Skip to main content

Feilleu sprints to win

Frenchman Romain Feillu (Vacansoleil) took his first win of the season in the 173km stage four of the Vuelta a Burgos from Vivar del Cid to Salas de los Infantes on Saturday.

The nearly flat stage ended in a bunch sprint with Feillu leading the charge to the line ahead of Denis Galimzyanov (Team Katusha) and Enrico Rossi (Ceramica Flaminia)

"I trained hard in July and feel sharp and in shape," said Feillu. "The team did a great job getting me in a good position and I was capable of taking the win."

Team Katusha's Gianpaolo Caruso (Team Katusha) retained his lead in the overall race with one stage remaining on Sunday.

Full Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Romain Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team4:05:27
2Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha
3Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia
4Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Doimo
5Koldo Fernández (Spa) Euskaltel - Euskadi
6Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
7Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
8Enrique Mata (Spa) Footon - Servetto
9Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone
10Oscar Grau (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon
11Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo
12Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
13Delio Fernández (Spa) Xacobeo Galicia
14Andreas Stauff (Ger) Quick Step
15Davide Vigano (Ita) Sky Professional Cycling Team
16Johnnie Walker (Aus) Footon - Servetto
17Vidal Celis (Spa) Footon - Servetto
18Pascual Orengo (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon
19David López (Spa) Caisse d'Epargne
20Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank
21Jorge Martín Montenegro (Arg) Androni Giocattoli
22Luis Mas (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon
23Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
24John Lee Augustyn (RSA) Sky Professional Cycling Team
25David García (Spa) Xacobeo Galicia
26Ricardo García (Spa) Orbea
27Gonzalo Rabuñal (Spa) Xacobeo Galicia
28Kurt Hovelynck (Bel) Quick Step
29José Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne
30Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel - Euskadi
31Marcos García (Spa) Xacobeo Galicia
32Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia
33Romain Sicard (Fra) Euskaltel - Euskadi
34Morris Possoni (Ita) Sky Professional Cycling Team
35Manuel Ortega (Spa) Androni Giocattoli
36Gianpaolo Caruso (Ita) Team Katusha
37Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Doimo
38Bram Tankink (Ned) Rabobank
39Daniel R Diaz (Arg) Footon - Servetto
40Oliver Zaugg (Swi) Liquigas-Doimo
41Nikolas Maes (Bel) Quick Step
42Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
43Nicolas Portal (Fra) Sky Professional Cycling Team
44Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo
45Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli
46Guillau Van Keirsbulck (Bel) Quick Step
47Mauricio Ardila (Col) Rabobank
48Luis Pasamontes (Spa) Caisse d'Epargne
49Robert Kiserlovski (Cro) Liquigas-Doimo
50Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Professional Cycling Team
51Kristof Vanderwalle (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
52Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha
53Joseba Larralde (Spa) Orbea
54David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne
55Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone
56Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank
57Serafín Martínez (Spa) Xacobeo Galicia
58Nick Nuyens (Bel) Rabobank
59Santo Anza (Ita) Ceramica Flaminia
60Frederik Willems (Bel) Liquigas-Doimo
61Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha
62Marco Liquori (Ita) Ceramica Flaminia
63Cayetano Sarmiento (Col) Acqua & Sapone
64Dario Cioni (Ita) Sky Professional Cycling Team
65Andrea Noe (Ita) Ceramica Flaminia
66Juan José Oroz (Spa) Euskaltel - Euskadi
67Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha
68Rubens Bertogliati (Swi) Androni Giocattoli
69Didac Ortega (Spa) Acqua & Sapone
70Iván Melero (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon
71Mikel Landa (Spa) Orbea
72Antonio Piedra (Spa) Androni Giocattoli
73Mauro Facci (Ita) Quick Step
74Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
75Juan José Cobo Acebo (Spa) Caisse d'Epargne
76Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
77Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone
78Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
79Jon Izagirre (Spa) Orbea
80Gregory Obando (CRc) Burgos 2016 - Castilla y Leon
81Fco David Delgado (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon
82Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team
83Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli
84Igor Anton (Spa) Euskaltel - Euskadi
85Mikel Nieve (Spa) Euskaltel - Euskadi
86Pedro Merino (Spa) Footon - Servetto
87Addy Engels (Ned) Quick Step
88David Gutiérrez (Spa) Footon - Servetto
89Sergio Carrasco (Spa) Androni Giocattoli
90Manuel Calvente (Spa) Androni Giocattoli
91Iman Erviti (Spa) Caisse d'Epargne
92Pablo Torres (Spa) Xacobeo Galicia
93Serguei Klimov (Rus) Team Katusha
94Ivan Santaromita (Ita) Liquigas-Doimo
95Jose Angel Gomez Marchante (Spa) Androni Giocattoli
96Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
97Luca Celli (Ita) Ceramica Flaminia
98José Vicente García (Spa) Caisse d'Epargne
99Jose Vicente Toribio (Spa) Androni Giocattoli
100Javier Moreno (Spa) Androni Giocattoli
101Pieter Weening (Ned) Rabobank
102Joan Horrach (Spa) Team Katusha
103Kevin Van Impe (Bel) Quick Step0:00:41
104Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone0:00:54
105Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone0:01:20
106Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step0:04:03
107Alberto Loddo (Ita) Androni Giocattoli0:04:05
108Raivis Belohvosciks (Lat) Ceramica Flaminia0:04:06
109Timothy Stevens (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
110Damiano Margutti (Ita) Androni Giocattoli
111Thomas Bertolini (Ita) Androni Giocattoli
112Filiippo Baggio (Ita) Ceramica Flaminia
113Fabrice Piemontesi (Ita) Androni Giocattoli
114Luca Solari (Ita) Androni Giocattoli
115Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia
116Aitor Hernández (Spa) Euskaltel - Euskadi
117Beñat Urain (Spa) Orbea
118Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha
119Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne
120David Gutiérrez Palacios (Spa) Footon - Servetto
121Sylvain Calzati (Fra) Sky Professional Cycling Team
122Noe Gianetti (Swi) Footon - Servetto
123Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank
124Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel - Euskadi
125Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone
126Jerome Baugnies (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:04:21
127Raúl Santamarta (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon0:04:26
128Xabier Zabalo (Spa) Orbea0:07:46
129Aritz Etxebarria (Spa) Orbea
130Mikel Ilundain (Spa) Orbea
DNSManuel Anton (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon

Sprint 1 - Caleruega
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mikel Ilundain (Spa) Orbea3pts
2Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank2
3Fabrice Piemontesi (Ita) Androni Giocattoli1

Sprint 2 - Peñaranda
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mikel Ilundain (Spa) Orbea3pts
2Antonio Piedra (Spa) Androni Giocattoli2
3Fabrice Piemontesi (Ita) Androni Giocattoli1

Sprint 3 - Arandilla
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mikel Ilundain (Spa) Orbea3pts
2Jose Vicente Toribio (Spa) Androni Giocattoli2
3Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step1

Mountain 1 - Alto de
#Rider Name (Country) TeamResult
1Antonio Piedra (Spa) Androni Giocattoli6pts
2Mikel Ilundain (Spa) Orbea4
3Fabrice Piemontesi (Ita) Androni Giocattoli2
4Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank1

Mountain 2 - Alto de
#Rider Name (Country) TeamResult
1Antonio Piedra (Spa) Androni Giocattoli6pts
2Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank4
3Fabrice Piemontesi (Ita) Androni Giocattoli2
4Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step1

Mountain 3 - Alto del Cerro
#Rider Name (Country) TeamResult
1Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator6pts
2Manuel Calvente (Spa) Androni Giocattoli4
3Igor Anton (Spa) Euskaltel - Euskadi2
4Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo1

Points
#Rider Name (Country) TeamResult
1Romain Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team25pts
2Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha20
3Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia16
4Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Doimo14
5Koldo Fernández (Spa) Euskaltel - Euskadi12
6Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator10
7Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator9
8Enrique Mata (Spa) Footon - Servetto8
9Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone7
10Oscar Grau (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon6
11Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo5
12Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator4
13Delio Fernández (Spa) Xacobeo Galicia3
14Andreas Stauff (Ger) Quick Step2
15Davide Vigano (Ita) Sky Professional Cycling Team1

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Topsport Vlaanderen - Mercator12:16:21
2Footon-Servetto
3Burgos 2016 - Castilla y Leon
4Liquigas-Doimo
5Xacobeo Galicia
6Sky Professional Cycling Team
7Quick Step
8Team Katusha
9Caisse d'Epargne
10Euskaltel - Euskadi
11Vacansoleil Pro Cycling Team
12Rabobank
13Ceramica Flaminia
14Acqua & Sapone
15Andalucia - Cajasur
16Orbea
17Androni Giocattoli

General classification after stage 4
#Rider Name (Country) TeamResult
1Gianpaolo Caruso (Ita) Team Katusha12:15:37
2José Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne0:00:09
3Oliver Zaugg (Swi) Liquigas-Doimo0:00:10
4Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha0:00:14
5David López (Spa) Caisse d'Epargne0:00:18
6Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Doimo0:00:21
7David García (Spa) Xacobeo Galicia0:00:22
8Delio Fernández (Spa) Xacobeo Galicia
9Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel - Euskadi
10Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia
11Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank0:00:25
12Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank
13Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo0:00:27
14Robert Kiserlovski (Cro) Liquigas-Doimo
15David Arroyo (Spa) Caisse d'Epargne0:00:29
16Nick Nuyens (Bel) Rabobank0:00:31
17Kristof Vanderwalle (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:00:32
18Luis Pasamontes (Spa) Caisse d'Epargne0:00:35
19Morris Possoni (Ita) Sky Professional Cycling Team
20Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha0:00:38
21Nikolas Maes (Bel) Quick Step0:00:49
22Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone0:00:51
23Gonzalo Rabuñal (Spa) Xacobeo Galicia
24John Lee Augustyn (RSA) Sky Professional Cycling Team0:00:52
25Andrea Noe (Ita) Ceramica Flaminia
26Dario Cioni (Ita) Sky Professional Cycling Team
27Romain Sicard (Fra) Euskaltel - Euskadi0:00:55
28Igor Anton (Spa) Euskaltel - Euskadi
29Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli0:01:04
30Cayetano Sarmiento (Col) Acqua & Sapone
31Didac Ortega (Spa) Acqua & Sapone
32Alexandre Botcharov (Rus) Team Katusha0:01:06
33Serguei Klimov (Rus) Team Katusha0:01:10
34Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:01:14
35Mauro Facci (Ita) Quick Step0:01:19
36Serafín Martínez (Spa) Xacobeo Galicia0:01:22
37Joan Horrach (Spa) Team Katusha0:01:29
38Marco Liquori (Ita) Ceramica Flaminia0:01:33
39Ivan Santaromita (Ita) Liquigas-Doimo0:01:39
40Johnnie Walker (Aus) Footon - Servetto0:01:40
41Iván Melero (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon0:01:46
42Jon Izagirre (Spa) Orbea0:01:52
43Romain Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team0:01:59
44Mikel Landa (Spa) Orbea
45Luca Celli (Ita) Ceramica Flaminia0:02:06
46Mauricio Ardila (Col) Rabobank0:02:12
47Enrique Mata (Spa) Footon - Servetto0:02:13
48Manuel Ortega (Spa) Androni Giocattoli0:02:16
49Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team0:02:18
50Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone0:02:19
51Stephane Rossetto (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team0:02:26
52Wouter Poels (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team0:02:32
53Sergio Carrasco (Spa) Androni Giocattoli0:02:52
54David Gutiérrez (Spa) Footon - Servetto0:02:53
55Addy Engels (Ned) Quick Step0:03:06
56Juan José Cobo Acebo (Spa) Caisse d'Epargne0:03:07
57Jorge Martín Montenegro (Arg) Androni Giocattoli0:03:22
58Javier Moreno (Spa) Androni Giocattoli0:03:24
59Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone0:03:39
60Davide Vigano (Ita) Sky Professional Cycling Team0:03:43
61Iman Erviti (Spa) Caisse d'Epargne0:04:49
62Francisco Pérez (Spa) Caisse d'Epargne0:05:18
63Santo Anza (Ita) Ceramica Flaminia0:05:29
64Kurt Hovelynck (Bel) Quick Step0:05:31
65Mikel Nieve (Spa) Euskaltel - Euskadi0:05:33
66Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Professional Cycling Team0:05:36
67Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:05:42
68Guillau Van Keirsbulck (Bel) Quick Step
69Nicolas Portal (Fra) Sky Professional Cycling Team0:05:57
70Daniel R Diaz (Arg) Footon - Servetto0:05:59
71Kevin Van Impe (Bel) Quick Step0:06:11
72Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo0:06:12
73Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:06:16
74Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:06:28
75Joseba Larralde (Spa) Orbea0:06:36
76Gregory Obando (CRc) Burgos 2016 - Castilla y Leon
77Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone0:06:44
78Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:06:45
79Alessandro Bertolini (Ita) Androni Giocattoli0:06:47
80Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha0:06:56
81Antonio Piedra (Spa) Androni Giocattoli0:06:59
82Ricardo García (Spa) Orbea0:07:00
83Pedro Merino (Spa) Footon - Servetto
84Rubens Bertogliati (Swi) Androni Giocattoli0:07:01
85Bram Tankink (Ned) Rabobank0:07:02
86Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia0:07:03
87Frederik Willems (Bel) Liquigas-Doimo0:07:06
88Marcos García (Spa) Xacobeo Galicia0:07:07
89José Vicente García (Spa) Caisse d'Epargne0:07:25
90Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:07:28
91Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone
92Brice Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team0:07:49
93Andreas Stauff (Ger) Quick Step0:07:51
94Vidal Celis (Spa) Footon - Servetto0:08:11
95Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Doimo0:08:38
96Pablo Torres (Spa) Xacobeo Galicia
97Pieter Weening (Ned) Rabobank0:08:53
98Dario Andriotto (Ita) Acqua & Sapone0:09:01
99Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank0:09:57
100Jose Vicente Toribio (Spa) Androni Giocattoli0:10:16
101Luis Mas (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon0:10:28
102Damiano Margutti (Ita) Androni Giocattoli0:10:29
103Jerome Baugnies (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:10:35
104Thomas Bertolini (Ita) Androni Giocattoli0:10:50
105Luca Solari (Ita) Androni Giocattoli0:11:01
106David Gutiérrez Palacios (Spa) Footon - Servetto0:11:06
107Gustavo Cesar Veloso (Spa) Xacobeo Galicia0:11:09
108Koldo Fernández (Spa) Euskaltel - Euskadi0:11:11
109Oscar Grau (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon0:11:12
110Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step0:11:16
111Jose Angel Gomez Marchante (Spa) Androni Giocattoli0:11:50
112Raivis Belohvosciks (Lat) Ceramica Flaminia0:12:08
113Luca Mazzanti (Ita) Team Katusha0:12:26
114Fabrice Piemontesi (Ita) Androni Giocattoli0:12:33
115Fco David Delgado (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon0:12:41
116Noe Gianetti (Swi) Footon - Servetto0:13:30
117Manuel Calvente (Spa) Androni Giocattoli0:14:00
118Alberto Loddo (Ita) Androni Giocattoli0:14:02
119Pascual Orengo (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon0:14:25
120Sylvain Calzati (Fra) Sky Professional Cycling Team0:15:08
121Aritz Etxebarria (Spa) Orbea0:15:23
122Pablo Urtasun (Spa) Euskaltel - Euskadi0:15:30
123Juan José Oroz (Spa) Euskaltel - Euskadi0:16:06
124Raúl Santamarta (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon0:16:25
125Timothy Stevens (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team0:17:54
126Filiippo Baggio (Ita) Ceramica Flaminia0:18:44
127Mikel Ilundain (Spa) Orbea0:20:11
128Beñat Urain (Spa) Orbea0:22:39
129Aitor Hernández (Spa) Euskaltel - Euskadi0:23:07
130Xabier Zabalo (Spa) Orbea0:24:25

Sprint classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Mikel Ilundain (Spa) Orbea19pts
2Jose Vicente Toribio (Spa) Androni Giocattoli11
3Manuel Calvente (Spa) Androni Giocattoli6
4Beñat Urain (Spa) Orbea6
5Antonio Piedra (Spa) Androni Giocattoli2
6Pedro Merino (Spa) Footon - Servetto2
7Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank2
8Luis Mas (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon2
9Fabrice Piemontesi (Ita) Androni Giocattoli2
10Jorge Martín Montenegro (Arg) Androni Giocattoli1
11Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step1

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Manuel Calvente (Spa) Androni Giocattoli19pts
2Antonio Piedra (Spa) Androni Giocattoli12
3Mikel Ilundain (Spa) Orbea12
4Jose Vicente Toribio (Spa) Androni Giocattoli10
5José Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne10
6Pedro Merino (Spa) Footon - Servetto9
7Beñat Urain (Spa) Orbea7
8Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel - Euskadi6
9Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator6
10Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank5

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Romain Feillu (Fra) Vacansoleil Pro Cycling Team41pts
2Filippo Pozzato (Ita) Team Katusha39
3Koldo Fernández (Spa) Euskaltel - Euskadi37
4Denis Galimzyanov (Rus) Team Katusha34
5Gianpaolo Caruso (Ita) Team Katusha26
6Samuel Sánchez (Spa) Euskaltel - Euskadi25
7José Iván Gutiérrez (Spa) Caisse d'Epargne20
8Nikolas Maes (Bel) Quick Step20
9Serguei Klimov (Rus) Team Katusha20
10Oliver Zaugg (Swi) Liquigas-Doimo19
11Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Doimo17
12Enrique Mata (Spa) Footon - Servetto17
13Vladimir Karpets (Rus) Team Katusha16
14Kristof Vanderwalle (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator16
15Enrico Rossi (Ita) Ceramica Flaminia16
16Mauro Finetto (Ita) Liquigas-Doimo15
17David López (Spa) Caisse d'Epargne14
18Valerio Agnoli (Ita) Liquigas-Doimo13
19Jorge Martín Montenegro (Arg) Androni Giocattoli12
20Davide Vigano (Ita) Sky Professional Cycling Team11
21Morris Possoni (Ita) Sky Professional Cycling Team10
22Tim Mertens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator10
23Robert Kiserlovski (Cro) Liquigas-Doimo9
24Maarten Neyens (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator9
25David García (Spa) Xacobeo Galicia9
26Johnnie Walker (Aus) Footon - Servetto8
27Delio Fernández (Spa) Xacobeo Galicia8
28Ezequiel Mosquera (Spa) Xacobeo Galicia7
29Steven Kruijswijk (Ned) Rabobank7
30Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Doimo7
31Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone7
32Mauricio Ardila (Col) Rabobank7
33Andrea Noe (Ita) Ceramica Flaminia6
34Oscar Grau (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon6
35Ivan Santaromita (Ita) Liquigas-Doimo5
36Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator4
37Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone4
38Frederik Willems (Bel) Liquigas-Doimo4
39Laurens Ten Dam (Ned) Rabobank3
40Manuel Ortega (Spa) Androni Giocattoli3
41Iván Melero (Spa) Burgos 2016 - Castilla y Leon2
42Andreas Stauff (Ger) Quick Step2
43Sebastian Langeveld (Ned) Rabobank2
44Michele Scarponi (Ita) Androni Giocattoli1

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Team Katusha36:47:32
2Caisse d'Epargne0:00:15
3Liquigas-Doimo0:00:17
4Xacobeo Galicia0:00:25
5Rabobank0:00:40
6Euskaltel - Euskadi0:01:24
7Sky Professional Cycling Team0:01:38
8Acqua & Sapone0:02:18
9Quick Step0:02:50
10Ceramica Flaminia0:02:53
11Footon-Servetto0:04:58
12Vacansoleil Pro Cycling Team0:06:02
13Topsport Vlaanderen - Mercator0:06:25
14Andalucia - Cajasur0:07:19
15Orbea0:09:46
16Androni Giocattoli-Serramenti PVC0:13:30
17Burgos 2016 - Castilla y Leon0:14:28

 

Latest on Cyclingnews