TechPowered By

More tech

Tour de l'Ain - La route du progrès 2011

Date range:
August 9-13, 2011

August 13, Stage 4: Belley - Le Grand Colombier 134.8km

Moncoutie takes overall victory

By:
Cycling News
Published:
August 13, 2011, 17:11 BST,
Updated:
August 13, 2011, 21:48 BST

hibaut Pinot wins final stage as Poels cracks

David Moncoutie (Cofidis) shows off his winner's trophy.

David Moncoutie (Cofidis) shows off his winner's trophy.

view thumbnail gallery

David Moncoutie (Cofidis) secured overall success at the Tour de L’Ain on Saturday after distancing race leader Wouter Poels (Vacansoleil) on the final stage that finished on the Le Grand Colombier climb.

The veteran Frenchman got away with young compatriot Thibaut Pinot (FDJ), who won the stage after Poels cracked.

Moncoutie turned 36 this year but is set to ride the Vuelta later this month and is close to confirming he will ride for another year with Cofidis in 2012. Pinot is just 22 but like Moncoutie, he is considered one of the most talented French riders of his generation.

Full Results

# Rider Name (Country) Team Result
1 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 3:45:17  
2 David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:03  
3 Leopold Konig (Cze) Team NetApp 0:01:04  
4 Darwin Atapuma Hurtado (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
5 Wout Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:01:08  
6 Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 93 0:01:13  
7 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:01:14  
8 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:02:50  
9 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 0:03:40  
10 Hector Leonardo Paez Leon (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:03:41  
11 Warren Barguil (Fra) France Espoir Team 0:03:56  
12 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar    
13 Tanel Kangert (Est) Pro Team Astana 0:03:59  
14 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:02  
15 Romain Bardet (Fra) France Espoir Team 0:04:05  
16 Thomas Damuseau (Fra) Skil - Shimano 0:04:15  
17 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:45  
18 Jerome Coppel (Fra) Saur - Sojasun 0:05:00  
19 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:06:05  
20 Florian Le Corre (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:06:17  
21 David Lelay (Fra) AG2R La Mondiale 0:06:27  
22 Nazar Jumabekov (Kaz) Pro Team Astana 0:06:30  
23 Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93 0:06:34  
24 Alexandr Shushemoin (Kaz) Pro Team Astana 0:06:45  
25 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 0:06:49  
26 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 0:06:58  
27 Jan Barta (Cze) Team NetApp 0:07:03  
28 Juan Villegas (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:07:22  
29 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller 0:07:27  
30 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team 0:07:42  
31 John Edibberto Martinez Montero (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
32 Yann Huguet (Fra) Skil - Shimano 0:08:11  
33 Svein Tuft (Can) Team Spidertech Powered By C10    
34 Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun 0:08:32  
35 Emilien Viennet (Fra) France Espoir Team 0:08:34  
36 Rudy Molard (Fra) France Espoir Team 0:08:56  
37 Yoann Michaud (Fra) France Espoir Team 0:09:15  
38 Daryl Impey (RSA) Team NetApp    
39 Andreas Dietziker (Swi) Team NetApp    
40 Roman Kireyev (Kaz) Pro Team Astana 0:09:23  
41 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:09:34  
42 Axel Domont (Fra) France Espoir Team 0:10:02  
43 Tom Dumoulin (Ned) Rabobank Continental Team 0:10:34  
44 Daan Olivier (Ned) Rabobank Continental Team    
45 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller    
46 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar 0:10:37  
47 Thomas Bonnin (Fra) Skil - Shimano 0:11:16  
48 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale    
49 Cédric Pineau (Fra) FDJ 0:11:31  
50 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:11:32  
51 Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team 0:12:31  
52 Nicky Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team 0:12:56  
53 Sylvain Georges (Fra) Big Mat - Auber 93 0:13:02  
54 Kevin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:13:37  
55 Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller 0:14:23  
56 Mathieu Drujon (Fra) Big Mat - Auber 93 0:15:16  
57 Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team    
58 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Pro Team Astana    
59 Renaud Dion (Fra) Bretagne - Schuller 0:16:24  
60 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
61 Arthur Vichot (Fra) FDJ    
62 Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Metropole    
63 Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun    
64 Francis Mourey (Fra) FDJ    
65 Hugo Houle (Can) Team Spidertech Powered By C10    
66 Martin Reimer (Ger) Skil - Shimano    
67 Jean-Lou Paiani (Fra) Saur - Sojasun    
68 Sander Oostlander (Ned) Skil - Shimano 0:16:36  
69 Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93 0:16:38  
70 Robin Chaigneau (Ned) Skil - Shimano 0:17:13  
71 Kévin Reza (Fra) Team Europcar 0:18:42  
72 Bryan Naulleau (Fra) Team Europcar    
73 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:18:45  
74 Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller    
75 Robert Retschke (Ger) Team NetApp    
76 Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller    
77 Ryan Anderson (Can) Team Spidertech Powered By C10    
78 Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:18:48  
79 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ 0:19:01  
80 Wouter Mol (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:19:48  
81 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team    
82 Tony Hurel (Fra) Team Europcar 0:20:59  
83 Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar    
84 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:22:26  
85 Arnaud Courteille (Fra) FDJ 0:22:58  
86 Martin Gilbert (Can) Team Spidertech Powered By C10 0:26:01  
87 Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun    
DNF Assan Bazayev (Kaz) Pro Team Astana    
DNF Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne    
DNF Jarlinson Pantano (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia    
DNF Zachary Bell (Can) Team Spidertech Powered By C10    
DNF Matthieu Boulo (Fra) Roubaix Lille Metropole    
DNF Morgan Kneisky (Fra) Roubaix Lille Metropole    
Mountain 1 - Côte de Prémeyzel, 25.8km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 5  pts
2 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ 3  
3 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 1  
Mountain 2 - Côte de Thézillieu, 63.9km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 10  pts
2 Nicky Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team 7  
3 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ 5  
4 Renaud Dion (Fra) Bretagne - Schuller 3  
5 Rudy Molard (Fra) France Espoir Team 1  
Mountain 3 - Le Grand Colombier, 134.8km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 25  pts
2 David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 15  
3 Leopold Konig (Cze) Team NetApp 10  
4 Darwin Atapuma Hurtado (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 7  
5 Wout Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 5  
6 Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 93 3  
7 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 1  
Sprint 1 - Artemare, 95.4km
# Rider Name (Country) Team Result
1 Nicky Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team 5  pts
2 Rudy Molard (Fra) France Espoir Team 3  
3 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ 1  
Sprint - Finish
# Rider Name (Country) Team Result
1 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 25  pts
2 David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 20  
3 Leopold Konig (Cze) Team NetApp 16  
4 Darwin Atapuma Hurtado (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 14  
5 Wout Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 12  
6 Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 93 10  
7 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 9  
8 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne 8  
9 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 7  
10 Hector Leonardo Paez Leon (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 6  
11 Warren Barguil (Fra) France Espoir Team 5  
12 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 4  
13 Tanel Kangert (Est) Pro Team Astana 3  
14 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 2  
15 Romain Bardet (Fra) France Espoir Team 1  
General classification after stage 4
# Rider Name (Country) Team Result
1 David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 14:05:55  
2 Wout Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:43  
3 Leopold Konig (Cze) Team NetApp 0:01:31  
4 Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 93 0:01:48  
5 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:03:26  
6 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 0:03:53  
7 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:14  
8 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:18  
9 Darwin Atapuma Hurtado (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:04:30  
10 Warren Barguil (Fra) France Espoir Team 0:04:31  
11 Romain Bardet (Fra) France Espoir Team 0:04:43  
12 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:05:00  
13 Jerome Coppel (Fra) Saur - Sojasun 0:05:16  
14 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 0:05:23  
15 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 0:07:32  
16 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller 0:08:07  
17 Svein Tuft (Can) Team Spidertech Powered By C10 0:08:35  
18 Tanel Kangert (Est) Pro Team Astana 0:08:39  
19 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:10:10  
20 Emilien Viennet (Fra) France Espoir Team 0:10:24  
21 Hector Leonardo Paez Leon (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:10:54  
22 Thomas Damuseau (Fra) Skil - Shimano 0:14:57  
23 Andreas Dietziker (Swi) Team NetApp 0:15:12  
24 Daryl Impey (RSA) Team NetApp 0:15:17  
25 Jan Barta (Cze) Team NetApp 0:15:50  
26 Daan Olivier (Ned) Rabobank Continental Team 0:16:27  
27 John Edibberto Martinez Montero (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:16:35  
28 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:17:32  
29 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team 0:18:09  
30 Sander Oostlander (Ned) Skil - Shimano 0:18:45  
31 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale 0:18:46  
32 Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:22:32  
33 Florian Le Corre (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:22:57  
34 David Lelay (Fra) AG2R La Mondiale 0:23:10  
35 Nazar Jumabekov (Kaz) Pro Team Astana 0:23:11  
36 Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93 0:23:21  
37 Sylvain Georges (Fra) Big Mat - Auber 93 0:23:40  
38 Yann Huguet (Fra) Skil - Shimano 0:25:02  
39 Rudy Molard (Fra) France Espoir Team 0:25:42  
40 Roman Kireyev (Kaz) Pro Team Astana 0:26:13  
41 Tom Dumoulin (Ned) Rabobank Continental Team 0:27:10  
42 Sébastien Duret (Fra) Bretagne - Schuller 0:27:13  
43 Yoann Michaud (Fra) France Espoir Team 0:27:17  
44 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar 0:27:18  
45 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 0:27:34  
46 Thomas Bonnin (Fra) Skil - Shimano 0:27:38  
47 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:28:21  
48 Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller 0:30:24  
49 Juan Villegas (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 0:30:49  
50 Guillaume Levarlet (Fra) Saur - Sojasun 0:31:13  
51 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 0:31:15  
52 Axel Domont (Fra) France Espoir Team 0:32:45  
53 Alexandr Shushemoin (Kaz) Pro Team Astana 0:35:04  
54 Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team 0:35:46  
55 Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun 0:36:34  
56 Cédric Pineau (Fra) FDJ 0:36:44  
57 Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller 0:36:46  
58 Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar 0:36:59  
59 Martin Reimer (Ger) Skil - Shimano 0:37:46  
60 Kevin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:38:12  
61 Mathieu Drujon (Fra) Big Mat - Auber 93 0:38:40  
62 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Pro Team Astana 0:39:36  
63 Arthur Vichot (Fra) FDJ 0:39:47  
64 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:39:54  
65 Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93 0:40:09  
66 Renaud Dion (Fra) Bretagne - Schuller 0:40:53  
67 Wouter Mol (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:41:13  
68 Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:41:53  
69 Matteo Carrara (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:42:11  
70 Robert Retschke (Ger) Team NetApp 0:42:36  
71 Francis Mourey (Fra) FDJ 0:44:00  
72 Nicky Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team 0:44:07  
73 Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:45:07  
74 Kévin Reza (Fra) Team Europcar 0:46:18  
75 Hugo Houle (Can) Team Spidertech Powered By C10 0:46:38  
76 Tony Hurel (Fra) Team Europcar 0:47:42  
77 Robin Chaigneau (Ned) Skil - Shimano 0:48:06  
78 Bryan Naulleau (Fra) Team Europcar 0:48:35  
79 Jean-Lou Paiani (Fra) Saur - Sojasun 0:49:15  
80 Ryan Anderson (Can) Team Spidertech Powered By C10 0:49:43  
81 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team 0:50:38  
82 Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:52:21  
83 Arnaud Courteille (Fra) FDJ 0:52:57  
84 Laurent Pichon (Fra) Bretagne - Schuller 0:52:58  
85 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ 0:55:08  
86 Martin Gilbert (Can) Team Spidertech Powered By C10 0:57:05  
87 Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun 0:59:58  
Mountains classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 41  pts
2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 30  
3 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne 25  
4 David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 21  
5 Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93 18  
6 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale 17  
7 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 15  
8 Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 15  
9 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 13  
10 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ 11  
11 Tanel Kangert (Est) Pro Team Astana 10  
12 Leopold Konig (Cze) Team NetApp 10  
13 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale 10  
14 Arthur Vichot (Fra) FDJ 10  
15 Wout Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 9  
16 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 7  
17 Darwin Atapuma Hurtado (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 7  
18 Romain Bardet (Fra) France Espoir Team 7  
19 Nicky Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team 7  
20 Warren Barguil (Fra) France Espoir Team 5  
21 Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 93 4  
22 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 3  
23 Yoann Michaud (Fra) France Espoir Team 3  
24 Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun 3  
25 Renaud Dion (Fra) Bretagne - Schuller 3  
26 Jerome Coppel (Fra) Saur - Sojasun 1  
27 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 1  
28 Rudy Molard (Fra) France Espoir Team 1  
29 Cesare Benedetti (Ita) Team NetApp 1  
30 Eric Berthou (Fra) Bretagne - Schuller 1  
31 Ryan Anderson (Can) Team Spidertech Powered By C10 1  
Sprint classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Wout Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 60  pts
2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 50  
3 David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 36  
4 Rein Taaramae (Est) Cofidis, Le Credit En Ligne 28  
5 Romain Hardy (Fra) Bretagne - Schuller 27  
6 Jimmy Casper (Fra) Saur - Sojasun 26  
7 Pierre Rolland (Fra) Team Europcar 25  
8 Romain Bardet (Fra) France Espoir Team 25  
9 Leopold Konig (Cze) Team NetApp 22  
10 Johnny Hoogerland (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 21  
11 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team 18  
12 Robinson Eduardo Chalapud Gomez (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 17  
13 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale 16  
14 Robin Chaigneau (Ned) Skil - Shimano 16  
15 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team 16  
16 Maxime Mederel (Fra) Big Mat - Auber 93 15  
17 Warren Barguil (Fra) France Espoir Team 15  
18 Jerome Coppel (Fra) Saur - Sojasun 15  
19 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale 14  
20 Darwin Atapuma Hurtado (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia 14  
21 Sylvain Georges (Fra) Big Mat - Auber 93 14  
22 Thomas Damuseau (Fra) Skil - Shimano 12  
23 Daryl Impey (RSA) Team NetApp 10  
24 Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 10  
25 Geoffrey Soupe (Fra) FDJ 9  
26 Cyril Dessel (Fra) AG2R La Mondiale 9  
27 Florian Guillou (Fra) Bretagne - Schuller 8  
28 Tom Dumoulin (Ned) Rabobank Continental Team 6  
29 Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar 6  
30 Alexandr Shushemoin (Kaz) Pro Team Astana 5  
31 Arthur Vichot (Fra) FDJ 5  
32 Nicky Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team 5  
33 Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 5  
34 Tanel Kangert (Est) Pro Team Astana 5  
35 Andreas Dietziker (Swi) Team NetApp 5  
36 Laurent Mangel (Fra) Saur - Sojasun 5  
37 Martin Gilbert (Can) Team Spidertech Powered By C10 5  
38 Jonathan Thire (Fra) Big Mat - Auber 93 4  
39 Svein Tuft (Can) Team Spidertech Powered By C10 4  
40 Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Metropole 4  
41 Rudy Molard (Fra) France Espoir Team 3  
42 Yoann Michaud (Fra) France Espoir Team 3  
43 Axel Domont (Fra) France Espoir Team 3  
44 Martin Reimer (Ger) Skil - Shimano 3  
45 Tony Hurel (Fra) Team Europcar 3  
46 Jan Barta (Cze) Team NetApp 2  
47 Sander Oostlander (Ned) Skil - Shimano 2  
48 Kévin Reza (Fra) Team Europcar 2  
49 Guillaume Faucon (Fra) Big Mat - Auber 93 1  
50 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale 1  
51 Hector Leonardo Paez Leon (Col) Colombia Es Pasion - Cafe De Colombia -9  
Best young rider classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 Warren Barguil (Fra) France Espoir Team 14:10:26  
2 Romain Bardet (Fra) France Espoir Team 0:00:12  
3 Thibaut Pinot (Fra) FDJ 0:00:52  
4 Emilien Viennet (Fra) France Espoir Team 0:05:53  
5 Thomas Damuseau (Fra) Skil - Shimano 0:10:26  
6 Daan Olivier (Ned) Rabobank Continental Team 0:11:56  
7 Wilco Kelderman (Ned) Rabobank Continental Team 0:13:38  
8 Rudy Molard (Fra) France Espoir Team 0:21:11  
9 Tom Dumoulin (Ned) Rabobank Continental Team 0:22:39  
10 Yoann Michaud (Fra) France Espoir Team 0:22:46  
11 Thomas Bonnin (Fra) Skil - Shimano 0:23:07  
12 Axel Domont (Fra) France Espoir Team 0:28:14  
13 Ramon Sinkeldam (Ned) Rabobank Continental Team 0:31:15  
14 Nicky Van Der Lijke (Ned) Rabobank Continental Team 0:39:36  
15 Willem Wauters (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:40:36  
16 Hugo Houle (Can) Team Spidertech Powered By C10 0:42:07  
17 Jasper Bovenhuis (Ned) Rabobank Continental Team 0:46:07  
18 Arnaud Courteille (Fra) FDJ 0:48:26  
Teams
# Rider Name (Country) Team Result
1 Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia 11:21:50  
2 COFIDIS Le Crédit en Ligne 0:02:59  
3 AG2R la Mondiale 0:06:28  
4 Team Netapp 0:08:57  
5 Equipe de France Espoir 0:10:36  
6 Pro Team Astana 0:11:15  
7 Big Mat - Auber 93 0:14:50  
8 Skil - Shimano 0:17:43  
9 Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:19:59  
10 FDJ 0:21:56  
11 Rabobank Continental Team 0:22:51  
12 Saur - Sojasun 0:23:57  
13 Bretagne Schuller 0:26:25  
14 Team Europcar 0:27:16  
15 Roubaix Lille Métropole 0:30:19  
16 Team Spidertech Powered by C10 0:37:21  
Teams classification
# Rider Name (Country) Team Result
1 AG2R la Mondiale 42:31:21  
2 COFIDIS Le Crédit en Ligne 0:02:35  
3 Colombia Es Pasion - Cafe de Colombia 0:03:36  
4 Equipe de France Espoir 0:05:52  
5 Team Netapp 0:13:24  
6 Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:29:11  
7 Pro Team Astana 0:33:22  
8 Big Mat - Auber 93 0:34:54  
9 Skil - Shimano 0:38:50  
10 Rabobank Continental Team 0:48:05  
11 Bretagne Schuller 0:51:13  
12 Team Europcar 0:52:11  
13 Saur - Sojasun 0:56:43  
14 Roubaix Lille Métropole 1:01:59  
15 FDJ 1:08:31  
16 Team Spidertech Powered by C10 1:30:01