Nys sprints to victory at GP Hasselt

World champion Sven Nys (Crelan KDL) continued to dominate the international cyclo-cross races in Belgium, again using his famous bike handling skills and sprint finish to win the GP Hasselt race that is part of the Bpost Bank Trofee series.

Swipe to scroll horizontally
Full Results
1Sven Nys (Bel) Crelan KDL Cycling Team0:59:53
2Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus Cycling TeamRow 1 - Cell 2
3Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling TeamRow 2 - Cell 2
4Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team0:00:11
5Corne Van Kessel (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team0:00:21
6Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cycling Team0:00:25
7Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team0:00:29
8Wietse Bosmans (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team0:00:31
9Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling TeamRow 8 - Cell 2
10Jim Aernouts (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team0:00:43
11Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea Cycling TeamRow 10 - Cell 2
12Martin Bina (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team0:00:48
13Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus0:00:58
14Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team0:01:05
15Mariusz Gil (Pol) Kwadro-Stannah Cycling Team0:01:22
16Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus Cycling Team0:01:29
17Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team0:01:32
18Aitor Hernandez Gutierrez (Spa)0:01:50
19Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team0:01:53
20Patrick Gaudy (Bel) The Barracuda Company0:02:04
21Sven Vanthourenhout (Bel) Crelan KDL Cycling TeamRow 20 - Cell 2
22Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing Team0:02:18
23Egoitz Murgoitio (Spa) Grupo Hirumet TaldeaRow 22 - Cell 2
24Joeri Adams (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team0:02:26
25Eddy van IJzendoorn (Ned) Team Natubalans-Apex0:02:42
26Radomir Simunek (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team0:02:48
27Ian Field (GBr) Hargroves Cycles0:02:49
28Thijs Al (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team0:02:52
29Micki Van Empel (Ned) Crelan KDL Cycling Team0:03:06
30Javier Ruiz de Larrinaga Ibanez (Spa) MMR Spiuk0:03:28
31Kevin Cant (Bel) Primator Cyclingteam0:03:37
32Kenneth Van Compernolle (Bel) DNCS-Pro 2012 Cycling Team0:03:41
33Jordy Luisman (Ned) Team Lemelerveld0:04:35
34Niels Koyen (Bel) DNCS-Pro 2012 Cycling Team0:04:42
35Jonathan Page (USA) Fuji-Spy-Competitive Cyclist0:04:48
36Vincent Baestaens (Bel) Crelan KDL Cycling Team0:05:02
37Kevin Eeckhout (Bel) Coolens Cycling Team0:05:04
38Sascha Weber (Ger) Team Differdange-Losch0:06:00
39Yannick Mayer (Ger) Team Baier Landshut0:06:02
40James Spragg (GBr) Team Bergamont Bicycles by BMC Group-1lap
41Christoph Ambroziak (Ger) Gunsha Racing TeamRow 40 - Cell 2
42Michel Vuelta Izquierdo (Spa)-3laps
43Ivan Jovanovic (Srb) DNCS-Pro 2012 Cycling TeamRow 42 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Intermediate sprint
1Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team15pts
2Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus10Row 1 - Cell 3
3Martin Bina (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team5Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Fastest lap
1Sven Nys (Bel) Crelan KDL Cycling Team0:07:10
2Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team0:00:02
3Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team0:00:03
Swipe to scroll horizontally
Elite men classification after 3 rounds
1Sven Nys (Bel) Crelan KDL Cycling Team2:55:45
2Niels Albert (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team0:00:50
3Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team0:01:08
4Tom Meeusen (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team0:02:31
5Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling Team0:02:34
6Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus0:02:53
7Bart Aernouts (Bel) AA Drink Cycling Team0:04:01
8Corne Van Kessel (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team0:04:45
9Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team0:04:58
10Twan van den Brand (Ned) Orange Babies Cycling Team0:05:48
11Julien Taramarcaz (Swi) BMC Mountainbike Racing TeamRow 10 - Cell 2
12Kevin Pauwels (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team0:05:51
13Martin Bina (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team0:06:00
14Lubomir Petrus (Cze) BKCP-Powerplus Cycling Team0:06:56
15Mariusz Gil (Pol) Kwadro-Stannah Cycling Team0:07:53
16Thijs Al (Ned) Telenet-Fidea Cycling Team0:07:55
17Marcel Meisen (Ger) Kwadro-Stannah Cycling Team0:08:12
18Joeri Adams (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team0:08:42
19Wietse Bosmans (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team0:09:01
20Ian Field (GBr) Hargroves Cycles0:09:13
21Dieter Vanthourenhout (Bel) BKCP-Powerplus Cycling Team0:09:26
22Jim Aernouts (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team0:09:50
23Patrick Gaudy (Bel) The Barracuda Company0:10:02
24Sven Vanthourenhout (Bel) Crelan KDL Cycling Team0:10:45
25Bart Wellens (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team0:10:49
26Lars van der Haar (Ned) Rabobank Development Team0:11:35
27Aitor Hernandez Gutierrez (Spa)0:12:10
28Egoitz Murgoitio (Spa) Grupo Hirumet Taldea0:12:38
29Patrick van Leeuwen (Ned) Orange Babies Cycling Team0:12:57
30Eddy van IJzendoorn (Ned) Team Natubalans-Apex0:13:02
31Radomir Simunek (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team0:13:08
32Kevin Cant (Bel) Primator Cyclingteam0:13:10
33Niels Wubben (Ned) Rabobank Development Team0:13:12
34Kevin Eeckhout (Bel) Coolens Cycling Team0:13:19
35Micki Van Empel (Ned) Crelan KDL Cycling Team0:13:26
36Javier Ruiz de Larrinaga Ibanez (Spa) MMR Spiuk0:13:28
37Kenneth Van Compernolle (Bel) DNCS-Pro 2012 Cycling Team0:14:01
38Jonathan Page (USA) Fuji-Spy-Competitive Cyclist0:14:07
39Davy Commeyne (Bel) Accent Jobs-Wanty Cycling Team0:14:38
40Jordy Luisman (Ned) Team Lemelerveld0:14:55
41Niels Koyen (Bel) DNCS-Pro 2012 Cycling Team0:15:02
42Jan Denuwelaere (Bel) Style & Concept Cycling Team0:15:03
43Yu Takenouchi (Jpn) Colba-Superano Ham0:15:13
44Vincent Baestaens (Bel) Crelan KDL Cycling TeamRow 43 - Cell 2
45Sascha Weber (Ger) Team Differdange-LoschRow 44 - Cell 2
46Yannick Mayer (Ger) Team Baier LandshutRow 45 - Cell 2
47James Spragg (GBr) Team Bergamont Bicycles by BMC GroupRow 46 - Cell 2
48Christoph Ambroziak (Ger) Gunsha Racing TeamRow 47 - Cell 2
49Ivan Jovanovic (Srb) DNCS-Pro 2012 Cycling TeamRow 48 - Cell 2
50Michel Vuelta (Spa)Row 49 - Cell 2
51Stef Boden (Bel)Row 50 - Cell 2
52Bart Hofman (Bel) Afdeling Oost-Vlaanderen WBV - VZWRow 51 - Cell 2
53Tom Van Den Bosch (Bel) Hargroves CyclesRow 52 - Cell 2
54Angus Edmond (NZl)Row 53 - Cell 2
55Dave De Cleyn (Bel)Row 54 - Cell 2
56Mathieu Willemyns (Bel)Row 55 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Sprint classification
1Lars van der Haar (Ned) Rabobank Development Team3pts
2Ian Field (GBr) Hargroves Cycles3Row 1 - Cell 3
3Klaas Vantornout (Bel) Sunweb-Napoleon Games Cycling Team3Row 2 - Cell 3
4Martin Bina (Cze) Kwadro-Stannah Cycling Team3Row 3 - Cell 3
5Rob Peeters (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team2Row 4 - Cell 3
6Philipp Walsleben (Ger) BKCP-Powerplus2Row 5 - Cell 3
7Thijs van Amerongen (Ned) AA Drink Cycling Team1Row 6 - Cell 3
8Joeri Adams (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team1Row 7 - Cell 3

Thank you for reading 5 articles in the past 30 days*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read any 5 articles for free in each 30-day period, this automatically resets

After your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1