Cavendish sprints ahead in Bad Zurzach

Mark Cavendish won the sixth stage of the Tour de Suisse Thursday in Bad Zurzach over Oscar Freire (Rabobank) and Francesco Gavazzi (Lampre - N.G.C.). Team Columbia-Highroad teammate George Hincapie led him up to the final 175 metres.

Slovenian Tadej Valjavec (AG2R La Mondiale) kept the race lead he took on Tuesday's stage to Stäfa. He leads over Swiss riders Fabian Cancellara (Saxo Bank), nine seconds back, and Oliver Zaugg (Liquigas), 14 seconds behind, with three days remaining. Cancellara picked up five seconds via bonus sprints during the stage to break the tie with Zaugg and move into second place alone.

"It was easy to win here today," said Cavendish. "Hincapie brought me good into position and I moved around Hushovd."

The sprinter admitted that he was "quite tired" going into the stage. He called the closing course "difficult, technical and challenging" and said that the last few kilometres were "very physical."

"There was a second category climb at the beginning of the stage and a headwind for most of the day," said Cavendish. "It made it a very hard day for me, but it was all worth it. I came to the Tour of Switzerland because it's the best way to prepare for the Tour de France for me and because I wanted to do some climbs. So far it's going very well.

Reto Hollenstein (Vorarlberg-Corratec) took off on a solo escape 50 kilometres into the race. He built up a lead of over eight minutes, but the young Swiss neo-pro never really had a chance.

Hollenstein led by 2:13 over the peloton with 30 kilometres remaining. Team Columbia-Highroad, Rabobank and Cervélo TestTeam were intent on a sprint finish and worked to pull him back, catching him 12 kilometres later.

Teams Milram and Liquigas led the group in the final 10 kilometres to Bad Zurzach. Silence-Lotto, Quick Step, Cervélo TestTeam and Team Columbia-Highroad were at the front for the final three kilometres.

The peloton successfully negotiated a number of corners at high speed in the last kilometre. Hincapie came to the front in the final 400 metres with Hushovd (Cervélo TestTeam) on his wheel, but the Norwegian was unable to beat the smaller Briton, Cavendish.

Swipe to scroll horizontally
Results
1Mark Cavendish (GBr) Team Columbia - Highroad4:18:26
2Oscar Freire Gomez (Spa) RabobankRow 1 - Cell 2
3Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - N.G.C.Row 2 - Cell 2
4Thor Hushovd (Nor) Cervélo TestTeamRow 3 - Cell 2
5Jurgen Roelandts (Bel) Silence-LottoRow 4 - Cell 2
6Matti Breschel (Den) Team Saxo BankRow 5 - Cell 2
7Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 6 - Cell 2
8Gerald Ciolek (Ger) Team MilramRow 7 - Cell 2
9Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'EpargneRow 8 - Cell 2
10Wouter Weylandt (Bel) Quick StepRow 9 - Cell 2
11Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En LigneRow 10 - Cell 2
12Chris Sutton (Aus) Garmin - SlipstreamRow 11 - Cell 2
13Davide Vigano (Ita) Fuji-ServettoRow 12 - Cell 2
14Sébastian Siedler (Ger) Vorarlberg - CorratecRow 13 - Cell 2
15Maxim Iglinskiy (Kaz) AstanaRow 14 - Cell 2
16Andreas Klöden (Ger) AstanaRow 15 - Cell 2
17Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues TelecomRow 16 - Cell 2
18Said Haddou (Fra) BBox Bouygues TelecomRow 17 - Cell 2
19Yauheni Hutarovich (Blr) Française Des JeuxRow 18 - Cell 2
20Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, Le Credit En LigneRow 19 - Cell 2
21Martijn Maaskant (Ned) Garmin - SlipstreamRow 20 - Cell 2
22Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En LigneRow 21 - Cell 2
23Tony Martin (Ger) Team Columbia - HighroadRow 22 - Cell 2
24Yoann Offredo (Fra) Française Des JeuxRow 23 - Cell 2
25Alessandro Ballan (Ita) Lampre - N.G.C.Row 24 - Cell 2
26Steven De Jongh (Ned) Quick StepRow 25 - Cell 2
27Jérémy Roy (Fra) Française Des JeuxRow 26 - Cell 2
28Mickael Delage (Fra) Silence-LottoRow 27 - Cell 2
29Stuart O'Grady (Aus) Team Saxo BankRow 28 - Cell 2
30Tadej Valjavec (Slo) AG2R La MondialeRow 29 - Cell 2
31Roman Kreuziger (Cze) LiquigasRow 30 - Cell 2
32Vladimir Karpets (Rus) Team KatushaRow 31 - Cell 2
33Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo BankRow 32 - Cell 2
34George Hincapie (USA) Team Columbia - HighroadRow 33 - Cell 2
35Björn Schröder (Ger) Team MilramRow 34 - Cell 2
36Renaud Dion (Fra) AG2R La MondialeRow 35 - Cell 2
37Ivan Velasco (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 36 - Cell 2
38Robert Kiserlovsky (Cro) Fuji-ServettoRow 37 - Cell 2
39Serguei Ivanov (Rus) Team KatushaRow 38 - Cell 2
40Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - HighroadRow 39 - Cell 2
41Juan Jose Cobo (Spa) Fuji-ServettoRow 40 - Cell 2
42Thomas Rohregger (Aut) Team MilramRow 41 - Cell 2
43Andreas Dietziker (Swi) Vorarlberg - CorratecRow 42 - Cell 2
44Michael Albasini (Swi) Team Columbia - HighroadRow 43 - Cell 2
45Olivier Zaugg (Swi) LiquigasRow 44 - Cell 2
46Kim Kirchen (Lux) Team Columbia - HighroadRow 45 - Cell 2
47Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En LigneRow 46 - Cell 2
48Johan Van Summeren (Bel) Silence-LottoRow 47 - Cell 2
49Peter Velits (Svk) Team MilramRow 48 - Cell 2
50Ryder Hesjedal (Can) Garmin - SlipstreamRow 49 - Cell 2
51Gregory Rast (Swi) AstanaRow 50 - Cell 2
52Pieter Weening (Ned) RabobankRow 51 - Cell 2
53Javier Aramendia Lorente (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 52 - Cell 2
54Tom Danielson (USA) Garmin - SlipstreamRow 53 - Cell 2
55Steve Morabito (Swi) AstanaRow 54 - Cell 2
56Markel Irizar (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 55 - Cell 2
57Gustav Erik Larsson (Swe) Team Saxo BankRow 56 - Cell 2
58Damiano Cunego (Ita) Lampre - N.G.C.Row 57 - Cell 2
59Eros Capecchi (Ita) Fuji-ServettoRow 58 - Cell 2
60Rui Alberto Faria (Por) Caisse d'EpargneRow 59 - Cell 2
61Paolo Tiralongo (Ita) Lampre - N.G.C.Row 60 - Cell 2
62Frédéric Guesdon (Fra) Française Des JeuxRow 61 - Cell 2
63Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo BankRow 62 - Cell 2
64Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En LigneRow 63 - Cell 2
65Matthew Hayman (Aus) RabobankRow 64 - Cell 2
66Pavel Brutt (Rus) Team KatushaRow 65 - Cell 2
67Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - HighroadRow 66 - Cell 2
68René Weissinger (Ger) Vorarlberg - CorratecRow 67 - Cell 2
69Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'EpargneRow 68 - Cell 2
70Iker Camano (Spa) Fuji-ServettoRow 69 - Cell 2
71Massimiliano Mori (Ita) Lampre - N.G.C.Row 70 - Cell 2
72Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg - CorratecRow 71 - Cell 2
73Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues TelecomRow 72 - Cell 2
74Brett Lancaster (Aus) Cervélo TestTeamRow 73 - Cell 2
75Andreas Klier (Ger) Cervélo TestTeamRow 74 - Cell 2
76Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues TelecomRow 75 - Cell 2
77Dimitriy Muravyev (Kaz) AstanaRow 76 - Cell 2
78Filippo Pozzato (Ita) Team KatushaRow 77 - Cell 2
79Jussi Veikkanen (Fin) Française Des JeuxRow 78 - Cell 2
80Ivan Santaromita (Swi) LiquigasRow 79 - Cell 2
81Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 80 - Cell 2
82Sandy Casar (Fra) Française Des JeuxRow 81 - Cell 2
83Luca Mazzanti (Ita) Team KatushaRow 82 - Cell 2
84Cameron Meyer (Aus) Garmin - SlipstreamRow 83 - Cell 2
85Serguei Klimov (Rus) Team KatushaRow 84 - Cell 2
86Daniele Bennati (Ita) LiquigasRow 85 - Cell 2
87Thomas Dekker (Ned) Silence-LottoRow 86 - Cell 2
88Alexander Efimkin (Rus) AG2R La MondialeRow 87 - Cell 2
89Michael Schär (Swi) AstanaRow 88 - Cell 2
90Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 89 - Cell 2
91Brian Vandborg (Den) LiquigasRow 90 - Cell 2
92Sylvain Chavanel (Fra) Quick StepRow 91 - Cell 2
93Roman Kireyev (Kaz) AstanaRow 92 - Cell 2
94Nikita Eskov (Rus) Team KatushaRow 93 - Cell 2
95Nick Nuyens (Bel) RabobankRow 94 - Cell 2
96Arnaud Gérard (Fra) Française Des JeuxRow 95 - Cell 2
97Daniel Moreno (Spa) Caisse d'EpargneRow 96 - Cell 2
98Frank Schleck (Lux) Team Saxo BankRow 97 - Cell 2
99John Gadret (Fra) AG2R La MondialeRow 98 - Cell 2
100Francis Mourey (Fra) Française Des JeuxRow 99 - Cell 2
101Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Caisse d'EpargneRow 100 - Cell 2
102Carlos Barredo (Spa) Quick StepRow 101 - Cell 2
103Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervélo TestTeamRow 102 - Cell 2
104Hubert Schwab (Swi) Quick StepRow 103 - Cell 2
105Andy Schleck (Lux) Team Saxo BankRow 104 - Cell 2
106Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La MondialeRow 105 - Cell 2
107Maryan Hary (Fra) Cofidis, Le Credit En LigneRow 106 - Cell 2
108Martin Elmiger (Swi) AG2R La MondialeRow 107 - Cell 2
109Jean Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En LigneRow 108 - Cell 2
110Aitor Galdos (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 109 - Cell 2
111Florent Brard (Fra) Cofidis, Le Credit En LigneRow 110 - Cell 2
112José Angel Gómez (Spa) Cervélo TestTeamRow 111 - Cell 2
113Joan Horrach Rippoll (Spa) Team KatushaRow 112 - Cell 2
114Kurt Asle Arvesen (Nor) Team Saxo BankRow 113 - Cell 2
115Peter Wrolich (Aut) Team Milram0:00:22
116Damien Gaudin (Fra) BBox Bouygues Telecom0:00:25
117Daniel Oss (Ita) Liquigas0:00:27
118Andres Sergio De Lis (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 117 - Cell 2
119Marlon Alirio Perez (Col) Caisse d'EpargneRow 118 - Cell 2
120Dominique Cornu (Bel) Quick StepRow 119 - Cell 2
121Heinrich Haussler (Ger) Cervélo TestTeam0:00:31
122David Loosli (Swi) Lampre - N.G.C.0:00:33
123Huub Duyn (Ned) Garmin - Slipstream0:00:42
124Claudio Corioni (Ita) LiquigasRow 123 - Cell 2
125William Frischkorn (USA) Garmin - SlipstreamRow 124 - Cell 2
126Matteo Tosatto (Ita) Quick StepRow 125 - Cell 2
127Inigo Cuesta (Spa) Cervélo TestTeam0:00:46
128Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - CorratecRow 127 - Cell 2
129Fabio Sabatini (Ita) Liquigas0:00:49
130Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto0:00:51
131Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia - HighroadRow 130 - Cell 2
132Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto0:00:59
133Dmitry Kozontchouk (Rus) RabobankRow 132 - Cell 2
134Branislau Samoilau (Bul) Quick StepRow 133 - Cell 2
135Greg Van Avermaet (Bel) Silence-LottoRow 134 - Cell 2
136Paul Martens (Ger) RabobankRow 135 - Cell 2
137José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'EpargneRow 136 - Cell 2
138Enrico Gasparotto (Ita) Lampre - N.G.C.Row 137 - Cell 2
139Jose Alberto Benitez (Spa) Fuji-ServettoRow 138 - Cell 2
140Christian Vandevelde (USA) Garmin - SlipstreamRow 139 - Cell 2
141Lars Boom (Ned) RabobankRow 140 - Cell 2
142Tom Leezer (Ned) RabobankRow 141 - Cell 2
143Mathieu Sprick (Fra) BBox Bouygues TelecomRow 142 - Cell 2
144Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues TelecomRow 143 - Cell 2
145Ronny Scholz (Ger) Team MilramRow 144 - Cell 2
146Johannes Fröhlinger (Ger) Team MilramRow 145 - Cell 2
147Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeamRow 146 - Cell 2
148Pascal Hungerbühler (Swi) Vorarlberg - Corratec0:01:06
149Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg - CorratecRow 148 - Cell 2
150Hilton Clarke (Aus) Fuji-ServettoRow 149 - Cell 2
151Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale0:01:45
152Pieter Jacobs (Bel) Silence-LottoRow 151 - Cell 2
153Emanuele Bindi (Ita) Lampre - N.G.C.0:02:30
154Linus Gerdemann (Ger) Team Milram0:04:04
DNFDavid Lopez Garcia (Spa) Caisse d'EpargneRow 154 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
Points - Finish - km 178
1Mark Cavendish (GBr) Team Columbia - Highroad25pts
2Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank20Row 1 - Cell 3
3Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - N.G.C.16Row 2 - Cell 3
4Thor Hushovd (Nor) Cervélo TestTeam13Row 3 - Cell 3
5Jurgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto11Row 4 - Cell 3
6Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank10Row 5 - Cell 3
7Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi9Row 6 - Cell 3
8Gerald Ciolek (Ger) Team Milram8Row 7 - Cell 3
9Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne7Row 8 - Cell 3
10Wouter Weylandt (Bel) Quick Step6Row 9 - Cell 3
11Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne5Row 10 - Cell 3
12Chris Sutton (Aus) Garmin - Slipstream4Row 11 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint 1 - Endingen - km 156.2
1Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec6pts
2Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank3Row 1 - Cell 3
3Enrico Gasparotto (Ita) Lampre - N.G.C.1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint 2 - Kantonsstrasse - km 166.5
1Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank6pts
2Enrico Gasparotto (Ita) Lampre - N.G.C.3Row 1 - Cell 3
3Serguei Ivanov (Rus) Team Katusha1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 1 - Eggerstanden - km 10.5
1Rui Alberto Faria (Por) Caisse d'Epargne8pts
2Christian Vandevelde (USA) Garmin - Slipstream6Row 1 - Cell 3
3Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom4Row 2 - Cell 3
4Carlos Barredo (Spa) Quick Step2Row 3 - Cell 3
5David Lopez Garcia (Spa) Caisse d'Epargne1Row 4 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 2 - Zurziberg - km 123.6
1Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec5pts
2Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec3Row 1 - Cell 3
3Tony Martin (Ger) Team Columbia - Highroad2Row 2 - Cell 3
4Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale1Row 3 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 3 - Zurziberg - km 151.7
1Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec5pts
2Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank3Row 1 - Cell 3
3Inigo Cuesta (Spa) Cervélo TestTeam2Row 2 - Cell 3
4Michael Albasini (Swi) Team Columbia - Highroad1Row 3 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Teams
1Cofidis, le crédit en ligne12:55:18
2Team Columbia - HighroadRow 1 - Cell 2
3Team Saxo BankRow 2 - Cell 2
4Française des jeuxRow 3 - Cell 2
5Silence - LottoRow 4 - Cell 2
6AstanaRow 5 - Cell 2
7Garmin - SlipstreamRow 6 - Cell 2
8Team MilramRow 7 - Cell 2
9Lampre-N.G.C.Row 8 - Cell 2
10Fuji-ServettoRow 9 - Cell 2
11Euskaltel - EuskadiRow 10 - Cell 2
12BBox Bouygues TelecomRow 11 - Cell 2
13RabobankRow 12 - Cell 2
14Vorarlberg - CorratecRow 13 - Cell 2
15Quick StepRow 14 - Cell 2
16Team KatushaRow 15 - Cell 2
17Caisse d'EpargneRow 16 - Cell 2
18Cervélo TestTeamRow 17 - Cell 2
19AG2R - La mondialeRow 18 - Cell 2
20LiquigasRow 19 - Cell 2
Swipe to scroll horizontally
General classification after stage 6
1Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale23:10:27
2Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank0:00:09
3Olivier Zaugg (Swi) Liquigas0:00:14
4Roman Kreuziger (Cze) Liquigas0:00:42
5Andreas Klöden (Ger) Astana0:00:45
6Tony Martin (Ger) Team Columbia - Highroad0:00:54
7Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - Highroad0:00:55
8Gustav Erik Larsson (Swe) Team Saxo Bank0:00:56
9Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha0:01:01
10Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne0:01:02
11Damiano Cunego (Ita) Lampre - N.G.C.Row 10 - Cell 2
12Michael Albasini (Swi) Team Columbia - Highroad0:01:05
13Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank0:01:07
14Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank0:01:08
15Kim Kirchen (Lux) Team Columbia - Highroad0:01:24
16Robert Kiserlovsky (Cro) Fuji-Servetto0:01:39
17George Hincapie (USA) Team Columbia - Highroad0:01:52
18Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank0:01:56
19Peter Velits (Svk) Team Milram0:02:02
20Thomas Rohregger (Aut) Team Milram0:02:04
21Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne0:02:07
22Daniel Moreno (Spa) Caisse d'Epargne0:02:14
23Steve Morabito (Swi) AstanaRow 22 - Cell 2
24Juan Jose Cobo (Spa) Fuji-Servetto0:02:28
25John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale0:02:36
26Sandy Casar (Fra) Française Des Jeux0:02:43
27Rui Alberto Faria (Por) Caisse d'Epargne0:02:49
28Carlos Barredo (Spa) Quick Step0:02:52
29Sylvain Chavanel (Fra) Quick Step0:02:54
30Jussi Veikkanen (Fin) Française Des Jeux0:02:55
31Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto0:02:56
32Ryder Hesjedal (Can) Garmin - SlipstreamRow 31 - Cell 2
33Thomas Dekker (Ned) Silence-Lotto0:02:58
34Tom Danielson (USA) Garmin - Slipstream0:03:02
35Pieter Weening (Ned) Rabobank0:03:03
36Jérémy Roy (Fra) Française Des Jeux0:03:04
37José Angel Gómez (Spa) Cervélo TestTeam0:03:06
38Brian Vandborg (Den) Liquigas0:03:22
39Eros Capecchi (Ita) Fuji-ServettoRow 38 - Cell 2
40Cameron Meyer (Aus) Garmin - Slipstream0:03:28
41Ivan Velasco (Spa) Euskaltel - Euskadi0:03:42
42Michael Schär (Swi) Astana0:03:45
43Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervélo TestTeam0:03:47
44Paolo Tiralongo (Ita) Lampre - N.G.C.0:04:04
45Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha0:04:19
46Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana0:04:33
47Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec0:04:49
48Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom0:04:52
49Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne0:05:02
50Ivan Santaromita (Swi) Liquigas0:05:45
51Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - Highroad0:05:52
52Vincent Jerome (Fra) BBox Bouygues Telecom0:06:04
53Joan Horrach Rippoll (Spa) Team KatushaRow 52 - Cell 2
54Markel Irizar (Spa) Euskaltel - Euskadi0:06:44
55Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale0:06:48
56Linus Gerdemann (Ger) Team Milram0:07:00
57Frédéric Guesdon (Fra) Française Des Jeux0:07:09
58Dominique Cornu (Bel) Quick Step0:07:53
59Francis Mourey (Fra) Française Des JeuxRow 58 - Cell 2
60Matteo Tosatto (Ita) Quick Step0:08:37
61Branislau Samoilau (Bul) Quick Step0:08:42
62Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Caisse d'Epargne0:09:55
63Johan Van Summeren (Bel) Silence-Lotto0:10:41
64Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - N.G.C.0:10:56
65Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi0:11:15
66Javier Aramendia Lorente (Spa) Euskaltel - Euskadi0:11:30
67Francis De Greef (Bel) Silence-Lotto0:12:09
68David Loosli (Swi) Lampre - N.G.C.0:12:33
69Pavel Brutt (Rus) Team Katusha0:12:51
70Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne0:13:04
71Gerald Ciolek (Ger) Team Milram0:13:29
72Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha0:13:33
73Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale0:13:35
74Johannes Fröhlinger (Ger) Team Milram0:14:42
75Peter Wrolich (Aut) Team Milram0:15:04
76Marcel Wyss (Swi) Cervélo TestTeam0:15:14
77Enrico Gasparotto (Ita) Lampre - N.G.C.0:15:19
78Inigo Cuesta (Spa) Cervélo TestTeam0:15:33
79Roman Kireyev (Kaz) Astana0:17:16
80Dimitriy Muravyev (Kaz) Astana0:17:44
81Pascal Hungerbühler (Swi) Vorarlberg - Corratec0:18:23
82Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank0:18:29
83Kurt Asle Arvesen (Nor) Team Saxo Bank0:18:38
84Ronny Scholz (Ger) Team Milram0:19:08
85Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank0:19:12
86Yoann Offredo (Fra) Française Des Jeux0:19:35
87Hubert Schwab (Swi) Quick Step0:19:36
88Serguei Ivanov (Rus) Team Katusha0:19:45
89Andreas Dietziker (Swi) Vorarlberg - Corratec0:20:15
90Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia - Highroad0:20:39
91Greg Van Avermaet (Bel) Silence-LottoRow 90 - Cell 2
92Huub Duyn (Ned) Garmin - Slipstream0:20:46
93Paul Martens (Ger) Rabobank0:21:04
94Maryan Hary (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne0:21:42
95Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale0:21:53
96Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel - Euskadi0:21:57
97Olivier Bonnaire (Fra) BBox Bouygues Telecom0:22:54
98Leonardo Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne0:23:15
99Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne0:25:13
100Mickael Delage (Fra) Silence-Lotto0:25:17
101Nikita Eskov (Rus) Team Katusha0:25:45
102Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale0:26:16
103Alessandro Ballan (Ita) Lampre - N.G.C.0:28:06
104Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto0:28:21
105Matti Breschel (Den) Team Saxo BankRow 104 - Cell 2
106Heinrich Haussler (Ger) Cervélo TestTeam0:28:35
107Gregory Rast (Swi) Astana0:31:38
108Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec0:32:48
109Thor Hushovd (Nor) Cervélo TestTeam0:33:10
110Daniele Bennati (Ita) Liquigas0:33:25
111Said Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom0:33:36
112Steve Chainel (Fra) BBox Bouygues Telecom0:33:46
113Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne0:33:52
114Yauheni Hutarovich (Blr) Française Des JeuxRow 113 - Cell 2
115Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale0:33:56
116Marlon Alirio Perez (Col) Caisse d'Epargne0:34:18
117Mark Cavendish (GBr) Team Columbia - Highroad0:34:39
118Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi0:35:01
119Christian Vandevelde (USA) Garmin - Slipstream0:35:40
120Nick Nuyens (Bel) Rabobank0:35:43
121Andreas Klier (Ger) Cervélo TestTeam0:36:07
122Björn Schröder (Ger) Team Milram0:36:15
123Aitor Galdos (Spa) Euskaltel - Euskadi0:37:28
124William Frischkorn (USA) Garmin - Slipstream0:37:56
125Jean Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne0:39:22
126Chris Sutton (Aus) Garmin - Slipstream0:43:07
127Mathieu Sprick (Fra) BBox Bouygues Telecom0:43:31
128Pieter Jacobs (Bel) Silence-Lotto0:44:01
129Brett Lancaster (Aus) Cervélo TestTeam0:46:59
130René Weissinger (Ger) Vorarlberg - Corratec0:47:25
131Matthew Hayman (Aus) Rabobank0:47:32
132Florent Brard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne0:47:40
133Arnaud Gérard (Fra) Française Des Jeux0:47:57
134Serguei Klimov (Rus) Team KatushaRow 133 - Cell 2
135Stuart O'Grady (Aus) Team Saxo Bank0:48:00
136Damien Gaudin (Fra) BBox Bouygues Telecom0:48:13
137Jurgen Roelandts (Bel) Silence-LottoRow 136 - Cell 2
138Claudio Corioni (Ita) Liquigas0:48:27
139Daniel Oss (Ita) Liquigas0:48:32
140Fabio Sabatini (Ita) Liquigas0:48:49
141Wilfried Cretskens (Bel) Silence-Lotto0:49:08
142Tom Leezer (Ned) Rabobank0:50:08
143Emanuele Bindi (Ita) Lampre - N.G.C.0:50:46
144José Vicente Garcia Acosta (Spa) Caisse d'Epargne0:53:51
145Steven De Jongh (Ned) Quick Step0:56:51
146Martijn Maaskant (Ned) Garmin - Slipstream0:56:54
147Wouter Weylandt (Bel) Quick Step0:57:00
148Sébastian Siedler (Ger) Vorarlberg - Corratec0:57:07
149Lars Boom (Ned) Rabobank0:57:39
150Massimiliano Mori (Ita) Lampre - N.G.C.0:57:48
151Andres Sergio De Lis (Spa) Euskaltel - Euskadi0:57:49
152Jose Alberto Benitez (Spa) Fuji-Servetto0:58:19
153Hilton Clarke (Aus) Fuji-Servetto0:58:37
154Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg - Corratec1:00:33
Swipe to scroll horizontally
Points classification
1Mark Cavendish (GBr) Team Columbia - Highroad50pts
2Oscar Freire Gomez (Spa) Rabobank50Row 1 - Cell 3
3Francesco Gavazzi (Ita) Lampre - N.G.C.38Row 2 - Cell 3
4Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank35Row 3 - Cell 3
5Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank35Row 4 - Cell 3
6Thor Hushovd (Nor) Cervélo TestTeam29Row 5 - Cell 3
7Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Caisse d'Epargne26Row 6 - Cell 3
8Gerald Ciolek (Ger) Team Milram25Row 7 - Cell 3
9Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale20Row 8 - Cell 3
10Olivier Zaugg (Swi) Liquigas20Row 9 - Cell 3
11Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana20Row 10 - Cell 3
12Roman Kreuziger (Cze) Liquigas19Row 11 - Cell 3
13Michael Albasini (Swi) Team Columbia - Highroad15Row 12 - Cell 3
14Bernhard Eisel (Aut) Team Columbia - Highroad15Row 13 - Cell 3
15Andreas Klöden (Ger) Astana15Row 14 - Cell 3
16Peter Velits (Svk) Team Milram13Row 15 - Cell 3
17Jurgen Roelandts (Bel) Silence-Lotto11Row 16 - Cell 3
18Damiano Cunego (Ita) Lampre - N.G.C.10Row 17 - Cell 3
19Greg Van Avermaet (Bel) Silence-Lotto10Row 18 - Cell 3
20Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank10Row 19 - Cell 3
21Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - Highroad9Row 20 - Cell 3
22Kim Kirchen (Lux) Team Columbia - Highroad9Row 21 - Cell 3
23George Hincapie (USA) Team Columbia - Highroad9Row 22 - Cell 3
24Yoann Offredo (Fra) Française Des Jeux9Row 23 - Cell 3
25Renaud Dion (Fra) AG2R La Mondiale9Row 24 - Cell 3
26Davide Vigano (Ita) Fuji-Servetto9Row 25 - Cell 3
27Koldo Fernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi9Row 26 - Cell 3
28Tony Martin (Ger) Team Columbia - Highroad8Row 27 - Cell 3
29Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha8Row 28 - Cell 3
30Thomas Rohregger (Aut) Team Milram8Row 29 - Cell 3
31Robert Kiserlovsky (Cro) Fuji-Servetto7Row 30 - Cell 3
32Yauheni Hutarovich (Blr) Française Des Jeux7Row 31 - Cell 3
33Xavier Florencio Cabre (Spa) Cervélo TestTeam7Row 32 - Cell 3
34Andreas Dietziker (Swi) Vorarlberg - Corratec6Row 33 - Cell 3
35Wouter Weylandt (Bel) Quick Step6Row 34 - Cell 3
36Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha6Row 35 - Cell 3
37Frank Schleck (Lux) Team Saxo Bank6Row 36 - Cell 3
38Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne5Row 37 - Cell 3
39Heinrich Haussler (Ger) Cervélo TestTeam5Row 38 - Cell 3
40Lloyd Mondory (Fra) AG2R La Mondiale5Row 39 - Cell 3
41Said Haddou (Fra) BBox Bouygues Telecom4Row 40 - Cell 3
42Chris Sutton (Aus) Garmin - Slipstream4Row 41 - Cell 3
43Lars Boom (Ned) Rabobank4Row 42 - Cell 3
44Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale4Row 43 - Cell 3
45Enrico Gasparotto (Ita) Lampre - N.G.C.4Row 44 - Cell 3
46Rui Alberto Faria (Por) Caisse d'Epargne3Row 45 - Cell 3
47Daniel Moreno (Spa) Caisse d'Epargne3Row 46 - Cell 3
48Gustav Erik Larsson (Swe) Team Saxo Bank2Row 47 - Cell 3
49Carlos Barredo (Spa) Quick Step1Row 48 - Cell 3
50Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne1Row 49 - Cell 3
51Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel - Euskadi-5Row 50 - Cell 3
52Brian Vandborg (Den) Liquigas-5Row 51 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprints classification
1Enrico Gasparotto (Ita) Lampre - N.G.C.18pts
2Fabian Cancellara (Swi) Team Saxo Bank15Row 1 - Cell 3
3Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank12Row 2 - Cell 3
4Björn Schröder (Ger) Team Milram9Row 3 - Cell 3
5Marcus Burghardt (Ger) Team Columbia - Highroad9Row 4 - Cell 3
6Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec6Row 5 - Cell 3
7Josef Benetseder (Aut) Vorarlberg - Corratec6Row 6 - Cell 3
8Marlon Alirio Perez (Col) Caisse d'Epargne6Row 7 - Cell 3
9Matti Breschel (Den) Team Saxo Bank4Row 8 - Cell 3
10Gustav Erik Larsson (Swe) Team Saxo Bank3Row 9 - Cell 3
11Peter Velits (Svk) Team Milram3Row 10 - Cell 3
12Javier Aramendia Lorente (Spa) Euskaltel - Euskadi3Row 11 - Cell 3
13Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale1Row 12 - Cell 3
14Serguei Ivanov (Rus) Team Katusha1Row 13 - Cell 3
15Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne1Row 14 - Cell 3
16Hervé Duclos-Lassalle (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne1Row 15 - Cell 3
17Pavel Brutt (Rus) Team Katusha1Row 16 - Cell 3
18William Frischkorn (USA) Garmin - Slipstream1Row 17 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountains classification
1Tony Martin (Ger) Team Columbia - Highroad60pts
2Maxim Iglinskiy (Kaz) Astana26Row 1 - Cell 3
3Silvère Ackermann (Swi) Vorarlberg - Corratec21Row 2 - Cell 3
4Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank19Row 3 - Cell 3
5Pascal Hungerbühler (Swi) Vorarlberg - Corratec17Row 4 - Cell 3
6Marlon Alirio Perez (Col) Caisse d'Epargne15Row 5 - Cell 3
7Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne11Row 6 - Cell 3
8Reto Hollenstein (Swi) Vorarlberg - Corratec10Row 7 - Cell 3
9Thomas Rohregger (Aut) Team Milram10Row 8 - Cell 3
10Rui Alberto Faria (Por) Caisse d'Epargne8Row 9 - Cell 3
11Iker Camano (Spa) Fuji-Servetto8Row 10 - Cell 3
12William Frischkorn (USA) Garmin - Slipstream8Row 11 - Cell 3
13Enrico Gasparotto (Ita) Lampre - N.G.C.7Row 12 - Cell 3
14Tadej Valjavec (Slo) AG2R La Mondiale6Row 13 - Cell 3
15Eros Capecchi (Ita) Fuji-Servetto6Row 14 - Cell 3
16Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne6Row 15 - Cell 3
17Thomas Voeckler (Fra) BBox Bouygues Telecom6Row 16 - Cell 3
18John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale6Row 17 - Cell 3
19Christian Vandevelde (USA) Garmin - Slipstream6Row 18 - Cell 3
20Gustav Erik Larsson (Swe) Team Saxo Bank5Row 19 - Cell 3
21Peter Velits (Svk) Team Milram4Row 20 - Cell 3
22Dmitry Kozontchouk (Rus) Rabobank3Row 21 - Cell 3
23Andy Schleck (Lux) Team Saxo Bank3Row 22 - Cell 3
24Olivier Zaugg (Swi) Liquigas2Row 23 - Cell 3
25Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha2Row 24 - Cell 3
26Mark Cavendish (GBr) Team Columbia - Highroad2Row 25 - Cell 3
27Ronny Scholz (Ger) Team Milram2Row 26 - Cell 3
28Inigo Cuesta (Spa) Cervélo TestTeam2Row 27 - Cell 3
29Carlos Barredo (Spa) Quick Step2Row 28 - Cell 3
30Michael Albasini (Swi) Team Columbia - Highroad1Row 29 - Cell 3
31Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale1Row 30 - Cell 3
32David Lopez Garcia (Spa) Caisse d'Epargne1Row 31 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Teams classification
1Team Saxo Bank69:31:42
2Team Columbia - Highroad0:02:14
3Liquigas0:03:38
4Astana0:04:34
5Fuji-Servetto0:05:55
6Team Milram0:06:31
7AG2R - La mondiale0:07:45
8Française des jeux0:07:50
9Caisse d'Epargne0:08:02
10Garmin - Slipstream0:08:35
11Team Katusha0:09:15
12Quick Step0:10:21
13Euskaltel - Euskadi0:12:57
14Cofidis, le crédit en ligne0:14:28
15Lampre-N.G.C.0:15:08
16Silence - Lotto0:15:28
17Cervélo TestTeam0:19:16
18Rabobank0:25:06
19BBox Bouygues Telecom0:28:14
20Vorarlberg - Corratec0:38:20

Thank you for reading 5 articles in the past 30 days*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read any 5 articles for free in each 30-day period, this automatically resets

After your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1