Sobrino wins sprint in Aviles

Joaquin Sobrino of the Spanish national team has won stage 3a of the Tour of Asturias. The 27-year-old won the mass sprint ahead of Javier Moreno (Andalucia-CajaSur) and Enrique Mata (Footon-Servetto).

Swipe to scroll horizontally
Full Results
1Joaquin Sobrino (Spa) Spain2:09:08
2Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucia - CajasurRow 1 - Cell 2
3Enrique Mata Cabello (Spa) Footon-ServettoRow 2 - Cell 2
4Oscar Grau (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y LeonRow 3 - Cell 2
5Johnnie Walker (Aus) Footon-ServettoRow 4 - Cell 2
6Ricardo García (Spa) OrbeaRow 5 - Cell 2
7Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 6 - Cell 2
8Pedro M Soeiro (Por) Loule - LouletanoRow 7 - Cell 2
9Santiago Pérez (Spa) Loule - LouletanoRow 8 - Cell 2
10Krzyszcof Szczawinski (Pol) MicheRow 9 - Cell 2
11Alejandro Marques Porto (Spa) Palmeiras Resort - TaviraRow 10 - Cell 2
12Julien Fouchard (Fra) Cofidis, le Credit en LigneRow 11 - Cell 2
13Angel Vicioso Arcos (Spa) Andalucia - CajasurRow 12 - Cell 2
14Bruno Saraiva (Por) Loule - LouletanoRow 13 - Cell 2
15Nico Sijmens (Bel) Cofidis, le Credit en LigneRow 14 - Cell 2
16Constantino Zaballa (Spa) Loule - LouletanoRow 15 - Cell 2
17José Herrada (Spa) Caja RuralRow 16 - Cell 2
18David García (Spa) Xacobeo GaliciaRow 17 - Cell 2
19Roberto Cesaro (Ita) MicheRow 18 - Cell 2
20Pasquale Muto (Ita) MicheRow 19 - Cell 2
21Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 20 - Cell 2
22Javier Etxarri (Spa) SpainRow 21 - Cell 2
23Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo GaliciaRow 22 - Cell 2
24Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 23 - Cell 2
25Egoitz García (Spa) Caja RuralRow 24 - Cell 2
26Andre Fernando S Martins Cardoso (Por) Palmeiras Resort - TaviraRow 25 - Cell 2
27David Blanco Rodriguez (Spa) Palmeiras Resort - TaviraRow 26 - Cell 2
28Rémi Cusin (Fra) Cofidis, le Credit en LigneRow 27 - Cell 2
29Bruno Pinto (Por) Loule - LouletanoRow 28 - Cell 2
30José Carlos Lara (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y LeonRow 29 - Cell 2
31David Da Silva Livramento (Por) Palmeiras Resort - TaviraRow 30 - Cell 2
32Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo GaliciaRow 31 - Cell 2
33Higinio Fernández (Spa) Caja RuralRow 32 - Cell 2
34Garikoitz Bravo (Spa) Caja RuralRow 33 - Cell 2
35Fortunato Baliani (Ita) MicheRow 34 - Cell 2
36David Gutierrez Gutierrez (Spa) Footon-ServettoRow 35 - Cell 2
37Marcos García (Spa) Xacobeo GaliciaRow 36 - Cell 2
38Luis Felipe Laverde (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es PasionRow 37 - Cell 2
39Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, le Credit en LigneRow 38 - Cell 2
40Raúl Santamarta (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y LeonRow 39 - Cell 2
41Vladimir Isiachev (Rus) Xacobeo GaliciaRow 40 - Cell 2
42Aketza Peña (Spa) Caja RuralRow 41 - Cell 2
43Gregory Obando (CRc) Burgos 2016 - Castilla Y LeonRow 42 - Cell 2
44Jon Izagirre (Spa) OrbeaRow 43 - Cell 2
45David De La Cruz (Spa) Caja RuralRow 44 - Cell 2
46Celestino Pinho (Por) Loule - LouletanoRow 45 - Cell 2
47Przemyslaw Niemiec (Pol) MicheRow 46 - Cell 2
48Pedro Merino (Spa) Footon-ServettoRow 47 - Cell 2
49Fabio Duarte (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es PasionRow 48 - Cell 2
50Gonzalo Rabunal Rios (Spa) Xacobeo GaliciaRow 49 - Cell 2
51Gustavo Rodriguez Iglesias (Spa) Xacobeo GaliciaRow 50 - Cell 2
52Robinson Chalapud (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion0:00:07
53Mikel Landa (Spa) OrbeaRow 52 - Cell 2
54Daniel Plaza (Spa) SpainRow 53 - Cell 2
55Alberto Fernández Sainz (Spa) Xacobeo GaliciaRow 54 - Cell 2
56Jhon E Martínez (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es PasionRow 55 - Cell 2
57Eloy Carral (Spa) SpainRow 56 - Cell 2
58Andrés A Antuña (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y LeonRow 57 - Cell 2
59Alex Norberto Cano (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es PasionRow 58 - Cell 2
60Jesús Merino Criado (Spa) SpainRow 59 - Cell 2
61Daniel Allonca (Spa) SpainRow 60 - Cell 2
62Luis Mas (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y LeonRow 61 - Cell 2
63Ricardo Mestre (Por) Palmeiras Resort - TaviraRow 62 - Cell 2
64Guillermo Lana (Spa) Caja RuralRow 63 - Cell 2
65Luis Filipe Albino Silva (Por) Palmeiras Resort - TaviraRow 64 - Cell 2
66Mikel Ilundain (Spa) OrbeaRow 65 - Cell 2
67Diego Gallego (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y LeonRow 66 - Cell 2
68Javier Aramendia (Spa) Euskaltel - Euskadi0:00:17
69Xabier Zabalo (Spa) Orbea0:00:19
70Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche0:00:24
71Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia - Cajasur0:00:26
72Fader Ardila (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es PasionRow 71 - Cell 2
73Thomas Faiers (GBr) Footon-ServettoRow 72 - Cell 2
74Jonathan Perdiguero (Spa) SpainRow 73 - Cell 2
75Tomas Swift-Metcalfe (GBr) Palmeiras Resort - TaviraRow 74 - Cell 2
76Romain Sicard (Fra) Euskaltel - EuskadiRow 75 - Cell 2
77Iván Melero (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y LeonRow 76 - Cell 2
78Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia - CajasurRow 77 - Cell 2
79Jose Vicente Toribio Alcolea (Spa) Andalucia - CajasurRow 78 - Cell 2
80Carlos A Ibáñez (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es PasionRow 79 - Cell 2
81Marco Corti (Ita) Footon-ServettoRow 80 - Cell 2
82Gorka Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 81 - Cell 2
83Oscar Álvarez (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es PasionRow 82 - Cell 2
84Rubén Reig (Spa) Caja RuralRow 83 - Cell 2
85Pedro Lopes (Por) Loule - LouletanoRow 84 - Cell 2
86Jorge Montenegro (Arg) Andalucia - Cajasur0:00:36
87David Gutierrez Palacios (Spa) Footon-Servetto0:00:43
88Daniel Ania (Spa) SpainRow 87 - Cell 2
89Tristan Valentin (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne0:00:44
90Andoni Blázquez (Spa) OrbeaRow 89 - Cell 2
91Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucia - Cajasur0:00:48
92Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia - CajasurRow 91 - Cell 2
93Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi0:00:58
94Jonathan Castroviejo (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 93 - Cell 2
95Nelson Victorino (Por) Palmeiras Resort - Tavira0:01:09
96Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit en LigneRow 95 - Cell 2
97Adrián Saez (Spa) Orbea0:01:56
98Aritz Etxebarria (Spa) OrbeaRow 97 - Cell 2
99Giampaolo Cheula (Ita) Footon-Servetto0:02:56
100Tiago Silva (Por) Loule - Louletano0:10:49
Swipe to scroll horizontally
Points
1Joaquin Sobrino (Spa) Spain25pts
2Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucia - Cajasur20Row 1 - Cell 3
3Enrique Mata Cabello (Spa) Footon-Servetto16Row 2 - Cell 3
4Oscar Grau (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon14Row 3 - Cell 3
5Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto12Row 4 - Cell 3
6Ricardo García (Spa) Orbea10Row 5 - Cell 3
7Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel - Euskadi9Row 6 - Cell 3
8Pedro M Soeiro (Por) Loule - Louletano8Row 7 - Cell 3
9Santiago Pérez (Spa) Loule - Louletano7Row 8 - Cell 3
10Krzyszcof Szczawinski (Pol) Miche6Row 9 - Cell 3
11Alejandro Marques Porto (Spa) Palmeiras Resort - Tavira5Row 10 - Cell 3
12Julien Fouchard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne4Row 11 - Cell 3
13Angel Vicioso Arcos (Spa) Andalucia - Cajasur3Row 12 - Cell 3
14Bruno Saraiva (Por) Loule - Louletano2Row 13 - Cell 3
15Nico Sijmens (Bel) Cofidis, le Credit en Ligne1Row 14 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint 1 - Posada de Llanera, 49.6km
1Gonzalo Rabunal Rios (Spa) Xacobeo Galicia3pts
2Diego Gallego (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon2Row 1 - Cell 3
3Luis Mas (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint 2 - Santullano, 61.4km
1Gonzalo Rabunal Rios (Spa) Xacobeo Galicia3pts
2Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche2Row 1 - Cell 3
3Diego Gallego (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Intervuelta - Cancienes, 39.2km
1David Gutierrez Palacios (Spa) Footon-Servetto4pts
2Gorka Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - Euskadi2Row 1 - Cell 3
3Luis Mas (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon1Row 2 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountain 1 - Alto de la Miranda (Cat. 3) 46.6km
1Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche6pts
2David Gutierrez Palacios (Spa) Footon-Servetto4Row 1 - Cell 3
3Diego Gallego (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon2Row 2 - Cell 3
4Gonzalo Rabunal Rios (Spa) Xacobeo Galicia1Row 3 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
General classification after stage 3a
1Angel Vicioso Arcos (Spa) Andalucia - Cajasur9:24:35
2Santiago Pérez (Spa) Loule - Louletano0:00:10
3Constantino Zaballa (Spa) Loule - Louletano0:00:12
4Andre Fernando S Martins Cardoso (Por) Palmeiras Resort - Tavira0:00:15
5José Herrada (Spa) Caja Rural0:00:16
6Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Euskaltel - EuskadiRow 5 - Cell 2
7David Blanco Rodriguez (Spa) Palmeiras Resort - TaviraRow 6 - Cell 2
8Pasquale Muto (Ita) MicheRow 7 - Cell 2
9Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo GaliciaRow 8 - Cell 2
10Aketza Peña (Spa) Caja RuralRow 9 - Cell 2
11Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucia - CajasurRow 10 - Cell 2
12David Gutierrez Gutierrez (Spa) Footon-ServettoRow 11 - Cell 2
13Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche0:00:18
14Fabio Duarte (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion0:00:21
15Luis Felipe Laverde (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion0:00:22
16Pedro Merino (Spa) Footon-ServettoRow 15 - Cell 2
17Gregory Obando (CRc) Burgos 2016 - Castilla Y LeonRow 16 - Cell 2
18Robinson Chalapud (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion0:00:29
19Andrés A Antuña (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y LeonRow 18 - Cell 2
20Alex Norberto Cano (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es PasionRow 19 - Cell 2
21Gonzalo Rabunal Rios (Spa) Xacobeo Galicia0:00:50
22Alejandro Marques Porto (Spa) Palmeiras Resort - Tavira0:00:54
23David García (Spa) Xacobeo GaliciaRow 22 - Cell 2
24Marcos García (Spa) Xacobeo Galicia0:00:55
25Raúl Santamarta (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon0:00:58
26Jon Izagirre (Spa) Orbea0:01:00
27Javier Etxarri (Spa) Spain0:01:01
28Garikoitz Bravo (Spa) Caja RuralRow 27 - Cell 2
29Fortunato Baliani (Ita) MicheRow 28 - Cell 2
30David Da Silva Livramento (Por) Palmeiras Resort - TaviraRow 29 - Cell 2
31Celestino Pinho (Por) Loule - LouletanoRow 30 - Cell 2
32David De La Cruz (Spa) Caja RuralRow 31 - Cell 2
33Damien Monier (Fra) Cofidis, le Credit en LigneRow 32 - Cell 2
34Mikel Landa (Spa) Orbea0:01:06
35Daniel Plaza (Spa) Spain0:01:08
36Jesús Merino Criado (Spa) SpainRow 35 - Cell 2
37Jhon E Martínez (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es PasionRow 36 - Cell 2
38Alberto Fernández Sainz (Spa) Xacobeo GaliciaRow 37 - Cell 2
39Guillermo Lana (Spa) Caja RuralRow 38 - Cell 2
40Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche0:01:25
41Romain Sicard (Fra) Euskaltel - Euskadi0:01:27
42Egoitz García (Spa) Caja Rural0:01:44
43José Carlos Lara (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon0:01:50
44Carlos A Ibáñez (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion0:02:16
45Enrique Mata Cabello (Spa) Footon-Servetto0:02:29
46Ricardo García (Spa) Orbea0:02:32
47Pedro M Soeiro (Por) Loule - LouletanoRow 46 - Cell 2
48Krzyszcof Szczawinski (Pol) MicheRow 47 - Cell 2
49Rémi Cusin (Fra) Cofidis, le Credit en LigneRow 48 - Cell 2
50Nico Sijmens (Bel) Cofidis, le Credit en LigneRow 49 - Cell 2
51Gustavo Dominguez Lemos (Spa) Xacobeo GaliciaRow 50 - Cell 2
52Vladimir Isiachev (Rus) Xacobeo GaliciaRow 51 - Cell 2
53Mickaël Buffaz (Fra) Cofidis, le Credit en LigneRow 52 - Cell 2
54Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel - Euskadi0:02:38
55Higinio Fernández (Spa) Caja RuralRow 54 - Cell 2
56Bruno Pinto (Por) Loule - LouletanoRow 55 - Cell 2
57Gustavo Rodriguez Iglesias (Spa) Xacobeo GaliciaRow 56 - Cell 2
58Luis Mas (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon0:02:45
59Ricardo Mestre (Por) Palmeiras Resort - TaviraRow 58 - Cell 2
60Diego Gallego (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y LeonRow 59 - Cell 2
61Eloy Carral (Spa) SpainRow 60 - Cell 2
62Jonathan Perdiguero (Spa) Spain0:03:04
63Fader Ardila (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es PasionRow 62 - Cell 2
64Iván Melero (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y LeonRow 63 - Cell 2
65Oscar Álvarez (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es PasionRow 64 - Cell 2
66Rubén Reig (Spa) Caja RuralRow 65 - Cell 2
67Antonio Piedra Perez (Spa) Andalucia - Cajasur0:03:26
68Jose Vicente Toribio Alcolea (Spa) Andalucia - Cajasur0:03:33
69Nelson Victorino (Por) Palmeiras Resort - Tavira0:03:47
70Giampaolo Cheula (Ita) Footon-Servetto0:03:51
71Julien Fouchard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne0:05:38
72Roberto Cesaro (Ita) MicheRow 71 - Cell 2
73Daniel Allonca (Spa) Spain0:05:42
74Xabier Zabalo (Spa) Orbea0:05:57
75Joaquin Sobrino (Spa) Spain0:07:40
76Bruno Saraiva (Por) Loule - Louletano0:07:48
77Luis Filipe Albino Silva (Por) Palmeiras Resort - Tavira0:08:03
78Tomas Swift-Metcalfe (GBr) Palmeiras Resort - Tavira0:08:15
79Marco Corti (Ita) Footon-Servetto0:08:19
80Pedro Lopes (Por) Loule - Louletano0:08:22
81Javier Ramirez Abeja (Spa) Andalucia - CajasurRow 80 - Cell 2
82Thomas Faiers (GBr) Footon-ServettoRow 81 - Cell 2
83David Gutierrez Palacios (Spa) Footon-Servetto0:08:39
84Andoni Blázquez (Spa) Orbea0:08:40
85Tristan Valentin (Fra) Cofidis, le Credit en LigneRow 84 - Cell 2
86Oscar Grau (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon0:09:03
87Johnnie Walker (Aus) Footon-ServettoRow 86 - Cell 2
88Mikel Ilundain (Spa) Orbea0:09:16
89Javier Aramendia (Spa) Euskaltel - Euskadi0:09:20
90Jesus Rosendo Prado (Spa) Andalucia - Cajasur0:09:35
91Jorge Montenegro (Arg) Andalucia - Cajasur0:09:39
92Daniel Ania (Spa) Spain0:09:51
93Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia - Cajasur0:09:57
94Adrián Saez (Spa) Orbea0:11:05
95Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel - Euskadi0:11:45
96Gorka Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - Euskadi0:12:49
97Jonathan Castroviejo (Spa) Euskaltel - Euskadi0:13:16
98Aritz Etxebarria (Spa) Orbea0:13:59
99Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel - Euskadi0:15:03
100Tiago Silva (Por) Loule - Louletano0:23:44
Swipe to scroll horizontally
Points classification
1Angel Vicioso Arcos (Spa) Andalucia - Cajasur48pts
2Joaquin Sobrino (Spa) Spain41Row 1 - Cell 3
3Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel - Euskadi34Row 2 - Cell 3
4Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucia - Cajasur28Row 3 - Cell 3
5Santiago Pérez (Spa) Loule - Louletano27Row 4 - Cell 3
6Oscar Grau (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon26Row 5 - Cell 3
7Enrique Mata Cabello (Spa) Footon-Servetto25Row 6 - Cell 3
8Pedro M Soeiro (Por) Loule - Louletano22Row 7 - Cell 3
9Ricardo García (Spa) Orbea19Row 8 - Cell 3
10Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto19Row 9 - Cell 3
11Constantino Zaballa (Spa) Loule - Louletano17Row 10 - Cell 3
12David Blanco Rodriguez (Spa) Palmeiras Resort - Tavira14Row 11 - Cell 3
13Beñat Intxausti Elorriaga (Spa) Euskaltel - Euskadi12Row 12 - Cell 3
14Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche12Row 13 - Cell 3
15Luis Felipe Laverde (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion12Row 14 - Cell 3
16Gonzalo Rabunal Rios (Spa) Xacobeo Galicia11Row 15 - Cell 3
17José Herrada (Spa) Caja Rural10Row 16 - Cell 3
18Krzyszcof Szczawinski (Pol) Miche10Row 17 - Cell 3
19Pedro Merino (Spa) Footon-Servetto8Row 18 - Cell 3
20Pasquale Muto (Ita) Miche7Row 19 - Cell 3
21Jorge Montenegro (Arg) Andalucia - Cajasur6Row 20 - Cell 3
22Fabio Duarte (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion5Row 21 - Cell 3
23Alejandro Marques Porto (Spa) Palmeiras Resort - Tavira5Row 22 - Cell 3
24Rémi Cusin (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne5Row 23 - Cell 3
25Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia4Row 24 - Cell 3
26Julien Fouchard (Fra) Cofidis, le Credit en Ligne4Row 25 - Cell 3
27Bruno Saraiva (Por) Loule - Louletano4Row 26 - Cell 3
28David Gutierrez Gutierrez (Spa) Footon-Servetto3Row 27 - Cell 3
29Raúl Santamarta (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon3Row 28 - Cell 3
30Marco Corti (Ita) Footon-Servetto3Row 29 - Cell 3
31Andre Fernando S Martins Cardoso (Por) Palmeiras Resort - Tavira3Row 30 - Cell 3
32Gregory Obando (CRc) Burgos 2016 - Castilla Y Leon3Row 31 - Cell 3
33Diego Gallego (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon3Row 32 - Cell 3
34Mikel Landa (Spa) Orbea2Row 33 - Cell 3
35Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche2Row 34 - Cell 3
36Egoitz García (Spa) Caja Rural2Row 35 - Cell 3
37Alex Norberto Cano (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion1Row 36 - Cell 3
38Nico Sijmens (Bel) Cofidis, le Credit en Ligne1Row 37 - Cell 3
39Luis Mas (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon1Row 38 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Sprint classification
1Gonzalo Rabunal Rios (Spa) Xacobeo Galicia14pts
2David Gutierrez Gutierrez (Spa) Footon-Servetto4Row 1 - Cell 3
3Raúl Santamarta (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon4Row 2 - Cell 3
4Marco Corti (Ita) Footon-Servetto4Row 3 - Cell 3
5Diego Gallego (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon3Row 4 - Cell 3
6Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche2Row 5 - Cell 3
7Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche2Row 6 - Cell 3
8Bruno Saraiva (Por) Loule - Louletano2Row 7 - Cell 3
9Mikel Landa (Spa) Orbea2Row 8 - Cell 3
10Javier Moreno Bazan (Spa) Andalucia - Cajasur2Row 9 - Cell 3
11Luis Mas (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon1Row 10 - Cell 3
12Andre Fernando S Martins Cardoso (Por) Palmeiras Resort - Tavira1Row 11 - Cell 3
13Enrique Mata Cabello (Spa) Footon-Servetto1Row 12 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Intervuelta classification
1Gorka Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - Euskadi6pts
2David Gutierrez Palacios (Spa) Footon-Servetto4Row 1 - Cell 3
3David Gutierrez Gutierrez (Spa) Footon-Servetto4Row 2 - Cell 3
4Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche2Row 3 - Cell 3
5Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel - Euskadi2Row 4 - Cell 3
6Luis Mas (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon1Row 5 - Cell 3
7Fabio Duarte (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion1Row 6 - Cell 3
8Daniel Ania (Spa) Spain1Row 7 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Mountains classification
1Przemyslaw Niemiec (Pol) Miche22pts
2Alex Norberto Cano (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion7Row 1 - Cell 3
3Mikel Landa (Spa) Orbea6Row 2 - Cell 3
4Edwin Carvajal Jaramillo (Col) Miche6Row 3 - Cell 3
5David Gutierrez Gutierrez (Spa) Footon-Servetto6Row 4 - Cell 3
6Santiago Pérez (Spa) Loule - Louletano5Row 5 - Cell 3
7Fabio Duarte (Col) Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion5Row 6 - Cell 3
8Marco Corti (Ita) Footon-Servetto4Row 7 - Cell 3
9David Gutierrez Palacios (Spa) Footon-Servetto4Row 8 - Cell 3
10Ezequiel Mosquera Miguez (Spa) Xacobeo Galicia3Row 9 - Cell 3
11Andre Fernando S Martins Cardoso (Por) Palmeiras Resort - Tavira2Row 10 - Cell 3
12Diego Gallego (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon2Row 11 - Cell 3
13Luis Filipe Albino Silva (Por) Palmeiras Resort - Tavira2Row 12 - Cell 3
14Jorge Montenegro (Arg) Andalucia - Cajasur2Row 13 - Cell 3
15Gonzalo Rabunal Rios (Spa) Xacobeo Galicia1Row 14 - Cell 3
16Tomas Swift-Metcalfe (GBr) Palmeiras Resort - Tavira1Row 15 - Cell 3
17Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia - Cajasur1Row 16 - Cell 3
18Gorka Izagirre Insausti (Spa) Euskaltel - Euskadi1Row 17 - Cell 3
Swipe to scroll horizontally
Regional rider classification
1Santiago Pérez (Spa) Loule - Louletano9:24:45
2Andrés A Antuña (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon0:00:19
3Raúl Santamarta (Spa) Burgos 2016 - Castilla Y Leon0:00:48
4Higinio Fernández (Spa) Caja Rural0:02:28
5Daniel Allonca (Spa) Spain0:05:32
6Joaquin Sobrino (Spa) Spain0:07:30
7Daniel Ania (Spa) Spain0:09:41
Swipe to scroll horizontally
Teams classification
1Cafe De Colombia - Colombia Es Pasion28:14:58
2Palmeiras Resort - Tavira0:00:13
3Centro Ciclismo De Loule - Louletano0:00:14
4Footon-ServettoRow 3 - Cell 2
5Caja RuralRow 4 - Cell 2
6Miche0:00:20
7Burgos 2016 - Castilla y Leon0:00:26
8Xacobeo Galicia0:00:52
9Spain0:01:51
10Andalucia - Cajasur0:02:23
11Euskaltel - Euskadi0:02:30
12Orbea0:03:27
13Cofidis, Le Credit En Ligne0:04:46

Thank you for reading 5 articles in the past 30 days*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read any 5 articles for free in each 30-day period, this automatically resets

After your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1