Farrar wins Vuelta's Caravaca de la Cruz stage

USA's Farrar won his first Grand Tour stage in the 11th stage of the Vuelta a España today in Caravaca de la Cruz, Spain. He out-sprinted Belgian Philippe Gilbert (Silence-Lotto) and Italian Marco Marcato (Vacansoleil).

Team Liquigas controlled the advantage of the day's escape group to create a sprint finish for Daniele Bennati. It continued to lead for the majority of the final kilometres on the straight roads into Caravaca de la Cruz.

Bennati had two lead-out men on the front starting the final three kilometres. Only at the start of the final kilometre did Liquigas lose control. Fabian Cancellara (Saxo Bank) started the sprint with Rabobank then taking over for Oscar Freire.

In a disorganised sprint Farrar came to the front early and remained there to claim a long sprint win.

Before the Vuelta, Farrar won one of the biggest one-day races for a sprinter, Vattenfall Cyclassics, August 16. His good form continued in the Eneco Tour, where he won three stages.

He was unable to win stages in his first two Grand Tours this year, the Giro d'Italia and Tour de France, but placed second twice in each race.

Spaniard Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) kept the race leader's gold jersey he took on Monday's mountain stage to Xorret del Catí. He leads by seven seconds over Australia's Cadel Evans (Silence-Lotto). Netherlands' Robert Gesink (Rabobank) is in third place at 36 seconds and USA's Tom Danielson (Garmin-Slipstream) is fourth at 51 seconds.

Caravaca de la Cruz counts for two USA wins

Stage 11 started in Murcia, home town of race leader Alejandro Valverde. It remained in the province of Murcia, travelling 200 kilometres westward towards Caravaca de la Cruz.

USA's David Zabriskie won the stage solo the last time the Vuelta visited Caravaca de la Cruz, in 2004.

Luxembourg's Fränk Schleck (Saxo Bank) abandoned the race before the start of the stage. The elder Schleck brother is travelling back home for knee surgery.

The 182 riders who started faced the Alto Collado Bermejo and Alto Campo de San Juan climbs. The road over Campo de San Juan topped out at 1225 metres and left 49.3 kilometres to race.

The climb of the Alto Collado Bermejo helped formed the first escape. Amets Txurruka (Euskaltel-Euskadi), David de la Fuente (Fuji-Servetto), David Moncoutié (Cofidis) and Johnny Hoogerland (Vacansoleil) moved free at kilometre 39. De la Fuente was unable to follow the attacks by the other three despite being the leader in the mountains classification.

France's Moncoutié, Spain's Txurruka and Netherlands' Hoogerland led over the top of Collado Bermejo with 5:12 on the main group of race leader Valverde. Moncoutié took maximum points and the mountains lead by four points over De la Fuente.

The trio gained another four minutes to lead by 9:40 at kilometre 70.

The group took back a big part of the trio's advantage for the start of the final climb. The three riders had 1:30 for the start of the Campo de San Juan climb.

Ivan Basso's Liquigas team did the majority of the work on the climb. Oliver Zaugg and Sylvester Szmyd led for Basso - who started the day in fifth at 0:53 behind Valverde - and Bennati.

The trio survived to the top of the Campo de San Juan climb by 1:02. Moncoutié led Txurruka and Hoogerland over the top to take another 10 mountain points.

Previous race leader Cancellara, Rabobank's Oscar Freire and Juan Manuel Gárate, and De La Fuente lost contact with the main group on the climb. Cancellara worked hard to help the four re-join after the descent.

The main group caught the escape trio with 43.1 kilometres to race.

Frenchman Rémy Di Gregorio (Française des Jeux) immediately attacked. He had 24 seconds at 39 kilometres to race and 35 seconds four kilometres later.

Liquigas controlled Di Gregorio's advantage for its sprinter Bennati. They let Di Gregorio remain solo until 18 kilometres to race. German Linus Gerdemann (Milram) attacked immediately afterwards and led briefly before being brought back by the Liquigas led pack.

Valverde enjoys a rest

Valverde wore the gold jersey in 2006 and 2008, today was the 12th stage on which he had worn the precious fleece. He will face the first challenge to his overall lead in Friday's stage to Alto de Velefique. It finishes with a 13.3 kilometres ascent up the Velefique.

The riders enjoy the second of two rest days tomorrow in Almería, the start of Friday's stage 12.

Swipe to scroll horizontally
Full Results
1Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream5:11:10
2Philippe Gilbert (Bel) Silence-LottoRow 1 - Cell 2
3Marco Marcato (Ita) VacansoleilRow 2 - Cell 2
4Iñaki Isasi (Spa) Euskaltel-EuskadiRow 3 - Cell 2
5André Greipel (Ger) Columbia-HTCRow 4 - Cell 2
6Alessandro Ballan (Ita) Lampre-NGCRow 5 - Cell 2
7Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-NGCRow 6 - Cell 2
8Christian Knees (Ger) MilramRow 7 - Cell 2
9Oscar Freire (Spa) RabobankRow 8 - Cell 2
10Matteo Tosatto (Ita) Quick StepRow 9 - Cell 2
11Roger Hammond (GBr) Cervélo TestTeamRow 10 - Cell 2
12Cadel Evans (Aus) Silence-LottoRow 11 - Cell 2
13Daniele Bennati (Ita) LiquigasRow 12 - Cell 2
14Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'EpargneRow 13 - Cell 2
15Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo GaliciaRow 14 - Cell 2
16Kevin De Weert (Bel) Quick StepRow 15 - Cell 2
17Olivier Bonnaire (Fra) Bbox Bouygues TelecomRow 16 - Cell 2
18Tadej Valjavec (Slo) AG2R La MondialeRow 17 - Cell 2
19Robert Gesink (Ned) RabobankRow 18 - Cell 2
20Karsten Kroon (Ned) Saxo BankRow 19 - Cell 2
21Koos Moerenhout (Ned) RabobankRow 20 - Cell 2
22Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo GaliciaRow 21 - Cell 2
23Manuel Váquez (Spa) Contentpolis-AmpoRow 22 - Cell 2
24David De La Fuente (Spa) Fuji-ServettoRow 23 - Cell 2
25Françis De Greef (Bel) Silence-LottoRow 24 - Cell 2
26Alan Pérez (Spa) Euskaltel-EuskadiRow 25 - Cell 2
27David Herrero (Spa) Xacobeo GaliciaRow 26 - Cell 2
28Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-EuskadiRow 27 - Cell 2
29Kurt-Asle Arvesen (Nor) Saxo BankRow 28 - Cell 2
30Tom Danielson (USA) Garmin-SlipstreamRow 29 - Cell 2
31David Garcia (Spa) Xacobeo GaliciaRow 30 - Cell 2
32Ignas Konovalovas (Ltu) Cervélo TestTeamRow 31 - Cell 2
33Pieter Weening (Ned) RabobankRow 32 - Cell 2
34Daniel Navarro (Spa) AstanaRow 33 - Cell 2
35Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeamRow 34 - Cell 2
36Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-NGCRow 35 - Cell 2
37Egoi Martínez (Spa) Euskaltel-EuskadiRow 36 - Cell 2
38Daniel Moreno (Spa) Caisse d'EpargneRow 37 - Cell 2
39Matteo Carrara (Ita) VacansoleilRow 38 - Cell 2
40Imanol Erviti (Spa) Caisse d'EpargneRow 39 - Cell 2
41Joaquím Rodríguez (Spa) Caisse d'EpargneRow 40 - Cell 2
42Gustavo César Veloso (Spa) Xacobeo GaliciaRow 41 - Cell 2
43Xavier Florencio (Spa) Cervélo TestTeamRow 42 - Cell 2
44Sylvester Szmyd (Pol) LiquigasRow 43 - Cell 2
45Ivan Basso (Ita) LiquigasRow 44 - Cell 2
46Damien Monier (Fra) CofidisRow 45 - Cell 2
47Arkaitz Durán (Spa) Fuji-ServettoRow 46 - Cell 2
48Alexander Efimkin (Rus) AG2R La MondialeRow 47 - Cell 2
49Vasil Kiryienka (Blr) Caisse d'EpargneRow 48 - Cell 2
50Haimar Zubeldia (Spa) Astana0:00:09
51Juan José Cobo (Spa) Fuji-ServettoRow 50 - Cell 2
52Damiano Cunego (Ita) Lampre-NGCRow 51 - Cell 2
53Bingen Fernández (Spa) CofidisRow 52 - Cell 2
54Mickaël Chérel (Fra) Française des JeuxRow 53 - Cell 2
55José Angel Gomez Marchante (Spa) Cervélo TestTeamRow 54 - Cell 2
56Johnny Hoogerland (Ned) VacansoleilRow 55 - Cell 2
57Julien El Farès (Fra) Cofidis0:00:12
58Jesús Hernández (Spa) AstanaRow 57 - Cell 2
59Amaël Moinard (Fra) CofidisRow 58 - Cell 2
60Ludovic Turpin (Fra) AG2R La MondialeRow 59 - Cell 2
61Alexandr Kolobnev (Rus) Saxo BankRow 60 - Cell 2
62Sandy Casar (Fra) Française des JeuxRow 61 - Cell 2
63Francisco José Martínez (Spa) Andalucía-CajasurRow 62 - Cell 2
64Serafín Martínez (Spa) Xacobeo GaliciaRow 63 - Cell 2
65Leonardo Duque (Col) CofidisRow 64 - Cell 2
66Xavier Tondo (Spa) Andalucía-CajasurRow 65 - Cell 2
67Eros Capecchi (Ita) Fuji-ServettoRow 66 - Cell 2
68Manuel Calvente (Spa) Andalucía-CajasurRow 67 - Cell 2
69Adrián Palomares (Spa) Contentpolis-AmpoRow 68 - Cell 2
70Julien Loubet (Fra) AG2R La MondialeRow 69 - Cell 2
71Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi0:00:17
72Oliver Zaugg (Swi) LiquigasRow 71 - Cell 2
73Jesús Del Nero (Spa) Fuji-ServettoRow 72 - Cell 2
74Iñigo Cuesta (Spa) Cervélo TestTeamRow 73 - Cell 2
75Gonzalo Rabuñal (Spa) Xacobeo GaliciaRow 74 - Cell 2
76David Moncoutié (Fra) CofidisRow 75 - Cell 2
77José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale0:00:20
78Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne0:00:21
79Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-EuskadiRow 78 - Cell 2
80Simon Gerrans (Aus) Cervélo TestTeamRow 79 - Cell 2
81Matthew Lloyd (Aus) Silence-LottoRow 80 - Cell 2
82Lars Boom (Ned) RabobankRow 81 - Cell 2
83David Millar (GBr) Garmin-SlipstreamRow 82 - Cell 2
84Juan Manuel Gárate (Spa) Rabobank0:00:33
85Rémy Di Gregorio (Fra) Française des JeuxRow 84 - Cell 2
86David López García (Spa) Caisse d'EpargneRow 85 - Cell 2
87Julián Sánchez (Spa) Contentpolis-AmpoRow 86 - Cell 2
88Martin Velits (Svk) MilramRow 87 - Cell 2
89Ryder Hesjedal (Can) Garmin-SlipstreamRow 88 - Cell 2
90Daniel Martin (Irl) Garmin-SlipstreamRow 89 - Cell 2
91Bram Tankink (Ned) RabobankRow 90 - Cell 2
92Marco Marzano (Ita) Lampre-NGCRow 91 - Cell 2
93Igor Antón (Spa) Euskaltel-EuskadiRow 92 - Cell 2
94Vicente Reynes (Spa) Columbia-HTC0:00:39
95Rein Taaramäe (Est) Cofidis0:00:46
96Adam Hansen (Aus) Columbia-HTC0:00:48
97Maxim Iglinsky (Kaz) Astana0:00:52
98Fabian Cancellara (Swi) Saxo Bank0:00:53
99Alexander Vinokourov (Kaz) Astana0:00:56
100Kjell Carlström (Fin) LiquigasRow 99 - Cell 2
101Roman Kreuziger (Cze) LiquigasRow 100 - Cell 2
102Linus Gerdemann (Ger) Milram0:01:03
103Javier Benitez (Spa) Contentpolis-Ampo0:06:56
104Mickaël Delage (Fra) Silence-LottoRow 103 - Cell 2
105Gabriel Rasch (Nor) Cervélo TestTeamRow 104 - Cell 2
106Jakob Fuglsang (Den) Saxo BankRow 105 - Cell 2
107Pierrick Fédrigo (Fra) Bbox Bouygues TelecomRow 106 - Cell 2
108Matti Breschel (Den) Saxo BankRow 107 - Cell 2
109Mathieu Ladagnous (Fra) Française des JeuxRow 108 - Cell 2
110José Luis Rubiera (Spa) AstanaRow 109 - Cell 2
111Alberto Fernández Sainz (Spa) Xacobeo GaliciaRow 110 - Cell 2
112Dominik Roels (Ger) MilramRow 111 - Cell 2
113Javier Ramírez (Spa) Andalucía-CajasurRow 112 - Cell 2
114Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues TelecomRow 113 - Cell 2
115Antonio Piedra (Spa) Andalucía-CajasurRow 114 - Cell 2
116Beñat Intxausti (Spa) Fuji-ServettoRow 115 - Cell 2
117Sébastien Hinault (Fra) AG2R La MondialeRow 116 - Cell 2
118Lieuwe Westra (Ned) VacansoleilRow 117 - Cell 2
119Fabio Sabatini (Ita) LiquigasRow 118 - Cell 2
120Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La MondialeRow 119 - Cell 2
121Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil0:14:19
122Marcel Sieberg (Ger) Columbia-HTCRow 121 - Cell 2
123Gregory Henderson (NZl) Columbia-HTCRow 122 - Cell 2
124Jesús Rosendo (Spa) Andalucía-CajasurRow 123 - Cell 2
125Marco Velo (Ita) Quick StepRow 124 - Cell 2
126Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-ServettoRow 125 - Cell 2
127Stijn Devolder (Bel) Quick StepRow 126 - Cell 2
128Bert Grabsch (Ger) Columbia-HTCRow 127 - Cell 2
129Wesley Sulzberger (Aus) Française des JeuxRow 128 - Cell 2
130Franck Bouyer (Fra) Bbox Bouygues TelecomRow 129 - Cell 2
131William Bonnet (Fra) Bbox Bouygues TelecomRow 130 - Cell 2
132Christophe Riblon (Fra) AG2R La MondialeRow 131 - Cell 2
133Maarten Wynants (Bel) Quick StepRow 132 - Cell 2
134Davide Viganò (Ita) Fuji-ServettoRow 133 - Cell 2
135Borut Bozic (Slo) Vacansoleil0:14:24
136Christophe Brandt (Bel) Silence-LottoRow 135 - Cell 2
137Paul Martens (Ger) RabobankRow 136 - Cell 2
138Björn Schröder (Ger) MilramRow 137 - Cell 2
139Matthé Pronk (Ned) VacansoleilRow 138 - Cell 2
140Tom Boonen (Bel) Quick StepRow 139 - Cell 2
141Matthias Russ (Ger) MilramRow 140 - Cell 2
142Dominique Rollin (Can) Cervélo TestTeamRow 141 - Cell 2
143Timothy Gudsell (NZl) Française des JeuxRow 142 - Cell 2
144Massimiliano Mori (Ita) Lampre-NGCRow 143 - Cell 2
145Emanuele Bindi (Ita) Lampre-NGCRow 144 - Cell 2
146Gustavo Dominguez (Spa) Xacobeo GaliciaRow 145 - Cell 2
147Stuart O'Grady (Aus) Saxo BankRow 146 - Cell 2
148Gerald Ciolek (Ger) MilramRow 147 - Cell 2
149Manuel Quinziato (Ita) LiquigasRow 148 - Cell 2
150José Ruiz (Spa) Andalucía-CajasurRow 149 - Cell 2
151Wouter Weylandt (Bel) Quick StepRow 150 - Cell 2
152Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-NGCRow 151 - Cell 2
153Sergio Dominguez Munoz (Spa) Contentpolis-AmpoRow 152 - Cell 2
154Olivier Kaisen (Bel) Silence-LottoRow 153 - Cell 2
155Jürgen Roelandts (Bel) Silence-LottoRow 154 - Cell 2
156Francesco Tomei (Ita) Lampre-NGCRow 155 - Cell 2
157Anthony Roux (Fra) Française des JeuxRow 156 - Cell 2
158Michael Schär (Swi) AstanaRow 157 - Cell 2
159Markel Irizar (Spa) Euskaltel-EuskadiRow 158 - Cell 2
160Arnaud Gerard (Fra) Française des JeuxRow 159 - Cell 2
161Jean Eudes Demaret (Fra) CofidisRow 160 - Cell 2
162Frantisek Rabon (Cze) Columbia-HTCRow 161 - Cell 2
163Sébastien Chavanel (Fra) Française des JeuxRow 162 - Cell 2
164Sergey Lagutin (Uzb) VacansoleilRow 163 - Cell 2
165Francisco Jose Pacheco Torres (Spa) Contentpolis-AmpoRow 164 - Cell 2
166Maciej Bodnar (Pol) LiquigasRow 165 - Cell 2
167Assan Bazayev (Kaz) AstanaRow 166 - Cell 2
168Mickaël Buffaz (Fra) CofidisRow 167 - Cell 2
169Jens Mouris (Ned) VacansoleilRow 168 - Cell 2
170Christian Meier (Can) Garmin-SlipstreamRow 169 - Cell 2
171Aitor Pérez Arrieta (Spa) Contentpolis-AmpoRow 170 - Cell 2
172Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-EuskadiRow 171 - Cell 2
173Damien Gaudin (Fra) Bbox Bouygues TelecomRow 172 - Cell 2
174Paul Voss (Ger) MilramRow 173 - Cell 2
175Svein Tuft (Can) Garmin-SlipstreamRow 174 - Cell 2
176Julian Dean (NZl) Garmin-SlipstreamRow 175 - Cell 2
177Tom Leezer (Ned) RabobankRow 176 - Cell 2
178Martijn Maaskant (Ned) Garmin-SlipstreamRow 177 - Cell 2
179Xabier Zandio (Spa) Caisse d'EpargneRow 178 - Cell 2
180José Vicente Garcia (Spa) Caisse d'EpargneRow 179 - Cell 2
DNSFränk Schleck (Lux) Saxo BankRow 180 - Cell 2
DNFJohn Gadret (Fra) AG2R La MondialeRow 181 - Cell 2
DNFMichael Albasini (Swi) Columbia-HTCRow 182 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Points
1Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream25pts
2Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto20Row 1 - Cell 3
3Marco Marcato (Ita) Vacansoleil16Row 2 - Cell 3
4Iñaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi14Row 3 - Cell 3
5André Greipel (Ger) Columbia-HTC12Row 4 - Cell 3
6Alessandro Ballan (Ita) Lampre-NGC10Row 5 - Cell 3
7Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-NGC9Row 6 - Cell 3
8Christian Knees (Ger) Milram8Row 7 - Cell 3
9Oscar Freire (Spa) Rabobank7Row 8 - Cell 3
10Matteo Tosatto (Ita) Quick Step6Row 9 - Cell 3
11Roger Hammond (GBr) Cervélo TestTeam5Row 10 - Cell 3
12Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto4Row 11 - Cell 3
13Daniele Bennati (Ita) Liquigas3Row 12 - Cell 3
14Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne2Row 13 - Cell 3
15Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia1Row 14 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint 1 - Los Ventorrillos, km 21.5
1André Greipel (Ger) Columbia-HTC4pts
2Gregory Henderson (NZl) Columbia-HTC2Row 1 - Cell 3
3Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint 2 - Caravaca de la Cruz, km. 125.9
1Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil4pts
2David Moncoutié (Fra) Cofidis2Row 1 - Cell 3
3Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Alto Collado Bermejo (Cat. 1) km. 51
1David Moncoutié (Fra) Cofidis16pts
2Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi12Row 1 - Cell 3
3Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil10Row 2 - Cell 3
4David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto8Row 3 - Cell 3
5Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto6Row 4 - Cell 3
6José Vicente Garcia (Spa) Caisse d'Epargne4Row 5 - Cell 3
7Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne3Row 6 - Cell 3
8Vasil Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne2Row 7 - Cell 3
9Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne1Row 8 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Alto Campo de San Juan (Cat. 2) km. 151
1David Moncoutié (Fra) Cofidis10pts
2Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi7Row 1 - Cell 3
3Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil5Row 2 - Cell 3
4Bingen Fernández (Spa) Cofidis3Row 3 - Cell 3
5Rein Taaramäe (Est) Cofidis2Row 4 - Cell 3
6Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas1Row 5 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Teams
1Silence - Lotto15:33:30
2Lampre - N.G.CRow 1 - Cell 2
3RabobankRow 2 - Cell 2
4Euskaltel - EuskadiRow 3 - Cell 2
5Xacobeo GaliciaRow 4 - Cell 2
6Cervelo Test TeamRow 5 - Cell 2
7Caisse D'EpargneRow 6 - Cell 2
8LiquigasRow 7 - Cell 2
9Vacansoleil Pro Cycling TeamRow 8 - Cell 2
10Team Saxo BankRow 9 - Cell 2
11AG2R - La MondialeRow 10 - Cell 2
12Fuji - ServettoRow 11 - Cell 2
13Garmin - SlipstreamRow 12 - Cell 2
14AstanaRow 13 - Cell 2
15Cofidis, le credit en ligneRow 14 - Cell 2
16Andalucía - CajasurRow 15 - Cell 2
17Contentpolis - AmpoRow 16 - Cell 2
18Française Des JeuxRow 17 - Cell 2
19Team Columbia - HTC0:01:27
20Team Milram0:01:36
Swipe to scroll horizontally
General classification after stage 11
1Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne45:37:51
2Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto0:00:07
3Robert Gesink (Ned) Rabobank0:00:36
4Tom Danielson (USA) Garmin-Slipstream0:00:51
5Ivan Basso (Ita) Liquigas0:00:53
6Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:01:03
7Damiano Cunego (Ita) Lampre-NGC0:02:13
8Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia0:02:24
9Haimar Zubeldia (Spa) Astana0:03:10
10Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale0:03:13
11Daniel Navarro (Spa) Astana0:03:16
12Joaquím Rodríguez (Spa) Caisse d'Epargne0:03:49
13Paolo Tiralongo (Ita) Lampre-NGC0:03:52
14Daniel Moreno (Spa) Caisse d'Epargne0:04:23
15Juan José Cobo (Spa) Fuji-ServettoRow 14 - Cell 2
16Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil0:04:44
17Xavier Tondo (Spa) Andalucía-Cajasur0:05:01
18Sandy Casar (Fra) Française des Jeux0:05:14
19José Angel Gomez Marchante (Spa) Cervélo TestTeam0:05:40
20Arkaitz Durán (Spa) Fuji-Servetto0:05:48
21Amaël Moinard (Fra) Cofidis0:05:52
22Philip Deignan (Irl) Cervélo TestTeam0:06:12
23Sylvester Szmyd (Pol) Liquigas0:06:34
24David Moncoutié (Fra) Cofidis0:06:58
25Françis De Greef (Bel) Silence-Lotto0:07:03
26Damien Monier (Fra) Cofidis0:07:05
27Eduard Vorganov (Rus) Xacobeo Galicia0:07:16
28Manuel Váquez (Spa) Contentpolis-Ampo0:07:47
29Jesús Hernández (Spa) Astana0:07:50
30Kevin De Weert (Bel) Quick Step0:08:08
31Vasil Kiryienka (Blr) Caisse d'Epargne0:09:32
32Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil0:09:55
33David De La Fuente (Spa) Fuji-Servetto0:11:04
34David Garcia (Spa) Xacobeo Galicia0:11:11
35Iñigo Cuesta (Spa) Cervélo TestTeam0:12:56
36Alexander Vinokourov (Kaz) Astana0:15:27
37Mickaël Chérel (Fra) Française des Jeux0:16:45
38Koos Moerenhout (Ned) Rabobank0:16:50
39Daniel Martin (Irl) Garmin-Slipstream0:16:56
40Matthew Lloyd (Aus) Silence-Lotto0:17:46
41Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto0:18:40
42Matteo Tosatto (Ita) Quick Step0:18:43
43Leonardo Duque (Col) Cofidis0:18:47
44Juan Manuel Gárate (Spa) Rabobank0:18:57
45Manuel Calvente (Spa) Andalucía-Cajasur0:19:11
46Jakob Fuglsang (Den) Saxo Bank0:19:12
47Gustavo César Veloso (Spa) Xacobeo Galicia0:19:29
48Olivier Bonnaire (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:19:45
49Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale0:20:11
50Amets Txurruka (Spa) Euskaltel-Euskadi0:20:13
51David Millar (GBr) Garmin-Slipstream0:20:19
52Egoi Martínez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:21:07
53Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream0:21:25
54Julien El Farès (Fra) Cofidis0:21:41
55Bram Tankink (Ned) Rabobank0:21:42
56Simon Gerrans (Aus) Cervélo TestTeam0:21:54
57David López García (Spa) Caisse d'Epargne0:24:51
58Jesús Del Nero (Spa) Fuji-Servetto0:25:27
59Beñat Intxausti (Spa) Fuji-Servetto0:25:59
60Adrián Palomares (Spa) Contentpolis-Ampo0:26:00
61Antonio Piedra (Spa) Andalucía-Cajasur0:26:21
62Alexandr Kolobnev (Rus) Saxo Bank0:27:26
63Oscar Freire (Spa) Rabobank0:27:30
64Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne0:28:03
65Sébastien Hinault (Fra) AG2R La Mondiale0:29:40
66David Herrero (Spa) Xacobeo Galicia0:30:21
67Christian Knees (Ger) Milram0:30:28
68Serafín Martínez (Spa) Xacobeo Galicia0:31:01
69Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale0:31:32
70Adam Hansen (Aus) Columbia-HTC0:32:08
71Karsten Kroon (Ned) Saxo Bank0:32:46
72Lars Boom (Ned) Rabobank0:33:39
73Matti Breschel (Den) Saxo Bank0:33:53
74Iñaki Isasi (Spa) Euskaltel-Euskadi0:34:18
75José Luis Rubiera (Spa) Astana0:34:20
76Mathieu Ladagnous (Fra) Française des Jeux0:34:27
77Pieter Weening (Ned) Rabobank0:35:17
78Igor Antón (Spa) Euskaltel-Euskadi0:35:43
79Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream0:35:50
80Roger Hammond (GBr) Cervélo TestTeam0:36:26
81Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto0:36:30
82Xavier Florencio (Spa) Cervélo TestTeam0:36:43
83Paul Martens (Ger) RabobankRow 82 - Cell 2
84Bingen Fernández (Spa) Cofidis0:37:01
85Alessandro Ballan (Ita) Lampre-NGC0:37:08
86Roman Kreuziger (Cze) Liquigas0:37:40
87Enrico Gasparotto (Ita) Lampre-NGC0:39:16
88Daniele Bennati (Ita) Liquigas0:39:32
89Gonzalo Rabuñal (Spa) Xacobeo Galicia0:39:48
90Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale0:39:55
91Linus Gerdemann (Ger) Milram0:40:12
92Mickaël Delage (Fra) Silence-Lotto0:40:14
93Pierrick Fédrigo (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:40:24
94José Luis Arrieta (Spa) AG2R La Mondiale0:40:54
95Matthieu Sprick (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:41:46
96Alan Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:42:08
97Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale0:42:11
98Marco Marzano (Ita) Lampre-NGC0:42:33
99Oliver Zaugg (Swi) LiquigasRow 98 - Cell 2
100Fabian Cancellara (Swi) Saxo Bank0:43:44
101Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil0:43:57
102Gustavo Dominguez (Spa) Xacobeo Galicia0:45:09
103Bert Grabsch (Ger) Columbia-HTC0:45:29
104Fredrik Kessiakoff (Swe) Fuji-Servetto0:46:24
105Marco Velo (Ita) Quick Step0:47:43
106Javier Ramírez (Spa) Andalucía-Cajasur0:47:49
107Francisco José Martínez (Spa) Andalucía-Cajasur0:47:50
108Arnaud Gerard (Fra) Française des Jeux0:48:51
109André Greipel (Ger) Columbia-HTC0:49:52
110Imanol Erviti (Spa) Caisse d'Epargne0:50:17
111Rémy Di Gregorio (Fra) Française des Jeux0:50:37
112Rubén Pérez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:51:07
113Maxim Iglinsky (Kaz) Astana0:51:15
114Marco Marcato (Ita) Vacansoleil0:51:54
115Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis0:51:55
116Kjell Carlström (Fin) Liquigas0:52:27
117Dominik Roels (Ger) Milram0:52:40
118Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil0:53:01
119Borut Bozic (Slo) Vacansoleil0:54:09
120Martin Velits (Svk) Milram0:54:31
121Rein Taaramäe (Est) Cofidis0:54:52
122Olivier Kaisen (Bel) Silence-Lotto0:54:55
123Dominique Rollin (Can) Cervélo TestTeam0:56:00
124Fabio Sabatini (Ita) Liquigas0:56:14
125Jesús Rosendo (Spa) Andalucía-Cajasur0:56:16
126Kurt-Asle Arvesen (Nor) Saxo Bank0:57:16
127William Bonnet (Fra) Bbox Bouygues Telecom0:57:31
128Markel Irizar (Spa) Euskaltel-Euskadi0:59:03
129Ignas Konovalovas (Ltu) Cervélo TestTeam0:59:08
130Vicente Reynes (Spa) Columbia-HTC0:59:28
131Davide Viganò (Ita) Fuji-Servetto0:59:31
132Aitor Hernández (Spa) Euskaltel-Euskadi1:00:38
133Stuart O'Grady (Aus) Saxo Bank1:00:40
134Gabriel Rasch (Nor) Cervélo TestTeam1:00:56
135Michael Schär (Swi) AstanaRow 134 - Cell 2
136Christian Meier (Can) Garmin-Slipstream1:01:13
137Paul Voss (Ger) Milram1:01:55
138Matthias Russ (Ger) Milram1:02:08
139Javier Benitez (Spa) Contentpolis-Ampo1:02:49
140Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil1:03:22
141Tom Boonen (Bel) Quick Step1:03:37
142Manuel Quinziato (Ita) Liquigas1:04:04
143Björn Schröder (Ger) Milram1:04:19
144Marcel Sieberg (Ger) Columbia-HTC1:04:40
145Aitor Pérez Arrieta (Spa) Contentpolis-Ampo1:04:47
146Svein Tuft (Can) Garmin-Slipstream1:05:29
147Stijn Devolder (Bel) Quick Step1:05:51
148Julián Sánchez (Spa) Contentpolis-Ampo1:07:42
149Christophe Brandt (Bel) Silence-Lotto1:07:59
150Xabier Zandio (Spa) Caisse d'Epargne1:08:49
151Assan Bazayev (Kaz) Astana1:09:21
152Gregory Henderson (NZl) Columbia-HTC1:09:23
153Sergio Dominguez Munoz (Spa) Contentpolis-Ampo1:10:42
154Alberto Fernández Sainz (Spa) Xacobeo Galicia1:11:03
155Maarten Wynants (Bel) Quick Step1:12:23
156Sébastien Chavanel (Fra) Française des Jeux1:12:25
157Wouter Weylandt (Bel) Quick Step1:13:25
158Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-NGC1:14:03
159Francisco Jose Pacheco Torres (Spa) Contentpolis-Ampo1:14:11
160Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale1:14:26
161Jürgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto1:14:52
162Julian Dean (NZl) Garmin-Slipstream1:15:18
163Emanuele Bindi (Ita) Lampre-NGC1:15:29
164Wesley Sulzberger (Aus) Française des Jeux1:15:52
165Jean Eudes Demaret (Fra) Cofidis1:16:14
166Anthony Roux (Fra) Française des Jeux1:16:30
167Franck Bouyer (Fra) Bbox Bouygues Telecom1:19:18
168Maciej Bodnar (Pol) Liquigas1:20:03
169Matthé Pronk (Ned) Vacansoleil1:20:49
170Gerald Ciolek (Ger) Milram1:21:42
171José Vicente Garcia (Spa) Caisse d'Epargne1:22:13
172Tom Leezer (Ned) Rabobank1:22:21
173Massimiliano Mori (Ita) Lampre-NGC1:22:40
174Francesco Tomei (Ita) Lampre-NGC1:24:51
175Timothy Gudsell (NZl) Française des Jeux1:24:55
176Frantisek Rabon (Cze) Columbia-HTC1:25:07
177Jens Mouris (Ned) Vacansoleil1:25:14
178José Ruiz (Spa) Andalucía-Cajasur1:30:51
179Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Slipstream1:32:34
180Damien Gaudin (Fra) Bbox Bouygues Telecom1:36:08
Swipe to scroll horizontally
Points classification
1André Greipel (Ger) Columbia-HTC99pts
2Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream92Row 1 - Cell 3
3Tom Boonen (Bel) Quick Step75Row 2 - Cell 3
4Borut Bozic (Slo) Vacansoleil58Row 3 - Cell 3
5Daniele Bennati (Ita) Liquigas51Row 4 - Cell 3
6Fabian Cancellara (Swi) Saxo Bank50Row 5 - Cell 3
7Cadel Evans (Aus) Silence-Lotto46Row 6 - Cell 3
8Alejandro Valverde (Spa) Caisse d'Epargne42Row 7 - Cell 3
9Bert Grabsch (Ger) Columbia-HTC37Row 8 - Cell 3
10Oscar Freire (Spa) Rabobank36Row 9 - Cell 3
11Gustavo César Veloso (Spa) Xacobeo Galicia33Row 10 - Cell 3
12Jürgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto33Row 11 - Cell 3
13Roger Hammond (GBr) Cervélo TestTeam31Row 12 - Cell 3
14Damiano Cunego (Ita) Lampre-NGC30Row 13 - Cell 3
15Ivan Basso (Ita) Liquigas29Row 14 - Cell 3
16Davide Viganò (Ita) Fuji-Servetto28Row 15 - Cell 3
17Wouter Weylandt (Bel) Quick Step28Row 16 - Cell 3
18Robert Gesink (Ned) Rabobank28Row 17 - Cell 3
19Gregory Henderson (NZl) Columbia-HTC27Row 18 - Cell 3
20Gerald Ciolek (Ger) Milram25Row 19 - Cell 3
21Simon Gerrans (Aus) Cervélo TestTeam25Row 20 - Cell 3
22Alexander Vinokourov (Kaz) Astana24Row 21 - Cell 3
23William Bonnet (Fra) Bbox Bouygues Telecom24Row 22 - Cell 3
24Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel-Euskadi23Row 23 - Cell 3
25Philippe Gilbert (Bel) Silence-Lotto23Row 24 - Cell 3
26Leonardo Duque (Col) Cofidis23Row 25 - Cell 3
27Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Slipstream22Row 26 - Cell 3
28David Moncoutié (Fra) Cofidis22Row 27 - Cell 3
29Matteo Tosatto (Ita) Quick Step22Row 28 - Cell 3
30Marco