Skip to main content

Hat-trick for Boulanger

Full Results
#Rider Name (Country) TeamResult
1Thibaut Boulanger (Fra) France2:13:43
2Alex Darville (USA) United States
3Anthony Morel (Fra) France
4Dion Smith (NZl) New Zealand
5Élliott Doyle (Can) Québec
6Émile Jean (Can) Canada
7Dorian Javier Perrinjeffrey (USA) Team Specialized
8Adam De Vos (Can) Canada
9Charles Matte (Can) Québec
10Erik Volotzky (USA) Mid-South Regional
11Vitaliy Marayhin (Kaz) Kazakhstan
12Roman Semyonov (Kaz) Kazakhstan
13Tyler Williams (USA) United States
14Nicholas Roeder (USA) Colavita-Baci U19
15José Aguire (Mex) Mexico
16Tileqen Maidos (Kaz) Kazakhstan
17Olivier Hokmi (Can) Attrium (Qc)
18Olivier Delaney (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized
19Brandon Etzl (Can) Planet Energy P/B Spidertech
20Félix Côté-Bouvette (Can) Québec
21Jos Chalmers (USA) South Eastern Regional
22Kevin Goulot (Fra) France
23Lambert Gatineau (Can) Spidertech P/B Powerwatts
24Benoît Lantagne (Can) Centre national de l'Atlantique
25Yohan Patry (Can) Canada
26Naoya Uchino (Jpn) Japan
27Simon-Pierre Gauthier (Can) Québec
28Toshiki Omote (Jpn) Japan
29George Hubbard (NZl) New Zealand
30Benjamin Wolfe (USA) Colavita-Baci U19
31Jérémy Maison (Fra) France
32Simon-Pierre Maltais (Can) Québec
33Frédéric Cossette (Can) Québec
34James Laberge (USA) Team Specialized
35James Oram (NZl) New Zealand
36David Onsow (Can) Canada
37Romeo Daniel Quicibal Estrada (Gua) Guatemala
38Hiroki Nishimura (Jpn) Japan
39Kristopher Jorgenson (USA) United States
40Alexey Vermeulen (USA) Pro Chain / Team Turner
41Torey Philipp (USA) Team Specialized
42Kirill Prolubnikov (Kaz) Kazakhstan
43Lucas Papillon (Fra) France
44Dorian Javier Monterroso (Gua) Guatemala
45Benjamin Perry (Can) Canada
46Christopher Meacham (USA) Young Medalists / Team Rothrock
47Roberto Rodriguez (Mex) South Eastern Regional
48Jérémie Lavoie-Doyon (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized
49Kaleb Koch (USA) ISCorp Cycling Team
50Joseph Lupien (Can) Centre national de l'Atlantique
51Micah Engle (USA) Young Medalists / Team Rothrock
52Daniel Eaton (USA) Mid-South Regional
53William Richter (USA) South Eastern Regional
54Genki Kubota (Jpn) Japan
55Samuel Gagnon (Can) Attrium (Qc)
56Luis Fernando Pop Laj (Gua) Guatemala
57David Goodman (USA) South Eastern Regional
58Pierre Robitaille (Can) Attrium (Qc)
59Nigel Ellsay (Can) Canada
60William Zellmer (USA) Team Specialized
61Alexandre Pinard (Can) Spidertech P/B Powerwatts
62Gregory Daniel (USA) United States
63Owen Graves (USA) Mid-South Regional
64Viktor Okishev (Kaz) Kazakhstan
65David Benkoski (USA) Team Specialized
66Jess Neufeld (Can) Spidertech P/B Powerwatts
67Brian Lark (USA) Pro Chain / Team Turner
68Christopher Calder (USA) Colavita-Baci U19
69Andrew Dillman (USA) Pro Chain / Team Turner
70Timur Kazantsev (Kaz) Kazakhstan
71Colby Wait-Molyneux (USA) United States
72Ohko Shimizu (Jpn) Japan
73Nicolas Masbourian-Parent (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized
74Paul Kumm (USA) ISCorp Cycling Team
75Matthew Lipscomb (USA) United States
76Tomas Barnet (USA) Young Medalists / Team Rothrock
77Zach Semian (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS
78Thanawut Sanikwathi (Tha) Thailand
79Nathan Labecki (USA) ISCorp Cycling Team
80Benjamin Chartrand (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized
81Kyle Torres (USA) Team Specialized
82Justin Zottl (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:00:17
83Lucca Zeray (USA) Young Medalists / Team Rothrock
84Sergio Escutia (Mex) Mexico0:00:19
85Michael Reidenbach (USA) Colavita-Baci U19
86Luke Haley (USA) Pro Chain / Team Turner
87Hamish Schreurs (NZl) New Zealand
88Alex Jensen (USA) Pro Chain / Team Turner
89Poompat Seehabuntong (Tha) Thailand
90Krisana Kaewprapa (Tha) Thailand
91Sergio Limogesblaise (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized
92James Anderson (USA) Mid-South Regional0:02:35
93Eric Reinert (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:14:17
94Steve Arbault (Fra) France
95Suguru Tokuda (Jpn) Japan
96David Fugère (Can) Attrium (Qc)0:15:06
97François Vaillancourt (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized
98Diego Andoval (Mex) Mexico
99Kevin Lindlau (USA) ISCorp Cycling Team
100Andrew Hodges (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS
101Adder Nfaarid Espinoza Mazariegos (Gua) Guatemala
102Rogelio Rojas (Mex) Mexico
103Alexandre Tremblay (Can) Attrium (Qc)0:15:16
104John Young Nesbit (USA) Medalists / Team Rothrock0:17:18
105Johnny Quintal (Mex) Mexico
106Sean Lynch (USA) Colavita-Baci U19
107Setthawut Yordsuwan (Tha) Thailand0:17:24
108Erik Anderson (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:19:43
109Matthew Hopkins (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:22:57

General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1James Oram (NZl) New Zealand10:55:14
2Dion Smith (NZl) New Zealand0:00:19
3Colby Wait-Molyneux (USA) United States0:00:23
4Kristopher Jorgenson (USA) United States0:00:27
5William Zellmer (USA) Team Specialized0:00:34
6Émile Jean (Can) Canada0:00:36
7Alexey Vermeulen (USA) Pro Chain / Team Turner0:00:42
8Thibaut Boulanger (Fra) France0:00:43
9Daniel Eaton (USA) Mid-South Regional0:00:50
10Gregory Daniel (USA) United States0:00:53
11Roman Semyonov (Kaz) Kazakhstan0:00:56
12José Aguire (Mex) Mexico0:00:59
13George Hubbard (NZl) New Zealand0:01:00
14Michael Reidenbach (USA) Colavita-Baci U190:01:01
15Matthew Lipscomb (USA) United States0:01:03
16Nigel Ellsay (Can) Canada
17Jos Chalmers (USA) South Eastern Regional0:01:05
18Benjamin Perry (Can) Canada0:01:11
19Micah Engle (USA) Young Medalists / Team Rothrock0:01:12
20Dorian Javier Perrinjeffrey (USA) Team Specialized0:01:13
21Sergio Escutia (Mex) Mexico0:01:15
22Kyle Torres (USA) Team Specialized
23Benjamin Wolfe (USA) Colavita-Baci U190:01:16
24Kevin Goulot (Fra) France0:01:19
25Tileqen Maidos (Kaz) Kazakhstan0:01:23
26Torey Philipp (USA) Team Specialized
27Simon-Pierre Gauthier (Can) Québec0:01:25
28Yohan Patry (Can) Canada0:01:27
29Jérémy Maison (Fra) France
30Naoya Uchino (Jpn) Japan0:01:30
31Dorian Javier Monterroso (Gua) Guatemala0:01:33
32Lambert Gatineau (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:01:39
33Jess Neufeld (Can) Spidertech P/B Powerwatts
34Adam De Vos (Can) Canada0:01:41
35Benoît Lantagne (Can) Centre national de l'Atlantique
36James Laberge (USA) Team Specialized0:01:42
37Félix Côté-Bouvette (Can) Québec0:01:44
38Jérémie Lavoie-Doyon (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:01:47
39Viktor Okishev (Kaz) Kazakhstan
40Anthony Morel (Fra) France0:01:51
41Zach Semian (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:01:53
42Christopher Meacham (USA) Young Medalists / Team Rothrock
43Ohko Shimizu (Jpn) Japan0:01:56
44David Benkoski (USA) Team Specialized0:01:57
45Olivier Hokmi (Can) Attrium (Qc)
46Thanawut Sanikwathi (Tha) Thailand
47Samuel Gagnon (Can) Attrium (Qc)0:01:58
48Alex Darville (USA) United States0:01:59
49Simon-Pierre Maltais (Can) Québec0:02:02
50Hiroki Nishimura (Jpn) Japan
51Benjamin Chartrand (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:02:03
52Brian Lark (USA) Pro Chain / Team Turner0:02:08
53Olivier Delaney (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:02:10
54David Onsow (Can) Canada
55David Goodman (USA) South Eastern Regional0:02:13
56Poompat Seehabuntong (Tha) Thailand0:02:16
57Romeo Daniel Quicibal Estrada (Gua) Guatemala0:02:17
58Lucas Papillon (Fra) France
59Erik Volotzky (USA) Mid-South Regional0:02:18
60Nicholas Roeder (USA) Colavita-Baci U190:02:21
61Élliott Doyle (Can) Québec0:02:22
62Genki Kubota (Jpn) Japan0:02:23
63Frédéric Cossette (Can) Québec0:02:25
64Timur Kazantsev (Kaz) Kazakhstan
65Brandon Etzl (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:02:26
66Tyler Williams (USA) United States0:02:36
67Paul Kumm (USA) ISCorp Cycling Team
68Vitaliy Marayhin (Kaz) Kazakhstan0:02:40
69Sergio Limogesblaise (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:02:45
70Alexandre Pinard (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:03:06
71Toshiki Omote (Jpn) Japan0:03:10
72Nicolas Masbourian-Parent (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:03:17
73Roberto Rodriguez (Mex) South Eastern Regional0:03:23
74Alex Jensen (USA) Pro Chain / Team Turner0:03:30
75Nathan Labecki (USA) ISCorp Cycling Team0:03:33
76Lucca Zeray (USA) Young Medalists / Team Rothrock0:03:34
77Krisana Kaewprapa (Tha) Thailand0:05:23
78Tomas Barnet (USA) Young Medalists / Team Rothrock0:05:56
79Andrew Dillman (USA) Pro Chain / Team Turner0:07:54
80Pierre Robitaille (Can) Attrium (Qc)0:08:11
81Hamish Schreurs (NZl) New Zealand0:10:30
82Joseph Lupien (Can) Centre national de l'Atlantique0:10:50
83Kirill Prolubnikov (Kaz) Kazakhstan0:11:28
84Steve Arbault (Fra) France0:15:54
85Suguru Tokuda (Jpn) Japan0:16:52
86Diego Andoval (Mex) Mexico0:16:54
87Adder Nfaarid Espinoza Mazariegos (Gua) Guatemala0:17:20
88Johnny Quintal (Mex) Mexico0:18:45
89Setthawut Yordsuwan (Tha) Thailand0:20:01
90Eric Reinert (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:20:53
91William Richter (USA) South Eastern Regional0:22:33
92John Young Nesbit (USA) Medalists / Team Rothrock0:24:21
93Luis Fernando Pop Laj (Gua) Guatemala0:24:58
94Kaleb Koch (USA) ISCorp Cycling Team0:25:23
95Justin Zottl (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:25:34
96François Vaillancourt (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:26:01
97Sean Lynch (USA) Colavita-Baci U190:27:40
98Rogelio Rojas (Mex) Mexico0:27:44
99Charles Matte (Can) Québec0:32:59
100Alexandre Tremblay (Can) Attrium (Qc)0:33:53
101Kevin Lindlau (USA) ISCorp Cycling Team0:35:07
102Christopher Calder (USA) Colavita-Baci U190:35:17
103Andrew Hodges (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:35:23
104Owen Graves (USA) Mid-South Regional0:37:15
105Luke Haley (USA) Pro Chain / Team Turner0:40:40
106James Anderson (USA) Mid-South Regional0:43:20
107David Fugère (Can) Attrium (Qc)0:48:46
108Matthew Hopkins (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:52:50
109Erik Anderson (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS1:21:58

Latest on Cyclingnews