Skip to main content

Demoitie wins stage 3

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Antoine Demoitie (Bel) Idemasport - Biowanze1:52:50
2Wouter Wippert (Ned) Lotto-Belisol U23
3Sean De Bie (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog
4Jérôme Kerf (Bel) Idemasport - Biowanze
5Eugenio Alafaci (Ita) Leopard - Trek Continental Team
6Jasha Sütterlin (Ger) German National Team
7Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team
8Yves Lampaert (Bel) EFC-Omega Pharma-Quick Step
9Marcel Aregger (Swi) Atlas Personal - Jakroo
10Tanner Putt (USA) US National Team U23
11Fabian Schnaidt (Ger) German National Team
12Jasper Baert (Bel) Soenens-Construkt Glas C.T.
13Simon Pellaud (Swi) Atlas Personal - Jakroo
14Andres Saelens (Bel) Soenens-Construkt Glas C.T.
15Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Continental Team
16Julien Stassen (Bel) Idemasport - Biowanze
17Xandro Meurisse (Bel) Soenens-Construkt Glas C.T.
18Raphael Addy (Swi) Atlas Personal - Jakroo
19Ilya Davidenok (Kaz) Kazakhstan National Team
20Justin Van Hoecke (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole
21Laurent Donnay (Bel) Melbotech-Prorace
22Dieter Bouvry (Bel) EFC-Omega Pharma-Quick Step
23Lawrence Warbasse (USA) US National Team U23
24Olivier Chevalier (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole
25Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team
26Alexey Lutsenko (Kaz) Kazakhstan National Team
27Boris Vallee (Bel) Idemasport - Biowanze
28Boris Dron (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole
29Ivar Slik (Ned) Rabobank Continental Team
30Maxim Pokidov (Rus) Itera - Katusha
31Björn Dedecker (Bel) Terra Footwear Bicycle Line
32Christer Jensen (Nor) Norwegian National Team
33Steven Hoedt (Bel) Deerlijk-Gaverzicht-Matexi
34Ian Vansumere (Bel) Lotto - Pôle Continental Wallon
35Kristoffer Skjerping (Nor) Norwegian National Team
36Quentin Vanheuverswijn (Bel) Idemasport - Biowanze
37Eamon L Franck (USA) US National Team U23
38Gaëtan Pons (Bel) Lotto - Pôle Continental Wallon
39Niels Reynvoet (Bel) Lotto-Belisol U23
40Sergei Pomoshnikov (Rus) Itera - Katusha
41Gertjan De Vos (Bel) Fuji Test Team
42Dylan Teuns (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team
43Laurent Evrard (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole
44Theo Reinhardt (Ger) German National Team
45Dimitri Peyskens (Bel) Vl Technics-Abutriek
46Sondre Gjerdevik Sortveit (Nor) Norwegian National Team
47Martynas Maniusis (Ltu) Fuji Test Team
48Igor Frolov (Rus) Itera - Katusha
49Thomas Vanhaecke (Bel) Fuji Test Team
50Matthias Allegaert (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog
51Kenny Terweduwe (Bel) Melbotech-Prorace
52Kevin Thome (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole
53Danil Fominykh (Kaz) Kazakhstan National Team
54Jochen Deweer (Bel) Vl Technics-Abutriek
55Paavo Paajanen (Fin) Fuji Test Team
56Jens Wallays (Bel) EFC-Omega Pharma-Quick Step
57Christophe Sleurs (Bel) Vl Technics-Abutriek
58Kirill Baranov (Rus) Itera - Katusha
59Rick Zabel (Ger) Rabobank Continental Team
60Nicolas Bertuille (Bel) Team Ottignies-Perwez
61Paco Ghistelinck (Bel) EFC-Omega Pharma-Quick Step
62Patrick Schelling (Swi) Atlas Personal - Jakroo
63Nicolas Vereecken (Bel) Lotto-Belisol U23
64Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental Team
65Peter Erdin (Swi) Atlas Personal - Jakroo
66Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan National Team
67Florian Senechal (Fra) EFC-Omega Pharma-Quick Step
68Hurbolat Kulimbetov (Kaz) Kazakhstan National Team
69Tim De Troyer (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog
70Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team
71Ruben Zepuntke (Ger) Rabobank Continental Team
72Gilles Derycke (Bel) Deerlijk-Gaverzicht-Matexi
73Arnaud Geromboux (Bel) Idemasport - Biowanze
74Joel Zangerle (Lux) Leopard - Trek Continental Team
75Alexandr Pliuschin (Mda) Leopard - Trek Continental Team
76Bob Jungels (Lux) Leopard - Trek Continental Team
77Marc Goos (Ned) Rabobank Continental Team
78Axel Decorte (Bel) Soenens-Construkt Glas C.T.
79Chris Jory (Aus) Vl Technics-Abutriek
80Michael Vink (NZl) Vl Technics-Abutriek
81Jorne Carolus (Bel) Lotto-Belisol U23
82Axel Gremelpont (Bel) Lotto - Pôle Continental Wallon
83Tim Wellens (Bel) Lotto-Belisol U23
84Brecht Denys (Bel) Deerlijk-Gaverzicht-Matexi
85Jose Miguel Culebras (Spa) Fuji Test Team
86Jeroen Hoorne (Bel) EFC-Omega Pharma-Quick Step
87Jeroen Vrolijkx (Bel) Lotto-Belisol U23
88Brandon Van Cauwenbergh (Bel) Melbotech-Prorace
89Jens Vandenbogaerde (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team
90Julian Kern (Ger) Leopard - Trek Continental Team
91Floris Smeyers (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog
92Jochen Vankerckhoven (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog
93Loïc Pestiaux (Bel) Idemasport - Biowanze
94Jarno Van Guyse (Bel) Melbotech-Prorace
95Yannick Mayer (Ger) German National Team
96Brian Ligneel (Bel) Terra Footwear Bicycle Line
97Wouter Daniels (Bel) Melbotech-Prorace
98Joeri Persoon (Bel) Soenens-Construkt Glas C.T.
99Walt De Winter (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team
100Vegard Breen (Nor) Norwegian National Team
101Sander Helven (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog
102Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal - Jakroo
103Thomas Debrabandere (Bel) Deerlijk-Gaverzicht-Matexi
104Quentin Bertholet (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole
105Maarten Craeghs (Bel) Lotto-Belisol U23
106Fabian Thiel (Ger) German National Team
107Julien Cadron (Bel) Team Ottignies-Perwez
108Jonathan De Witte (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole
109Olivier Poppe (Bel) Lotto - Pôle Continental Wallon
110Louis Vervaeke (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team
111Maxim Razumov (Rus) Itera - Katusha
112Nathan Brown (USA) US National Team U23
113Jeroen Lepla (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team
114Alexandr Foliforov (Rus) Itera - Katusha
115Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan National Team
116Pit Schlechter (Lux) Leopard - Trek Continental Team
117Robert Bush (USA) US National Team U23
118Gianni Marchand (Bel) Deerlijk-Gaverzicht-Matexi
119Jan Dieteren (Ger) German National Team
120Tom David (NZl) Lotto - Pôle Continental Wallon
121Daan Myngheer (Bel) EFC-Omega Pharma-Quick Step0:00:14
122Bastian Bürgel (Ger) German National Team
123Paul Lynch (USA) US National Team U23
124Alex Kirsch (Lux) Leopard - Trek Continental Team0:05:44
125Niels Tooth (Bel) Melbotech-Prorace0:06:41
126Sam Houfflyn (Bel) Deerlijk-Gaverzicht-Matexi0:09:18
127Maxat Ayazbayev (Kaz) Kazakhstan National Team0:10:15
DNFLaurent Van Den Bak (Bel) Soenens-Construkt Glas C.T.
DNFAngus Tobin (Aus) Terra Footwear Bicycle Line
DNFEwout Rommens (Bel) Terra Footwear Bicycle Line
DNFQuentin Tanis (Fra) Team Ottignies-Perwez
DNFThomas Chamon (Bel) Fuji Test Team
DNFJelle Goderis (Bel) Fuji Test Team
DNFKevin Van Acker (Bel) Vl Technics-Abutriek
DNFSteven Haerinck (Bel) Deerlijk-Gaverzicht-Matexi

Sprint 1 - Place de Forest, 15.8km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Floris Smeyers (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog5pts
2Tim De Troyer (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog3
3Antoine Demoitie (Bel) Idemasport - Biowanze1

Sprint 2 - Bury, 37.1km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Floris Smeyers (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog5pts
2Dimitri Peyskens (Bel) Vl Technics-Abutriek3
3Olivier Poppe (Bel) Lotto - Pôle Continental Wallon1

Sprint 3 - Finish line, 1st pass, 55.9km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Robert Bush (USA) US National Team U235pts
2Gianni Marchand (Bel) Deerlijk-Gaverzicht-Matexi3
3Tom David (NZl) Lotto - Pôle Continental Wallon1

Sprint 4 - Finish Line, second pass, 70.7
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tom David (NZl) Lotto - Pôle Continental Wallon5pts
2Robert Bush (USA) US National Team U233
3Gianni Marchand (Bel) Deerlijk-Gaverzicht-Matexi1

Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Antoine Demoitie (Bel) Idemasport - Biowanze20pts
2Wouter Wippert (Ned) Lotto-Belisol U2316
3Sean De Bie (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog13
4Jérôme Kerf (Bel) Idemasport - Biowanze11
5Eugenio Alafaci (Ita) Leopard - Trek Continental Team9
6Jasha Sütterlin (Ger) German National Team7
7Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team6
8Yves Lampaert (Bel) EFC-Omega Pharma-Quick Step5
9Marcel Aregger (Swi) Atlas Personal - Jakroo4
10Tanner Putt (USA) US National Team U233

Mountain 1 - Horlitin, 3.2km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kristoffer Skjerping (Nor) Norwegian National Team10pts
2Antoine Demoitie (Bel) Idemasport - Biowanze6
3Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal - Jakroo3
4Tim Wellens (Bel) Lotto-Belisol U231

Mountain 2 - Trou Robin, 21.5km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kristoffer Skjerping (Nor) Norwegian National Team5pts
2Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal - Jakroo3
3Walt De Winter (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team1

Mountain 3 - Houmont, 26km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Walt De Winter (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team5pts
2Björn Dedecker (Bel) Terra Footwear Bicycle Line3
3Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Continental Team1

Mountain 4 - Bonsecours, 48.5km
#Rider Name (Country) TeamResult
1Tom David (NZl) Lotto - Pôle Continental Wallon5pts
2Robert Bush (USA) US National Team U233
3Gianni Marchand (Bel) Deerlijk-Gaverzicht-Matexi1

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Idemasport-Biowanze5:38:30
2Atlas Personal-Jakroo
3Soenens-Construkt Glas C.T.
4German National Team
5Rabobank Continental Team
6USA National Team U23
7Wallonie Bruxelles-Credit Agricole
8EFC-Omega Pharma-Quick Step
9Kazakhstan National Team
10Lotto-Belisol U23
11Norwegian National Team
12Itera-Katusha
13Jong Vlaanderen-Bofrost
14Ovyta-Eijssen-Acrog
15Fuji Test Team
16Leopard-Trek Continental Team
17Lotto-PCW
18Vl Technics-Abutriek
19Melbotech-Prorace
20Deerlijk-Gaverzicht-Matexi

General classification after stage 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sean De Bie (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog6:06:26
2Bob Jungels (Lux) Leopard - Trek Continental Team0:00:02
3Alexandr Pliuschin (Mda) Leopard - Trek Continental Team0:00:12
4Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Continental Team0:00:13
5Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team0:00:30
6Florian Senechal (Fra) EFC-Omega Pharma-Quick Step0:00:42
7Marc Goos (Ned) Rabobank Continental Team0:00:47
8Yves Lampaert (Bel) EFC-Omega Pharma-Quick Step
9Ivar Slik (Ned) Rabobank Continental Team0:00:48
10Ruben Zepuntke (Ger) Rabobank Continental Team0:00:49
11Kevin Thome (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole0:00:53
12Jeroen Hoorne (Bel) EFC-Omega Pharma-Quick Step0:00:59
13Eugenio Alafaci (Ita) Leopard - Trek Continental Team
14Niels Reynvoet (Bel) Lotto-Belisol U230:01:00
15Jens Wallays (Bel) EFC-Omega Pharma-Quick Step0:01:01
16Wesley Kreder (Ned) Rabobank Continental Team0:01:02
17Vegard Breen (Nor) Norwegian National Team
18Maxim Pokidov (Rus) Itera - Katusha0:01:06
19Dieter Bouvry (Bel) EFC-Omega Pharma-Quick Step0:01:08
20Alexey Lutsenko (Kaz) Kazakhstan National Team
21Moreno Hofland (Ned) Rabobank Continental Team0:01:10
22Julian Kern (Ger) Leopard - Trek Continental Team0:01:11
23Justin Van Hoecke (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole0:01:12
24Rick Zabel (Ger) Rabobank Continental Team0:01:13
25Boris Vallee (Bel) Idemasport - Biowanze0:01:14
26Jochen Vankerckhoven (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog0:01:15
27Thomas Vanhaecke (Bel) Fuji Test Team0:01:17
28Maarten Craeghs (Bel) Lotto-Belisol U230:01:20
29Wouter Daniels (Bel) Melbotech-Prorace0:01:22
30Christer Jensen (Nor) Norwegian National Team0:01:32
31Wouter Wippert (Ned) Lotto-Belisol U230:01:44
32Robert Bush (USA) US National Team U230:02:02
33Loïc Pestiaux (Bel) Idemasport - Biowanze0:02:09
34Fabian Schnaidt (Ger) German National Team0:02:26
35Danil Fominykh (Kaz) Kazakhstan National Team0:04:59
36Tim Wellens (Bel) Lotto-Belisol U230:05:14
37Matthias Allegaert (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog0:05:21
38Nicolas Vereecken (Bel) Lotto-Belisol U230:05:25
39Nathan Brown (USA) US National Team U230:05:32
40Jens Vandenbogaerde (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team0:05:34
41Jorne Carolus (Bel) Lotto-Belisol U230:05:38
42Eamon L Franck (USA) US National Team U230:05:39
43Christophe Sleurs (Bel) Vl Technics-Abutriek0:05:45
44Boris Dron (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole0:05:46
45Tanner Putt (USA) US National Team U230:05:47
46Floris Smeyers (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog
47Michael Vink (NZl) Vl Technics-Abutriek0:05:49
48Dimitri Peyskens (Bel) Vl Technics-Abutriek
49Maxim Razumov (Rus) Itera - Katusha0:05:50
50Sergei Pomoshnikov (Rus) Itera - Katusha
51Gertjan De Vos (Bel) Fuji Test Team0:05:52
52Lawrence Warbasse (USA) US National Team U230:05:54
53Jeroen Lepla (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team0:05:58
54Sander Helven (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog0:06:00
55Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal - Jakroo
56Antoine Demoitie (Bel) Idemasport - Biowanze
57Ilya Davidenok (Kaz) Kazakhstan National Team
58Fabian Thiel (Ger) German National Team
59Theo Reinhardt (Ger) German National Team0:06:01
60Joeri Persoon (Bel) Soenens-Construkt Glas C.T.
61Arman Kamyshev (Kaz) Kazakhstan National Team0:06:02
62Jochen Deweer (Bel) Vl Technics-Abutriek0:06:03
63Patrick Schelling (Swi) Atlas Personal - Jakroo0:06:04
64Jérôme Kerf (Bel) Idemasport - Biowanze0:06:06
65Gaëtan Pons (Bel) Lotto - Pôle Continental Wallon0:06:08
66Laurent Evrard (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole0:06:09
67Björn Dedecker (Bel) Terra Footwear Bicycle Line0:06:10
68Kirill Baranov (Rus) Itera - Katusha
69Paavo Paajanen (Fin) Fuji Test Team
70Axel Decorte (Bel) Soenens-Construkt Glas C.T.
71Kenny Terweduwe (Bel) Melbotech-Prorace0:06:11
72Quentin Vanheuverswijn (Bel) Idemasport - Biowanze
73Jeroen Vrolijkx (Bel) Lotto-Belisol U23
74Alexandr Foliforov (Rus) Itera - Katusha
75Gianni Marchand (Bel) Deerlijk-Gaverzicht-Matexi0:06:12
76Kristoffer Skjerping (Nor) Norwegian National Team0:06:13
77Tim De Troyer (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog0:06:15
78Brandon Van Cauwenbergh (Bel) Melbotech-Prorace0:06:17
79Xandro Meurisse (Bel) Soenens-Construkt Glas C.T.
80Joel Zangerle (Lux) Leopard - Trek Continental Team0:06:18
81Olivier Chevalier (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole0:06:20
82Jasper Baert (Bel) Soenens-Construkt Glas C.T.0:06:21
83Tom David (NZl) Lotto - Pôle Continental Wallon
84Niels Vandyck (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team
85Axel Gremelpont (Bel) Lotto - Pôle Continental Wallon0:06:24
86Louis Vervaeke (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team0:06:25
87Raphael Addy (Swi) Atlas Personal - Jakroo
88Nicolas Bertuille (Bel) Team Ottignies-Perwez0:06:26
89Jan Dieteren (Ger) German National Team0:06:28
90Dylan Teuns (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team0:06:32
91Daan Myngheer (Bel) EFC-Omega Pharma-Quick Step
92Julien Stassen (Bel) Idemasport - Biowanze0:06:33
93Sondre Gjerdevik Sortveit (Nor) Norwegian National Team0:06:35
94Hurbolat Kulimbetov (Kaz) Kazakhstan National Team
95Thomas Debrabandere (Bel) Deerlijk-Gaverzicht-Matexi0:06:44
96Marcel Aregger (Swi) Atlas Personal - Jakroo0:06:45
97Igor Frolov (Rus) Itera - Katusha0:06:46
98Brian Ligneel (Bel) Terra Footwear Bicycle Line0:06:49
99Pit Schlechter (Lux) Leopard - Trek Continental Team
100Olivier Poppe (Bel) Lotto - Pôle Continental Wallon
101Simon Pellaud (Swi) Atlas Personal - Jakroo0:06:51
102Bastian Bürgel (Ger) German National Team0:06:58
103Arnaud Geromboux (Bel) Idemasport - Biowanze
104Walt De Winter (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team0:07:08
105Martynas Maniusis (Ltu) Fuji Test Team0:07:27
106Laurent Donnay (Bel) Melbotech-Prorace0:07:37
107Alex Kirsch (Lux) Leopard - Trek Continental Team0:11:57
108Jasha Sütterlin (Ger) German National Team0:13:03
109Yannick Mayer (Ger) German National Team0:13:09
110Paco Ghistelinck (Bel) EFC-Omega Pharma-Quick Step0:13:15
111Quentin Bertholet (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole0:13:17
112Niels Tooth (Bel) Melbotech-Prorace0:13:23
113Peter Erdin (Swi) Atlas Personal - Jakroo0:13:33
114Andres Saelens (Bel) Soenens-Construkt Glas C.T.0:13:38
115Paul Lynch (USA) US National Team U230:13:42
116Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan National Team0:13:46
117Gilles Derycke (Bel) Deerlijk-Gaverzicht-Matexi0:13:47
118Steven Hoedt (Bel) Deerlijk-Gaverzicht-Matexi
119Jarno Van Guyse (Bel) Melbotech-Prorace0:13:53
120Brecht Denys (Bel) Deerlijk-Gaverzicht-Matexi0:13:57
121Jonathan De Witte (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole0:14:00
122Jose Miguel Culebras (Spa) Fuji Test Team0:14:02
123Chris Jory (Aus) Vl Technics-Abutriek0:14:04
124Ian Vansumere (Bel) Lotto - Pôle Continental Wallon0:14:22
125Julien Cadron (Bel) Team Ottignies-Perwez0:14:31
126Maxat Ayazbayev (Kaz) Kazakhstan National Team0:16:05
127Sam Houfflyn (Bel) Deerlijk-Gaverzicht-Matexi0:23:30

Sprints classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Bob Jungels (Lux) Leopard - Trek Continental Team15pts
2Floris Smeyers (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog10
3Robert Bush (USA) US National Team U238
4Sean De Bie (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog7
5Tom David (NZl) Lotto - Pôle Continental Wallon6
6Daan Myngheer (Bel) EFC-Omega Pharma-Quick Step6
7Alexandr Pliuschin (Mda) Leopard - Trek Continental Team5
8Gianni Marchand (Bel) Deerlijk-Gaverzicht-Matexi4
9Julian Kern (Ger) Leopard - Trek Continental Team3
10Dimitri Peyskens (Bel) Vl Technics-Abutriek3
11Kristoffer Skjerping (Nor) Norwegian National Team3
12Tim De Troyer (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog3
13Antoine Demoitie (Bel) Idemasport - Biowanze1
14Olivier Poppe (Bel) Lotto - Pôle Continental Wallon1

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Sean De Bie (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog44pts
2Bob Jungels (Lux) Leopard - Trek Continental Team36
3Wouter Wippert (Ned) Lotto-Belisol U2325
4Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Continental Team21
5Antoine Demoitie (Bel) Idemasport - Biowanze21
6Alexandr Pliuschin (Mda) Leopard - Trek Continental Team19
7Eugenio Alafaci (Ita) Leopard - Trek Continental Team15
8Benjamin Verraes (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team14
9Jérôme Kerf (Bel) Idemasport - Biowanze11
10Floris Smeyers (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog10
11Tim Wellens (Bel) Lotto-Belisol U239
12Yves Lampaert (Bel) EFC-Omega Pharma-Quick Step8
13Robert Bush (USA) US National Team U238
14Florian Senechal (Fra) EFC-Omega Pharma-Quick Step7
15Justin Van Hoecke (Bel) Wallonie Bruxelles - Credit Agricole7
16Matthias Allegaert (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog7
17Jasha Sütterlin (Ger) German National Team7
18Nicolas Vereecken (Bel) Lotto-Belisol U236
19Tom David (NZl) Lotto - Pôle Continental Wallon6
20Boris Vallee (Bel) Idemasport - Biowanze5
21Gianni Marchand (Bel) Deerlijk-Gaverzicht-Matexi4
22Marcel Aregger (Swi) Atlas Personal - Jakroo4
23Tanner Putt (USA) US National Team U233
24Dimitri Peyskens (Bel) Vl Technics-Abutriek3
25Tim De Troyer (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog3
26Nathan Brown (USA) US National Team U232
27Olivier Poppe (Bel) Lotto - Pôle Continental Wallon1

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kristoffer Skjerping (Nor) Norwegian National Team20pts
2Walt De Winter (Bel) Jong Vlaanderen Cycling Team16
3Alexandr Pliuschin (Mda) Leopard - Trek Continental Team10
4Antoine Demoitie (Bel) Idemasport - Biowanze9
5Bob Jungels (Lux) Leopard - Trek Continental Team6
6Jonathan Fumeaux (Swi) Atlas Personal - Jakroo6
7Joeri Persoon (Bel) Soenens-Construkt Glas C.T.6
8Yves Lampaert (Bel) EFC-Omega Pharma-Quick Step5
9Tom David (NZl) Lotto - Pôle Continental Wallon5
10Robert Bush (USA) US National Team U233
11Björn Dedecker (Bel) Terra Footwear Bicycle Line3
12Niels Tooth (Bel) Melbotech-Prorace3
13Abdraimzhan Ishanov (Kaz) Kazakhstan National Team3
14Sean De Bie (Bel) Ovyta-Eijssen-Acrog2
15Dylan Van Baarle (Ned) Rabobank Continental Team2
16Tim Wellens (Bel) Lotto-Belisol U232
17Kenny Terweduwe (Bel) Melbotech-Prorace1
18Gianni Marchand (Bel) Deerlijk-Gaverzicht-Matexi1

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Leopard-Trek Continental Team18:20:54
2Lotto-Belisol U230:00:11
3Rabobank Continental Team0:00:12
4EFC-Omega Pharma-Quick Step0:00:52
5Ovyta-Eijssen-Acrog0:04:59
6Wallonie Bruxelles-Credit Agricole0:06:15
7Fuji Test Team0:06:53
8Idemasport-Biowanze0:07:00
9Norwegian National Team0:07:11
10Kazakhstan National Team0:10:21
11Jong Vlaanderen-Bofrost0:10:26
12Usa National Team U230:10:32
13Itera-Katusha0:11:10
14German National Team0:11:43
15Melbotech-Prorace0:12:14
16Vl Technics-Abutriek0:15:38
17Atlas Personal-Jakroo0:16:49
18Soenens-Construkt Glas C.T.0:16:52
19Lotto-PCW0:17:20
20Deerlijk-Gaverzicht-Matexi0:17:47

Latest on Cyclingnews