TechPowered By

More tech

Vuelta Ciclista al Pais Vasco 2012

Date range:
April 2- 7, 2012

April 03, Stage 2: Güeñes - Vitoria-Gasteiz 165.7km

Impey holds off peloton for stage 2 win with late flier

By:
Cycling News
Published:
April 03, 2012, 16:24 BST,
Updated:
April 03, 2012, 19:50 BST

Rojas remains in leader's jersey

It's a 1-2 finish for GreenEdge as Daryl Impey won stage 2 with a late flier, followed by teammate Allan Davis who took the field sprint for second.

It's a 1-2 finish for GreenEdge as Daryl Impey won stage 2 with a late flier, followed by teammate Allan Davis who took the field sprint for second.

view thumbnail gallery

Daryl Impey (GreenEdge) won stage 2 of the Vuelta Ciclista al Pais Vasco with a dramatic solo effort in the final kilometre. The 27-year-old South African led the peloton approaching the flamme rouge, got a slight gap at a roundabout, and hung on by two bike lengths for the victory. A moment's hesitation by the field in the expected field sprint finale provided just enough distance for the solo GreenEdge rider to prevail.

Impey's teammate Allan Davis keenly eyed the South African's progress and sprinted to second place as the Australian ProTeam stamped its authority on the finish with a one-two result. Davide Appolonio (Sky) claimed third place, followed by race leader Jose Joaquin Rojas (Movistar) for fourth in Vitoria-Gasteiz.

"I didn't come into today's stage expecting to win," said Impey on the GreenEdge website. "We were riding for Allan [Davis]. When I found myself with the gap, I decided to take it. The boys worked so well early in the race and held it all together in the sprint. It's a massive victory - definitely the biggest moment in my career."

Impey took advantage of a roundabout to gap the peloton, and then continued to the finish line with his solo escape. "We went through that corner really quickly, and I guess I just went a bit quicker than the rest," said Impey. "Sprinting involves a lot of luck, so I was happy to take a chance with the gap. I was lucky to have enough left in the tank to hold it to the line. I kept thinking the field would blow past me in the final 100 metres, but they never did."

"It was one of those situations where experience prevailed," said Davis, who sprinted in for second place. "I didn't want to open up my sprint early even though I had good legs. With Daryl out front, I knew we had the option of going 1-2.

"I waited until I felt someone try to pass me, and then I started my sprint. It was a progressive sprint instead of going explosively from the start. I wanted to give Daryl as much time as possible."

Rojas continues as general classification leader, with Daniele Ratto (Liquigas-Cannondale) in second and Fabian Wegmann (RadioShack-Nissan) in third overall, all tied on time.

Thibaut Pinot (FDJ-Big Mat), Mads Christensen (Saxo Bank) and Jérôme Pineau (Omega Pharma-Quickstep) attacked just seven kilometres into the stage and were joined by Julian Sanchez Pimienta (Caja Rural) and Gabriele Bosisio (Utensilnord Named) at the 32km mark to form the decisive early escape. Under cold, rainy conditions the five attackers pushed out a lead in excess of seven minutes, but were ultimately absorbed back into the peloton on the slopes of the day's sixth and final climb, the category 3 Alto de Zaldiaran, with 13km remaining to the finish in Vitoria-Gasteiz.

With gruppo compatto in the peloton it was time for riders with fresh legs to make a bid for victory on the ascent of the Alto de Zaldiaran. Alexsandr Dyachenko (Astana) made the first strike and was soon joined by Anthony Roux (FDJ-Big Mat). Eduard Vorganov (Katusha), Dominique Nerz (Liquigas-Cannondale) and Wesley Sulzberger (GreenEdge) followed as well, forming a lead group of four as Roux fell off the pace.

Nerz would make a second effort as the peloton approached the break and the German went off on a solo attack while Vorganov, Sulzberger and Dyachenko were caught.

The Astana squad seemingly had the endgame of stage 2 under control as the team brought back Nerz, the solo escapee, at the summit of the day's final climb situated 9.3km from the finish. Astana's Enrico Gasparotto set the pace on the descent to Vitoria-Gasteiz with four teammates in tow at the head of the peloton as the Kazakhstani ProTeam worked to set-up Francesco Gavazzi for the expected field sprint finale. Lampre-ISD and then Movistar were tucked in behind Astana, laying in wait.

While the team kept themselves out of trouble on the winding descent, it may have been too much, too soon, as Astana ran out of horsepower over the final, flat kilometres of the stage. With 1.5km to go Astana was overrun at the head of affairs with GreenEdge moving to the front in the approach to the flamme rouge. Daryl Impey (GreenEdge) slipped off the front at a roundabout and with a moment's hesitation in the peloton the South African would not be brought back in the charge to the line.

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Daryl Impey (RSA) GreenEdge Cycling Team 4:10:07  
2 Allan Davis (Aus) GreenEdge Cycling Team    
3 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling    
4 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team    
5 Michael Matthews (Aus) Rabobank Cycling Team    
6 Daniele Ratto (Ita) Liquigas-Cannondale    
7 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team    
8 Fabian Wegmann (Ger) Garmin - Barracuda    
9 Gianni Meersman (Bel) Lotto Belisol Team    
10 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre - ISD    
11 Filippo Baggio (Ita) Utensilnord Named    
12 Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team    
13 Peter Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep    
14 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Barracuda    
15 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel - Euskadi    
16 Paul Martens (Ger) Rabobank Cycling Team    
17 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
18 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep    
19 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - Euskadi    
20 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ-Big Mat    
21 Oliver Zaugg (Swi) RadioShack-Nissan    
22 Dominik Nerz (Ger) Liquigas-Cannondale    
23 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel - Euskadi    
24 Christopher Horner (USA) RadioShack-Nissan    
25 Eduard Vorganov (Rus) Katusha Team    
26 Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha Team    
27 Stefano Agostini (Ita) Liquigas-Cannondale    
28 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team    
29 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale    
30 Maxime Monfort (Bel) RadioShack-Nissan    
31 Bauke Mollema (Ned) Rabobank Cycling Team    
32 Arthur Vichot (Fra) FDJ-Big Mat    
33 Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank    
34 Salvatore Puccio (Ita) Sky Procycling    
35 Maciej Paterski (Pol) Liquigas-Cannondale    
36 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team    
37 Michael Rogers (Aus) Sky Procycling    
38 Bruno Pires (Por) Team Saxo Bank    
39 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep    
40 Simon Clarke (Aus) GreenEdge Cycling Team    
41 Vasili Kiryienka (Blr) Movistar Team    
42 Thomas Lövkvist (Swe) Sky Procycling    
43 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team    
44 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quickstep    
45 Thomas Danielson (USA) Garmin - Barracuda    
46 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat    
47 Robert Kiserlovski (Cro) Astana Pro Team    
48 Kevin De Weert (Bel) Omega Pharma-Quickstep    
49 Aitor Galdos Alonso (Spa) Caja Rural    
50 Damiano Cunego (Ita) Lampre - ISD    
51 Edoardo Girardi (Ita) Utensilnord Named    
52 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Movistar Team    
53 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural    
54 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Cycling Team    
55 Patxi Javier Vila Errandonea (Spa) Utensilnord Named    
56 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi    
57 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel - Euskadi    
58 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team    
59 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Caja Rural    
60 Wout Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
61 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team    
62 Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha Team    
63 Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD    
64 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel - Euskadi    
65 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol Team    
66 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team    
67 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team    
68 Matthew Busche (USA) RadioShack-Nissan    
69 Daniel Navarro Garcia (Spa) Team Saxo Bank    
70 Evgeny Petrov (Rus) Astana Pro Team    
71 Simon Spilak (Slo) Katusha Team    
72 David Arroyo Duran (Spa) Movistar Team    
73 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale    
74 Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
75 Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling    
76 Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Procycling    
77 Michael Albasini (Swi) GreenEdge Cycling Team    
78 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha Team    
79 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team    
80 Marcos Garcia (Spa) Caja Rural    
81 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre - ISD    
82 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team    
83 Hernani Broco (Por) Caja Rural    
84 Egor Silin (Rus) Astana Pro Team    
85 Simon Gerrans (Aus) GreenEdge Cycling Team    
86 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling    
87 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale    
88 Peter Stetina (USA) Garmin - Barracuda    
89 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan    
90 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD    
91 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team    
92 Andreas Klöden (Ger) RadioShack-Nissan    
93 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team    
94 Yury Trofimov (Rus) Katusha Team    
95 Cédric Pineau (Fra) FDJ-Big Mat    
96 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Team Saxo Bank    
97 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team    
98 Moreno Moser (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:19  
99 Oleg Berdos (Mda) Utensilnord Named 0:00:32  
100 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol Team    
101 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural    
102 Paolo Bailetti (Ita) Utensilnord Named    
103 Tomasz Marczynski (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
104 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale    
105 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Liquigas-Cannondale    
106 David Lopez Garcia (Spa) Movistar Team    
107 Kristof Vandewalle (Bel) Omega Pharma-Quickstep    
108 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ-Big Mat    
109 Jurgen Van De Walle (Bel) Lotto Belisol Team    
110 Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team    
111 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quickstep    
112 Thimothy Roe (Aus) BMC Racing Team    
113 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Saxo Bank    
114 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
115 Luke Rowe (GBr) Sky Procycling    
116 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
117 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team    
118 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD    
119 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team    
120 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team    
121 Wesley Sulzberger (Aus) GreenEdge Cycling Team    
122 Morris Possoni (Ita) Lampre - ISD    
123 Benjamin King (USA) RadioShack-Nissan 0:01:09  
124 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat 0:01:57  
125 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi    
126 Thibaut Pinot (Fra) FDJ-Big Mat    
127 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi    
128 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale    
129 Anthony Roux (Fra) FDJ-Big Mat 0:02:14  
130 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quickstep    
131 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team    
132 Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team    
133 Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team    
134 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
135 Davide Mucelli (Ita) Utensilnord Named    
136 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale    
137 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale    
138 Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank    
139 Timothy Duggan (USA) Liquigas-Cannondale    
140 Stephen Cummings (GBr) BMC Racing Team    
141 Troels Ronning Vinther (Den) Team Saxo Bank    
142 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team    
143 Christian Meier (Can) GreenEdge Cycling Team    
144 Daniel Martin (Irl) Garmin - Barracuda    
145 Thomas Peterson (USA) Garmin - Barracuda 0:03:00  
146 Nathan Haas (Aus) Garmin - Barracuda 0:03:38  
147 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale    
148 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale    
149 Frederico Rocchetti (Ita) Utensilnord Named    
150 Travis Meyer (Aus) GreenEdge Cycling Team 0:04:57  
151 Gabriele Bosisio (Ita) Utensilnord Named    
152 Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank    
153 David de la Fuente Rasilla (Spa) Caja Rural    
154 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural 0:08:28  
155 Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan    
156 Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team 0:10:19  
157 Simone Stortoni (Ita) Lampre - ISD    
158 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team 0:12:01  
DNF Nikita Novikov (Rus) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
Mountain 1 - Alto de San Cosme (Cat. 3), 4km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Thibaut Pinot (Fra) FDJ-Big Mat 3  pts
2 David de la Fuente Rasilla (Spa) Caja Rural 2  
3 Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank 1  
Mountain 2 - Alto de la Barrerilla (Cat. 2), 42km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Thibaut Pinot (Fra) FDJ-Big Mat 6  pts
2 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural 4  
3 Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank 2  
4 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quickstep 1  
Mountain 3 - Alto de Zaldiaran (Cat. 3), 94km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Thibaut Pinot (Fra) FDJ-Big Mat 3  pts
2 Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank 2  
3 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural 1  
Mountain 4 - Alto de Vitoria (Cat. 3), 110km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Thibaut Pinot (Fra) FDJ-Big Mat 3  pts
2 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural 2  
3 Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank 1  
Mountain 5 - Alto de San Martin (Cat. 3), 140km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Thibaut Pinot (Fra) FDJ-Big Mat 3  pts
2 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quickstep 2  
3 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural 1  
Mountain 6 - Alto de Zaldiaran (Cat. 3), 156km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Evgeny Petrov (Rus) Astana Pro Team 3  pts
2 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team 2  
3 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team 1  
Sprint 1 - Vitoria- Gasteiz, 103km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural 3  pts
2 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quickstep 2  
3 Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank 1  
Sprint 2 - Treviño, 122km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Gabriele Bosisio (Ita) Utensilnord Named 3  pts
2 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural 2  
3 Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank 1  
Sprint 3 - Treviño, 147.8km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural 3  pts
2 Gabriele Bosisio (Ita) Utensilnord Named 2  
3 Thibaut Pinot (Fra) FDJ-Big Mat 1  
Points
# Rider Name (Country) Team Result
1 Daryl Impey (RSA) GreenEdge Cycling Team 25  pts
2 Allan Davis (Aus) GreenEdge Cycling Team 20  
3 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling 16  
4 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 14  
5 Michael Matthews (Aus) Rabobank Cycling Team 12  
6 Daniele Ratto (Ita) Liquigas-Cannondale 10  
7 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team 9  
8 Fabian Wegmann (Ger) Garmin - Barracuda 8  
9 Gianni Meersman (Bel) Lotto Belisol Team 7  
10 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre - ISD 6  
11 Filippo Baggio (Ita) Utensilnord Named 5  
12 Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team 4  
13 Peter Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep 3  
14 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Barracuda 2  
15 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel - Euskadi 1  
Teams
# Rider Name (Country) Team Result
1 Greenedge Cycling Team 12:30:21  
2 Rabobank Cycling Team    
3 Liquigas-Cannondale    
4 Euskaltel - Euskadi    
5 Garmin - Barracuda    
6 Omega Pharma-Quickstep    
7 Sky Procycling    
8 Radioshack-Nissan    
9 Astana Pro Team    
10 Katusha Team    
11 Movistar Team    
12 FDJ-Big Mat    
13 Utensilnord Named    
14 Lampre - ISD    
15 Lotto Belisol Team    
16 Team Saxo Bank    
17 Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team    
18 BMC Racing Team    
19 Caja Rural    
20 AG2R La Mondiale    
General classification after stage 2
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 8:07:51  
2 Daniele Ratto (Ita) Liquigas-Cannondale    
3 Fabian Wegmann (Ger) Garmin - Barracuda    
4 Daryl Impey (RSA) GreenEdge Cycling Team    
5 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team    
6 Gianni Meersman (Bel) Lotto Belisol Team    
7 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Barracuda    
8 Michael Matthews (Aus) Rabobank Cycling Team    
9 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling    
10 Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team    
11 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - Euskadi    
12 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel - Euskadi    
13 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep    
14 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
15 Arthur Vichot (Fra) FDJ-Big Mat    
16 Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha Team    
17 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre - ISD    
18 Peter Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep    
19 Stefano Agostini (Ita) Liquigas-Cannondale    
20 Eduard Vorganov (Rus) Katusha Team    
21 Arnold Jeannesson (Fra) FDJ-Big Mat    
22 Dominik Nerz (Ger) Liquigas-Cannondale    
23 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel - Euskadi    
24 Wout Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
25 Maciej Paterski (Pol) Liquigas-Cannondale    
26 Aitor Galdos Alonso (Spa) Caja Rural    
27 Christopher Horner (USA) RadioShack-Nissan    
28 Michal Golas (Pol) Omega Pharma-Quickstep    
29 Michael Rogers (Aus) Sky Procycling    
30 Vasili Kiryienka (Blr) Movistar Team    
31 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale    
32 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Lotto Belisol Team    
33 Patxi Javier Vila Errandonea (Spa) Utensilnord Named    
34 Kevin De Weert (Bel) Omega Pharma-Quickstep    
35 Damiano Cunego (Ita) Lampre - ISD    
36 Robert Kiserlovski (Cro) Astana Pro Team    
37 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Movistar Team    
38 Paul Martens (Ger) Rabobank Cycling Team    
39 Jussi Veikkanen (Fin) FDJ-Big Mat    
40 Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
41 Salvatore Puccio (Ita) Sky Procycling    
42 Tony Martin (Ger) Omega Pharma-Quickstep    
43 Oliver Zaugg (Swi) RadioShack-Nissan    
44 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team    
45 Lars Petter Nordhaug (Nor) Sky Procycling    
46 Francis De Greef (Bel) Lotto Belisol Team    
47 Antonio Piedra Perez (Spa) Caja Rural    
48 Gorka Verdugo Marcotegui (Spa) Euskaltel - Euskadi    
49 Thomas Lövkvist (Swe) Sky Procycling    
50 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team    
51 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel - Euskadi    
52 Giampaolo Caruso (Ita) Katusha Team    
53 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team    
54 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Katusha Team    
55 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Katusha Team    
56 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Caja Rural    
57 Michele Scarponi (Ita) Lampre - ISD    
58 Evgeny Petrov (Rus) Astana Pro Team    
59 Marco Pinotti (Ita) BMC Racing Team    
60 Simon Clarke (Aus) GreenEdge Cycling Team    
61 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team    
62 Xabier Zandio Echaide (Spa) Sky Procycling    
63 Marcos Garcia (Spa) Caja Rural    
64 Igor Anton Hernandez (Spa) Euskaltel - Euskadi    
65 Maxime Monfort (Bel) RadioShack-Nissan    
66 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale    
67 Nicki Sörensen (Den) Team Saxo Bank    
68 Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank Cycling Team    
69 Simon Spilak (Slo) Katusha Team    
70 Ivan Santaromita (Ita) BMC Racing Team    
71 Thomas Danielson (USA) Garmin - Barracuda    
72 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Sky Procycling    
73 Alberto Losada Alguacil (Spa) Katusha Team    
74 Bauke Mollema (Ned) Rabobank Cycling Team    
75 Egor Silin (Rus) Astana Pro Team    
76 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team    
77 Alexsandr Dyachenko (Kaz) Astana Pro Team    
78 David Arroyo Duran (Spa) Movistar Team    
79 Bruno Pires (Por) Team Saxo Bank    
80 Frank Schleck (Lux) RadioShack-Nissan    
81 Yury Trofimov (Rus) Katusha Team    
82 Peter Stetina (USA) Garmin - Barracuda    
83 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre - ISD    
84 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Team Saxo Bank    
85 Michael Albasini (Swi) GreenEdge Cycling Team    
86 Daniel Navarro Garcia (Spa) Team Saxo Bank    
87 Matthew Busche (USA) RadioShack-Nissan    
88 Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD    
89 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale    
90 Simon Gerrans (Aus) GreenEdge Cycling Team    
91 Cédric Pineau (Fra) FDJ-Big Mat    
92 Hernani Broco (Por) Caja Rural    
93 Moreno Moser (Ita) Liquigas-Cannondale 0:00:19  
94 Paolo Bailetti (Ita) Utensilnord Named 0:00:32  
95 Luke Rowe (GBr) Sky Procycling    
96 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
97 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural    
98 Cayetano José Sarmiento Tunarrosa (Col) Liquigas-Cannondale    
99 Tomasz Marczynski (Pol) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
100 Bart De Clercq (Bel) Lotto Belisol Team    
101 Adriano Malori (Ita) Lampre - ISD    
102 David Lopez Garcia (Spa) Movistar Team    
103 Kristof Vandewalle (Bel) Omega Pharma-Quickstep    
104 Oleg Berdos (Mda) Utensilnord Named    
105 Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
106 Wesley Sulzberger (Aus) GreenEdge Cycling Team    
107 Maxime Bouet (Fra) AG2R La Mondiale    
108 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ-Big Mat    
109 Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Team Saxo Bank    
110 Jurgen Van De Walle (Bel) Lotto Belisol Team    
111 Thimothy Roe (Aus) BMC Racing Team    
112 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi 0:01:57  
113 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi    
114 Thibaut Pinot (Fra) FDJ-Big Mat    
115 Sandy Casar (Fra) FDJ-Big Mat    
116 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quickstep 0:02:14  
117 Timothy Duggan (USA) Liquigas-Cannondale    
118 Christian Meier (Can) GreenEdge Cycling Team    
119 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team    
120 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
121 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team    
122 Robert Gesink (Ned) Rabobank Cycling Team    
123 Daniel Martin (Irl) Garmin - Barracuda    
124 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale    
125 Edoardo Girardi (Ita) Utensilnord Named 0:02:45  
126 Thomas Peterson (USA) Garmin - Barracuda 0:03:00  
127 Yannick Eijssen (Bel) BMC Racing Team 0:03:14  
128 Nathan Haas (Aus) Garmin - Barracuda 0:03:38  
129 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale    
130 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale    
131 Anthony Roux (Fra) FDJ-Big Mat 0:03:42  
132 Brian Bulgac (Ned) Lotto Belisol Team 0:03:47  
133 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Belisol Team    
134 Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-Quickstep 0:04:25  
135 Chris Anker Sörensen (Den) Team Saxo Bank 0:04:57  
136 Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank 0:04:59  
137 Andreas Klöden (Ger) RadioShack-Nissan 0:05:07  
138 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 0:05:29  
139 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team 0:05:39  
140 Benjamin King (USA) RadioShack-Nissan 0:06:16  
141 Morris Possoni (Ita) Lampre - ISD 0:06:56  
142 Damiano Caruso (Ita) Liquigas-Cannondale 0:07:11  
143 Grischa Niermann (Ger) Rabobank Cycling Team 0:07:21  
144 Davide Mucelli (Ita) Utensilnord Named 0:08:38  
145 Troels Ronning Vinther (Den) Team Saxo Bank 0:08:53  
146 Gabriele Bosisio (Ita) Utensilnord Named 0:09:15  
147 David de la Fuente Rasilla (Spa) Caja Rural 0:10:04  
148 Marzio Bruseghin (Ita) Movistar Team 0:10:19  
149 Allan Davis (Aus) GreenEdge Cycling Team 0:12:47  
150 Filippo Baggio (Ita) Utensilnord Named    
151 Martin Kohler (Swi) BMC Racing Team    
152 Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan 0:13:35  
153 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural    
154 Stephen Cummings (GBr) BMC Racing Team 0:15:01  
155 Frederico Rocchetti (Ita) Utensilnord Named 0:16:25  
156 Travis Meyer (Aus) GreenEdge Cycling Team 0:17:44  
157 Simone Stortoni (Ita) Lampre - ISD 0:20:25  
158 Olivier Kaisen (Bel) Lotto Belisol Team 0:24:48  
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 David de la Fuente Rasilla (Spa) Caja Rural 30  pts
2 Davide Mucelli (Ita) Utensilnord Named 20  
3 Thibaut Pinot (Fra) FDJ-Big Mat 18  
4 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural 8  
5 Evgeny Petrov (Rus) Astana Pro Team 7  
6 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 6  
7 Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank 6  
8 Mikel Astarloza Chaurreau (Spa) Euskaltel - Euskadi 3  
9 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quickstep 3  
10 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Movistar Team 2  
11 Janez Brajkovic (Slo) Astana Pro Team 2  
12 Garikoitz Bravo Oiarbide (Spa) Caja Rural 2  
13 Juan Jose Oroz Ugalde (Spa) Euskaltel - Euskadi 2  
14 Edoardo Girardi (Ita) Utensilnord Named 2  
15 Dominik Nerz (Ger) Liquigas-Cannondale 1  
16 Enrico Gasparotto (Ita) Astana Pro Team 1  
17 Przemyslaw Niemiec (Pol) Lampre - ISD 1  
18 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team 1  
19 Stef Clement (Ned) Rabobank Cycling Team 1  
20 Morris Possoni (Ita) Lampre - ISD 1  
Sprints classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Julian Sanchez Pimienta (Spa) Caja Rural 8  pts
2 Davide Mucelli (Ita) Utensilnord Named 6  
3 Gabriele Bosisio (Ita) Utensilnord Named 5  
4 David de la Fuente Rasilla (Spa) Caja Rural 4  
5 Robert Kiserlovski (Cro) Astana Pro Team 3  
6 Thomas Danielson (USA) Garmin - Barracuda 2  
7 Jérôme Pineau (Fra) Omega Pharma-Quickstep 2  
8 Mads Christensen (Den) Team Saxo Bank 2  
9 Matthew Busche (USA) RadioShack-Nissan 1  
10 Egoi Martinez De Esteban (Spa) Euskaltel - Euskadi 1  
11 Thibaut Pinot (Fra) FDJ-Big Mat 1  
12 Juan Manuel Garate (Spa) Rabobank Cycling Team 1  
Points classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 39  pts
2 Daryl Impey (RSA) GreenEdge Cycling Team 30  
3 Daniele Ratto (Ita) Liquigas-Cannondale 24  
4 Fabian Wegmann (Ger) Garmin - Barracuda 24  
5 Wout Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 20  
6 Allan Davis (Aus) GreenEdge Cycling Team 20  
7 Francesco Gavazzi (Ita) Astana Pro Team 16  
8 Gianni Meersman (Bel) Lotto Belisol Team 16  
9 Davide Appollonio (Ita) Sky Procycling 16  
10 Ryder Hesjedal (Can) Garmin - Barracuda 12  
11 Michael Matthews (Aus) Rabobank Cycling Team 12  
12 Arthur Vichot (Fra) FDJ-Big Mat 12  
13 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - Euskadi 8  
14 Daniele Pietropolli (Ita) Lampre - ISD 6  
15 Paolo Bailetti (Ita) Utensilnord Named 6  
16 Mauro Santambrogio (Ita) BMC Racing Team 5  
17 Filippo Baggio (Ita) Utensilnord Named 5  
18 Luke Rowe (GBr) Sky Procycling 4  
19 Angel Vicioso Arcos (Spa) Katusha Team 3  
20 Peter Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep 3  
21 Martin Velits (Svk) Omega Pharma-Quickstep 2  
22 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel - Euskadi 1  
Teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Greenedge Cycling Team 24:23:33  
2 Vacansoleil-Dcm Pro Cycling Team    
3 Liquigas-Cannondale    
4 Rabobank Cycling Team    
5 Euskaltel - Euskadi    
6 Sky Procycling    
7 Omega Pharma-Quickstep    
8 Garmin - Barracuda    
9 Lotto Belisol Team    
10 Movistar Team    
11 Radioshack-Nissan    
12 Astana Pro Team    
13 Katusha Team    
14 FDJ-Big Mat    
15 BMC Racing Team    
16 Utensilnord Named    
17 Caja Rural    
18 Lampre - ISD    
19 Team Saxo Bank    
20 AG2R La Mondiale    
Tags:
GreenEdge