Skip to main content

Lobato wins in Palencia

Image 1 of 48

Urtasun is winning, Lobato celebrates...

Urtasun is winning, Lobato celebrates...
(Image credit: Pasados CyL)
Image 2 of 48

A nice, happy 472 rider

A nice, happy 472 rider
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 3 of 48

Team De Rijke at sign in

Team De Rijke at sign in
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 4 of 48

Barbero and Guajardo

Barbero and Guajardo
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 5 of 48

Duber Quintero before an Euskadi rider

Duber Quintero before an Euskadi rider
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 6 of 48

Efapel pulling. Again.

Efapel pulling. Again.
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 7 of 48

Cardoso, Shalunov and Urtasun enjoying

Cardoso, Shalunov and Urtasun enjoying
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 8 of 48

Lasca, frustrated after the stage

Lasca, frustrated after the stage
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 9 of 48

Tom Soladay (Optum) enjoys the public!

Tom Soladay (Optum) enjoys the public!
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 10 of 48

The stage winner Juanjo Lobato

The stage winner Juanjo Lobato
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 11 of 48

Lasca leader

Lasca leader
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 12 of 48

Fonte Mountains

Fonte Mountains
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 13 of 48

Lasca Points

Lasca Points
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 14 of 48

Lobato Spanish rider

Lobato Spanish rider
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 15 of 48

Barbero local rider

Barbero local rider
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 16 of 48

Omar Fraile (Caja Rural) gets his lunch

Omar Fraile (Caja Rural) gets his lunch
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 17 of 48

Suárez Dueñas Sokolov sprinting for the mountains points

Suárez Dueñas Sokolov sprinting for the mountains points
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 18 of 48

Víctor de la Parte (SP Tableware)

Víctor de la Parte (SP Tableware)
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 19 of 48

Orbea, Piedra and the rest of the breakaway

Orbea, Piedra and the rest of the breakaway
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 20 of 48

The whole breakaway: Suárez, Sokolov, Dueñas, Piedra, Cooper

The whole breakaway: Suárez, Sokolov, Dueñas, Piedra, Cooper
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 21 of 48

Haritz Orbe (Euskadi)

Haritz Orbe (Euskadi)
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 22 of 48

Échapées from the back

Échapées from the back
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 23 of 48

Movistar and Euskaltel in the peloton

Movistar and Euskaltel in the peloton
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 24 of 48

The sprint is on…

The sprint is on…
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 25 of 48

Euskaltel and Movistar riders

Euskaltel and Movistar riders
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 26 of 48

Juanjo Lobato hits the front for the sprint

Juanjo Lobato hits the front for the sprint
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 27 of 48

Lobato wins...

Lobato wins...
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 28 of 48

.. Lobato wins ...

.. Lobato wins ...
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 29 of 48

... And yes, he won

... And yes, he won
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 30 of 48

Sobrino, Barbero, Peron

Sobrino, Barbero, Peron
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 31 of 48

Urtasun, Nieve, Lobato at the start

Urtasun, Nieve, Lobato at the start
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 32 of 48

Pablo Urtasun

Pablo Urtasun
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 33 of 48

The peloton rides through a monument at Villabrágima

The peloton rides through a monument at Villabrágima
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 34 of 48

A Colombia rider tries to shake things up

A Colombia rider tries to shake things up
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 35 of 48

Robert Vrecer riding - today was Vrecer appreciation day

Robert Vrecer riding - today was Vrecer appreciation day
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 36 of 48

Javi Moreno and Brice Feillu

Javi Moreno and Brice Feillu
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 37 of 48

Szmyd, Plaza and a greek Tableware

Szmyd, Plaza and a greek Tableware
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 38 of 48

Sokolov pulling in the breakaway before Dueñas and Marentes

Sokolov pulling in the breakaway before Dueñas and Marentes
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 39 of 48

Efapel spent the day chasing

Efapel spent the day chasing
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 40 of 48

Efapel pulled the whole day on the front

Efapel pulled the whole day on the front
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 41 of 48

The Colombian connection: Valencia, Rivera, Castaño; Colombia, 472

The Colombian connection: Valencia, Rivera, Castaño; Colombia, 472
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 42 of 48

Sokolov pulling in the breakaway; Piedra and Dueñas appear too

Sokolov pulling in the breakaway; Piedra and Dueñas appear too
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 43 of 48

Robert Vrecer

Robert Vrecer
(Image credit: Pasados de Volta)
Image 44 of 48

Francesco Lasca (Caja Rural)

Francesco Lasca (Caja Rural)
(Image credit: Pasados CyL)
Image 45 of 48

Juan Jose Lobato (Euskaltel-Euskadi)

Juan Jose Lobato (Euskaltel-Euskadi)
(Image credit: Pasados CyL)
Image 46 of 48

Lobato wins the sprint

Lobato wins the sprint
(Image credit: Pasados CyL)
Image 47 of 48

Efapel drives the chase

Efapel drives the chase
(Image credit: Pasados CyL)
Image 48 of 48

The break of the day included Shawn Milne (5HourEnergy)

The break of the day included Shawn Milne (5HourEnergy)
(Image credit: Pasados CyL)

Juanjo Lobato has given the Basque Euskaltel-Euskadi team a second consecutive stage victory at the Vuelta Castilla y León, winning stage two from Urueña to Palencia.

Lobato beat Juan Jose Francesco (Caja Rural) and the USA's Ken Hanson (Optum Pro Cycling) in a sprint finish after the race came together in the final 10km.

Thanks to time bonuses, Lasca is the new race leader, two seconds ahead of Lobato, with stage one winner Pablo Urtasun third at six seconds. Hanson is fifth at eight seconds. Lobato lead out Urtasun on stage one. 

However Euskaltel-Euskadi was keen to hold onto the race lead and fight for stage victory and shared the chasing with the generous Efapel team from Portugal. The gap reached 1:30 after 100km of racing but with Movistar also joining the chase to set up sprint Jose Rojas, the nine were slowly reeled in.

The race came back together over the last climb of Alto de Autilla, with 10km to go, before a mad dash to Palencia for the sprint finish.

Sunday's third and final stage is Aguilar de Cam to Cervera del Pisuerga, over a distance of 183km.

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Juan Jose Lobato (Spa) Euskaltel Euskadi3:33:09
2Francesco Lasca (Ita) Caja Rural
3Ken Hanson (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies
4Jose Jose Rojas (Spa) Movistar Team
5Enrique Sanz (Spa) Movistar Team
6Carlos Barbero (Spa) Euskadi
7Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
8Joaquin Sobrino (Spa) SP Tableware
9Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk
10Boris Shpilevsky (Rus) Lokosphinx
11Igor Boev (Rus) Rusvelo
12Roy Sentjens (Bel) Cyclingteam De Rijke-Shanks
13Luis Mas (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon
14Nikolay Trusov (Rus) Cyclingteam De Rijke-Shanks
15Evgeny Shalunov (Rus) Lokosphinx
16Filipe Duarte Cardoso (Por) Efapel - Glassdrive
17Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel Euskadi
18Pavel Kochetkov (Rus) Rusvelo
19Steve Bekaert (Bel) Burgos BH - Castilla y Leon
20Andre Cardoso (Por) Caja Rural
21Francisco Mancebo (Spa) 5 Hour Energy p/b Kenda
22Taylor Sheldon (USA) 5 Hour Energy p/b Kenda
23Julien El Fares (Fra) Sojasun
24Sergio Ferreira Sousa (Por) Efapel - Glassdrive
25Georgios Karatzios (Gre) SP Tableware
26Camilo Andres Suarez (Col) 472 - Colombia
27Dalivier Ospina (Col) Colombia
28Fabrice Jeandesboz (Fra) Sojasun
29Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural
30Juan Esteban Arango (Col) Colombia
31Edson Calderon (Col) 472 - Colombia
32Juan Pablo Suarez (Col) Colombia
33José Ivan Gutierrez (Spa) Movistar Team
34Unai Iparragirre (Spa) Euskadi
35Amets Txurruka (Spa) Caja Rural
36Javier Moreno (Spa) Movistar Team
37Aritz Bagues (Spa) Euskadi
38César Fonte (Por) Efapel - Glassdrive
39Sergei Pomoshnikov (Rus) Rusvelo
40Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De Rijke-Shanks
41Mikhail Antonov (Rus) Lokosphinx
42Wilson Alexander Marentes (Col) Colombia
43Marcos Garcia (Spa) Caja Rural
44David Belda (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon
45Juan Chamorro (Col) 472 - Colombia
46Arkimedes Arguelyes (Rus) Lokosphinx
47Alexis Vuillermoz (Fra) Sojasun
48Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke-Shanks
49Brice Feillu (Fra) Sojasun
50Jérémie Galland (Fra) Sojasun
51Dmitry Sokolov (Rus) Lokosphinx
52Eric Young (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies
53Sergey Firsanov (Rus) Rusvelo
54Hugo Sebastian Salazar (Col) 472 - Colombia
55Neofytos Sakellaridis (Gre) SP Tableware
56Sergey Klimov (Rus) Rusvelo
57Ruben Plaza (Spa) Movistar Team
58Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel Euskadi
59Jorge Azanza (Spa) Euskaltel Euskadi
60Eloy Teruel (Spa) Movistar Team
61David Lozano (Spa) Team Novo Nordisk
62Alexander Candelario (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies
63Fabio Calabria (Aus) Team Novo Nordisk
64James Stemper (USA) 5 Hour Energy p/b Kenda
65Robert Sweeting (USA) 5 Hour Energy p/b Kenda
66Kevin De Mesmaeker (Bel) Team Novo Nordisk
67Robinson Eduard Chalapud (Col) Colombia
68Sergey Shilov (Rus) Lokosphinx
69Kirill Sveshnikov (Rus) Lokosphinx
70Huub Duyn (Ned) Cyclingteam De Rijke-Shanks
71Hernani Broco (Por) Efapel - Glassdrive
72Max Jenkins (USA) 5 Hour Energy p/b Kenda0:00:15
73Julio Alexis Camacho (Col) Colombia
74Moises Dueñas (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon
75Vladimir Karpets (Rus) Movistar Team
76Paul Poux (Fra) Sojasun
77Darío Hernández (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon
78Mikel Nieve (Spa) Euskaltel Euskadi
79Maxime Mederel (Fra) Sojasun
80Juan Villegas (Col) 472 - Colombia
81Nuno Ribeiro (Por) Efapel - Glassdrive
82Juan Carlos Larrinaga (Spa) Euskadi
83Petrus Van Dijk (Ned) SP Tableware
84Pablo Torres (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon
85Victor De La Parte (Spa) SP Tableware
86Ricardo Vilela (Por) Efapel - Glassdrive
87Artem Ovechkin (Rus) Rusvelo
88Adrian Palomares (Spa) Cyclingteam De Rijke-Shanks
89Aleksey Rybalkin (Rus) Lokosphinx
90Mikel Iturria (Spa) Euskadi
91Jesus Del Pino (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon0:00:24
92David Williams (USA) 5 Hour Energy p/b Kenda0:00:26
93Mikel Bizcarra (Spa) Euskadi
94Jóni Silva (Por) Efapel - Glassdrive
95Igor Merino (Spa) Euskadi
96Nathaniel English (USA) 5 Hour Energy p/b Kenda0:00:32
97David Le Lay (Fra) Sojasun
98Carlos Alberto Uran (Col) 472 - Colombia
99Gennadiy Tatarinov (Rus) Rusvelo0:00:43
100Robert Vrecer (Slo) Euskaltel Euskadi
101Jesse Anthony (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies0:00:45
102Sylvester Szmyd (Pol) Movistar Team
103Marsh Cooper (Can) Optum P/B Kelly Benefit Strategies
104Javier Megias (Spa) Team Novo Nordisk
105Yelko Gomez (Pan) Caja Rural
106Michael Friedman (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies
107Omar Fraile (Spa) Caja Rural0:00:52
108Antonio Piedra (Spa) Caja Rural
109Juan Pablo Valencia (Col) Colombia0:00:56
110Ever Alexander Rivera (Col) 472 - Colombia
111Sandro Filipe Silva (Por) Efapel - Glassdrive
112Jesus Castaño (Col) 472 - Colombia
113Dylan Groenewegen (Ned) Cyclingteam De Rijke-Shanks
114Thomas Soladay (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies0:01:13
115Panagiotis Chatzakis (Gre) SP Tableware0:02:18
116Shawn Milne (USA) 5 Hour Energy p/b Kenda
117Sebastian Salas (Can) Optum P/B Kelly Benefit Strategies
118Vasileio Simantirakis (Gre) SP Tableware0:04:04
119Ricardo Mestre (Por) Euskaltel Euskadi
120Ilnur Zakarin (Rus) Rusvelo
121Duber Armando Quintero (Col) Colombia
122Haritz Orbe (Spa) Euskadi
123Jon Aberasturi (Spa) Euskaltel Euskadi
124Efren Carazo (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon0:04:07

Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Juan Jose Lobato (Spa) Euskaltel Euskadi25pts
2Francesco Lasca (Ita) Caja Rural20
3Ken Hanson (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies16
4Jose Jose Rojas (Spa) Movistar Team14
5Enrique Sanz (Spa) Movistar Team12
6Carlos Barbero (Spa) Euskadi10
7Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk9
8Joaquin Sobrino (Spa) SP Tableware8
9Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk7
10Boris Shpilevsky (Rus) Lokosphinx6
11Igor Boev (Rus) Rusvelo5
12Roy Sentjens (Bel) Cyclingteam De Rijke-Shanks4
13Luis Mas (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon3
14Nikolay Trusov (Rus) Cyclingteam De Rijke-Shanks2
15Evgeny Shalunov (Rus) Lokosphinx1

Alto De Peñaflor (Cat. 3), km. 55.4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dmitry Sokolov (Rus) Lokosphinx3pts
2Pavel Kochetkov (Rus) Rusvelo2
3César Fonte (Por) Efapel - Glassdrive1

Alto De Dueñas (Cat. 3), km. 116.7
#Rider Name (Country) TeamResult
1Moises Dueñas (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon3pts
2Camilo Andres Suarez (Col) 472 - Colombia2
3Dmitry Sokolov (Rus) Lokosphinx1

Alto De Autilla (Cat. 3), km. 153.5
#Rider Name (Country) TeamResult
1Robinson Eduard Chalapud (Col) Colombia3pts
2César Fonte (Por) Efapel - Glassdrive2
3Brice Feillu (Fra) Sojasun1

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Movistar Team10:39:27
2Caja Rural
3Lokosphinx
4Cyclingteam De Rijke
5Rusvelo
6Euskaltel Euskadi
7Burgos Bh - Castilla y Leon
8Euskadi
9Team Novo Nordisk
10Efapel - Glassdrive
11SP Tableware
12Colombia
13Sojasun
14472 - Colombia
155 Hour Energy
16Optum P/B Kelly Benefit Strategies

General classification after stage 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Francesco Lasca (Ita) Caja Rural8:04:25
2Juan Jose Lobato (Spa) Euskaltel Euskadi0:00:02
3Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel Euskadi
4Enrique Sanz (Spa) Movistar Team0:00:08
5Ken Hanson (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies
6Jose Jose Rojas (Spa) Movistar Team0:00:12
7Carlos Barbero (Spa) Euskadi
8Evgeny Shalunov (Rus) Lokosphinx
9Andre Cardoso (Por) Caja Rural
10Roy Sentjens (Bel) Cyclingteam De Rijke-Shanks
11Francisco Mancebo (Spa) 5 Hour Energy p/b Kenda
12Fabrice Jeandesboz (Fra) Sojasun
13Steve Bekaert (Bel) Burgos BH - Castilla y Leon
14Javier Moreno (Spa) Movistar Team
15Juan Pablo Suarez (Col) Colombia
16Nikolay Trusov (Rus) Cyclingteam De Rijke-Shanks
17Filipe Duarte Cardoso (Por) Efapel - Glassdrive
18Sergio Ferreira Sousa (Por) Efapel - Glassdrive
19Wilson Alexander Marentes (Col) Colombia
20Edson Calderon (Col) 472 - Colombia
21Amets Txurruka (Spa) Caja Rural
22Jérémie Galland (Fra) Sojasun
23Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke-Shanks
24Taylor Sheldon (USA) 5 Hour Energy p/b Kenda
25José Ivan Gutierrez (Spa) Movistar Team
26Juan Chamorro (Col) 472 - Colombia
27César Fonte (Por) Efapel - Glassdrive
28David Belda (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon
29Mikhail Antonov (Rus) Lokosphinx
30Sergei Pomoshnikov (Rus) Rusvelo
31Alexis Vuillermoz (Fra) Sojasun
32Sergey Firsanov (Rus) Rusvelo
33Robinson Eduard Chalapud (Col) Colombia
34Aritz Bagues (Spa) Euskadi
35Gorka Verdugo (Spa) Euskaltel Euskadi
36Brice Feillu (Fra) Sojasun
37Jorge Azanza (Spa) Euskaltel Euskadi
38Huub Duyn (Ned) Cyclingteam De Rijke-Shanks
39Hugo Sebastian Salazar (Col) 472 - Colombia
40Dmitry Sokolov (Rus) Lokosphinx
41Ruben Plaza (Spa) Movistar Team
42Luis Mas (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon0:00:27
43Dalivier Ospina (Col) Colombia
44Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Cyclingteam De Rijke-Shanks
45Moises Dueñas (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon
46Julio Alexis Camacho (Col) Colombia
47Nuno Ribeiro (Por) Efapel - Glassdrive
48Mikel Nieve (Spa) Euskaltel Euskadi
49Juan Villegas (Col) 472 - Colombia
50Victor De La Parte (Spa) SP Tableware
51Robert Sweeting (USA) 5 Hour Energy p/b Kenda0:00:33
52Pavel Kochetkov (Rus) Rusvelo0:00:35
53Igor Boev (Rus) Rusvelo0:00:38
54Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk0:00:41
55Joaquin Sobrino (Spa) SP Tableware
56James Stemper (USA) 5 Hour Energy p/b Kenda0:00:46
57Eloy Teruel (Spa) Movistar Team0:00:52
58Alexander Candelario (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies
59Gennadiy Tatarinov (Rus) Rusvelo0:00:55
60Mikel Iturria (Spa) Euskadi
61Kirill Sveshnikov (Rus) Lokosphinx0:00:57
62Camilo Andres Suarez (Col) 472 - Colombia0:00:59
63Pablo Torres (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon0:01:03
64Vladimir Karpets (Rus) Movistar Team0:01:07
65Ever Alexander Rivera (Col) 472 - Colombia0:01:08
66Arkimedes Arguelyes (Rus) Lokosphinx0:01:58
67Hernani Broco (Por) Efapel - Glassdrive
68Petrus Van Dijk (Ned) SP Tableware0:02:13
69Robert Vrecer (Slo) Euskaltel Euskadi0:02:41
70Sylvester Szmyd (Pol) Movistar Team0:02:56
71Julien El Fares (Fra) Sojasun0:03:01
72Marcos Garcia (Spa) Caja Rural
73Fabio Calabria (Aus) Team Novo Nordisk
74Ricardo Vilela (Por) Efapel - Glassdrive0:03:16
75Antonio Piedra (Spa) Caja Rural0:03:53
76Juan Esteban Arango (Col) Colombia0:04:19
77Unai Iparragirre (Spa) Euskadi
78Eric Young (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies
79Kevin De Mesmaeker (Bel) Team Novo Nordisk0:04:23
80Max Jenkins (USA) 5 Hour Energy p/b Kenda0:04:34
81Marsh Cooper (Can) Optum P/B Kelly Benefit Strategies0:05:04
82Dylan Groenewegen (Ned) Cyclingteam De Rijke-Shanks0:05:15
83Haritz Orbe (Spa) Euskadi0:06:02
84Boris Shpilevsky (Rus) Lokosphinx0:06:18
85Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk
86Georgios Karatzios (Gre) SP Tableware
87Ruben Fernandez (Spa) Caja Rural
88Sergey Klimov (Rus) Rusvelo
89David Lozano (Spa) Team Novo Nordisk
90Neofytos Sakellaridis (Gre) SP Tableware
91Sergey Shilov (Rus) Lokosphinx
92Paul Poux (Fra) Sojasun0:06:33
93Aleksey Rybalkin (Rus) Lokosphinx
94Maxime Mederel (Fra) Sojasun
95Adrian Palomares (Spa) Cyclingteam De Rijke-Shanks
96Jesus Del Pino (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon0:06:42
97Igor Merino (Spa) Euskadi0:06:44
98Nathaniel English (USA) 5 Hour Energy p/b Kenda0:06:50
99Jesse Anthony (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies0:07:03
100Javier Megias (Spa) Team Novo Nordisk
101Michael Friedman (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies
102Ricardo Mestre (Por) Euskaltel Euskadi0:07:05
103Ilnur Zakarin (Rus) Rusvelo
104Jesus Castaño (Col) 472 - Colombia0:07:14
105Darío Hernández (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon0:07:27
106Thomas Soladay (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies0:07:31
107Jóni Silva (Por) Efapel - Glassdrive0:07:38
108David Williams (USA) 5 Hour Energy p/b Kenda
109David Le Lay (Fra) Sojasun0:07:44
110Carlos Alberto Uran (Col) 472 - Colombia
111Juan Pablo Valencia (Col) Colombia0:08:08
112Sandro Filipe Silva (Por) Efapel - Glassdrive
113Efren Carazo (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon0:08:36
114Shawn Milne (USA) 5 Hour Energy p/b Kenda
115Panagiotis Chatzakis (Gre) SP Tableware0:09:30
116Sebastian Salas (Can) Optum P/B Kelly Benefit Strategies
117Juan Carlos Larrinaga (Spa) Euskadi0:13:54
118Artem Ovechkin (Rus) Rusvelo
119Mikel Bizcarra (Spa) Euskadi0:14:05
120Yelko Gomez (Pan) Caja Rural0:14:24
121Omar Fraile (Spa) Caja Rural0:14:31
122Vasileio Simantirakis (Gre) SP Tableware0:15:00
123Duber Armando Quintero (Col) Colombia0:17:43
124Jon Aberasturi (Spa) Euskaltel Euskadi

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Francesco Lasca (Ita) Caja Rural40pts
2Juan Jose Lobato (Spa) Euskaltel Euskadi35
3Enrique Sanz (Spa) Movistar Team28
4Jose Jose Rojas (Spa) Movistar Team28
5Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel Euskadi25
6Carlos Barbero (Spa) Euskadi22
7Ken Hanson (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies21
8Jérémie Galland (Fra) Sojasun9
9Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk9
10Wilson Alexander Marentes (Col) Colombia8
11Joaquin Sobrino (Spa) SP Tableware8
12Javier Moreno (Spa) Movistar Team7
13Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk7
14Andre Cardoso (Por) Caja Rural6
15Boris Shpilevsky (Rus) Lokosphinx6
16Igor Boev (Rus) Rusvelo5
17Roy Sentjens (Bel) Cyclingteam De Rijke-Shanks4
18Francisco Mancebo (Spa) 5 Hour Energy p/b Kenda4
19Christoph Pfingsten (Ger) Cyclingteam De Rijke-Shanks3
20Luis Mas (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon3
21Evgeny Shalunov (Rus) Lokosphinx2
22Fabrice Jeandesboz (Fra) Sojasun2
23Nikolay Trusov (Rus) Cyclingteam De Rijke-Shanks2

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1César Fonte (Por) Efapel - Glassdrive6pts
2Dmitry Sokolov (Rus) Lokosphinx4
3Robinson Eduard Chalapud (Col) Colombia3
4Moises Dueñas (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon3
5Luis Mas (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon2
6Pavel Kochetkov (Rus) Rusvelo2
7Camilo Andres Suarez (Col) 472 - Colombia2
8Brice Feillu (Fra) Sojasun1
9Robert Sweeting (USA) 5 Hour Energy p/b Kenda1

Combination classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Luis Mas (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon67pts
2Francesco Lasca (Ita) Caja Rural2
3Juan Jose Lobato (Spa) Euskaltel Euskadi4
4Enrique Sanz (Spa) Movistar Team7
5Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel Euskadi8
6Jose Jose Rojas (Spa) Movistar Team10
7Ken Hanson (USA) Optum P/B Kelly Benefit Strategies12
8Carlos Barbero (Spa) Euskadi13
9Andre Cardoso (Por) Caja Rural23
10Javier Moreno (Spa) Movistar Team26
11Roy Sentjens (Bel) Cyclingteam De Rijke-Shanks27

Regional rider classification
#Rider Name (Country) Team
1Carlos Barbero (Spa) Euskadi
2Francisco Mancebo (Spa) 5 Hour Energy p/b Kenda
3Moises Dueñas (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon
4Efren Carazo (Spa) Burgos BH - Castilla y Leon

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Movistar Team24:13:51
2Caja Rural
3Euskaltel-Euskadi
4Lokosphinx
5Cyclingteam De Rijke-Shanks
6Colombia
7RusVelo
8Sojasun
9Burgos BH-Castilla y Leon
10472-Colombia
11Efapel-Glassdrive
125 Hour Energy p/b Kenda0:00:21
13Euskadi0:00:28
14SP Tableware0:02:15
15Optum p/b Kelly Benefit Strategies0:04:47
16Team Novo Nordisk0:07:29

Latest on Cyclingnews