Skip to main content

Godon speeds to Boucles de la Mayenne prologue win

Dorian Godon (Cofidis, Solutions Credits) throws his bike overall the line

Dorian Godon (Cofidis, Solutions Credits) throws his bike overall the line (Image credit: Tim de Waele/TDWSport.com)

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Dorian Godon (Fra) AG2R La Mondiale0:05:48
2Bryan Coquard (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:00:04
3Thibault Ferasse (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole0:00:07
4Yoann Paillot (Fra) St Michel-Auber 930:00:07
5Benoit Jarrier (Fra) Arkéa Samsic0:00:09
6Romain Seigle (Fra) Groupama-FDJ0:00:10
7Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ0:00:10
8Julien Antomarchi (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole0:00:11
9Leon Heinschke (Ger) Team Sunweb Development0:00:11
10Romain Cardis (Fra) Total Direct Energie0:00:12
11Samuel Leroux (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole0:00:12
12Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:13
13Justin Mottier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:00:13
14Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ0:00:13
15Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:00:15
16Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept-B&B Hotel0:00:15
17Kevin Reza (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:00:15
18Damien Touze (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:00:15
19Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:15
20Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale0:00:15
21Niklas Märkl (Ger) Team Sunweb Development0:00:16
22Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ0:00:16
23Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama-FDJ0:00:16
24Vladislav Kulikov (Rus) Gazprom–Rusvelo0:00:17
25Brice Feillu (Fra) Arkéa Samsic0:00:17
26Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale0:00:17
27Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale0:00:18
28Kevin Le Cunff (Fra) St Michel-Auber 930:00:18
29Julien Trarieux (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:00:18
30Mark Downey (Irl) Evopro Racing0:00:18
31Julien Morice (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:00:18
32Damian Lüscher (Swi) Swiss Racing Academy0:00:18
33Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:00:20
34Alexandre Pichot (Fra) Total Direct Energie0:00:20
35Alan Riou (Fra) Arkéa Samsic0:00:21
36Martin Schäppi (Swi) IAM Excelsior0:00:21
37Pierre Gouault (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole0:00:21
38Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM0:00:21
39Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA0:00:21
40Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ0:00:21
41Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH0:00:21
42Bagdonas Gediminas (Ltu) AG2R La Mondiale0:00:21
43Adrien Garel (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:00:21
44Alo Jakin (Est) St Michel-Auber 930:00:22
45Yohann Gene (Fra) Total Direct Energie0:00:23
46Julen Irizar Laskurain (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:00:23
47Mattia Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:00:23
48Mauricio Moreira (Uru) Caja Rural-Seguros RGA0:00:23
49Edo Maas (Ned) Team Sunweb Development0:00:23
50Alexander Evtushenko (Rus) Gazprom–Rusvelo0:00:23
51Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom–Rusvelo0:00:23
52Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis, Solutions Credits0:00:23
53Jon Aberasturi Izaga (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:00:24
54Dylan Page (Swi) IAM Excelsior0:00:24
55Romain Hardy (Fra) Arkéa Samsic0:00:24
56Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale0:00:25
57Jérémy Leveau (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:00:25
58Fabian Lienhard (Swi) IAM Excelsior0:00:25
59Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:25
60Xandres Vervloesem (Bel) Team Sunweb Development0:00:25
61Martin Alexander Salmon (Ger) Team Sunweb Development0:00:26
62David Gonzalez Lopez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:00:26
63Cyril Barthe (Fra) Euskadi Basque Country-Murias0:00:26
64Jaume Sureda Morey (Spa) Burgos-BH0:00:26
65Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:00:26
66Niccolò Bonifazio (Ita) Total Direct Energie0:00:26
67Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM0:00:27
68Pierre Barbier (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole0:00:27
69Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:00:28
70Maxime Daniel (Fra) Arkéa Samsic0:00:28
71Perrig Quemeneur (Fra) Total Direct Energie0:00:28
72Ramunas Navardauskas (Ltu) Delko Marseille Provence KTM0:00:28
73Matthias Reutimann (Swi) Swiss Racing Academy0:00:28
74Fabian Paumann (Swi) Swiss Racing Academy0:00:29
75Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 930:00:29
76Michael Vanthourenhout (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal0:00:29
77Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA0:00:30
78Daniel Lopez Parada (Spa) Burgos-BH0:00:30
79Tony Hurel (Fra) St Michel-Auber 930:00:30
80Tim Naberman (Ned) Team Sunweb Development0:00:31
81Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:00:31
82Thomas Vaubourzeix (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole0:00:32
83Alexander Porsev (Rus) Gazprom–Rusvelo0:00:32
84Axel Journiaux (Fra) Total Direct Energie0:00:32
85Harrison Sweeny (Aus) Evopro Racing0:00:33
86Matteo Busato (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:00:33
87Fabien Schmidt (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:00:33
88Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:33
89Igor Boev (Rus) Gazprom–Rusvelo0:00:34
90Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli-Sidermec0:00:35
91Jorge Cubero Galvez (Spa) Burgos-BH0:00:36
92Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
93Gotzon Udondo Santamaria (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:00:36
94Anthony Rappo (Swi) IAM Excelsior0:00:36
95Dieter Vanthourenhout (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal0:00:38
96Moreno De Pauw (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:38
97Wouter Wippert (Ned) Evopro Racing0:00:39
98Timothy Ruegg (Swi) Swiss Racing Academy0:00:39
99Camille Thominet (Fra) St Michel-Auber 930:00:39
100Anton Vorobyev (Rus) Gazprom–Rusvelo0:00:39
101Yannick Peeters (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal0:00:40
102Diether Sweeck (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal0:00:40
103Yves Lütolf (Swi) Swiss Racing Academy0:00:42
104Matthew Teggart (Irl) Evopro Racing0:00:43
105Romain Le Roux (Fra) Arkéa Samsic0:00:43
106Aaron Kearney (Irl) Evopro Racing0:00:45
107Benoît Guinchard (Swi) Swiss Racing Academy0:00:45
108Nicolas Sessler (Bra) Burgos-BH0:00:47
109Quentin Guex (Swi) IAM Excelsior0:00:50
110James Mitri (NZl) Burgos-BH0:00:50
111Daire Feeley (Irl) Evopro Racing0:00:50
112Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:51
113Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:00:57
114Emmanuel Morin (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:01:00
115Toon Vandebosch (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal0:01:01
116Ander Barrenetxea Uriarte (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:01:06
117Angelo De Clercq (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal0:01:08

General classification after prologue
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dorian Godon (Fra) AG2R La Mondiale0:05:47
2Bryan Coquard (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:00:04
3Thibault Ferasse (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole0:00:07
4Yoann Paillot (Fra) St Michel-Auber 93
5Benoit Jarrier (Fra) Arkéa Samsic0:00:09
6Romain Seigle (Fra) Groupama-FDJ0:00:11
7Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ
8Julien Antomarchi (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole0:00:12
9Leon Heinschke (Ger) Team Sunweb Development
10Romain Cardis (Fra) Total Direct Energie
11Samuel Leroux (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole
12Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:13
13Justin Mottier (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:00:14
14Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ
15Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:00:15
16Jonas Van Genechten (Bel) Vital Concept-B&B Hotel
17Kevin Reza (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:00:16
18Damien Touze (Fra) Cofidis, Solutions Credits
19Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
20Julien Duval (Fra) AG2R La Mondiale
21Niklas Märkl (Ger) Team Sunweb Development
22Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ
23Daniel Hoelgaard (Nor) Groupama-FDJ0:00:17
24Vladislav Kulikov (Rus) Gazprom–Rusvelo
25Brice Feillu (Fra) Arkéa Samsic
26Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
27Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale0:00:18
28Kevin Le Cunff (Fra) St Michel-Auber 93
29Julien Trarieux (Fra) Delko Marseille Provence KTM
30Mark Downey (Irl) Evopro Racing
31Julien Morice (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:00:19
32Damian Lüscher (Swi) Swiss Racing Academy
33Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:00:20
34Alexandre Pichot (Fra) Total Direct Energie
35Alan Riou (Fra) Arkéa Samsic0:00:21
36Martin Schäppi (Swi) IAM Excelsior
37Pierre Gouault (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole
38Brenton Jones (Aus) Delko Marseille Provence KTM
39Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA
40Steve Morabito (Swi) Groupama-FDJ0:00:22
41Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH
42Bagdonas Gediminas (Ltu) AG2R La Mondiale
43Adrien Garel (Fra) Vital Concept-B&B Hotel
44Alo Jakin (Est) St Michel-Auber 93
45Yohann Gene (Fra) Total Direct Energie0:00:23
46Julen Irizar Laskurain (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
47Mattia Frapporti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
48Mauricio Moreira (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
49Edo Maas (Ned) Team Sunweb Development0:00:24
50Alexander Evtushenko (Rus) Gazprom–Rusvelo
51Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom–Rusvelo
52Bert Van Lerberghe (Bel) Cofidis, Solutions Credits
53Jon Aberasturi Izaga (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
54Dylan Page (Swi) IAM Excelsior
55Romain Hardy (Fra) Arkéa Samsic0:00:25
56Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale
57Jérémy Leveau (Fra) Delko Marseille Provence KTM
58Fabian Lienhard (Swi) IAM Excelsior
59Dries Van Gestel (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
60Xandres Vervloesem (Bel) Team Sunweb Development0:00:26
61Martin Alexander Salmon (Ger) Team Sunweb Development
62David Gonzalez Lopez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
63Cyril Barthe (Fra) Euskadi Basque Country-Murias
64Jaume Sureda Morey (Spa) Burgos-BH0:00:27
65Hugo Hofstetter (Fra) Cofidis, Solutions Credits
66Niccolò Bonifazio (Ita) Total Direct Energie
67Evaldas Siskevicius (Ltu) Delko Marseille Provence KTM
68Pierre Barbier (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole0:00:28
69Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
70Maxime Daniel (Fra) Arkéa Samsic
71Perrig Quemeneur (Fra) Total Direct Energie
72Ramunas Navardauskas (Ltu) Delko Marseille Provence KTM
73Matthias Reutimann (Swi) Swiss Racing Academy
74Fabian Paumann (Swi) Swiss Racing Academy0:00:29
75Flavien Maurelet (Fra) St Michel-Auber 93
76Michael Vanthourenhout (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal0:00:30
77Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
78Daniel Lopez Parada (Spa) Burgos-BH
79Tony Hurel (Fra) St Michel-Auber 930:00:31
80Tim Naberman (Ned) Team Sunweb Development
81Aritz Bagues Kalparsoro (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:00:32
82Thomas Vaubourzeix (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole
83Alexander Porsev (Rus) Gazprom–Rusvelo0:00:33
84Axel Journiaux (Fra) Total Direct Energie
85Harrison Sweeny (Aus) Evopro Racing
86Matteo Busato (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
87Fabien Schmidt (Fra) Delko Marseille Provence KTM0:00:34
88Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
89Igor Boev (Rus) Gazprom–Rusvelo
90Josip Rumac (Cro) Androni Giocattoli-Sidermec0:00:35
91Jorge Cubero Galvez (Spa) Burgos-BH0:00:36
92Mikel Aristi Gardoki (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
93Gotzon Udondo Santamaria (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
94Anthony Rappo (Swi) IAM Excelsior
95Dieter Vanthourenhout (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal0:00:38
96Moreno De Pauw (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:39
97Wouter Wippert (Ned) Evopro Racing
98Timothy Ruegg (Swi) Swiss Racing Academy
99Camille Thominet (Fra) St Michel-Auber 93
100Anton Vorobyev (Rus) Gazprom–Rusvelo
101Yannick Peeters (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal0:00:40
102Diether Sweeck (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal0:00:41
103Yves Lütolf (Swi) Swiss Racing Academy0:00:43
104Matthew Teggart (Irl) Evopro Racing
105Romain Le Roux (Fra) Arkéa Samsic0:00:44
106Aaron Kearney (Irl) Evopro Racing0:00:45
107Benoît Guinchard (Swi) Swiss Racing Academy
108Nicolas Sessler (Bra) Burgos-BH0:00:48
109Quentin Guex (Swi) IAM Excelsior0:00:50
110James Mitri (NZl) Burgos-BH
111Daire Feeley (Irl) Evopro Racing0:00:51
112Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
113Marco Benfatto (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec0:00:57
114Emmanuel Morin (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:01:00
115Toon Vandebosch (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal0:01:01
116Ander Barrenetxea Uriarte (Spa) Euskadi Basque Country-Murias0:01:06
117Angelo De Clercq (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal0:01:08

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dorian Godon (Fra) AG2R La Mondiale10pts
2Bryan Coquard (Fra) Vital Concept-B&B Hotel9
3Thibault Ferasse (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole8
4Yoann Paillot (Fra) St Michel-Auber 937
5Benoit Jarrier (Fra) Arkéa Samsic6
6Romain Seigle (Fra) Groupama-FDJ5
7Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ4
8Julien Antomarchi (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole3
9Leon Heinschke (Ger) Team Sunweb Development2
10Romain Cardis (Fra) Total Direct Energie1

Young riders classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Dorian Godon (Fra) AG2R La Mondiale0:05:47
2Leon Heinschke (Ger) Team Sunweb Development0:00:12
3Damien Touze (Fra) Cofidis, Solutions Credits0:00:16
4Niklas Märkl (Ger) Team Sunweb Development
5Vladislav Kulikov (Rus) Gazprom–Rusvelo0:00:17
6Mark Downey (Irl) Evopro Racing0:00:18
7Damian Lüscher (Swi) Swiss Racing Academy0:00:19
8Alan Riou (Fra) Arkéa Samsic0:00:21
9Martin Schäppi (Swi) IAM Excelsior
10Adrien Garel (Fra) Vital Concept-B&B Hotel0:00:22
11Edo Maas (Ned) Team Sunweb Development0:00:24
12Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom–Rusvelo
13Xandres Vervloesem (Bel) Team Sunweb Development0:00:26
14Martin Alexander Salmon (Ger) Team Sunweb Development
15David Gonzalez Lopez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
16Cyril Barthe (Fra) Euskadi Basque Country-Murias
17Jaume Sureda Morey (Spa) Burgos-BH0:00:27
18Pierre Barbier (Fra) Natura4Ever-Roubaix-Lille Metropole0:00:28
19Tim Naberman (Ned) Team Sunweb Development0:00:31
20Harrison Sweeny (Aus) Evopro Racing0:00:33
21Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise0:00:34
22Timothy Ruegg (Swi) Swiss Racing Academy0:00:39
23Yannick Peeters (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal0:00:40
24Yves Lütolf (Swi) Swiss Racing Academy0:00:43
25Matthew Teggart (Irl) Evopro Racing
26Aaron Kearney (Irl) Evopro Racing0:00:45
27Benoît Guinchard (Swi) Swiss Racing Academy
28Quentin Guex (Swi) IAM Excelsior0:00:50
29James Mitri (NZl) Burgos-BH
30Daire Feeley (Irl) Evopro Racing0:00:51
31Emiel Planckaert (Bel) Sport Vlaanderen-Baloise
32Toon Vandebosch (Bel) Pauwels Sauzen-Bingoal0:01:01

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Natura4ever - Roubaix - Lille Metropole0:17:52
2Vital Concept - B&b Hotels0:00:02
3Ag2r La Mondiale
4Groupama - Fdj0:00:05
5Team Arkea - Samsic0:00:16
6St Michel - Auber 93
7Cofidis, Solutions Credits0:00:20
8Development Team Sunweb0:00:21
9Sport Vlaanderen - Baloise0:00:23
10Total Direct Energie0:00:24
11Delko Marseille Provence0:00:33
12Gazprom - Rusvelo0:00:34
13Caja Rural - Seguros Rga0:00:37
14Iam Excelsior0:00:39
15Swiss Racing Academy0:00:45
16Burgos - Bh0:00:48
17Euskadi Basque Country - Murias0:00:50
18Evopro Racing0:00:59
19Androni Giocattoli - Sidermec0:01:00
20Pauwels Sauzen – Bingoal0:01:17

Latest on Cyclingnews