3Daryl Impey (Rsa) Orica–GreenEdgeRow 2 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Intermediate sprint 2 - Lap 12 - km 54
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal5pts
2Maarten Tjallingii (Ned) LottoNL–Jumbo3Row 1 - Cell 3
3Johan Le Bon (Fra) FDJ2Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Finish
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Caleb Ewan (Aus) Orica–GreenEdge15pts
2Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data14Row 1 - Cell 3
3Giacomo Nizzolo (Ita) Trek–Segafredo13Row 2 - Cell 3
4Adam Blythe (GBr) Tinkoff12Row 3 - Cell 3
5Alexey Tsatevitch (Rus) Team Katusha11Row 4 - Cell 3
6Ben Swift (GBr) Team Sky10Row 5 - Cell 3
7Marko Kump (Slo) Lampre–Merida9Row 6 - Cell 3
8Davide Martinelli (Ita) Etixx–Quick-Step8Row 7 - Cell 3
9Leigh Howard (Aus) IAM Cycling7Row 8 - Cell 3
10Wouter Wippert (Ned) Cannondale6Row 9 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 1 - Montefiore Hill - km 43.8
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal3pts
2Maarten Tjallingii (Ned) LottoNL–Jumbo2Row 1 - Cell 3
3Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 2 - Montefiore Hill - km 66.3
#Rider Name (Country) TeamResultHeader Cell - Column 3
1Maarten Tjallingii (Ned) LottoNL–Jumbo3pts
2Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal2Row 1 - Cell 3
3Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Young riders
#Rider Name (Country) TeamResult
1Caleb Ewan (Aus) Orica–GreenEdge1:55:02
2Davide Martinelli (Ita) Etixx–Quick-StepRow 1 - Cell 2
3Floris Gerts (Ned) BMC Racing TeamRow 2 - Cell 2
4Luka Pibernik (Slo) Lampre–MeridaRow 3 - Cell 2
5Jay McCarthy (Aus) TinkoffRow 4 - Cell 2
6Patrick Bevin (NZl) CannondaleRow 5 - Cell 2
7Tobias Ludvigsson (Swe) Giant–AlpecinRow 6 - Cell 2
8Ruben Fernandez Andujar (Esp) Team MovistarRow 7 - Cell 2
9Jascha Sütterlin (Ger) Team MovistarRow 8 - Cell 2
10Arman Kamyshev (Kaz) AstanaRow 9 - Cell 2
11Petr Vakoc (Cze) Etixx–Quick-StepRow 10 - Cell 2
12Carlos Verona (Esp) Etixx–Quick-StepRow 11 - Cell 2
13Louis Meintjes (Rsa) Lampre–MeridaRow 12 - Cell 2
14Chris Hamilton (Aus) UniSA-AustraliaRow 13 - Cell 2
15Federico Zurlo (Ita) Lampre–MeridaRow 14 - Cell 2
16Alberto Bettiol (Ita) CannondaleRow 15 - Cell 2
17Ruben Zepuntke (Ger) CannondaleRow 16 - Cell 2
18Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Lampre–MeridaRow 17 - Cell 2
19Adam Phelan (Aus) Drapac Pro Cycling0:00:12
20Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff0:00:14
21Lucas Hamilton (Aus) UniSA-Australia0:00:19
22Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx–Quick-StepRow 21 - Cell 2
23Gavin Mannion (USA) Drapac Pro CyclingRow 22 - Cell 2
24Sean Lake (Aus) UniSA-AustraliaRow 23 - Cell 2
25Patrick Lane (Aus) UniSA-AustraliaRow 24 - Cell 2
26Samuel Spokes (Aus) Drapac Pro Cycling0:00:26
27Alexis Gougeard (Fra) AG2R La MondialeRow 26 - Cell 2
28Michael Hepburn (Aus) Orica–GreenEdge0:01:14
29Luke Durbridge (Aus) Orica–GreenEdgeRow 28 - Cell 2
30Michael Gogl (Aut) Tinkoff0:01:31
Swipe to scroll horizontally
Combativity award
Rider Name (Country) Team
Maarten Tjallingii (Ned) LottoNL–Jumbo
Swipe to scroll horizontally
Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Orica GreenEdge5:45:06
2Lotto SoudalRow 1 - Cell 2
3Team Giant - AlpecinRow 2 - Cell 2
4Movistar TeamRow 3 - Cell 2
5Lampre - MeridaRow 4 - Cell 2
6Cannondale Pro Cycling TeamRow 5 - Cell 2
7BMC Racing TeamRow 6 - Cell 2
8AG2R La MondialeRow 7 - Cell 2
9Dimension DataRow 8 - Cell 2
10FDJRow 9 - Cell 2
11Etixx - Quick StepRow 10 - Cell 2
12UniSA AustraliaRow 11 - Cell 2
13Team KatushaRow 12 - Cell 2
14Trek - SegafredoRow 13 - Cell 2
15Astana Pro TeamRow 14 - Cell 2
16IAM CyclingRow 15 - Cell 2
17Team SkyRow 16 - Cell 2
18TinkoffRow 17 - Cell 2
19Team Lotto Nl - JumboRow 18 - Cell 2
20Drapac Professional CyclingRow 19 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Final general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Simon Gerrans (Aus) Orica–GreenEdge19:11:33
2Richie Porte (Aus) BMC Racing Team0:00:09
3Sergio Henao (Col) Team Sky0:00:11
4Jay McCarthy (Aus) Tinkoff0:00:20
5Michael Woods (Can) CannondaleRow 4 - Cell 2
6Ruben Fernandez Andujar (Esp) Team Movistar0:00:28
7Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La MondialeRow 6 - Cell 2
8Rafael Valls Ferri (Esp) Lotto Soudal0:00:36
9Steve Morabito (Sui) FDJ0:00:49
10Patrick Bevin (NZl) Cannondale0:00:50
11Diego Ulissi (Ita) Lampre–Merida0:00:52
12Cameron Meyer (Aus) Team Dimension Data0:00:56
13Jesús Herrada (Esp) Team Movistar0:00:58
14Chris Hamilton (Aus) UniSA-AustraliaRow 13 - Cell 2
15Luis Leon Sanchez Gil (Esp) Astana0:01:02
16Louis Meintjes (Rsa) Lampre–Merida0:01:04
17Egor Silin (Rus) Team Katusha0:01:11
18Tiago Machado (Por) Team KatushaRow 17 - Cell 2
19George Bennett (NZl) LottoNL–Jumbo0:01:15
20Simon Clarke (Aus) Cannondale0:01:18
21David De La Cruz (Esp) Etixx–Quick-StepRow 20 - Cell 2
22Carlos Verona (Esp) Etixx–Quick-Step0:01:19
23Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team0:01:22
24Anthony Roux (Fra) FDJ0:01:27
25Tobias Ludvigsson (Swe) Giant–AlpecinRow 24 - Cell 2
26José Joaquin Rojas (Esp) Team MovistarRow 25 - Cell 2
27Petr Vakoc (Cze) Etixx–Quick-StepRow 26 - Cell 2
28Lachlan Norris (Aus) Drapac Pro Cycling0:01:35
29Georg Preidler (Aut) Giant–Alpecin0:01:38
30Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling0:01:44
31Pieter Serry (Bel) Etixx–Quick-Step0:01:46
32Davide Malacarne (Ita) Astana0:01:54
33Jack Bobridge (Aus) Trek–Segafredo0:01:59
34Nathan Earle (Aus) Drapac Pro Cycling0:02:10
35Peter Stetina (USA) Trek–Segafredo0:02:13
36Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal0:02:22
37Rein Taaramäe (Est) Team Katusha0:03:00
38Cyril Gautier (Fra) AG2R La MondialeRow 37 - Cell 2
39Geraint Thomas (GBr) Team Sky0:03:06
40Jascha Sütterlin (Ger) Team Movistar0:03:15
41Nathan Haas (Aus) Team Dimension Data0:03:20
42Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale0:03:50
43Adam Phelan (Aus) Drapac Pro Cycling0:03:51
44Daryl Impey (Rsa) Orica–GreenEdge0:04:04
45Martin Velits (Svk) Etixx–Quick-Step0:04:54
46Enrico Battaglin (Ita) LottoNL–Jumbo0:05:32
47Lucas Hamilton (Aus) UniSA-Australia0:05:46
48Lieuwe Westra (Ned) Astana0:05:57
49Alexey Tsatevitch (Rus) Team Katusha0:06:15
50Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha0:06:23
51Peter Kennaugh (GBr) Team Sky0:07:32
52Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal0:09:04
53Carter Jones (USA) Giant–Alpecin0:09:33
54Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Lampre–Merida0:10:00
55Patrick Lane (Aus) UniSA-Australia0:10:05
56Anthony Giacoppo (Aus) UniSA-Australia0:11:00
57Nelson Oliveira (Por) Team Movistar0:11:35
58Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal0:11:54
59Luka Pibernik (Slo) Lampre–Merida0:11:58
60Gavin Mannion (USA) Drapac Pro Cycling0:12:17
61Johan Le Bon (Fra) FDJ0:12:24
62Manuele Boaro (Ita) Tinkoff0:12:25
63Samuel Spokes (Aus) Drapac Pro Cycling0:12:30
64Jaco Venter (Rsa) Team Dimension Data0:12:48
65Reinardt Janse Van Rensburg (Rsa)0:12:51
66Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal0:13:12
67Ryder Hesjedal (Can) Trek–Segafredo0:13:39
68Danilo Wyss (Sui) BMC Racing Team0:13:54
69David Tanner (Aus) IAM Cycling0:15:35
70Yoann Offredo (Fra) FDJ0:16:04
71Jesse Sergent (NZl) AG2R La Mondiale0:17:01
72Peter Velits (Svk) BMC Racing Team0:17:33
73Federico Zurlo (Ita) Lampre–Merida0:17:43
74Alberto Bettiol (Ita) Cannondale0:18:15
75Laurens De Vreese (Bel) Astana0:18:32
76Michael Albasini (Sui) Orica–GreenEdge0:18:46
77Rory Sutherland (Aus) Team Movistar0:19:11
78Manuele Mori (Ita) Lampre–Merida0:19:31
79Ian Stannard (GBr) Team Sky0:19:47
80Julian Arredondo (Col) Trek–Segafredo0:21:15
81Steele von Hoff (Aus) UniSA-Australia0:21:21
82Lars Boom (Ned) Astana0:21:24
83Songezo Jim (Rsa) Team Dimension Data0:21:33
84Mathew Hayman (Aus) Orica–GreenEdge0:21:56
85Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana0:22:04
86Michael Valgren Andersen (Den) Tinkoff0:22:16
87Michael Gogl (Aut) Tinkoff0:22:30
88Luke Durbridge (Aus) Orica–GreenEdge0:23:01
89Patrick Shaw (Aus) UniSA-Australia0:23:14
90Ruben Zepuntke (Ger) Cannondale0:23:20
91Simon Geschke (Ger) Giant–Alpecin0:23:36
92Luke Rowe (GBr) Team Sky0:23:40
93Leigh Howard (Aus) IAM Cycling0:24:18
94Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team0:24:53
95Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team0:25:09
96Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal0:25:33
97Boy Van Poppel (Ned) Trek–Segafredo0:25:44
98Maxim Belkov (Rus) Team Katusha0:25:58
99Juan José Lobato Del Valle (Esp) Team Movistar0:26:16
100Arman Kamyshev (Kaz) Astana0:26:20
101Bert-Jan Lindeman (Ned) LottoNL–Jumbo0:26:41
102Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal0:26:49
103Ivan Rovny (Rus) Tinkoff0:26:53
104Maarten Tjallingii (Ned) LottoNL–Jumbo0:27:35
105Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale0:28:33
106Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Etixx–Quick-Step0:31:11
107Ben Swift (GBr) Team Sky0:31:36
108Sean Lake (Aus) UniSA-Australia0:32:24
109Moreno Moser (Ita) Cannondale0:32:44
110Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling0:33:37
111Giacomo Nizzolo (Ita) Trek–Segafredo0:33:38
112Laurent Pichon (Fra) FDJ0:34:21
113Graeme Brown (Aus) Drapac Pro Cycling0:34:24
114Martijn Keizer (Ned) LottoNL–Jumbo0:34:47
115Marcel Aregger (Sui) IAM Cycling0:35:35
116Adam Blythe (GBr) Tinkoff0:36:34
117Murilo Fischer (Bra) FDJ0:36:50
118Koen De Kort (Ned) Giant–Alpecin0:36:56
119Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data0:37:24
120Davide Martinelli (Ita) Etixx–Quick-Step0:37:44
121Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale0:37:56
122Kiel Reijnen (USA) Trek–Segafredo0:38:45