Sarah Gigante wins on Willunga to take stage 3 at Santos Festival of Cycling

Sarah Gigante (Team Garmin Australia) put in another dominant ride on stage 3 of the Santos Festival of Cycling to become the first women’s winner on Willunga Hill and extend her lead in the overall standings.

Swipe to scroll horizontally
Full Results
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Sarah Gigante (Team Garmin Australia) 1:17:34
2Lucy Kennedy (Team BikeExchange) 0:01:00
3Nicole Frain (Sydney Uni Staminade) 0:01:36
4Laura Luxford (Specialized WomeN'S Racing) 0:01:38
5Ruby Roseman-Gannon (ARA Pro-Racing Sunshine Coast Women)
6Neve Bradbury (Team Garmin Australia) 0:01:41
7Alexandra Manly (Team BikeExchange)
8Carlee Taylor (Roxsolt LIV Sram) 0:01:44
9Chelsea Holmes (Giant Racing Team) 0:01:51
10Amber Pate (South Australian Institue of Sport) 0:01:52
11Elizabeth Stannard (Specialized WomeN'S Racing)Sydney Uni Staminade
12Holly Harris (Specialized WomeN'S Racing) 0:01:55
13Matilda Raynolds (Specialized WomeN'S Racing) 0:02:13
14Danielle de Francesco (Specialized WomeN'S Racing) 0:02:30
15Grace Brown (Team BikeExchange) 0:02:33
16Staci McCudden (StepFWD IT Suzuki) 0:02:36
17Ella Bloor (Specialized WomeN'S Racing) 0:02:41
18Cassia Boglio (Velofit Australia) 0:02:50
19Anya Louw (ARA Pro-Racing Sunshine Coast Women) 0:02:55
20Bree Wilson (Roxsolt LIV Sram) 0:02:57
21Hailey Mason (Butterfields Racing) 0:03:17
22Libby Young (Butterfields Racing) 0:03:27
23Victoria Barry (Velofit Australia) 0:03:29
24Hannah Seeliger (Butterfields Racing) 0:03:33
25Fleur Wellings (South Australian Institue of Sport) 0:03:53
26Emily Fowler (StepFWD IT Suzuki)
27Peta Mullens (Roxsolt LIV Sram) 0:03:57
28Maeve Plouffe (Team Garmin Australia)
29Alana Forster (Unattached) 0:04:03
30Darcie Richards (Velofit Australia) 0:04:05
31Georgia Baker (Team Garmin Australia) 0:04:20
32Breeana Hargrave (Specialized WomeN'S Racing) 0:04:38
33Courtney Sherwell (Roxsolt LIV Sram) 0:04:47
34Brittany Petersen (Butterfields Racing) 0:04:54
35Pia Smith (StepFWD IT Suzuki) 0:05:29
36Stephanie Corset (Veris Racing WomeN'S Team) 0:05:31
37Haylee Fuller (Sydney Uni Staminade)
38Loretta Hanson (Team Garmin Australia)
39Sarah roy (Team BikeExchange)
40Sophie Edwards (ARA Pro-Racing Sunshine Coast Women) 0:05:37
41Holly Lubcke (ARA Pro-Racing Sunshine Coast Women) 0:05:39
42Shannon McCurley (Unattached) 0:05:40
43Sa_ron Button (Roxsolt LIV Sram) 0:05:49
44Catelyn Turner (Sydney Uni Staminade) 0:06:08
45Katarina Chung-Orr (South Australian Institue of Sport)
46Jennifer Darmody (Sydney Uni Staminade) 0:06:24
47Celia Cowan (South Australian Institue of Sport)
48Kelly Fettes (Butterfields Racing)
49Emma Viotto (Giant Racing Team)
50Jessica Lawler (Velofit Australia)
51Jessica Allen (Team BikeExchange)
52Gemma Mollenhauer (Giant Racing Team)
53Nicola Macdonald (Roxsolt LIV Sram)
54Ashlee Akundinoff (Team Garmin Australia)
55Annette Edmondson (Team Garmin Australia)
56Amalia Langham (StepFWD IT Suzuki) 0:07:17
57Erin Bertram (Velofit Australia)
58Alexandra Martin Wallace (ARA Pro-Racing Sunshine Coast Women) 0:08:47
59Kirsty Deacon (Veris Racing WomeN'S Team)
60Lauren Perry (ARA Pro-Racing Sunshine Coast Women) 0:11:01
61Nicole Mitsigeorgis (Veris Racing WomeN'S Team)
62Isabella Flint (Roxsolt LIV Sram) 0:14:41
63Kate Bonner (Velofit Australia) 0:15:00
Swipe to scroll horizontally
Ziptrak Sprint 1: Esplanade, Snapper Point
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Ruby Roseman-Gannon (ARA Pro-Racing Sunshine Coast Women) 3
2Sarah roy (Team BikeExchange) 2
3Nicole Frain (Sydney Uni Staminade) 1
Swipe to scroll horizontally
Sprint Finish
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Sarah Gigante (Team Garmin Australia) 3
2Lucy Kennedy (Team BikeExchange) 2
3Nicole Frain (Sydney Uni Staminade) 1
Swipe to scroll horizontally
Shimano Queen of the Mountain - Willunga Hill (category 1)
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Sarah Gigante (Team Garmin Australia) 10
2Lucy Kennedy (Team BikeExchange) 6
3Nicole Frain (Sydney Uni Staminade) 4
4Laura Luxford (Specialized WomeN'S Racing) 2
5Ruby Roseman-Gannon (ARA Pro-Racing Sunshine Coast Women) 1
Swipe to scroll horizontally
Most Competitive rider
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Alana Forster (Unattached)
Swipe to scroll horizontally
Teams
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Team BikeExchange (3, 3:57:56
2Specialized WomeN'S Racing (31, 0:00:11
3Team Garmin Australia (25, 0:00:24
4Roxsolt LIV Sram (12, 0:03:24
5ARA Pro-Racing Sunshine Coast Women (56, 0:04:56
6Butterfields Racing (104, 0:05:03
7Velofit Australia (84, 0:05:10
8South Australian Institute of Sport (121, 0:06:39
9StepFWD IT Suzuki (94, 0:06:44
10Sydney Uni Staminade (44, 0:08:01
11Giant Racing Team (71, 0:09:25
12Veris Racing WomeN'S Team (61, 0:20:05
Swipe to scroll horizontally
General classification after stage 3
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Sarah Gigante (Team Garmin Australia) 6:04:48
2Lucy Kennedy (Team BikeExchange) 0:03:11
3Ruby Roseman-Gannon (ARA Pro-Racing Sunshine Coast Women) 0:03:42
4Nicole Frain (Sydney Uni Staminade) 0:03:44
5Laura Luxford (Specialized WomeN'S Racing) 0:03:55
6Neve Bradbury (Team Garmin Australia) 0:03:58
7Carlee Taylor (Roxsolt LIV Sram) 0:04:01
8Elizabeth Stannard (Specialized WomeN'S Racing)Sydney Uni Staminade 0:04:09
9Holly Harris (Specialized WomeN'S Racing) 0:04:23
10Matilda Raynolds (Specialized WomeN'S Racing) 0:04:29
11Danielle de Francesco (Specialized WomeN'S Racing) 0:04:47
12Alexandra Manly (Team BikeExchange) 0:05:10
13Anya Louw (ARA Pro-Racing Sunshine Coast Women) 0:05:12
14Chelsea Holmes (Giant Racing Team) 0:05:17
15Amber Pate (South Australian Institue of Sport) 0:05:21
16Peta Mullens (Roxsolt LIV Sram) 0:06:00
17Grace Brown (Team BikeExchange) 0:06:01
18Staci McCudden (StepFWD IT Suzuki) 0:06:05
19Ella Bloor (Specialized WomeN'S Racing) 0:06:10
20Cassia Boglio (Velofit Australia) 0:06:19
21Hailey Mason (Butterfields Racing) 0:06:46
22Bree Wilson (Roxsolt LIV Sram) 0:07:03
23Darcie Richards (Velofit Australia) 0:07:34
24Georgia Baker (Team Garmin Australia) 0:07:43
25Breeana Hargrave (Specialized WomeN'S Racing) 0:08:07
26Alana Forster (Unattached)
27Hannah Seeliger (Butterfields Racing) 0:09:02
28Haylee Fuller (Sydney Uni Staminade) 0:09:11
29Loretta Hanson (Team Garmin Australia) 0:09:15
30Ashlee Akundinoff (Team Garmin Australia) 0:09:51
31Annette Edmondson (Team Garmin Australia) 0:10:07
32Sarah roy (Team BikeExchange) 0:10:58
33Maeve Plouffe (Team Garmin Australia) 0:11:46
34Victoria Barry (Velofit Australia) 0:13:27
35Emma Viotto (Giant Racing Team) 0:16:29
36Courtney Sherwell (Roxsolt LIV Sram) 0:16:45
37Libby Young (Butterfields Racing)
38Pia Smith (StepFWD IT Suzuki) 0:17:27
39Holly Lubcke (ARA Pro-Racing Sunshine Coast Women) 0:17:34
40Sophie Edwards (ARA Pro-Racing Sunshine Coast Women) 0:17:35
41Catelyn Turner (Sydney Uni Staminade) 0:18:06
42Brittany Petersen (Butterfields Racing) 0:18:12
43Jennifer Darmody (Sydney Uni Staminade) 0:18:17
44Jessica Allen (Team BikeExchange) 0:18:22
45Nicola Macdonald (Roxsolt LIV Sram)
46Kelly Fettes (Butterfields Racing) 0:19:32
47Erin Bertram (Velofit Australia) 0:21:32
48Shannon McCurley (Unattached) 0:22:04
49Katarina Chung-Orr (South Australian Institue of Sport) 0:23:47
50Stephanie Corset (Veris Racing WomeN'S Team) 0:24:41
51Alexandra Martin Wallace (ARA Pro-Racing Sunshine Coast Women) 0:25:11
52Nicole Mitsigeorgis (Veris Racing WomeN'S Team) 0:25:19
53Fleur Wellings (South Australian Institue of Sport) 0:25:55
54Sa_ron Button (Roxsolt LIV Sram) 0:27:51
55Jessica Lawler (Velofit Australia) 0:28:23
56Kate Bonner (Velofit Australia) 0:29:18
57Celia Cowan (South Australian Institue of Sport) 0:30:20
58Emily Fowler (StepFWD IT Suzuki) 0:32:02
59Isabella Flint (Roxsolt LIV Sram) 0:32:20
60Amalia Langham (StepFWD IT Suzuki) 0:34:58
61Gemma Mollenhauer (Giant Racing Team) 0:35:27
62Kirsty Deacon (Veris Racing WomeN'S Team) 0:36:42
63Lauren Perry (ARA Pro-Racing Sunshine Coast Women) 0:47:54
Swipe to scroll horizontally
Ziptrak Sprint Classification
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Sarah Gigante (Team Garmin Australia) 9
2Ruby Roseman-Gannon (ARA Pro-Racing Sunshine Coast Women) 9
3Kirsty Deacon (Veris Racing WomeN'S Team) 5
4Peta Mullens (Roxsolt LIV Sram) 4
5Chelsea Holmes (Giant Racing Team) 3
6Alana Forster (Unattached) 3
7Nicole Frain (Sydney Uni Staminade) 3
8Lucy Kennedy (Team BikeExchange) 2
9Georgia Baker (Team Garmin Australia) 2
10Ashlee Akundinoff (Team Garmin Australia) 2
11Sarah roy (Team BikeExchange) 2
12Matilda Raynolds (Specialized WomeN'S Racing) 1
13Grace Brown (Team BikeExchange) 1
14Bree Wilson (Roxsolt LIV Sram) 1
15Annette Edmondson (Team Garmin Australia) 1
Swipe to scroll horizontally
Shimano Queen of the Mountain Classification
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Sarah Gigante (Team Garmin Australia) 24
2Lucy Kennedy (Team BikeExchange) 8
3Nicole Frain (Sydney Uni Staminade) 7
4Kirsty Deacon (Veris Racing WomeN'S Team) 5
5Laura Luxford (Specialized WomeN'S Racing) 5
6Chelsea Holmes (Giant Racing Team) 5
7Bree Wilson (Roxsolt LIV Sram) 3
8Ruby Roseman-Gannon (ARA Pro-Racing Sunshine Coast Women) 2
Swipe to scroll horizontally
Focus Young Rider Classification
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
2Neve Bradbury (Team Garmin Australia) 0:03:58
3Anya Louw (ARA Pro-Racing Sunshine Coast Women) 0:05:12
4Chelsea Holmes (Giant Racing Team) 0:05:17
5Staci McCudden (StepFWD IT Suzuki) 0:06:05
6Cassia Boglio (Velofit Australia) 0:06:19
7Hailey Mason (Butterfields Racing) 0:06:46
8Darcie Richards (Velofit Australia) 0:07:34
9Hannah Seeliger (Butterfields Racing) 0:09:02
10Haylee Fuller (Sydney Uni Staminade) 0:09:11
11Maeve Plouffe (Team Garmin Australia) 0:11:46
12Sophie Edwards (ARA Pro-Racing Sunshine Coast Women) 0:17:35
13Catelyn Turner (Sydney Uni Staminade) 0:18:06
14Kelly Fettes (Butterfields Racing) 0:19:32
15Katarina Chung-Orr (South Australian Institue of Sport) 0:23:47
16Stephanie Corset (Veris Racing WomeN'S Team) 0:24:41
17Alexandra Martin Wallace (ARA Pro-Racing Sunshine Coast Women) 0:25:11
18Jessica Lawler (Velofit Australia) 0:28:23
19Celia Cowan (South Australian Institue of Sport) 0:30:20
20Isabella Flint (Roxsolt LIV Sram) 0:32:20
21Amalia Langham (StepFWD IT Suzuki) 0:34:58
Swipe to scroll horizontally
Teams classification
Pos.Rider Name (Country) TeamResult
1Team Garmin Australia 18:26:11
2Specialized WomeN'S Racing 0:29:00
3Team BikeExchange 0:02:42
4Roxsolt LIV Sram 0:05:32
5ARA Pro-Racing Sunshine Coast Women 0:14:52
6Velofit Australia 0:15:30
7Sydney Uni Staminade 0:19:18
8Butterfields Racing 0:20:36
9South Australian Institute of Sport 0:43:16
10StepFWD IT Suzuki 0:43:19
11Giant Racing Team 0:45:29
12Veris Racing WomeN'S Team 1:15:00

Thank you for reading 5 articles in the past 30 days*

Join now for unlimited access

Enjoy your first month for just £1 / $1 / €1

*Read any 5 articles for free in each 30-day period, this automatically resets

After your trial you will be billed £4.99 $7.99 €5.99 per month, cancel anytime. Or sign up for one year for just £49 $79 €59

Join now for unlimited access

Try your first month for just £1 / $1 / €1

Daniel Benson

Daniel Benson was the Editor in Chief at Cyclingnews.com between 2008 and 2022. Based in the UK, he joined the Cyclingnews team in 2008 as the site's first UK-based Managing Editor. In that time, he reported on over a dozen editions of the Tour de France, several World Championships, the Tour Down Under, Spring Classics, and the London 2012 Olympic Games. With the help of the excellent editorial team, he ran the coverage on Cyclingnews and has interviewed leading figures in the sport including UCI Presidents and Tour de France winners.