Skip to main content

Laberge wins the sprint on stage two

Full Results
#Rider Name (Country) TeamResult
1James Laberge (USA) Team Specialized2:15:13
2Thanawut Sanikwathi (Tha) Thailand
3Thibaut Boulanger (Fra) France
4Émile Jean (Can) Canada
5Hiroki Nishimura (Jpn) Japan
6José Aguire (Mex) Mexico
7George Hubbard (NZl) New Zealand
8Dion Smith (NZl) New Zealand
9Setthawut Yordsuwan (Tha) Thailand
10Matthew Lipscomb (USA) United States
11Kevin Lindlau (USA) ISCorp Cycling Team
12Félix Côté-Bouvette (Can) Québec
13Élliott Doyle (Can) Québec
14Alex Darville (USA) United States
15Olivier Delaney (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized
16Olivier Hokmi (Can) Attrium (Qc)
17Daniel Eaton (USA) Mid-South Regional
18Jatupong Panlerd (Tha) Thailand
19Nicolas Masbourian-Parent (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized
20Sean Lynch (USA) Colavita-Baci U19
21Simon-Pierre Maltais (Can) Québec
22Benjamin Perry (Can) Canada
23Dorian Javier Perrinjeffrey (USA) Team Specialized
24James Oram (NZl) New Zealand
25Frédéric Cossette (Can) Québec
26Kristopher Jorgenson (USA) United States
27Alexey Vermeulen (USA) Pro Chain / Team Turner
28Christopher Meacham (USA) Young Medalists / Team Rothrock
29Benoît Lantagne (Can) Centre national de l'Atlantique
30Tyler Williams (USA) United States
31Lambert Gatineau (Can) Spidertech P/B Powerwatts
32Romeo Daniel Quicibal Estrada (Gua) Guatemala
33Samuel Gagnon (Can) Attrium (Qc)
34Brandon Etzl (Can) Planet Energy P/B Spidertech
35Jess Neufeld (Can) Spidertech P/B Powerwatts
36Adam De Vos (Can) Canada
37Colby Wait-Molyneux (USA) United States
38Christopher Putt (USA) Mid-South Regional
39Timur Kazantsev (Kaz) Kazakhstan
40Ohko Shimizu (Jpn) Japan
41Christopher Calder (USA) Colavita-Baci U19
42Alexandre Pinard (Can) Spidertech P/B Powerwatts
43Marc Evers (Can) Centre national de l'Atlantique
44Micah Engle (USA) Young Medalists / Team Rothrock
45David Goodman (USA) South Eastern Regional
46Sergio Limogesblaise (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized
47Kaleb Koch (USA) ISCorp Cycling Team
48Dorian Javier Monterroso (Gua) Guatemala
49Jason Massicotte (Can) Planet Energy P/B Spidertech
50William Zellmer (USA) Team Specialized
51Nathan Labecki (USA) ISCorp Cycling Team
52Toshiki Omote (Jpn) Japan
53José Duran (Mex) Mexico
54Jos Chalmers (USA) South Eastern Regional
55Leif Byrge-Liebig (USA) ISCorp Cycling Team
56Gregory Daniel (USA) United States
57Vitaliy Marayhin (Kaz) Kazakhstan
58Kirill Prolubnikov (Kaz) Kazakhstan
59Diego Andoval (Mex) Mexico
60Suguru Tokuda (Jpn) Japan
61Joseph Lupien (Can) Centre national de l'Atlantique
62Shacquille Sinclair (Jam) South Eastern Regional
63Thomas Nicholson (NZl) New Zealand
64Tileqen Maidos (Kaz) Kazakhstan
65Zach Semian (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS
66Eric Reinert (Can) Planet Energy P/B Spidertech
67Johnny Quintal (Mex) Mexico
68Torey Philipp (USA) Team Specialized
69Erik Volotzky (USA) Mid-South Regional
70Jérémie Lavoie-Doyon (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized
71Nigel Ellsay (Can) Canada
72Krisana Kaewprapa (Tha) Thailand
73Naoya Uchino (Jpn) Japan
74Kevin Goulot (Fra) France
75Steve Arbault (Fra) France
76Luis Fernando Pop Laj (Gua) Guatemala
77Kyle Torres (USA) Team Specialized
78Michael Reidenbach (USA) Colavita-Baci U19
79Yohan Patry (Can) Canada
80Brian Lark (USA) Pro Chain / Team Turner
81Lucas Papillon (Fra) France
82Roman Semyonov (Kaz) Kazakhstan
83Owen Graves (USA) Mid-South Regional
84David Benkoski (USA) Team Specialized
85Sergio Escutia (Mex) Mexico
86Roberto Rodriguez (Mex) South Eastern Regional
87Nicholas Roeder (USA) Colavita-Baci U19
88Andrew Hodges (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS
89Andrew Dillman (USA) Pro Chain / Team Turner
90Alex Jensen (USA) Pro Chain / Team Turner
91Simon-Pierre Gauthier (Can) Québec
92Poompat Seehabuntong (Tha) Thailand
93Charles Matte (Can) Québec
94Paul Kumm (USA) ISCorp Cycling Team
95Simon Trivett (Can) Centre national de l'Atlantique
96Oshane Williams (Jam) South Eastern Regional
97Tomas Barnet (USA) Young Medalists / Team Rothrock
98Matthew Hopkins (Can) Planet Energy P/B Spidertech
99Lucca Zeray (USA) Young Medalists / Team Rothrock
100Benjamin Wolfe (USA) Colavita-Baci U19
101Justin Mallet (Can) Centre national de l'Atlantique
102John Young Nesbit (USA) Medalists / Team Rothrock
103Hamish Schreurs (NZl) New Zealand
104Anthony Morel (Fra) France
105David Novak (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS
106François Vaillancourt (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized
107Adder Nfaarid Espinoza Mazariegos (Gua) Guatemala
108Viktor Okishev (Kaz) Kazakhstan
109Jérémy Maison (Fra) France
110Taylor Eisenhart (USA) Mid-South Regional
111Marc-Antoine Labelle (Can) Attrium (Qc)0:00:30
112Justin Zottl (Can) Planet Energy P/B Spidertech
113Luke Haley (USA) Pro Chain / Team Turner0:00:51
114David Fugère (Can) Attrium (Qc)0:00:54
115Genki Kubota (Jpn) Japan
116Benjamin Chartrand (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized
117David Onsow (Can) Canada
118Vance Fletcher (USA) ISCorp Cycling Team0:02:26
119Pierre Robitaille (Can) Attrium (Qc)0:02:41
120Ben Gabardi (USA) Pro Chain / Team Turner0:03:24
121Alexandre Tremblay (Can) Attrium (Qc)0:06:01
122Rogelio Rojas (Mex) Mexico0:07:19
123Jasmin Houle (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:08:38
124Alexandre Bourgeois (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:11:12
125Maxime Leboeuf (Can) Spidertech P/B Powerwatts
126David Connolly (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:16:00
127James Anderson (USA) Mid-South Regional0:19:53
128William Richter (USA) South Eastern Regional0:20:05
129Zachary Bender (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS
130Erik Anderson (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS
131Travis Samuel (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:21:44

General Classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1James Oram (NZl) New Zealand4:43:31
2Dion Smith (NZl) New Zealand0:00:01
3Roman Semyonov (Kaz) Kazakhstan0:00:06
4José Aguire (Mex) Mexico0:00:08
5Vitaliy Marayhin (Kaz) Kazakhstan
6Setthawut Yordsuwan (Tha) Thailand0:00:10
7William Zellmer (USA) Team Specialized
8James Laberge (USA) Team Specialized0:00:18
9Tileqen Maidos (Kaz) Kazakhstan0:00:21
10Matthew Lipscomb (USA) United States
11Thanawut Sanikwathi (Tha) Thailand0:00:22
12Charles Matte (Can) Québec
13Daniel Eaton (USA) Mid-South Regional0:00:26
14Steve Arbault (Fra) France0:00:27
15Marc Evers (Can) Centre national de l'Atlantique
16Hiroki Nishimura (Jpn) Japan0:00:28
17Élliott Doyle (Can) Québec
18Émile Jean (Can) Canada
19Félix Côté-Bouvette (Can) Québec
20George Hubbard (NZl) New Zealand
21Alex Darville (USA) United States
22Tyler Williams (USA) United States
23Olivier Delaney (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized
24Benjamin Perry (Can) Canada
25Romeo Daniel Quicibal Estrada (Gua) Guatemala
26Benoît Lantagne (Can) Centre national de l'Atlantique
27Dorian Javier Perrinjeffrey (USA) Team Specialized
28Kevin Lindlau (USA) ISCorp Cycling Team
29Gregory Daniel (USA) United States
30Christopher Meacham (USA) Young Medalists / Team Rothrock
31Lambert Gatineau (Can) Spidertech P/B Powerwatts
32Dorian Javier Monterroso (Gua) Guatemala
33Sean Lynch (USA) Colavita-Baci U19
34Micah Engle (USA) Young Medalists / Team Rothrock
35Adam De Vos (Can) Canada
36Andrew Dillman (USA) Pro Chain / Team Turner
37Erik Volotzky (USA) Mid-South Regional
38Olivier Hokmi (Can) Attrium (Qc)
39Toshiki Omote (Jpn) Japan
40Anthony Morel (Fra) France
41Ohko Shimizu (Jpn) Japan
42Alexey Vermeulen (USA) Pro Chain / Team Turner
43David Benkoski (USA) Team Specialized
44José Duran (Mex) Mexico
45Kristopher Jorgenson (USA) United States
46Nathan Labecki (USA) ISCorp Cycling Team
47Kevin Goulot (Fra) France
48Colby Wait-Molyneux (USA) United States
49Thomas Nicholson (NZl) New Zealand
50Samuel Gagnon (Can) Attrium (Qc)
51Simon-Pierre Gauthier (Can) Québec
52Lucas Papillon (Fra) France
53David Goodman (USA) South Eastern Regional
54Frédéric Cossette (Can) Québec
55Leif Byrge-Liebig (USA) ISCorp Cycling Team
56Kirill Prolubnikov (Kaz) Kazakhstan
57Taylor Eisenhart (USA) Mid-South Regional
58Naoya Uchino (Jpn) Japan
59Nicolas Masbourian-Parent (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized
60Luis Fernando Pop Laj (Gua) Guatemala
61Nigel Ellsay (Can) Canada
62Alex Jensen (USA) Pro Chain / Team Turner
63Nicholas Roeder (USA) Colavita-Baci U19
64Sergio Limogesblaise (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized
65Torey Philipp (USA) Team Specialized
66Christopher Putt (USA) Mid-South Regional
67Johnny Quintal (Mex) Mexico
68Jos Chalmers (USA) South Eastern Regional
69Alexandre Pinard (Can) Spidertech P/B Powerwatts
70Yohan Patry (Can) Canada
71Jess Neufeld (Can) Spidertech P/B Powerwatts
72Joseph Lupien (Can) Centre national de l'Atlantique
73Sergio Escutia (Mex) Mexico
74Eric Reinert (Can) Planet Energy P/B Spidertech
75Brian Lark (USA) Pro Chain / Team Turner
76Poompat Seehabuntong (Tha) Thailand
77Andrew Hodges (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS
78Jérémie Lavoie-Doyon (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized
79Diego Andoval (Mex) Mexico
80Kyle Torres (USA) Team Specialized
81David Onsow (Can) Canada
82Suguru Tokuda (Jpn) Japan
83David Novak (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS
84Krisana Kaewprapa (Tha) Thailand
85Timur Kazantsev (Kaz) Kazakhstan
86Jérémy Maison (Fra) France
87Jason Massicotte (Can) Planet Energy P/B Spidertech
88Lucca Zeray (USA) Young Medalists / Team Rothrock
89Hamish Schreurs (NZl) New Zealand
90Paul Kumm (USA) ISCorp Cycling Team
91Adder Nfaarid Espinoza Mazariegos (Gua) Guatemala
92Simon Trivett (Can) Centre national de l'Atlantique
93Benjamin Chartrand (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized
94Tomas Barnet (USA) Young Medalists / Team Rothrock
95Viktor Okishev (Kaz) Kazakhstan
96Genki Kubota (Jpn) Japan
97John Young Nesbit (USA) Medalists / Team Rothrock
98Simon-Pierre Maltais (Can) Québec0:00:43
99Shacquille Sinclair (Jam) South Eastern Regional
100Michael Reidenbach (USA) Colavita-Baci U19
101Matthew Hopkins (Can) Planet Energy P/B Spidertech
102Thibaut Boulanger (Fra) France0:00:44
103Brandon Etzl (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:00:48
104Zach Semian (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS
105Benjamin Wolfe (USA) Colavita-Baci U190:00:51
106Marc-Antoine Labelle (Can) Attrium (Qc)0:00:58
107Roberto Rodriguez (Mex) South Eastern Regional0:01:01
108David Fugère (Can) Attrium (Qc)0:01:22
109Justin Mallet (Can) Centre national de l'Atlantique0:02:29
110Jatupong Panlerd (Tha) Thailand0:03:24
111Justin Zottl (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:03:51
112Pierre Robitaille (Can) Attrium (Qc)0:04:05
113Kaleb Koch (USA) ISCorp Cycling Team0:05:44
114Rogelio Rojas (Mex) Mexico0:07:47
115François Vaillancourt (Can) Espoirs Quilicot P/B Specialized0:07:52
116Vance Fletcher (USA) ISCorp Cycling Team0:08:34
117Jasmin Houle (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:09:47
118Luke Haley (USA) Pro Chain / Team Turner0:11:37
119Alexandre Tremblay (Can) Attrium (Qc)0:12:06
120Christopher Calder (USA) Colavita-Baci U190:14:21
121Oshane Williams (Jam) South Eastern Regional
122Owen Graves (USA) Mid-South Regional0:14:41
123Maxime Leboeuf (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:16:04
124James Anderson (USA) Mid-South Regional0:20:21
125Ben Gabardi (USA) Pro Chain / Team Turner0:20:22
126William Richter (USA) South Eastern Regional0:20:33
127Erik Anderson (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:21:33
128Alexandre Bourgeois (Can) Spidertech P/B Powerwatts0:23:58
129Zachary Bender (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:26:10
130Travis Samuel (Can) Planet Energy P/B Spidertech0:30:40
131David Connolly (USA) Mid-Atlantic Development / Team Specialized Rising-STARS0:40:29

Latest on Cyclingnews