Skip to main content

Felline wins GP de Fourmies-La Voix du Nord

A thumbs up from stage winner Fabio Felline (Trek Factory Racing)

A thumbs up from stage winner Fabio Felline (Trek Factory Racing) (Image credit: Bettini Photo)

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racing4:43:59
2Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step
3Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits
4Baptiste Plackaert (Bel) Roubaix Lille Metropole
5Armindo Fonseca (Fra) Bretagne-Séché Environnement
6Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini
7Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
8Edward Theuns (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
9Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
10Marc Sarreau (Fra) FDJ.fr
11Jakub Mareczko (Ita) Southeast Pro Cycling
12Robin Stenuit (Bel)
13Anthony Maldonado (Fra) Auber 93
14Benoît Sinner (Fra) Equipe Cycliste de l'Armee de Terre
15Timothy Dupont (Bel) Roubaix Lille Metropole
16Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team
17Manuel Belletti (Ita) Southeast Pro Cycling
18Roman Maikin (Rus) RusVelo
19Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18
20Romain Feillu (Fra) Bretagne-Séché Environnement
21André Looij (Ned) Team Roompot Oranje Peloton
22Giacomo Nizzolo (Ita) Trek Factory Racing
23Ruslan Tleubayev (Kaz) Astana Pro Team
24Lukas Jaun (Swi) Roth - Skoda
25Bert Van Lerberghe (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
26Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
27Evaldas Siskevicius (Ltu) Team Marseille 13 KTM
28Jonas Ahlstrand (Swe) Cofidis, Solutions Credits
29Steven Tronet (Fra) Auber 93
30Fabio Silvestre (Por) Trek Factory Racing
31Christophe Laborie (Fra) Bretagne-Séché Environnement
32Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
33Maxime Vantomme (Bel) Roubaix Lille Metropole
34Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek Factory Racing
35David Menut (Fra) Auber 93
36Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
37Andrea Pasqualon (Ita) Roth - Skoda
38Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
39Mauro Finetto (Ita) Southeast Pro Cycling
40Simone Ponzi (Ita) Southeast Pro Cycling
41Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
42Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
43Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
44Angelo Tulik (Fra) Team Europcar
45Michal Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step
46Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step
47Alo Jakin (Est) Auber 93
48Sergey Nikolaev (Rus) RusVelo
49Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
50Benjamin Giraud (Fra) Team Marseille 13 KTM
51Jérôme Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert
52Mario Jorge Faria Da Costa (Por) Lampre-Merida
53Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team
54Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
55Jimmy Raibaud (Fra) Equipe Cycliste de l'Armee de Terre
56Sjoerd Van Ginneken (Ned) Team Roompot Oranje Peloton
57Alexis Bodiot (Fra) Equipe Cycliste de l'Armee de Terre
58Julien El Fares (Fra) Team Marseille 13 KTM
59Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini
60Colin Stüssi (Swi) Roth - Skoda
61Rémy Di Gregorio (Fra) Team Marseille 13 KTM
62Jimmy Turgis (Fra) Roubaix Lille Metropole
63Maurits Lammertink (Ned) Team Roompot Oranje Peloton0:00:10
64Pierrick Fedrigo (Fra) Bretagne-Séché Environnement
65Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli
66Jean-Marc Bideau (Fra) Bretagne-Séché Environnement
67Julien Duval (Fra) Equipe Cycliste de l'Armee de Terre0:00:13
68Matteo Busato (Ita) Southeast Pro Cycling
69Arnaud Gerard (Fra) Bretagne-Séché Environnement
70Francesco Gavazzi (Ita) Southeast Pro Cycling
71Giacomo Tomio (Ita) Roth - Skoda
72Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli
73Igor Boev (Rus) RusVelo
74Benjamin Thomas (Fra) Equipe Cycliste de l'Armee de Terre
75Kiryll Pozdnyakov (Rus) RusVelo
76Tiziano Dall'antonia (Ita) Androni Giocattoli
77Andrea Zordan (Ita) Androni Giocattoli
78Yves Lampaert (Bel) Etixx - Quick-Step
79Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert
80Maxime Daniel (Fra) AG2R La Mondiale
81Eugenio Alafaci (Ita) Trek Factory Racing
82Etienne Van Empel (Ned) Team Roompot Oranje Peloton
83Etienne Tortelier (Fra) Equipe Cycliste de l'Armee de Terre
84Alessandro Malaguti (Ita) Nippo - Vini Fantini
85Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
86Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18
87Francis De Greef (Bel) Wanty - Groupe Gobert
88Florian Vachon (Fra) Bretagne-Séché Environnement0:00:18
89Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
90Huub Duyn (Ned) Team Roompot Oranje Peloton
91Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
92Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18
93Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
94Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
95Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
96Marinus Cornelis Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert
97Reinier Honig (Ned) Team Roompot Oranje Peloton
98Johnny Hoogerland (Ned) Team Roompot Oranje Peloton
99Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing
100Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert
101Leonardo Basso (Ita) Trek Factory Racing
102Maxime Renault (Fra) Auber 93
103Jonathan Hivert (Fra) Bretagne-Séché Environnement0:00:24
104Thomas Sprengers (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise0:00:25
105Alexandre Blain (Fra) Team Marseille 13 KTM
106Roman Kustadinchev (Rus) RusVelo0:00:29
107Steve Morabito (Swi) FDJ.fr
108Dan Craven (Nam) Team Europcar
109Julien Loubet (Fra) Team Marseille 13 KTM
110Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar
111Flavien Dassonville (Fra) Auber 93
112Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
113Lukasz Wisniowski (Pol) Etixx - Quick-Step
114Andrea Fedi (Ita) Southeast Pro Cycling
115Luca Wackermann (Ita) Southeast Pro Cycling
116Gianfranco Zilioli (Ita) Androni Giocattoli
117Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18
118Bryan Coquard (Fra) Team Europcar
119Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
120Andrea Vaccher (Ita) Roth - Skoda
121Brian Van Goethem (Ned) Team Roompot Oranje Peloton
122Romain Combaud (Fra) Equipe Cycliste de l'Armee de Terre
123Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
124Yohann Gene (Fra) Team Europcar0:00:35
125Perrig Quemeneur (Fra) Team Europcar
126Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
127Tim De Troyer (Bel) Wanty - Groupe Gobert
128Arnold Jeannesson (Fra) FDJ.fr
129Théo Vimpere (Fra) Auber 93
130Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step0:00:37
131Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
132Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale
133Yoann Barbas (Fra) Equipe Cycliste de l'Armee de Terre
134Calvin Watson (Aus) Trek Factory Racing
135Mattia Pozzo (Ita) Nippo - Vini Fantini
136Oscar Gatto (Ita) Androni Giocattoli
137Gang Xu (Chn) Lampre-Merida
138Chun Kai Feng (Tpe) Lampre-Merida
139Sébastien Chavanel (Fra) FDJ.fr
140Clément Penven (Fra) Team Marseille 13 KTM0:00:45
141Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team0:00:53
142Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale0:00:57
143Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar0:01:48
144Johan Le Bon (Fra) FDJ.fr0:01:55
145Rudy Kowalski (Fra) Roubaix Lille Metropole
146Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:02:54
147Adrien Petit (Fra) Cofidis, Solutions Credits
148Roland Thalmann (Swi) Roth - Skoda
149Ivan Savitskiy (Rus) RusVelo
150Guillaume Levarlet (Fra) Auber 930:04:09
151Francis Mourey (Fra) FDJ.fr
152Antonio Nibali (Ita) Nippo - Vini Fantini
153Nicolas Marini (Ita) Nippo - Vini Fantini
154Niccolo Bonifazio (Ita) Lampre-Merida0:04:17
155Maxime Mederel (Fra) Team Europcar0:04:37
156Rayane Bouhanni (Fra)0:05:17
157Mamyr Stash (Rus) RusVelo
158Daniel Schorn (Aut) Bora-Argon 180:06:11
159Elie Gesbert (Fra) FDJ.fr
160Romain Pillon (Fra) Roubaix Lille Metropole
161Temesgen Teklehaimanot (Eri) Roth - Skoda
162Martin Laas (Est) Team Marseille 13 KTM
DNFQuentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
DNFFilippo Pozzato (Ita) Lampre-Merida
DNFCédric Pineau (Fra) FDJ.fr
DNFArtem Ovechkin (Rus) RusVelo
DNFEnrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert
DNFJeremy Leveau (Fra) Roubaix Lille Metropole
DNFBjorn Thurau (Ger) Bora-Argon 18
DNFFrancesco Chicchi (Ita) Androni Giocattoli
DNFEmanuele Sella (Ita) Androni Giocattoli
DNFShiki Kuroeda (Jpn) Nippo - Vini Fantini
DNFNico Brüngger (Swi) Roth - Skoda
DNSTony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step

Latest on Cyclingnews