Skip to main content

Schulze takes stage to add to Neuseenclassics win

Full Results
#Rider Name (Country) TeamResult
1André Schulze (Ger) CCC Polsat Pokowice3:41:21
2Tino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg
3Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea
4Steffen Radochla (Ger) Nutrixxion Sparkasse
5Robert Radosz (Pol)
6Jacob Fiedler (Ger) Team NSP
7Dariusz Rudnicki (Pol)
8Krzysztof Jezowski (Pol) Bank BGS
9Angelo Furlan (Ita) Christina Watches - Onfone
10Nikias Arndt (Ger) LKT Team Brandenburg
11Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg0:00:07
12Piotr Kirpsza (Pol)0:00:09
13Piotr Krajewski (Pol)
14Konrad Tomasiak (Pol)
15Rostislav Krotky (Cze) AC Sparta Praha
16Pawel Bernas (Pol)
17Roman Bronis (Svk) AC Sparta Praha
18Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Pokowice
19Sergej Fuchs (Ger) Nutrixxion Sparkasse
20Arnaud Grand (Swi) Telenet - Fidea
21Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author
22Marek Cichosz (Pol) Legia - Felt
23Bart Van Haaren (Ned) Dutch National Team
24Wojciech Skarzynski (Pol)
25Corne Van Kessel (Ned) Telenet - Fidea
26Tomasz Marczynski (Pol) CCC Polsat Pokowice
27Andriy Kulyk (Ukr) Ukraine
28Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin
29Mieszko Bulik (Pol)
30René Hooghiemster (Ned) Dutch National Team
31Marcin Sapa (Pol)
32Yuriy Agarkov (Ukr) ISD - Lampre Continental
33Adrian Kuriek (Pol)
34Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Pokowice
35Micki Van Empel (Ned) Telenet - Fidea
36Jesper Odgaard Nielsen (Den) Christina Watches - Onfone
37Lukasz Bodnar (Pol) CCC Polsat Pokowice
38Tomas Buchacek (Cze) PSK Whirlpool - Author
39Jaroslaw Kowalczyk (Pol)
40Kamil Gradek (Pol)
41Yannick Mayer (Ger) Team NSP
42Dariusz Wozniak (Pol)
43Michael Rasmussen (Den) Christina Watches - Onfone
44Lukasz Modzelewski (Pol) Legia - Felt
45Tomas Okrouhlicky (Cze) AC Sparta Praha
46Joeri Adams (Bel) Telenet - Fidea
47Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin
48Rob Peeters (Bel) Telenet - Fidea
49Björn Schröder (Ger) Nutrixxion Sparkasse
50Denys Karnulin (Ukr) ISD - Lampre Continental
51Vitaliy Popkov (Ukr) ISD - Lampre Continental
52Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin
53Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author
54Oleksandr Sheydyk (Ukr) ISD - Lampre Continental
55Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool - Author
56Pawel Cieslik (Pol) Bank BGS
57Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin
58Vitaliy Shchedov (Ukr) Ukraine
59Grzegorz Haba (Pol)
60Dariusz Baranowski (Pol)
61Jaroslaw Rebiewski (Pol) Bank BGS
62Wojciech Ziolkowski (Pol)
63Tomas Smolen (Pol) CCC Polsat Pokowice
64Martin Hunal (Cze) AC Sparta Praha
65Anatoliy Pakhtusov (Ukr) ISD - Lampre Continental
66Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg
67Jiri Hudecek (Cze) PSK Whirlpool - Author
68Jenning Huizenga (Ned) Dutch National Team
69Mateusz Komar (Pol)
70Jaroslaw Dabrowski (Pol)
71Maksym Vasilyev (Ukr) ISD - Lampre Continental
72Joshua Prete (Aus) PSK Whirlpool - Author
73Karol Domagalski (Pol)
74Radoslaw Romianik (Pol) Bank BGS
75Konrad Czajkowski (Pol) Bank BGS
76Pawel Brylowski (Pol)
77Wim Stroetinga (Ned) Dutch National Team
78Niek Hooghiemster (Ned) Dutch National Team
79Didier Caspers (Ned) Dutch National Team
80Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Sparkasse
81Franciszek Dabrowski (Pol)
82Mariusz Woznicki (Pol) Legia - Felt
83Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin
84Stanislav Beres (Svk) Dukla Trencin
85Martin Lind (Den) Christina Watches - Onfone
86Kristian Sobota (Den) Christina Watches - Onfone
87Sebastian Forke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
88Oleksandr Lobov (Ukr) Ukraine
89Michal Podlaski (Pol)0:00:14
90Wojciech Wrega (Pol)
91Roman Morozov (Ukr) Ukraine0:00:21
92Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
93Maksym Polischuk (Ukr) Ukraine0:00:37
94Tomasz Lisowicz (Pol) Bank BGS0:00:55
95Bartosz Warchol (Pol)
96Fabian Bruno (Ger) Team NSP
97Matthias Mortka (Ger) Team NSP
98Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg
99Daniel Vestergaard (Den) Christina Watches - Onfone
100René Obst (Ger) Team NSP0:01:26
101Adam Wadecki (Pol)0:03:22
DNFTomas Holub (Cze) AC Sparta Praha
DNFVaclav Hlavac (Cze) AC Sparta Praha
DNFJakub Skrzeszewski (Pol) Legia - Felt
DNFJakub Komar (Pol) Legia - Felt
DNFTaras Lipkevych (Ukr) Ukraine
DNSFranz Schiewer (Ger) LKT Team Brandenburg

General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1André Schulze (Ger) CCC Polsat Pokowice8:02:39
2Tino Meier (Ger) LKT Team Brandenburg0:00:04
4Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea0:00:06
5Steffen Radochla (Ger) Nutrixxion Sparkasse0:00:09
6Marcin Sapa (Pol)
7Angelo Furlan (Ita) Christina Watches - Onfone0:00:10
8Dariusz Rudnicki (Pol)
9Robert Radosz (Pol)
10Jacob Fiedler (Ger) Team NSP
11Lukasz Bodnar (Pol) CCC Polsat Pokowice0:00:11
12Tomasz Marczynski (Pol) CCC Polsat Pokowice0:00:16
13Björn Schröder (Ger) Nutrixxion Sparkasse
14Konrad Czajkowski (Pol) Bank BGS
15Michal Podlaski (Pol)
16Arnaud Grand (Swi) Telenet - Fidea0:00:17
17Henning Bommel (Ger) LKT Team Brandenburg
18Oleksandr Sheydyk (Ukr) ISD - Lampre Continental0:00:18
19Vitaliy Popkov (Ukr) ISD - Lampre Continental
20Martin Hunal (Cze) AC Sparta Praha
21Anatoliy Pakhtusov (Ukr) ISD - Lampre Continental
22Piotr Kirpsza (Pol)0:00:19
23Maros Kovac (Svk) Dukla Trencin
24Bart Van Haaren (Ned) Dutch National Team
25Roman Bronis (Svk) AC Sparta Praha
26Pawel Bernas (Pol)
27Rostislav Krotky (Cze) AC Sparta Praha
28Sergej Fuchs (Ger) Nutrixxion Sparkasse
29Stanislav Kozubek (Cze) PSK Whirlpool - Author
30René Hooghiemster (Ned) Dutch National Team
31Joeri Adams (Bel) Telenet - Fidea
32Tomas Okrouhlicky (Cze) AC Sparta Praha
33Petr Bencik (Cze) PSK Whirlpool - Author
34Tomasz Kiendys (Pol) CCC Polsat Pokowice
35Adrian Kuriek (Pol)
36Rob Peeters (Bel) Telenet - Fidea
37Pawel Cieslik (Pol) Bank BGS
38Yuriy Agarkov (Ukr) ISD - Lampre Continental
39Michael Rasmussen (Den) Christina Watches - Onfone
40Bartlomiej Matysiak (Pol) CCC Polsat Pokowice
41Mieszko Bulik (Pol)
42Tomas Smolen (Pol) CCC Polsat Pokowice
43Matej Jurco (Svk) Dukla Trencin
44Jaroslaw Kowalczyk (Pol)
45Denys Karnulin (Ukr) ISD - Lampre Continental
46Dariusz Baranowski (Pol)
47Frantisek Padour (Cze) PSK Whirlpool - Author
48Wojciech Ziolkowski (Pol)
49Karol Domagalski (Pol)
50Vitaliy Shchedov (Ukr) Ukraine
51Jaroslaw Dabrowski (Pol)
52Radoslaw Romianik (Pol) Bank BGS
53Jiri Hudecek (Cze) PSK Whirlpool - Author
54Stefan Schäfer (Ger) LKT Team Brandenburg
55Maksym Vasilyev (Ukr) ISD - Lampre Continental0:01:00
56Pawel Brylowski (Pol)0:01:02
57Bartosz Warchol (Pol)0:01:05
58Wojciech Skarzynski (Pol)0:01:07
59Patrik Tybor (Svk) Dukla Trencin0:01:09
60Krzysztof Jezowski (Pol) Bank BGS0:01:24
61Nikias Arndt (Ger) LKT Team Brandenburg
62Konrad Tomasiak (Pol)0:01:33
63Marek Cichosz (Pol) Legia - Felt
64Micki Van Empel (Ned) Telenet - Fidea
65Corne Van Kessel (Ned) Telenet - Fidea
66Dariusz Wozniak (Pol)
67Jesper Odgaard Nielsen (Den) Christina Watches - Onfone
68Kamil Gradek (Pol)
69Matej Vysna (Svk) Dukla Trencin
70Grzegorz Haba (Pol)
71Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Sparkasse
72Stanislav Beres (Svk) Dukla Trencin
73Martin Lind (Den) Christina Watches - Onfone
74Franciszek Dabrowski (Pol)
75Wojciech Wrega (Pol)0:01:38
76Lukasz Modzelewski (Pol) Legia - Felt0:01:53
77Jaroslaw Rebiewski (Pol) Bank BGS
78Mateusz Komar (Pol)
79Kristian Sobota (Den) Christina Watches - Onfone
80Matthias Mortka (Ger) Team NSP0:02:19
81Fabian Bruno (Ger) Team NSP
82Jenning Huizenga (Ned) Dutch National Team0:02:29
83Yannick Mayer (Ger) Team NSP0:02:33
84Jan Sipeky (Svk) Dukla Trencin
85Wim Stroetinga (Ned) Dutch National Team0:02:36
86Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse0:02:45
87René Obst (Ger) Team NSP0:02:48
88Tomasz Lisowicz (Pol) Bank BGS0:03:19
89Piotr Krajewski (Pol)0:03:33
90Andriy Kulyk (Ukr) Ukraine
91Niek Hooghiemster (Ned) Dutch National Team
92Mariusz Woznicki (Pol) Legia - Felt
93Maksym Polischuk (Ukr) Ukraine0:04:08
94Joshua Prete (Aus) PSK Whirlpool - Author0:04:40
95Didier Caspers (Ned) Dutch National Team
96Sebastian Forke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
97Roman Morozov (Ukr) Ukraine0:05:43
98Daniel Vestergaard (Den) Christina Watches - Onfone0:06:17
99Adam Wadecki (Pol)0:06:45
100Robert Bartko (Ger) LKT Team Brandenburg0:09:07
101Oleksandr Lobov (Ukr) Ukraine0:10:10

Latest on Cyclingnews