Skip to main content

Richeze sprints to victory in Serbia

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Maximiliano Richeze (Arg) Team Nippo3:34:48
2Enrico Rossi (Ita) Meridiana Kamen Team
3Ivan Stevic (Srb) Salcano
4Ali Riza Tanriverdi (Tur) Turkey National Team
5Adam Wadecki (Pol) BDC - Marcpol Team
6Sebastien Jullien (Fra) CMI The Trilogy Group
7Georgios Bouglas (Gre) Gios Deyser - Leon Kastro
8Maarten De Jonge (Ned) CCN-Hong Kong
9Jovan Zekavica (Srb) Srbija Mladi Festina
10Roberto Cesaro (Ita) Meridiana Kamen Team
11Apostolos Bouglas (Gre) Gios Deyser - Leon Kastro
12Manuel Fedele (Ita) Hemus 1896
13Marko Stankovic (Srb) Srbija Mladi Festina
14Matija Kvasina (Cro) Tusnad Cycling Team
15Henning Bommel (Ger) LKT Brandenburg
16Stefan Schumacher (Ger) Christina Watches - Onfone
17Matej Marin (Slo) RC Arbö Wels Gourmetfein
18Matej Jurco (Svk) Whirlpool - Author
19Zbignew Gucwa (Pol) CMI The Trilogy Group
20Charalampos Kastrantas (Gre) Gios Deyser - Leon Kastro
21Daniel Paulus (Aut) RC Arbö Wels Gourmetfein
22Damian Walczak (Pol) BDC - Marcpol Team
23Svetislav Blagojevic (Srb) Radnicki Kragujevac
24Andi Bajc (Slo) Salcano
25Michael Rasmussen (Den) Christina Watches - Onfone
26Joshua Prete (Aus) Whirlpool - Author
27Nebojša Jovanovic (Srb) Radnicki Kragujevac
28Nikola Dal Santo (Ita) Hemus 1896
29Kemal Kucujbay (Tur) Turkey National Team
30Aleksandar Milivojevic (Srb) Srbija Mladi Festina
31Alexander Prishpetnyy (Rus) Itera - Katusha
32Dejan Maric (Srb) Radnicki Kragujevac
33Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea
34Sergei Rudaskov (Rus) Itera - Katusha
35Alessandro Malagoti (Ita) Hemus 1896
36Frantisek Padour (Cze) Whirlpool - Author
37Maurizio Biondo (Ita) Meridiana Kamen Team
38Vincenzo Garofolo (Ita) Team Nippo
39Thomas Frei (Swi) Christina Watches - Onfone
40Joeri Adams (Bel) Telenet - Fidea
41Jaume Rovira Pous (Spa) Gios Deyser - Leon Kastro0:00:08
42Nazim Bakirci (Tur) Turkey National Team
43Jiri Hudecek (Cze) Whirlpool - Author
44Mirac Kal (Tur) Turkey National Team
45Henry Frusto (Ita) Team Nippo
46Jiri Polnicky (Cze) Whirlpool - Author
47Marcel Ternovsek (Slo) Tusnad Cycling Team
48Fortunato Balliani (Ita) Team Nippo
49Rezman Bostjan (Cro) Hemus 1896
50Jakub Vecera (Cze) Whirlpool - Author
51Bastian Menzel (Ger) LKT Brandenburg
52Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea
53Corne Van Kessel (Ned) Telenet - Fidea
54Fatih Harmanci (Tur) Salcano
55Rene Joergensen (Den) Christina Watches - Onfone
56Stefan Petrovski (Mkd) BSK Banja Luka
57Mert Mutlu (Tur) Turkey National Team
58Simone Campagnaro (Ita) Team Nippo
59Antonio Testa (Ita) Team Nippo
60Lukas Kalt (Swi) CCN-Hong Kong
61Goran Šmelcerovic (Srb) Radnicki Kragujevac
62Nico Hesslich (Ger) LKT Brandenburg
63Stefan Rucker (Aut) RC Arbö Wels Gourmetfein
64Arnaud Jouffroy (Fra) Telenet - Fidea
65Alexander Foliforov (Rus) Itera - Katusha
66Goran Cerovic (Srb) BSK Banja Luka
67Dmitriy Kosyakov (Rus) Itera - Katusha
68Tobias Knaup (Ger) LKT Brandenburg
69Gabor Fejes (Hun) Bianchi Regional0:00:13
70Plamen Dimov (Bul) Železnicar Niš0:00:18
71Rob Peeters (Bel) Telenet - Fidea0:00:20
72Konstantinos Efstathiou (Gre) Gios Deyser - Leon Kastro
73Dariusz Baranowski (Pol) BDC - Marcpol Team
74Nikola Kozomara (Srb) Srbija Mladi Festina0:00:24
75Dmitry Mokrov (Rus) Itera - Katusha
76Lewis Fellas (GBr) CCN-Hong Kong0:00:30
77Esad Hasanovic (Srb) Radnicki Kragujevac0:00:33
78Dragiša Jovic (BiH) Bosnia Herzegovnia National Team0:00:30
79Andreas Graf (Aut) RC Arbö Wels Gourmetfein0:00:49
80Vladimir Kuvalja (BiH) BSK Banja Luka0:00:51
81Dragan Spasic (Srb) Železnicar Niš
82Stanimir Cholakov (Bul) BSK Banja Luka
83Piotr Kirpsza (Pol) BDC - Marcpol Team
84Alexander Kamp (Den) Christina Watches - Onfone
85Michael Humbert (Ger) LKT Brandenburg0:00:58
86Marek Canecky (Svk) Salcano0:01:00
87Gullaume Soula (Fra) CMI The Trilogy Group
88Julien Schick (Fra) CMI The Trilogy Group
89Gergely Ivanics (Hun) Bianchi Regional
90Lukas Stoiber (Aut) RC Arbö Wels Gourmetfein0:01:31
91Vladimir Koev (Bul) Gios Deyser - Leon Kastro
92Pavlin Balinski (Bul) Hemus 1896
93Simeon Green (GBr) CMI The Trilogy Group
94Bruno Radotic (Cro) Meridiana Kamen Team
95Luka Grubic (Cro) Meridiana Kamen Team
96Marcin Sapa (Pol) BDC - Marcpol Team0:01:39
97Konrad Kott (Pol) BDC - Marcpol Team0:02:57
98Djordje Stevanovic (Srb) Železnicar Niš0:03:34
99Solymosi Marton (Hun) Bianchi Regional
100Marko Bogdanovic (Srb) Železnicar Niš
101Arnold Lukacs (Rom) Tusnad Cycling Team
102Domagoj Breznik (Cro) Hemus 1896
103Aleksandr Sizko Antti (Fin) CCN-Hong Kong
104Marko Danilovic (Srb) Železnicar Niš
105Mujo Kurtovic (BiH) Bosnia Herzegovnia National Team0:05:27
106Frederik Wilmann (Nor) Christina Watches - Onfone
107Balint Bischof (Hun) Bianchi Regional0:05:32
108Gergeli Kiss (Hun) Bianchi Regional
109Zoltan Vigh (Hun) Bianchi Regional0:06:00
110Luke Dunbar (GBr) CMI The Trilogy Group0:06:25
111Miloš Stojanovic (Srb) Srbija Mladi Festina0:07:17
112Tamas Csicsaky (Rom) Tusnad Cycling Team0:08:06
113Nebojša Petrovic (Srb) BSK Banja Luka
114Blaž Bonca (Slo) Meridiana Kamen Team0:08:34
DNFMustafa Sayar (Tur) Turkey National Team
DNFPetar Panayotov (Bul) Železnicar Niš

General classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Stefan Schumacher (Ger) Christina Watches - Onfone17:15:34
2Sergei Rudaskov (Rus) Itera - Katusha0:00:20
3Alexander Prishpetnyy (Rus) Itera - Katusha0:00:33
4Maarten De Jonge (Ned) CCN-Hong Kong0:00:34
5Matija Kvasina (Cro) Tusnad Cycling Team
6Alexander Foliforov (Rus) Itera - Katusha0:00:42
7Gabor Fejes (Hun) Bianchi Regional0:00:47
8Michael Rasmussen (Den) Christina Watches - Onfone0:01:03
9Fortunato Balliani (Ita) Team Nippo0:01:19
10Damian Walczak (Pol) BDC - Marcpol Team0:01:32
11Joeri Adams (Bel) Telenet - Fidea0:01:34
12Daniel Paulus (Aut) RC Arbö Wels Gourmetfein
13Vincenzo Garofolo (Ita) Team Nippo
14Jiri Hudecek (Cze) Whirlpool - Author0:01:42
15Matej Jurco (Svk) Whirlpool - Author0:02:03
16Nebojša Jovanovic (Srb) Radnicki Kragujevac
17Nikola Dal Santo (Ita) Hemus 1896
18Maurizio Biondo (Ita) Meridiana Kamen Team
19Joshua Prete (Aus) Whirlpool - Author0:02:36
20Thomas Frei (Swi) Christina Watches - Onfone
21Jaume Rovira Pous (Spa) Gios Deyser - Leon Kastro0:02:53
22Rezman Bostjan (Cro) Hemus 18960:02:55
23Frantisek Padour (Cze) Whirlpool - Author0:03:12
24Piotr Kirpsza (Pol) BDC - Marcpol Team0:03:29
25Henry Frusto (Ita) Team Nippo0:05:35
26Andi Bajc (Slo) Salcano0:07:14
27Dejan Maric (Srb) Radnicki Kragujevac0:08:34
28Tom Meeusen (Bel) Telenet - Fidea0:10:29
29Blaž Bonca (Slo) Meridiana Kamen Team0:10:35
30Georgios Bouglas (Gre) Gios Deyser - Leon Kastro0:13:47
31Matej Marin (Slo) RC Arbö Wels Gourmetfein
32Dmitriy Kosyakov (Rus) Itera - Katusha0:13:49
33Alexander Kamp (Den) Christina Watches - Onfone0:17:39
34Jiri Polnicky (Cze) Whirlpool - Author0:17:53
35Mirac Kal (Tur) Turkey National Team0:18:00
36Enrico Rossi (Ita) Meridiana Kamen Team0:18:09
37Ivan Stevic (Srb) Salcano0:18:10
38Dmitry Mokrov (Rus) Itera - Katusha0:18:11
39Nico Hesslich (Ger) LKT Brandenburg0:18:31
40Nazim Bakirci (Tur) Turkey National Team0:19:38
41Roberto Cesaro (Ita) Meridiana Kamen Team0:19:48
42Esad Hasanovic (Srb) Radnicki Kragujevac0:20:03
43Henning Bommel (Ger) LKT Brandenburg0:23:32
44Andreas Graf (Aut) RC Arbö Wels Gourmetfein0:24:21
45Dragan Spasic (Srb) Železnicar Niš0:24:23
46Goran Šmelcerovic (Srb) Radnicki Kragujevac0:24:31
47Jovan Zekavica (Srb) Srbija Mladi Festina0:29:09
48Bastian Menzel (Ger) LKT Brandenburg0:30:22
49Nikola Kozomara (Srb) Srbija Mladi Festina0:30:38
50Maximiliano Richeze (Arg) Team Nippo0:31:09
51Alessandro Malagoti (Ita) Hemus 18960:31:29
52Simone Campagnaro (Ita) Team Nippo0:31:37
53Stefan Rucker (Aut) RC Arbö Wels Gourmetfein
54Svetislav Blagojevic (Srb) Radnicki Kragujevac0:32:00
55Bart Wellens (Bel) Telenet - Fidea0:32:07
56Tobias Knaup (Ger) LKT Brandenburg0:32:10
57Rob Peeters (Bel) Telenet - Fidea0:32:20
58Mert Mutlu (Tur) Turkey National Team0:32:21
59Apostolos Bouglas (Gre) Gios Deyser - Leon Kastro0:32:35
60Marcin Sapa (Pol) BDC - Marcpol Team0:33:01
61Luka Grubic (Cro) Meridiana Kamen Team0:33:31
62Adam Wadecki (Pol) BDC - Marcpol Team0:34:47
63Kemal Kucujbay (Tur) Turkey National Team0:34:53
64Jakub Vecera (Cze) Whirlpool - Author0:35:01
65Dariusz Baranowski (Pol) BDC - Marcpol Team0:35:13
66Aleksandar Milivojevic (Srb) Srbija Mladi Festina0:35:31
67Arnaud Jouffroy (Fra) Telenet - Fidea0:35:32
68Gullaume Soula (Fra) CMI The Trilogy Group0:35:52
69Julien Schick (Fra) CMI The Trilogy Group0:35:53
70Lukas Stoiber (Aut) RC Arbö Wels Gourmetfein0:36:33
71Frederik Wilmann (Nor) Christina Watches - Onfone0:37:49
72Charalampos Kastrantas (Gre) Gios Deyser - Leon Kastro0:38:00
73Rene Joergensen (Den) Christina Watches - Onfone0:38:08
74Manuel Fedele (Ita) Hemus 18960:38:10
75Plamen Dimov (Bul) Železnicar Niš0:38:18
76Marcel Ternovsek (Slo) Tusnad Cycling Team0:38:25
77Corne Van Kessel (Ned) Telenet - Fidea0:38:37
78Simeon Green (GBr) CMI The Trilogy Group0:38:40
79Vladimir Koev (Bul) Gios Deyser - Leon Kastro
80Marek Canecky (Svk) Salcano0:39:00
81Bruno Radotic (Cro) Meridiana Kamen Team0:39:31
82Gergeli Kiss (Hun) Bianchi Regional0:40:25
83Solymosi Marton (Hun) Bianchi Regional0:40:43
84Antonio Testa (Ita) Team Nippo0:41:05
85Zoltan Vigh (Hun) Bianchi Regional0:41:33
86Tamas Csicsaky (Rom) Tusnad Cycling Team0:42:59
87Konrad Kott (Pol) BDC - Marcpol Team0:44:40
88Luke Dunbar (GBr) CMI The Trilogy Group0:47:22
89Pavlin Balinski (Bul) Hemus 18960:47:23
90Gergely Ivanics (Hun) Bianchi Regional0:47:40
91Fatih Harmanci (Tur) Salcano0:48:36
92Sebastien Jullien (Fra) CMI The Trilogy Group0:49:33
93Ali Riza Tanriverdi (Tur) Turkey National Team0:49:53
94Dragiša Jovic (BiH) Bosnia Herzegovnia National Team0:51:20
95Goran Cerovic (Srb) BSK Banja Luka0:52:20
96Arnold Lukacs (Rom) Tusnad Cycling Team
97Michael Humbert (Ger) LKT Brandenburg0:52:23
98Konstantinos Efstathiou (Gre) Gios Deyser - Leon Kastro0:52:36
99Marko Stankovic (Srb) Srbija Mladi Festina0:53:06
100Lukas Kalt (Swi) CCN-Hong Kong0:54:43
101Marko Danilovic (Srb) Železnicar Niš0:55:50
102Stanimir Cholakov (Bul) BSK Banja Luka0:57:06
103Djordje Stevanovic (Srb) Železnicar Niš0:57:30
104Stefan Petrovski (Mkd) BSK Banja Luka0:57:39
105Lewis Fellas (GBr) CCN-Hong Kong0:58:21
106Zbignew Gucwa (Pol) CMI The Trilogy Group0:59:40
107Marko Bogdanovic (Srb) Železnicar Niš1:02:05
108Vladimir Kuvalja (BiH) BSK Banja Luka1:02:47
109Aleksandr Sizko Antti (Fin) CCN-Hong Kong1:04:00
110Miloš Stojanovic (Srb) Srbija Mladi Festina1:04:28
111Nebojša Petrovic (Srb) BSK Banja Luka1:06:04
112Domagoj Breznik (Cro) Hemus 18961:09:24
113Mujo Kurtovic (BiH) Bosnia Herzegovnia National Team1:11:09
114Balint Bischof (Hun) Bianchi Regional1:12:50

Latest on Cyclingnews