Skip to main content

Ulissi takes stage and overall lead

Results

#Rider Name (Country) TeamResult
1Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD4:19:07
2Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team0:00:18
3Simon Spilak (Slo) Lampre - ISD0:00:30
4Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj0:00:37
5Luca Ascani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:00:46
6Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale0:01:13
7Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:01:14
8Matija Kvasina (Cro) Loborika Favorit Team0:01:50
9Carlos Sastre Candil (Spa) Geox-TMC0:01:53
10Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:02:17
11Nicki Sörensen (Den) Saxo Bank Sungard0:02:34
12Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj0:02:43
13Tomaz Nose (Slo) Adria Mobil0:02:45
14Luka Mezgec (Slo) Sava0:02:52
15Fortunato Baliani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:02:54
16David Blanco Rodriguez (Spa) Geox-TMC0:02:56
17Marcel Wyss (Swi) Geox-TMC
18Emanuel Kiserlovski (Cro) Loborika Favorit Team0:03:08
19Alessandro Proni (Ita) Acqua & Sapone0:03:29
20Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
21Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil0:03:53
22Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:04:14
23Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:04:36
24Rafal Majka (Pol) Saxo Bank Sungard
25Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:04:57
26Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale0:05:16
27Gasper Svab (Slo) Sava0:05:24
28Jan Polanc (Slo) Radenska0:05:27
29Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone0:05:46
30Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:05:49
31Volodymir Gustov (Ukr) Saxo Bank Sungard0:05:57
32Blaz Furdi (Slo) Adria Mobil0:06:05
33Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne0:06:08
34Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis, Le Credit En Ligne
35Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone0:06:37
36Vladimir Kerkez (Slo) Sava0:07:49
37Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone0:08:53
38Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:09:39
39Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone0:10:30
40Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team
41Jaka Bostner (Slo) Radenska0:10:45
42Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
43Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne0:11:00
44Tim Mikelj (Slo) Sava0:11:41
45Bostjan Rezman (Slo) Perutnina Ptuj0:13:35
46Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC0:13:59
47Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre - ISD
48Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj
49Matteo Tosatto (Ita) Saxo Bank Sungard
50Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone
51Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
52Simone Campagnaro (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo
53Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
54Denys Kostyuk (Ukr) Lampre - ISD
55Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
56Grega Bole (Slo) Lampre - ISD0:14:26
57Klemen Stimulak (Slo) Radenska0:15:29
58Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil0:15:48
59Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil
60Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team
61Timothy Duggan (USA) Liquigas-Cannondale0:16:44
62Deni Banicek (Cro) Loborika Favorit Team0:16:48
63Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - ISD0:17:35
64Alessandro Petacchi (Ita) Lampre - ISD
65Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas-Cannondale
66Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre - ISD
67Jure Bitenc (Slo) Sava0:18:11
68Manuel Fedele (Ita)0:19:15
69Nejc Bester (Slo) Sava
70Stefano Zanichelli (Ita)
71Claudio Corioni (Ita) Acqua & Sapone
72Emanuel Vona (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:19:23
73Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Cannondale0:19:27
74Juraj Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale
75Andrej Omulec (Slo) Loborika Favorit Team
76Blaz Jarc (Slo) Adria Mobil
77Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne0:19:48
78Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Cannondale
79Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:19:58
80Marco Haller (Aut) Adria Mobil
81Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne0:20:08
82Jure Zagar (Slo) Adria Mobil0:20:14
83Luka Rakusa (Slo) Perutnina Ptuj
84Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj
85Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj0:20:20
86Roberto De Patre (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:20:29
87Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale
88Diego Caccia (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:20:34
89Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli
90Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:21:00
91Nik Burjek (Slo) Sava
92Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj0:21:06
93Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team
94Stanislav Zaraliev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
95Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne0:21:13
96Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard
97Sven Jodts (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
98Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator
99André Steensen (Den) Saxo Bank Sungard0:21:19
100Evgeni Gerganov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
101Daniel Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
102Marko Kump (Slo) Geox-TMC0:21:47
103Jure Zrimsek (Slo) Sava
104Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC0:22:37
105Blaz Klemencic (Slo) Radenska0:24:19
106Andrej Rajsp (Slo) Radenska0:24:32
107Jure Berk (Slo) Radenska
108Robert Jenko (Slo) Radenska0:24:46
109Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:25:02
DNFPavlin Balinsky (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo
DNFKohei Uchima (Jpn) d'Angelo & Antenucci - Nippo
DNFKlemen Michelizza (Slo) Radenska
DNFMatthias Brandle (Aut) Geox-TMC

Sprint 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team5pts
2Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator3
3Grega Bole (Slo) Lampre - ISD1

Sprint 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team5pts
2Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo3
3Grega Bole (Slo) Lampre - ISD1

Sprint 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator5pts
2Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard3
3Blaz Jarc (Slo) Adria Mobil1

Mountain 1
#Rider Name (Country) TeamResult
1Grega Bole (Slo) Lampre - ISD6pts
2Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo4
3Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard2

Mountain 2
#Rider Name (Country) TeamResult
1Grega Bole (Slo) Lampre - ISD6pts
2Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo4
3Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard2

Mountain 3
#Rider Name (Country) TeamResult
1Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD
2Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team8pts
3Simon Spilak (Slo) Lampre - ISD6
4Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj4
5Luca Ascani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo2

Teams
#Rider Name (Country) TeamResult
1Loborika Favorit Team13:02:37
2Geox-TMC13:05:07
3d'Angelo DAN Antenucci-Nippo13:06:50
4Topsport Vlaanderen13:09:40
5Adria Mobil13:10:04
6Saxo Bank-Sungard13:10:28
7Lampre-ISD13:11:50
8Acqua & Sapone13:13:13
9Sava13:13:26
10Perutnina Ptuj13:14:16
11Liquigas-Cannondale13:20:34
12Cofidis13:20:37
13Farnese Vini-Neri Sottoli13:22:55
14Konya Torku Seker Spor - Vivelo13:28:32
15Radenska13:29:02

General classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD9:21:29
2Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team0:00:36
3Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj0:00:38
4Luca Ascani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:00:55
5Simon Spilak (Slo) Lampre - ISD0:01:04
6Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:01:18
7Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale
8Carlos Sastre Candil (Spa) Geox-TMC0:02:14
9Matija Kvasina (Cro) Loborika Favorit Team0:02:20
10Nicki Sörensen (Den) Saxo Bank Sungard0:02:46
11Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:02:52
12Marcel Wyss (Swi) Geox-TMC0:03:12
13Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj0:03:13
14Tomaz Nose (Slo) Adria Mobil0:03:17
15Fortunato Baliani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:03:22
16David Blanco Rodriguez (Spa) Geox-TMC0:03:24
17Luka Mezgec (Slo) Sava0:03:25
18Alessandro Proni (Ita) Acqua & Sapone0:03:51
19Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:03:54
20Emanuel Kiserlovski (Cro) Loborika Favorit Team0:04:02
21Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil0:04:16
22Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:04:32
23Pieter Jacobs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:05:03
24Rafal Majka (Pol) Saxo Bank Sungard0:05:11
25Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale0:05:23
26Alessandro Bisolti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:05:44
27Gasper Svab (Slo) Sava0:05:50
28Jan Polanc (Slo) Radenska0:06:01
29Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis, Le Credit En Ligne0:06:26
30Blaz Furdi (Slo) Adria Mobil0:06:27
31Paolo Ciavatta (Ita) Acqua & Sapone
32Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne0:06:31
33Volodymir Gustov (Ukr) Saxo Bank Sungard0:06:34
34Vladimir Miholjevic (Cro) Acqua & Sapone0:07:02
35Davide Torosantucci (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:07:09
36Vladimir Kerkez (Slo) Sava0:08:19
37Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:10:18
38Rafai Chtioui (Tun) Acqua & Sapone0:11:04
39Hrvoje Miholjevic (Cro) Loborika Favorit Team0:11:13
40Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne0:11:25
41Jaka Bostner (Slo) Radenska0:12:39
42Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:13:44
43Bostjan Rezman (Slo) Perutnina Ptuj0:14:06
44Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj0:14:18
45Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone0:14:21
46Matteo Tosatto (Ita) Saxo Bank Sungard0:14:24
47Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:14:29
48Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:14:31
49Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:14:35
50Alessandro Donati (Ita) Acqua & Sapone0:14:38
51Simone Campagnaro (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:14:40
52Grega Bole (Slo) Lampre - ISD0:14:44
53Klemen Stimulak (Slo) Radenska0:15:57
54Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre - ISD0:16:14
55Matej Gnezda (Slo) Adria Mobil0:16:24
56Kristjan Fajt (Slo) Adria Mobil
57Kristijan Durasek (Cro) Loborika Favorit Team0:16:30
58Tim Mikelj (Slo) Sava0:17:13
59Timothy Duggan (USA) Liquigas-Cannondale0:17:18
60Alessandro Petacchi (Ita) Lampre - ISD0:17:53
61Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas-Cannondale0:17:56
62Deni Banicek (Cro) Loborika Favorit Team0:18:27
63Juan Jose Cobo Acebo (Spa) Geox-TMC0:18:28
64Denys Kostyuk (Ukr) Lampre - ISD0:18:30
65Dmytro Krivtsov (Ukr) Lampre - ISD0:19:40
66Vitaliy Buts (Ukr) Lampre - ISD0:19:44
67Blaz Jarc (Slo) Adria Mobil0:19:49
68Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Cannondale0:19:50
69Claudio Corioni (Ita) Acqua & Sapone0:19:55
70Manuel Fedele (Ita)0:20:09
71Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne0:20:17
72Oscar Gatto (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:20:24
73Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne0:20:28
74Luka Rakusa (Slo) Perutnina Ptuj0:20:37
75Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale0:20:41
76Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj0:20:44
77Jacopo Guarnieri (Ita) Liquigas-Cannondale0:20:51
78Emanuel Vona (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:21:30
79Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne0:21:34
80Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard0:21:46
81Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team0:21:58
82Nejc Bester (Slo) Sava0:22:16
83Marko Kump (Slo) Geox-TMC0:22:28
84Andrej Omulec (Slo) Loborika Favorit Team0:23:04
85Jure Zrimsek (Slo) Sava0:23:52
86Juraj Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale0:24:21
87Diego Caccia (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:24:38
88Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:24:48
89Stefano Zanichelli (Ita)0:24:52
90Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj0:24:58
91Robert Jenko (Slo) Radenska0:25:23
92Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj0:25:42
93Jure Zagar (Slo) Adria Mobil0:25:52
94Evgeni Gerganov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:25:55
95André Steensen (Den) Saxo Bank Sungard0:26:25
96Grégory Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:26:29
97Sven Jodts (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator0:26:38
98Daniel Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:26:59
99Jure Bitenc (Slo) Sava0:27:23
100Marco Haller (Aut) Adria Mobil0:28:53
101Andrea Guardini (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:29:46
102Andrej Rajsp (Slo) Radenska0:29:49
103Nik Burjek (Slo) Sava0:30:07
104Roberto De Patre (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli0:30:10
105Blaz Klemencic (Slo) Radenska0:30:11
106Stanislav Zaraliev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:30:21
107Jure Berk (Slo) Radenska0:30:44
108Matteo Pelucchi (Ita) Geox-TMC0:32:09
109Bernardo Riccio (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo0:34:47

Points classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Kristijan Koren (Slo) Liquigas-Cannondale44pts
2Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj39
3Giovanni Visconti (Ita) Farnese Vini - Neri Sottoli39
4Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD35
5Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team26
6Elia Viviani (Ita) Liquigas-Cannondale25
7Luca Ascani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo24
8Grega Bole (Slo) Lampre - ISD22
9Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas-Cannondale16
10Simon Spilak (Slo) Lampre - ISD16
11Nicki Sörensen (Den) Saxo Bank Sungard14
12Adrien Petit (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne12
13Blaz Jarc (Slo) Adria Mobil11
14Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone11
15Massimo Demarin (Cro) Loborika Favorit Team10
16Nik Burjek (Slo) Sava9
17Manuel Fedele (Ita)9
18Matthias Brandle (Aut) Geox-TMC8
19Carlos Sastre Candil (Spa) Geox-TMC8
20Claudio Corioni (Ita) Acqua & Sapone8
21Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator8
22Matija Kvasina (Cro) Loborika Favorit Team8
23Jens Keukeleire (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne7
24Marcel Wyss (Swi) Geox-TMC7
25Andrej Rajsp (Slo) Radenska7
26Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator6
27Vladimir Koev (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo6
28Alessandro Petacchi (Ita) Lampre - ISD5
29Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen - Mercator5
30Aleksejs Saramotins (Lat) Cofidis, Le Credit En Ligne4
31Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj4
32Simone Campagnaro (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo4
33Tomaz Nose (Slo) Adria Mobil3
34Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard3
35Marko Kump (Slo) Geox-TMC3
36Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj3
37Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo3
38Mitja Mahoric (Slo) Adria Mobil2
39Nico Sijmens (Bel) Cofidis, Le Credit En Ligne2
40Luka Mezgec (Slo) Sava2
41Fortunato Baliani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo1
42Danail Andonov Petrov (Bul) Konya Torku Seker Spor - Vivelo1

Mountains classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Diego Ulissi (Ita) Lampre - ISD12pts
2Grega Bole (Slo) Lampre - ISD12
3Andrej Rajsp (Slo) Radenska9
4Radoslav Rogina (Cro) Loborika Favorit Team8
5Henry Frusto (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo8
6Simon Spilak (Slo) Lampre - ISD6
7Nik Burjek (Slo) Sava6
8Laurent Didier (Lux) Saxo Bank Sungard4
9Robert Vrecer (Slo) Perutnina Ptuj4
10Francesco Di Paolo (Ita) Acqua & Sapone3
11Luca Ascani (Ita) d'Angelo & Antenucci - Nippo2

Teams classification
#Rider Name (Country) TeamResult
1Loborika Favorit Team28:11:15
2Geox-TMC0:01:47
3d'Angelo DAN Antenucci-Nippo0:03:54
4Topsport Vlaanderen0:06:41
5Adria Mobil0:07:02
6Saxo Bank-Sungard0:07:18
7Lampre-ISD0:08:31
8Acqua & Sapone0:10:25
9Sava0:10:36
10Perutnina Ptuj0:10:50
11Liquigas-Cannondale0:16:58
12Cofidis0:17:27
13Farnese Vini-Neri Sottoli0:19:51
14Radenska0:26:28
15Konya Torku Seker Spor - Vivelo0:29:25

Latest on Cyclingnews