Skip to main content

Firsanov solos to stage, overall Vuelta Madrid title

Full results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Sergey Firsanov (Rus) Rusvelo4:39:59
2Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team0:01:51
3José Belda (Spa) Esp0:01:59
4Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi0:02:07
5Rémy Di Gregorio (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne0:02:09
6Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Epm - Une0:02:29
7David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne0:02:40
8Francisco Jarley Colorado Hernandez (Col) Epm - Une0:02:46
9David Da Silva Livramento (Por) Tavira - Prio0:02:59
10David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural0:03:10
11Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team
12Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team
13Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:03:36
14Mikhail Antonov (Rus) Lokosphinx0:03:44
15Alejandro Marque Porto (Spa) Tavira - Prio0:03:45
16Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team
17Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne0:03:55
18Jose Vicente Toribio Alcolea (Spa) Andalucia0:04:20
19Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Euskaltel-Euskadi0:04:42
20Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural
21Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Endura Racing0:04:43
22Hernani Broco (Por) Caja Rural
23Marcos Garcia (Spa) Caja Rural0:04:49
24Pedro Merino Criado (Spa) Ktm - Murcia0:04:51
25Iker Camano Ortuzar (Spa) Endura Racing0:04:55
26Sergey Belykh (Rus) Lokosphinx0:04:58
27Peio Bilbao (Spa) Euskaltel-Euskadi0:05:01
28Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia0:05:05
29Angel Madrazo Ruiz (Spa) Movistar Team0:05:10
30Eduard Prades Reverte (Spa) Esp0:06:45
31Adrian Palomares Villaplana (Spa) Andalucia0:07:11
32Miguel Gomez Crespo (Spa) Esp0:07:22
33Artem Ovechkin (Rus) Rusvelo0:07:37
34Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne0:08:05
35Ricardo Mestre (Por) Tavira - Prio0:08:54
36Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia0:09:00
37Carlos Verona Quintanilla (Spa) Burgos Bh - Castilla Y Leon
38Jose Luis Roldan Carmona (Spa) Andalucia
39Alexey Kunshin (Rus) Lokosphinx0:09:10
40Omar Fraile Matarranz (Spa) Orbea Continental0:09:20
41Rene Mandri (Est) Endura Racing0:10:15
42Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi0:10:23
43Javier Chacon (Spa) Andalucia
44Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing0:11:04
45Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural0:11:09
46Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural
47Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
48Antonio Pedrero Lopez (Spa) Esp
49Andoni Blazquez (Spa) Orbea Continental0:11:34
50Mauricio Ortega Ramirez (Col) Epm - Une0:11:47
51Aritz Bagües (Spa) Orbea Continental0:11:56
52Robigzon Leandro Oyola Oyola (Col) Epm - Une0:12:54
53Dmitry Sokolov (Rus) Lokosphinx0:13:00
54Roman Osuna Montes (Spa) Andalucia0:13:06
55Jaume Rovira Pous (Spa) Ktm - Murcia0:13:27
56Salvador Guardiola Tora (Spa) Ktm - Murcia
57Jose Antonio Carrasco Ramirez (Spa) Ktm - Murcia
58Darío Hernández (Spa) Esp
59Igor Merino Cortazar (Spa) Orbea Continental0:13:37
60Jaime Vergara (Col) Epm - Une0:13:45
61Mikel Bizkarra (Spa) Orbea Continental
62Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne0:14:19
63Gustavo Cesar Veloso (Spa) Andalucia0:14:49
64Jóni Silva Brandão (Por) Burgos Bh - Castilla Y Leon0:17:00
65Nelson Victorino (Por) Tavira - Prio0:19:36
66Zakkari Dempster (Aus) Endura Racing0:21:11
67Jack Anderson (Aus) Endura Racing
68Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi
69José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team
70Karol Domagalski (Pol) Caja Rural
71Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
72Amaro Manuel Antunes (Por) Tavira - Prio
DNQXabier Zabalo Imaz (Spa) Orbea Continental0:23:22
DNQWalter Fernando Pedraza Morales (Col) Epm - Une
DNQJuan Pérez (Spa) Esp
DNQAritz Etxebarria (Spa) Orbea Continental
DNQDavid Belda Garcia (Spa) Burgos Bh - Castilla Y Leon
DNQHenrique Casimiro (Por) Tavira - Prio
DNQOscar Santamaria Munoz (Spa) Burgos Bh - Castilla Y Leon
DNQPaul Voss (Ger) Endura Racing0:23:24
DNQArkimedes Arguelyes Rodriges (Rus) Rusvelo
DNQJonathon Perdiguero (Spa) Esp0:30:35
DNQDiogo Nunes (Por) Tavira - Prio0:31:20
DNQJoao Pereira (Por) Tavira - Prio
DNFSergey Klimov (Rus) Rusvelo
DNFAlexandre Blain (Fra) Endura Racing
DNFAitor Perez Arrieta (Spa) Ktm - Murcia
DNFGiovanni Manuel Baez Alvarez (Col) Epm - Une
DNFJonathon Perdiguero (Spa) Esp
DNFDmitry Kozontchuk (Rus) Rusvelo
DNFJoaquín López (Spa) Esp
DNFLuis Mas Bonet (Spa) Burgos Bh - Castilla Y Leon
DNFFrancisco Jose Pacheco Torres (Spa) Ktm - Murcia
DNFJuan Jose Cobo Acebo (Spa) Movistar Team
DNFManuel Anton (Spa) Burgos Bh - Castilla Y Leon
DNFEgoitz Garcia Echeguibel (Spa) Cofidis, Le Credit en Ligne
DNFMaxim Kozyrev (Rus) Lokosphinx
DNFPablo Torres Muino (Spa) Burgos Bh - Castilla Y Leon
DNFKirill Sveshnikov (Rus) Lokosphinx
DNFEvgeny Shalunov (Rus) Lokosphinx
DNFCamilo Andres Suarez Albarracin (Col) Epm - Une
DNFEfren Carazo (Spa) Burgos Bh - Castilla Y Leon
DNFIllart Zuazubiskar Gallastegi (Spa) Orbea Continental
DNFRudy Molard (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne
DNFJoao Pereira (Por) Tavira - Prio
DNFJose Rafael Martinez Castillo (Spa) Ktm - Murcia
DNFEnzo Moyano (Arg) Caja Rural
DNFDiogo Nunes (Por) Tavira - Prio
DNFMatvey Zubov (Rus) Rusvelo
DNFPavel Kapenkov (Rus) Rusvelo

Final general classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sergey Firsanov (Rus) Rusvelo4:50:01
2Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team0:02:11
3Rémy Di Gregorio (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne0:02:26
4José Belda (Spa) Esp0:02:28
5Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team0:02:46
6David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne0:02:54
7Mikel Landa Meana (Spa) Euskaltel-Euskadi0:02:56
8Ivan Ramiro Parra Pinto (Col) Epm - Une0:03:05
9David De La Cruz Melgarejo (Spa) Caja Rural0:03:19
10Francisco Jarley Colorado Hernandez (Col) Epm - Une0:03:22
11Ruben Plaza Molina (Spa) Movistar Team0:03:27
12David Da Silva Livramento (Por) Tavira - Prio0:03:35
13Alejandro Marque Porto (Spa) Tavira - Prio0:03:56
14Pablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:03:57
15Javier Moreno Bazan (Spa) Movistar Team0:03:59
16Mikhail Antonov (Rus) Lokosphinx0:04:09
17Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne0:04:12
18Jose Vicente Toribio Alcolea (Spa) Andalucia0:04:49
19Jonathan Tiernan-Locke (GBr) Endura Racing0:05:07
20Iker Camano Ortuzar (Spa) Endura Racing0:05:08
21Angel Madrazo Ruiz (Spa) Movistar Team0:05:10
22Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Euskaltel-Euskadi0:05:11
23Hernani Broco (Por) Caja Rural0:05:14
24Peio Bilbao (Spa) Euskaltel-Euskadi0:05:18
25Alexander Riabkin (Rus) Caja Rural0:05:19
26Marcos Garcia (Spa) Caja Rural0:05:30
27Sergey Belykh (Rus) Lokosphinx0:05:32
28Pedro Merino Criado (Spa) Ktm - Murcia0:05:45
29Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia0:05:57
30Eduard Prades Reverte (Spa) Esp0:07:15
31Artem Ovechkin (Rus) Rusvelo0:07:29
32Adrian Palomares Villaplana (Spa) Andalucia0:07:52
33Yohan Bagot (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne0:08:35
34Miguel Gomez Crespo (Spa) Esp0:08:46
35Ricardo Mestre (Por) Tavira - Prio0:09:10
36Alexey Kunshin (Rus) Lokosphinx0:09:16
37Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia0:09:42
38Omar Fraile Matarranz (Spa) Orbea Continental0:09:48
39Carlos Verona Quintanilla (Spa) Burgos Bh - Castilla Y Leon0:09:52
40Jose Luis Roldan Carmona (Spa) Andalucia0:10:01
41Rene Mandri (Est) Endura Racing0:10:48
42Javier Chacon (Spa) Andalucia0:11:00
43Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi0:11:09
44Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing0:11:17
45Nicolas Vogondy (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne0:11:26
46Javier Francisco Aramendia Lorente (Spa) Caja Rural0:12:09
47Antonio Pedrero Lopez (Spa) Esp
48Fabricio Ferrari (Uru) Caja Rural0:12:25
49Mauricio Ortega Ramirez (Col) Epm - Une0:12:35
50Aritz Bagües (Spa) Orbea Continental0:12:45
51Andoni Blazquez (Spa) Orbea Continental0:13:01
52Dmitry Sokolov (Rus) Lokosphinx0:13:24
53Robigzon Leandro Oyola Oyola (Col) Epm - Une
54Roman Osuna Montes (Spa) Andalucia0:14:01
55Salvador Guardiola Tora (Spa) Ktm - Murcia0:14:03
56Igor Merino Cortazar (Spa) Orbea Continental0:14:06
57Jose Antonio Carrasco Ramirez (Spa) Ktm - Murcia0:14:09
58Jaume Rovira Pous (Spa) Ktm - Murcia0:14:16
59Mikel Bizkarra (Spa) Orbea Continental0:14:25
60Darío Hernández (Spa) Esp0:14:27
61Jaime Vergara (Col) Epm - Une0:14:28
62Gustavo Cesar Veloso (Spa) Andalucia0:14:53
63Damien Monier (Fra) Cofidis, Le Credit en Ligne0:15:07
64Jóni Silva Brandão (Por) Burgos Bh - Castilla Y Leon0:17:52
65Nelson Victorino (Por) Tavira - Prio0:20:20
66José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Movistar Team0:21:14
67Zakkari Dempster (Aus) Endura Racing0:21:36
68Karol Domagalski (Pol) Caja Rural0:21:37
69Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team0:21:40
70Amaro Manuel Antunes (Por) Tavira - Prio0:21:48
71Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel-Euskadi0:21:58
72Jack Anderson (Aus) Endura Racing0:22:01

Latest on Cyclingnews