Skip to main content

Russians dominate in Memorial Alexander Lesnikov

Men's Team Sprint Qualifying
1Rus 1
Sergey Kucherov (Rus)0:00:59.832
Sergey Borisov (Rus)
Denis Dmitriev (Rus)
2Rus 2
Valentin Savitskiy (Rus)0:01:00.348
Sergey Polynskiy (Rus)
Pavel Yakushevskiy (Rus)
3Mix 1
Vladimir Khozov (Rus)0:01:00.654
Denis Spicka (Cze)
Filip Ditzel (Cze)
4Pol
Krzysztof Szymanek (Pol)0:01:01.103
Maciej Bielecki (Pol)
Adrian Teklinski (Pol)
5Gre 1
Zafeirios Volikakis (Gre)0:01:01.220
Christos Volikakis (Gre)
Vasileos Reppas (Gre)
6Rus 3
Sergey Litvinenko (Rus)0:01:01.724
Aleksey Tkachev (Rus)
Nikolay Zhurkin (Rus)
7Gre 2
Sotirios Bretas (Gre)0:01:03.516
Konstantinos Karageorgos (Gre)
Georgios Bouglas (Gre)
8Un Mo 2
Kirill Samusenko (Rus)0:01:04.351
Evgeniy Mescherjakov (Rus)
Nikita Balunov (Rus)
9Un Mo 1
Artur Kovsh (Rus)0:01:04.690
Maksim Mazanko (Rus)
Aleksey Vasilkov (Rus)
10Rus 4
Ilya Kolunov (Rus)0:01:06.477
Rafiz Abasov (Rus)
Mikhail Staskevich (Rus)

Men's Team Sprint Final
1Rus 1
Sergey Kucherov (Rus)0:01:00.039
Sergey Borisov (Rus)
Denis Dmitriev (Rus)
2Rus 2
Valentin Savitskiy (Rus)0:01:00.375
Sergey Polynskiy (Rus)
Pavel Yakushevskiy (Rus)
3Mix 1
Vladimir Khozov (Rus)0:01:00.428
Denis Spicka (Cze)
Filip Ditzel (Cze)
4Pol
Krzysztof Szymanek (Pol)0:01:00.917
Maciej Bielecki (Pol)
Adrian Teklinski (Pol)

Heat 1
1Christos Volikakis (Gre) GRE
2Evgeniy Mescherjakov (Rus) UNMO
3Konstantinos Karageorgos (Gre) GRE
4Krzysztof Szymanek (Pol) POL
5Timur Magomedov (Rus) UN MO
6Vadim Berbenyuk (Rus) SEST

Heat 2
1Denis Spicka (Cze) CZE
2Valentino Savitskiy (Rus) MSK
3Sergey Polynskiy (Rus) SEST
4Ilian Matin (Rus) UN MO
5Dmitriy Gorlov (Rus) UN MO
6Daniel' Novikov (Est) EST

Heat 3
1Denis Dmitriev (Rus) MTT
2Maciej Bielecki (Pol) POL
3Aleksey Vasilkov (Rus) UN MO
4Sotirios Bretas (Gre) GRE
5Ilya Kolunov (Rus) OMSK
6Aleksey Utkin (Rus) UN MO

Heat 4
1Zafeirios Volikakis (Gre) GRE
2Filip Ditzel (Cze) CZE
3Sergey Litvinenko (Rus) TULA
4Kirill Samusenko (Rus) UN MO
5Stoyan Vasev (Rus) MTT
6Mikhail Staskevich (Rus) UN MO
7Artur Spirin (Rus) UN MO

Heat 5
1Vasileos Reppas (Gre) GRE
2Pavels Yakushevskiy (Rus) EST
3Andrey Kubeev (Rus) UN MO
4Denis Shurshin (Rus) Rostov Don
5Rafiz Abasov (Rus) UN MO
6Artur Kovsh (Rus) UN MO

Heat 6
1Adrian Teklinski (Pol) POL
2Ilya Okunev (Rus) SEST
3Vladimir Khozov (Rus) MTT
4Nikolay Zhurkin (Rus) TULA
5Nikita Balunov (Rus) UN MO
6Maksim Mazanko (Rus) UN MO

Heat 1
1Denis Shurshin (Rus) Rostov Don
2Vladimir Khozov (Rus) MTT
3Evgeniy Mescherjakov (Rus) UN MO
4Aleksey Utkin (Rus) UN MO
DNSStoyan Vasev (Rus) MTT

Heat 2
1Valentino Savitskiy (Rus) MSK
2Konstantinos Karageorgos (Gre) GRE
3Nikolay Zhurkin (Rus) TULA
4Rafiz Abasov (Rus) UN MO
5Mikhail Staskevich (Rus) UN MO

Heat 3
1Sergeys Polynskiy (Rus) EST
2Maciej Bielecki (Pol) POL
3Krzysztof Szymanek (Pol) POL
4Nikita Balunov (Rus) UN MO
5Artur Kovsh (Rus) UN MO
6Artur Spirin (Rus) UN MO

Heat 4
1Filip Ditzel (Cze) CZE
2Aleksey Vasilkov (Rus) UN MO
3Timur Magomedov (Rus) UN MO
4Ilian Matin (Rus) UN MO
5Maksim Mazanko (Rus) UN MO

Heat 5
1Sotirios Bretas (Gre) GRE
2Dmitriy Gorlov (Rus) UN MO
3Sergey Litvinenko (Rus) TULA
4Pavels Yakushevskiy (Rus) EST
5Vadim Berbenyuk (Rus) SEST

Heat 6
1Andrey Kubeev (Rus) UN MO
2Ilya Okunev (Rus) SEST
3Kirill Samusenko (Rus) UN MO
4Daniel' Novikov (Est) EST
DSQIlya Kolunov (Rus) OMSK

Heat 1
1Christos Volikakis (Gre) GRE
2Zafeirios Volikakis (Gre) GRE
3Adrian Teklinski (Pol) POL
4Sotirios Bretas (Gre) GRE
5Valentino Savitskiy (Rus) MSK
6Sergeys Polynskiy (Rus) EST

Heat 2
1Denis Spicka (Cze) CZE
2Filip Ditzel (Cze) CZE
3Vasileos Reppas (Gre) GRE
4Denis Dmitriev (Rus) MTT
5Denis Shurshin (Rus) Rostov Don
6Andrey Kubeev (Rus) UN MO

Men's Keirin Final
1Denis Spicka (Cze) CZE
2Christos Volikakis (Gre) GRE
3Adrian Teklinski (Pol) POL
4Filip Ditzel (Cze) CZE
5Zafeirios Volikakis (Gre) GRE
6Vasileos Reppas (Gre) GRE

Men's Keirin 7-12th Final
1Andrey Kubeev (Rus) UN MO
2Denis Shurshin (Rus) Rostov Don
3Sergeys Polynskiy (Rus) EST
4Valentino Savitskiy (Rus) MSK
5Denis Dmitriev (Rus) MTT
6Sotirios Bretas (Gre) GRE

Men's Sprint 200m TT
1Denis Spicka (Cze) CZE0:00:10.020
2Denis Dmitriev (Rus) MTT0:00:10.120
3Christos Volikakis (Gre) GRE0:00:10.309
4Zafeirios Volikakis (Gre) GRE0:00:10.330
5Filip Ditzel (Cze) CZE0:00:10.344
6Adrian Teklinski (Pol) POL0:00:10.349
7Vladimir Khozov (Rus) MTT
8Valentin Savitskiy (Rus) OMSK0:00:10.350
9Andrey Kubeev (Rus) UNMO0:00:10.393
10Vasileos Reppas (Gre) GRE0:00:10.424
11Nikolay Zhurkin (Rus) TULA0:00:10.436
12Denis Shurshin (Rus) Rostov Don0:00:10.443
13Ilya Okunev (Rus) SEST0:00:10.463
14Aleksey Tkachev (Rus) MOS OBL0:00:10.464
15Maciej Bielecki (Pol) POL0:00:10.471
16Sergey Polynskiy (Rus) SEST0:00:10.548
17Sotirios Bretas (Gre) GRE0:00:10.587
18Pavel Yakushevskiy (Rus) SEST0:00:10.613
19Krzysztof Szymanek (Pol) POL0:00:10.616
20Sergey Litvinenko (Rus) TULA0:00:10.617
21Konstantinos Karageorgos (Gre) GRE0:00:10.647
22Evgeniy Mescherjakov (Rus) UN MO0:00:10.683
23Kirill Filatov (Rus) UN MO0:00:10.706
24Kirill Samusenko (Rus) UN MO0:00:10.773
25Nikita Balunov (Rus) UN MO0:00:10.802
26Artur Kovsh (Rus) UN MO0:00:10.842
27Vadim Berbenyuk (Rus) SEST0:00:10.868
28Daniel' Novikov (Est) EST0:00:10.897
29Dmitriy Gorlov (Rus) UN MO0:00:10.972
30Ilian Matin (Rus) UN MO0:00:11.062
31Artur Spirin (Rus) UN MO0:00:11.075
32Timur Magomedov (Rus) UN MO0:00:11.089
33Maksim Mazanko (Rus) UN MO0:00:11.169
34Aleksey Vasilkov (Rus) UN MO0:00:11.174
35Ilya Kolunov (Rus) OMSK0:00:11.202
36Mikhail Staskevich (Rus) UN MO0:00:11.385
37Aleksey Utkin (Rus) UN MO0:00:11.392
38Timur Gumerov (Uzb) UZB0:00:11.808

Heat 1
1Denis Spicka (Cze) CZE0:00:11.200
2Kirill Samusenko (Rus) UN MO

Heat 2
1Denis Dmitriev (Rus) MTT0:00:11.330
2Kirill Filatov (Rus) UN MO

Heat 3
1Christos Volikakis (Gre) GRE0:00:11.970
2Evgeniy Mescherjakov (Rus) UN MO

Heat 4
1Zafeirios Volikakis (Gre) GRE0:00:12.680
2Konstantinos Karageorgos (Gre) GRE

Heat 5
1Filip Ditzel (Cze) CZE0:00:11.200
2Sergey Litvinenko (Rus) TULA

Heat 6
1Adrian Teklinski (Pol) POL0:00:11.270
2Krzysztof Szymanek (Pol) POL

Heat 7
1Vladimir Khozov (Rus) MTT0:00:11.230
2Pavel Yakushevskiy (Rus) SEST

Heat 8
1Valentin Savitskiy (Rus) OMSK0:00:11.500
2Sotirios Bretas (Gre) GRE

Heat 9
1Sergey Polynskiy (Rus) SEST0:00:11.360
2Andrey Kubeev (Rus) UN MO

Heat 10
1Vasileos Reppas (Gre) GRE0:00:11.180
2Maciej Bielecki (Pol) POL

Heat 11
1Aleksey Tkachev (Rus) MOS OBL0:00:11.310
2Nikolay Zhurkin (Rus) TULA

Heat 12
1Ilya Okunev (Rus) SEST0:00:11.460
2Denis Shurshin (Rus) Rostov Don

Heat 1
1Denis Spicka (Cze) CZE0:00:11.130
2Ilya Okunev (Rus) SEST

Heat 2
1Denis Dmitriev (Rus) MTT0:00:10.780
2Aleksey Tkachev (Rus) MOS OBL

Heat 3
1Christos Volikakis (Gre) GRE0:00:11.240
2Vasileos Reppas (Gre) GRE

Heat 4
1Zafeirios Volikakis (Gre) GRE0:00:11.020
2Sergey Polynskiy (Rus) SEST

Heat 5
1Valentin Savitskiy (Rus) OMSK0:00:10.940
2Filip Ditzel (Cze) CZE

Heat 6
1Adrian Teklinski (Pol) POL0:00:11.090
2Vladimir Khozov (Rus) MTT

Heat 1
1Sergey Polynskiy (Rus) SEST0:00:11.570
2Vladimir Khozov (Rus) MTT
3Ilya Okunev (Rus) SEST

Heat 2
1Vasileos Reppas (Gre) GRE0:00:10.860
2Aleksey Tkachev (Rus) MOS OBL
3Filip Ditzel (Cze) CZE

Heat 1
1Denis Spicka (Cze) CZE0:00:11.300
2Vasileos Reppas (Gre) GRE

Heat 2
1Denis Dmitriev (Rus) MTT0:00:10.700
2Sergey Polynskiy (Rus) SEST

Heat 3
1Christos Volikakis (Gre) GRE0:00:12.070
2Adrian Teklinski (Pol) POL

Heat 4
1Zafeirios Volikakis (Gre) GRE0:00:10.730
2Valentin Savitskiy (Rus) OMSK0:00:11.150

5-8 Final
5Adrian Teklinski (Pol) POL0:00:11.080
6Sergey Polynskiy (Rus) SEST
7Valentin Savitskiy (Rus) OMSK
8Vasileos Reppas (Gre) GRE

Heat 1
1Denis Spicka (Cze) CZE0:00:10.870
2Zafeirios Volikakis (Gre) GRE

Heat 2
1Denis Dmitriev (Rus) MTT
DNSChristos Volikakis (Gre) GRE

Final
1Denis Dmitriev (Rus) MTT0:00:10.660
2Denis Spicka (Cze) CZE0:00:10.700
3Zafeirios Volikakis (Gre) GRE
DNSChristos Volikakis (Gre) GRE

Women's Sprint 200m TT
1Olga Streltsova (Rus) MGFSO0:00:11.129
2Viktoria Baranova (Rus) MOS OBL0:00:11.295
3Ekaterina Gnidenko (Rus) TULA0:00:11.428
4Angeliki Koutsonikoli (Gre) GRE0:00:11.777
5Olga Khudenko (Rus) UN MO0:00:11.827
6Eleni Klapanara (Gre) GRE0:00:12.056
7Elizaveta Asseserova (Rus) TULA0:00:12.190
8Ruta Deveikyte (Ltu) LTU0:00:12.361
9Ekaterina Mazova (Rus) MOS OBL0:00:12.477

Heat 1
1Olga Streltsova (Rus) MGFSO0:00:12.800
2Ruta Deveikyte (Ltu) LTU

Heat 2
1Viktoria Baranova (Rus) MOS OBL0:00:13.310
2Elizaveta Asseserova (Rus) TULA

Heat 3
1Ekaterina Gnidenko (Rus) TULA0:00:12.510
2Eleni Klapanara (Gre) GRE

Heat 4
1Olga Khudenko (Rus) UN MO0:00:12.560
2Angeliki Koutsonikoli (Gre) GRE

Heat 1
1Olga Streltsova (Rus) MGFSO0:00:12.920
2Olga Khudenko (Rus) UN MO

Heat 2
1Viktoria Baranova (Rus) MOS OBL0:00:12.210
2Ekaterina Gnidenko (Rus) TULA0:00:12.480

Women's Sprint 5-8 Final
5Ruta Deveikyte (Ltu) LTU0:00:12.830
6Angeliki Koutsonikoli (Gre) GRE
7Elizaveta Asseserova (Rus) TULA
8Eleni Klapanara (Gre) GRE

Women's Sprint Final
1Olga Streltsova (Rus) MGFSO0:00:12.660
2Viktoria Baranova (Rus) MOS OBL
3Olga Khudenko (Rus) UN MO0:00:12.570
4Ekaterina Gnidenko (Rus) TULA

Women's Team Sprint Qualifying
1Rus 2
Olga Streltsova (Rus)0:00:46.385
Ekaterina Gnidenko (Rus)
2Rus 1
Ekaterina Mazova (Rus)0:00:48.158
Viktoria Baranova (Rus)
3Gre
Eleni Klapanara (Gre)0:00:48.395
Angeliki Koutsonikoli (Gre)
4Unmo
Varvara Kubeeva (Rus)0:00:49.398
Olga Khudenko (Rus)

Women's Team Sprint Final
1Rus 2
Olga Streltsova (Rus)0:00:46.933
Ekaterina Gnidenko (Rus)
2Rus 1
Ekaterina Mazova (Rus)0:00:49.612
Viktoria Baranova (Rus)
3Gre
Eleni Klapanara (Gre)0:00:49.497
Angeliki Koutsonikoli (Gre)
4Un Mo
Varvara Kubeeva (Rus)0:00:49.692
Olga Khudenko (Rus)

Women's Keirin Final
1Ekaterina Gnidenko (Rus) TULA
2Olga Streltsova (Rus) MGFSO
3Olga Khudenko (Rus) UN MO
4Ruta Deveikyte (Ltu) LTU
5Angeliki Koutsonikoli (Gre) GRE
6Ekaterinamos Mazova (Rus) OBL
7Eleni Klapanara (Gre) GRE

Latest on Cyclingnews